XLVI Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula d'esdevenimentXLVI Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya
Juno Temple (8463784047).jpg
Juno Temple, premi a la millor actriu.
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Part deFestival Internacional de Cinema de Catalunya Modifica el valor a Wikidata
Data11 Modifica el valor a Wikidata –  20 octubre 2013 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició46 Modifica el valor a Wikidata
2012
2014
LocalitzacióSitges Modifica el valor a Wikidata
EstatEspanya Modifica el valor a Wikidata
DireccióÀngel Sala Modifica el valor a Wikidata
Pressupost1.595.152 € Modifica el valor a Wikidata

Lloc websitgesfilmfestival.com… Modifica el valor a Wikidata
IMDB: ev0000155/2013 Modifica el valor a Wikidata

La XLVI edició del Sitges Festival Internacional de Cinema de Catalunya (abans, Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Sitges) es va organitzar de l'11 al 20 d'octubre de 2013 dirigida per Àngel Sala.[1] El cartell de l'edició, amb un carro de nen cremant, volia fer un homenatge a La llavor del diable.[2] Va ser una edició amb menys pressupost, 1.595.152 euros (un 14 % menys que l'edició anterior) i menys pel·lícules (van baixar de 187 a 150).[3]

L'edició fou inaugurada amb la projecció de Grand Piano d'Eugenio Mira i es va retre homenatge a Takashi Miike.[4] També es van projectar destacades pel·lícules d'animació com Space Pirate Captain Harlock de Shinji Arakami.[5] I com a novetat, es va convocar el primer premi Phonestatic de curtmetratges fantàstics realitzats amb mòbil o tablet.[6]

Pel·lícules projectades[modifica]

Secció oficial Fantàstic[modifica]

Secció Casa Àsia[modifica]

Jurat[modifica]

El jurat internacional era format per Fede Álvarez, Aina Clotet, Christian Hallman, Marcelo Panozzo i Miguel Ángel Vivas.[7]

Premis[modifica]

Els premis d'aquesta edició foren:[8][9][10]

Categoria Premiat Treball
Premi al millor director
Patrocinat per Gas Natural Fenosa
Aharon Keshales
Navot Papushado
Big Bad Wolves
Premi a la millor pel·lícula Borgman Alex van Warmerdam
Premi a la millor actriu
Patrocinat per Autolica-Mercedes Benz
Juno Temple Magic Magic
Premi al millor actor Andy Lau Blind Detective
Premi al millor guió James Ward Byrkit Coherence
Premi a la millor fotografia Larry Smith Only God Forgives
Premi als millors efectes especials Derek Lee
Clif Prowse
Afflicted
Premi al millor Curtmetratge Josh Tanner The Landing
Premi Especial del Jurat Only Lovers Left Alive Jim Jarmusch
Menció Especial del Jurat Jodorowsky's Dune Frank Pavich
Gran Premi del Públic
El Periódico de Catalunya
Jodorowsky's Dune Frank Pavich
Premi Noves Visions Halley Sebastián Hofmann
Premi Noves Visions.
Petit format
Zoo Nikolas Pleskof
Premi Noves Visions
No ficció
Milius Joey Figueroa
Zak Knutson
Premi Noves Visions
Premi Especial del Jurat
Gente en sitios Juan Cavestany
Premi Noves Visions.
Emergents
Escape from Tomorrow Randy Moore
Premi Noves Visions.
Experimenta
Capa caída Santiago Alvarado
Premi Focus Casa Àsia New World Park Hoon-jung
Premi Focus Casa Àsia
Menció Especial
Ugly Anurag Kashyap
Premi Focus Casa Àsia
Millor pel·lícula d'animació
The fake Yeon Sang-ho
Premi Focus Casa Àsia
Millor curtmetratge d'animació
Peau de chien Nicolas Jacquet
Premi Carnet Jove
Fantàstic
Coherence James Ward Byrkit
Premi Carnet Jove
Midnight X-Treme
100 Bloody Acres Germans Cairnes
Premi Nova Autoria
Millor direcció
Tànit Fernández
Isaac Rodríguez
Espés
Premi Nova Autoria
Millor guió
Eugenio Canevari Gorila baila
Tànit Fernández
Isaac Rodríguez
Espés
Premi Nova Autoria
Millor música original
Álvaro Lafuente Dinosaurio
Premi Brigadoon al curtmetratge El último onvre bibo Daniel Aguirre
Luna Martín
Premi Méliès d'argent
al millor llargmetratge (Fantastic)
Enemy Denis Villeneuve
Premi Méliès d'argent
al millor llargmetratge (Panorama)
The Colony Jeff Renfroe
Premi Méliès d'argent
al millor llargmetratge (Menció especial)
Frankenstein's Army Richard Raaphorst
Premi Méliès d'argent
al millor curtmetratge
The Body Paul Davies
Premi Phonestatic The Other Side Conrad Mess[11]
Premi Phonestatic. Menció especial Ecos Carlos J. Marín
La boca del león Alfonso García
Premi de la Crítica José Luis Guarner The Congress Ari Folman
Premi Ciutadà Kane a la direcció revelació Upstream Color Shane Carruth
Premi Honorífic Màquina del Temps Charles Dance
Alex van Warmerdam[12]
Pino Donaggio
Premi Nosferatu Simón Andreu
Gran Premi Honorífic Takashi Miike[13]

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]