Premis de la Crítica de les Arts Escèniques

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Infotaula de premiPremis de la Crítica de les Arts Escèniques
Tipus premi
Inici 1989
Modifica dades a Wikidata

Els Premis de la Crítica, des del 2015 Premis de la Crítica de les Arts Escèniques, reconeixen els professionals i les produccions catalanes de les arts escèniques que durant l’any natural anterior hagin estat especialment valorats per la crítica[1][2][3]

Els guardons, es van celebrar durant 16 edicions en dues tandes (1989-2000 i 2007-2009), i el 2015 es van tornar a concedir, després de 5 anys. Els Premis de la Crítica reconeixen els professionals i les produccions catalanes de les arts escèniques que durant l’any natural anterior hagin estat especialment valorats per la crítica. En l'edició del 2015 es van crear com a novetat els premis dedicats a la Dansa i el Teatre Familiar. El 2016 es va incorporar el Premi Arts del Carrer. Els jurats dels Premis de la Crítica estan composts per professionals que han exercit la prescripció escènica durant, com a mínim, els cinc anys previs a cada edició, en mitjans escrits, audiovisuals i/o digitals.[1]

Per arribar a la decisió final del jurat, cal que cada membre del jurat presenti, en primera ronda, tres nominacions per cadascuna de les categories. Arribaran a la segona ronda les tres propostes més votades de cadascuna de les categories. Sobre aquestes tres nominacions finalistes es votarà i es prendrà la decisió final de cada categoria. El jurat serà, per tant, cridat a dues convocatòries. La segona, dedicada a la decisió final, hauria de ser preferentment presencial.[cal citació]

Els premis no inclouen dotació econòmica. L'entrega dels premis es fan en un acte públic a la primavera, a l'entorn del Dia Mundial del Teatre (27 de març). Des del 2015 els membres del jurat ho són per invitació del comitè dels Premis de la Crítica, invitació dirigida només a aquells professionals que, de manera regular i destacada, hagin exercit la prescripció teatral durant almenys cinc anys en mitjans escrits, audiovisuals i/o digitals.[cal citació]

Teatre[cal citació][modifica | modifica el codi]

1989 (I)[4][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle:Cómeme el coco negro (La Cubana)
  • Millor espectacle internacional:Sis personatges en busca d’autor (Escola d’Art Dramàtic de Moscou, Anatoli Vasiliev)
  • Millor Actor: Franco di Francescoantonio (Lettera al padre)
  • Millor escenografía: Les noces de Figaro (Fabià Puigserver)
  • Millor caracterització: Chass Llach
  • Revelació: Esther Formosa (La Canyi), Laura Conejero (Elsa Schneider)
  • Edició: Vueltas al tiempo (Arthur Miller, Tusquets)
  • Premi extraordinari: Josep Maria Benet i Jornet (25 anys com a autor teatral)
  • Mencions especials: Pep Cortès (La força del costum / Vador Companyia Petit Comité), Pep Vila (Teatre rossellonés, segle XVII-XVIII), Joaquim Horta i Manel de Seabra (Traducció teatre complet de Vladimir Maiakovksi)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Àlex Broch (La Vanguardia), Francesc Burguet i Ardiaca (Guía del Ocio), Joan Casas (Diari de Barcelona), Toni Moreno (Catalunya Ràdio), Marcos Ordóñez (ABC), María Josep Ragué (El Independiente), Joan de Sagarra (El País), Albert de la Torre (El País) i Joaquim Vila i Folch (Avuí)

  • Lliurament: Restaurant Bel Air, 30 d'octubre de 1989

1990 (II)[5][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Ay, Carmela (José Sanchis Sinisterra)
  • Millor espectacle internacional: Mademoiselle Julie (Théâtre de l'Athénée, Matthias Langhoff)
  • Millor direcció: Patrice Chéreau (Hamlet / Dans la solitude des champs de coton)
  • Millor actriu: Anna Güell (Quatre dones I el sol / Tàlem), Marie Brassard (Le Polygraphe)
  • Millor actor: Josep Maria Pou (Amado Monstruo), Ferran Rañé (Makinavaja, el último choriso), Gerard Désarthe (Hamlet), Peter Stormare (Llarg camí cap a la nit)
  • Revelació: Lluís Soler (Fi de partida / El banc)
  • Millor edició: programes de mà i catàlegs del Teatre Lliure
  • Premis especials: Teatre Malic, Josep Maria de Sagarra i Àngel (traduccions d’El banc, Aquell foll d’en Jourdain i Els homes de l’emperador)
  • Menció especial: Talleret de Salt (Nit de reis)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Àlex Broch (La Vanguardia), Francesc Burguet i Ardiaca (Guía del Ocio), Joan Casas (Diari de Barcelona), Toni Moreno (Catalunya Ràdio), Marcos Ordóñez (ABC), María Josep Ragué (El Independiente), Joan de Sagarra (El País), Albert de la Torre (El País) i Joaquim Vila i Folch (Avuí)

