UCI Europa Tour 2008-2009

De Viquipèdia
(S'ha redirigit des de: UCI Europa Tour 2009)
Salta a la navegació Salta a la cerca
UCI Europa Tour 2008-2009
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 5a
Continent Europa
Data del 21 d'octubre de 2008 al 15 d'octubre de 2009
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior Calendari mundial UCI 2009
Palmarès
Guanyador  Giovanni Visconti (ITA)
Equips FRA Agritubel
Països Itàlia Itàlia
Països sub-23 Bèlgica Bèlgica
Modifica les dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2008-2009 va ser la cinquena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Estava formada per més de 300 proves, organitzades del 21 d'octubre de 2008 al 15 d'octubre de 2009 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Octubre 2008[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
19 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 NED Stef Clement Bouygues Telecom
25 Florència-Pistoia Itàlia Itàlia 1.1 UKR Andrí Hrivko Team Milram

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 1.1 FRA Rémi Pauriol Cofidis
4-8 Étoile de Bessèges França França 2.1 FRA Thomas Voeckler BBox Bouygues Telecom
7 Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 1.1 ITA Alessandro Petacchi LPR Brakes-Farnese Vini
8 Trofeu Palma Espanya Espanya 1.1 BEL Gert Steegmans Team Katusha
9 Trofeu Cala Millor Espanya Espanya 1.1 AUS Robbie McEwen Team Katusha
10 Trofeu Pollença Espanya Espanya 1.1 ITA Daniele Bennati Liquigas
11 Trofeu Inca Espanya Espanya 1.1 ESP Antoni Colom Team Katusha
11-15 Tour del Mediterrani França França 2.1 ESP Luis León Sánchez Caisse d'Épargne
12 Trofeu Calvià Espanya Espanya 1.1 GER Gerald Ciolek Caisse d'Épargne
13-15 Giro de la Província de Grosseto Espanya Espanya 2.1 ITA Daniele Pietropolli LPR Brakes-Farnese Vini
15-19 Volta a Andalusia Espanya Espanya 2.1 NED Joost Posthuma Rabobank
18-22 Volta a l'Algarve Portugal Portugal 2.1 ESP Alberto Contador Team Astana
21 Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 1.1 ITA Francesco Ginanni Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
21 Coppa San Geo Itàlia Itàlia 1.1 ITA Davide Cimolai A.S.D. 2000 Venetomarchiol
21 Boucles del Sud Ardecha França França 1.1 FRA Freddy Bichot Agritubel
21–22 Tour de l'Alt Var França França 2.1 FRA Thomas Voeckler BBox Bouygues Telecom
24-28 Giro de Sardenya Itàlia Itàlia 2.1 ITA Daniele Bennati Liquigas
27-1 Tres dies de Valclusa França França 2.1 FRA David Le Lay Agritubel
28 Gran Premio dell'Insubria  Suïssa 1.1 ITA Francesco Ginanni Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
28 Beverbeek Classic Bèlgica Bèlgica 1.2 GER Andreas Schillinger Nutrixxion Sparkasse
28 Omloop Het Nieuwsblad Bèlgica Bèlgica 1.HC NOR Thor Hushovd Cervélo Test

