Campionats Panamericans de ciclisme en pista

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionats Panamericans de ciclisme en pista
Esport ciclisme en pista
Part de Campionats Panamericans de ciclisme
Conté 2015 Pan American Track Cycling Championships, 2016 Pan American Track Cycling Championships i 2017 Pan American Track Cycling Championships
Modifica dades a Wikidata

Els Campionats Panamericans de ciclisme en pista són els campionats continentals d'Amèrica de ciclisme en pista. Consten de diferents proves tant en categoria masculina com femenina. La Confederació Panamericana de ciclisme és l'encargada de la seva organització. La primera edició es disputà el 1974, i fins al 1980 fou bianual.

Palmarès masculí[modifica]

Quilòmetre contrarellotge[modifica]

Any Campió 2n 3r
1974 ARG Ottavio Dazzan CHI Richard Tormen TRI Leslie Rawlins
1976 URU Miguel Margalef CHI Richard Tormen TRI Anthony Sellier
1978 COL Jairo Meneses
1980 ARG Marcelo Alexandre
1981 ARG Marcelo Alexandre CHI José Antonio Urquijo BRA Hans Fischer
1990 ECU Mario Pons CUB Alexis Marcel COL José Julián Velásquez
1994 TRI Gene Samuel ARG Ángel Darío Colla ARG Sergio Rolando
2000 CAN Jim Fisher CUB Julio César Herrera CAN Doug Baron
2001 CUB Michell Pedroso CAN Jim Fisher CHI Enzo Cesario
2004 USA Christian Stahl VEN Alexander Cornelies USA Adam Duvendeck
2005 COL Wilson Meneses ARG Sergio Guatto CAN Travis Smith
2006 CAN Cam MacKinnon CUB Julio César Herrera CAN Matt Barlee
2007 CUB Ahmed López CHI Pablo Seisdedos CUB Yasmani Poll
2008 COL Marzuki Mejía TRI Azikiwe Kellar MEX Carlos Carrasco
2009 USA Jimmy Watkins COL Leonardo Narváez CAN Travis Smith
2010 TRI Cristopher Sellier CAN Travis Smith VEN Ángel Pulgar
2011 VEN Ángel Pulgar CAN Travis Smith COL Fabián Puerta
2012 TRI Quincy Alexander USA Kevin Mansker ARG Matías Gatto
2013 COL Fabián Puerta VEN Ángel Pulgar COL Anderson Parra
2014 VEN Ángel Pulgar COL Anderson Parra COL Santiago Ramírez
2015 COL Santiago Ramírez VEN Ángel Pulgar COL Anderson Parra
2016 COL Santiago Ramírez COL Diego Peña CAN Stefan Ritter
2017 COL Fabián Puerta COL Santiago Ramírez TRI Quincy Alexander

Keirin[modifica]

Any Campió 2n 3r
1994 CHI Marcelo Arrué ARG Flavio Guidoni TRI Gene Samuel
2000 ARG Juan José Haedo COL John Jaime González CAN Doug Baron
2001 BAR Barry Forde CUB Michell Pedroso
2004 USA Giddeon Massie VEN Rubén Osorio COL Leonardo Narváez
2005 Barbados Barry Forde GUA José Sochón USA Kevin Belz
2006 ARG Leandro Botasso COL Hernan Sánchez JAM Ahmed López
2007 CUB Julio César Herrera CAN Travis Smith CUB Ricardo Lynch
2008 TRI Christopher Sellier ARG Diego Vargas TRI Elisha Greene
2009 COL Jonathan Marín USA Jimmy Watkins COL Leonardo Narváez
2010 VEN Hersony Canelón Barbados Barry Forde COL Leonardo Narváez
2011 COL Fabián Puerta VEN Hersony Canelón COL Cristian Tamayo
2012 COL Fabián Puerta ARG Leandro Botasso CAN Travis Smith
2013 COL Fabián Puerta COL Santiago Ramírez ARG Leandro Botasso
2014 COL Fabián Puerta CAN Hugo Barrette VEN Hersony Canelón
2015 COL Fabián Puerta VEN Hersony Canelón BRA Kacio Fonseca
2016 COL Fabián Puerta ARG Leandro Bottasso TRI Kwesi Browne
2017 COL Fabián Puerta CAN Hugo Barrette ARG Leandro Bottasso

Velocitat individual[modifica]

Any Campió 2n 3r
1974 ARG Ottavio Dazzan ARG Enrique Álvarez ARG Enrique Barrera
1976 TRI Leslie Rawlins TRI Ian Atherley COL Julio César Echeverri
1978 COL Jairo Meneses JAM Rudolph Xavier Mirander TRI Ian Atherley
1980 ARG Marcelo Óscar Alexandre ARG Aníbal Montes CHI José Antonio Urquijo
1981 ARG Marcelo Óscar Alexandre CHI José Antonio Urquijo COL Jairo Meneses
1988 ECU Mario Pons
1990 CHI Marcelo Arrué ECU Mario Pons ARG José María Lovito
1994 CHI Marcelo Arrué
2000 Barbados Barry Forde VEN Alexander Cornieles CUB Julio César Herrera
2001 Barbados Barry Forde CAN Steen Madsen CUB Michell Pedroso
2004 USA Giddeon Massie COL Jonathan Marín VEN Alexander Cornieles
2005 Barbados Barry Forde USA Kevin Belz USA Michael Blatchflord
2006 USA Stephen Alfred[1] CAN Travis Smith USA Giddeon Massie
2007 USA Michael Blatchflord CUB Julio César Herrera COL Hernán Sánchez
2008 COL Jonathan Marín COL Rodrigo Barros TRI Christopher Sellier
2009 COL Leonardo Narváez CAN Travis Smith CUB Alejandro Mainat
2010 CAN Travis Smith TRI Njisane Phillip COL Leonardo Narváez
2011 VEN Hersony Canelón USA Jimmy Watkins TRI Njisane Phillip
2012 TRI Njisane Phillip VEN Hersony Canelón COL Fabián Puerta
2013 VEN Hersony Canelón CAN Joseph Veloce COL Santiago Ramírez
2014 VEN Hersony Canelón COL Fabián Puerta COL Santiago Ramírez
2015 COL Fabián Puerta TRI Njisane Phillip CAN Hugo Barrette
2016 COL Fabián Puerta SUR Jair Tjon En Fa COL Santiago Ramírez
2017 CAN Hugo Barrette COL Fabián Puerta SUR Jair Tjon En Fa

