Campionat del món de velocitat individual masculí

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de competició esportivaCampionat del món de velocitat individual masculí
Tipus article de llista de Wikimedia
Esport ciclisme en pista
Modifica dades a Wikidata

El Campionat del món de velocitat individual masculí és el campionat del món de Velocitat individual organitzat anualment per l'UCI, dins els Campionats del Món de Ciclisme en pista.

Des de 1893, en la modalitat amateur, i 1895, en la modalitat de professionals, es porten disputant sense interrompre cada any, a excepció de la Primera i Segona Guerra Mundial. En la modalitat amateur tampoc es va disputar els anys 1972, 1976, 1980, 1984, 1988 i 1992 que coincidia amb els Jocs Olímpics. Així el campió olímpic tenia el dret de portar el mallot irisat de Campió del món.

La prova de velocitat sobre 10 km només es va disputar les edicions de 1893 i 1894

L'any 1993 la modalitat amateur i professional es van unir en la modalitat "open".

Pòdiums dels Guanyadors[modifica]

Velocitat individual amateur (1893 - 1992)[modifica]

Proves Or Argent Bronze
1893 EUA A. A. Zimmerman (USA) EUA John Johnson (USA) EUA Julian Pye Bliss (USA)
1894 Imperi Alemany August Lehr (GER) Països Baixos Jaap Eden (NED) GBR William Broadbridge (GBR)
1895 Països Baixos Jaap Eden (NED) DEN Christian Ingemann (DEN) Imperi Alemany Jean Schaaf (GER)
1896 Irlanda Harry Reynolds (IRL) DEN Edwin Schraeder (DEN) FRA Charles Guillaumet (FRA)
1897 DEN Edwin Schraeder (DEN) GBR W. P. Fawcett (GBR) Irlanda Harry Reynolds (IRL)
1898 Imperi Alemany Paul Albert (GER) Imperi Alemany Ludwig Opel (GER) GBR Thomas Summersgill (GBR)
1899 GBR Thomas Summersgill (GBR) EUA Earl Peabody (USA) GBR John Caldow (GBR)
1900 BEL Alphonse Didier-Nauts (BEL) EUA John Henry Lake (USA) FRA Ferdinand Vasserot (FRA)
1901 FRA Émile Maitrot (FRA) Bohèmia Rudolf Vejtruba (BOH) Imperi Alemany Heinrich Struth (GER)
1902 FRA Charles Piard (FRA) FRA Léon Delaborde (FRA) DEN Orla Nord (DEN)
1903 GBR Arthur Reed (GBR) GBR Jimmy Benyon (GBR) DEN Carl Hellemann (DEN)
1904 EUA Marcus Hurley (USA) GBR Arthur Reed (GBR) GBR Jimmy Benyon (GBR)
1905 GBR Jimmy Benyon (GBR) GBR Harald Donald Buck (GBR) FRA Eugène Debognies (FRA)
1906 Itàlia Francesco Verri (ITA) FRA Émile Delage (FRA) FRA Dario Rondelli (FRA)
1907 FRA Jean Devoissoux (FRA) FRA Alexandre Auffray (FRA) FRA Camille Avrillon (FRA)
1908 GBR Victor Johnson (GBR) GBR Benjamin Jones (GBR) FRA Émile Demangel (FRA)
1909 GBR William Bailey (GBR) Imperi Alemany Karl Neumer (GER) FRA Maurice Schilles (FRA)
1910 GBR William Bailey (GBR) Imperi Alemany Karl Neumer (GER) FRA Paul Texier (FRA)
1911 GBR William Bailey (GBR) Itàlia Angelo Feroci (ITA) Itàlia Guido Gasparinetti (ITA)
1912 EUA Donald McDougall (USA) EUA Harry Kaiser (USA) EUA James Diver (USA)