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 1.1 NZL Gregory Henderson Columbia-High Road
1 Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Tom Boonen Quick Step
1 Gran Premi de Lugano  Suïssa 1.1 FRA Rémi Pauriol Cofidis
1 Trofeu Zssdi Itàlia Itàlia 1.2 CRO Tomislav Dančulović Loborika
4 Le Samyn Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Wouter Weylandt Quick Step
4 Giro del Friül Itàlia Itàlia 1.1 ITA Mirco Lorenzetto Lampre-NGC
4-8 Volta a Múrcia Espanya Espanya 2.1 RUS Denís Ménxov Rabobank
6-8 Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 2.1 NED Johnny Hoogerland Vacansoleil
7 Monte Paschi Eroica Itàlia Itàlia 1.1 SWE Thomas Lövkvist Columbia-High Road
7 Fletxa flamenca Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Jan Ghyselinck Beveren 2000
8 Poreč Trophy Croàcia Croàcia 1.2 NOR Ole Haavardsholm Joker Bianchi
8 Trofeu Franco Balestra Itàlia Itàlia 1.2 ITA Davide Cimolai A.S.D. 2000 Venetomarchiol
8 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 1.2 LAT Aleksejs Saramotins Designa Køkken
12-15 Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 2.2 SVN Mitja Mahorič Radenska KD Financial Point
15 Giro del Mendrisiotto  Suïssa 1.2 LTU Ignatas Konovalovas Cervélo Test
15 París-Troyes França França 1.2 FRA Yannick Talabardon Besson Chaussures-Sojasun
15 Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Johan Coenen Topsport Vlaanderen-Mercator
18 Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 1.1 AUS Graeme Brown Rabobank
20 Clàssica Loira Atlàntic França França 1.1 FRA Cyril Bessy Besson Chaussures-Sojasun
22 Tour de Groene Hart Països Baixos Països Baixos 1.1 BEL Geert Omloop Palmans Cras
22 Gran Premi Cholet-País del Loira França França 1.1 ARG Juan José Haedo Team Saxo Bank
22 Gran Premi San Giuseppe Itàlia Itàlia 1.2 ITA Alessandro Malaguti Calzaturieri Montegranaro
22 La Roue Tourangelle França França 1.2 FRA Arnaud Molmy CC Nogent-sur-Oise
23-29 Tour de Normandia França França 2.2 NED Bram Schmitz Van Vliet EBH Elshof
24-28 Setmana Internacional de Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 2.1 ITA Damiano Cunego Lampre-NGC
25 A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Kevin Van Impe Quick Step
25-28 The Paths of King Nikola Montenegro Montenegro 2.2 CRO Radoslav Rogina Loborika
27-29 Gran Premi de Portugal Portugal Portugal 2.Ncup COL Sergio Henao Equip nacional del Colòmbia
28 Trofeu Edil C Itàlia Itàlia 1.2 ITA Tomas Alberio Bottoli Nordelettrica Ramonda
28 E3 Harelbeke Bèlgica Bèlgica 1.HC ITA Filippo Pozzato Team Katusha
28-29 Critèrium Internacional França França 2.HC GER Jens Voigt Team Saxo Bank
29 Fletxa brabançona Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Anthony Geslin La Française des Jeux
29 Gran Premi de Llodio Espanya Espanya 1.1 ESP Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi
31-2 Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 2.HC BEL Frederik Willems Liquigas
31-5 Setmana Ciclista Lombarda Itàlia Itàlia 2.1 ITA Daniele Pietropolli LPR Brakes-Farnese Vini

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-5 Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 05 2.1 França Maxime Bouet Agritubel
2-5 Cinturó a Mallorca Espanya Espanya 07 2.2 COL Sergio Henao Colombia es Pasión Coldeportes
3 Ruta Adélie de Vitré França França 06 1.1 França Jérôme Coppel La Française des Jeux
3-4 Boucle de l'Artois França França 07 2.2 RUS Serguei Firsànov Designa Køkken
3-5 Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 07 2.2 Bèlgica Kris Boeckmans Davo-Lotto-Davitamon
4 Hel van het Mergelland Països Baixos Països Baixos 06 1.1 Itàlia Mauro Finetto CSF Group Navigare
4 Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 04 1.HC ESP David de la Fuente Fuji-Servetto
5 Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise França França 08 1.2 Dinamarca Martin Pedersen Capinordic
5 Trofeu Banca Popolare di Vicenza Itàlia Itàlia 08 1.2U Itàlia Davide Cimolai A.S.D. 2000 Venetomarchiol
7-10 Circuit de la Sarthe França França 05 2.1 França David Le Lay Agritubel
10-12 Circuit de les Ardenes França França 07 2.2 França Dimitri Champion Bretagne-Schuller
11 Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 02 1.Ncup Bèlgica Jan Ghyselinck Equip nacional de Bèlgica
12 Klasika Primavera Espanya Espanya 06 1.1 ESP Alejandro Valverde Caisse d'Épargne
12 Gran Premi de Donetsk Flag of Ukraine.svg Ucraïna 08 1.2 EST Mart Ojavee Club Bourgas
12-19 Volta a Turquia Turquia Turquia 05 2.1 RSA Daryl Impey Barloworld
13 Tour de Drenthe Països Baixos Països Baixos 06 1.1 Itàlia Maurizio Biondo Ceramica Flaminia-Bossini Docce
13 Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Sacha Modolo Zalf Désirée Fior
13 Volta a Colònia Alemanya Alemanya 04 1.HC Dinamarca Martin Pedersen Equip nacional de Dinamarca
14 París-Camembert França França 06 1.1 França Jimmy Casper Besson Chaussures-Sojasun
14 Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 08 1.2U Itàlia Stefano Locatelli Bergamasca
14-19 Tour de Loir-et-Cher França França 07 2.2 RUS Dmitri Kossiakov Katyusha Continental
15 Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 04 1.HC Itàlia Alessandro Petacchi LPR Brakes-Farnese Vini
15 Côte picarde França França 02 1.Ncup RUS Timofei Kritski Equip nacional de Rússia
16 Gran Premi de Denain França França 06 1.1 França Jimmy Casper Besson Chaussures-Sojasun
16-19 Rhône-Alpes Isère Tour França França 07 2.2 França Yann Huguet Agritubel
18 Tour de Finisterre França França 06 1.1 França Dimitri Champion Bretagne-Schuller
18 Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 08 1.2U Dinamarca Rasmus Guldhammer Capinordic
18 ZLM Tour Països Baixos Països Baixos 02 1.Ncup Regne Unit Luke Rowe Equip nacional del Regne Unit
18 Gran Premi Nobili Rubinetterie Itàlia Itàlia 06 1.1 Eslovènia Grega Bole Amica Chips-Knauf
19 Tro Bro Leon França França 06 1.1 França Saïd Haddou BBox Bouygues Telecom
19 Volta a Düren Alemanya Alemanya 08 1.2 Alemanya Dennis Pohl Kuota-Indeland
22-25 Giro del Trentino Itàlia Itàlia 05 2.1 Itàlia Ivan Basso Liquigas
22-26 Volta a Extremadura Espanya Espanya 07 2.2 ESP José de Segovia Supermercados Froiz
25 Arno Wallaard Memorial Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Lieuwe Westra Vacansoleil
25 Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 08 1.2U Itàlia Sacha Modolo Zalf Désirée Fior
25 Banja Luka-Belgrad I Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 08 1.2 LAT Normunds Lasis Club Bourgas
25-1 Tour de Bretanya França França 07 2.2 França Julien Fouchard Côtes d'Armor-Marie Morin
26 Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 06 1.1 NED Theo Bos Rabobank Continental
26 Volta a La Rioja Espanya Espanya 06 1.1 ESP David García Dapena Xacobeo Galicia
26 París-Mantes-en-Yvelines França França 08 1.2 França Pierre Drancourt ESEG Douai
26 East Midlands International Cicle Classic Regne Unit Regne Unit 08 1.2 Regne Unit Ian Wilkinson Halfords
28-2 Volta a Astúries Espanya Espanya 05 2.1 ESP Francisco Mancebo Rock Racing

