Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Campionat del món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins
Disciplina ciclisme en ruta
Competició Campionat del món
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Història
Primera edició 1962 / 2012
Darrera edició 1994
Modifica les dades a Wikidata

El Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins és una de les proves que formen part dels Campionats del món de ciclisme en ruta que organitza la Unió Ciclista Internacional.

La cursa es disputà anualment per equips nacionals sobre una distància de 100 quilòmetre entre 1962 i 1994, quan es creà el Campionat del Món en contrarellotge. A partir de 1972 la cursa no es disputà els anys olímpics.[1]

A partir del 2012 es torna a disputar però amb els equips comercials.

Palmarès per equips nacionals[modifica]

Campionats Or Plata Bronze
1962 Salò di Garda Itàlia Itàlia
Mario Maino
Antonio Tagliani
Dino Zandegu
Danilo Grassi
Dinamarca Dinamarca
Ole Ritter
Vagn Bangsburg
Mogens Twilling
Ole Kroier
Uruguai Uruguai
Rubén Etchebarne
Juan José Timón
Vid Cencic
Rene Pezzati
1963 Ronse França França
Michel Bechet
Dominique Motte
Marcel Ernest Bidault
Georges Chappe
Itàlia Itàlia
Mario Maino
Pasquale Fabbri
Danilo Grassi
Dino Zandegu
Unió Soviètica Unió Soviètica
Víktor Kapitónov
Gainan Saidkhujin
Iuri Mélikhov
Anatoli Olizarenko
1964 Sallanches Itàlia Itàlia
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
Ferruccio Manza
Espanya Espanya
Ginés García Perán
José Ramón Goyeneche Bilbao
Ramón Sáez Manzo
Luis Pedro Santamarina
Bèlgica Bèlgica
Rene Heuvelmans
Roland De Neve
Roland Van De Rijse
Albert Van Vlierberghe
1965 Donostia Itàlia Itàlia
Pietro Guerra
Luciano Dalla Bona
Mino Denti
Giuseppe Soldi
Espanya Espanya
Ventura Díaz Arrey
José Manuel López Rodríguez
José Manuel Lasa
Domingo Perurena
França França
Andre Desvages
Gerard Swertvaeger
Henri Heintz
Claude Lechatelier
1966 Nürburgring Dinamarca Dinamarca
Werner Blaudzun
Jørgen Hansen
Ole Hojlund
Flemming Wisborg
Països Baixos Països Baixos
Eddy Beugels
Tiemen Groen
Harry Steevens
Rini Wagtmans
Itàlia Itàlia
Attilio Benfatto
Luciano Dalla Bona
Mino Denti
Pietro Guerra
1967 Heerlen Suècia Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Dinamarca Dinamarca
Werner Blaudzun
Jørgen Hansen
Leif Mortensen
Henning Pedersen
Itàlia Itàlia
Lorenzo Bosisio
Benito Pigato
Vittorio Marcelli
Flavio Martini
1968 Imola Suècia Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Suïssa Suïssa
Bruno Hubschmid
Robert Thalmann
Walter Burki
Erich Spahn
Itàlia Itàlia
Vittorio Marcelli
Flavio Martini
Giovanni Bramucci
Benito Pigato
1969 Zolder Suècia Suècia
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Dinamarca Dinamarca
Mogens Frey
Jørgen Hansen
Joergen Lund
Leif Mortensen
Suïssa Suïssa
Xaver Kurmann
Bruno Hubschmid
Josef Fuchs
Walter Burki
1970 Leicester Unió Soviètica Unió Soviètica
Valeri Iardi
Vladímir Sokolov
Borís Xúkhov
Valeri Likhatxov
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Jiri Mainus
Frantisek Rezac
Milan Puzrla
Petr Matousek
Països Baixos Països Baixos
Fedor Den Hertog
Popke Oosterhof
Tino Tabak
Adri Duyker
1971 Mendrisio Bèlgica Bèlgica
Gustaaf Hermans
Gustaaf Van Cauter
Louis Verreydt
Ludo Van Der Linden
Països Baixos Països Baixos
Fedor Den Hertog
Adri Duyker
Frits Schur
Aad Van Den Hoek
Polònia Polònia
Edward Barcik
Stanisław Szozda
Jan Smyrak
Lucjan Lis
1972 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1973 Barcelona Polònia Polònia
Lucjan Lis
Ryszard Szurkowski
Stanisław Szozda
Tadeusz Mytnik
Unió Soviètica Unió Soviètica
Iuri Mikhailov
Guennadi Kómnatov
Borís Xúkhov
Serguei Sinizin
Suècia Suècia
Lennart Fagerlund
Tord Filipsson
Leif Hansson
Sven-Åke Nilsson
1974 Mont-real Suècia Suècia
Lennart Fagerlund
Bernt Johansson
Tord Filipsson
Sven-Åke Nilsson
Unió Soviètica Unió Soviètica
Guennadi Kómnatov
Rinat Szarafaoulin
Vladímir Kaminski
Valeri Chaplygin
República Democràtica Alemanya RDA
Hans-Joachim Hartnick
Karl Dietrich Diers
Horst Tischoff
Gerhard Lauke
1975 Yvoir Polònia Polònia
Tadeusz Mytnik
Mieczyslaw Nowicki
Ryszard Szurkowski
Stanisław Szozda
Unió Soviètica Unió Soviètica
Guennadi Kómnatov
Valeri Chaplygin