1913 GBR William Bailey (GBR) GBR Harry Ryan (GBR) Imperi Alemany Christel Rode (GER)
No disputat per culpa de la Primera Guerra Mundial
1920 Països Baixos Maurice Peeters (NED) GBR Thomas Johnson (GBR) AUS Gerald Halpin (AUS)
1921 DEN Henry Brask Andersen (DEN) DEN Erik Kjeldsen (DEN) DEN Johan Normann Hansen (DEN)
1922 GBR Thomas Johnson (GBR) Països Baixos Maurice Peeters (NED) GBR William Ormston (GBR)
1923 FRA Lucien Michard (FRA) Països Baixos Antoine Mazairac (NED) Països Baixos Gerard Bosch van Drakestein (NED)
1924 FRA Lucien Michard (FRA) FRA Lucien Faucheux (FRA) GBR Henry E. Fuller (GBR)
1925 Països Baixos Jaap Meijer (NED) Països Baixos Antoine Mazairac (NED) Països Baixos Bernardus Leene (NED)
1926 Itàlia Avanti Martinetti (ITA) FRA Léon Galvaing (FRA) Països Baixos Antoine Mazairac (NED)
1927 GER Mathias Engel (GER) DEN Willy Falck Hansen (DEN) GER Peter Steffes (GER)
1928 DEN Willy Falck Hansen (DEN) FRA Roger Beaufrand (FRA) AUS Jack Standen (AUS)
1929 Països Baixos Antoine Mazairac (NED) GBR Sydney Cozens (GBR) DEN Willy Gervin (DEN)
1930 FRA Louis Gérardin (FRA) GBR Sydney Cozens (GBR) Itàlia Bruno Pellizzari (ITA)
1931 DEN Helger Harder (DEN) DEN Willy Gervin (DEN) DEN Anker Meyer-Andersen (DEN)
1932 GER Albert Richter (GER) Itàlia Nino Mozzo (ITA) AUT Franz Dusika (AUT)
1933 Països Baixos Jacobus van Egmond (NED) FRA Roland Ulrich (FRA) DEN Anker Meyer-Andersen (DEN)
1934 Itàlia Benedetto Pola (ITA) Països Baixos Arie van Vliet (NED) FRA Christian Lente (FRA)
1935 Tercer Reich Toni Merkens (GER) Països Baixos Arie van Vliet (NED) Països Baixos Johan van der Vijver (NED)
1936 Països Baixos Arie van Vliet (NED) FRA Pierre Georget (FRA) BEL Henri Collard (BEL)
1937 Països Baixos Johan van der Vijver (NED) FRA Pierre Georget (FRA) Països Baixos Hendrik Ooms (NED)
1938 Països Baixos Johan van der Vijver (NED) Itàlia Bruno Loatti (ITA) Països Baixos Jan Derksen (NED)
1939 Països Baixos Jan Derksen (NED) Itàlia Italo Astolfi (ITA) Tercer Reich Gerhard Purann (GER)
No disputat per culpa de la Segona Guerra Mundial
1946 SUI Oscar Plattner (SUI) DEN Axel Schandorff (DEN) Països Baixos Cornelis Byster (NED)
1947 GBR Reginald Harris (GBR) Països Baixos Cornelis Byster (NED) FRA Henri Sensever (FRA)
1948 ITA Mario Ghella (ITA) DEN Axel Schandorff (DEN) GBR Reginald Harris (GBR)
1949 AUS Sydney Patterson (AUS) FRA Jacques Bellenger (FRA) EUA Jack Heid (USA)
1950 FRA Maurice Verdeun (FRA) FRA Pierre Even (FRA) Països Baixos Johannes Hijzelendoorn (NED)
1951 ITA Enzo Sacchi (ITA) AUS Russell Mockridge (AUS) ITA Marino Morettini (ITA)
1952 ITA Enzo Sacchi (ITA) ITA Marino Morettini (ITA) GBR Cyril Peacock (GBR)
1953 ITA Marino Morettini (ITA) ITA Cesare Pinarello (ITA) GER Werner Potzernheim (GER)
1954 GBR Cyril Peacock (GBR) AUS John Tressider (AUS) FRA Roger Gaignard (FRA)
1955 ITA Giuseppe Ogna (ITA) ARG Jorge Bátiz (ARG) AUS John Tressider (AUS)