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 08 1.2 Polònia Mateusz Taciak Mróz Continental
1 Gran Premi del 1r de maig - Premi d'honor Vic de Bruyne Bèlgica Bèlgica 08 1.2 França Denis Flahaut Landbouwkrediet-Colnago
1 Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 04 1.HC Alemanya Fabian Wegmann Team Milram
1 Gran Premi de Frankfurt sub-23 Alemanya Alemanya 08 1.2U Austràlia Jack Bobridge Equip nacional d'Austràlia
2 Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Daniele Callegarin Centri della Calzatura
2 Gran Premi Herning Dinamarca Dinamarca 08 1.2 Dinamarca René Jørgensen Designa Køkken
2 Ronde van Overijssel Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Kenny van Hummel Skil-Shimano
2 Mayor Cup Rússia Rússia 08 1.2 RUS Mikhail Antonov Katyusha Continental
3 Trofeu dels Escaladors França França 06 1.1 França Thomas Voeckler BBox Bouygues Telecom
3 Giro de Toscana Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Alessandro Petacchi LPR Brakes-Farnese Vini
3 Subida al Naranco Espanya Espanya 06 1.1 França Romain Sicard Orbea
3 Memorial Oleg Dyachenko Rússia Rússia 08 1.2 RUS Mikhail Antonov Katyusha Continental
3 Circuit del Porto Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Filippo Baggio Bottoli Nordelettrica Ramonda
5-10 Quatre dies de Dunkerque França França 03 2.HC POR Rui Costa Caisse d'Épargne
6-10 Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 07 2.2 RUS Timofey Kritskiy Katyusha Continental
6-10 Giro del Friuli Venezia Giulia Itàlia Itàlia 07 2.2 Itàlia Gianluca Brambilla Zalf Désirée Fior
8-10 Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 05 2.1 Polònia Mariusz Witecki Mróz Continental
8-10 Tour du Haut-Anjou França França 07 2.2U Estats Units Tejay van Garderen Rabobank Continental
9 Scandinavian Race in Uppsala Suècia Suècia 08 1.2 Dinamarca Jonas Aaen Jørgensen Capinordic
10 Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Carlos Manarelli Marchiol-Pasta Montegrappa
10 Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Theo Bos Rabobank Continental
12 Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 08 1.2 RUS Alexander Khatuntsev Moscow
13 Batavus Prorace Països Baixos Països Baixos 06 1.1 NED Kenny van Hummel Skil-Shimano
14-17 Gran Premi Paredes Rota dos Móveis Portugal Portugal 07 2.2 POR Cândido Barbosa Palmeiras Resort-Prio
15-17 Tour de Picardia França França 05 2.1 NED Lieuwe Westra Vacansoleil
16 Gran Premi Copenhagen Classic Dinamarca Dinamarca 08 1.2 Dinamarca Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens
16 Dutch Food Valley Classic Països Baixos Països Baixos 04 1.HC NED Kenny van Hummel Skil-Shimano
17 Tour de Rijke Països Baixos Països Baixos 06 1.1 NED Kenny van Hummel Skil-Shimano
17-24 FBD Insurance RÁS Irlanda Irlanda 07 2.2 Regne Unit Simon Richardson Rapha Condor
19-24 Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 07 2.2 NED Jetse Bol Rabobank Continental
20-24 Circuit de Lorena França França 05 2.1 Itàlia Matteo Carrara Vacansoleil
20-24 Fletxa del sud Luxemburg Luxemburg 05 2.1 Suïssa Simon Zahner Bürgis
21-24 Ronda de l'Isard d'Ariège França França 07 2.2U França Alexandre Geniez VC La Pomme Marseille
27-31 Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 03 2.HC NED Lars Boom Rabobank
27-31 Volta a Baviera Alemanya Alemanya 03 2.HC Alemanya Linus Gerdemann Team Milram
29 Tallinn-Tartu GP Estònia Estònia 06 1.1 EST Erki Pütsep Club Bourgas
29-1 Tour de Gironda França França 07 2.2 França Stéphane Rossetto CC Nogent-sur-Oise
29-1 Tour de Berlín Alemanya Alemanya 07 2.2U Alemanya Franz Schiewer LKT Brandenburg
30 Gran Premi Kranj Eslovènia Eslovènia 06 1.1 Eslovènia Gašper Švab Sava
30 SEB Tartu GP Estònia Estònia 06 1.1 Alemanya Hannes Blank Continental Differdange
30 Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 06 1.1 França Jérémie Galland Besson Chaussures-Sojasun
30 Gran Premi Kooperativa Eslovàquia Eslovàquia 08 1.2 SVK Peter Sagan Dukla Trenčín Merida
31 Boucles de l'Aulne França França 06 1.1 França Maxime Bouet Agritubel
31 Gran Premi Boka Eslovàquia Eslovàquia 08 1.2 SVK Juraj Sagan Dukla Trenčín Merida
31 París-Roubaix sub-23 França França 08 1.2U Estats Units Taylor Phinney Trek Livestrong
31 Trofeu Ciutat de San Vendemiano Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Alessandro Mazzi Zalf Désirée Fior

