Tour Down Under 2001

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Resum cursa ciclistaTour Down Under 2001
Data16 al 21 de gener de 2001
Etapes6 etapes
Distància757,5 km
PaïsosAustràlia Austràlia
SortidaGlenelg
ArribadaAdelaida
Palmarès
Vencedor Stuart O'Grady (AUS) (Crédit Agricole)
Temps del vencedor18h 34' 20" (40,8 km/h)
Segon Kai Hundertmarck (GER) (Team Telekom)
Tercer Fabio Sacchi (ITA) (Saeco)
Classificacions secundàries
Muntanya Robert Tighello (AUS) (Sunsmart-Mitsubishi)
Punts Graeme Brown (AUS) (United Water)
Joves Gene Bates (AUS) (Team UniS-Australia)
EquipCrédit Agricole
Modifica les dades a Wikidata

El Tour Down Under 2001, tercera edició del Tour Down Under, es disputà entre el 16 i el 21 de gener de 2001 sobre un recorregut total de 757,5 quilòmetres repartits en sis etapes.

La cursa fou guanyada per l'australià Stuart O'Grady (Crédit Agricole), que fou acompanyat al podi per l'alemany Kai Hundertmarck (Team Telekom) i l'italià Fabio Sacchi (Saeco).

La classificació dels punts fou per Graeme Brown (United Water), la de la muntanya per a Robert Tighello (Sunsmart-Mitsubishi), la dels joves per a Gene Bates (Team UniS-Australia) i la dels equips pel Crédit Agricole.

Equips participants[modifica]

En la quarta edició del Tour Down Under hi van prendre part dotze equips, tres d'australians i nou d'europeus.

AUS Jacob's Creek-Linda McCartney Racing AUS Team UniS-Australia GER Team Deutsche Telekom FRA Crédit Agricole
AUS United Water BEL Lotto-Adecco FRA AG2R Prévoyance ITA Mapei-Quick Step
AUS Sun-Smart - Mitsubishi DEN Team CSC-Tiscali FRA Big Mat-Auber 93 ITA Saeco

Les etapes[modifica]

Etapa Data Recorregut km Vencedor d'etapa Líder de la general
16 de gener Glenelg - Glenelg 47,0 km AUS Graeme Brown AUS Graeme Brown
17 de gener Norwood - Murray Bridge 142,0 km ITA Fabio Sacchi ITA Fabio Sacchi
18 de gener McLaren Vale - Victor Harbor 165,5 km ITA Alessio Galletti AUS Stuart O'Grady
19 de gener Unley - Strathalbyn 157,0 km AUS Luke Roberts DEN Nicolai Bo Larsen
20 de gener Gawler - Tanunda 156,0 km GER Kai Hundertmarck GER Kai Hundertmarck
21 de gener Adelaida - Adelaida 90,0 km AUS David McKenzie AUS Stuart O'Grady

Classificació general[modifica]

Ciclista Equip Temps
1  Stuart O'Grady (AUS) Mallot taronja Crédit Agricole 18h 34' 20"
2  Kai Hundertmarck (GER) Team Telekom + 02"
3  Fabio Sacchi (ITA) Saeco + 03"
4  Daniele Nardello (ITA) Mapei-Quick Step + 08"
5  Chris Jenner (NZL) Crédit Agricole + 08"
6  Aleksandr Botxarov (RUS) AG2R Prévoyance + 10"
7  Patrick Jonker (AUS) Big Mat-Auber 93 + 10"
8  Benoit Poilvet (FRA) Crédit Agricole + 10"
9  Glenn d'Hollander (BEL) Lotto-Adecco + 21"
10  Cadel Evans (AUS) Sunsmart-Mitsubishi + 24"

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]