  • Lliurament: Bar Universal, 26 de novembre de 1990

1991 (III)[6][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Terra baixa (Teatre Lliure, Fabià Puigserver)
  • Millor espectacle internacional: La veritable histoire de France (Royal de Luxe)
  • Millor direcció: Sergi Belbel (Desig)
  • 'Millor actriu: Edith Clever (Die Marquise von O)
  • Millor actor: Josep Maria Pou (Desig / El gallitigre), Jordi Bosch (Restauració), Lluís Homar (Terra baixa)
  • Millor escenografia: La cité cornu (Wladyslaw Znorko)
  • Premi revelació: Mercè Pons (Dinamita a la sang)
  • Premis especials: Teresa Lozano (Un dels últims vespres de carnaval), Ginesa Ortega (Noun)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Francesc Burguet i Ardiaca (Diari de Barcelona), Mercè Saumell (Diari de Barcelona), Joan Casas (Avuí), Xavier Pérez (Avuí), Pablo Ley (ABC), Marcos Ordóñez (El Observador), Gonzalo Pérez de Olaguer (El Periódico), Maria Josep Ragué (Jano), Joan de Sagarra (El País), Albert de la Torre (El País) i Joaquim Vila i Folch (Serra d’Or)

  • Lliurament: 25 de novembre de 1991

1992 (IV)[7][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Yo tengo un tío en América (Els Joglars)
  • Millor espectacle internacional: Macbeth (Schiller Theater Werkstatt, Katharina Thalbach)
  • Millor direcció: Mario Gas (El temps i els Convay)
  • Millor actriu: Cecilia Rossetto (In concherto), Emma Vilarasau (La infanticida)
  • Millor actor: Fernando Fernan Gómez (Recital de Otoño), Bernhard Minetti (Contes de Grimm)
  • Millor espectacle musical: Flor de nit (Dagoll Dagom)
  • Millor text: La vida perdurable (Narcís Comadira)
  • Millor escenografía: El artificio (Marcel·li Antúnez)
  • Premi revelació: T de Teatre (Petits contes misògins)
  • Premi especial: Rafael Anglada (El sarau)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Francesc Burguet i Ardiaca (Diari de Barcelona), Mercè Saumell (Diari de Barcelona), Joan Casas (Avuí), Xavier Pérez (Avuí), Pablo Ley (ABC), Marcos Ordóñez (El Observador), Gonzalo Pérez de Olaguer (El Periódico), Maria Josep Ragué (Jano), Joan de Sagarra (El País), Albert de la Torre (El País) i Joaquim Vila i Folch (Serra d’Or)

  • Lliurament: Mercat de les Flors, 3 de desembre de 1992

1993 (V)[modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Dansa d’agost (Teatre Lliure, Pere Planella)
  • Millor espectacle internacional: The Street of Crocodiles (Théâtre de la Complicité)
  • Millor direcció: Pere Planella (Dansa d'agost)
  • Millor actriu: Muntsa Alcañíz (Dansa d’agost), Ester Formosa (Dansa d’agost), Anna Lizaran (Dansa d’agost), Emma Vilarasau (Dansa d’agost), Anna Güell (Dansa d’agost)
  • Millor actor: Josep Maria Flotats (Tot assajant Dom Joan)
  • Millor espai escènic: Les aiguilles et l’opium (Carl Fillion)
  • Millor vestuari: Braguetes (Nazario Luque)
  • Premi revelació: La verdad está en inglés (Esteve & Ponce)
  • Premi especial d’interpretació: Lluís Torner (Dansa d’agost), Mingo Ràfols (La nit just abans dels boscos), Alfredo Alcón (Vida del rey Eduardo II de Inglaterra), Roser Batalla
  • Lliurament: Palau de l'Agricultura, 16 de novembre de 1993

1994 (VI)[8][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Quartet (Teatre Lliure, Ariel Garcia Valdés)
  • Millor direcció: Xavier Albertí (Un Otel·lo per a Carmelo Bene)
  • Millor actriu: Rosa Novell (La senyora Florentina i el seu amor Homer), Carme Sansa (Gust de mel), Lina Lambert (Libración), Lola López (Libración)
  • Millor actor: Jordi Bosch (El barret de cascavells), Jordi Boixaderas (Otel·lo)
  • Millor text: Libración (Lluïsa Cunillé)
  • Millor espectacle musical: Casem-nos una mica (Pere Planella), Cegada de amor (La Cubana)
  • Millor escenografia: El zoo de cristal (Mario Gas), Colometa la gitana / Qui compra maduixes (Joaquim Roy)
  • Millor vestuari: Cal dir-ho (María Araujo)
  • Premi extraordinari d’intpretació: Ovidi Montllor (Ovidi diu Sagarra)
  • Premi revelació: Los Los (Pourquoi pas)
  • Premis especials: Jordi Sánchez (Krampack), Sergi López, Toni Albà i Helena Pla (Fins al fons), Pep Tosar (Sa història des senyor Sommer), Cesc Pérez (American Buffalo), Companyia Rebecca de Winter (Yvonne, princesa de Borgonya)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Joan de Sagarra (El País), Gonzalo Pérez de OIaguer (El Periódico), (Avuí), (El Mundo), (Serra d’Or), Juan Carlos Olivares (ABC).