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Neuseen Classics – Rund um die Braunkohle Alemanya Alemanya 06 1.1 Alemanya André Greipel Columbia-High Road
1 Rogaland Grand Prix Noruega Noruega 08 1.2 Noruega Håvard Nybø Sparebanken Vest-Ridley
2 Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 08 1.2 RUS Pavel Kochetkov Equip nacional de Rússia
2-7 Bałtyk-Karkonosze Tour Polònia Polònia 07 2.2 RUS Sergey Kolesnikov Moscow
3-7 Ringerike Grand Prix Noruega Noruega 07 2.2 RUS Serguei Firsànov Designa Køkken
3-7 Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 03 2.HC LUX Fränk Schleck Team Saxo Bank
6 Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Roberto Ferrari LPR Brakes-Farnese Vini
6 Gran Premi Schwarzwald Alemanya Alemanya 06 1.1 Alemanya Heinrich Haussler Cervélo Test
7 Coppa Colli Briantei Internazionale Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Maurizio Anzalone V.C. Mendrisio
7 Memorial Philippe Van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 08 1.2 Lituània Gediminas Bagdonas Team Piemonte
7 Copa de la Pau Itàlia Itàlia 08 1.2 RUS Egor Silin Equip nacional de Rússia
7 Gran Premi del cantó d'Argòvia  Suïssa 04 1.HC SVK Peter Velits Team Milram
7-13 Volta a Turíngia Alemanya Alemanya 07 2.2U Àustria Stefan Denifl Equip nacional d'Àustria
10-16 Circuito Montañés Espanya Espanya 07 2.2 Estats Units Tejay van Garderen Rabobank Continental
11-14 Gran Premi CTT Correios de Portugal Portugal Portugal 05 2.1 ESP Adrián Palomares Contentpolis-Ampo
11-14 Ronde de l'Oise França França 07 2.2 Bèlgica Steven Van Vooren An Post-Sean Kelly
12-14 Delta Tour Zeeland Països Baixos Països Baixos 05 2.1 Estats Units Tyler Farrar Garmin-Slipstream
12-21 Baby Giro Itàlia Itàlia 07 2.2 COL Cayetano Sarmiento Equip nacional de Colòmbia
15-21 Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 07 2.2 Itàlia Davide Torosantucci Centri della Calzatura
17-21 Ster Elektrotoer Països Baixos Països Baixos 05 2.1 Bèlgica Philippe Gilbert Silence-Lotto
18-20 Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 07 2.2 Polònia Artur Detko DHL-Author
18-21 Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 05 2.1 Dinamarca Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
18-21 Ruta del Sud França França 05 2.1 Polònia Przemysław Niemiec Miche-Silver Cross-Selle Italia
18-21 Boucles de la Mayenne França França 07 2.2 EST Janek Tombak Club Bourgas
19-21 Tour de Mainfranken Alemanya Alemanya 07 2.2U Alemanya Sebastian May Thüringer Energie
19-21 Tour del País de Savoia França França 07 2.2U LUX Ben Gastauer Chambéry CF
21 Raiffeisen Grand Prix Àustria Àustria 08 1.2 Àustria Markus Eibegger Elk Haus
24 Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 06 1.1 Bèlgica Jurgen Van de Walle Quick Step
24 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 08 1.2 Bèlgica Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen-Mercator

