Cinquantena legislatura de la Cambra de Representants de Nova Zelanda

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

La cinquantena legislatura de la Cambra de Representants de Nova Zelanda fou electa en les eleccions generals de 2011. Té 121 membres (120 escons i un escó sobresortit), i es reunirà entre el desembre de 2011 i el desembre de 2014 com a màxim, seguida per les eleccions generals de 2014. El primer cop que es reuní la cinquantena legislatura fou el 20 de desembre de 2011, en què els membres van fer un jurament i Lockwood Smith fou elegit com a portaveu de la Cambra de Representants. John Key començà el seu segon termini com a primer ministre i liderarà el cinquè govern del Partit Nacional.

La cinquantena legislatura fou electa usant el sistema electoral de representació proporcional mixta. Els diputats representen 70 circumscripcions electorals: 47 a l'illa del Nord, 16 a l'illa del Sud i 7 circumscripcions maoris. Els altres 51 diputats són diputats de llista pels seus partits respectius electes usant el mètode Sainte-Laguë per fer que els vots de l'electorat neozelandès fossin proporcionals.

Fronteres electorals de la cinquantena legislatura[modifica | modifica el codi]

Fronteres electorals de la cinquantena legislatura amb els resultats de les eleccions de 2011

La Comissió de Representació, una subcomissió de la Comissió Electoral, té la tasca de revisar les fronteres electorals cada cinc anys després de cada cens neozelandès.[1] L'última revisió tingué lloc el 2007 després del cens de 2006, i les fronteres electorals determinades aleshores van ser les fronteres electorals per a les circumscripcions electorals en les eleccions de 2008 i 2011.[2]

El cens següent s'esperava que tingués lloc el 8 de març de 2011, però va ser cancel·lat degut a les conseqüències del terratrèmol de Christchurch de 22 de febrer de 2011.[3] La nova data pel cens és el 5 de març de 2013,[4] i si la pròxima elecció té lloc cap al final de 2014 (com s'espera), això serà suficient temps per a revisar les fronteres de les circumscripcions electorals per a la cinquanta-unena legislatura.

Eleccions generals de 2011[modifica | modifica el codi]

Resultat de les eleccions a la Cambra de Representants de Nova Zelanda del 26 de novembre de 2011[5]

Partit Vots % de vots Escons
 % Canvi Circumscripció Llista Total Canvi
Nacional 1.058.636 47,31 +2,38 42 17 59 +1
Laborista 614.937 27,48 -6,50 22 12 34 -9
Verd 247.372 11,06 +4,33 0 14 14 +5
NZ Primer 147.544 6,59 +2,53 0 8 8 +8
Maori 31.982 1,43 -0,96 3 0 3 -2
Mana 24.168 1,08 +1,08 1 0 1 +1
ACT 23.889 1,07 -2,58 1 0 1 -4
Unit Futur 13.443 0,60 -0,27 1 0 1 ±0
altres partits 75.493 3,37 -3,17 0 0 0 -1[nota 1]
total 2.237.464[6] 100,00 70 51 121 -1[nota 2]
vots per partit rebutjats 19.872[6]
vots especials rebutjats 21.263[6]
vots ordinaris rebutjats 390[6]
total de vots realitzats 2.278.989[6]
participació electoral 74,21%[6]
ciutadans totals amb dret a votar 3.070.847[6]

Diputats[modifica | modifica el codi]

Partit Nacional (59)[modifica | modifica el codi]

