Campionat del Món d'atletisme de 1983 - 1500 metres femenins

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Proves als
Campionats del Món de 1983
Athletics pictogram.svg
Curses
100 m   homes   dones
200 m homes dones
400 m homes dones
800 m homes dones
1500 m homes dones
3000 m dones
5000 m homes
10.000 m homes
100 m tanques dones
110 m tanques homes
400 m tanques homes dones
3000 m
obstacles
homes
4×100 m relleus homes dones
4×400 m relleus homes dones
Curses a la carretera
Marató homes dones
20 km marxa homes
50 km marxa homes
Concursos
Salt de llargada homes dones
Triple salt homes
Salt d'alçada homes dones
Salt amb perxa homes
Llançament de pes homes dones
Llançament de disc homes dones
Llançament de javelina homes dones
Llançament de martell homes
Proves combinades
Heptatló dones
Decatló homes

Els 1500 metres femenins al Campionat del Món d'atletisme de 1983 van tenir lloc a l'estadi Olímpic d'Hèlsinki del 12 al 14 d'agost.

26 atletes van participar en la prova. L'estatunidenca Mary Decker va guanyar la medalla d'or, la segona que aconseguia als Campionats després de guanyar, quatre dies abans, la medalla d'or a la prova dels 3000 metres.

Medallistes[modifica]

Or Estats Units Mary Decker-Slaney
Estats Units (USA)
Argent Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques Zamira Zaytseva
Unió Soviètica (URS)
Bronze Unió de Repúbliques Socialistes Soviètiques Yekaterina Podkopayeva
Unió Soviètica (URS)

Rècords[modifica]

Rècords abans del Campionat del Món d'atletisme de 1983
Rècord del Món  Tatyana Kazankina (URS) 3:52.47 3 d'agost de 1980 Suïssa Zuric, Suïssa
Rècord del Campionat Nova prova
Rècords establerts al Campionat del Món d'atletisme de 1983
Rècord del Campionat  Mary Decker-Slaney (USA) 4:00.90 14 d'agost de 1983 Finlàndia Hèlsinki, Finlàndia

Resultats[modifica]

Final[modifica]

La final va tenir lloc el 14 d'agost.

Pos. Atleta Temps
Medalla d'or  Mary Decker-Slaney (USA) 4:00.90
Medalla de plata  Zamira Zaytseva (URS) 4:01.19
Medalla de bronze  Yekaterina Podkopayeva (URS) 4:02.25
4.  Ravilya Agletdinova-Kotovich (URS) 4:02.67
5.  Wendy Smith-Sly (GBR) 4:04.14
6. Romania Doina Melinte (ROU) 4:04.42
7.  Gabriella Dorio (ITA) 4:04.73
8.  Brit Lind-Petersen-McRoberts (CAN) 4:05.73
9.  Christina Boxer-Cahill (GBR) 4:06.74
10.  Cornelia Bürki (SUI) 4:11.61
11.  Ivana Kleinová-Walterová-Kubešová (TCH) 4:15.12
12. Romania Maria Radu (ROU) 4:19.03

Sèries classificatòries[modifica]

Les sèries van tenir lloc el 12 d'agost. Les tres primeres atletes de cada sèrie i els tres millors temps avançaven a la final.

Sèrie 1
Pos. Atleta Temps
1.  Ravilya Agletdinova-Kotovich (URS) 4:10.71
2.  Ivana Kleinová-Walterová-Kubešová (TCH) 4:10.82
3.  Brit Lind-Petersen-McRoberts (CAN) 4:10.88
4.  Christiane Wartenberg (GDR) 4:10.89
5. Bulgària Totka Petrova (BUL) 4:12.31
6.  Cindy Bremser (USA) 4:14.10
7.  Kriscia García (ESA) 4:40.21
8. Saint Vincent i les Grenadines Bigna Samuel (VIN) 4:51.35
9.  Kungu Bakombo (ZAI) 4:54.12
Sèrie 2
Pos. Atleta Temps
1.  Mary Decker-Slaney (USA) 4:07.47
2.  Zamira Zaytseva (URS) 4:07.64
3.  Wendy Smith-Sly (GBR) 4:08.16
4.  Cornelia Bürki (SUI) 4:08.61
5. Romania Maria Radu (ROU) 4:10.15
6. Rwanda Marcianne Mukamurenzi (RWA) 4:30.58
7. Malawi Vivian Pearson (MAW) 5:03.70
 Aurora Cunha (POR) DNS
Sèrie 3
Pos. Atleta Temps
1.  Yekaterina Podkopayeva (URS) 4:09.39
2.  Gabriella Dorio (ITA) 4:09.45
3. Romania Doina Melinte (ROU) 4:09.71
4.  Christina Boxer-Cahill (GBR) 4:09.88
5.  Betty Van Steenbroeck (BEL) 4:12.93
6.  Marjo-Riitta Lakka (FIN) 4:22.33
7.  Hala El Moughrabi (SYR) 4:45.62
8.  Khadija Al Matari (JOR) 5:01.83
 Brigitte Kraus (FRG) DNS

Referències[modifica]