UCI Àsia Tour 2019

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Resum cursa ciclista UCI Àsia Tour 2019
Dades de la competició
OrganitzadorUnió Ciclista Internacional
Núm. edició15a
ContinentÀsia
Datadel 23 d'octubre de 2018
al 20 d'octubre de 2019
Núm. de curses33
Jerarquia
Jerarquiacircuits continentals de ciclisme
Nivell superiorUCI World Tour 2019
Palmarès
GuanyadorKAZ Alexey Lutsenko
EquipsMalàisia Terengganu Inc-TSG
PaïsosKazakhstan Kazakhstan
Països sub-23Kazakhstan Kazakhstan

L'UCI Àsia Tour 2019 és la quinzena edició de l'UCI Àsia Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per una trentena de proves, organitzades del 23 d'octubre de 2018 al 20 d'octubre de 2019 a Àsia.

Evolució del calendari[modifica]

Octubre 2018[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
23-31 Tour de Hainan República Popular de la Xina Xina 2.HC Itàlia Fausto Masnada Androni Giocattoli-Sidermec

Novembre 2018[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
4-11 Tour de Singkarak Indonèsia Indonèsia 2.2 Austràlia Jesse Ewart Sapura
9-11 Tour de Quanzhou Bay República Popular de la Xina Xina 2.2 Regne Unit Max Stedman Canyon Eisberg
11 Tour d'Okinawa Japó Japó 1.2 Itàlia Alan Marangoni Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
14-18 Tour de Fuzhou República Popular de la Xina Xina 2.1 KAZ Ilya Davidenok Beijing XDS-Innova

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
8-12 Ronda Pilipinas Filipines Filipines 2.2 ESP Francisco Mancebo Matrix Powertag
16-21 Tour d'Oman Oman Oman 2.HC KAZ Alexey Lutsenko Astana

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
17-21 Tour de Taïwan Taiwan Taiwan 2.1 Austràlia Jonathan Clarke Floyd's Pro Cycling
22-24 Tour de Tochigi Japó Japó 2.2 NED Raymond Kreder Ukyo

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-6 Tour de Tailàndia Tailàndia Tailàndia 2.1 Austràlia Ryan Cavanagh St George Continental
6-13 Tour de Langkawi Malàisia Malàisia 2.HC Austràlia Benjamin Dyball Sapura
17-21 Tour d'Iskandar Johor Malàisia Malàisia 2.2 Alemanya Mario Vogt Sapura

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
19-26 Tour del Japó Japó Japó 2.1 Austràlia Chris Harper Team BridgeLane
24-26 PRUride PH Filipines Filipines 2.2 CHI Marcelo Felipe 7 Eleven-Cliqq Roadbike Philippines
26-30 Tour de Taiyuan República Popular de la Xina Xina 2.2 Estats Units Cameron Piper Team Illuminate
30-2 Tour de Kumano Japó Japó 2.2 VEN Orluis Aular Matrix Powertag

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
12-16 Tour de Corea Corea del Sud Corea del Sud 2.1 Itàlia Filippo Zaccanti Nippo-Vini Fantini-Faizanè
14-18 Tour de les Filipines Filipines Filipines 2.2 NED Jeroen Meijers Taiyuan Miogee

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
14-27 Tour del llac Qinghai República Popular de la Xina Xina 2.HC COL Robinson Chalapud Medellín
21 Tokyo 2020 Test Event Japó Japó 1.2 Itàlia Diego Ulissi Itàlia

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
11 Oita Urban Classic Japó Japó 1.2 Austràlia Drew Morey Terengganu Inc-TSG
19-23 Tour d'Indonèsia Indonèsia Indonèsia 2.1 França Thomas Lebas Kinan Cycling Team
30-31 Tour d'Almati Kazakhstan Kazakhstan 2.1 KAZ Yuriy Natarov Team Astana