El Partit Nacional va rebre el 47,31% del vot, el qual els donava 59 escons. Ja que el partit guanyà en 42 circumscripcions, uns 17 diputats de llista adicionals van esdevenir diputats a través de la llista electoral del partit.[5] Nou nous diputats del partit van ser electes, sis de circumscripcions electorals i tres de la llista del partit. Cinquanta diputats de la quaranta-novena legislatura van ser reelegits.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
David Carter 1994-
Ministres al gabinet[8][9]
John Key Helensville 2002-
Bill English Clutha-Southland 1990-
Gerry Brownlee Ilam 1996-
  • Líder de la Cambra de Representants
  • Ministre per la Recuperació del Terratrèmol de Canterbury
  • Ministre de Transport
  • Ministre Responsable per la Comissió del Terratrèmol
Steven Joyce 2008-
  • Ministre de Desenvolupament Econòmic
  • Ministre de Ciència i Innovació
  • Ministre d'Educació Terciària, Habilitats i Ocupació
  • Ministre d'Empreses Petites (des de l'octubre de 2013)[10]
  • Ministre Segon de Finança
Judith Collins Papakura 2002-
Tony Ryall Bay of Plenty 1990-
Hekia Parata 2008-
Chris Finlayson 2005-
  • Fiscal General
  • Ministre de Negociacions del Tractat de Waitangi
  • Ministre de Cultura, Art i Patrimoni
  • Ministre Segon d'Afers Maoris
Paula Bennett Waitakere 2005-
  • Ministra de Desenvolupament Social
  • Ministra Segona d'Habitatges (des del gener de 2013)
  • Ministra d'Afers Joves (fins al gener de 2013)
Jonathan Coleman Northcote 2005-
Murray McCully East Coast Bays 1987-
Anne Tolley East Coast 1999-2002; 2005-
Nick Smith Nelson 1990-
Tim Groser 2005-
  • Ministre de Comerç
  • Ministre del Canvi Climàtic (des de l'abril de 2012)
  • Ministre Segon d'Afers Exteriors
  • Ministre Responsable per Negociacions Internacionals sobre el Canvi Climàtic (fins a l'abril de 2012)
Amy Adams Selwyn 2008-
  • Ministra del Medi Ambient (des de l'abril de 2012)
  • Ministra de les Tecnologies de la Informació i la Comunicació
  • Ministra Segona per la Recuperació del Terratrèmol de Canterbury
  • Ministra d'Afers Interiors (fins a l'abril de 2012)
Nathan Guy Ōtaki 2005-
  • Ministre de la Indústria Primària (des del gener de 2013)
  • Ministre de Carreres
  • Ministre d'Immigració (fins al gener de 2013)
  • Ministre d'Afers dels Veterans (fins al gener de 2013)
  • Ministre Segon de la Indústria Primària (fins al gener de 2013)
Craig Foss Tukituki 2005-
  • Ministre de Negocis
  • Ministre d'Afers dels Consumidors (des del gener de 2013)
  • Ministre de Radidifusió
  • Ministre Segon de Danys Personals
  • Ministre Segon d'Educació (fins al gener de 2013)
Chris Tremain Napier 2005-
  • Ministre d'Afers Interiors (des de l'abril de 2012)
  • Ministre de Govern Local
  • Ministre Segon de Turisme
  • Ministre de Defensa Civil (fins al gener de 2013)
  • Ministe d'Afers dels Consumidors (fins a l'abril de 2012)
  • Ministre Segon de Transport (fins a l'abril de 2012)
Simon Bridges Tauranga 2008-
  • Ministre d'Energia i Recursos (des del gener de 2013)