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-5 Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 05 2.1 Polònia Artur Krol Centri della Calzatura
2 Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Bèlgica Bèlgica 01 CC Alemanya Marcel Kittel Equip nacional d'Alemanya
4 Cronoscalata Gardone V.T. Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Stefano Di Carlo Scap Foresi
4 Tour del Jura  Suïssa 08 1.2 Suïssa Roger Beuchat Neotel
5 Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23 Bèlgica Bèlgica 01 CC Bèlgica Kris Boeckmans Equip nacional de Bèlgica
5 Tour de Doubs França França 06 1.1 França Yann Huguet Agritubel
5 Giro delle Valli Aretine Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Enrico Battaglin Zalf Désirée Fior
5-12 Volta a Àustria Àustria Àustria 03 2.HC Suïssa Michael Albasini Columbia-HTC
7 Trofeo Città di Brescia Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Andrea Palini GS Gavardo Tecmor
8-12 Gran Premi Internacional de Torres Vedras Portugal Portugal 07 2.2 ESP Héctor Guerra Liberty Seguros
10-11 Gran Premi ciclista de Gemenc Hongria Hongria 07 2.2 SRB Žolt Der Centri della Calzatura
12 Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Christian Delle Stelle Bottoli Nordelettrica Ramonda
17-19 Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 05 2.1 ESP Héctor Guerra Liberty Seguros
18 Gran Premi Cristal Energie França França 08 1.2 Dinamarca Martin Pedersen Capinordic
19 Giro de la Província de Reggio de Calàbria Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Fortunato Baliani CSF Group Navigare
19 Giro del Casentino Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Roberto Cesaro GS Ginestra Ceramiche
19 Trophée des Champions França França 08 1.2 França Tony Hurel Vendée U
22-26 Volta a Saxònia Alemanya Alemanya 05 2.1 Alemanya Patrik Sinkewitz PSK Whirlpool-Author
22-26 Brixia Tour Itàlia Itàlia 05 2.1 Itàlia Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia-Bossini Docce
25 Prova de Villafranca de Ordizia Espanya Espanya 06 1.1 CAT Jaume Rovira Andorra-Grandvalira
25-26 Gran Premi Bradlo Eslovàquia Eslovàquia 07 2.2 SRB Nebojša Jovanović AC Sparta Praha
25-27 Kreiz Breizh Elites França França 07 2.2 França Antoine Dalibard Bretagne-Schuller
25-29 Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 03 2.HC França Julien El Fares Cofidis
26 Gran Premi Inda Itàlia Itàlia 08 1.2 RUS Pavel Kochetkov Equip nacional de Rússia
26 Gran Premi de Pérenchies França França 08 1.2 Alemanya Robert Retschke Continental Differdange
28-1 Dookola Mazowska Polònia Polònia 07 2.2 Polònia Łukasz Bodnar CCC Polsat Polkowice
29-2 Tour d'Alsàcia França França 07 2.2 Suïssa Simon Zahner Bürgis
29-2 Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 03 2.HC Dinamarca Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
31 Circuit de Getxo Espanya Espanya 06 1.1 ESP Koldo Fernández Euskaltel-Euskadi

