Citrat trisòdic

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Infotaula de compost químicCitrat trisòdic
Natriumcitrat Kristalle.JPG
Substància compost químic, regulador d'acidesa i sodium citrate
Massa molecular 257,973 uma
Estructura química
Fórmula química C₆H₅Na₃O₇
Sodium Citrate Structural Formulae.png
SMILES canònic
SMILES isomèric
InChI Model 3D
Propietats
Punt de fusió 310 °C
Perills
NFPA 704.svg
0
1
0
 
Identificadors
CAS 68-04-2
InChIKey HRXKRNGNAMMEHJ-UHFFFAOYSA-K
PubChem 6224
RTECS GE8300000
AEPQ 200-675-3
ChEBI 53258
ChemSpider 5989
ChEMBL CHEMBL1355
UNII RS7A450LGA
ZVG 491203
DrugBank 09154
Infocard ECHA 100.000.614
DSSTOX DTXSID2026363
RxNorm CUI 1310549
NDF-RT N0000023172
UMLS CUI C0982388
Beilstein 3920956
Open Food Facts e331iii-trisodium-citrate
Modifica dades a Wikidata

El citrat trisòdic o citrat de trisodi, té la fórmula química Na3C6H5O7. De vegades se'n diu simplement citrat de sodi, encara que citrat de sodi pot fer referència a qualsevols de les tres sals de sodi de l'àcid cítric.Té un gust lleugerament salí. És lleugerament bàsic.

Aplicacions[modifica]

Aliments[modifica]

El citrat de sodi és un additiu alimentari normalment per donar gust o com conservant. El seu Codi E és E331. Es fa servir el citrat sòdic en certes begudes carbonatades i com un ingredient en el Bratwurst, en gelats, iogurts, melmelades, formatges processats entre d'altres.

El citrat sòdic pot ser unn emulsidor quan es fan formatges.

Amortidor de pH[modifica]

Com a base conjugada d'un àcid feble el citrat pot actuar com agent amortidor o regulador de l'acidesa, resistint canvis en el pH. Com antiàcid en productes com l'Alka-Seltzer. El pH d'una solució de5 g/100 ml ambaigua a 25 °C és 7,5 – 9,0.

Ús mèdic[modifica]

El 1914, Albert Hustin i Luis Agote usaren citrat sòdic com anticoagulant en transfusions de sang i actualment se segueix usant per conservar la sang. L'ió citrat quelata els ions de calci en la sang formant citrat de calci interrompent la coagulació de la sang. [1]

L'any 2003, Ööpik et al., van demostrar l'ús del citrat de sodi (0,5 grams per kg de pes corporal), que provoca un rendiment de carrera millorat de més de 5 km en 30 segons.[2]

El citrat de sodi s'utilitza per alleujar molèsties en les infeccions del tracte urinari, com ara la cistitis, per reduir l'acidosi que es veu en l'acidosi tubular renal distal i també es pot utilitzar com a laxant osmòtic. És un component important de la teràpia de rehidratació oral de l'OMS.

S'utilitza com antiàcid, especialment abans de l'anestèsia.

Caldera descalcificadora[modifica]

El citrat de sodi és un agent especialment eficaç per a l'eliminació de l'escata de carbonat de les calderes sense treure'ls del funcionament[3] i per netejar els radiadors dels automòbils.[4]

Vegeu també[modifica]


Referències[modifica]