Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 1924 - sabre individual masculí

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaEsgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 1924 - sabre individual masculí
Tipus competició esportiva als Jocs Olímpics
Esport esgrima
Part de Jocs Olímpics d'estiu de 1924
Nombre de participants 47
Lloc i data
Lloc Vélodrome d'hiver
Modifica dades a Wikidata
Esgrima als
Jocs Olímpics d'estiu de 1924
Esgrima
Espasa homes
Espasa per equips homes
Floret homes dones
Floret per equips homes
Sabre homes
Sabre per equips homes

 < 1920 1928> 

La competició de sabre individual masculí va ser una de les sis proves del programa d'esgrima que es van disputar als Jocs Olímpics de París de 1924. La prova es va disputar entre el 16 i el 18 de juliol de 1924, amb la participació de 47 tiradors procedents de 15 nacions diferents.[1]

Medallistes[modifica]

Or Plata Bronze
Hongria Sandor Posta França Roger Ducret Hongria Janos Garay

Resultats[modifica]

Primera eliminatòria[modifica]

Es disputà el 16 de juliol. Els quatre primers de cada grup passen a les semifinals.

Grup 1
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
CAS MAE ROL BIN EKK GIG MUN
1 Horacio Casco Argentina Argentina 4 19 17 X 2-4 4-3 1-4 4-1 4-2 4-3
2 Jules Maes Bèlgica Bèlgica 4 19 18 4-2 X 3-4 4-3 0-4 4-2 4-3
3 Conrado Rolando Uruguai Uruguai 4 19 19 3-4 4-3 X 0-4 4-3 4-2 4-3
4 Bino Bini Itàlia Itàlia 3 19 14 4-1 3-4 4-0 X 3-4 1-4 4-1
5 Cornelis Ekkart Països Baixos Països Baixos 3 19 15 1-4 4-0 3-4 4-3 X 3-4 4-0
6 Ernest Gignoux Estats Units Estats Units 3 18 16 2-4 2-4 2-4 4-1 4-3 X 4-0
7 Svend Aage Munck Dinamarca Dinamarca 0 10 24 3-4 3-4 3-4 1-4 0-4 0-4 X
Grup 2
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival DES
BEL PÓS CON SOL KER ACK BER
1 Héctor Belo Uruguai Uruguai 4 21 14 X 4-2 3-4 4-1 2-4 4-2 4-1
2 Sándor Pósta Hongria Hongria 4 20 15 2-4 X 4-2 4-2 4-1 2-4 4-2
3 Georges Conraux França França 4 21 18 4-3 2-4 X 3-4 4-3 4-3 4-1
4 Raúl Sola Argentina Argentina 3 18 19 1-4 2-4 4-3 X 4-2 3-4 4-2 4-2
5 Cecil Kershaw Estats Units Estats Units 3 18 19 4-2 1-4 3-4 2-4 X 4-3 4-2 2-4
6 Charles Acke Bèlgica Bèlgica 2 16 21 2-4 4-2 3-4 4-3 3-4 X 0-4
7 Jens Berthelsen Dinamarca Dinamarca 1 12 20 1-4 2-4 1-4 2-4 2-4 4-0 X
Grup 3
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
DUC OSI DAL SCH VAN MCP TOL
1 Roger Ducret França França 6 24 11 X 4-1 4-2 4-2 4-3 4-1 4-2
2 Ivan Osiier Dinamarca Dinamarca 4 17 14 1-4 X 4-0 0-4 4-3 4-1 4-2
3 Robin Dalglish Estats Units Estats Units 3 15 15 2-4 0-4 X 4-0 1-4 4-3 4-0