  • Ministre de Treball (des del gener de 2013)
  • Ministre Segon del Canvi Climàtic (des del gener de 2013)
  • Ministre d'Afers dels Consumidors (des de l'abril de 2012 fins al gener de 2013)
  • Ministre Segon de Transport (des de l'abril de 2012 fins al gener de 2013)
Nikki Kaye Auckland Central 2008-
  • Ministra de Seguretat Alimentària (des del gener de 2013)
  • Ministra de Defensa Civil (des del gener de 2013)
  • Ministra d'Afers Joves (des del gener de 2013)
  • Ministra Segona d'Educació (des del gener de 2013)
  • Ministra Segona d'Immigració (des del gener de 2013)
Ministres fora del gabinet[8][9]
Maurice Williamson Pakuranga 1987-
  • Ministre de Construcció
  • Ministre de Duanes
  • Ministre d'Informació Geogràfica
  • Ministre d'Estadística
Jo Goodhew Rangitata 2005-
  • Ministra pel Sector Comunitari i Voluntari
  • Ministra pels Ciutadans d'Edat Avançada
  • Ministra d'Afers de les Dones
  • Ministra Segona de Salut
  • Ministra Segona de la Indústria Primària (des del gener de 2013)
Chester Borrows Whanganui 2005-
  • Ministre de les Corts Judicials
  • Ministre Segon de Justícia
  • Ministre Segon de Desenvolupament Social
Michael Woodhouse 2008-
  • Ministre d'Immigració (des del gener de 2013)
  • Ministre d'Afers dels Veterans (des del gener de 2013)
  • Ministre Segon de Transport (des del gener de 2013)
  • Líder Major (Senior Whip)[11]
Todd McClay Rotorua 2008-
  • Ministre de Rèdit (des del juny de 2013)[12]
  • Ministre Segon de Salut (des del juny de 2013)
Diputats
Eric Roy Invercargill 1993-2002; 2005-
  • Líder Segon Portaveu de la Cambra de Representants
Lindsay Tisch Waikato 1999-
  • Líder Assistent Portaveu de la Cambra de Representants
Louise Upston Taupō 2008-
  • Líder Menor (Junior Whip)[11]
Melissa Lee 2008-
  • Ministra Secretària d'Afers Ètnics
John Hayes Wairarapa 2005-
  • Ministre Secretari d'Afers Estrangers
Shane Ardern Taranaki-King Country 1998-
Chris Auchinvole 2005-
Kanwal Singh Bakshi 2008-
Maggie Barry North Shore 2011-
David Bennett Hamilton East 2005-
Cam Calder 2009-
Jacqui Dean Waitaki 2005-
Paul Foster-Bell 2013-
Paul Goldsmith 2011-
Claudette Hauiti 2013-
Tau Henare 1993-1999; 2005-
Phil Heatley Whangarei 1999-
Paul Hutchison Hunua 1999-
Colin King Kaikōura 2005-
Sam Lotu-Iiga Maungakiekie 2008-
Tim Macindoe Hamilton West 2008-
Ian McKelvie Rangitīkei 2011-
Mark Mitchell Rodney 2011-
Alfred Ngaro 2011-
Simon O'Connor Tāmaki 2011-
Jami-Lee Ross Botany 2011-
Mike Sabin Northland 2011-
Katrina Shanks 2007-
Scott Simpson Coromandel 2011-
Nicky Wagner Christchurch Central 2005-
Kate Wilkinson Waimakariri 2005-
  • Ministra de Conservació (fins al gener de 2013)
  • Ministra de Treball (fins al gener de 2013)
  • Ministra de Seguretat Alimentària (fins al gener de 2013)
  • Ministra Segona d'Immigració (fins al gener de 2013)
Jian Yang 2011-
Jonathan Young New Plymouth 2008-
Exdiputats
Jackie Blue 2005-2013
Aaron Gilmore 2008-2011; 2013
Lockwood Smith 1984-2013

