Campionat de Luxemburg de ciclisme en ruta

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula de competició esportivaCampionat de Luxemburg de ciclisme en ruta
MaillotLuxemburgo.PNG
Tipus Campionats nacionals de ciclisme en ruta
Esport ciclisme en ruta
Conté 2016 Luxembourgish National Road Cycling Championships, Q30557449, 2010 Luxembourgish National Road Race Championships, 2011 Luxembourgish National Road Race Championships, 2012 Luxembourgish National Road Race Championships, 2013 Luxembourgish National Road Race Championships, 2014 Luxembourgish National Road Race Championships, 2015 Luxembourgish National Road Race Championships i 2018 Luxembourgish National Road Race Championships
Lloc i data
Data 1922 - 
Modifica dades a Wikidata

El Campionat de Luxemburgde ciclisme en ruta és una competició ciclista que serveix per a determinar el Campió de Luxemburg de ciclisme. La primera edició es disputà el 1922. El títol s'atorga al vencedor d'una única carrera. El vencedor obté el dret a portar un mallot amb els colors de la bandera luxemburguesa fins al Campionat de l'any següent.

La prova s'organitzà junt als campionats d'Alemanya i Suïssa de 1974 a 1986 i de 1989 a 1991.

Les edicions de 1936, 1955, 1956, 1958, 1963 a 1973, 1987 i 1988 es disputaren sota la modalitat de contrarellotge individual.

Entre 1991 i 1995 no es disputaren.

Palmarès masculí[modifica]

Kim Kirchen amb el mallot de campió el 2004
Benoît Joachim, vestit amb el mallot de campió de Luxemburg, als Quatre dies de Dunkerque 2008
Fränk Schleck
Any Vencedor Segon Tercer
1922 Franz Heck - -
1923 Nicolas Frantz Charles Krier -
1924 Nicolas Frantz - -
1925 Nicolas Frantz - -
1926 Nicolas Frantz - -
1927 Nicolas Frantz Nicolas Engel Victor Kirchen
1928 Nicolas Frantz Victor Kirchen -
1929 Nicolas Frantz Victor Kirchen -
1930 Nicolas Frantz - -
1931 Nicolas Frantz Jean-Pierre Muller -
1932 Nicolas Frantz - -
1933 Nicolas Frantz - -
1934 Nicolas Frantz - -
1935 Arsène Mersch - -
1936 Emil Beving - -
1937 Pierre Clemens Jean Majerus -
1938 Mathias Clemens Paul Frantz Jean Majerus
1939 Arsène Mersch Aloyse Klensch -
1940 Lucien Bidinger - -
1945 Joseph Bintner Mathias Clemens Jean Kirchen
1946 Jean Kirchen Joseph Bintner -
1947 Jean Goldschmit Jean Kirchen Mathias Clemens
1948 Mathias Clemens Jean Kirchen Lucien Gillen
1949 Willy Kemp Jean Diederich Jean Kirchen
1950 Jean Goldschmit Jean Diederich Marcel Ernzer
1951 Jean Kirchen Willy Kemp Jean Diederich
1952 Johny Goedert Willy Kemp Marcel Ernzer
1953 Marcel Ernzer Jean Diederich Charly Gaul
1954 Marcel Ernzer Charly Gaul Jean-Pierre Schmitz
1955 Marcel Ernzer Willy Kemp Frans Gehlhausen
1956 Charly Gaul Marcel Ernzer Jean-Pierre Schmitz
1957 Charly Gaul Marcel Ernzer Willy Kemp
1958 Jean-Pierre Schmitz Charly Gaul Marcel Ernzer
1959 Charly Gaul Jean-Pierre Schmitz Marcel Ernzer
1960 Charly Gaul Jean-Pierre Schmitz Aldo Bolzan
1961 Charly Gaul Marcel Ernzer Aldo Bolzan
1962 Charly Gaul Roger Thull Bruno Martinato
1963 Roger Thull Lucien Gillen -
1964 Roger Thull - -
1965 Johnny Schleck Roger Thull -
1966 Edy Schutz Johnny Schleck -
1967 Edy Schutz Johnny Schleck -
1968 Edy Schutz Johnny Schleck Roland Smaniotto
1969 Edy Schutz Roger Gilson -
1970 Edy Schutz - -
1971 Edy Schutz - -
1972 Roger Gilson - -
1973 Johnny Schleck Roger Gilson -
1974 Roger Gilson Erny Kirchen Jean Becker
1975 Roger Gilson Jean Becker -
1976 Roger Gilson - -
1977 Lucien Didier Roger Thull Roger Gilson
1978 Lucien Didier - -
1979 Lucien Didier - -
1980 Lucien Didier - -
1981 Eugène Urbany - -
1982[1] Eugène Urbany - -
1983 Eugène Urbany - -
1984 Claude Michely - -
1985 Claude Michely - -
1986 Enzo Mezzapesa - -
1987 Enzo Mezzapesa Claude Michely -
1988 Enzo Mezzapesa Claude Michely -
1989 Pascal Triebel - -
1990 Pascal Kohlvelter - -
1991-95 no disputats
1996[2] Enzo Mezzapesa Benny Schaack Daniel Bintz
1997 Daniel Bintz Christian Poos Enzo Mezzapesa
1998 Tom Flammang Vincenzo Centrone Pascal Triebel[3]
1999 Kim Kirchen Benoit Joachim Max Becker
2000 Benoît Joachim Christian Poos Frank Schleck
2001 Christian Poos Benoît Joachim Kim Kirchen
2002 Christian Poos Vincenzo Centrone Steve Fogen
2003 Benoît Joachim Marc Vanacker Christian Poos
2004 Kim Kirchen Frank Schleck Benoît Joachim
2005 Frank Schleck Kim Kirchen Andy Schleck
2006 Kim Kirchen Frank Schleck Andy Schleck
2007 Benoît Joachim Christian Poos Frank Schleck
2008 Frank Schleck Benoît Joachim Christian Poos
2009 Andy Schleck Laurent Didier Frank Schleck
2010 Fränk Schleck Andy Schleck Ben Gastauer
2011 Fränk Schleck Andy Schleck Laurent Didier
2012 Laurent Didier Ben Gastauer Fränk Schleck
2013 Bob Jungels Pit Schlechter Jempy Drucker
2014 Fränk Schleck Ben Gastauer Andy Schleck
2015 Bob Jungels Ben Gastauer Pit Schlechter
2016 Bob Jungels Alex Kirsch Fränk Schleck
2017 Bob Jungels Alex Kirsch Ben Gastauer

