Sis dies de Copenhaguen

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Sis dies de Copenhaguen
Detalls de la cursa
Data febrer
Regió Dinamarca Dinamarca
Nom català Sis dies
de Copenhaguen
Nom local Københavnske
6 dagesløb
Disciplina pista
Tipus cursa de sis dies
Història
Primera edició 1934
Edicions 55 (al 2017)
Primer vencedor Alemanya nazi Hans Pützfeld
Alemanya nazi Willy Funda
Més triomfs AUS Danny Clark (8)
Darrer vencedor DEN Michael Mørkøv
DEN Lasse Norman Hansen
Modifica les dades a Wikidata

Els Sis dies de Copenhaguen és una cursa de ciclisme en pista, de la modalitat de sis dies, que es corre al Ballerup Super Arena a la perifèria de Copenhaguen (Dinamarca). La seva primera edició data del 1934, i s'han anat disputant anualment amb alguns parèntesi.

Palmarès[modifica]

Any Primers Segons Tercers
1934 (1) Alemanya nazi Willy Funda
Alemanya nazi Hans Pützfeld
DNK Willy Falck Hansen
Alemanya nazi Willy Rieger
BEL Albert Billiet
BEL René Martin
1934 (2) DNK Willy Falck Hansen
Alemanya nazi Viktor Rausch
BEL Adolphe Charlier
DNK Mogens Danholt
Alemanya nazi Willy Funda
Alemanya nazi Hans Pützfeld
1935 No disputats
1936 (1) BEL Albert Billiet
DNK Werner Grundahl Hansen
BEL Adolphe Charlier
BEL Roger Deneef
DNK Willy Falck Hansen
NLD Cor Wals
1936 (2) NLD Jan Pijnenburg
NLD Frans Slaats
BEL Albert Billiet
BEL Kamiel Dekuysscher
DNK Werner Grundahl Hansen
NLD Cor Wals
1937 NLD Kees Pellenaars
NLD Frans Slaats
BEL Albert Billiet
BEL Albert Buysse
NLD Louis van Schijndel
NLD Frans van den Broeck
1938 No disputats
1939 BEL Karel Kaers
BEL Omer De Bruycker
DNK Werner Grundahl Hansen
DNK Bjorn Stieler
NLD Kees Pellenaars
NLD Frans Slaats
1940-50 No disputats
1951 DNK Kay Werner Nielsen
CHE Oscar Plattner
FRA Alvaro Giorgetti
DNK Ove-Claus Hansen
BEL Emile Gosselin
DNK Evan Klamer
1952 LUX Lucien Gillen
DNK Kay Werner Nielsen
FRA Alvaro Giorgetti
DNK Ib Laursen
FRA Marcel Bareth
DNK Otto Olsen
1953 LUX Lucien Gillen
ITA Ferdinando Terruzzi
DNK Evan Klamer
DNK Kay Werner Nielsen
BEL Lucien Acou
BEL Achiel Bruneel
1954 LUX Lucien Gillen
ITA Ferdinando Terruzzi
DNK Evan Klamer
DNK Kay Werner Nielsen
AUS Sydney Patterson
AUS Alfred Strom
1955 DNK Evan Klamer
DNK Kay Werner Nielsen
FRA Dominique Forlini
FRA Georges Senfftleben
LUX Lucien Gillen
ITA Ferdinando Terruzzi
1956 (1) FRA Dominique Forlini
FRA Georges Senfftleben
NLD Gerrit Peters
NLD Gerrit Schulte
DNK Evan Klamer
DNK Kay Werner Nielsen
1956 (2) LUX Lucien Gillen
NLD Gerrit Schulte
AUS Reginald Arnold
ITA Ferdinando Terruzzi
DNK Evan Klamer
DNK Kay Werner Nielsen
1957 CHE Fritz Pfenninger
CHE Jean Roth
AUS Reginald Arnold
ITA Ferdinando Terruzzi
LUX Lucien Gillen
DNK Kay Werner Nielsen
1958 BEL Emiel Severeyns
BEL Rik Van Steenbergen
DNK Palle Lykke Jensen
DNK Kay Werner Nielsen
CHE Fritz Pfenninger
CHE Jean Roth
1959 DNK Palle Lykke Jensen
DNK Kay Werner Nielsen
BEL Emiel Severeyns
BEL Rik Van Steenbergen
AUS Reginald Arnold
ITA Ferdinando Terruzzi
1960 BEL Emiel Severeyns
BEL Rik Van Steenbergen
SUI Walter Bucher
SUI Fritz Pfenninger
DNK Palle Lykke Jensen
DNK Kay Werner Nielsen
1961-75 No disputats
1976 AUS Graeme Gilmore
FRG Dieter Kemper
FRG Albert Fritz
FRG Wilfried Peffgen
FRG Günther Haritz
NLD René Pijnen
1977 DNK Ole Ritter
BEL Patrick Sercu
FRG Albert Fritz
FRG Wilfried Peffgen
LIE Roman Hermann
NLD René Pijnen
1978 AUS Donald Allan
AUS Danny Clark
FRG Wilfried Peffgen
DNK Ole Ritter
DNK Gert Frank
NLD René Pijnen
1979 DNK Gert Frank
NLD René Pijnen
AUS Donald Allan
AUS Danny Clark
BEL Patrick Sercu
DNK Kim-Gunnar Svendsen
1980 FRG Albert Fritz
BEL Patrick Sercu
DNK Kim-Gunnar Svendsen
AUS Danny Clark
LIE Roman Hermann
FRG Horst Schütz
1981 FRG Albert Fritz
BEL Patrick Sercu
DNK Gert Frank
DNK Hans-Henrik Ørsted
LIE Roman Hermann
NLD René Pijnen
1982 NLD René Pijnen
BEL Patrick Sercu
FRG Albert Fritz
