Sulfat de magnesi

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de compost químicSulfat de magnesi
Magnesium sulfate anhydrous.jpg
Sulfat de magnesi anhidre
Substància compost químic i medicament
Massa molecular 119,937 uma
Estructura química
Fórmula química MgO₄S
SMILES canònic
Model 2D
[O-]S(=O)(=O)[O-].[Mg+2]
InChI Model 3D
Propietats
Densitat 2,66 g/cm3
Punt de fusió 1.137 °C
Entalpia estàndard de formació -1.288,8 KJ/mol
Perills
Codi NFPA de salut 1
Codi NFPA de foc 0
Codi NFPA de reactivitat 0
Identificadors
CAS 7487-88-9
InChIKey CSNNHWWHGAXBCP-UHFFFAOYSA-L
PubChem 24083
RTECS OM4500000
AEPQ 231-298-2
ChEBI 32599
KEGG D01108
ChemSpider 22515
ChEMBL CHEMBL2021423
UNII ML30MJ2U7I
ZVG 2330
DrugBank 00653
Infocard ECHA 100.028.453
DSSTOX DTXSID6042105
RxNorm CUI 1311625
NDF-RT N0000023126
UMLS CUI C1572489
Beilstein 4208125
Número E E518
Open Food Facts e518-magnesium-sulphate
MeSH D008278
ATC D11AX05, V04CC02, B05XA05, A06AD04 i A12CC02
Modifica dades a Wikidata

El sulfat de magnesi (o sulfat magnèsic) és un compost químic que conté magnesi, sofre i oxigen, amb la fórmula MgSO4. Sovint es troba en la forma d’epsomita heptahidratada (MgSO4•7H2O), (coneguda també com a sal d’Epsom, "Epsom salt"). Una altra forma hidratada es troba en la kieserita.

El sulfat de magnesi anhidre es fa servir com agent dessecant. Les sals d’Epsom tradicionalment s’han utilitzat com a sals de bany.

Propietats[modifica | modifica el codi]

El sulfat de magnesi és la substància princiapal que causa l’absorció del so a l’aigua marina.[1] Absorció, en aquest cas significa la conversió de l’energia acústica en energia calorífica. Aquest fenomen és més fort en els oceans, on també hi contribueix l’àcid bòric; en canvi, sembla que no ho fa l’abundantíssim clorur sòdic.

Ocurrència[modifica | modifica el codi]

El sulfat de magnesi es troba en molts minerals, molts d’ells també en dipòsits de sals evaporítiques de potassi-magnesi.

Aplicacions[modifica | modifica el codi]

En agricultura i jardineria, el sulfat de magnesi es fa servir per corregir la deficiència de magnesi als sòls, donat que el magnesi és un element essencial en la molècula de clorofil·la, té l’avantatge de ser més soluble que altres esmenes aplicades als sòls com per exemple la dolomita.

La forma anhidra de sulfat de magnesi és dessecant i es fa servir en la síntesi orgànica per la seva afinitat amb l’aigua

En els aqüaris marins es fa servir el sulfat de magnesi heptahidratat per mantenir-ne la concentració de magnesi en aquaris amb gran concentració de coralls..[2]

També es fa servir com electròlit per produir sulfat de coure (II):

Cu + MgSO4 + 2 H2O → H2 + CuSO4 + Mg(OH)2

Referències[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Sulfat de magnesi Modifica l'enllaç a Wikidata