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-4 Tour de Xingtai República Popular de la Xina Xina 2.2 ESP Carlos Cobos Vigo-Rías Baixas
6-8 Tour d'Hokkaido Japó Japó 2.2 Itàlia Filippo Zaccanti Nippo-Vini Fantini-Faizanè
7-14 Volta a la Xina I República Popular de la Xina Xina 2.1 NED Jeroen Meijers Taiyuan Miogee
16-22 Volta a la Xina II República Popular de la Xina Xina 2.1 CHN Lyu Xianjing Hengxiang Cycling Team
19-22 Tour de Siak Indonèsia Indonèsia 2.2 Malàisia Nur Amirul Fakhruddin Mazuki Terengganu Cycling Team
25-28 Tour de l'Ijen Indonèsia Indonèsia 2.2 Austràlia Robbie Hucker Ukyo

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-6 Tour de l'Iran Iran Iran 2.1 RUS Savva Novikov Lokosphinx
9-15 Volta al llac Taihu República Popular de la Xina Xina 2.1 Austràlia Dylan Kennett St George Continental
12-13 Hammer Hong Kong Hong Kong Hong Kong 2.1 Suspesa per les protestes polítiques[1]
15-19 Tour of Peninsular Malàisia Malàisia 2.1 ESP Marcos García Kinan
20 Japan Cup Japó Japó 1.HC NED Bauke Mollema Trek-Segafredo

Classificacions[modifica]

  • Nota: classificacions definitives a 22 d'octubre.[2][3]

Classificació individual[modifica]

Està formada per tots els ciclistes que han sumat punts. Poden pertànyer tant a equips amateurs com a equips professionals, inclosos UCI WorldTeams.

# Ciclista Equip Punts
1
KAZ Alexey Lutsenko Astana
1.688
2
CHN Lyu Xianjing* Hengxiang
508
3
KAZ Yevgeniy Gidich Astana
362,67
4
JPN Nariyuki Masuda Utsunomiya Blitzen
297,17
5
Hong Kong Chun Kai Feng Bahrain-Merida
280
6
INA Choon Huat Goh Terengganu Inc-TSG
260
7
KAZ Vadim Pronskiy* Vino-Astana Motors
250
8
IRI Mohammad Ganjkhanlou Foolad Mobarakeh Sepahan
235
9
KAZ Dmitriy Gruzdev Astana
226,67
10
KAZ Daniil Fominykh Astana
225,67

* : Ciclista menor de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

Es calcula amb la suma dels punts obtinguts pels 8 millors ciclistes de cada equip (excepte els WorldTeams) a la classificació individual. La classificació també inclou equips no registrats al continent.

# Equip Punts
1
MAS Terengganu Inc-TSG
2.658
2
MAS Sapura
1.822,26
3
JPN Ukyo
935,17
4
JPN Matrix Powertag
813
5
HKG HKSI
735
6
KAZ Vino-Astana Motors
725
7
JPN Kinan
695
8
BHR VIB Sports
636
9
CHN Hengxiang
590
10
JPN Interpro Cycling Academy
534

Classificació per països[modifica]

Es calcula en funció del total dels deu primers ciclistes de cada país. Es sumen els punts acumulats pels ciclistes a tots els circuits, inclosos els de l'UCI Europa Tour, l'UCI Amèrica Tour, l'UCI Àfrica Tour i l'UCI Oceania Tour.

# País Punts
1
Kazakhstan Kazakhstan
3.259,35
2
Iran Iran
990
3
Japó Japó
906,17
4
República Popular de la Xina Xina
744
5
Hong Kong Hong Kong
719
6
Corea del Sud Corea del Sud
691,51
7
Mongòlia Mongòlia
593
8
Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units
517,5
9
Hong Kong Hong Kong
514
10
Singapur Singapur
505

Classificació per països sub-23[modifica]

Es calcula segons els punts dels vuit millors ciclistes menors de 23 anys de cada país. Es sumen els punts acumulats pels pilots a tots els circuits, inclosos els de l'UCI Europa Tour, l'UCI Amèrica Tour, l'UCI Àfrica Tour i l'UCI Oceania Tour.

# País Punts
1
Kazakhstan Kazakhstan
693
2
República Popular de la Xina Xina
629
3
Hong Kong Hong Kong
423
4
Iran Iran
401
5
Corea del Sud Corea del Sud
311,17

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]