4 Zoltán Schenker Hongria Hongria 3 17 16 2-4 4-0 0-4 X 4-3 3-4 4-1
5 Jan van der Wiel Països Baixos Països Baixos 3 21 17 3-4 3-4 4-1 3-4 X 4-3 4-1
6 Chauncey McPherson Estats Units Estats Units 2 16 20 1-4 1-4 3-4 4-3 3-4 X 4-1
7 Manuel Toledo Spain (1785-1873 and 1875-1931) Espanya 0 7 24 2-4 2-4 0-4 1-4 1-4 1-4 X
Grup 4
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
PUL FEY SEL MEN PON GON
1 Oreste Puliti Itàlia Itàlia 5 20 5 X 4-3 4-1 4-0 4-1 4-0
2 Robert Feyerick Bèlgica Bèlgica 4 19 13 3-4 X 4-2 4-1 4-3 4-3
3 Edgar Seligman Estats Units Estats Units 3 15 12 1-4 2-4 X 4-1 4-3 4-0
4 Domingo Mendy Uruguai Uruguai 2 10 15 0-4 1-4 1-4 X 4-3 4-0
5 Arturo Ponce Argentina Argentina 1 14 17 1-4 3-4 3-4 3-4 X 4-1
6 Julio González Spain (1785-1873 and 1875-1931) Espanya 0 4 20 0-4 3-4 0-4 0-4 1-4 X
Grup 5
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
SAR VON PER MER COR LYO GUI GEO
1 Giulio Sarrocchi Itàlia Itàlia 6 25 14 X 1-4 4-1 4-3 4-3 4-1 4-1 4-1
2 Ödön von Tersztyánszky Hongria Hongria 6 27 15 4-2 X 3-4 4-1 4-2 4-2 4-3 4-1
3 Marc Perrodon França França 6 25 17 1-4 4-3 X 4-2 4-2 4-3 4-3 4-0
4 Carmelo Merlo Argentina Argentina 4 22 17 3-4 1-4 2-4 X 4-0 4-1 4-1 4-3
5 Archibald Corble Estats Units Estats Units 3 19 20 3-4 2-4 2-4 0-4 X 4-1 4-2 4-1
6 Arthur Lyon Estats Units Estats Units 1 14 25 1-4 2-4 3-4 1-4 1-4 X 4-1 2-4
7 Fernando Guillén Spain (1785-1873 and 1875-1931) Espanya 1 15 26 1-4 3-4 3-4 1-4 2-4 1-4 X 4-2
8 Iōannīs Geōrgiadīs Grècia Grècia 1 12 26 1-4 1-4 0-4 3-4 1-4 4-2 2-4 X
Grup 6
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
DEJ KOT GAR MEN AKR BAL
1 Arie de Jong Països Baixos Països Baixos 4 19 10 X 4-3 4-2 4-0 3-4 4-1
2 Konstantinos Kotzias Grècia Grècia 3 18 11 3-4 X 3-4 4-1 4-2 4-0
3 János Garay Hongria Hongria 3 17 15 2-4 4-3 X 3-4 4-2 4-2
4 Pedro Mendy Uruguai Uruguai 2 12 16 0-4 1-4 4-3 X 3-4 4-1
5 Sigurd Akre-Aas Noruega Noruega 2 13 18 4-3 2-4 2-4 4-3 X 1-4
6 Fuat Balkan Turquia Turquia 1 8 17 1-4 0-4 2-4 1-4 4-1 X
Grup 7
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
BER BER CAS VAN FER MUR
1 Omer Berck Bèlgica Bèlgica 4 19 10 X 3-4 4-1 4-2 4-1 4-2
2 Marcello Bertinetti Itàlia Itàlia 4 19 12 4-3 X 3-4 4-1 4-3 4-1
3 Laurence Castner Estats Units Estats Units 3 16 16 1-4 4-3 X 4-3 3-4 4-2
4 Maarten van Dulm Països Baixos Països Baixos 2 14 14 2-4 1-4 3-4 X 4-1 4-1
5 Rafael Fernández Xile Xile 2 13 16 1-4 3-4 4-3 1-4 X 4-1
6 Julián de Olivares Spain (1785-1873 and 1875-1931) Espanya 0 7 20 2-4 1-4 2-4 1-4 1-4 X

