Campionat de Suïssa de ciclisme en ruta

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat de Suïssa de ciclisme en ruta
MaillotSuiza.PNG
Tipus Campionats nacionals de ciclisme en ruta
Modifica dades a Wikidata
Beat Zberg amb el mallot de Campió de Suïssa.
Martin Elmiger a la presentació del Tour de França 2010

El Campionat de Suïssa de ciclisme en ruta és una competició ciclista que serveix per a determinar el Campió de Suïssa de l'especialitat. La primera edició es disputà el 1892. El títol s'atorga al vencedor d'una única carrera. El vencedor obté el dret a portar un mallot amb els colors de la bandera suïssa fins al Campionat de l'any següent en qualsevol prova en ruta.

Palmarès masculí[modifica]

Any Primer Segon Tercer
1892 Edouard Wicky Eugène Wicky Robert Crausaz
1893 Edouard Wicky Theo Champion Arnold Bozino
1894 Henri Favre Serge Sarzano Gaston Beguin
1895 Henri Favre Jacques Gonzet Arnold Bozino
1896 Jean Vionnet Henri Favre Ernst Kaeser
1897 Jean Vionnet - -
1898 Albert Furrer Emile Barrot Georg Isler
1899 Fritz Ryser Charles Calame Georg Isler
1900 Charles Lugon Albert Dubach Franz Jucker
1902 Albert Dubach Paul Locher Albert Mamie
1904 Alexandre Castellino Marcel Lequatre Charles Piquet
1908 Henri Rheinwald Heinrich Gaugler Franz Suter
1909 Charles Guyot Henri Rheinwald Marcel Lequatre
1910 Charles Guyot Robert Chopard Erwin Kohler
1911 Robert Chopard Emile Chopard Konrad Werfeli
1911 Marcel Perrière Henri Rheinwald Otto Wiedmer
1912 Henri Rheinwald - -
1913 Otto Wiedmer Marcel Perrière Henri Rheinwald
1914 Oscar Egg Henri Rheinwald Marcel Perrière
1915 Marcel Perrière Charles Guyot Paul Suter
1916 Marcel Perrière Arnold Grandjean Henri Rheinwald
1917 Ernst Kaufmann Marcel Perrière Marcel Lequatre
1918 Ernst Kaufmann Henri Suter Heinrich Wegmann
1919 Henri Rheinwald Marcel Lequatre Walter Rochat
1920 Henri Suter Max Suter Otto Wiedmer
1921 Henri Suter Charles Guyot Charles Perrière
1922 Henri Suter Henri Collé Marius Demierre
1923 Henri Guillod Henri Suter Kastor Notter
1924 Kastor Notter Henri Reymond Henri Collé
1925 Kastor Notter Henri Suter Henri Reymond
1926 Henri Suter Albert Blattmann Roger Pipoz
1927 Kastor Notter Albert Blattmann Henri Reymond
1928 Albert Blattmann Georges Antenen Eugen Schlegel
1929 Henri Suter Georges Antenen Albert Meyer
1930 Georges Antenen Albert Blattmann Gérard Wuilleumier
1931 Albert Büchi Georges Antenen Alfred Bula
1932 Auguste Erne Albert Büchi Ernst Meier
1933 Georges Antenen Roger Pipoz Theo Heimann
1934 Hans Gilgen Kurt Stettler Walter Blattmann
1935 Paul Egli Auguste Erne Fritz Hartmann
1936 Paul Egli Karl Litschi Albert Büchi
1937 Leo Amberg Robert Zimmermann Werner Buchwalder
1938 Leo Amberg Hans Martin Werner Buchwalder
1939 Karl Litschi Fritz Saladin Hans Martin
1940 Edgar Buchwalder Hans Martin Werner Buchwalder
1941 Karl Litschi Paul Egli Walter Diggelmann
1942 Edgar Buchwalder Hans Knecht Leo Amberg
1943 Hans Knecht Ernst Näf Fritz Stocker
1944 Ernst Näf Josef Wagner Hans Maag
1945 Ernst Wuthrich Josef Wagner Leo Weilenmann
1946 Hans Knecht Werner Buchwalder Ernst Näf
1947 Hans Knecht Karl Litschi Pietro Tarchini
1948 Ferdi Kübler Georges Aeschilmann Emilio Croci-Torti
1949 Ferdi Kübler Emilio Croci-Torti Fritz Schaer