Partit Laborista (34)[modifica | modifica el codi]

El Partit Laborista va rebre el 27,48% del vot, el qual els donava 34 escons. Ja que el partit guanyà en 22 circumscripcions, uns 12 diputats adicionals van esdevenir diputats a través de la llista electoral del partit.[5] Quatre nous diputats van ser electes, tres de circumscripcions electorals i un de la llista del partit. Trenta diputats de la quaranta-novena legislatura van ser reelegits.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
Gabinet de l'oposició[13][14]
David Cunliffe New Lynn 1999-
  • Líder de l'Oposició (des del setembre de 2013)
  • Líder del Partit Laborista (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Servei d'Intel·ligència de Seguretat de Nova Zelanda (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Desenvolupament Regional (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per les Tecnologies de la Informació i la Comunicació (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Desenvolupament Econòmic (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Finança (fins al setembre de 2013)
David Parker 2002-
  • Líder Segon del Partit Laborista (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Finança
  • Fiscal General de l'Oposició (des del setembre de 2013)
Grant Robertson Wellington Central 2008-
  • Líder de la Cambra de Representants de l'Oposició (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Educació Terciària, Habilitats i Formació
  • Portaveu Segon per l'Art, Cultura i Patrimoni (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pel Servei d'Intel·ligència de Seguretat de Nova Zelanda (des del setembre de 2013)
  • Líder Segon del Partit Laborista (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu pel Medi Ambient (fins al setembre de 2013)
Annette King Rongotai 1984-1990; 1993-
  • Portaveu per la Salut (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Habitatges i Govern Local (fins al setembre de 2013)
Shane Jones 2005-
  • Portaveu pel Desenvolupament Econòmic (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Maoris (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Silvicultura (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Construcció (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Pesca (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Finança (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per Desenvolupament Regional, Desenvolupament Econòmic Maori i Pesca (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Assistent per la Finança (fins al setembre de 2013)
Jacinda Ardern 2008-
  • Portaveu pels Infants (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Policia (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per les Correccions (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Art, Cultura i Patrimoni (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Desenvolupament Social (fins al setembre de 2013)
Clayton Cosgrove 1999-
  • Portaveu pels Béns Públics
  • Portaveu pel Comerç
  • Portaveu per la Comissió Sísmica (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Assistent per la Finança
  • Portaveu per Empreses Petites i Negocis Comercials (fins al setembre de 2013)
Chris Hipkins Rimutaka 2008-
  • Portaveu per l'Educació (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Educació Infantil (des del setembre de 2013)
  • Líder Major (Senior Whip) (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu pels Serveis Estatals (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Associat per l'Educació (fins al setembre de 2013)
Nanaia Mahuta Hauraki-Waikato 1996-
  • Portaveu per les Negociacions del Tractat de Waitangi (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Desenvolupament Maori (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Desenvolupament Regional (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Innovació, Recerca i Desenvolupament (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Educació (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Afers Maoris (fins al setembre de 2013)
Sue Moroney 2005-
  • Portaveu pel Desenvolupament Social (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Educació Primària i Afers de les Dones (fins al setembre de 2013)
Phil Twyford Te Atatū 2008-
  • Portaveu pels Habitatges (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per Auckland (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pel Medi Ambiental Urbà (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Transport i Auckland (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pel Medi Ambient (fins al setembre de 2013)
Maryan Street 2005-
  • Portaveu pels Serveis Estatals (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Control d'Armes
  • Portaveu Segona pels Afers Exteriors (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Salut (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pels Afers Estrangers (fins al setembre de 2013)
David Shearer Mount Albert 2009-
  • Portaveu pels Afers Exteriors (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Energia i Recursos (des del setembre de 2013)
  • Líder de l'Oposició (fins al setembre de 2013)
  • Líder del Partit Laborista (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu pel Servei d'Intel·ligència de Seguretat de Nova Zelanda (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu per Ciència i Innovació (fins al setembre de 2013)
Su'a William Sio Mangere 2008-
  • Portaveu pels Afers dels Illencs Pacífics
  • Portaveu per la Religió
  • Portaveu pel Govern Local (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pel Desenvolupament Social (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Ocupació (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Associat pels Afers Estrangers (fins al setembre de 2013)
Phil Goff Mount Roskill 1981-1990; 1993-
  • Portaveu per la Defensa (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Negocis (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Ètnics (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Veterans (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Afers Exteriors (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Estrangers i Comerç (fins al setembre de 2013)