  • Lliurament: Sala Artenbrut, 19 de gener de 1995

1995 (VII)[9][10][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: La corona d’espines (Centre Dramàtic de la Generalitat-Teatre Romea, Ariel Garcia Valdés)
  • Millor espectacle internacional: The Three Lives of Lucie Cabrol (Théâtre de la Complicité)
  • Millor direcció: Calixto Bieito (El rei Joan / Kasimir i Karoline)
  • Millor espectacle musical: Sweeney Todd (Centre Dramàtic de la Generalitat, Mario Gas)
  • Millor actriu: Àngels Poch (La corona d’espines), Lurdes Barba (A la meta), Vicky Peña (Sweeney Todd)
  • Millor actor: Josep Maria Pou (La corona d’espines), Joan Anguera (Un cas curiós), Mingo Ràfols (El rei Joan)
  • Millor escenografia: La cabeza del dragón (Alfons Flores)
  • Millor vestuari: La cabeza del dragón (Claudio Morer)
  • Millor direcció musical: Sweeney Todd (Manuel Gas i Alfred Domènech)
  • Millor adaptació: Sweeney Todd (Roser Batalla I Roger Peña)
  • Premi Revelació: Equip artístic Treballs d’amor perduts (Ferran Madico)
  • Premis especials: Cecilia Rossetto (¡Dame un beso!), Xavier Albertí (Una geografia estilográfica), Opus Primum, Associació d’Espectadors del Teatre Lliure.
  • Lliurament: Teatre Romea, 13 de novembre de 1995

1996 (VIII)[1][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Martes de Carnaval (CDN, Mario Gas)
  • Millor espectacle internacional: Murx den Europäer! Murx ihn! (Volksbühne de Berlín, Christoph Marthaler)
  • Millor direcció: Calixto Bieito (Amfitrió)
  • Millor actriu: Àngels Bassas (Amfitrió), Carme Sansa (Tres mujeres altas / L’amant anglesa), Marta Ollé (La festa del blat)
  • Millor actor: Ramon Fontseré (Ubú president), Francesc Albiol (Em bec el bec / El microfonista), Lluís Soler (L’avar), Carles Alberola (Curriculum), Marcial di Fonzo Bo (Ricard III)
  • Millor espectacle musical: Annus horribilis (Chévere)
  • Millor text: Sara i Simon / Plató ha mort (Manuel Dueso)
  • Millor vestuari: Figasantos fagotrop (María Elena Roque)
  • Millor escenografía: De poble en poble (Jon Berrondo)
  • Premi revelació: A tu vera (Valiente Plan)
  • Premi especial: L’ombra (Toni Albà), Marató de l’Espectacle (Arnau Vilardebó i Juan Eduardo López), La Gran Repris (Circ Crac)
  • Lliurament: Teatre Romea, 17 de desembre de 1996

1997 (IX)[modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Àngels a Amèrica (TNC, Josep Maria Flotats)
  • Millor espectacle internacional: Ashes to Ashes (Royal Court de Londres, Harold Pinter)
  • Millor direcció: Magda Puyo (Pesombra)
  • Millor actriu: Maite Brik (Frida K), Laura Conejero (Sóc lletja)
  • Millor actor: Josep Maria Pou (Àngels a Amèrica), Francesc Orella (Àngels a Amèrica), Pere Arquillué (Àngels a Amèrica), Eduard Fernández (La tempestad), Joel Joan (Sóc lletja), Mingo Ràfols (Maria Rosa), David Selvas (Testament), Carles Martínez (Fum, fum, fum)
  • Millor espectacle musical: Chicago (Marc Montserrat-Drukker / Coco Comín)
  • Millor text: Deserts (Josep Pere Peyró)
  • Millor escenografia: Mònica Quintana (La tempestat / Company)
  • Millor il·luminació: Maria Rosa (Albert Faura)
  • Millor espai sonor: La venda (Michel Maldonado), El malaguanyat (José Antonio Gutiérrez i Carlota Subirós)
  • Premi revelació: Mala Sang (David Planas)
  • Premis especials: Marta Carrasco (Aiguardent / Pesombra), Tardor Pinter, Xavier Bertran i Jordi Vila Zapata (Guillermo Gallardo en gimiendo de lo lindo), Roger Bernat (10.000 kg), Clowns (Monti & Cia)
  • Lliurament: Teatre Romea, 15 de desembre de 1997

