Copa del Món de Rugbi de 2003

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
Copa del Món de Rugbi de 2003
Detalls del torneig
Organitzador/s
Austràlia Austràlia
Dates 10 d'octubre – 22 de novembre
Núm. d'equips 20 (80 seleccions en la fase de classificació)
Classificació final
Campions Gold medal blank.svg Anglaterra Anglaterra
2n Silver medal blank.svg Austràlia Austràlia
3r Bronze medal blank.svg Nova Zelanda Nova Zelanda
Estadístiques
núm. de partits 48
Assistència 1.837.547 (38.282 per partit)
Màxim anotador ENG Jonny Wilkinson (113)
Més assaigs NZL Doug Howlett (7)
NZL Mils Muliaina (7)
1999
2007
Modifica dades a Wikidata

  La Copa del Món de Rugbi 2003 fou la cinquena Copa del Món de Rugbi i va suposar el primer títol per a Anglaterra.[1] La idea inicial de la candidatura era una co-organització entre Austràlia i Nova Zelanda, però finalment tots els partits es van disputar en territori australià per diferències entre la part neozelandesa de la candidatura i la Rugby World Cup Limited. Els favorits previs a l'esdeveniment eren Anglaterra, ja que segons els experts es trobaven en el seu millor moment com a equip després de derrotar a tots els equips amb més tradició de rugbi de l'hemisferi i guanyar el Grand Slam en el Torneig de les Sis Nacions de 2003. També s'esperava una bona actuació de Nova Zelanda, França, Sud-àfrica i del campió i defensor del títol, Austràlia.[2]

El torneig va començar amb la nació amfitriona Austràlia derrotant a Argentina per 24-8 al Telstra Stadium de Sydney. Austràlia va derrotar a Nova Zelanda 22-10 a la semifinal, per jugar contra Anglaterra a la final. En una final memorable, que es va decidir en la pròrroga, Austràlia i Anglaterra van mantenir un frec a frec fins que a les acaballes del torneig un drop de Jonny Wilkinson posaria el definitiu 20-17 per Anglaterra, que es va convertir en el primer equip de l'hemisferi nord per guanyar la Copa Webb Ellis i convertir-se en campions del món de per primera vegada.[3]

Classificació[modifica]

Per a l'edició de 2003, l'organització va tornar al sistema anterior de classificació automàtica, de manera que els equips que havien assolit els quarts de final a Gal·les es classificaven automàticament per a l'edició de 2003. Les 12 places restants s'haruien de dirimir en diversos torneigs regionalitzats i una repesca. Finalment, els 20 equips classificats foren:

Àfrica Amèrica Europa Oceania/Àsia

Candidatura[modifica]

Austràlia va guanyar el dret a organitzar la Copa del Món de 2003 en solitari després d'una disputa entre la Nova Zelanda i la World Rugby Cup Limited. S'esperava que Austràlia i Nova Zelanda coorganitzarien el torneig i que a terreny neozelandès es farien 23 dels 48 partits.[4] La insistència de Nova Zelanda sobre la modificació de les disposicions relatives en la designació de les seus va fer que la International Rugby Board li retirés el dret de ser seu del torneig.[5]

Seus[modifica]

En línies generals, la capacitat total dels estadis per al torneig fou menor que la de la Copa del Món de Rugbi 1999 feta a Gal·les. El Adelaide Oval es va sotmetre a una remodelació que va costar $ 20 milions, finançada íntegrament per l'Associació de Cricket d'Austràlia del Sud, amb dues noves tribunes construïdes al costat de les Victor Richardson Gates. El Suncorp Stadium fou una nova seu amb un cost de $ 280 milions dissenyat específicament per al rugbi, i es va obrir just abans de l'inici de la Copa Mundial 2003. El Central Coast Stadium fou també un lloc de nova construcció, i va obrir les seves portes al febrer de 2000 amb un cost d'uns $ 30 milions. L'Aussie Stadium fou un dels dos estadis de Sydney, el qual ja s'havia utilitzat per a la competició de futbol durant els Jocs Olímpics d'estiu de 2000. L'altre lloc a Sydney fou el Telstra Stadium, que ja fou una peça central dels Jocs Olímpics del 2000. Anteriorment conegut com a Estadi d'Austràlia, el Telstra Stadium va ser construït amb un cost de més de 600 milions $ australians i va ser l'estadi més gran utilitzat a la Copa del Món de 2003.[6]