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Scandinavian Open Road Race Suècia Suècia 08 1.2 SWE Patrik Stenberg CykelCity
1 Gran Premi P-Nívó Hongria Hongria 08 1.2 Eslovènia Uroš Silar Sava
2 Polynormande França França 06 1.1 França Matthieu Ladagnous La Française des Jeux
2 Gran Premi Betonexpressz 2000 Hongria Hongria 08 1.2 Hongria Gergely Ivanics Betonexpressz 2000-Limonta
2 Subida a Urkiola Espanya Espanya 06 1.1 ESP Igor Antón Euskaltel-Euskadi
2 Sparkassen Giro Bochum Alemanya Alemanya 06 1.1 Regne Unit Mark Cavendish Columbia-HTC
2 Giro Ciclistico del Cigno Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Paolo Ciavatta Monturano-Civitanova
4-6 Volta als Pirineus França França 07 2.2 COL Fabio Duarte Colombia es Pasión Coldeportes
4-8 Volta a Lleó Espanya Espanya 07 2.2 ESP David Belda Boyacá es Para Vivirla
5 Gran Premi Folignano Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Henry Frusto SCAP Prefabbricati Foresi
5-6 París-Corrèze França França 05 2.1 ESP Francisco Ventoso CarmioOro-A Style
5-9 Volta a Burgos Espanya Espanya 03 2.HC ESP Alejandro Valverde Caisse d'Épargne
5-16 Volta a Portugal Portugal Portugal 03 2.HC POR Nuno Ribeiro Liberty Seguros
6 Gran Premi de la indústria i el comerç artesanal de Carnago Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Francesco Ginanni Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
7-9 Tour de Szeklerland Romania Romania 07 2.2 UKR Vitaliy Popkov ISD-Sport-Donetsk
8 Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Vincenzo Nibali Liquigas
9 Trofeo Internazionale Bastianelli Itàlia Itàlia 08 1.2 Croàcia Radoslav Rogina Loborika
9-12 Tour de l'Ain França França 05 2.1 EST Rein Taaramäe Cofidis
11 Gran Premi Città di Felino Itàlia Itàlia 08 1.2 Austràlia Richie Porte Bedogni Monsummanese
12-15 Mi-août bretonne França França 07 2.2 Noruega Frederik Wilmann Joker Bianchi
14 Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 08 1.2 Polònia Bartłomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice
15 Memorial Henryk Łasak Polònia Polònia 08 1.2 Alemanya Stefan Schäfer LKT Brandenburg
16 Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Salvatore Mancuso Lucchini Arvedi Unidelta
16 Fletxa del port d'Anvers Bèlgica Bèlgica 08 1.2 Dinamarca Jens-Erik Madsen Capinordic
16 Copa dels Càrpats Polònia Polònia 08 1.2 Alemanya Mathias Belka LKT Brandenburg
17 Gara Ciclistica Montappone Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Stefano Pirazzi Palazzago Elledent Rad
18 Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 06 1.1 Bèlgica Niko Eeckhout An Post-Sean Kelly
18 Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 04 1.HC Itàlia Mauro Santambrogio Lampre-NGC
18-21 Tour del Llemosí França França 05 2.1 França Mathieu Perget Caisse d'Épargne
19 Coppa Agostoni Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Giovanni Visconti ISD-Neri
19-23 Volta a Irlanda Irlanda Irlanda 05 2.1 Regne Unit Russell Downing Candi TV-Marshalls Pasta RT
20 Coppa Bernocchi Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Luca Paolini Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
22 Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Giovanni Visconti ISD-Neri
25 Gran Premi dels Marbrers França França 08 1.2 Alemanya Robert Retschke Continental Differdange
25-28 Tour du Poitou-Charentes França França 05 2.1 SWE Gustav Larsson Team Saxo Bank
25-30 Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 07 2.2 França Thibaut Pinot Equip nacional de França
26 Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 06 1.1 LAT Aleksejs Saramotins Designa Køkken
26-30 Gran Premi Tell  Suïssa 07 2.2 Suïssa Mathias Frank BMC Racing
29 Giro del Vèneto Itàlia Itàlia 04 1.HC Itàlia Filippo Pozzato Team Katusha
30 Châteauroux Classic de l'Indre França França 06 1.1 França Jimmy Casper Besson Chaussures-Sojasun
30 Copa Sels Bèlgica 06 1.1 Bèlgica Kris Boeckmans Silence-Lotto

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-6 Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 07 2.2 Austràlia Leigh Howard Equip nacional d'Austràlia
5-13 Tour de l'Avenir França França 01 2.Ncup França Romain Sicard Equip nacional de França A
6 Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 06 1.1 NED Sebastian Langeveld Rabobank
6 Giro de la Romanya Itàlia Itàlia 06 1.1 BRA Murilo Fischer Liquigas
6 Ljubljana-Zagreb Eslovènia Eslovènia 08 1.2 Eslovènia Robert Vrečer Adria Mobil
6 Memorial Davide Fardelli Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Manuele Boaro Zalf Désirée Fior
6-13 Volta a Bulgària Bulgària Bulgària 07 2.2 Bulgària Ivailo Gabrovski Heraklion-Nessebar
9 Memorial Rik Van Steenbergen Bèlgica Bèlgica 06 1.1 Bèlgica Niko Eeckhout An Post-Sean Kelly
12 París-Brussel·les Bèlgica Bèlgica 04 1.HC Austràlia Matthew Goss Team Saxo Bank
12-19 Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 05 2.1 Noruega Edvald Boasson Hagen Columbia-HTC
13 Trofeu Salvatore Morucci Itàlia Itàlia 08 1.2 RUS Alexander Filippov ACS Gruppo Lupi
13 Volta a Nuremberg Alemanya Alemanya 06 1.1 Itàlia Francesco Gavazzi Lampre-NGC
13 Chrono champenois França França 08 1.2 Itàlia Adriano Malori Lampre-NGC
13 Gran Premi de Fourmies França França 04 1.HC França Romain Feillu Agritubel
16 Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 06 1.1 Bèlgica Nick Nuyens Rabobank
17 Tour de Vojvodina I Sèrbia Sèrbia 08 1.2 Eslovènia Matej Marin Perutnina Ptuj
18 Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 06 1.1 NED Steven de Jongh Quick Step
18 Gran Premi del Somme França França 06 1.1 BLR Yauheni Hutarovich La Française des Jeux
18 Tour de Vojvodina II Sèrbia Sèrbia 08 1.2 Bulgària Ivailo Gabrovski Heraklion-Nessebar
19 Praga-Karlovy Vary-Praga República Txeca República Txeca 08 1.2 Alemanya Danilo Hondo PSK Whirlpool-Author
20 Gran Premi d'Isbergues França França 06 1.1 França Benoît Vaugrenard La Française des Jeux
20 Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Giovanni Visconti ISD-Neri
20 Duo normand França França 08 1.2 RUS Nikolay Trusov
RUS Artem Ovechkin
Team Katusha
20 Trofeo Gianfranco Bianchin Itàlia Itàlia 08 1.2 ECU Jose Bone Leon VC Mantovani
23 Omloop van het Houtland Bèlgica Bèlgica 06 1.1 Austràlia Graeme Brown Rabobank
25-27 Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon França França 07 2.2 Alemanya David Rösch Atlas Romer's Hausbäckerei
29 Ruota d'Oro Itàlia Itàlia 08 1.2 Itàlia Emanuele Moschen Lucchini Arvedi Unidelta