1998 (X)[2][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: La increíble història del Dr. Floit & Mr. Pla (Els Joglars)
  • Millor espectacle internacional: Le cri du camaléon ((Centre National des Arts du Cirque-Châlons en Champagne, Josef Nadj)
  • Millor direcció: Rosa Novell (Olga Sola)
  • Millor actriu: Àngels Bassas (La senyoreta Júlia), Mercè Arànega (Perifèria Koltés / Les presidentes), Vicky Peña (Guys & Dolls), Carme Sansa (Farsa y licencia de la reina castiza), Lina Lambert (Privado / Les presidentes), Francesca Piñón (Olga Sola), Lurdes Barba (Les presidentes)
  • Millor actor: Jordi Boixaderas (Paraules encadenades), Franco di Francescoantonio (Confessione), Carles Martínez (El sopar dels idiotes)
  • Millor espectacle musical: Guys & Dolls (TNC, Mario Gas)
  • Millor text: La puta enamorada (Chema Cardeña), Comfort domèstic (Roger Bernat)
  • Millor escenografia: Jon Berrondo (Así que pasen cinco años / Paraules encadenades)
  • Millor vestuari: Farsa y licencia de la reina castiza (Alfons Flores)
  • Millor il·luminació: Faust 3.0 (Albert Faura)
  • Millor espai sonor: Farsa y licencia de la reina castiza (Leo Bassi i Toni Soler)
  • Premi revelació: Víctor Álvaro (Àfrica 30), El somni curiós (Teatro de la Brume)
  • Premis especials: Carles Santos (La pantera imperial), La Fura dels Baus (Fura 3.0), Pepe Rubianes (15 años de onomatopeyas y delirios), Feliu Formosa (per la difusió de l’obra de Bertold Brecht)
  • Lliurament: Sala Petita del Teatre Nacional de Catalunya, 21 de desembre de 1998

1999 (XI)[modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Tot esperant Godot (Lluís Pasqual, Fundació Teatre Lliure)
  • Millor espectacle internacional: Schwarz auf Weiss (Heiner Goebbels, Frankfurt am Main)
  • Millor direcció: Yvette Vigatà (Ultramarins)
  • Millor actriu: Rosa Vila (La casa de Bernarda Alba), Àurea Márquez (Ultramarins), Montserrat Carulla (La reina de la bellesa de Leenane), Emma Vilarasau (El criptograma)
  • Millor actor: Jordi Bosch (Cantonada Brossa), Ferran Rañé (Mesura per mesura, Molt soroll per no res), Francesc Garrido (L'hèroe, Molt soroll per no res), Francesc Orella (Galatea)
  • Millor text: El lector por horas (José Sanchis Sinisterra)
  • Millor escenografia: Mesura per mesura (Llorenç Corbella)
  • Millor vestuari: Maria Araujo (Amadeus / Les dones sàvies)
  • Millor il·luminació: Ultramarins (Nuccio Marino)
  • Premi especial: Gonzalo Cunill (Calígula / Morning Song), Turning Point (Ernesto Collado i Alfonso Vilallonga), Que-Cir-Que (Emmanuelle Jacqueline, Hyacinhe Reisch), Concha Redondo (La casa de Bernarda Alba), La Trepa (Agustina Solé), Simona Levi (Comicomer, Femina exMachina)
  • Premi revelació: Oriol Vila (Orfes)
  • Lliurament: Teatre Romea, 17 de gener de 2000

2000 (XII)[modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: La vida es sueño (CNTC / Teatre Romea, Calixto Bieito)
  • Millor espectacle internacional: Misura per misura / l’ultimo nastro de Krapp (Teatro Garibaldi, Carlo Cecci)
  • Millor espectacle musical: Ricardo i Elena (Carles Santos)
  • Millor direcció: Àlex Rigola (Un cop baix, Titus Andrònic, La màquina d'aigua), Manuel Dueso (La presa)
  • Millor actriu: Rosa Novell (Plaça dels herois), Mònica López (Top Dogs / A Little Night Music), Muntsa Alcañíz (La nit de les tríbades), Pepa López (Por, per menjar-se ànima), Roser Camí (Tots eren fills meus).
  • Millor actor: Boris Ruiz (La presa i La vida es sueño), Julio Manrique (Ànsia, Titus Andrònic), Joan Anguera (Olors)
  • Millor text: Passatge Gutenberg (Lluïsa Cunillé)
  • Millor escenografia: Ricardo i Elena (María Elena Roque)
  • Millor vestuari: A Little Night Music (Antonio Belart)
  • Millor Il·luminació: L’hort dels cirerers (Xavi Clot)
  • Premi revelació: Teatre de la Guerilla (Som i serem. Teatre total, El directe), Jordi Vilches (Flors)
  • Premi especial: Ateneu Popular de Nou Barris

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Federic Roda (La Vanguardia), Francesc Burguet i Ardiaca (El País), Pablo Ley (El País), Marcos Ordóñez (El País), Iolanda G. Madariaga (El Mundo), Maria Josep Ragué (El Mundo), Francesc Massip (Avuí), Joaquim Noguero (Avui), Juan Carlos Olivares (ABC), Toni Moreno (Catalunya Ràdio), Gonzalo Pérez de Olaguer (El Periódico) i Núria Sabat (El Periódico)

