David Rikl

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula de personaDavid Rikl
Biografia
Naixement David Rikl
27 de febrer de 1971
Brandýs (Txecoslovàquia)
Residència Londres, Anglaterra
Nacionalitat Txecoslovàquia Txecoslovàquia
República Txeca República Txeca
Alçada 1.78 m
Pes 68 kg
Activitat
Ocupació Tennista
Període d'activitat 1989−2005
Patrimoni net estimat 3.063.257 $
Esport Tennis
Mà de joc Esquerrà (revés a dues mans)
Modalitat Partit de tennis Feather-core-thumbs-up.svgFeather-core-thumbs-down.svg Simple gold cup.svg Rècord personal
Tennis individual 54–94 0 41 (1994)
Tennis dobles 390–232 30 4 (2001)
ATP Info ATP
Participà en
Data Activitat
Jocs Olímpics d'estiu de 2000
Família
Fill/a
Modifica dades a Wikidata

David Rikl (Brandýs, Txecoslovàquia, 27 de febrer de 1971) és un tennista txec ja retirat de la competició que va destacar àmpliament en dobles, on va guanyar tots els seus torneigs ATP. El seu lloc més alt en el rànquing de dobles va ser el número 4, mentre que en individuals va arribar al lloc 41.

Torneigs Grand Slam[modifica]

Dobles: 2 (0−2)[modifica]

Resultat Núm. Any Torneig Parella Oponents Marcador
Finalista 1. 2001 Wimbledon Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of the United States.svg Jared Palmer
4−6, 6−4, 3−6, 6−7
Finalista 2. 2004 US Open Flag of India.svg Leander Paes Flag of the Bahamas.svg Mark Knowles
Flag of Canada.svg Daniel Nestor
3−6, 3−6

Palmarès: 30 (0−30)[modifica]

Dobles: 1 (0−1)[modifica]

Resultat Núm. Data Torneig Superfície Oponent en la final Marcador
Finalista 1. 10 de gener de 1994 Flag of Indonesia.svg Jakarta, Indonèsia Dura Flag of the United States.svg Michael Chang 3−6, 3−6

Dobles: 53 (30−23)[modifica]