1950 Ferdi Kübler Fritz Schaer Gottfried Weilenmann
1951 Ferdi Kübler Giovanni Rossi Fritz Zbinden
1952 Gottfried Weilenmann Carlo Lafranchi Jean Brun
1953 Fritz Schaer Marcel Huber Carlo Lafranchi
1954 Ferdi Kübler Fritz Schaer Carlo Clerici
1955 Hugo Koblet Carlo Clerici Hans Hollenstein
1956 Rolf Graf Attilio Moresi Fritz Gallati
1957 Hans Hollenstein Max Schellenberg Toni Gräser
1958 Jean-Claude Grêt Toni Gräser Oscar Von Büren
1959 Rolf Graf Attilio Moresi Fritz Gallati
1960 René Strehler Rolf Graf Erwin Lutz
1961 Ernst Fuchs Rolf Graf Rolf Maurer
1962 Rolf Graf Giovanni Albisetti Attilio Moresi
1963 Attilio Moresi Rolf Maurer Rudolf Hauser
1964 Rudolf Hauser Manfred Haeberli Robert Hintermüller
1965 Robert Hagmann Werner Weber Willy Spuhler
1966 Paul Zollinger Hans Stadelmann Louis Pfenninger
1967 Alfred Ruegg Willy Spühler René Binggeli
1968 Karl Brand Peter Abt Emil Zimmermann
1969 Bernard Vifian Louis Pfenninger Erwin Thalmann
1970 Kurt Rub Erwin Thalmann Peter Abt
1971 Louis Pfenninger Jürg Schneider Erwin Thalmann
1972 Josef Fuchs Louis Pfenninger Erich Spahn
1973 Josef Fuchs Louis Pfenninger Bruno Hubschmid
1974 Roland Salm Louis Pfenninger Ueli Sutter
1975 Roland Salm Josef Fuchs Ueli Sutter
1976 Roland Salm Ueli Sutter Roland Schär
1977 Roland Salm René Savary Guido Amrhein
1978 Gody Schmutz Erwin Lienhard Josef Fuchs
1979 Hansjörg Aemisegger Bruno Wolfer Guido Amrhein
1980 Gody Schmutz Erwin Lienhard Daniel Gisiger
1981 Stefan Mutter Daniel Gisiger Erwin Lienhard
1982 Gilbert Glaus Bruno Wolfer Daniel Muller
1983 Serge Demierre Stefan Mutter Gottfried Schmutz
1984 Erich Maechler Hubert Seiz Gilbert Glaus
1985 Gody Schmutz Urs Freuler Heinz Imboden
1986 Urs Zimmermann Jörg Müller Jean-Marie Grezet
1987 Jörg Müller Pascal Richard Daniel Gisiger
1988 Hubert Seiz Guido Winterberg Fabian Fuchs
1989 Pascal Richard Niki Rüttimann Herbert Niederberger
1990 Rolf Jaermann Hans-Rudi Marki Tony Rominger
1991 Laurent Dufaux Daniel Steiger Mauro Gianetti
1992 Thomas Wegmüller Erich Maechler Beat Zberg
1993 Pascal Richard Rolf Jaermann Mauro Gianetti
1994 Felice Puttini Karl Kalin Rocco Cattaneo
1995 Felice Puttini Pascal Richard Rolf Jaermann
1996 Armin Meier Beat Zberg Oskar Camenzind
1997 Oskar Camenzind Roland Meier Niki Aebersold
1998 Niki Aebersold Armin Meier Frantz Hotz
1999 Armin Meier Daniel Schnider Mauro Gianetti
2000 Markus Zberg Marcel Strauss Roger Beuchat
2001 Martin Elmiger Pierre Bourquenoud Daniel Schnider
2002 Alexandre Moos Roger Beuchat Pierre Bourquenoud
2003 Daniel Schnider Roger Beuchat Niki Aebersold
2004 Grégory Rast Sascha Urweider Oskar Camenzind
2005 Martin Elmiger Alexandre Moos Marcel Strauss
2006 Grégory Rast Marcel Strauss Aurélien Clerc
2007 Beat Zberg Fabian Cancellara David Loosli
2008 Markus Zberg Martin Elmiger Mathias Frank
2009 Fabian Cancellara Mathias Frank Thomas Frei
2010 Martin Elmiger Simon Zahner Pirmin Lang
2011 Fabian Cancellara Steve Morabito Martin Kohler
2012 Martin Kohler Michael Albasini Fabian Cancellara
2013 Michael Schär Martin Elmiger Martin Kohler
2014 Martin Elmiger Michael Albasini Steve Morabito
2015 Danilo Wyss Sébastien Reichenbach Mathias Frank
2016 Jonathan Fumeaux Pirmin Lang Steve Morabito
2017 Silvan Dillier Stefan Küng Kilian Frankiny