  • Lliurament: Teatre Romea, 18 de desembre de 2000

2007 (XIV)[3][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: 2666 (Teatre Lliure, Àlex Rigola)
  • Millor espectacle internacional: Ritter, Dene, Voss (Stary Teatr de Cracòvia, Krystian Lupa)
  • Millor espectacle musical: El dúo de la Africana (Xavier Albertí i Lluïsa Cunillé)
  • Millor direcció: Calixto Bieito (Plataforma)
  • Millor text: Lúcid (Rafael Spregelburd)
  • Millor dramatúrgia: 2666 (Pablo Ley / Àlex Rigola)
  • Millor traducció: Arcàdia (Marius Serra)
  • Millor actriu: Cristina Cervià (Lúcid), Anna Lizarán (Un matrimoni de Boston), Victòria Pagés (Arcàdia)
  • Millor actor: Ruben Ametllé (Metamorfosi), Joan Anguera (Primera història d’Esther, Somriure d’elefant), Lluís Marco (Soldados de Salamina)
  • Millor escenografia: 2666 (Max Glaenzel i Estel Cristià)
  • Millor vestuari: El ventall de Lady Wintermere (Nina Pawlowsky)
  • Millor il·luminació: Metamorfosi (Pere Capell, Àlex Ollé, Javier Daulte)
  • Premi revelació: Jordi Casanovas (Trilogia Tetris / Wolfenstein / City/Simcity)
  • Millor espectacle parateatral: La Baraque
  • Premi especial: Temps real (Albert Mestre / Magda Puyo)

Jurat: Gonzalo Pérez de Olaguer (El Periódico de Catalunya), Núria Sabat (El Periódico de Catalunya), Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Santi Fondevila (La Vanguardia), M. José Ragué (El Mundo), Iolanda Garcia Madariaga (El Mundo), Begoña Barrena (El País), Marcos Ordóñez (El País), Sergi Doria (ABC), Francesc Massip (Avui), Juan Carlos Olivares (Avui), Jordi Bordes (El Punt), Teresa Ferré (El Punt)

  • Lliurament: Teatre Romea, 26 de gener de 2008

2008 (XV)[4][modifica | modifica el codi]

  • Millor espectacle: Què va passar quan la Nora va deixar el seu home (TNC, Carme Portaceli)
  • Millor espectacle internacional: The Brother’s Size (ATC/Young Vic, Bijan Sheibani)
  • Millor espectacle musical: Ruddigore o la nissaga maleïda (Egos Teatre)
  • Millor direcció: Carol López (Germanes)
  • Millor text: Aprés mois, le déluge (Lluïsa Cunillé)
  • Millor dramatúrgia: Tirant lo Blanc (Marc Rosich / Calixto Bieito)
  • Millor traducció: El rei Lear (Joan Sellent)
  • Millor actriu: Lluïsa Castells (Què va passar quan la Nora va deixar el seu home), Vicky Peña (Aprés mois, le déluge, Homebody / Kabul), Amparo Fernández (Germanes)
  • Millor actor: Pere Arquillué (Soterrani, El silenci del mar), Marc Rodríguez (La forma de les coses), Lluís Soler (L’home de la flor a la boca)
  • Millor escenografía: Jon Berrondo (Boscos endins, Com pot ser que t’estimi tant, Yvonne, princesa de Borgonya)
  • Millor vestuari: Tirant lo Blanc (Mercè Paloma)
  • Millor il·luminació: Coral romput (Lionel Spycher)
  • Premi revelació: Aina Calpe (Sabates de taló alt)
  • Millor espectacle parateatral: Brossalobrossotdebrossat (Lionel Spycher Carles Santos)
  • Premi extraordinari: Dido & Aeneas (Sasha Waltz)

Jurat: Sergi Doria (ABC), Francesc Massip (Avui), Juan Carlos Olivares (Avui), M. José Ragué (El Mundo), Iolanda G. Madariaga (El Mundo), Begoña Barrena (El País), Marcos Ordóñez (El País), Jordi Bordes (El Punt), Teresa Ferré (El Punt), Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Santi Fondevila (La Vanguardia), Albert Miret (Teatralnet) y Núria Sabat (El Periódico).

  • Lliurament: 26 de gener de 2009

2009 (XVI)[5][modifica | modifica el codi]