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Petr Matousek
Vlastimil Moravec
Vladímir Vondracek
Petr Buchacek
1976 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1977 San Cristóbal Unió Soviètica Unió Soviètica
Valeri Chaplygin
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
Anatoli Chukanov
Itàlia Itàlia
Mirko Bernardi
Mauro De Pellegrin
Vito Da Ros
Dino Porrini
Polònia Polònia
Tadeusz Mytnik
Mieczyslaw Nowicki
Stanisław Szozda
Czesław Lang
1978 Nürburgring Països Baixos Països Baixos
Guus Bierings
Bert Oosterbosch
Bart Van Est
Jan Van Houwelingen
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aavo Pikkuus
Vladímir Kaminski
Alguimantus Goushavitchous
Vladímir Kouznetsov
Suïssa Suïssa
Gilbert Glaus
Stefan Mutter
Richard Trinkler
Kurt Ehrensperger
1979 Valkenburg República Democràtica Alemanya RDA
Bernd Drogan
Hans-Joachim Hartnick
Andreas Petermann
Falk Boden
Polònia Polònia
Jan Jankiewicz
Czesław Lang
Stefan Ciekanski
Witold Plutecki
Noruega Noruega
Geir Digerud
Morten Saether
Jostein Wilmann
Hans-Peter Odegaard
1980 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1981 Brno República Democràtica Alemanya RDA
Falk Boden
Bernd Drogan
Mario Kummer
Olaf Ludwig
Unió Soviètica Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Oleg Logvin
Sergej Kadazki
Anatoli Yarkin
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Milan Jurčo
Michal Klasa
Alipi Kostadinov
Jiri Skoda
1982 Goodwood Països Baixos Països Baixos
Maarten Ducrot
Gerard Schipper
Gerrit Solleveld
Frits Van Bindsbergen
Suïssa Suïssa
Alfred Achermann
Daniel Heggli
Richard Trinkler
Urs Zimmermann
Unió Soviètica Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Oleg Logvin
Serguei Voronine
Oleh Petròvitx Txujda
1983 Altenrhein Unió Soviètica Unió Soviètica
Iuri Kaixirin
Serguei Navolokin
Oleh Petròvitx Txujda
Aleksandr Zinóviev
Suïssa Suïssa
Daniel Heggli
Heinz Imboden
Othmar Haefliger
Benno Wiss
Noruega Noruega
Terje Gjengaar
Dag Hopen
Hans-Peter Odegaard
Tom Pedersen
1984 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1985 Giavera del Montello Unió Soviètica Unió Soviètica
Vassili Jdanov
Víktor Klimov
Igor Sumnikov
Alexandre Zinoviev
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Vladímir Hruza
Milan Jurčo
Michal Klasa
Milan Kren
Itàlia Itàlia
Marcello Bartalini
Massimo Podenzana
Eros Poli
Claudio Vandelli
1986 Colorado Springs Països Baixos Països Baixos
Tom Cordes
Gerrit De Vries
John Talen
Rob Harmeling
Itàlia Itàlia
Eros Poli
Massimo Podenzana
Mario Scirea
Flavio Vanzella
República Democràtica Alemanya RDA
Uwe Ampler
Uwe Raab
Mario Kummer
Dan Radtke
1987 Villach Itàlia Itàlia
Roberto Fortunato
Eros Poli
Mario Scirea
Flavio Vanzella
Unió Soviètica Unió Soviètica
Víktor Klimov
Assiat Saítov
Igor Sumnikov
Evgueni Zagrebelny
Àustria Àustria
Helmut Wechselberger
Bernard Rassinger
Mario Traxl
Johann Lienhart
1988 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1989 Chambéry República Democràtica Alemanya RDA
Mario Kummer
Maik Landsmann
Jan Schur
Falk Boden
Polònia Polònia
Zenon Jaskuła
Joachim Halupczok
Marek Lesniewski
Andrzej Sypytkowski
Unió Soviètica Unió Soviètica
Iuri Manúilov
Víktor Klimov
Evgueni Zagrebelny
Oleg Galkin
1990 Utsunomiya Unió Soviètica Unió Soviètica
Oleg Galkin
Rouslan Zotov
Igor Patenko
Alexander Markovnitxenko
República Democràtica Alemanya RDA
Maik Landsmann
Uwe Peschel
Uwe Berndt
Falk Boden
RFA RFA
Rolf Aldag
Kai Hundertmarck
Raimund Lehnert
Michael Rich
1991 Stuttgart Itàlia Itàlia
Flavio Anastasia
Luca Colombo
Gianfranco Contri
Andrea Peron
Alemanya Alemanya
Uwe Berndt
Bernd Dittert
Uwe Peschel
Michael Rich
Noruega Noruega
Stig Kristiansen
Johnny Saether
Roar Skaane
Bjoern Stenersen
1992 No disputat per haver-se celebrat els Jocs Olímpics
1993 Oslo Itàlia Itàlia
Rossano Brasi
Gianfranco Contri
Rosario Fina
Cristian Salvato
Alemanya Alemanya
Christian Meyer
Uwe Peschel
Michael Rich
Andreas Walzer
Suïssa Suïssa
Roman Jeker
Beat Meister
Markus Kennel
Roland Meier
1994 Agrigento Itàlia Itàlia
Cristian Salvato
Gianfranco Contri
Luca Colombo
Dario Andriotto
França França
Jean-Francois Anti
Dominique Bozzi
Pascal Derame
Christophe Moreau
Alemanya Alemanya
Ralf Grabsch
Uwe Peschel
Michael Rich
Jan Schaffrath