Velocitat per equips[modifica]

Any Campió 2n 3r
2000 Estats Units Estats Units
John Weir
Nathan Rogut
Giddeon Massie
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Michael Phillips
Ako Kellar
Elisha Greene
Barbados Barbados
Shawn Kelly
Barry Forde
John Cumberbatch
2001 Canadà Canadà
Lars Madsen
Steen Madsen
Doug Baron
Jim Fisher
Colòmbia Colòmbia Xile Xile
2004 Veneçuela Veneçuela Estats Units Estats Units
Giddeon Massie
Adam Duvendeck
Christian Stahl
Colòmbia Colòmbia
2005 Cuba Cuba
Julio César Herrera
Reiner Cartaya
Ahmed López
Canadà Canadà
Cam Mackinnon
Travis Smith
Yannik Morin
Estats Units Estats Units
Michael Blatchflord
Steven Alfred
Kevin Belz
2006 Cuba Cuba
Julio César Herrera
Yasmani Poll
Alexis Sotolongo
Argentina Argentina
Darío Grosso
Leandro Botasso
Sergio Guatto
Estats Units Estats Units
Michael Blatchflord
Steven Alfred
Giddeon Massie
2007 Cuba Cuba
Julio César Herrera
Yasmani Poll
Ahmed López
Estats Units Estats Units
Michael Blatchflord
Adam Duvendeck
Kevin Selker
Canadà Canadà
Cam Mackinnon
Lawrence Leroux
Yannik Morin
2008 Xile Xile
Cristián Concha
Pablo Concha
Cristopher Mansilla
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Christopher Sellier
Azikiwe Kellar
Ako Kellar
Guatemala Guatemala
José Sochón
Gabriel Pellecer
Daniel Cuté
2009 Colòmbia Colòmbia
Leonardo Narváez
Jonathan Marín
Diego Gutiérrez
Canadà Canadà
Joseph Veloce
Lawrence Leroux
Stéphane Cossette
Xile Xile
Cristián Concha
Pablo Concha
Cristopher Mancilla
2010 Colòmbia Colòmbia
Leonardo Narváez
Cristian Tamayo
Fabián Puerta
Veneçuela Veneçuela
César Marcano
Ángel Pulgar
Hersony Canelón
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Njisane Phillip
Azikiwe Kellar
Christopher Sellier
2011 Colòmbia Colòmbia
Cristian Tamayo
Fabián Puerta
Jonathan Marín
Estats Units Estats Units
Dean Tracy
Jimmy Watkins
Michael Blatchford
Veneçuela Veneçuela
Angel Pulgar
Hersony Canelón
César Marcano
2012 Estats Units Estats Units
Michael Blatchford
Jimmy Watkins
Kevin Mansker
Canadà Canadà
Joseph Veloce
Travis Smith
Hugo Barrete
Veneçuela Veneçuela
Angel Pulgar
Hersony Canelón
César Marcano
2013 Veneçuela Veneçuela
César Marcano
Ángel Pulgar
Hersony Canelón
Canadà Canadà
Joseph Veloce
Stéphane Cossette
Hugo Barrette
Estats Units Estats Units
Kevin Mansker
Nathan Koch
Matthew Baranoski
2014 Veneçuela Veneçuela
César Marcano
Ángel Pulgar
Hersony Canelón
Colòmbia Colòmbia
Rubén Darío Murillo
Fabián Puerta
Santiago Ramírez
Brasil Brasil
Dieferson Borges
Kacio Fonseca
Flávio Cipriano
2015 Veneçuela Veneçuela
César Marcano
Ángel Pulgar
Hersony Canelón
Canadà Canadà
Hugo Barrette
Joseph Veloce
Evan Carey
Brasil Brasil
Hugo Osteti
Kacio Fonseca
Flávio Cipriano
2016 Colòmbia Colòmbia
Rubén Darío Murillo
Fabián Puerta
Santiago Ramírez
Argentina Argentina
Leandro Bottasso
Pablo Perruchoud
Juan Pablo Serrano
Canadà Canadà
Patrice Pivin
Joel Archambault
Stefan Ritter
2017 Colòmbia Colòmbia
Rubén Darío Murillo
Fabián Puerta
Santiago Ramírez
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Kwesi Browne
Njisane Phillip
Nicholas Paul
Argentina Argentina
Leandro Bottasso
Pablo Perruchoud
Juan Pablo Serrano

Persecució individual[modifica]

