Campionats d'Àfrica de ciclisme en ruta

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Campionats d'Àfrica
de ciclisme en ruta
Regió Àfrica
Disciplina ciclisme en ruta
Organitzador Confederació Africana de Ciclisme
Web https://www.cac-africa.com/page/view.php?pid=3
Història
Primera edició 2005
Edicions 12 (al 2017)
Modifica les dades a Wikidata

Els Campionats d'Àfrica de ciclisme en ruta són els campionats continentals africans de ciclisme en ruta. Estan compostos per diferents proves tant en categoria masculina, femenina com sub-23. Es porten disputant des del 2005, malgrat que ja hi havia hagut alguna edició anterior encara que sense categoria oficial. Forma part també de l'UCI Àfrica Tour.

Palmarès masculí[modifica]

Ruta[modifica]

Any Campió 2n 3r
2001 RSA Jacques Fullard RSA Douglas Ryder RSA Ross Grant
2005 RSA Rupert Rheeder MRI Thomas Desvaux EGY Mohamed Abdel Aziz
2006 RSA Darren Lill RSA Daniel Spence RSA Robert Hunter
2007 RSA Nicholas White RSA Johann Rabie RSA Jay Robert Thomson
2008 NAM Dan Craven EGY Hassan Zahboune ALG Abdelmalek Madani
2009 RSA Ian McLeod RSA Jay Robert Thomson NAM Erik Hoffmann
2010 ERI Daniel Teklehaimanot ERI Meron Russom NAM Dan Craven
2011 ERI Natnael Berhane ERI Tesfay Abraha RSA Jacques Janse van Rensburg
2012 ERI Natnael Berhane ERI Jay Robert Thomson ERI Fregalsi Debesay
2013 ERI Tesfom Okbamariam NAM Dan Craven ERI Merhawi Kudus
2015 RSA Louis Meintjes RSA Jay Robert Thomson RSA Jacques Janse van Rensburg
2016 ERI Tesfom Okbamariam ALG Youcef Reguigui ERI Mekseb Debesay
2017 RSA Willie Smit ERI Meron Abraham MAR Ahmed Amine Galdoune
2018 ERI Amanuel Gebreigzabhier ERI Metkel Eyob ALG Azzedine Lagab

Contrarellotge[modifica]

Any Campió 2n 3r
2001 RSA Simon Kessler RSA Morne Bester EGY Mohamed Abdel Fattah
2005 RSA Alex Pavlov TUN Rafaâ Chtioui RSA Rupert Rheeder
2006 RSA Robert Hunter NAM Dan Craven RSA Daryl Impey
2007 RSA Nicholas White RSA Jay Robert Thomson ERI Bereket Yemane
2008 RSA Jay Robert Thomson RSA Nicholas White NAM Dan Craven
2009 RSA Jay Robert Thomson RSA Reinardt Janse van Rensburg NAM Erik Hoffmann
2010 ERI Daniel Teklehaimanot RSA Reinardt Janse van Rensburg ALG Azedine Lagab
2011 ERI Daniel Teklehaimanot RSA Louis Meintjes RSA Reinardt Janse van Rensburg
2012 ERI Daniel Teklehaimanot ETH Tsgabu Grmay RSA Jay Robert Thomson
2013 ERI Daniel Teklehaimanot RSA Willie Smit RSA Johannes Christoffel Nel
2015 ETH Tsgabu Grmay ERI Daniel Teklehaimanot RSA Reinardt Janse van Rensburg
2016 MAR Mouhcine Lahsaini ETH Tsgabu Grmay ERI Daniel Teklehaimanot
2017 ERI Meron Teshome RSA Stefan de Bod ERI Awet Habtom
2018 ERI Mekseb Debesay RWA Jean Bosco Nsengimana RWA Joseph Areruya

Contrarellotge per equips[modifica]

Any Campió 2n 3r
2009 Sud-àfrica Sud-àfrica
Reinardt Janse van Rensburg
Ian McLeod
Jay Robert Thomson
Christoff Van Heerden
Namíbia Namíbia
Jacques Celliers
Heinrich Koehne
Victor Krohne
Petrus Lotto
Flag of Libya (1977–2011).svg Líbia
Mohamed Ali Almabruk Abubregh
Faysal Shaban Alsharaa
Ahmed Youcef Belgasem

2010 Eritrea Eritrea
Fregalsi Debesay
Meron Russom
Tesfai Teklit
Daniel Teklehaimanot
Sud-àfrica Sud-àfrica
Reinardt Janse van Rensburg
Luthando Kaka
Jason Bakke

