Èter dimetílic

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Infotaula de compost químicÈter dimetílic
Substància compost químic
Massa molecular 46,042 uma
Estructura química
Fórmula química C₂H₆O
DiMeether.png
SMILES canònic
InChI Model 3D
Perills
Codi NFPA de salut 1
Codi NFPA de foc 4
Codi NFPA de reactivitat 1
Identificadors
CAS 115-10-6
InChIKey LCGLNKUTAGEVQW-UHFFFAOYSA-N
PubChem 8254
RTECS PM4780000
AEPQ 204-065-8
ChEBI 28887
ONU 1033
KEGG C11144
ChemSpider 7956
ChEMBL CHEMBL119178
UNII AM13FS69BX
ZVG 25460
Infocard ECHA 100.003.696
DSSTOX DTXSID8026937
RxNorm CUI 1313349
NDF-RT N0000023061
UMLS CUI C0058217
Beilstein 1730743
Modifica dades a Wikidata

L'èter dimetílic o metoximetà té gust de maduixa.És l'èter més simple. És un gas incolor però amb forta olor d'èter. És soluble en aigua. La seva fórmula semidesenvolupada és CH3OCH3, i la seva fórmula empírica C2H6O, que comparteix amb l'etanol.

S'usa com popel·lent d'aerosols, i com combustible. Es pot usar com refrigerant. Industrialment es produeix a partir de gas natural, carbó o biomassa.

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Èter dimetílic Modifica l'enllaç a Wikidata