Any Campió 2n 3r
1976 COL Balbino Jaramillo
1978 COL Balbino Jaramillo
1984 COL Balbino Jaramillo
1990 MEX Eduardo Graciano MEX Manuel Youshimatz CUB Noel de la Cruz
1994 ARG Walter Pérez COL Carlos Alberto Suárez
2000 COL Víctor Hugo Peña ARG Guillermo Brunetta CHI Marco Arriagada
2001 ARG Edgardo Simón ARG Guillermo Brunetta CHI Marco Arriagada
2004 ARG Sebastián Cancio VEN Tomás Gil ARG Fernando Antogna
2005 ARG Edgardo Simón CHI Marco Arriagada USA Brad Huff
2006 COL Carlos Alzate CAN Zachary Bell ARG Fernando Antogna
2007 COL Carlos Alzate VEN Tomás Gil CHI Jorge Contreras
2008 CAN Svein Tuft ARG Fernando Antogna COL Jaime Suaza
2009 COL Jairo Pérez ARG Fernando Antogna COL Jaime Suaza
2010 COL Juan Pablo Suárez COL Juan Arango ARG Eduardo Sepúlveda
2011 COL Arles Castro COL Juan Arango CHI Gonzalo Miranda
2012 BRA Gideoni Monteiro ARG Mauro Agostini VEN Carlos Linares
2013 ARG Eduardo Sepúlveda ARG Mauro Agostini COL Jhonathan Restrepo
2014 USA Robert Lea ARG Mauro Agostini VEN Víctor Moreno
2015 COL Jhonatan Restrepo CAN Sean MacKinnon CAN Edward Veal
2016 COL Eduardo Estrada CAN Jay Lamoureux CHI Edison Bravo
2017 CAN Derek Gee CAN Jay Lamoureux MEX Ignacio Prado

Persecució per equips[modifica]