  • Premi Gonzalo Pérez de Olaguer: Llibreria Millà
  • Millor espectacle: Rock’n roll (Teatre Lliure, Àlex Rigola)
  • Millor espectacle internacional: Hamlet (Schaubühne de Berlín, Thomas Ostermeier)
  • Millor direcció: Pep Tosar (Molts records per Ivanov)
  • Millor actriu: Julia Möller (Aloma), Mercè Arànega (Mort de dama), Rosa Renom (Rock’n roll / Mort d’un viatjant)
  • Millor actor: Julio Manrique (La tragèdia de Hamlet), Jordi Boixaderas (Mort d’un viatjant), Pep Cruz (La casa dels cors trencat)
  • Millor text: Búfals / Lleons / Girafes (Pau Miró)
  • Millor dramatúrgia: Daniel Veronese (Mujeres soñaron caballos / Espía una mujer que se mata)
  • Millor espectacle musical: Sweeney Todd (Reposició, Mario Gas)
  • Millor escenografia: La casa dels cors trencats (Alfons Flores)
  • Millor vestuari: Mort de dama (Àngel Vilda i César Olivar)
  • Millor il·luminació: La América de Edward Hopper (Quico Gutiérrez)
  • Premi revelació: Volem anar al Tibidabo (Cristina Clemente)
  • Lliurament: Barcelona Teatre Musical / Gala Aixeca el teló, 7 de setembre del 2009

2015 (XVII)[modifica | modifica el codi]

  • Premi Gonzalo Pérez de Olaguer: Montse Amenós
  • Espectacle: L’orfe del clan dels Zhao (La Perla 29, Oriol Broggi). Finalistes: Informe para una académia (Gatcapat SL), Traduccions/Translations (La Perla 29).
  • Espectacle internacional: Ubú Roi (Cheek by Jowl, Declan Donnellan). Finalistes: The Fountain Head (Toneelgroep, Ivo van Hove), La Gavina (Oskaras Korsunovas/OKT/Vilnius City Theater).
  • Direcció: Oriol Broggi (L’orfe del clan dels Zhao). Finalistes: Xicu Masó (L´encarregat), Ferran Utzet (Traduccions/Translations).
  • Actriu principal: Rosa Renom (La presidenta). Finalistes: Carme Elías (Al galop), Carlota Olcina (Pulmons).
  • Actor principal: Ivan Benet (Informe per a una acadèmia). Finalistes: Lluis Homar (Terra Baixa), Julio Manrique (L´orfe del clan dels Zhao).
  • Actriu de repartiment: Mercè Arànega (Doña Rosita, la soltera). Finalistes: Anna Moliner (Liceístes i Cruzados), Jenny Beacraft (Traduccions/Translations).
  • Actor de repartiment: Oriol Genís (Doña Rosita, la soltera). Finalistes: Borja Espinosa (L´orfe del clan dels Zhao), Albert Prat (Traduccions/Translations).
  • Espectacle musical: Bare (Per sobre totes les coses) (Daniel Anglès). Finalistes: La gran duquessa de Gerolstein (Companyia Bratislava), Mares i filles (Bohemia´s).
  • Text: La Pols (Llàtzer Garcia), Finalistes: Tortugues (Claudia Cedó), Un mosquit petit (Marc Artigau).
  • Adaptació / Dramatúrgia: L’orfe del clan dels Zhao (Oriol Broggi i Marc Artigau). Finalistes: Terra Baixa (Pau Miró), Vània (Oriol Tarrasón).
  • Escenografia: Informe per a una acadèmia (Jordi Queralt). Finalistes: L´orfe del clan dels Zhao (Oriol Broggi), Doña Rosita la soltera (Sebastià Brosa).
  • Vestuari: Doña Rosita, la soltera (Míriam Compte). Finalistes: L´orfe del clan dels Zhao (Berta Riera), El joc de l´amor i de l´atzar (Franca Squarciapino).
  • Il·luminació: Doña Rosita, la soltera (Lionel Spycher). Finalistes: El joc de l´amor i de l´atzar (Albert Faura), Els dies feliços (Kiko Planas).
  • Disseny de vídeo: Desde Berlín, tributo a Lou Reed (Miguel Àngel Raió). Finalistes: Cels (Cisco Isern), Mar i Cel (Joan Rodón/Emilio Valenzuela).
  • Espai sonor: Desde Berlín, tributo a Lou Reed (Jaume Manresa). Finalistes: Shakespeare on the beat (Pepe Bel, Mario Nieto i Pau Marfá), Mar I Cel (Roc Mateu).
  • Sala: Sala Flyhard. Finalistes: Círcol Maldà, Biblioteca de Catalunya.
  • Premi Noves Tendències: A House in Asia (Agrupación Señor Serrano). Finalistes: Montaldo (Fundación Collado-Van Hoestenberghe), NUmax-FagorPlus (Roger Bernat/FFF).
  • Premi revelació: Repartiment de Kyla (Adrià Díaz, Sergio Freijo, Marc Naya i Junyi Sun). Finalistes: Clàudia Cedó (Tortugues), Oriol Pla (Jo mai).

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Jordi Bordes (El Punt / Avuí), Sergi Doria (ABC), Santi Fondevila (Ara / Time Out Barcelona), César López Rossell (El Periódico), Iolanda G. Madariaga (Recomana.cat), Juan Carlos Olivares (Ara / Time Out Barcelona), Ramon Oliver (La Vanguardia, Qué fem), Xavi Pardo (Catalunya Ràdio), María José Ragué (El Mundo) i Andreu Sotorra (Clip de Teatre).

