Campionat del món d'handbol femení de 1965

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat del món d'handbol femení de 1965
TipusCampionat del món d'handbol femení Modifica el valor a Wikidata
Esporthandbol Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióFederació Internacional d'Handbol Modifica el valor a Wikidata
Nombre de participants8 Modifica el valor a Wikidata
Lloc i data
EstatAlemanya Modifica el valor a Wikidata
Data1965 Modifica el valor a Wikidata
Edició3 Modifica el valor a Wikidata
Estadístiques
Partits jugats16 Modifica el valor a Wikidata

El Campionat del món d'handbol femení de 1965 fou la tercera edició del Campionat del món d'handbol femení. Es va disputar a Alemanya Occidental entre el 7 i el 13 de novembre de 1965. La victòria fou per a la selecció d'Hongria.

Medallistes[modifica]

Or Plata Bronze
Hongria Hongria
Györgyné Gurics
Ágnes Babos
Erzsébet Bognár
Györgyné Csenki
Magdolna Jóna
Ágnes Hanus
Erzsébet Lengyel
Jenőné Schmidt
Anna Rothermel
Márta Balogh
Károlyné Hajek
Márta Giba
Ilona Ignácz
Józsefne Romhányi
Entrenadors
Bódog Török
Iugoslàvia Iugoslàvia
Zdenka Ištvanović
Nada Vučković
Mara Veinović
Mira Jasić
Zlatka Rebernjak
Ana Knežević
Ružica Miladinović
Radmila Radunović
Ana Samardžija
Leposava Ninković
Biserka Tomašek
Ema Bart
Entrenadors
Svetislav Stankić
Vilim Tičić
RFA RFA
Lydia Bauer
Christa Deparade-Harrach
Monika Eichenauer
Irene Herchenbach
Elke Heuer
Christa Hoffmann-Warns
Doris Holdorf von Jutrzenka
Waltraud Holland-Kühl
Waltraud Jakob
Gisela Meeser
Christa Milter
Sigrid Müller
Gisela Peters-Greshake
Hannelore Rech
Gerda Reitwiessner-Ahles
Marga Ruschitzka
Entrenadors
?

Equips participants[modifica]

Nombre Mode de classificació Classificats
1 Organitzador Alemanya Occidental Alemanya Occidental
1 Campionat del món de 1962  Romania
5 Torneig de classificació[1] Dinamarca Dinamarca, Hongria Hongria, Polònia Polònia,
Txecoslovàquia Txecoslovàquia, Unió Soviètica Unió Soviètica, Iugoslàvia Iugoslàvia
1 Àsia Japó Japó
0 Amèrica -
0 Àfrica -

Notes:[1]

  • La Unió Soviètica, tot hi haver-se classificat esportivament, refusà participar-hi perquè no reconeixia el Berlín Oest com a part de l'Alemanya Occidental.
  • Els Països Baixos, vençuts per la Unió Soviètica en el torneig de classificació no volgueren ocupar el seu lloc.
  • El Japó, superat per Txecoslovàquia en el torneig de classificació, acceptà ocupar la vuitena i darrera plaça.

Primera fase[modifica]

El primer classificat de cada grup jugarà la final, mentre els dos segons disputaran el partir per la tercera posició.

    Equips que lluitaran per les posicions 1–2
    Equips que lluitaran per les posicions 3–4

Grup A[modifica]

Equip PJ G E P GF GC DG Pts
Iugoslàvia Iugoslàvia 3 3 0 0 28 15 +13 6
RFA RFA 3 2 0 1 26 20 +6 4
Dinamarca Dinamarca 3 1 0 2 21 27 -6 2
Japó Japó 3 0 0 3 21 34 -13 0
Iugoslàvia Iugoslàvia 11–6 Dinamarca Dinamarca
RFA RFA 15–7 Japó Japó
Dinamarca Dinamarca 10–9 Japó Japó
Iugoslàvia Iugoslàvia 8–4 RFA RFA
RFA RFA 7–5 Dinamarca Dinamarca
Iugoslàvia Iugoslàvia 9–5 Japó Japó

Grup B[modifica]

Equip PJ G E P GF GC DG Pts
Hongria Hongria 3 3 0 0 31 15 +16 6
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 3 1 1 1 27 22 +5 3
 Romania 3 0 2 1 18 21 -3 2
 Polònia 3 0 1 2 16 34 -18 1
 Romania 4–4  Polònia
Hongria Hongria 7–4 Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Hongria Hongria 9–6  Romania
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 15–7  Polònia
 Romania 8–8 Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Hongria Hongria 15–5  Polònia

Classificacions finals[modifica]

Posicions 7 al 8[modifica]

Posicions 5 al 6[modifica]

Posicions 3 al 4[modifica]

Final[modifica]

Classificació final[modifica]

Pos. Equip
1 Hongria Hongria
2 Iugoslàvia Iugoslàvia
3 RFA RFA
4 Txecoslovàquia Txecoslovàquia
5 Dinamarca Dinamarca
6  Romania
7 Japó Japó
8  Polònia

Referències[modifica]

  1. 1,0 1,1 «Torneig de classificació» (en anglès). [Consulta: 13 desembre 2019].