Llista de jutges del Tribunal Europeu de Drets Humans

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Infotaula d'organitzacióLlista de jutges del Tribunal Europeu de Drets Humans
Dades bàsiques
Tipus entitat article de llista de Wikimedia
Modifica dades a Wikidata

El Tribunal Europeu de Drets Humans és un tribunal internacional establert per la Convenció Europea de Drets Humans. És un òrgan del Consell d'Europa i els Jutges són escollits al Tribunal per l'assemblea Parlamentària del Consell, per representar cadascun dels Estats Membres. Els Jutges del Tribunal a gener 2018 són, per ordre de precedència:

Nom Estat Càrrec Data elecció Data finalització[1][2]
Guido Raimondi Itàlia President 2010 2019
Angelika Nussberger Alemània Vicepresident 2011 2019
Linos-Alexandre Sicilianos Grècia Vicepresident 2011 2020
Ganna Yudkivska Ucraïna President de secció 2010 2019
Helena Jäderblom Suècia President de secció 2012 2021
Robert R. Spano Islàndia President de secció 2013 2022
María Elósegui Itxaso Espanya Jutge 2018
Ledi Bianku Albània Jutge 2008 2017
Lado Chanturia Georgia Jutge 2018
Ayşe Işıl Karakaş Turquia Jutge 2008 2017
Nebojša Vučinić Montenegro Jutge 2008 2017
Kristina Pardalos San Marino Jutge 2009 2018
Vincent A. De Gaetano Malta Jutge 2010 2019
Julia Laffranque Estònia Jutge 2011 2020
Paulo Pinto de Albuquerque Portugal Jutge 2011 2020
Erik Møse Noruega Jutge 2011 2020
Helen Keller Suïssa Jutge 2011 2020
André Potocki França Jutge 2011 2020
Paul Lemmens Bèlgica Jutge 2012 2021
Aleš Pejchal República Txeca Jutge 2012 2021
Krzysztof Wojtyczek Polònia Jutge 2012 2021
Valeriu Griţco Moldàvia Jutge 2012 2020
Faris Vehabović Bòsnia i Herzegovina Jutge 2012 2020
Ksenija Turković Croàcia Jutge 2012 2021
Dmitry Dedov Rússia Jutge 2013 2022
Egidijus Kūris Lituània Jutge 2013 2022
Iulia Motoc Romania Jutge 2013 2022
Jon Fridrik Kjølbro Dinamarca Jutge 2014 2023
Branko Lubarda Sèrbia Jutge 2015 2024
Yonko Grozev Bulgaria Jutge 2015 2024
Síofra O’Leary Irlanda Jutge 2015 2024
Carlo Ranzoni Liechtenstein Jutge 2015 2024
Mārtiņš Mits Letònia Jutge 2015 2024
Armen Harutyunyan Armènia Jutge 2015 2024
Stéphanie Mourou-Vikström Monaco Jutge 2015 2024
Georges Ravarani Luxemburg Jutge 2015 2024
Gabriele Kucsko-Stadlmayer Àustria Jutge 2015 2024
Pere Pastor Vilanova Andorra Jutge 2015 2024
Alena Poláčková Eslovàquia Jutge 2015 2024
Pauliine Koskelo Finlàndia Jutge 2016 2025
Georgios Serghides Xipre Jutge 2016 2025
Marko Bošnjak Eslovènia Jutge 2016 2025
Tim Eicke Regne Unit Jutge 2016 2025
Lətif Hüseynov Azerbaijan Jutge 2017 2026
Jovan Ilievski Macedònia Jutge 2017 2026
Jolien Schukking Països Baixos Jutge 2017 2026
Péter Paczolay Hongria Jutge 2017 2026
Roderick Liddell UK Registre
Françoise Elens-Passos Bèlgica Registre

Referències[modifica]