Estadi núm. partits Ciutat Estat Capacitat Màxima assistència
Telstra Stadium 7 Sydney New South Wales 83,500 82.957 (Final: Austràlia vs Anglaterra)
Aussie Stadium 5 Sydney New South Wales 42.500 37.137 (Escòcia vs. Fiji)
Central Coast Stadium 3 Gosford New South Wales 20,059 19,653 (Japó vs. Estats Units)
WIN Stadium 2 Wollongong New South Wales 18,484 17,833 (França vs. Estats Units)
Suncorp Stadium 9 Brisbane Queensland 52,500 48,778 (Austràlia vs. Romania)
Dairy Farmers Stadium 3 Townsville Queensland 24,843 21,309 (França vs. Japó)
Telstra Dome 7 Melbourne Victoria 53.371 54.206 (Austràlia vs. Irlanda)
Subiaco Oval 5 Perth Western Australia 42.922 38.834 (Sud-àfrica vs. Anglaterra)
Canberra Stadium 4 Canberra Australian Capital Territory 24.647 22.641 (Itàlia vs. Gal·les)
Adelaide Oval 2 Adelaide South Australia 33.597 30.203 (Irlanda vs. Argentina)
York Park 1 Launceston, Tasmania Tasmània 19.891 15.457 (Namíbia vs. Romania)

Seleccions[modifica]

Àrbitres[modifica]

Fase de grups[modifica]

Després del complex format utilitzat en la Copa del Món de Rugbi de 1999, un nou format més simple va ser introduït i els vint equips es van dividir en quatre grups de cinc nacions, amb els dos primers de cada grup que accedien directament a la fase final. finalment, 40 partits foren disputats en la fase de grups. També, per primera vegada, un sistema de punts de bonificació es va implementar en la puntuació dels partits en la fase de grups. Aquest sistema és idèntic a l'utilitzat durant molt temps en l'hemisferi sud, i aviat fou adoptat en la majoria de les competicions europees amb excepció del Torneig de les Sis Nacions. Així doncs, els equips reben 4 punts per victòria, 2 punts per empat, 1 punt de bonificació ofensiva per anotar quatre o més assaigs en un partit i 1 punt de bonificació defensiva per perdre un partit per set punts o menys.[1]

Grup A Grup B Grup C Grup D

Austràlia Austràlia
Ireland rugby Irlanda
Argentina Argentina
Namíbia Namíbia
Romania Romania

França França
Estats Units Estats Units
Japó Japó
Fiji Fiji
Escòcia Escòcia

Sud-àfrica Sud-àfrica
Anglaterra Anglaterra
Samoa Samoa
Geòrgia Geòrgia
Uruguai Uruguai

Nova Zelanda Nova Zelanda
Gal·les Gal·les
Itàlia Itàlia
Canadà Canadà
Tonga Tonga

Fase de Grups[modifica]

Classificat per a quarts de finals

Grup A[modifica]

Equip J G E P PF PC Bonus Pts
Austràlia Austràlia 4 4 0 0 273 32 2 18
Ireland rugby Irlanda 4 3 0 1 141 56 3 15
Argentina Argentina 4 2 0 2 140 57 3 11
Romania Romania 4 1 0 3 65 192 1 5
Namíbia Namíbia 4 0 0 4 28 310 0 0
Austràlia Austràlia 24–8
(14-3)
Argentina Argentina 10 d'octubre de 2003, 20:30 UTC+10
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 81.350 espectadors
Àrbitre: Paul Honiss (Nova Zelanda)
Con.: Flatley
Pen.: Flatley (4)
Pen.: M. Contepomi

Ireland rugby Irlanda 45–17
(26-0)
Romania Romania 11 d'octubre de 2003, 17:00 UTC+10
- Central Coast Stadium, Gosford
Assistència: 19.123 espectadors
Àrbitre: Jonathan Kaplan (Sud-àfrica)
Con.: Humphreys (3)
O'Gara
Pen.: Humphreys (4)
Con.: Tofan
Vioreanu
Pen.: Tofan