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 23 de març de 2015

2016 (XVIII)[modifica | modifica el codi]

  • Premi Gonzalo Pérez de Olaguer: Josep Ros Ribas
  • Premi Especial: Núria Espert
  • Espectacle: El curiós incident del gos a mitjanit (Fundació Teatre Lliure). Finalistes: El Público (Teatre Nacional de Catalunya / Teatro de la Abadía),  L’art de la comèdia (Teatre Nacional de Catalunya).
  • Espectacle internacional: Die Ehe der Maria Braun (Thomas Ostermeier / Schaubühne de Berlin). Finalistes: En avant, marche! (Alain Platel i Frank van Laecke / NT Gent i Les Ballets C de la B), The Civil Wars (Milo Rau / International Institute for Political Murder i F.I.N.D.’15 de la Schaubühne de Berlin).
  • Director: Àlex Rigola (Marits i Mullers / El Público). Finalistes: Lluís Pasqual (El rei Lear), Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit).
  • Actriu principal: Clara Segura (Conillet i Una giornata particolare). Finalistes: Anna Alarcón (Psicosi de les 4.48), Míriam Iscla (Dona no reeducable).
  • Actor principal: Pol López (El curiós incident del gos a mitjanit). Finalistes: Pablo Derqui (Una giornata particolare), Lluís Homar (L’art de la comèdia).
  • Actriu de repartiment: Mar Ulldemolins (Incerta glòria i Marits i mullers). Finalistes: Marta Angelat (Vilafranca), Mima Riera (Mammón! i Cleòpatra).
  • Actor de repartiment: Ramon Madaula (El rei Lear). Finalistes: Manel Barceló (Vilafranca), Manel Sans (Trilogia Tot pels diners).
  • Espectacle Musical: Sugar (Som-Hi Films, Pau Doz). Finalistes: Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya), Shaking Shakespeare (Moisés Maicas).
  • Text: Mammón (Nao Albet i Marcel Borràs). Finalistes:  Conillet (Marta Galán), Vilafranca (Jordi Casanovas).
  • Dramatúrgia / Adaptació: Al nostre gust (Marc Artigau i Oriol Broggi). Finalistes: Incerta glòria (Àlex Rigola), Somni americà (Oriol Tarrasón).
  • Espai escènic: L’art de la comèdia (Lluc Castells i Jose Novoa). Finalistes: El Público (Max Glaenzel), El rei Lear (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual).
  • Il·luminació: El Público (Carlos Marquerie). Finalistes: Ciara (Lluís Serra i Martí Torras Mayneris), Molt soroll per no res (Albert Faura i David Bofarull).
  • Vestuari: Amor & Shakespeare (Maria Araujo). Finalistes: El rei Lear (Alejandro Andújar), Molt soroll per no res (Míriam Compte).
  • Disseny de vídeo: El curiós incident del gos a mitjanit (Mar Orfila). Finalistes: Només són dones (Lala Gomà), Una giornata particolare (Francesc Isern).
  • Espai sonor: El curiós incident del gos a mitjanit (Damien Bazin). Finalistes: El Público (Nao Albet), Incerta glòria (Nao Albet).
  • Sala: El Maldà. Finalistes: Sala Hiroshima, Sala Flyhard.
  • Noves tendències: Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés). Finalistes: La posibilidad que desaparece frente al paisaje (El Conde de Torrefiel), Please continue, Hamlet (Roger Bernat i Yan Duyvendak).
  • Revelació: Oriol Pla (Ragazzo i Be God Is). Finalistes: Lali Àlvarez (Ragazzo), Quim Àvila (Ricard de 3r)

Jurat: Joan-Anton Benach (La Vanguardia), Jordi Bordes (El Punt / Avuí), Sergi Doria (ABC), Santi Fondevila (Ara / Time Out Barcelona), Andreu Gomila (Time Out Barcelona), César López Rossell (El Periódico), Iolanda G. Madariaga (Recomana.cat), Juan Carlos Olivares (El País / Time Out Barcelona), Ramon Oliver (La Vanguardia-Qué fem), Marcos Ordóñez (El País), Xavi Pardo (Butxaca, Catalunya Ràdio), María José Ragué (El Mundo), José Carlos Sorribes (El Periódico) i Andreu Sotorra (Clip de Teatre)

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 21 de març de 2016

Dansa[cal citació][modifica | modifica el codi]

2015 (I)[modifica | modifica el codi]

  • Espectacle: Lo Real (Israel Galván). Finalistes : Nippon Koku (La Veronal), Torobaka (Israel Galvan i Akram Khan)
  • Espectacle internacional: Vader (Peeping Tom). Finalistes : Sun (Hofesh Shechter Company), Tauberbach (Alain Platel / Ballets C de la B & Münchner Kammerspiele)

Jurat: Carmen Del Val, Sara Esteller, Montse Otzet, Bàrbara Raubert i Jordi Sora

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 23 de març de 2015

2016 (II)[modifica | modifica el codi]

