Viquipèdia:Comunicat 4 de juliol/pl

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Asturianu  · Català  · Deutsch  · Ελληνικά  · English  · Español  · Esperanto  · Eesti  · Français  · Italiano  · Lombard  · Latviešu  · Polski  · Português

Drogi Czytelniku lub Czytelniczko,

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy wdrażać propozycję dyrektywy doryczącej praw autorskich. Jeżeli to nastąpi, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

Zamiast aktualizacji praw autorskich w Europie i promowania uczestnictwa wszystkich obywateli w społeczeństwie obywatelskim, dyrektywa zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci, wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, może nie być możliwe dzielenie się artykułami w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie ich w wyszukiwarkach. Wikipedia także będzie zagrożona.

Przeciw propozycji już mocno sprzeciwiło się ponad siedemdziesięciu programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee[1], 169 naukowców i badaczy[2], 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna[3], jak i Fundacja Wikimedia, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią[4].

Z tych powodów włoska społeczność Wikimedia zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członkówi członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko obecnemu brzmieniu dyrektywy, aby wrócono do dyskusji i rozważono liczne propozycje zmian od organizacji Wikimedia, aby usunięto artykuły 11ty i 13ty, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.

https://meta.wikimedia.org/wiki/SaveYourInternet

Użytkownicy i użytkowniczki Wikipedii