Argentina Argentina 67–14
(27-7)
Namíbia Namíbia 14 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10
- Central Coast Stadium, Gosford
Assistència: 17.887 espectadors
Àrbitre: Nigel Whitehouse (Gal·les)
Assaigs: Méndez, Bouza (2), J. Fernández Miranda, Assaig de càstig (2), Gaitán (3), N. Fernández Miranda
Con: Quesada (7)
Pen: Quesada
Assaigs: Grobier, Husselman
Con: Wessels (2)

Austràlia Austràlia 90–8
(38-8)
Romania Romania 18 d'octubre de 2003, 16:00 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 48.778 espectadors
Àrbitre: Pablo De Luca (Argentina)
Assaigs: Flatley, Rogers (3), Burke (2), Larkham (2), Mortlock, Roff, Giteau, Tuqiri, Smith
Con: Flatley (11)
Pen: Flatley
Assaigs: Toderasc
Pen: Tofan

Ireland rugby Irlanda 64–7
(33-7)
Namíbia Namíbia 19 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+10
- Aussie Stadium, Sydney
Assistència: 35.382 espectadors
Àrbitre: Andrew Cole (Austràlia)
Assaigs: Quinlan (2), Dempsey, Hickie, Horan, Miller (2), G. Easterby, S. Horgan, Kelly
Con: O'Gara (7)
Assaigs: Powell
Con: Wessels

Argentina Argentina 50–3
(31-0)
Romania Romania 22 d'octubre de 2003, 14:00 UTC+10
- Aussie Stadium, Sydney
Assistència: 33.673 espectadors
Àrbitre: Chris White (Anglaterra)
Assaigs: Gaitán, Hernández (2), M. Contepomi, N. Fernández Miranda, Bouza (2)
Con: J. Fernández Miranda (4), Quesada (2)
Pen: J. Fernández Miranda
Pen: Ionut Tofan

Austràlia Austràlia 142–0
(69-0)
Namíbia Namíbia 25 d'octubre de 2003, 15:30 UTC+9:30
- Adelaide Oval
Assistència: 28.196 espectadors
Àrbitre: Joël Jutge (França)
Assaigs: Latham (5), Lyons, Mortlock, Tuqiri (3), Assaig de càstig, Rogers (2), Paul, Giteau (3), Grey, Turinui (2), Burke, Roe
Con: Rogers (16)



Argentina Argentina 15–16
(9-10)
Ireland rugby Irlanda 26 d'octubre de 2003, 18:00 UTC+10:30
- Adelaide Oval
Assistència: 30.203 espectadors
Àrbitre: André Watson (Sud-àfrica)
Pen: Quesada (3)
Drop: Quesada, Corleto
Assaigs: Quinlan
Con: Humphreys
Pen: Humphreys, O'Gara (2)

Namíbia Namíbia 7–37
(0-32)
Romania Romania 30 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+11
- York Park, Launceston
Assistència: 15.457 espectadors
Àrbitre: Peter Marshall (Austràlia)
Assaigs: Isaacs
Con: Wessels
Assaigs: Petrichei, Sirbu, Chiriac, Teodorescu, Sauan
Con: Tofan (3)
Pen: Tofan (2)

Austràlia Austràlia 17–16
(11-6)
Ireland rugby Irlanda 1 de novembre de 2003, 20:35 UTC+11
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 54,206 espectadors
Àrbitre: Paddy O'Brien (Nova Zelanda)
Assaigs: Smith
Pen: Flatley (3)
Drop: Gregan
Assaigs: O'Driscoll
Con: O'Gara
Pen: O'Gara (2)
Drop: O'Driscoll


Grup B[modifica]

Equip J G E P PF PC Bonus Pts
França França 4 4 0 0 204 70 4 20
Escòcia Escòcia 4 3 0 1 102 97 2 14
Fiji Fiji 4 2 0 2 98 114 2 10
Estats Units Estats Units 4 1 0 3 86 125 2 6
Japó Japó 4 0 0 4 79 163 0 0
França França 61–18
(24-18)
Fiji Fiji 11 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 46,795 espectadors
Àrbitre: Alain Rolland (Irlanda)
Assaigs: Dominici (2), Harinordoquy, Jauzion (3), Ibañez
Con: Michalak (4)
Pen: Michalak (6)
Assaigs: Naevo, Caucaunibuca
Con: Little
Pen: Little (2)

