Metilpropà

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula de compost químicMetilpropà
Substància compost químic, gas inflamable i Butane
Massa molecular 58,078 uma
Estructura química
Fórmula química C₄H₁₀
Isobutane.svg
SMILES canònic
InChI Model 3D
Propietats
Punt de fusió -255 °F
Punt d'ebullició 11 °F
Pressió de vapor 3,1 atm
Perills
Límit inferior d'explosivitat 1,6 %
Límit superior d'explosivitat 8,4 %
Límit d'exposició promig ponderat en el temps 1.900 mg/m3 (10 h, sense valor)
Identificadors
CAS 75-28-5
InChIKey NNPPMTNAJDCUHE-UHFFFAOYSA-N
PubChem 6360
RTECS TZ4300000
AEPQ 200-857-2
ChEBI 30363
ONU 1969
KEGG D04623
ChemSpider 6120
ChEMBL CHEMBL2106398
UNII BXR49TP611
ZVG 25040
Infocard ECHA 100.000.780
DSSTOX DTXSID1026401
RxNorm CUI 1363040
NDF-RT N0000022588
UMLS CUI C3495387
Beilstein 1730720
Número E E943b
Gmelin 1301
Modifica dades a Wikidata

El metilpropà o isobutà és un compost orgànic que pertany al grup dels alcans amb la fórmula C4H10, isòmer del butà.

A causa del deteriorament de la capa d'ozó s'ha incrementat l'ús de l'isobutà en sistemes de refrigeració i com a propelent, en substitució dels clorofluorocarbonis. Es fa servir isobutà com matèria primera en la indústria petroquímica, per exemple en la síntesi de l'isooctà.

Referències[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Metilpropà Modifica l'enllaç a Wikidata