Any Campió 2n 3r
1974 Colòmbia Colòmbia
Jorge Hernández
Luis Hernán Díaz
José Jaime Galeano
Alvaro Bejerano
Mèxic Mèxic
Francisco Javier Huerta
Francisco Vasquez
Manuel Cejas
Jorge Espinosa
Veneçuela Veneçuela
Vicente Laguna
Celso Rivero
José Luis Ollarve
Gregorio Herrera
1976 Mèxic Mèxic
Francisco Javier Huerta
Ruben Camacho
Luis Rosendo Ramos
Ernesto Hernández
Colòmbia Colòmbia
Jorge Hernández
Héctor Julio Mayorga
José Jaime Galeano
Jhon Quicen
Uruguai Uruguai
Waldemar Pedrazzi
Miguel Óscar Margalef
Victor Hugo González
1978 Cuba Cuba
Reynaldo Cabrera
Antonio Madera
Juan Rivera
Gustavo Vázquez
Colòmbia Colòmbia
Óscar Gálvez
Mauricio Mosquera
José Jaime Galeano
José Dario Hernández
Mèxic Mèxic
Gregorio Gámez
Ruben Camacho
Luis Rosendo Ramos
Ernesto Hernández
1980 Argentina Argentina
Pedro Omar Caino
Eduardo Trillini
Omar Roberto Richeze
Nestor Montabilet
Brasil Brasil
Hans Fischer
Fernando de Almeida Louro
José Carlos De Lima
Antonio Carlos Silvestre
Xile Xile
Fernando Vera
Sérgio Aliste
Roberto Muñoz
Richard Tormen
1981 Argentina Argentina
Pedro Omar Caino
Eduardo Trillini
Juan Carlos Haedo
Gustavo Kucich
Colòmbia Colòmbia
Humberto Velasco
Corley Uribe
Efrain Helder Domínguez
José Dario Hernández
Mèxic Mèxic
Carlos Hernández
José Manuel Youshimatz
Octavio López
Jose Luis Rico
1982 Colòmbia Colòmbia
1990 Cuba Cuba
Rigoberto Rielo
Noel de la Cruz
Alexis Marcel
Conrado Cabrera
Colòmbia Colòmbia
Leonardo Cardona
Gustavo Yusti
Jorge Iván Casas
Fernando Sierra
Xile Xile
Miguel Droguett
Iván Henríquez
Freddy Aquea
Óscar Ortiz
1994 Argentina Argentina
Walter Pérez
Ángel Darío Colla
Edgardo Simón
Sergio Giovachini
Cuba Cuba
Iosvani Domínguez
Eugenio Castro
Iván Domínguez
Héctor Ajete
Xile Xile
José Medina
Luis Fernando Sepúlveda
Manuel Arriagada
Víctor Garrido
1996 Colòmbia Colòmbia
Marlon Pérez
2000 Colòmbia Colòmbia
Marlon Pérez
Víctor Hugo Peña
Giovanni López
John Durango
Xile Xile
Richard Rodríguez
Antonio Cabrera
Francisco Cabrera
Marco Arriagada
Argentina Argentina
Oscar Villalobos
Ezequiel Romero
Facundo Bazzi
Guillermo Brunetta
2001 Xile Xile
Antonio Cabrera
Marco Arriagada
Luis Fernando Sepúlveda
Marcelo Arriagada
Argentina Argentina
Guillermo Brunetta
Ezequiel Romero
Edgardo Simón
Juan Curuchet
Colòmbia Colòmbia
Arles Castro
José Serpa
John Durango
John Fredy Parra
2004 Colòmbia Colòmbia
José Serpa
Rafael Infantino
Juan Suárez
Andrés Rodríguez
Veneçuela Veneçuela
Richard Ochoa
Tomás Gil
Isaac Cañizales
Franklin Raúl Chacón
Xile Xile
Enzo Cesario
Gonzalo Miranda
Francisco Cesario
José Aravena
2005 Xile Xile
Marco Arriagada
Gonzalo Miranda
Luis Sepúlveda
Enzo Cesario
Argentina Argentina
Edgardo Simón
Sebastián Cancio
Fernando Antogna
César Sigura
Colòmbia Colòmbia
Carlos Alzate
José Serpa
Alexander González
Carlos Quintero
2006 Xile Xile
Antonio Cabrera
Gonzalo Miranda
Luis Sepúlveda
Enzo Cesario
Argentina Argentina
Guillermo Brunetta
Jorge Pi
Fernando Antogna
César Sigura
Veneçuela Veneçuela
Isaac Cañizáles
Tomás Gil
Andris Hernández
Frederick Segura
2007 Colòmbia Colòmbia
Juan Pablo Forero
Arles Castro
Carlos Alzate
Jairo Pérez
Veneçuela Veneçuela
Tomás Gil
Richard Ochoa
Franklin Chacón
Yosbang Rojas
República Dominicana República Dominicana
Augusto Sánchez
Jorge Pérez
Euri Vidal
Rafael Meran
2008 Colòmbia Colòmbia
Jaime Suaza
Edwin Avila
Weimar Roldán
Carlos Urán
Xile Xile
Luis Mansilla
Antonio Cabrera
Gonzalo Miranda
Raúl Bravo
Argentina Argentina
Edgardo Simón
Fernando Antogna
Mauro Agostini
Marcos Crespo
2009 Colòmbia Colòmbia
Jairo Pérez
Jaime Suaza
John Fredy Parra
Juan Pablo Suárez
Xile Xile
Pablo Seisdedos
Luis Mansilla
Antonio Cabrera
José Medina
Cuba Cuba
Reldys Pérez
Rubén Campanioni
Jans Carlos Arias
Pedro Sibila
2010 Colòmbia Colòmbia
Juan Pablo Suárez
Arles Castro
Weimar Roldán
Edwin Ávila
Xile Xile
Enzo Cesario
Pablo Seisdedos
Antonio Cabrera
Luis Mansilla
Cuba Cuba
Pedro Sibila
Reldys Pérez
Jans Carlos Arias
Rubén Campanioni
2011 Colòmbia Colòmbia
Juan Arango
Edwin Avila
Arles Castro
Weimar Roldán
Xile Xile
Antonio Cabrera
Gonzalo Miranda
Luis Mansilla
Luis Sepúlveda
Argentina Argentina
Eduardo Sepúlveda
Maximiliano Almada
Cristian Martínez
Marcos Crespo
2012 Xile Xile
Antonio Cabrera
Luis Sepúlveda
Gonzalo Miranda
Pablo Seisdedos
Brasil Brasil
Gideoni Monteiro
Thiago Nardin
Armando Camargo
Leandro Silva
Argentina Argentina
Walter Pérez
Maximiliano Almada
Mauro Agostini
Marcos Crespo
2013 Argentina Argentina
Walter Pérez
Maximiliano Richeze
Mauro Richeze
Eduardo Sepúlveda
Colòmbia Colòmbia
Fernando Gaviria
Jhonathan Restrepo
Jordan Parra
Sebastián Molano
Mèxic Mèxic
José Alfredo Aguirre
Edibaldo Maldonado
Ramón Aguirre
Diego Yepez
2014 Colòmbia Colòmbia
Brayan Sánchez
Jhonathan Restrepo
Arles Castro
Sebastián Molano
Argentina Argentina
Walter Pérez
Juan Darío Merlos
Mauro Richeze
Mauro Agostini
Veneçuela Veneçuela
Isaac Yaguaro
Manuel Briceño
Randal Figueroa
Víctor Moreno
Máximo Rojas
2015 Colòmbia Colòmbia
Juan Esteban Arango
Jhonathan Restrepo
Arles Castro
Jordan Parra
Canadà Canadà
Edward Veal
Rémi Pelletier-Roy
Aidan Caves
Sean MacKinnon
Xile Xile
Luis Fernando Sepúlveda
Cristián Cornejo
Elías Tello
Felipe Peñalosa
2016 Colòmbia Colòmbia
Juan Esteban Arango
Brayan Sánchez
Eduardo Estrada
Wilmar Paredes
Canadà Canadà
Ed Veal
Aidan Caves
Jay Lamoureux
Adam Jamieson
Xile Xile
Antonio Cabrera
Edison Bravo
Nicolas González
Diego Ferreyra
2017 Canadà Canadà
Aidan Caves
Jay Lamoureux
Derek Gee
Bayley Simpson
Estats Units Estats Units
Eric Young
Logan Owen
Daniel Summerhill
Adrian Hegyvary
Xile Xile
Elías Tello
Luis Fernando Sepúlveda
Cristian Cornejo
Antonio Cabrera

Cursa per punts[modifica]

Any Campió 2n 3r
1978 COL Jaime Galeano
1984 COL Balbino Jaramillo
1990 MEX Manuel Youshimatz CHI Miguel Droguett COL Leonardo Cardona
1992 COL Fernando Sierra
1994 COL Leonardo Cardona URU Milton Wynants BRA Hernandes Quadri Júnior
2000 BRA Hernandes Quadri Júnior MEX José Sánchez COL Marlon Pérez
2001 CHI Marco Arriagada COL Leonardo Duque MEX José Sánchez
2004 VEN Richard Ochoa CHI Gonzalo Miranda ARG Sebastián Cancio
2005 ARG Juan Curuchet CHI Marco Arriagada COL John Fredy Parra
2006 VEN Andris Hernández CUB Michel Fernández COL Jairo Pérez
2007 COL Arles Castro VEN Andris Hernández MEX Carlos Hernández
2008 CAN Svein Tuft USA Daniel Holloway CHI Antonio Cabrera
2009 COL Juan Pablo Suárez MEX Carlos Hernández COL Jairo Pérez
2010 COL Weimar Roldán ECU Jorge Luis Montenegro MEX Ramón Aguirre
2011 COL Edwin Avila CHI Pablo Seisdedos CUB Yans Carlos Arias
2012 CHI Edison Bravo MEX Fabrizio Von Nacher ARG Juan Gáspari
2013 VEN Máximo Rojas CUB Jan Carlos Arias GUA Manuel Rodas
2014 CHI Luis Mansilla VEN Manuel Briceño USA Robert Lea
2015 CHI Luis Fernando Sepúlveda CAN Sean MacKinnon ARG Juan Ignacio Curuchet
2016 COL Juan Esteban Arango GUA Manuel Rodas ARG Rubén Ramos
2017 USA Eric Young CHI Antonio Cabrera COL Edwin Ávila