Etiòpia Etiòpia
Msgena Kindeya
Sollomon Bittew Shiferaw
Goton Mebrahtu Biru

2011 Eritrea Eritrea
Natnael Berhane
Fregalsi Debesay
Jani Tewelde
Daniel Teklehaimanot
Sud-àfrica Sud-àfrica
Reinardt Janse van Rensburg
Herman Fouche
Louis Meintjes
Jacobus Venter
Marroc Marroc
Reda Aadel
Adil Jelloul
Mouhcine Lahsaini
Abdelati Saadoune
2012 Eritrea Eritrea
Natnael Berhane
Fregalsi Debesay
Daniel Teklehaimanot
Jani Tewelde
Tunísia Tunísia
Akkouche Said Ali
Rafaâ Chtioui
Maher Hasnaoui
Ahmed M'Raïhi
Algèria Algèria
Adel Barbari
Hichem Chaabane
Karim Hadjbouzit
Fayçal Hamza
2013 Eritrea Eritrea
Natnael Berhane
Meron Russom
Daniel Teklehaimanot
Meron Teshome
Algèria Algèria
Adel Barbari
Hichem Chaabane
Azzeddine Lagab
Abdelmalek Madani
Sud-àfrica Sud-àfrica
Calvin Beneke
Shaun-Nick Bester
Johannes Nel
Ryan Gibbons
2015 Eritrea Eritrea
Natnael Berhane
Mekseb Debesay
Daniel Teklehaimanot
Merhawi Kudus
Sud-àfrica Sud-àfrica
Reinardt Janse van Rensburg
Jay Robert Thomson
Louis Meintjes
Nickolas Dlamini
Etiòpia Etiòpia
Kibrom Giday
Temesgen Buru
Getachew Atsbha
Tsgabu Grmay
2016 Eritrea Eritrea
Elias Afewerki
Tesfom Okbamariam
Amanuel Gebreigzabhier
Mekseb Debesay
Algèria Algèria
Azzedine Lagab
Abderrahmane Mansouri
Abderrahmane Bechlagheme
Nassim Saidi
Marroc Marroc
Lahcen Saber
Mouhssine Lahsaïn
Salah Eddine Mraouni
Mohmed Amine Errafai
2017 Eritrea Eritrea
Meron Abraham
Awet Habtom
Amanuel Gebreigzabhier
Meron Teshome
Algèria Algèria
Azzedine Lagab
Abderrahmane Mansouri
Abdelkader Belmokhtar
Abdallah Benyoucef
Rwanda Ruanda
Joseph Areruya
Samuel Mugisha
Valens Ndayisenga
Jean Bosco Nsengimana
2018 Eritrea Eritrea
Mekseb Debesay
Amanuel Gebreigzabhier
Metkel Eyob
Saymon Musie
Rwanda Ruanda
Adrien Niyonshuti
Valens Ndayisenga
Jean Bosco Nsengimana
Joseph Areruya
Algèria Algèria
Azzedine Lagab
Youcef Reguigui
Abderrahmane Mansouri
Islam Mansouri

Palmarès femení[modifica]

Ruta[modifica]

Any Campiona 2a 3a
2005 RSA Anke Erlank RSA Marissa van der Merwe RSA Chrissie Viljoen
2006 RSA Yolandi Du Toit RSA Ronel Van Wyk RSA Marissa van der Merwe
2007 RSA Marissa van der Merwe RSA Lynette Burger RSA Yolandi Du Toit
2008 RSA Cassandra Slingerland RSA Marissa van der Merwe MRI Aurélie Halbwachs
2009 RSA Lynette Burger RSA Cherise Taylor RSA Lizanne Naude
2010 RSA Lylanie Lauwrens RSA Lise Olivier MRI Aurélie Halbwachs
2011 RSA Ashleigh Moolman RSA Cherise Taylor MRI Aurélie Halbwachs
2012 RSA Ashleigh Moolman RSA An-Li Pretorius RSA Lise Olivier
2013 RSA Ashleigh Moolman NAM Vera Adrian ERI Wehazit Kidane
2015 RSA Ashleigh Moolman RSA Lise Olivier ETH Hadnet Kidane
2016 NAM Vera Adrian RSA An-Li Kachelhoffer MRI Kimberley Le Court
2017 MRI Aurélie Halbwachs MRI Kimberley Le Court RSA Charlene Roux
2018 ERI Bisrat Ghebremeskel ETH Tsega Beyene ERI Mossana Debesay

Contrarellotge[modifica]

Any Campiona 2a 3a
2005 RSA Anke Erlank RSA Dianne Emery RSA Chrissie Viljoen
2006 MRI Aurélie Halbwachs RSA Ronel Van Wyk ZIM Linda Davidson
2007 RSA Lynette Burger RSA Yolandi Du Toit MRI Aurélie Halbwachs
2008 RSA Cassandra Slingerland RSA Marissa van der Merwe MRI Aurélie Halbwachs
2009 RSA Cassandra Slingerland RSA Lynette Burger MRI Aurélie Halbwachs
2010 RSA Lylanie Lauwrens MRI Aurélie Halbwachs RSA Lizanne Naude
2011 RSA Cherise Taylor RSA Ashleigh Moolman MRI Aurélie Halbwachs
2012 RSA Ashleigh Moolman RSA An-Li Pretorius NAM Vera Adrian
2013 RSA Ashleigh Moolman ERI Wehazit Kidane NAM Vera Adrian
2015 RSA Ashleigh Moolman RSA Heidi Dalton MRI Aurélie Halbwachs
2016 NAM Vera Adrian RWA Jeanne D'arc Girubuntu RSA Samantha Sanders
2017 MRI Aurélie Halbwachs ERI Mossana Debesay RSA Juanita Venter
2018 ERI Mossana Debesay ETH Selam Amha ETH Eyeru Tesfoam Gebru