1956 FRA Michel Rousseau (FRA) ARG Jorge Bátiz (ARG) ITA Guglielmo Pesenti (ITA)
1957 FRA Michel Rousseau (FRA) ITA Guglielmo Pesenti (ITA) ITA Valentino Gasparella (ITA)
1958 ITA Valentino Gasparella (ITA) ITA Sante Gaiardoni (ITA) AUS Richard Ploog (AUS)
1959 ITA Valentino Gasparella (ITA) ITA Sante Gaiardoni (ITA) FRA André Gruchet (FRA)
1960 ITA Sante Gaiardoni (ITA) BEL Leo Sterckx (BEL) GBR David Handley (GBR)
1961 ITA Sergio Bianchetto (ITA) ITA Giuseppe Beghetto (ITA) AUS Ron Baensch (AUS)
1962 ITA Sergio Bianchetto (ITA) ITA Giuseppe Beghetto (ITA) FRA Pierre Trentin (FRA)
1963 BEL Patrick Sercu (BEL) ITA Sergio Bianchetto (ITA) FRA Pierre Trentin (FRA)
1964 FRA Pierre Trentin (FRA) FRA Daniel Morelon (FRA) ITA Sergio Bianchetto (ITA)
1965 URS Omar Phakadze (URS) ITA Giordano Turrini (ITA) FRA Daniel Morelon (FRA)
1966 FRA Daniel Morelon (FRA) FRA Pierre Trentin (FRA) URS Omar Phakadze (URS)
1967 FRA Daniel Morelon (FRA) FRA Pierre Trentin (FRA) ITA Luigi Borghetti (ITA)
1968 ITA Luigi Borghetti (ITA) DEN Niels Fredborg (DEN) BEL Robert Van Lancker (BEL)
1969 FRA Daniel Morelon (FRA) URS Omar Phakadze (URS) DEN Peder Pedersen (DEN)
1970 FRA Daniel Morelon (FRA) DEN Peder Pedersen (DEN) FRA Gérard Quintyn (FRA)
1971 FRA Daniel Morelon (FRA) URS Sergeï Kravtsov (URS) TCH Ivan Kucirek (TCH)
1972 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1973 FRA Daniel Morelon (FRA) URS Anatoly Iablunowski (URS) ITA Giorgio Rossi (ITA)
1974 TCH Anton Tkáč (TCH) URS Sergeï Kravtsov (URS) ITA Giorgio Rossi (ITA)
1975 FRA Daniel Morelon (FRA) ITA Giorgio Rossi (ITA) RDA Emanuel Raasch (RDA)
1976 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1977 RDA Hans-Jürgen Geschke (RDA) RDA Emanuel Raasch (RDA) RDA Lutz Hesslich (RDA)
1978 TCH Anton Tkáč (TCH) RDA Emanuel Raasch (RDA) RDA Christian Dresscher (RDA)
1979 RDA Lutz Hesslich (RDA) RDA Emanuel Raasch (RDA) RDA Christian Dresscher (RDA)
1980 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1981 URS Sergeï Kopylov (URS) RDA Lutz Hesslich (RDA) RDA Detlef Uibel (RDA)
1982 URS Sergeï Kopylov (URS) RDA Lutz Hesslich (RDA) URS Emzar Gulachvili (URS)
1983 RDA Lutz Hesslich (RDA) URS Sergeï Kopylov (URS) RDA Michael Hübner (RDA)
1984 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1985 RDA Lutz Hesslich (RDA) RDA Michael Hübner (RDA) RDA Ralf-Guido Kuschy (RDA)
1986 RDA Michael Hübner (RDA) RDA Lutz Hesslich (RDA) RDA Ralf-Guido Kuschy (RDA)
1987 RDA Lutz Hesslich (RDA) RDA Bill Huck (RDA) RDA Michael Hübner (RDA)
1988 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics
1989 RDA Bill Huck (RDA) RDA Michael Hübner (RDA) URS Nikolaï Kovch (URS)
1990 RDA Bill Huck (RDA) CAN Curtis Harnett (CAN) RDA Jens Fiedler (RDA)
1991 GER Jens Fiedler (GER) GER Bill Huck (GER) AUS Gary Neiwand (AUS)
1992 No disputat per culpa dels Jocs Olímpics