Llegenda (pre/post 2009)
Grand Slams (0−2)
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals (0−0)
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000 (4−2)
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500 Series (4−3)
ATP International Series /
ATP World Tour 250 Series (22−16)
Títols per superfície
Dura (7−9)
Gespa (3−2)
Terra batuda (18−8)
Moqueta (2−4)
Resultat Núm. Data Torneig Superfície Parella Oponents en la final Marcador
Guanyador 1. 7 d'octubre de 1991 Flag of Israel.svg Tel Aviv, Israel Dura Flag of the Netherlands.svg Michiel Schapers Flag of Argentina.svg Javier Frana
Flag of Mexico.svg Leonardo Lavalle
6−2, 6−7, 6−3
Guanyador 2. 6 de juliol de 1992 Flag of the United States.svg Newport, Estats Units Gespa Flag of South Africa (1928–1994).svg Royce Deppe Flag of the United States.svg Paul Annacone
Flag of the United States.svg David Wheaton
6−4, 6−4
Finalista 1. 28 de setembre de 1992 Flag of Switzerland.svg Basilea, Suïssa Dura (i) Flag of the Czech Republic.svg Karel Nováček Flag of the Netherlands.svg Tom Nijssen
Flag of the Czech Republic.svg Cyril Suk
3−6, 4−6
Finalista 2. 8 de març de 1993 Flag of Spain.svg Saragossa, Espanya Moqueta (i) Flag of the United States.svg Mike Bauer Flag of the Czech Republic.svg Martin Damm
Flag of the Czech Republic.svg Karel Nováček
6−2, 4−6, 5−7
Finalista 3. 11 d'octubre de 1993 Flag of Israel.svg Tel Aviv Dura Flag of the United States.svg Mike Bauer Flag of Spain.svg Sergi Casal
Flag of Spain.svg Emilio Sánchez
4−6, 4−6
Guanyador 3. 25 d'octubre de 1993 Flag of Chile.svg Santiago, Xile Terra batuda Flag of the United States.svg Mike Bauer Flag of Sweden.svg Christer Allgårdh
Flag of the United States.svg Brian Devening
7−6, 6−4
Guanyador 4. 4 d'abril de 1994 Flag of Spain.svg Barcelona, Espanya Terra batuda Flag of Russia.svg Ievgueni Kàfelnikov Flag of the United States.svg Jim Courier
Flag of Spain.svg Javier Sánchez
5−7, 6−1, 6−4
Guanyador 5. 25 d'abril de 1994 Flag of Germany.svg Munic, Alemanya Terra batuda Flag of Russia.svg Ievgueni Kàfelnikov Flag of Germany.svg Boris Becker
Flag of the Czech Republic.svg Petr Korda
7−6, 7−5
Guanyador 6. 9 de maig de 1994 Flag of Italy.svg Roma, Itàlia Terra batuda Flag of Russia.svg Ievgueni Kàfelnikov Flag of South Africa.svg Wayne Ferreira
Flag of Spain.svg Javier Sánchez
6−1, 7−5
Guanyador 7. 17 d'octubre de 1994 Flag of Austria.svg Viena, Àustria Moqueta (i) Flag of the United States.svg Mike Bauer Flag of Austria.svg Alex Antonitsch
Flag of the United Kingdom.svg Greg Rusedski
7−6, 6−4
Finalista 4. 31 de juliol de 1995 Flag of the Czech Republic.svg Praga, República Txeca Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Belgium.svg Libor Pimek
Flag of South Africa.svg Byron Talbot
5−7, 6−1, 6−7
Guanyador 7. 11 de setembre de 1995 Flag of Colombia.svg Bogotà, Colòmbia Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Steve Campbell
Flag of the United States.svg MaliVai Washington
7−6, 6−2
Guanyador 9. 23 d'octubre de 1995 Flag of Chile.svg Santiago (2) Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Shelby Cannon
Flag of the United States.svg Francisco Montana
6−4, 4−6, 6−1
Finalista 5. 30 d'octubre de 1995 Flag of Uruguay.svg Montevideo, Uruguai Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Spain.svg Sergi Casal
Flag of Spain.svg Emilio Sánchez
6−2, 6−7, 6−7
Finalista 6. 6 de novembre de 1995 Flag of Argentina.svg Buenos Aires, Argentina Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Vincent Spadea
Flag of South Africa.svg Christo van Rensburg
3−6, 3−6
Guanyador 10. 25 de març de 1996 Flag of Morocco.svg Casablanca, Marroc Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Spain.svg Tomás Carbonell
Flag of Spain.svg Francisco Roig
7−6, 6−3
Guanyador 11. 9 de setembre de 1996 Flag of Colombia.svg Bogotà (2) Terra batuda Flag of Venezuela.svg Nicolás Pereira Flag of Ecuador.svg Pablo Campana
Flag of Ecuador.svg Nicolás Lapentti
6−3, 7−6
Finalista 7. 4 de novembre de 1996 Flag of Russia.svg Moscou, Rússia Moqueta (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Rick Leach