Escòcia Escòcia 32–11
(15-6)
Japó Japó 11 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+10
- Dairy Farmers Stadium, Townsville
Assistència: 19,170 espectadors
Àrbitre: Stuart Dickinson (Austràlia)
Assaigs: Paterson (2), Grimes, Taylor, Danielli
Con: Paterson, Townsend
Pen: Paterson
Assaigs: Onozawa
Pen: Hirose (2)

Fiji Fiji 19–18
(3-6)
Estats Units Estats Units 15 d'octubre de 2003, 17:00 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 30,990 espectadors
Àrbitre: Joël Jutge (França)
Assaigs: Naevo
Con: Little
Pen: Little (4)
Assaigs: van Zyl, Schubert
Con: Hercus
Pen: Hercus (2)

França França 51–29
(20-16)
Japó Japó 18 d'octubre de 2003, 19:00 UTC+10
- Dairy Farmers Stadium, Townsville
Assistència: 21.309 espectadors
Àrbitre: Alan Lewis (Irlanda)
Assaigs: Michalak, Rougerie (2), Pelous, Dominici, Crenca
Con: Michalak (5), Merceron
Pen: Michalak (3)
Assaigs: Konia, Ohata
Con: Kurihara (2)
Pen: Kurihara (5)

Escòcia Escòcia 39–15
(24-9)
Estats Units Estats Units 20 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 46.796 espectadors
Àrbitre: Jonathan Kaplan (Sud-àfrica)
Assaigs: Danielli (2), Kerr, Townsend, Paterson
Con: Paterson (4)
Pen: Paterson (2)
Pen: Hercus (5)

Fiji Fiji 41–13
(16-13)
Japó Japó 23 d'octubre de 2003, UTC+10
- Dairy Farmers Stadium, Townsville
Assistència: 17.269 espectadors
Àrbitre: Nigel Whitehouse (Gal·les)
Assaigs: Tuilevu (2), Ligairi (2), Vunibaka
Con: Little (2)
Pen: Little (4)
Assaigs: Miller
Con: Miller
Pen: Miller
Drop: Miller

Andy Miller va fer un drop de 52 metres el més llarg, fins aquell moment.


França França 51–9
(19-6)
Escòcia Escòcia 25 d'octubre de 2003, 20:30 UTC+10
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 78.974 espectadors
Àrbitre: David McHugh (Irlanda)
Assaigs: Betsen, Harinordoquy, Michalak, Galthié, Brusque
Con: Michalak (3), Merceron
Pen: Michalak (4)
Drop: Michalak, Brusque
Pen: Paterson (3)

Japó Japó 26–39
(10-20)
Estats Units Estats Units 27 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+11
- Central Coast Stadium, Gosford
Assistència: 19.653 espectadors
Àrbitre: Steve Walsh (Nova Zelanda)
Assaigs: Kurihara, Ohata
Con: Kurihara (2)
Pen: Kurihara (4)
Assaigs: Hercus, Eloff, Schubert, van Zyl, Khasigian
Con: Hercus (4)
Pen: Hercus (2)

França França 41–14
(26-0)
Estats Units Estats Units 31 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+11
- WIN Stadium, Wollongong
Assistència: 17,833 espectadors
Àrbitre: Paul Honiss (Nova Zelanda)
Assaigs: Liebenberg (3), Poux, Yannick BBru
Con: Merceron (2)
Pen: Merceron (3)
Drop: Yachvili
Assaigs: Hercus, Schubert
Con: Hercus (2)

Escòcia Escòcia 22–20
(6-14)
Fiji Fiji 1 de novembre de 2003, 16:00 UTC+11
- Aussie Stadium, Sydney
Assistència: 37,137 espectadors
Àrbitre: Tony Spreadbury (Anglaterra)
Assaigs: Smith
Con: Paterson
Pen: Paterson (5)
Assaigs: Caucaunibuca (2)
Con: Little (2)
Pen: Little (2)


Grup C[modifica]

Sud-àfrica vs Georgia,
24 d'octubre de 2003
Equip J G E P PF PC Bonus Pts
Anglaterra Anglaterra 4 4 0 0 255 47 3 19
Sud-àfrica Sud-àfrica 4 3 0 1 184 60 3 15
Samoa Samoa 4 2 0 2 138 117 2 10
Uruguai Uruguai 4 1 0 3 56 255 0 4
Geòrgia Geòrgia 4 0 0 4 46 200 0 0
Sud-àfrica Sud-àfrica 72–6
(36-6)
Uruguai Uruguai 11 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+8
- Subiaco Oval, Perth, Western Australia
Assistència: 16.906 espectadors
Àrbitre: Paddy O'Brien (Nova Zelanda)
Assaigs: van der Westhuizen (3), van Niekerk, Botha, Delport, Fourie, Bands, Rossouw, Scholtz, Greef
Con: Koen (5), Hougaard
Pen: Aguirre (2)