Louisa Wall Manurewa 2008; 2011-
  • Portaveu pel Sector Voluntari i Comunitari
  • Portaveu pels Afers Joves (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Desenvolupament Social (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Esport i Recreació (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Sud d'Auckland (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Esport i Recreació (fins al setembre de 2013)
Andrew Little 2011-
  • Portaveu per la Justícia (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Treball (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Danys Personals (fins al setembre de 2013)
Moana Mackey 2003-
  • Portaveu per l'Energia i el Canvi Climàtic
  • Portaveu per la Ciència (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per la Salut (des del setembre de 2013)
Damien O'Connor West Coast-Tasman 1993-2008; 2009-
  • Portaveu per la Indústria Primària i Seguretat Alimentària
  • Portaveu per la Pesca (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Bioseguretat (des del setembre de 2013)
David Clark Dunedin North 2011-
  • Portaveu pel Rèdit
  • Portaveu pels Negocis Petits (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Finança (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Salut
  • Portaveu Segon per l'Educació Terciària (fins al setembre de 2013)
Iain Lees-Galloway Palmerston North 2008-
  • Portaveu pels Danys Personals (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Salut
  • Portaveu per la Defensa, Transport Segur i Afers dels Veterans (fins al setembre de 2013)
Kris Faafoi Mana 2010-
  • Portaveu per la Radifusió (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Afers dels Illencs Pacífics (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per les Tecnologies de la Informació i la Comunicació (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Policia i Duanes (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Salut (fins al setembre de 2013)
Carol Beaumont 2008-2011; 2013-
  • Portaveu pels Afers dels Consumidors
  • Portaveu pels Afers de les Dones (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Treball
Megan Woods Wigram 2011-
  • Portaveu per la Innovació, Recerca i Desenvolupament (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Transport (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Educació a Christchurch (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Educació Terciària (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Joves (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per la Ciència i la Innovació (fins al setembre de 2013)
Darien Fenton 2005-
  • Portaveu pel Transport (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Turisme (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Treball (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Art, Cultura i Patrimoni (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per l'Immigració (des del setembre de 2013)
  • Líder Menor (Junior Whip) (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Laboral i per l'Immigració (fins al setembre de 2013)
Diputats
Ross Robertson Manukau East 1987-
  • Portaveu Segon de la Cambra de Representants de l'Oposició
  • Portaveu per Carreres
  • Portaveu Segon pel Control d'Armes
Trevor Mallard Hutt South 1984-1990; 1993-
  • Portaveu pels Afers Interiors (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per l'Esport i Recreació (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Copa Amèrica
  • Portaveu Associat per la Finança
  • Líder de la Cambra de Representants de l'Oposició (fins al setembre de 2013)
Ruth Dyson Port Hills 1993-
  • Portaveu per la Conservació
  • Portaveu pels Ciutadans d'Edat Avançada
  • Portaveu pels Ciutadans amb Discapacitats (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Millorament Postterratrèmol de Canterbury (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per la Informació Geològica (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Interns (fins al setembre de 2013)
Clare Curran Dunedin South 2008-
  • Portaveu pel Govern Obert
  • Portaveu per la Defensa Civil (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Desenvolupament Regional (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per les Tecnologies de la Informació i la Comunicació, Radifusió i Afers dels Discapacitats (fins al setembre de 2013)''
Rajen Prasad 2008-
  • Portaveu per l'Immigració (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Afers Ètnics (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pels Afers Ètnics (fins al setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pel Desenvolupament Social (fins al setembre de 2013)
Raymond Huo 2008-
  • Portaveu per l'Estadística (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Justícia (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Construcció (des del setembre de 2013)
  • Portaveu per la Construcció i Informació Geològica (fins al setembre de 2013)
Rino Tirikatene Te Tai Tonga 2011-
  • Portaveu per les Duanes (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Afers Maoris (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon per la Silvicultura (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segon pels Negocis Petits (des del setembre de 2013)
  • Portaveu pel Turisme (fins al setembre de 2013)
Meka Whaitiri Ikaroa-Rāwhiti 2013-
  • Portaveu per l'Aigua (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona pel Govern Local (des del setembre de 2013)
  • Portaveu Segona per la Indústria Primària
Exdiputats
Charles Chauvel 2006-2013
  • Fiscal General de l'Oposició
  • Portaveu per la Justícia, Corts, Correccions, Arts, Cultura i Patrimoni
Lianne Dalziel Christchurch East 1990-2013
  • Portaveu pel Terratrèmol de Canterbury, Defensa Civil, Gestió d'Emergències, Comissió del Terratrèmol, Drets dels Consumidors i Normes
  • Portaveu Segona per la Justícia
Parekura Horomia Ikaroa-Rāwhiti 1999-2013
  • Portaveu pels Afers Maoris i les Negociacions del Tractat de Waitangi