Scratch[modifica]

Any Campió 2n 3r
2004 ARG Ángel Darío Colla CHI Gonzalo Miranda VEN Isaac Cañizales
2005 ARG Ángel Darío Colla CHI José Aravena ARG Walter Pérez
2006 ARG Walter Pérez ARG Ángel Darío Colla CHI José Aravena
2007 CHI Luis Mansilla VEN Máximo Rojas ARG Cristian Clavero
2008 ARG Ángel Darío Colla CHI Luis Mansilla USA Cody O'Reilly
2009 CHI Pablo Seisdedos ARG Ángel Darío Colla MEX Mario Alberto Contreras
2010 COL Carlos Ospina USA Cody O'Reilly CHI Luis Mansilla
2011 COL Carlos Urán CHI Cristopher Mansilla ARG Angel Darío Colla
2012 USA Robert Lea CHI Pablo Seisdedos BAR Darren Matthews
2013 ARG Maximiliano Richeze CUB Jan Carlos Arias VEN Máximo Rojas
2014 ECU Jorge Luis Montenegro CHI Luis Mansilla CHI Cristopher Mansilla
2015 MEX Ignacio Prado CAN Aidan Caves CHI Cristopher Mansilla
2016 MEX Alfredo Santoyo USA Zak Kovalcik BAR Edwin Sutherland
2017 ARG Hugo Velázquez COL Bryan Gómez VEN Clever Martínez

Madison[modifica]

Any Campió 2n 3r
2000 Colòmbia Colòmbia
John Durango
Giovanni López
Argentina Argentina
Ezequiel Romero
Mario Giménez
Xile Xile
Richard Rodríguez
Francisco Cabrera
2001 Colòmbia Colòmbia
Leonardo Duque
Víctor Herrera
Xile Xile Argentina Argentina
Juan Curuchet
Gabriel Curuchet
2004 Colòmbia Colòmbia
José Serpa
John Fredy Parra
Guatemala Guatemala
Miguel Pérez
David Calanche
Xile Xile
Enzo Cesario
José Aravena
2005 Argentina Argentina
Juan Curuchet
Walter Pérez
Xile Xile
Enzo Cesario
Luis Sepúlveda
Colòmbia Colòmbia
José Serpa
Alexander González
2006 Argentina Argentina
Juan Curuchet
Walter Pérez
Xile Xile
Enzo Cesario
Luis Sepúlveda
Brasil Brasil
Hernandes Quadri Júnior
Mac Donald Fernandes
2007 Estats Units Estats Units
Brad Huff
Colby Pearce
Xile Xile
Gonzalo Miranda
Luis Sepúlveda
Cuba Cuba
Michel Fernández
Yunier Alonso
2008 Canadà Canadà
Svein Tuft
Zachery Bell
Xile Xile
Gonzalo Miranda
Luis Sepúlveda
Colòmbia Colòmbia
Carlos Urán
Armando Cárdenas
2009 Mèxic Mèxic
Luis Macías
Ignacio Sarabia
Brasil Brasil
Thiago Nardin
Marcos Novello
República Dominicana República Dominicana
Rafael Germán
Benigno de la Cruz
2010 Colòmbia Colòmbia
Carlos Ospina
Weimar Roldán
República Dominicana República Dominicana
Rafael Germán
Augusto Sánchez
Argentina Argentina
Marcos Crespo
Martín Ercila
2011 Xile Xile
Antonio Cabrera
Cristopher Mansilla
Colòmbia Colòmbia
Edwin Avila
Weimar Roldán
Mèxic Mèxic
Diego Yepez
Cristian Medina
2012 Xile Xile
Antonio Cabrera
Cristopher Mansilla
Brasil Brasil
Armando Camargo
Thiago Nardin
Equador Equador
Byron Guamá
José Ragonessi
2013 Mèxic Mèxic
Diego Yepez
Ramón Aguirre
Argentina Argentina
Walter Pérez
Eduardo Sepúlveda
Cuba Cuba
Jan Carlos Arias
Ramón Martín
2014 Estats Units Estats Units
Jacob Duehring
Robert Lea
Colòmbia Colòmbia
Jordan Parra
Jhonatan Restrepo
Argentina Argentina
Walter Pérez
Marcos Crespo
2015 Estats Units Estats Units
Jacob Duehring
Robert Lea
Colòmbia Colòmbia
Juan Esteban Arango
Jhonatan Restrepo
Xile Xile
Luis Fernando Sepúlveda
Gonzalo Miranda
2016 Xile Xile
Antonio Cabrera
Edison Bravo
Colòmbia Colòmbia
Eduardo Estrada
Jordan Parra
Argentina Argentina
Rubén Ramos
Sebastián Trillini
2017 Estats Units Estats Units
Zachary Carlson
Zachary Kovalcik
Argentina Argentina
Tomás Contte
Sebastián Trillini
Colòmbia Colòmbia
Edwin Ávila
Jordan Parra