Palmarès sub-23[modifica]

Any Primer Segon Tercer
1996 Nick Waldmeier Michel Klinger Pietro Zucconi
1997 Patrick Calcagni Sven Montgomery Cédric Fragnière
1998 Cédric Fragnière Steve Zampieri Benoît Volery
1999 Benoît Volery Stefan Rütimann Uwe Straumann
2000 Aurélien Clerc Martin Elmiger Grégory Rast
2001 Vincent Bader David Rusch Olivier Wirz
2002 Grégory Rast Xavier Pache Michael Albasini
2003 Laurent Arn Andrea Ros Andreas Dietziker
2004 Hubert Schwab Daniel Gysling Steve Bovay
2005 Loïc Mühlemann Remo Spirgi Benjamin Baumgartner
2006 Maxime Beney Mathias Frank Silvère Ackermann
2007 Elias Schmäh Mathieu Deschenaux Peter Andres
2008 Laurent Beuret Marcel Wyss Elias Schmäh
2009 Silvan Dillier Nicolas Lüthi Daniel Henggeler
2010 Michael Bär Alexandre Mercier Marcel Aregger
2011 Marcel Aregger Silvan Dillier Patrick Schelling
2012 Remo Schuler Silvan Dillier Jan Keller
2013 Simon Pellaud Colin Stüssi Stefan Küng
2014 Fabian Lienhard Lukas Spengler Lukas Müller
2015 Patrick Müller Frank Pasche Lukas Spengler
2016 Lukas Spengler Nico Selenati Timo Güller

Palmarès femení[modifica]

Any Primera Segona Tercera
1982 Stefania Carmine Yolanda Kalt Evelyne Müller
1983 Evelyne Müller Stefania Carmine Yolanda Kalt
1984 Edith Schönenberger Barbara Erdin-Ganz Yolanda Kalt
1985 Edith Schönenberger Stefania Carmine Barbara Erdin-Ganz
1986 Edith Schönenberger Barbara Erdin-Ganz Stefania Carmine
1987 Edith Schönenberger Evelyne Müller Nicole Suter
1988 Isabelle Michel Edith Schönenberger Barbara Erdin-Ganz
1989 Edith Schönenberger Luzia Zberg Evelyne Müller
1990 Barbara Heeb Sandra Krauer Beatrice Horisberger
1991 Luzia Zberg Barbara Erdin-Ganz Yvonne Schnorf-Wabel
1992 Luzia Zberg Barbara Erdin-Ganz Barbara Heeb
1993 Luzia Zberg Maria Heim Diana Rast
1994 Luzia Zberg Barbara Heeb Carmen Da Ronch
1995 Barbara Heeb Luzia Zberg Diana Rast
1996 Maria Heim Yvonne Schnorf-Wabel Barbara Heeb
1997 Yvonne Schnorf-Wabel Barbara Heeb Diana Rast
1998 Barbara Heeb Diana Rast Yvonne Schnorf-Wabel
1999 Priska Doppmann Nicole Brändli Yvonne Schnorf-Wabel
2000 Diana Rast Yvonne Schnorf-Wabel Priska Doppmann
2001 Nicole Brändli Priska Doppmann Marcia Vouets-Eicher
2002 Nicole Brändli Priska Doppmann Marcia Vouets-Eicher
2003 Nicole Brändli Barbara Heeb Diana Rast
2004 Sereina Trachsel Nicole Hofer Sarah Grab
2005 Sereina Trachsel Nicole Brändli Annette Beutler
2006 Annette Beutler Nicole Brändli Patricia Schwager
2007 Sereina Trachsel Annette Beutler Nicole Brändli
2008 Jennifer Hohl Pascale Schnider Emilie Aubry
2009 Jennifer Hohl Bettina Kuhn Andrea Wolfer
2010 Emilie Aubry Pascale Schnider Doris Schweizer
2011 Pascale Schnider Patricia Schwager Jennifer Hohl
2012 Jennifer Hohl Andrea Wolfer Emilie Aubry
2013 Doris Schweizer Sandra Weiss Emilie Aubry
2014 Mirjam Gysling Linda Indergand Doris Schweizer
2015 Jolanda Neff Marcia Eicher-Vouets Doris Schweizer
2016 Doris Schweizer Nicole Hanselmann Jutta Stienen
2017 Nicole Hanselmann Marlen Reusser Jutta Stienen

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]