Semifinals[modifica]

Es disputà el 16 de juliol. Els quatre primers de cada grup passen a la final.

Semifinal 1
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
BIN OSI GAR CON VON MER MAE ROL MEN
1 Bino Bini Itàlia Itàlia 7 31 15 X 4-2 4-3 3-4 4-3 4-2 4-0 4-0 4-1
2 Ivan Osiier Dinamarca Dinamarca 7 30 18 2-4 X 4-2 4-2 4-3 4-2 4-1 4-1 4-3
3 János Garay Hongria Hongria 6 29 19 3-4 2-4 X 4-2 4-2 4-3 4-2 4-0 4-2
4 Georges Conraux França França 5 26 22 4-3 2-4 2-4 X 4-1 4-2 2-4 4-2 4-2
5 Ödön von Tersztyánszky Hongria Hongria 4 25 22 3-4 3-4 2-4 1-4 X 4-2 4-0 4-2 4-2
6 Carmelo Merlo Argentina Argentina 3 23 25 2-4 2-4 3-4 2-4 2-4 X 4-1 4-2 4-2
7 Jules Maes Bèlgica Bèlgica 2 15 27 0-4 1-4 2-4 4-2 0-4 1-4 X 3-4 4-1
8 Conrado Rolando Uruguai Uruguai 2 15 28 0-4 1-4 0-4 2-4 2-4 2-4 4-3 X 4-1
9 Pedro Mendy Uruguai Uruguai 0 14 32 1-4 3-4 2-4 2-4 2-4 2-4 1-4 1-4 X
- Edgar Seligman Estats Units Estats Units Forfait
Semifinal 2
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
DUC BER SCH DE SOL BER DAL MEN CAS
1 Roger Ducret França França 7 30 17 X 2-4 4-2 4-2 4-1 4-2 4-2 4-1 4-3
2 Marcello Bertinetti Itàlia Itàlia 6 29 17 4-2 X 2-4 3-4 4-0 4-3 4-3 4-1 4-0
3 Zoltán Schenker Hongria Hongria 6 27 20 2-4 4-2 X 4-3 1-4 4-3 4-3 4-1 4-0
4 Arie de Jong Països Baixos Països Baixos 5 28 17 2-4 4-3 3-4 X 4-0 3-4 4-0 4-0 4-2
5 Raúl Sola Argentina Argentina 4 20 21 1-4 0-4 4-1 0-4 X 4-2 3-4 4-0 4-2
6 Omer Berck Bèlgica Bèlgica 3 25 24 2-4 3-4 3-4 4-3 2-4 X 4-1 4-0 3-4
7 Robin Dalglish Estats Units Estats Units 3 21 24 2-4 3-4 3-4 0-4 4-3 1-4 X 4-0 4-1
8 Domingo Mendy Uruguai Uruguai 1 7 29 1-4 1-4 1-4 0-4 0-4 0-4 0-4 X 4-1
9 Laurence Castner Estats Units Estats Units 1 13 31 3-4 0-4 0-4 2-4 2-4 4-3 1-4 1-4 X
Semifinal 3
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
PUL PÓS CAS SAR BEL FEY PER VAN KOT
1 Oreste Puliti Itàlia Itàlia 7 30 15 X 4-2 2-4 4-1 4-3 4-2 4-1 4-1 4-1
2 Sándor Pósta Hongria Hongria 6 28 20 2-4 X 4-3 2-4 4-2 4-0 4-2 4-2 4-3
3 Horacio Casco Argentina Argentina 5 26 17 4-2 3-4 X 1-4 2-4 4-0 4-2 4-1 4-0
4 Giulio Sarrocchi Itàlia Itàlia 5 24 21 1-4 4-2 4-1 X 4-3 0-4 4-2 3-4 4-1
5 Héctor Belo Uruguai Uruguai 4 27 22 3-4 2-4 4-2 3-4 X 4-1 4-3 4-0 3-4
6 Robert Feyerick Bèlgica Bèlgica 4 19 24 2-4 0-4 0-4 4-0 1-4 X 4-3 4-2 4-3
7 Marc Perrodon França França 2 21 27 1-4 2-4 2-4 2-4 3-4 3-4 X 4-3 4-0
8 Maarten van Dulm Països Baixos Països Baixos 2 17 27 1-4 2-4 1-4 4-3 0-4 2-4 3-4 X 4-0
9 Konstantinos Kotzias Grècia Grècia 1 12 31 1-4 3-4 0-4 1-4 4-3 3-4 0-4 0-4 X

Final[modifica]

Es disputà el 18 de juliol.

La final es va veure marcada per un trist episodi. Un jutge hongarès va acusar als italians de competir afavorint Puliti per tal de classificar-se. El jurat va desqualificar Puliti i davant aquesta situació la resta de compatriotes van decidir abandonar la competició.[2]

Final
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
PÓS DUC GAR SCH DE OSI CON CAS
DES1 Roger Ducret França França 5 22 16 1-2 X 4-2 4-3 1-4 4-1 4-3 4-1
DES1 Sándor Pósta Hongria Hongria 5 26 20 X 4-1 3-4 4-3 4-3 3-4 4-3 4-2
DES1 János Garay Hongria Hongria 5 23 20 4-3 2-4 X 4-2 4-2 1-4 4-3 4-2
DES4 Zoltán Schenker Hongria Hongria 4 24 21 3-4 3-4 2-4 X 4-3 4-0 4-3 4-3
DES4 Arie de Jong Països Baixos Països Baixos 4 24 21 3-4 4-1 2-4 3-4 X 4-3 4-3 4-2
DES6 Ivan Osiier Dinamarca Dinamarca 2 15 24 4-3 1-4 4-1 0-4 3-4 X 0-4 3-4
DES6 Georges Conraux França França 2 23 22 3-4 3-4 3-4 3-4 3-4 4-0 X 4-2
8 Horacio Casco Argentina Argentina 1 16 27 2-4 1-4 2-4 3-4 2-4 4-3 2-4 X
- Oreste Puliti Itàlia Itàlia Desqualificat
- Marcello Bertinetti Itàlia Itàlia Abandona
- Bino Bini Itàlia Itàlia Abandona
- Giulio Sarrocchi Itàlia Itàlia Abandona
Desempat per la 6a posició
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC
6 Ivan Osiier Dinamarca Dinamarca 1 4 2
7 Georges Conraux França França 0 2 4
Desempat per la 4a posició
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC
4 Zoltán Schenker Hongria Hongria 1 4 3
5 Arie de Jong Països Baixos Països Baixos 0 3 4
Desempat per la 1a posició
Pos. Atleta Nació Victòries TF TC Rival
PÓS DUC GAR
1 Sándor Pósta Hongria Hongria 2 8 1 X 4-0 4-1
2 Roger Ducret França França 1 4 7 0-4 X 4-3
3 János Garay Hongria Hongria 0 4 8 1-4 3-4 X

Referències[modifica]

  1. «Fencing at the 1924 Paris Summer Games: Men's Sabre, Individual». sports-reference.com [Consulta: 16 maig 2018].
  2. Comité olympique français, Escrime in Les Jeux de la VIIIe Olympiade. Paris 1924. Rapport officiel (en francès), París, Librairie de France, 1924, pp. 283

Enllaços externs[modifica]