Òmnium[modifica]

Any Campió 2n 3r
2007 USA Brad Huff COL Juan Arango DOM Jorge Pérez
2008 COL Carlos Urán CAN Zachary Bell ARG Angel Darío Colla
2009 CUB Rubén Campanioni CHI Pablo Seisdedos ARG Ángel Darío Colla
2010 COL Carlos Urán CUB Rubén Campanioni CHI Luis Mansilla
2011 CHI Luis Mansilla VEN Carlos Linares COL Carlos Urán
2012 ARG Walter Pérez VEN Carlos Linares USA Robert Lea
2013 COL Fernando Gaviria MEX José Alfredo Aguirre CHI Pablo Seisdedos
2014 COL Sebastián Molano CHI Cristopher Mansilla CAN Rémi Pelletier-Roy
2015 COL Juan Esteban Arango MEX Ignacio Prado CAN Rémi Pelletier-Roy
2016 CAN Aidan Caves GUA Julio Padilla USA Zak Kovalcik
2017 MEX Ignacio Prado CAN Aidan Caves ARG Tomás Contte

Palmarès femení[modifica]

500 m. contrarellotge[modifica]

Any Campió 2n 3r
2000 VEN Daniela Larreal CAN Lori-Ann Muenzer CUB Yumari González
2001 CUB Yumari González VEN Daniela Larreal COL Diana García
2004 USA Tanya Lindenmuth CUB Yumari González COL Diana García
2005 CUB Lisandra Guerra MEX Nancy Contreras CUB Yumari González
2006 CUB Lisandra Guerra VEN Angie González COL Diana García
2007 CUB Lisandra Guerra COL Diana García VEN Angie González
2008 COL Diana García CHI Paola Muñoz URU Cinthia Martínez
2009 CUB Lisandra Guerra COL Diana García USA Cari Higgins
2010 CUB Lisandra Guerra CAN Monique Sullivan MEX Nancy Contreras
2011 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria USA Cristin Walker
2012 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria USA Elisabeth Carlson
2013 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria USA Madalyn Godby
2014 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria VEN María Esthela Vilera
2015 MEX Jessica Salazar COL Juliana Gaviria CUB Lisandra Guerra
2016 MEX Jessica Salazar COL Martha Bayona COL Juliana Gaviria
2017 MEX Jessica Salazar COL Martha Bayona USA Mandy Marquardt

Keirin[modifica]

Any Campió 2n 3r
2004 COL Diana García CUB Yumari González USA Tanya Lindenmuth
2005 VEN Daniela Larreal CUB Lisandra Guerra COL Diana García
2006 CUB Lisandra Guerra VEN Angie González COL Diana García
2007 USA Jennie Reed CUB Lisandra Guerra MEX Nancy Contreras
2008 COL Diana García COL Maritza Ceballos ARG Diana Almada
2009 CUB Lisandra Guerra COL Diana García USA Cari Higgins
2010 CUB Lisandra Guerra VEN Daniela Larreal COL Diana García
2011 CUB Lisandra Guerra USA Cristin Walker CAN Monique Sullivan
2012 CAN Monique Sullivan MEX Daniela Gaxiola USA Jennifer Valente
2013 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria VEN María Esthela Vilera
2014 CAN Monique Sullivan BRA Gabriela Yumi VEN Daniela Larreal
2015 CAN Monique Sullivan COL Martha Bayona MEX Jessica Salazar
2016 MEX Daniela Gaxiola COL Juliana Gaviria COL Martha Bayona
2017 COL Martha Bayona USA Mandy Marquardt MEX Daniela Gaxiola

Velocitat individual[modifica]

Any Campió 2n 3r
1990 ARG Gabriela Riquelme CUB Yacel Ojeda COL Janeth Burgos
2000 CAN Lori-Ann Muenzer VEN Daniela Larreal CUB Yumari González
2001 VEN Daniela Larreal CUB Yumari González COL Diana García
2004 USA Tanya Lindenmuth CUB Yumari González COL Diana García
2005 COL Diana García CUB Lisandra Guerra VEN Angie González
2006 COL Diana García CUB Lisandra Guerra VEN Angie González
2007 CUB Lisandra Guerra USA Jennie Reed COL Diana García
2008 COL Diana García COL Maritza Ceballos GUA María Fernanda Jiménez
2009 CUB Lisandra Guerra COL Diana García USA Cari Higgins
2010 CUB Lisandra Guerra COL Diana García VEN Daniela Larreal
2011 CUB Lisandra Guerra CAN Monique Sullivan VEN Daniela Larreal
2012 CAN Monique Sullivan CUB Lisandra Guerra MEX Daniela Gaxiola
2013 CUB Lisandra Guerra COL Juliana Gaviria VEN Gleidimar Tapia
2014 CUB Lisandra Guerra CAN Monique Sullivan VEN Daniela Larreal
2015 CAN Monique Sullivan COL Juliana Gaviria CUB Lisandra Guerra
2016 MEX Jessica Salazar MEX Yuli Verdugo MEX Daniela Gaxiola
2017 MEX Daniela Gaxiola MEX Yuli Verdugo USA Madalyn Godby

Velocitat per equips[modifica]