Anglaterra Anglaterra 84–6
(34-3)
Geòrgia Geòrgia 12 d'octubre de 2003, 20::00 UTC+8
- Subiaco Oval, Perth
Assistència: 25.501 espectadors
Àrbitre: Pablo De Luca (Argentina)
Assaigs: Tindall, Dawson, Thompson, Back, Dallaglio, Greenwood (2), Regan, Cohen (2), Robinson, Luger
Con: Wilkinson (5), Grayson (4)
Pen: Wilkinson (2)
Pen: Urjukashvili, Jimsheladze

Samoa Samoa 60–13
(29-5)
Uruguai Uruguai 15 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+8
- Subiaco Oval, Perth
Assistència: 22,020 espectadors
Àrbitre: David McHugh (Irlanda)
Assaigs: Fa'asavalu (2), Lima (2), Tagicakibau, Fa'atau, Lemalu, Vili, Feaunati, Palepoi
Con: Va'a (3), Vili (2)
Assaigs: Capó, Lemoine
Pen: Aguirre

Sud-àfrica Sud-àfrica 6–25
(6-6)
Anglaterra Anglaterra 18 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+8
- Subiaco Oval, Perth, Western Australia
Assistència: 38,834 espectadors
Àrbitre: Peter Marshall (Austràlia)
Pen: Koen (2) Assaigs: Greenwood
Con: Wilkinson
Pen: Wilkinson (4)
Drop: Wilkinson (2)

Geòrgia Geòrgia 9–46
(9-24)
Samoa Samoa 19 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+8
- Subiaco Oval, Perth
Assistència: 21,507 espectadors
Àrbitre: Alain Rolland (Irlanda)
Pen: Jimsheladze (2)
Drop: Jimsheladze
Assaigs: Tagicakibau, Vaa'a, Sititi, So'oialo, Feaunati, Lima
Con: Va'a (5)
Pen: Va'a (2)

Sud-àfrica Sud-àfrica 46–19
(24-6)
Geòrgia Geòrgia 24 d'octubre de 2003, 20:00 UTC+10
- Aussie Stadium, Sydney
Assistència: 34.308 espectadors
Àrbitre: Stuart Dickinson (Austràlia)
Assaigs: Rossouw (2), Hougaard, van Niekerk, Fourie, Botha, Burger
Con: Hougaard (4)
Pen: Hougaard
Assaigs: Dadunashvili
Con: Jimsheladze
Pen: Jimsheladze (3), Kvirikashvili

Anglaterra Anglaterra 35–22
(7-16)
Samoa Samoa 26 d'octubre de 2003, 20:30 UTC+00
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 50.647 espectadors
Àrbitre: Jonathan Kaplan (Sud-àfrica)
Assaigs: Back, Assaig de càstig, Balshaw, Vickery
Con: Wilkinson (3)
Pen: Wilkinson (2)
Drop: Wilkinson
Assaigs: Sititi
Con: Va'a
Pen: Va'a (5)

Geòrgia Geòrgia 12–24
(3-10)
Uruguai Uruguai 28 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+11
- Aussie Stadium, Sydney
Assistència: 28.576 espectadors
Àrbitre: Kelvin Deaker (Nova Zelanda)
Pen: Urjukashvili, Kvirikashvili (3) Assaigs: Cardoso, Lamelas, Brignoni
Con: Aguirre (2), Menchaca
Pen: Juan Menchaca

Sud-àfrica Sud-àfrica 60–10
(31-3)
Samoa Samoa 1 de novembre de 2003, 17:30 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 48.496 espectadors
Àrbitre: Chris White (Anglaterra)
Assaigs: van Niekerk, Muller, Hougaard, Smith, Willemse, Fourie, van der Westhuyzen, de Kock
Con: Hougaard (5), Koen (2)
Pen: Hougaard
Drop: Hougaard
Assaigs: Palepoi
Con: Va'a
Pen: Va'a