Medaller[modifica]

Posició País Or Plata Bronze Total
1 Itàlia Itàlia 7 3 4 14
2 Unió Soviètica Unió Soviètica 5 6 3 14
3 Suècia Suècia 4 0 1 5
4 Països Baixos Països Baixos 3 2 1 6
5 República Democràtica Alemanya RDA 3 1 2 6
6 Bèlgica Bèlgica 3 0 1 4
7 Polònia Polònia 2 2 2 6
8 Dinamarca Dinamarca 1 3 0 4
9 França França 1 1 1 3
10 Suïssa Suïssa 0 3 3 6
11 Txecoslovàquia Txecoslovàquia 0 2 2 4
12 Alemanya Alemanya 0 2 1 3
13 Espanya Espanya 0 2 0 2
14 Austràlia Austràlia 0 1 1 2
15 Estats Units Estats Units 0 1 0 1
16 Noruega Noruega 0 0 3 3
17 Uruguai Uruguai 0 0 1 1
Àustria Àustria 0 0 1 1
RFA RFA 0 0 1 1
Regne Unit Regne Unit 0 0 1 1
Total 29 29 29 87

Palmarès per marques comercials[modifica]

Campionats Or Plata Bronze
2012 Valkenburg
detalls
BEL Omega Pharma-Quick Step USA BMC Racing Team AUS Orica-GreenEDGE
 Tom Boonen (BEL)
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Alessandro Ballan (ITA)
 Philippe Gilbert (BEL)
 Taylor Phinney (USA)
 Marco Pinotti (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Sam Bewley (NZL)
 Luke Durbridge (AUS)
 Sebastian Langeveld (NED)
 Cameron Meyer (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)