Any Campió 2n 3r
2007 Veneçuela Veneçuela
Karelia Machado
Angie González
Cuba Cuba
Lisandra Guerra
Yumari González
Mèxic Mèxic
2008 Colòmbia Colòmbia
Diana García
Maritza Ceballos
Xile Xile
Paola Muñoz
Daniela Guajardo
Uruguai Uruguai
Cinthia Martínez
Johana Bracco
2009 Colòmbia Colòmbia
Diana García
Sol Roa
Canadà Canadà
Monique Sullivan
Tara Whitten
Mèxic Mèxic
Nancy Contreras
Stephany Tinajero
2010 Cuba Cuba
Lisandra Guerra
Arianna Herrera
Colòmbia Colòmbia
Diana García
Juliana Gaviria
Mèxic Mèxic
Nancy Contreras
Daniela Gaxiola
2011 Colòmbia Colòmbia
Diana García
Juliana Gaviria
Veneçuela Veneçuela
María Estela Vilera
Daniela Larreal
Cuba Cuba
Lisandra Guerra
Arianna Herrera
2012 Veneçuela Veneçuela
Daniela Larreal
María Estela Vilera
Estats Units Estats Units
Elisabeth Carlson
Dana Feiss
Colòmbia Colòmbia
Diana García
Juliana Gaviria
2013 Colòmbia Colòmbia
Juliana Gaviria
Martha Bayona
Cuba Cuba
Lisandra Guerra
Laura Arias
Veneçuela Veneçuela
Marynés Prada
Gleidimar Tapia
2014 Colòmbia Colòmbia
Juliana Gaviria
Diana García
Veneçuela Veneçuela
María Esthela Vilera
Daniela Larreal
Cuba Cuba
Lisandra Guerra
Marlies Mejías
2015 Mèxic Mèxic
Daniela Gaxiola
Jessica Salazar
Colòmbia Colòmbia
Juliana Gaviria
Martha Bayona
Canadà Canadà
Monique Sullivan
Kate O'Brien
2016 Mèxic Mèxic
Jessica Salazar
Yuli Verdugo
Colòmbia Colòmbia
Juliana Gaviria
Martha Bayona
Estats Units Estats Units
Mandy Marquardt
Madalyn Godby
2017 Estats Units Estats Units
Madalyn Godby
Mandy Marquardt
Canadà Canadà
Stephanie Roorda
Amelia Walsh
Veneçuela Veneçuela
Mariaesthela Vilera
Yolimar Pérez

Persecució individual[modifica]

Any Campió 2n 3r
1988 COL Martha Ligia Maya
1990 COL Adriana Muriel CUB Tatiana Fernández CUB Odalys Tomps
2000 CAN Erin Carter CUB Dania Pérez CAN Mandy Poitras
2001 COL María Luisa Calle MEX Belem Guerrero CUB Yuliet Rodríguez
2004 CUB Yoanka González USA Sarah Uhl VEN Dayana Chirinos
2005 COL María Luisa Calle USA Kristin Armstrong USA Erin Mirabella
2006 COL María Luisa Calle CUB Yoanka González CUB Yudelmis Domínguez
2007 COL María Luisa Calle VEN Danielys García CUB Dalila Rodríguez
2008 USA Dotsie Bausch COL Ana Bernal ARG Valeria Müller
2009 CAN Tara Whitten CUB Dalila Rodríguez CUB Yudelmis Domínguez
2010 USA Sarah Hammer COL María Luisa Calle CUB Dalila Rodríguez
2011 COL María Luisa Calle CUB Yudelmis Domínguez CUB Marlies Mejías
2012 COL María Luisa Calle CUB Marlies Mejías USA Elizabeth Newell
2013 CUB Marlies Mejías CUB Yudelmis Domínguez USA Elizabeth Newell
2014 CAN Jasmin Glaesser CUB Marlies Mejías COL María Luisa Calle
2015 USA Jennifer Valente USA Kelly Catlin CAN Annie Foreman-Mackey
2016 USA Kelly Catlin CUB Marlies Mejías CAN Jasmin Glaesser
2017 USA Kelly Catlin CAN Kinley Gibson CUB Mailín Sánchez

Persecució per equips[modifica]

Any Campiones 2es 3es
2008 Colòmbia Colòmbia
Laura Lozano
Ana Bernal
Sandra Gómez
Argentina Argentina
Valeria Pintos
Cristina Greve
Alejandra Alliegro
2009 Cuba Cuba
Yumari González
Dalila Rodríguez
Yudelmis Domínguez
Colòmbia Colòmbia
Lorena Vargas
Serika Guluma
Camila Lozano
Canadà Canadà
Laurie Dupont
Tara Whitten
Laura Brown
2010 Estats Units Estats Units
Sarah Hammer
Lauren Tamayo
Dotsie Bausch
Cuba Cuba
Yumari González
Dalila Rodríguez
Yudelmis Domínguez
Colòmbia Colòmbia
María Luisa Calle
Lorena Vargas
Natalia Muñoz
2011 Cuba Cuba
Yoanka González
Yudelmis Domínguez
Marlies Mejías
Veneçuela Veneçuela
Angie González
Danielys García
Lilibeth Chacón
Colòmbia Colòmbia
Serika Gulumá
Lorena Vargas
Adriana Tovar
2012 Canadà Canadà
Allison Beveridge
Stephanie Roorda
Laura Brown
Veneçuela Veneçuela
Angie González
Danielys García
Lilibeth Chacón
Estats Units Estats Units
Jennifer Valente
Cari Higgins
Elizabeth Newell
2013 Cuba Cuba
Yudelmis Domínguez
Marlies Mejías
Arlenis Sierra
Colòmbia Colòmbia
María Luisa Calle
Seriká Gulumá
Milena Salcedo
Veneçuela Veneçuela
Jennifer César
Angie González
Danielys García
2014 Estats Units Estats Units
Jennifer Valente
Amber Gaffney
Elizabeth Newell
Kimberly Geist
Cuba Cuba
Yudelmis Domínguez
Marlies Mejías
Yumari González
Yoanka González
Veneçuela Veneçuela
Jennifer César
Angie González
Lilibeth Chacón
Zuralmy Rivas
2015 Estats Units Estats Units
Jennifer Valente
Kelly Catlin
Sarah Hammer
Ruth Winder
Canadà Canadà
Allison Beveridge
Stephanie Roorda
Kirsti Lay
Annie Foreman-Mackey
Xile Xile
Flor Palma
Daniela Guajardo
Denisse Ahumada
Valentina Monsalve
2016 Canadà Canadà
Jasmin Glaesser
Ariane Bonhomme
Kinley Gibson
Jamie Gilgen
Mèxic Mèxic
Yarely Salazar
Mayra Rocha
Sofía Arreola
Jessica Bonilla
Xile Xile
Javiera Reyes
Constanza Paredes
Carolina Oyarzo
Paola Muñoz
2017 Canadà Canadà
Ariane Bonhomme
Kinley Gibson
Devaney Collier
Meghan Grant
Mèxic Mèxic
Sofía Arreola
Yareli Salazar
Jessica Bonilla
Mayra Rocha
Cuba Cuba
Arlenis Sierra
Marlies Mejías
Mailín Sánchez
Yeima Torres

