Campionat d'Europa d'atletisme de 1950
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Nombre de participants | 454 |
Localització i Dates | |
Localització | estadi Rei Balduí (Brussel·les) 50° 53′ 45″ N, 4° 20′ 03″ E / 50.895706°N,4.334083°E |
Estat | Bèlgica |
Número d'edició | 4 (1950) |
Competició | |
Resultat | Jack Holden |
110 m tanques masculins | André-Jacques Marie |
400 m. tanques masculins | Armando Filiput |
Salt d'alçada masculí | Alan Paterson |
100 metres masculí | Étienne Bally |
100 metres femení | Fanny Blankers-Koen |
200 metres masculins | Brian Shenton |
10.000 metres masculí | Emil Zátopek |
200 metres femenins | Fanny Blankers-Koen |
50 quilòmetres marxa masculí | Pino Dordoni |
Llançament de disc femení | Nina Dumbadze |
Llançament de disc masculí | Adolfo Consolini |
Triple salt masculí | Leonid Sxerbakov |
Llançament martell masculí | Sverre Strandli |
Llançament de pes masculí | Gunnar Huseby |
Llançament de javelina femení | Natàlia Smirnítskaia |
Llançament de javelina masculí | Toivo Hyytiäinen |
Salt de perxa masculí | Ragnar Lundberg |
Men's decathlon | Ignace Heinrich |
Salt d'alçada femení | Sheila Lerwill |
Llançament de pes femení | Anna Andréieva |
Salt de llargada femení | Valentina Lituyeva |
Salt de llargada masculí | Torfi Bryngeirsson |
3000 m. obstacles masculins | Jindřich Roudný |
400 metres masculí | Derek Pugh |
800 metres masculí | John Parlett |
1500 metres masculins | Wim Slijkhuis |
5000 metres masculins | Emil Zátopek |
Pentatló femení | Arlette Ben Hamo |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1950 fou la quarta edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 23 i 27 d'agost de 1950 a l'Estadi de Heysel de Brussel·les (Bèlgica).
Participació[modifica]
Segons un recompte no oficial, 454 atletes de 21 països van participar en la competició. En el recompte oficial apareixen aquests 454 atletes, però els distribueix en 24 equips nacionals.[1]
|
|
|
Medallistes[modifica]
Categoria masculina[modifica]
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | Étienne Bally (FRA) | 10.7 | Franco Leccese (ITA) | 10.7 | Vladimir Sukharev (URS) | 10.7 |
200 metres | Brian Shenton (GBR) | 21.5 | Étienne Bally (FRA) | 21.8 | Jan Lammers (NED) | 22.1 |
400 metres | Derek Pugh (GBR) | 47.3 CR | Jacques Lunis (FRA) | 47.6 | Lars Wolfbrandt (SWE) | 47.9 |
800 metres | John Parlett (GBR) | 1:50.5 CR | Marcel Hansenne (FRA) | 1:50.7 | Roger Bannister (GBR) | 1:50.7 |
1.500 metres | Wim Slijkhuis (NED) | 3:47.2 CR | Patrick El Mabrouk (FRA) | 3:47.8 | Bill Nankeville (GBR) | 3:48.0 |
5.000 metres | Emil Zátopek (CSK) | 14:03.0 CR | Alain Mimoun (FRA) | 14:26.0 | Gaston Reiff (BEL) | 14:26.2 |
10.000 metres | Emil Zátopek (CSK) | 29:12.0 CR | Alain Mimoun (FRA) | 30:21.0 | Väinö Koskela (FIN) | 30:30.8 |
Marató | Jack Holden (GBR) | 2: 32:13 | Veikko Karvonen (FIN) | 2: 32:45 | Fedosiy Vanin (URS) | 2: 33:47 |