Velocitat individual 10 km. (1893 - 1894)[modifica]

Proves Or Argent Bronze
1893 EUA A. A. Zimmerman (USA) EUA Julian Pye Bliss (USA) EUA John Johnson (USA)
1894 Països Baixos Jaap Eden (NED) GBR Jack Green (GBR) GBR Tommy Osborne (GBR)

Velocitat individual professional (open després 1993)[modifica]

Proves Or Argent Bronze
1895 BEL Robert Protin (BEL) EUA George A. Banker (USA) BEL Émile Huet (BEL)
1896 FRA Paul Bourrillon (FRA) GBR Charles F. Barden (GBR) FRA Edmond Jacquelin (FRA)
1897 Imperi Alemany Willy Arend (GER) GBR Charles F. Barden (GBR) FRA Paul Masson (FRA)
1898 EUA George A. Banker (USA) Imperi Alemany Franz Verheyen (GER) FRA Edmond Jacquelin (FRA)
1899 EUA Major Taylor (USA) EUA Tom Butler (USA) FRA Gaston Courbe d'Outrelon (FRA)
1900 FRA Edmond Jacquelin (FRA) Països Baixos Harie Meyers (NED) Imperi Alemany Willy Arend (GER)
1901 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) FRA Edmond Jacquelin (FRA) Països Baixos Gustav Schilling (NED)
1902 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) Països Baixos Harie Meyers (NED) Itàlia Pietro Bixio (ITA)
1903 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) Imperi Alemany Willy Arend (GER) Països Baixos Harie Meyers (NED)
1904 EUA Yvar Lawson (USA) DEN Thorvald Ellegaard (DEN) Imperi Alemany Henri Mayer (GER)
1905 FRA Gabriel Poulain (FRA) DEN Thorvald Ellegaard (DEN) Imperi Alemany Henri Mayer (GER)
1906 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) FRA Gabriel Poulain (FRA) FRA Émile Friol (FRA)
1907 FRA Émile Friol (FRA) Imperi Alemany Henri Mayer (GER) Imperi Alemany Walter Rütt (GER)
1908 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) FRA Gabriel Poulain (FRA) BEL Charles-Louis Vanden Born (BEL)
1909 FRA Victor Dupré (FRA) FRA Gabriel Poulain (FRA) Imperi Alemany Walter Rütt (GER)
1910 FRA Émile Friol (FRA) DEN Thorvald Ellegaard (DEN) Imperi Alemany Walter Rütt (GER)
1911 DEN Thorvald Ellegaard (DEN) FRA Léon Hourlier (FRA) FRA Julien Pouchois (FRA)
1912 EUA Frank Kramer (USA) AUS Alfred Grenda (AUS) FRA André Perchicot (FRA)
1913 Imperi Alemany Walter Rütt (GER) DEN Thorvald Ellegaard (DEN) FRA André Perchicot (FRA)
No disputat per culpa de la Primera Guerra Mundial
1920 AUS Robert Spears (AUS) SUI Ernest Kauffmann (SUI) GBR William Bailey (GBR)
1921 Països Baixos Piet Moeskops (NED) AUS Robert Spears (AUS) FRA Pierre Sergent (FRA)
1922 Països Baixos Piet Moeskops (NED) AUS Robert Spears (AUS) BEL Aloïs De Graeve (BEL)
1923 Països Baixos Piet Moeskops (NED) FRA Gabriel Poulain (FRA) SUI Ernest Kauffmann (SUI)
1924 Països Baixos Piet Moeskops (NED) SUI Ernest Kauffmann (SUI) FRA Maurice Schilles (FRA)