FRG Dietrich Thurau
DNK Gert Frank
DNK Hans-Henrik Ørsted
1983 DNK Gert Frank
BEL Patrick Sercu
AUS Danny Clark
DNK Hans-Henrik Ørsted
FRG Albert Fritz
NLD René Pijnen
1984 FRG Albert Fritz
FRG Dietrich Thurau
DNK Gert Frank
DNK Hans-Henrik Ørsted
FRG Josef Kristen
NLD René Pijnen
1985 DNK Gert Frank
DNK Hans-Henrik Ørsted
AUS Danny Clark
NLD René Pijnen
FRG Josef Kristen
FRG Henry Rinklin
1986 AUS Danny Clark
GBR Anthony Doyle
DNK Gert Frank
NLD René Pijnen
LIE Roman Hermann
DNK Hans-Henrik Ørsted
1987 AUS Danny Clark
GBR Anthony Doyle
LIE Roman Hermann
FRG Josef Kristen
DNK Jørgen Vagn Pedersen
DNK Jesper Worre
1988 LIE Roman Hermann
DNK Hans-Henrik Ørsted
AUS Danny Clark
GBR Anthony Doyle
DNK Jørgen Vagn Pedersen
DNK Jesper Worre
1989 (1) AUS Danny Clark
CHE Urs Freuler
GBR Anthony Doyle
DNK Michael Marcussen
DNK Dan Frost
LIE Roman Hermann
1989 (2) AUS Danny Clark
DNK Jens Veggerby
DEU Volker Diehl
DEU Roland Günther
LIE Sigmund Hermann
DNK Michael Marcussen
1990 No disputats
1991 AUS Danny Clark
DNK Jens Veggerby
ITA Pierangelo Bincoletto
CHE Bruno Holenweger
ITA Adriano Baffi
DNK Rolf Sørensen
1992 AUS Danny Clark
CHE Urs Freuler
BEL Etienne De Wilde
BEL Constant Tourné
ITA Pierangelo Bincoletto
DNK Jens Veggerby
1993 DNK Rolf Sørensen
DNK Jens Veggerby
AUS Danny Clark
GBR Anthony Doyle
ITA Pierangelo Bincoletto
BEL Etienne De Wilde
1994 CHE Kurt Betschart
CHE Bruno Risi
DNK Jens Veggerby
BEL Etienne De Wilde
CHE Urs Freuler
DNK Bjarne Riis
1995 AUS Danny Clark
DNK Jimmi Madsen
DNK Rolf Sørensen
DNK Jens Veggerby
BEL Etienne De Wilde
CHE Urs Freuler
1996 CHE Kurt Betschart
CHE Bruno Risi
ITA Silvio Martinello
ITA Marco Villa
DNK Jimmi Madsen
DNK Jens Veggerby
1997 DNK Jimmi Madsen
DNK Jens Veggerby
ITA Silvio Martinello
ITA Marco Villa
AUS Danny Clark
BEL Matthew Gilmore
1998 ITA Silvio Martinello
ITA Marco Villa
DNK Jimmi Madsen
DNK Jens Veggerby
CHE Kurt Betschart
CHE Bruno Risi
1999 DNK Tayeb Braikia
DNK Jimmi Madsen
BEL Etienne De Wilde
DEU Andreas Kappes
ITA Silvio Martinello
DNK Jesper Skibby
2000-01 No disputats
2002 BEL Matthew Gilmore
AUS Scott McGrory
DNK Jimmi Madsen
DNK Michael Sandstød
CHE Kurt Betschart
CHE Bruno Risi
2003-04 No disputats
2005 DNK Jimmi Madsen
DNK Jakob Piil
NLD Robert Slippens
NLD Danny Stam
BEL Matthew Gilmore
ITA Marco Villa
2006 NLD Robert Slippens
NLD Danny Stam
CHE Kurt Betschart
CHE Franco Marvulli
ITA Giovanni Lombardi
DNK Jimmi Madsen
2007 CHE Franco Marvulli
CHE Bruno Risi
DNK Jakob Piil
DNK Alex Rasmussen
NLD Peter Schep
NLD Danny Stam
2008 CHE Franco Marvulli
CHE Bruno Risi
DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
BEL Iljo Keisse
NLD Danny Stam
2009 DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
NLD Peter Schep
NLD Danny Stam
CHE Franco Marvulli
CHE Bruno Risi
2010 DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
DEU Robert Bartko
BEL Iljo Keisse
CHE Franco Marvulli
CHE Bruno Risi
2011 DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
DNK Marc Hester
DNK Jens-Erik Madsen
NLD Léon van Bon
NLD Danny Stam
2012 DNK Marc Hester
BEL Iljo Keisse
DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
DEU Robert Bartko
DEU Leif Lampater
2013 DNK Lasse Norman Hansen
DNK Michael Mørkøv
DEU Leif Lampater
AUS Luke Roberts
CHE Franco Marvulli
DNK Jesper Mørkøv
2014 DEU Robert Bartko
DEU Marcel Kalz
DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
DNK Marc Hester
DEU Leif Lampater
2015 DNK Michael Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
GER Christian Grasmann
DNK Jesper Mørkøv
DEU Leif Lampater
DEU Marcel Kalz
2016 DNK Jesper Mørkøv
DNK Alex Rasmussen
BEL Kenny De Ketele
BEL Moreno De Pauw
AUT Andreas Graf
AUT Andreas Müller
2017 DNK Michael Mørkøv
DNK Lasse Norman Hansen
BEL Kenny De Ketele
BEL Moreno De Pauw
NED Yoeri Havik
NED Wim Stroetinga

Enllaços externs[modifica]