Flag of Russia.svg Andreï Olhovskiy
6−4, 1−6, 2−6
Guanyador 12. 13 d'octubre de 1997 Flag of the Czech Republic.svg Ostrava, República Txeca Moqueta (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of the United States.svg Francisco Montana
6−2, 6−4
Finalista 8. 27 de juliol de 1998 Flag of Croatia.svg Umag, Croàcia Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United Kingdom.svg Neil Broad
Flag of South Africa.svg Piet Norval
1−6, 6−3, 3−6
Guanyador 13. 10 d'agost de 1998 Flag of San Marino.svg San Marino, San Marino Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Argentina.svg Mariano Hood
Flag of Argentina.svg Sebastián Prieto
6−4, 7−6
Guanyador 14. 17 d'agost de 1998 Flag of the United States.svg Indianapolis, Estats Units Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the Bahamas.svg Mark Knowles
Flag of Canada.svg Daniel Nestor
7−5, 4−6, 6−1
Finalista 9. 28 de setembre de 1998 Flag of Spain.svg Mallorca, Espanya Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Argentina.svg Pablo Albano
Flag of Argentina.svg Daniel Orsanic
6−7, 3−6
Guanyador 15. 26 d'octubre de 1998 Flag of Mexico.svg Acapulco, Mèxic Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Argentina.svg Daniel Orsanic
Flag of Mexico.svg David Roditi
6−4, 6−2
Finalista 10. 11 de gener de 1999 Flag of New Zealand.svg Auckland, Nova Zelanda Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Jeff Tarango
Flag of the Czech Republic.svg Daniel Vacek
5−7, 5−7
Finalista 11. 5 d'abril de 1999 Flag of Portugal.svg Estoril, Portugal Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Spain.svg Tomás Carbonell
Flag of the Czech Republic.svg Donald Johnson
3−6, 6−2, 1−6
Finalista 12. 19 d'abril de 1999 Flag of Monaco.svg Montecarlo, Mònaco Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of France.svg Olivier Delaitre
Flag of the United Kingdom.svg Tim Henman
2−6, 3−6
Finalista 13. 14 de juny de 1999 Flag of the Netherlands.svg 's-Hertogenbosch, Països Baixos Gespa Flag of South Africa.svg Ellis Ferreira Flag of India.svg Leander Paes
Flag of the Netherlands.svg Jan Siemerink
Final cancel·lada
Finalista 14. 4 d'octubre de 1999 Flag of Switzerland.svg Basilea, Països Baixos (2) Moqueta (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of South Africa.svg Brent Haygarth
Flag of Macedonia.svg Aleksandar Kitinov
6−0, 4−6, 5−7
Guanyador 16. 7 de febrer de 2000 Flag of the United Arab Emirates.svg Dubai, Emirats Àrabs Units Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of South Africa.svg Robbie Koenig
Flag of Australia.svg Peter Tramacchi
6−2, 7−5
Guanyador 17. 10 de juliol de 2000 Flag of Switzerland.svg Gstaad, Suïssa Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of France.svg Jérôme Golmard
Flag of Germany.svg Michael Kohlmann
3−6, 6−3, 6−4
Guanyador 18. 17 de juliol de 2000 Flag of Germany.svg Stuttgart, Alemanya Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Argentina.svg Lucas Arnold Ker
Flag of the United States.svg Donald Johnson
5−7, 6−2, 6−3
Finalista 15. 9 d'octubre de 2000 Flag of Austria.svg Viena Dura (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Russia.svg Ievgueni Kàfelnikov
Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg Nenad Zimonjić
4−6, 4−6
Finalista 16. 23 d'octubre de 2000 Flag of Russia.svg Moscou (2) Moqueta (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Sweden.svg Jonas Björkman
Flag of Germany.svg David Prinosil
2−6, 3−6
Guanyador 19. 30 d'octubre de 2000 Flag of Germany.svg Stuttgart, Alemanya Dura (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of South Africa.svg Piet Norval
3−6, 6−3, 6−4
Finalista 17. 12 de febrer de 2001 Flag of Denmark.svg Copenhaguen, Dinamarca Dura (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Zimbabwe.svg Wayne Black
Flag of Zimbabwe.svg Kevin Ullyett
3−6, 3−6
Guanyador 20. 21 de març de 2001 Flag of the United States.svg Miami, Estats Units Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of Australia.svg Todd Woodbridge