1925 SUI Ernest Kauffmann (SUI) FRA Maurice Schilles (FRA) FRA Lucien Michard (FRA)
1926 Països Baixos Piet Moeskops (NED) Itàlia Cesare Moretti (ITA) FRA Lucien Michard (FRA)
1927 FRA Lucien Michard (FRA) SUI Ernest Kauffmann (SUI) FRA Lucien Faucheux (FRA)
1928 FRA Lucien Michard (FRA) FRA Lucien Faucheux (FRA) SUI Ernest Kauffmann (SUI)
1929 FRA Lucien Michard (FRA) Països Baixos Piet Moeskops (NED) SUI Ernest Kauffmann (SUI)
1930 FRA Lucien Michard (FRA) Països Baixos Piet Moeskops (NED) Itàlia Orlando Piani (ITA)
1931 DEN Willy Falck Hansen (DEN) FRA Lucien Michard (FRA) BEL Jef Scherens (BEL)
1932 BEL Jef Scherens (BEL) FRA Lucien Michard (FRA) GER Mathias Engel (GER)
1933 BEL Jef Scherens (BEL) FRA Lucien Michard (FRA) Tercer Reich Albert Richter (GER)
1934 BEL Jef Scherens (BEL) Alemanya Albert Richter (GER) FRA Louis Gérardin (FRA)
1935 BEL Jef Scherens (BEL) Alemanya Albert Richter (GER) FRA Louis Gérardin (FRA)
1936 BEL Jef Scherens (BEL) FRA Louis Gérardin (FRA) Alemanya Albert Richter (GER)
1937 BEL Jef Scherens (BEL) Països Baixos Arie van Vliet (NED) Alemanya Albert Richter (GER)
1938 Països Baixos Arie van Vliet (NED) BEL Jef Scherens (BEL) Alemanya Albert Richter (GER)
1939 Final no disputada Alemanya Albert Richter (GER)
No disputat per culpa de la Segona Guerra Mundial
1946 Països Baixos Jan Derksen (NED) FRA Georges Senfftleben (FRA) Països Baixos Arie van Vliet (NED)
1947 BEL Jef Scherens (BEL) FRA Louis Gérardin (FRA) FRA Georges Senfftleben (FRA)
1948 Països Baixos Arie van Vliet (NED) FRA Louis Gérardin (FRA) FRA Georges Senfftleben (FRA)
1949 GBR Reginald Harris (GBR) Països Baixos Jan Derksen (NED) Països Baixos Arie van Vliet (NED)
1950 GBR Reginald Harris (GBR) Països Baixos Arie van Vliet (NED) Països Baixos Jan Derksen (NED)
1951 GBR Reginald Harris (GBR) FRA Jacques Bellenger (FRA) AUS Sydney Patterson (AUS)
1952 SUI Oscar Plattner (SUI) FRA Georges Senfftleben (FRA) Països Baixos Jan Derksen (NED)
1953 Països Baixos Arie van Vliet (NED) ITA Enzo Sacchi (ITA) GBR Reginald Harris (GBR)
1954 GBR Reginald Harris (GBR) Països Baixos Arie van Vliet (NED) ITA Enzo Sacchi (ITA)
1955 ITA Antonio Maspes (ITA) SUI Oscar Plattner (SUI) Països Baixos Arie van Vliet (NED)
1956 ITA Antonio Maspes (ITA) GBR Reginald Harris (GBR) SUI Oscar Plattner (SUI)
1957 Països Baixos Jan Derksen (NED) Països Baixos Arie van Vliet (NED) FRA Roger Gaignard (FRA)
1958 FRA Michel Rousseau (FRA) ITA Enzo Sacchi (ITA) ITA Antonio Maspes (ITA)
1959 ITA Antonio Maspes (ITA) FRA Michel Rousseau (FRA) Països Baixos Jan Derksen (NED)
1960 ITA Antonio Maspes (ITA) SUI Oscar Plattner (SUI) Països Baixos Jos De Bakker (NED)