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-4 Circuit franco-belga Bèlgica Bèlgica 05 2.1 Estats Units Tyler Farrar Garmin-Slipstream
2-4 Cinturó de l'Empordà Espanya Espanya 07 2.2 ESP Francisco Ventoso CarmioOro-A Style
3 Memorial Cimurri Itàlia Itàlia 06 1.1 Itàlia Filippo Pozzato Team Katusha
3 Münsterland Giro Alemanya Alemanya 06 1.1 LAT Aleksejs Saramotins Designa Køkken
4 Tour de Vendée França França 06 1.1 RUS Pavel Brutt Team Katusha
8 Coppa Sabatini Itàlia Itàlia 06 1.1 Bèlgica Philippe Gilbert Silence-Lotto
8 París-Bourges França França 06 1.1 Alemanya André Greipel Columbia-HTC
10 Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 04 1.HC NED Robert Gesink Rabobank
11 Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 06 1.1 ESP Francisco Ventoso CarmioOro-A Style
11 París-Tours França França 04 1.HC Bèlgica Philippe Gilbert Silence-Lotto
11 París-Tours sub-23 França França 08 1.2U França Mathieu Halleguen Côtes d'Armor
13 Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 06 1.1 França Denis Flahaut Landbouwkrediet-Colnago
15 Giro del Piemont Itàlia Itàlia 04 1.HC Bèlgica Philippe Gilbert Silence-Lotto

Proves anul·lades[modifica]

Data Cursa País Cat. Causa
30 gen.-1 feb. Giro de Sicília Itàlia Itàlia 07 2.2
12-15 març Volta al Districte de Santarém Portugal Portugal 05 2.1
17-21 març Volta a Galícia Espanya Espanya 07 2.2
5 abril Gran Premi de Rennes França França 06 1.1
9 abril Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 06 1.1
15-19 abril Volta a Aragó Espanya Espanya 05 2.1
19 abril Giro d'Oro Itàlia Itàlia 06 1.1
22-26 abril Gran Premi de Sotxi Rússia Rússia 07 2.2
26 abril-1 maig Giro delle Regioni Itàlia Itàlia 01 2.Ncup
29 maig Velika Nagrada Ptuja Eslovènia Eslovènia 08 1.2
3-7 juliol Euskal Bizikleta Espanya Espanya 03 2.HC
11-19 juliol Wind from the East Rússia Rússia 07 2.2
12 juliol Ronde pévéloise França França 08 1.2
1 agost Paar-Zeitfahren Alemanya Alemanya 06 1.1
2 agost Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 06 1.1
18 agost GP Artigianato di Castelfidardo Itàlia Itàlia 08 1.2
19 agost Trofeu Città Castelfidardo Itàlia Itàlia 08 1.2
23 agost Clàssica als Ports de Guadarrama Espanya Espanya 06 1.1
27-30 agost Szlakiem Walk Majora Hubala Polònia Polònia 07 2.2
5 setembre Coppa Placci San Marino San Marino 04 1.HC
6 setembre Polymultipliée lyonnaise França França 08 1.2
9-13 setembre Volta a Croàcia Croàcia Croàcia 07 2.2
12 setembre Classica del Garda Itàlia Itàlia 06 1.1
19 setembre Memorial Viviana Manservisi Itàlia Itàlia 06 1.1
20 setembre Giro del Canavese Itàlia Itàlia 08 1.2U
29 setembre Omloop van de Vlaamse Scheldeboorden Bèlgica Bèlgica 06 1.1
3 octubre Piccolo Giro di Lombardia Itàlia Itàlia 08 1.2
4 octubre Giro del Laci Itàlia Itàlia 04 1.HC
14 octubre Milà-Torí Itàlia Itàlia 04 1.HC