Partit Verd (14)[modifica | modifica el codi]

El Partit Verd va rebre l'11,06% del vot, el qual els donava 14 escons. Ja que el partit no guanyà en cap circumscripció, tots els diputats van ser diputats de llista. Set nous diputats del partit van ser electes. Set diputats de la quaranta-novena legislatura van ser reelegits.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
Russel Norman 2008-
Metiria Turei 2002-
Steffan Browning 2011-
David Clendon 2009-
Catherine Delahunty 2008-
Julie Anne Genter 2011-
Kennedy Graham 2008-
Kevin Hague 2008-
Gareth Hughes 2010-
  • Líder Parlamentari del Partit Verd (Party Whip)
Jan Logie 2011-
Mojo Mathers 2011-
Denise Roche 2011-
Eugenie Sage 2011-
Holly Walker 2011-

Nova Zelanda Primer (7)[modifica | modifica el codi]

Nova Zelanda Primer va rebre el 6,59% del vot, el qual els donava 8 escons. Ja que el partit no guanyà en cap circumscripció, tots els diputats van ser diputats de llista. Sis nous diputats del partit van ser electes. Dos diputats de la quaranta-vuitena legislatura —ja que el partit no aconseguí la barrera electoral per a ser electe per a la quaranta-novena legislatura— van ser reelegits. Un diputat fou expulsat, però al no resignar del parlament, Nova Zelanda Primer no va recuperar aquest escó i es quedà amb 7.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
Winston Peters 1978-1981; 1984-2008; 2011-
Tracey Martin 2011-
Denis O'Rourke 2011-
Richard Prosser 2011-
Barbara Stewart 2002-2008; 2011-
  • Líder Parlamentari del Partit (Party Whip)
Asenati Taylor 2011-
Andrew Williams 2011-

Partit Maori (3)[modifica | modifica el codi]

El Partit Maori va rebre l'1,43% del vot, el qual es troba per sota de la barrera electoral del 5%. El Partit Maori va guanyar en tres circumscripcions i per tant tres diputats de circumscripció van ser electes. El vot per partit d'1,43% els donaria dos escons i en guanyar en tres circumscripcions això causà un escó sobresortit, augmentant el nombre d'escons de la Cambra de Representants a 121.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats[8][15]
Pita Sharples Tāmaki Makaurau 2005-
Tariana Turia Te Tai Hauāuru 1996-
  • Ministra dels Afers dels Descapacitats
  • Ministra de la Salut Maori
  • Ministra Segona de Salut
  • Ministra Segona d'Habitatges
  • Ministra Segona de Desenvolupament Social
  • Ministra Segona d'Educació Terciària, Habilitats i Ocupació
  • Dona Colíder del Partit Maori
Te Ururoa Flavell Waiāriki 2005-

Partit Mana (1)[modifica | modifica el codi]

El Partit Mana va rebre l'1,08% del vot, el qual es troba per sota de la barrera electoral del 5%. El Partit Mana va guanyar en una circumscripció i per tant un diputat de circumscripció va ser electe.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
Hone Harawira Te Tai Tokerau 2005-

ACT Nova Zelanda (1)[modifica | modifica el codi]

ACT Nova Zelanda va rebre l'1,07% del vot, el qual es troba per sota de la barrera electoral del 5%. El partit va guanyar en una circumscripció i per tant un diputat de circumscripció va ser electe.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats[16]
John Banks Epsom 1981-1999; 2011-
  • Líder d'ACT Nova Zelanda
  • Ministre de Reforma Regulatòria (fins a l'octubre de 2013)[17]
  • Ministre d'Empreses Petites (fins a l'octubre de 2013)[17]
  • Ministre Segon de Comerç (fins a l'octubre de 2013)[17]
  • Ministre Segon d'Educació (fins a l'octubre de 2013)[17]

Unit Futur (1)[modifica | modifica el codi]

Unit Futur va rebre el 0,60% del vot, el qual es troba per sota de la barrera electoral del 5%. El partit va guanyar en una circumscripció i per tant un diputat de circumscripció va ser electe.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats[16]
Peter Dunne Ōhariu 1984-
  • Líder d'Unit Futur
  • Ministre de Rèdit (fins al juny de 2013)[12]
  • Ministre Segon de Conservació (fins al juny de 2013)
  • Ministre Segon de Salut (fins al juny de 2013)

Independent (1)[modifica | modifica el codi]

Actualment hi ha un diputat independent, Brendan Horan, expulsat el desembre de 2012 de Nova Zelanda Primer.