1961 ITA Antonio Maspes (ITA) FRA Michel Rousseau (FRA) Països Baixos Jos De Bakker (NED)
1962 ITA Antonio Maspes (ITA) ITA Sante Gaiardoni (ITA) SUI Oscar Plattner (SUI)
1963 ITA Sante Gaiardoni (ITA) ITA Antonio Maspes (ITA) Països Baixos Jos De Bakker (NED)
1964 ITA Antonio Maspes (ITA) AUS Ron Baensch (AUS) Països Baixos Jos De Bakker (NED)
1965 ITA Giuseppe Beghetto (ITA) BEL Patrick Sercu (BEL) AUS Ron Baensch (AUS)
1966 ITA Giuseppe Beghetto (ITA) AUS Ron Baensch (AUS) ITA Sante Gaiardoni (ITA)
1967 BEL Patrick Sercu (BEL) ITA Giuseppe Beghetto (ITA) ITA Angelo Damiano (ITA)
1968 ITA Giuseppe Beghetto (ITA) BEL Patrick Sercu (BEL) ITA Giovanni Pettenella (ITA)
1969 BEL Patrick Sercu (BEL) BEL Robert Van Lancker (BEL) ITA Sante Gaiardoni (ITA)
1970 AUS Gordon Johnson (AUS) ITA Sante Gaiardoni (ITA) Països Baixos Leijn Loevesijn (NED)
1971 Països Baixos Leijn Loevesijn (NED) BEL Robert Van Lancker (BEL) ITA Giordano Turrini (ITA)
1972 BEL Robert Van Lancker (BEL) AUS Gordon Johnson (AUS) ITA Giordano Turrini (ITA)
1973 BEL Robert Van Lancker (BEL) ITA Giordano Turrini (ITA) ITA Ezio Cardi (ITA)
1974 DEN Peder Pedersen (DEN) AUS John-Michael Nicholson (AUS) BEL Robert Van Lancker (BEL)
1975 AUS John-Michael Nicholson (AUS) DEN Peder Pedersen (DEN) JPN Ryoji Abe (JPN)
1976 AUS John-Michael Nicholson (AUS) ITA Giordano Turrini (ITA) JPN Yoshikazu Sugata (JPN)
1977 JPN Koichi Nakano (JPN) JPN Yoshikazu Sugata (JPN) AUS John-Michael Nicholson (AUS)
1978 JPN Koichi Nakano (JPN) GER Dieter Berkmann (GER) JPN Yoshinobu Sugano (JPN)
1979 JPN Koichi Nakano (JPN) GER Dieter Berkmann (GER) BEL Michel Vaarten (BEL)
1980 JPN Koichi Nakano (JPN) JPN Masahito Ozaki (JPN) FRA Daniel Morelon (FRA)
1981 JPN Koichi Nakano (JPN) CAN Gordon Singleton (CAN) JPN Kenji Takahashi (JPN)
1982 JPN Koichi Nakano (JPN) CAN Gordon Singleton (CAN) FRA Yavé Cahard (FRA)
1983 JPN Koichi Nakano (JPN) FRA Yavé Cahard (FRA) ITA Ottavio Dazzan (ITA)
1984 JPN Koichi Nakano (JPN) ITA Ottavio Dazzan (ITA) FRA Yavé Cahard (FRA)
1985 JPN Koichi Nakano (JPN) JPN Yoshiyuki Matsueda (JPN) ITA Ottavio Dazzan (ITA)
1986 JPN Koichi Nakano (JPN) JPN Hideyuki Matsui (JPN) JPN Nobuyuki Tawara (JPN)
1987 JPN Nobuyuki Tawara (JPN) JPN Hideyuki Matsui (JPN) ITA Claudio Golinelli (ITA)
1988 AUS Stephen Pate (AUS) ITA Claudio Golinelli (ITA)[1] JPN Nobuyuki Tawara (JPN)
1989 ITA Claudio Golinelli (ITA) JPN Yuichiro Kamiyama (JPN) JPN Hideyuki Matsui (JPN)
1990 RDA Michael Hübner (RDA) ITA Claudio Golinelli (ITA) AUS Stephen Pate (AUS)
1991 AUS Carey Hall (AUS)[2] FRA Fabrice Colas (FRA) AUS Stephen Pate (AUS)[3]
