Eleccions municipals de 2003 a Madrid

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula d'esdevenimentEleccions municipals a Madrid
Elecciones municipales de 2003 en Madrid (25 de mayo de 2003).svg
Tipus eleccions a l'Ajuntament de Madrid
Data 25 maig 2003
Localització Madrid
Estat Espanya
Jurisdicció Madrid
Càrrec a elegir regidor de l'Ajuntament de Madrid (55)
Elegit Alberto Ruiz-Gallardón Jiménez, Trinidad Jiménez García-Herrera, Pío García-Escudero, Enrique Barón Crespo, Ana María Botella Serrano, Manuel Cobo, Elena Arnedo, Alícia Moreno Espert i Pilar Martínez
Modifica les dades a Wikidata

Les eleccions municipals de 2003 es van celebrar a Madrid el diumenge 25 de maig, d'acord amb el Reial Decret de convocatòria de eleccions locals a Espanya disposat el 31 de març de 2003 i publicat al Butlletí Oficial de l'Estat el dia 1 d'abril.[1] Es van escollir els 55 regidors del ple de l'Ajuntament de Madrid.

Resultats[modifica]

La candidatura del Partit Popular, encapçalada per Alberto Ruiz-Gallardón va obtenir majoria absoluta (30 regidors).[2] La candidatura del Partit Socialista Obrer Espanyol, encapçalada per Trinidad Jiménez va obtenir 31 regidors i la candidatura d'Esquerra Unida de la Comunitat de Madrid, encapçalada per Inés Sabanés, 4.[2]

Candidatura Vots[3] % Regidors[3]
Partit Popular (PP) &0000000000874264000000874.264 51,30 30
Partit Socialista Obrer Espanyol (PSOE) &0000000000625148000000625.148 36,68 21
Esquerra Unida de la Comunitat de Madrid (IU-CM) &0000000000123015000000123.015 7,22 4
Els Verts (LV) &000000000002644800000026.448 1,55 0
Els Verts-Comunitat de Madrid (LV-CM) &00000000000099440000009.944 0,58 0
Esquerra Republicana (IR) &00000000000035530000003.553 0,21 0
Partit Família i Vida (FyV) &00000000000030940000003.094 0,18 0
La Falange (FE) &00000000000021740000002.174 0,13 0
Centre Democràtic i Social (CDS) &00000000000021360000002.136 0,13 0
Falange Española Independiente (FEI) &00000000000011130000001.113 0,07 0
Partit Humanista (PH) &00000000000010220000001.022 0,06 0
Partit Regional Independent Madrileny (PRIM) &0000000000000903000000903 0,05 0
Terra Comunera-Partit Nacionalista Castellà (TC-PNC) &0000000000000820000000820 0,05 0
Otra Democracia Es Posible (ODEP) &0000000000000810000000810 0,05 0
Partit Demòcrata Espanyol (PADE) &0000000000000801000000801 0,05 0
Falange Autèntica (FA) &0000000000000635000000635 0,04 0
Immigrants amb Drets d'Igualtat i Obligacions (IDIO) &0000000000000479000000479 0,03 0
Federació Republicana (FR) &0000000000000478000000478 0,03 0
Vots en blanc &000000000002730400000027.304 1,60 n/a
Vots vàlids &00000000017041410000001.704.141 100,00 55
Vots nuls &00000000000074720000007.472 Participació:
68,90%
Votants &00000000017116130000001.711.613
Electors &00000000024843280000002.484.328

Regidors elegits[modifica]

Relació de regidors proclamats electes:[n. 1][4][5]

No. Nom Llista
1 Alberto Ruiz-Gallardón Jiménez PP
2 Trinidad Jiménez García-Herrera PSOE
3 Pío García-Escudero Márquez PP
4 Enrique Carlos Barón Crespo PSOE
5 Ana María Botella Serrano PP
6 Manuel Cobo Vega PP
7 Elena Arnedo Soriano PSOE
8 Alicia Moreno Espert PP
9 Óscar Iglesias Fernández PSOE
10 María del Pilar Martínez López PP
11 Noelia Martínez Espinosa PSOE
12 Pedro Luis Calvo Poch PP
13 Inés Sabanés Nadal IU-CM
14 María de la Paz González García PP
15 Pedro Javier González Zerolo PSOE
16 Eva Durán Ramos PP
17 Isabel María Villalonga Elviro PSOE
18 Juan Bravo Rivera PP
19 Sigfrido Herráez Rodríguez PP
20 Ignacio Díaz Plaza PSOE
21 Patricia Lázaro Martínez de Morentin PP
22 Marta María Rodríguez-Tarduchy Díez PSOE
23 Elena González Moñux PP
24 Manuel García-Hierro Caraballo PSOE
25 Manuel Troitiño Pelaz PP
26 Justo Calcerrada Bravo IU-CM
27 Paloma García Romero PP
28 Joaquín García Pontes PSOE
29 José Manuel Berzal Andrade PP
30 Rafael Merino López-Brea PSOE
31 Ana María Román Martín PP
32 María Begoña Larraínzar Zaballa PP
33 María Teresa Hernández Rodríguez PSOE
34 Luis Asúa Brunt PP
35 Félix Arias Goytre PSOE
36 Carmen Torralba González PP
37 Ramón Silva Buenadicha PSOE
38 María Nieves Sáez de Adana Oliver PP
39 Concepción Denche Morón IU-CM
40 Carlos Izquierdo Torres PP
41 Miguel Conejero Melchor PSOE
42 José Tomás Serrano Guío PP
43 María Pilar Estébanez Estébanez PSOE
44 María Dolores Navarro Ruiz PP
45 Íñigo Henríquez de Luna Losada PP
46 Rosa León Conde PSOE
47 José Enrique Núñez Guijarro PP
48 Pedro Santín Fernández PSOE
49 Sandra María de Lorite Buendía PP
50 María Carmen Sánchez Carazo PSOE
51 Ángel Garrido García PP
52 Julio Misiego Gascón IU-CM
53 María Fátima Inés Núñez Valentín PP
54 José Manuel Rodríguez Martínez PSOE
55 María Elena Sánchez Gallar PP

Notes[modifica]

  1. El candidat número 6 de la candidatura del PP, Jesús Pedroche Nieto,[4] no va arribar a ser proclamat electe segons la certificació de 9 de juny de 2003.[5]

Referències[modifica]