110 m tanques | André-Jacques Marie (FRA) | 14.6 | Ragnar Lundberg (SWE) | 14.7 | Peter Hildreth (GBR) | 15.0 |
400 m tanques | Armando Filiput (ITA) | 51.9 CR | Yuriy Lituyev (URS) | 52.4 | Harry Whittle (GBR) | 52.7 |
3000 m obstacles | Jindřich Roudný (CSK) | 9:05.4 | Petar Šegedin (YUG) | 9:07.4 | Erik Blomster (FIN) | 9:08.8 |
10 km marxa | Fritz Schwab (SUI) | 46:01.8 CR | Emile Maggi (FRA) | 46:16.8 | John Mikaelsson (SWE) | 46:48.2 |
50 km marxa | Pino Dordoni (ITA) | 4:40:43 | John Ljunggren (SWE) | 4:43:25 | Verner Ljunggren (SWE) | 4:49:28 |
relleus 4×100 m | Unió Soviètica Vladimir Sukharev Levan Kalyayev Levan Sanadze Nikolay Karakulov |
41.5 | França Étienne Bally Jacques Perlot Yves Camus Jean-Pierre Guillon |
41.8 | Suècia Göte Kjellberg Leif Christersson Stig Danielsson Hans Rydén |
41.9 |
relleus 4×400 m | Regne Unit Martin Pike Les Lewis Angus Scott Derek Pugh |
3:10.2 CR | Itàlia Baldasare Porto Armando Filiput Luigi Paterlini Antonio Siddi |
3:11.0 | Suècia Gösta Brännström Tage Ekfeldt Rune Larsson Lars Wolfbrandt |
3:11.6 |
Salt d'alçada | Alan Paterson (GBR) | 1.96 | Arne Åhman (SWE) | 1.93 | Claude Bénard (FRA) | 1.93 |
Salt de llargada | Torfi Bryngeirsson (ISL) | 7.32 | Gerard Wessels (NED) | 7.22 | Jaroslav Fikejz (CSK) | 7.20 |
Salt amb perxa | Ragnar Lundberg (SWE) | 4.30 CR | Valto Olenius (FIN) | 4.25 | Juho Piironen (FIN) | 4.25 |
Triple salt | Leonid Shcherbakov (URS) | 15.39 CR | Valdemar Rautio (FIN) | 14.96 | Ruhi Sarıalp (TUR) | 14.53 |
Llançament de pes | Gunnar Huseby (ISL) | 16.74 CR | Angiolo Profeti (ITA) | 15.16 | Oto Grigalka (URS) | 15.14 |
Llançament de disc | Adolfo Consolini (ITA) | 53.75 CR | Giuseppe Tosi (ITA) | 52.31 | Olli Partanen (FIN) | 48.69 |
Llançament de javelina | Toivo Hyytiäinen (FIN) | 71.26 | Per-Arne Berglund (SWE) | 70.06 | Ragnar Ericzon (SWE) | 69.82 |
Llançament de martell | Sverre Strandli (NOR) | 55.71 | Teseo Taddia (ITA) | 54.73 | Jirí Dadák (CSK) | 53.64 |
Decatló | Ignace Heinrich (FRA) | 7364 | Örn Clausen (ISL) | 7297 | Kjell Tånnander (SWE) | 7175 |
Categoria femenina[modifica]
Medaller[modifica]
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Regne Unit | 8 | 3 | 6 | 17 |
2 | Unió Soviètica | 6 | 5 | 5 | 16 |
3 | França | 4 | 8 | 3 | 15 |
4 | Països Baixos | 4 | 3 | 2 | 9 |
5 | Itàlia | 3 | 5 | 1 | 9 |
6 | Txecoslovàquia | 3 | 0 | 3 | 6 |
7 | Islàndia | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Suècia | 1 | 4 | 7 | 12 |
9 | Finlàndia | 1 | 3 | 5 | 9 |
10 | Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 |
Suïssa | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Àustria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Iugoslàvia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Bèlgica | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turquia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Referències[modifica]
Enllaços externs[modifica]
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Sport 123
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)