Flag of Sweden.svg Jonas Björkman
7−5, 7−6(3)
Guanyador 21. 21 de maig de 2001 Flag of Austria.svg Sankt Pölten, Àustria Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Petr Pála Flag of Brazil.svg Jaime Oncins
Flag of Argentina.svg Daniel Orsanic
6−3, 5−7, 7−5
Finalista 18. 25 de juny de 2001 Flag of the United Kingdom.svg Wimbledon, Regne Unit Gespa Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of the United States.svg Jared Palmer
3−6, 6−4, 3−6, 6−7(6)
Guanyador 22. 30 de juliol de 2001 Flag of Canada.svg Mont-real, Canadà Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of the United States.svg Jared Palmer
6−4, 3−6, 6−3
Finalista 19. 8 d'octubre de 2001 Flag of Austria.svg Viena (2) Dura (i) Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the Czech Republic.svg Martin Damm
Flag of the Czech Republic.svg Radek Štěpánek
3−6, 2−6
Finalista 20. 6 de gener de 2002 Flag of Qatar.svg Doha, Qatar Dura Flag of the Czech Republic.svg Jiří Novák Flag of the United States.svg Donald Johnson
Flag of the United States.svg Jared Palmer
3−6, 6−7(5)
Finalista 21. 25 de febrer de 2002 Flag of Mexico.svg Acapulco Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Martin Damm Flag of the United States.svg Bob Bryan
Flag of the United States.svg Mike Bryan
1−6, 6−3, [2−10]
Guanyador 23. 20 de maig de 2002 Flag of Austria.svg Sankt Pölten (2) Terra batuda Flag of the Czech Republic.svg Petr Pála Flag of the United States.svg Bob Bryan
Flag of the United States.svg Mike Bryan
7−5, 6−4
Guanyador 24. 10 de juny de 2002 Flag of Germany.svg Halle, Alemanya Gespa Flag of Germany.svg David Prinosil Flag of Sweden.svg Jonas Björkman
Flag of Australia.svg Todd Woodbridge
4−6, 7−6(5), 7−5
Guanyador 25. 8 de juliol de 2002 Flag of Switzerland.svg Gstaad (2) Terra batuda Flag of Australia.svg Joshua Eagle Flag of Italy.svg Massimo Bertolini
Flag of Italy.svg Cristian Brandi
7−6(5), 6−4
Guanyador 26. 15 de juliol de 2002 Flag of Germany.svg Stuttgart (2) Terra batuda Flag of Australia.svg Joshua Eagle Flag of South Africa.svg David Adams
Flag of Argentina.svg Gastón Etlis
6−3, 6−4
Guanyador 27. 24 de febrer de 2003 Flag of the United Arab Emirates.svg Dubai (2) Dura Flag of India.svg Leander Paes Flag of Zimbabwe.svg Wayne Black
Flag of Zimbabwe.svg Kevin Ullyett
6−3, 6−0
Finalista 22. 19 de març de 2003 Flag of the United States.svg Miami Dura Flag of India.svg Leander Paes Flag of Switzerland.svg Roger Federer
Flag of Belarus.svg Max Mirnyi
5−7, 3−6
Guanyador 28. 7 de juliol de 2003 Flag of Switzerland.svg Gstaad (3) Terra batuda Flag of India.svg Leander Paes Flag of the Czech Republic.svg František Čermák
Flag of the Czech Republic.svg Leoš Friedl
6−3, 6−3
Finalista 23. 30 d'abril de 2004 Flag of the United States.svg US Open, Estats Units Dura Flag of India.svg Leander Paes Flag of the Bahamas.svg Mark Knowles
Flag of Canada.svg Daniel Nestor
3−6, 3−6
Guanyador 29. 7 de juny de 2004 Flag of Germany.svg Halle (2) Gespa Flag of India.svg Leander Paes Flag of the Czech Republic.svg Tomáš Cibulec
Flag of the Czech Republic.svg Petr Pála
6−2, 7−5
Guanyador 30. 5 de juliol de 2004 Flag of Switzerland.svg Gstaad (4) Terra batuda Flag of India.svg Leander Paes Flag of Switzerland.svg Marc Rosset
Flag of Switzerland.svg Stanislas Wawrinka
6−4, 6−2

Trajectòria a Grand Slams[modifica]

Dobles[modifica]

Torneig 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 Torneigs Partits G/P
Open d'Austràlia A A A A 1R 1R A A A 2R QF 2R 2R QF A A 0 / 7 9 − 7
Roland Garros 3R A 1R 2R 2R 2R 1R 1R 2R 3R QF 3R 3R SF 2R 1R 0 / 15 20 − 15
Wimbledon 1R A 1R A 1R A 2R 2R 1R 2R 3R F QF SF 2R 1R 0 / 13 20 − 13
US Open A A A 1R 1R 2R 1R QF 2R 3R 1R 3R 2R 1R F A 0 / 12 15 − 12
Jocs Olímpics NC A No celebrat A No celebrat 2R No celebrat A NC 0 / 1 1 – 1
Rànquing a final d'any 122 109 71 99 27 49 53 54 43 29 11 7 20 14 23 499
Llegenda: G: Guanyador; F: Finalista; SF: Semifinalista; QF: Quarts de final; Q: Qualificació; A: Absent; RR: Round Robin

Enllaços externs[modifica]