Contrarellotge per equips[modifica]

Any Campines 2s 3s
2013 Eritrea Eritrea
Tsehainesh Fitsum
Yorsalem Ghebru
Wehazit Kidane
Senayt Mengsteab
Nigèria Nigèria
Tombrapa Gripka
Rosemary Marcus
Glory Odiase

Etiòpia Etiòpia
Meseret Hagos
Selam Hagos
Eyerusalem Kelil
Hadnet Kidane
2015 Sud-àfrica Sud-àfrica
Ashleigh Moolman
Heidi Dalton
Lynette Burger
An-li Pretorius
Namíbia Namíbia
Vera Adrian
Michelle Vorster
Irene Steyn

Eritrea Eritrea
Tsehainesh Fitsum
Yohana Dawit
Wehazit Kidane
Mossana Debesay
2016 Sud-àfrica Sud-àfrica
Samantha Sanders
An-Li Kachelhoffer
Lise Olivier
Anriette Schoeman
Etiòpia Etiòpia
Tsega Beyene
Eyaru Tesfuam
Mhirte Asgele
Eden Bekele
Eritrea Eritrea
Wehazit Kidane
Mossana Debesai
Wogahta Ghebrehiwet
Yohana Dawit
2017 Eritrea Eritrea
Wehazit Kidane
Mossana Debesai
Wogahta Ghebrehiwet
Bisrat Ghebremeskel
Etiòpia Etiòpia
Tsega Beyene
Eyaru Tesfuam
Selam Amha
Birhan Fkadu Abrha
Egipte Egipte
Zayed Ahmed Ebtisam
Menatalla Essam
Donia Mohamed Rashwan
Fatma Hagrus
2018 Etiòpia Etiòpia
Selam Amha
Eyeru Tesfoam Gebru
Tsega Beyene
Eyerusalem Kelil
Eritrea Eritrea
Mossana Debesay
Wehazit Kidane
Tighisti Ghebrihiwet
Bisrat Ghebremeskel
Rwanda Ruanda
Jeanne d'Arc Girubuntu
Beatha Ingabire
Mangifique Manizabayo
Jacqueline Tuyishimire

Palmarès masculí sub-23[modifica]

Fins al 2010, la classificació sub-23 es basava en els millor ciclistes menors de 23 anys de la classificació elit.

Ruta[modifica]

Any Campió 2n 3r
2008 ALG Hichem Chaabane ERI Daniel Teklehaimanot ALG Redouane Chabaane
2009 NAM Petrus Lotto RSA Reinardt Janse van Rensburg RWA Adrien Niyonshuti
2010 ERI Daniel Teklehaimanot RSA Reinardt Janse van Rensburg ERI Natnael Berhane
2011 ERI Natnael Berhane ERI Tesfay Abraha ALG Youcef Reguigui
2012 ERI Natnael Berhane ALG Hamza Merdj RSA Jim Songezo
2013 ERI Tesfom Okbamariam ERI Merhawi Kudus RWA Janvier Hadi
2015 RSA Jayde Julius ERI Merhawi Kudus Plantilla:ETH-d Temesgen Buru
2016 ERI Amanuel Gebrezgabihier RWA Jean Claude Uwizeye ALG Nassim Saidi
2017 ERI Meron Abraham MAR Ahmed Galdoune RWA Joseph Areruya
2018 RWA Joseph Areruya ERI Henok Mulubrhan RWA Didier Munyaneza

Contrarellotge[modifica]

Any Campió 2n 3r
2008 RSA Jay Robert Thomson ERI Daniel Teklehaimanot ERI Bereket Yemane
2009 RSA Reinardt Janse van Rensburg NAM Heiko Redecker RWA Adrien Niyonshuti
2010 ERI Daniel Teklehaimanot RSA Reinardt Janse van Rensburg ETH Tsgabu Grmay
2011 RSA Louis Meintjes TUN Reda Aadel ALG Fayçal Hamza
2012 ETH Tsgabu Grmay ALG Adel Barbari ERI Natnael Berhane
2013 RSA Willie Smit RSA Johannes Christoffel Nel ALG Adel Barbari
2015 ERI Merhawi Kudus RWA Valens Ndayisenga ALG Adil Barbari
2016 RWA Valens Ndayisenga ERI Amanuel Gebrezgabihier ALG Abderrahmane Bechlaghem
2017 RSA Stefan de Bod ERI Awet Habtom RWA Joseph Areruya
2018 RWA Joseph Areruya ETH Redwan Ebrahim ERI Simon Musie

Références[modifica]

Enllaços externs[modifica]

Vegeu també[modifica]