2013 Florència
detalls
BEL Omega Pharma-Quick Step AUS Orica-GreenEDGE GBR Team Sky
 Sylvain Chavanel (FRA)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Kristof Vandewalle (BEL)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Daryl Impey (RSA)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Edvald Boasson Hagen (NOR)
 Chris Froome (GBR)
 Vassil Kirienka (BLR)
 Richie Porte (AUS)
 Kanstantsín Siutsou (BLR)
 Geraint Thomas (GBR)

2014 Ponferrada
detalls
USA BMC Racing Team AUS Orica-GreenEDGE BEL Omega Pharma-Quick Step
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tejay van Garderen (USA)
 Peter Velits (SVK)
 Luke Durbridge (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Damien Howson (AUS)
 Brett Lancaster (AUS)
 Jens Mouris (NED)
 Svein Tuft (CAN)
 Tom Boonen (BEL)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Tony Martin (GER)
 Pieter Serry (BEL)
 Niki Terpstra (NED)
 Julien Vermote (BEL)
2015 Richmond
detalls
USA BMC Racing Team BEL Etixx-Quick Step ESP Movistar Team
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Stefan Küng (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Taylor Phinney (USA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Tom Boonen (BEL)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Yves Lampaert (BEL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Rigoberto Urán (COL)
 Andrey Amador (CRC)
 Jonathan Castroviejo (ESP)
 Alex Dowsett (GBR)
 Ion Izagirre (ESP)
 Adriano Malori (ITA)
 Jasha Sütterlin (GER)
2016 Doha
detalls
BEL Etixx-Quick Step USA BMC Racing Team AUS Orica-BikeExchange
 Bob Jungels (LUX)
 Marcel Kittel (GER)
 Yves Lampaert (BEL)
 Tony Martin (GER)
 Niki Terpstra (NED)
 Julien Vermote (BEL)
 Rohan Dennis (AUS)
 Stefan Küng (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Taylor Phinney (USA)
 Manuel Quinziato (ITA)
 Joey Rosskopf (USA)
 Luke Durbridge (AUS)
 Alex Edmondson (AUS)
 Michael Hepburn (AUS)
 Daryl Impey (RSA)
 Michael Matthews (AUS)
 Svein Tuft (CAN)
2017 Bergen
detalls
GER Team Sunweb USA BMC Racing Team GBR Team Sky
 Tom Dumoulin (NED)
 Lennard Kämna (GER)
 Wilco Kelderman (NED)
 Søren Kragh Andersen (DEN)
 Michael Matthews (AUS)
 Sam Oomen (NED)
 Rohan Dennis (AUS)
 Silvan Dillier (SUI)
 Stefan Küng (SUI)
 Daniel Oss (ITA)
 Miles Scotson (AUS)
 Tejay van Garderen (USA)
 Owain Doull (GBR)
 Chris Froome (GBR)
 Vasil Kiryienka (BLR)
 Michał Kwiatkowski (POL)
 Gianni Moscon (ITA)
 Geraint Thomas (GBR)
2018 Innsbriuck
detalls
Bèlgica Quick-Step Floors Alemanya Team Sunweb Estats Units BMC Racing
Dinamarca Kasper Asgreen
Bèlgica Laurens De Plus
LUX Bob Jungels
Bèlgica Yves Lampaert
Alemanya Maximilian Schachmann
NED Niki Terpstra
NED Tom Dumoulin
Estats Units Chad Haga
NED Wilco Kelderman
Dinamarca Søren Kragh Andersen
Austràlia Michael Matthews
NED Sam Oomen
NZL Patrick Bevin
Itàlia Damiano Caruso
Austràlia Rohan Dennis
Suïssa Stefan Küng
Bèlgica Greg Van Avermaet
Estats Units Tejay van Garderen

Medaller[modifica]

Posició País Or Plata Bronze Total
1 Bèlgica Quick-Step Floors[2] 4 1 1 6
2 Estats Units BMC Racing 2 3 1 6
3 Alemanya Team Sunweb 1 1 0 2
4 Austràlia Orica-Scott[3] 0 2 2 4
5 Regne Unit Team Sky 0 1 1 2
6 Espanya Movistar Team 0 0 1 1
Total 6 6 6 18

Referències[modifica]

  1. Palmarès del Campionat del Món de ciclisme en contrarellotge per equips masculins, a Memoire-du-cyclisme.net
  2. Anteriorment anomenat Omega Pharma-Quick Step i Etixx-Quick Step.
  3. Anteriorment anomenat Orica-GreenEDGE i Orica-BikeExchange