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Pts.
1.  Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri 638,2
2.  Kenny van Hummel (NED) Skil-Shimano 601
3.  Jimmy Casper (FRA) Besson Chaussures-Sojasun 575
4.  Romain Feillu (FRA) Agritubel 488
5.  Alessandro Petacchi (ITA) LPR Brakes-Farnese Vini 469,2
6.  David Le Lay (FRA) Agritubel 446
7.  Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 377
8.  Héctor Guerra (ESP) Liberty Seguros 366 [1]
9.  Rubén Plaza (ESP) Liberty Seguros 360
10.  Aleksejs Saramotins (LAT) Team Designa Kokken 348
11.  Heinrich Haussler (GER) Cervélo TestTeam 348
12.  Martin Pedersen (DEN) Team Capinordic 338
13.  Francisco Ventoso (ESP) Carmiooro-A Style 332
14.  Xavier Tondo (CAT) Andalucía-Cajasur 326
15.  Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia 325
16.  Borut Bozic (SVN) Vacansoleil 320
17.  Francesco Ginanni (ITA) Serramenti PVC Diquigiovanni 318
18.  Niko Eeckhout (BEL) An Post-Sean Kelly Team 315
19.  Nuno Ribeiro (POR) Liberty Seguros 312 [2]
20.  Dimitri Champion (FRA) Bretagne-Schuller 307

* ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Ciclista País Pts.
1. Agritubel França França 2 088
2. Vacansoleil Països Baixos Països Baixos 1 499
3. Liberty Seguros Portugal Portugal 1 326
4. Cervélo TestTeam  Suïssa 1 261
5. ISD-Neri Itàlia Itàlia 1 249,79
6. Skil-Shimano Països Baixos Països Baixos 1 224
7. Serramenti PVC Diquigiovanni Veneçuela Veneçuela 1 210
8. Besson Chaussures-Sojasun França França 1 208
9. LPR Brakes-Farnese Vini Irlanda Irlanda 1 120,8
10. Ceramica Flaminia Irlanda Irlanda 1 029
11. Rabobank Continental Països Baixos Països Baixos 972
12. Centri Della Calzatura Itàlia Itàlia 955
13. Acqua & Sapone-Caffè Mokambo Itàlia Itàlia 907
14. Team Capinordic Dinamarca Dinamarca 897
15. Team Designa Kokken Dinamarca Dinamarca 829
16. Adria Mobil Eslovènia Eslovènia 828
17. Topsport Vlaanderen-Mercator Bèlgica Bèlgica 817
18. CSF Group-Navigare Irlanda Irlanda 791
19. Carmiooro-A Style Itàlia Itàlia 783
20. PSK Whirlpool-Author República Txeca República Txeca 761

Classificació per països[modifica]

# País Pts.
1. Itàlia Itàlia 3 357,6
2. França França 3 159
3. Espanya Espanya 2 259,4
4. Països Baixos Països Baixos 2 114,19
5. Alemanya Alemanya 2 101
6. Eslovènia Eslovènia 1 854
7. Bèlgica Bèlgica 1 805
8. Rússia Rússia 1 534
9. Portugal Portugal 1 455
10. Polònia Polònia 1 297
11º
Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.127,51
12º
Regne Unit Regne Unit 1.087,8
13º
Dinamarca Dinamarca 1.022
14º
Noruega Noruega 847
15º
 Suïssa 655
16º
Estònia Estònia 621
17º
Àustria Àustria 578
18º
Eslovàquia Eslovàquia 561
19º
Croàcia Croàcia 539
20º
Bulgària Bulgària 507

Classificació per països sub-23[modifica]

# País (Sub-23) Pts.
1. Bèlgica Bèlgica 909
2. França França 872
3. Itàlia Itàlia 819,98
4. Alemanya Alemanya 818,32
5. Rússia Rússia 692
6. Països Baixos Països Baixos 541,59
7. Eslovènia Eslovènia 367
8. Dinamarca Dinamarca 356
9. Eslovàquia Eslovàquia 268
10. Regne Unit Regne Unit 259,2
11º
Àustria Àustria 258
12º
Noruega Noruega 238
13º
Polònia Polònia 191
14º
Moldàvia Moldàvia 170
15º
Espanya Espanya 160
16º
República Txeca República Txeca 152
17º
Turquia Turquia 140
18º
Flag of Ukraine.svg Ucraïna 125
19º
Estònia Estònia 118
20º
Bielorússia Bielorússia 117

Referències[modifica]

  1. Héctor Guerra va ser suspès per l'UCI
  2. Nuno Ribeiro va ser suspès per l'UCI

Enllaços externs[modifica]