Palmarès sub-23[modifica]

Any Vencedora Segona Tercera
2001 Fränk Schleck - -
2002 Fränk Schleck - -
2003 Ronny Kremer Patrick Gressnich Marc Ernster
2004 Andy Schleck Benn Würth Jacques Dahm
2005 Patrick Gressnich Laurent Didier Nick Clesen
2006 Ben Gastauer Patrick Gressnich Joe Kirch
2007 Ben Gastauer Kim Michely Nico Shinker
2008 Cyrille Heymans Kim Michely Jempy Drucker
2009 Ben Gastauer Tom Kohn Tom Pleger
2010 Joël Zangerlé Tom Kohn Ivo Lux
2011 Bob Jungels Tom Thill Pit Schlechter
2012 Alex Kirsch Bob Jungels Pit Schlechter
2013 Alex Kirsch Kevin Feiereisen Massimo Morabito
2014 Alex Kirsch Kevin Feiereisen Luc Turchi
2015 Tom Wirtgen Luc Turchi Larry Valvasori
2016 Kevin Geniets Jan Petelin Tiago da Silva

Palmarès femení[modifica]

Any Vencedora Segona Tercera
1959 Elsy Jacobs Cilly Debras -
1960 Elsy Jacobs Fernande Ludwig Irène Gilson
1961 Elsy Jacobs Fernande Ludwig Gisèle Jacob
1962 Elsy Jacobs Marceline Reinert Gisèle Jacob
1963 Elsy Jacobs Gisèle Jacob Fernande Ludwig
1964 Elsy Jacobs - -
1965 Elsy Jacobs Monique Morth -
1966 Elsy Jacobs Mady Morth Monique Morth
1967 Elsy Jacobs Mady Morth -
1968 Elsy Jacobs - -
1969 Sylvie Welter Marianne Molitor -
1970 Elsy Jacobs Sylvie Welter Irène Engelmann
1971 Elsy Jacobs Irène Engelmann -
1972 Elsy Jacobs Irène Engelmann Monique Morth
1973 Elsy Jacobs Irène Engelmann -
1974 Elsy Jacobs - -
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982 Simone Steffen
1983 Simone Steffen Thessy Reding Pascale Meysembourg
1984 Tessi Wolter Simone Steffen Patricia Neuens
1985 Simone Steffen Denise Landa Patricia Neuens
1986 Simone Steffen Danielle Linden Danielle Konter
1987 Danielle Linden Sandra Gatti Romaine Marbach
1988 Tanja Reuland Danielle Linden Romaine Marbach
1989 Tanja Reuland Danielle Linden Romaine Marbach
1990 Tanja Reuland Joëlle Witry Tania Bettel
1991 Tanja Reuland Denise Landa Tania Bettel
1992 Tania Bettel Pierrette Klein Denise Landa
1993 Denise Landa Tania Bettel Eileen Ronk
1994 Myriam Keller Suzie Godart Denise Landa
1995 Myriam Keller Suzie Godart Nathalie Halle
1996 Myriam Keller Nora Oliboni Tessi Wolter
1997 Myriam Keller Suzie Godart Nora Oliboni
1998 Suzie Godart Tanja Wintersdorf Nathalie Jolink
1999 Tanja Wintersdorf Nathalie Jolink Laurence Kipgen
2000 Tanja Wintersdorf Suzie Godart Lea Schmitt
2001 Suzie Godart Danielle Lentz Isabelle Hoffmann
2002 Danielle Lentz Isabelle Hoffmann Tanja Wintersdorf
2003 Isabelle Hoffmann Christine Kovelter Danielle Lentz
2004 Isabelle Hoffmann Suzie Godart Betty Kinn
2005 Nathalie Lamborelle Isabelle Hoffmann Betty Kinn
2006 Isabelle Hoffmann Anne-Marie Schmitt Nathalie Lamborelle
2007 Suzie Godart Anne-Marie Schmitt Christine Majerus
2008 Nathalie Lamborelle Christine Majerus Suzie Godart
2009 Nathalie Lamborelle Christine Majerus Anne-Marie Schmitt
2010 Christine Majerus Nathalie Lamborelle Suzie Godart
2011 Christine Majerus Nathalie Lamborelle Anne-Marie Schmitt
2012 Christine Majerus Nathalie Lamborelle Anne-Marie Schmitt
2013 Christine Majerus Nathalie Lamborelle Chantal Hoffmann
2014 Christine Majerus Chantal Hoffmann Carmen Coljon
2015 Christine Majerus Elise Maes Chantal Hoffmann
2016 Christine Majerus Chantal Hoffmann Nathalie Lamborelle
2017 Christine Majerus Elise Maes Ann-Sofie Harsch

Referències[modifica]

  1. Lucien Didier fou desqualificat per dopatge.
  2. Claude Entringer acabà segon, però fou endarrerit a la quarta posició.
  3. Desqualificat després d'un control antidopatge.

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]