1992 GER Michael Hübner (GER) FRA Frédéric Magné (FRA) BEL Eric Schoefs (BEL)
1993 AUS Gary Neiwand (AUS) GER Michael Hübner (GER) GER Eyk Pokorny (GER)
1994 EUA Martin Nothstein (USA) AUS Darryn Hill (AUS) GER Michael Hübner (GER)
1995 AUS Darryn Hill (AUS) CAN Curtis Harnett (CAN) FRA Frédéric Magné (FRA)
1996 FRA Florian Rousseau (FRA) EUA Martin Nothstein (USA) AUS Darryn Hill (AUS)
1997 FRA Florian Rousseau (FRA) GER Jens Fiedler (GER) AUS Darryn Hill (AUS)
1998 FRA Florian Rousseau (FRA) GER Jens Fiedler (GER) FRA Laurent Gané (FRA)
1999 FRA Laurent Gané (FRA) GER Jens Fiedler (GER) FRA Florian Rousseau (FRA)
2000 GER Jan Van Eijden (GER) FRA Laurent Gané (FRA) 3a plaça no disputada
2001 FRA Arnaud Tournant (FRA) FRA Laurent Gané (FRA) FRA Florian Rousseau (FRA)
2002 AUS Sean Eadie (AUS) AUS Jobie Dajka (AUS) FRA Florian Rousseau (FRA)
2003 FRA Laurent Gané (FRA) AUS Jobie Dajka (AUS) GER René Wolff (GER)
2004 Països Baixos Theo Bos (NED) FRA Laurent Gané (FRA) AUS Ryan Bayley (AUS)
2005 GER René Wolff (GER) FRA Mickaël Bourgain (FRA) AUS Jobie Dajka (AUS)
2006 Països Baixos Theo Bos (NED) GBR Craig McLean (GBR) GER Stefan Nimke (GER)
2007 Països Baixos Theo Bos (NED) FRA Grégory Baugé (FRA) FRA Mickaël Bourgain (FRA)
2008 GBR Chris Hoy (GBR) FRA Kévin Sireau (FRA) FRA Mickaël Bourgain (FRA)
2009 FRA Grégory Baugé (FRA) MAS Azizulhasni Awang (MAS) FRA Kévin Sireau (FRA)
2010 FRA Grégory Baugé (FRA) AUS Shane Perkins (AUS) FRA Kévin Sireau (FRA)
2011[4] GBR Jason Kenny (GBR) GBR Chris Hoy (GBR) FRA Mickaël Bourgain (FRA)
2012 FRA Grégory Baugé (FRA) GBR Jason Kenny (GBR) GBR Chris Hoy (GBR)
2013 GER Stefan Bötticher (GER) RUS Denís Dmítriev (RUS) FRA François Pervis (FRA)
2014 FRA François Pervis (FRA) GER Stefan Bötticher (GER) RUS Denís Dmítriev (RUS)
2015 FRA Grégory Baugé (FRA) RUS Denís Dmítriev (RUS) FRA Quentin Lafargue (FRA)
2016 GBR Jason Kenny (GBR) AUS Matthew Glaetzer (AUS) RUS Denís Dmítriev (RUS)
2017 RUS Denís Dmítriev (RUS) NED Harrie Lavreysen (NED) NZL Ethan Mitchell (NZL)

Referències[modifica]

  1. L'Italià Claudio Golinelli va ser desclassificat per un positiu en nandrolona (La pista no és una excepció)
  2. L'Australià Carey Hall va ser desclassificat per un positiu en estanozolol (La pista no és una excepció)
  3. L'Australià Stephen Pate va ser desclassificat per un positiu en estanozolol (La pista no és una excepció)
  4. El francès Grégory Baugé que havia guanyat inicialment la medalla d'or, va ser desqualificat al gener del 2012, per incomplir la normativa contra el dopatge (El campeón mundial de velocidad, sancionado por incumplir normativa antidopaje)

Enllaços externs[modifica]