Cursa per punts[modifica]

Any Campió 2n 3r
1990 CUB Odalys Tomps MEX Isabel León ARG Gabriela Riquelme
2000 CUB Dania Pérez CUB Yoanka González CAN Erin Carter
2001 MEX Belem Guerrero CUB Yuliet Rodríguez VEN Dayana Chirinos
2004 COL Sandra Gómez DOM Amelia Blanco VEN Dayana Chirinos
2005 USA Erin Mirabella CUB Yudelmis Domínguez CUB Yumari González
2006 CUB Yoanka González ARG Cristina Greve COL Mónica Méndez
2007 MEX Belem Guerrero COL Sandra Gómez CUB Yoanka González
2008 CUB Yoanka González MEX Belem Guerrero ARG Valeria Müller
2009 CUB Yumari González CHI Paola Muñoz CAN Tara Whitten
2010 USA Theresa Cliff-Ryan COL Lorena Vargas VEN Danielys García
2011 VEN Lilibeth Chacón CUB Arlenis Sierra USA Cari Higgins
2012 CHI Paola Muñoz VEN Danielys García CHI Daniela Guajardo
2013 CUB Yudelmis Domínguez COL María Luisa Calle VEN Danielys García
2014 CAN Jasmin Glaesser CUB Arlenis Sierra COL María Luisa Calle
2015 CAN Stephanie Roorda USA Kimberly Geist CUB Arlenis Sierra
2016 CAN Jasmin Glaesser CUB Arlenis Sierra CAN Arianne Bonhomme
2017 USA Jennifer Valente VEN Angie González CAN Stephanie Roorda

Scratch[modifica]

Any Campió 2n 3r
2004 CUB Yumari González VEN Dayana Chirinos CHI Paola Muñoz
2005 CUB Yumari González CAN Mandy Poitras CAN Gina Grain
2006 CUB Yumari González CUB Yoanka González VEN Karelia Machado
2007 COL Elizabeth Agudelo MEX Jessica Jurado BRA Janildes Fernandez
2008 CUB Yoanka González CHI Paola Muñoz COL Laura Lozano
2009 CUB Yumari González USA Cari Higgins CHI Paola Muñoz
2010 CUB Yumari González MEX Sofía Arreola CHI Paola Muñoz
2011 CUB Yoanka González COL Lorena Vargas MEX Ingrid Drexel
2012 VEN Lilibeth Chacón CHI Daniela Guajardo USA Jennifer Valente
2013 USA Elizabeth Newell COL Milena Salcedo CUB Yudelmis Domínguez
2014 CUB Arlenis Sierra MEX Yareli Salazar CHI Daniela Guajardo
2015 USA Jennifer Valente CAN Allison Beveridge CUB Arlenis Sierra
2016 MEX Yarely Salazar CHI Paola Muñoz CUB Arlenis Sierra
2017 USA Jennifer Valente CUB Marlies Mejías CAN Allison Beveridge

Òmnium[modifica]

Any Campió 2n 3r
2009 CAN Tara Whitten CUB Dalila Rodríguez CHI Paola Muñoz
2010 USA Sarah Hammer VEN Angie González COL María Luisa Calle
2011 CUB Marlies Mejías COL María Luisa Calle USA Cari Higgins
2012 CUB Marlies Mejías VEN Angie González USA Elizabeth Newell
2013 CUB Marlies Mejías VEN Angie González USA Elizabeth Newell
2014 CAN Gillian Carleton CUB Marlies Mejías USA Jennifer Valente
2015 USA Sarah Hammer CAN Allison Beveridge VEN Angie González
2016 CUB Marlies Mejías MEX Yarely Salazar COL Lorena Colmenares
2017 USA Jennifer Valente MEX Yarely Salazar VEN Angie González

Madison[modifica]

Any Campiones 2es 3es
2017 Canadà Canadà
Allison Beveridge
Stephanie Roorda
Estats Units Estats Units
Kimberly Geist
Kimberly Zubris
Mèxic Mèxic
Sofía Arreola
Mayra Rocha

Enllaços externs[modifica]

Vegeu també[modifica]

Referències[modifica]

  1. Stephen Alfred va ser sancionat per dopatge