  • Espectacle: Medea (Thomas Noone Dance). Finalistes: Foot-Ball (Gelabert / Azzopardi), Vorònia (Marcos Morau / La Veronal)
  • Espectacle internacional: The blind poet (Needcompany). Finalistes: À louer (Peeping Tom), El llac dels cignes (English National Ballet)
  • Ballarina: Lorena Nogal (Vorònia i Zelenstova de Marcos Morau / La Veronal). Finalistes: Lali Ayguadé (Bèsties), Rocío Molina (Bosque Ardora)
  • Ballarí: Farruquito (Los Farruco y los Amaya). Finalistes: Juan Carlos Lérida (Al cante), Manuel Rodríguez (Vorònia de Marcos Morau / La Veronal)
  • Coreografia: Fuck-In-Progress (Jordi Cortés). Finalistes: A place to Bury Strangers (Roberto Olivan / versió SAT Teatre), Time Takes The Time Time Takes (Guy Nader i María Campos)
  • Solo: Wakefield Poole: visiones y revisiones (Mauricio González). Finalistes: Bye (Mats Ek interpretat per Sylvie Guillem), Bailografía (Juan Carlos Lérida)

Jurat: Carmen Del Val, Sara Esteller, Montse Otzet, Bàrbara Raubert i Jordi Sora

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 21 de març de 2016

Teatre Familiar[cal citació][modifica | modifica el codi]

2015 (I)[modifica | modifica el codi]

  • L’endrapasomnis (Teatre al Detall). Finalistes : El Petit Príncep (La Perla 29), Dot (Maduixa Teatre)

Jurat: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares, Víctor Giralt, Iolanda G. Madariaga, Andreu Sotorra i Josep M. Viaplana

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 23 de març de 2015

2016 (II)[modifica | modifica el codi]

  • Espectacle familiar: Momo (Companyia de Teatre Anna Roca). Finalistes: Faboo (Escena Creativa), Patufet, el musical (Anexa)
  • Espectacle per a joves: Ragazzo (Teatre Tot Terreny). Finalistes: Ricard de 3r (À trois teatre), Wasted (Íntims Produccions)

Jurat: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares, Víctor Giralt, Iolanda G. Madariaga, Andreu Sotorra i Josep M. Viaplana

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 21 de març de 2016

Arts de Carrer[cal citació][modifica | modifica el codi]

2016 (I)[modifica | modifica el codi]

  • Espectacle: La partida (Vero Cendoya). Finalistes: Compra’m (Insectotròpics), CaRRoussel (La Reial)

Jurat: Marcel Barrera, Núria Cañamares, Imma Fernandez, Aída Pallarès, Manuel Pérez Muñoz

  • Lliurament: Antiga Fàbrica Estrella Damm, 21 de març de 2016

Organització:[cal citació][modifica | modifica el codi]

  • 1989-2001: Francesc Burguet i Ardiaca, fundador i organitzador
  • 2007-2008: Teresa Ferré i Juan Carlos Olivares, organitzadors
  • 2009: Begoña Barrena i Santi Fondevila, organitzadors
  • 2015: Juan Carlos Olivares, coordinador secció Teatre. Jordi Bordes, coordinador secció Teatre Familiar. Bàrbara Raubert, coordinadora secció Dansa
  • 2016: Juan Carlos Olivares, coordinador secció Teatre. Jordi Bordes, coordinador secció Teatre Familiar. Bàrbara Raubert i Jordi Sora, coordinadors secció Dansa. Manuel Pérez Muñoz, coordinador secció Arts al Carrer

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. 1,0 1,1 Serra, Laura «Reneixen els premis de la crítica de teatre». Ara, 10-03-2015 [Consulta: 27 març 2016].
  2. «La Fundació SGAE amb els XVIII Premis de la Crítica». Fundació SGAE.
  3. Bruna, Teresa. «El Día del Teatre acaba amb els Premis de la Crítica». Teatralnet, 22-03-2016.
  4. «La Cubana, premio de la crítica teatral» (en castellà). La Vanguardia, 31-10-1989, p. 53 [Consulta: 15 abril 2016].
  5. «El premio de la Crítica para «¡Ay Carmela!»» (en castellà). La Vanguardia, 27-11-1990, p. 43 [Consulta: 15 abril 2016].
  6. ««Terra Baixa», Premi de la Crítica». La Vanguardia, 26-11-1991 [Consulta: 1 abril 2016].
  7. ««Yo tengo un tío en América» y Mario Gas, premios de la crítica». La Vanguardia, 04-12-1992 [Consulta: 1 abril 2016].
  8. «"Quartet", Xavier Albertí y Los Los, entre los premiados por la crítica de Barcelona». La Vanguardia, 20-01-1995 [Consulta: 1 abril 2016].
  9. ««La Corona d'Espines» recibe el premio de la Crítica Teatral» (en castellà). La Vanguardia, 14-11-1995, p. 58 [Consulta: 15 abril 2016].
  10. «Los diplomas de Talía» (en castellà). La Vanguardia, 23-01-1995, p. 4 [Consulta: 15 abril 2016].