Nom Circumscripció (llista si en blanc) Termini com a diputat Càrrecs i responsabilitats
Brendan Horan 2011-

Eleccions parcials[modifica | modifica el codi]

Des de l'inici de la cinquantena legislatura s'ha necessitat tan sols una elecció parcial. Aquesta va ser l'elecció parcial d'Ikaroa-Rāwhiti de 2013 per a reemplaçar la vacança causada per la mort del diputat Parekura Horomia; va tenir lloc el 29 de juny de 2013 i fou guanyada per Meka Whaitiri del Partit Laborista, qui d'aleshores és diputada per Ikaroa-Rāwhiti.[18][19]

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. La reducció d'un diputat es deu al fet que el Partit Progressista no participà en les eleccions.
  2. La reducció d'un escó es deu a la reducció dels escons «sobresortits», amb el Partit Maori guanyant tres escons de circumscripció tot i tenir un vot pel partit que els hagués donat tant sols dos escons si no haguessin guanyat en cap circumscripció.

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. (anglès) «What is the Representation Commission?». Comissió Electoral. [Consulta: 27/01/2013.]
  2. (anglès) «Reviewing electorates - frequently asked questions». Comissió Electoral. [Consulta: 27/01/2013.]
  3. (anglès) «Earthquake forces cancellation of census». 3 News. [Publicació: 25/02/2011.] [Consulta: 27/01/2013.]
  4. (anglès) «2013 Census announcement – Media Release». Statistics New Zealand. [Consulta: 27/01/2013.]
  5. 5,0 5,1 5,2 «Official Count Results – Overall Status». Comissió Electoral. [Consulta: 04/08/2012].
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 «Party Votes and Turnout by Electorate – Statistics – 2011 General Election». Comissió Electoral. [Consulta: 04/08/2012].
  7. 7,0 7,1 (anglès) «Carter elected Speaker of the House». Stuff.co.nz. [Publicació: 31/01/2013.] [Consulta: 02/02/2013.]
  8. 8,0 8,1 8,2 (anglès) Romanos, Amelia: «Boost for women in new Cabinet». The New Zealand Herald. [Publicació: 12/12/2011.] [Consulta: 27/01/2013.]
  9. 9,0 9,1 (anglès) «Ministerial List for Announcement on 22 January 2013». Beehive.govt.nz. [Publicació: 22/01/2013.] [Consulta: 27/01/2013.]
  10. 10,0 10,1 (anglès) «Appointment of Ministers». New Zealand Gazette. [Publicació: 24/10/2013.] [Consulta: 15/11/2013.]
  11. 11,0 11,1 (anglès) Key, John: «National’s new whips announced». Partit Nacional de Nova Zelanda. [Publicació: 20/12/2011.] [Consulta: 27/01/2013.]
  12. 12,0 12,1 (anglès) «Another blow for embattled MP Peter Dunne». Television New Zealand. [Publicació: 10/06/2013.] [Consulta: 11/06/2013.]
  13. (anglès) «Labour MPs Spokesperson roles and ranking». Partit Laborista de Nova Zelanda. [Publicació: 19/12/2011.] [Consulta: 02/02/2013.]
  14. (anglès) «Labour MPs». Partit Laborista de Nova Zelanda. [Consulta: 14/10/2013.]
  15. (anglès) Young, Audrey; Harper, Paul: «Big promotions ahead in today's Cabinet reshuffle». The New Zealand Herald. [Publicació: 12/12/2011.] [Consulta: 02/02/2013.]
  16. 16,0 16,1 (anglès) «National gets the numbers it needs with deals». Television New Zealand. [Publicació: 05/12/2011.] [Consulta: 02/02/2013.]
  17. 17,0 17,1 17,2 17,3 (anglès) «New Zealand minister to face electoral fraud charges, resigns portfolios». Reuters. [Publicació: 16/10/2013.] [Consulta: 15/11/2013.]
  18. (anglès) Trevett, Claire: «Labour's Meka Whaitiri leads Ikaroa-Rawhiti by-election». The New Zealand Herald. [Publicació: 29/06/2013.] [Consulta: 29/06/2013.]
  19. (anglès) «By-Election Results -- Ikaroa-Rāwhiti». Comissió Electoral. [Consulta: 29/06/2013.]

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]