Anglaterra Anglaterra 111–13
(42-6)
Uruguai Uruguai 2 de novembre de 2003, 17:30 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 46.233 espectadors
Àrbitre: Nigel Whitehouse (Gal·les)
Assaigs: Moody, Lewsey (5), Balshaw (2), Catt (2), Gomarsall (2), Luger, Abbott, Robinson (2), Greenwood
Con: Grayson (11), Catt (2)
Assaigs: Lemoine
Con: Menchaca
Pen: Menchaca (2)


Grup D[modifica]

Equip J G E P PF PC Bonus Pts
Nova Zelanda Nova Zelanda 4 4 0 0 282 57 4 20
Gal·les Gal·les 4 3 0 1 132 98 2 14
Itàlia Itàlia 4 2 0 2 77 123 0 8
Canadà Canadà 4 1 0 3 54 135 1 5
Tonga Tonga 4 0 0 4 46 178 1 1
Nova Zelanda Nova Zelanda 70–7
(25-0)
Itàlia Itàlia 11 d'octubre de 2003, 14:30 UTC+10
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 41.715 espectadors
Àrbitre: Andrew Cole (Austràlia)
Assaigs: B. Thorn, R. Thorne, Howlett (2), Spencer (2), Rokocoko (2), Marshall, Carter, MacDonald
Con: Carter (6)
Pen: Spencer
Assaigs: Phillips
Con: Peens

Gal·les Gal·les 41–10
(20-3)
Canadà Canadà 12 d'octubre de 2003, 18:00 UTC+10
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 24.874 espectadors
Àrbitre: Chris White (Anglaterra)
Assaigs: Parker, Cooper, M. Jones, Charvis, Thomas
Con: Harris (5)
Pen: Harris (2)
Assaigs: Tkachuk
Con: Pritchard
Drop: Ross

Itàlia Itàlia 36–12
(9-7)
Tonga Tonga 15 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10
- Canberra Stadium
Assistència: 18.967 espectadors
Àrbitre: Steve Walsh (Nova Zelanda)
Assaigs: M. Dallan, D. Dallan (2)
Con: Wakarua (3)
Pen: Wakarua (5)
Assaigs: Payne, Tu'ifua
Con: Tu'ipulotu

Nova Zelanda Nova Zelanda 68–6
(21-3)
Canadà Canadà 17 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10 - Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 38.899 espectadors
Àrbitre: Tony Spreadbury (Anglaterra)
Assaigs: Ralph (2), So'oialo (2), Muliaina (4), Meeuws, Nonu
Con: Carter (9)
Pen: Barker (2)

Gal·les Gal·les 27–20
(11-10)
Tonga Tonga 19 d'octubre de 2003, 18:00 UTC+10
- Canberra Stadium
Assistència: 19.806 espectadors
Àrbitre: Paul Honiss (Nova Zelanda)
Assaigs: Cooper, M. Williams
Con: S. Jones
Pen: S. Jones (4)
Drop: M. Williams
Assaigs: Hola, Kivalu, Lavaka
Con: Hola
Pen: Hola

Itàlia Itàlia 19–14
(6-6)
Canadà Canadà 21 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+10
- Canberra Stadium
Assistència: 20.515 espectadors
Àrbitre: Paddy O'Brien (Nova Zelanda)
Assaigs: Parisse
Con: Wakarua
Pen: Wakarua (4)
Assaigs: Fyffe
Pen: Barker (3)

Nova Zelanda Nova Zelanda 91–7
(35-0)
Tonga Tonga 24 d'octubre de 2003, 17:30 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 47.588 espectadors
Àrbitre: Pablo De Luca (Argentina)
Assaigs: Braid, Carter, Flynn, Ralph (2), Spencer, Meeuws, Assaig de càstig, Muliaina (2), MacDonald, Howlett (2)
Con: MacDonald (12), Spencer
Assaigs: Hola
Con: Tu'ipulotu

Itàlia Itàlia 15-27
(9-20)
Gal·les Gal·les 25 d'octubre de 2003, 18:30 UTC+10
- Canberra Stadium
Assistència: 22.641 espectadors
Àrbitre: Andrew Cole (Austràlia)
Pen: Wakarua (5) Assaigs: M. Jones, Parker, D. Jones
Con: Harris (3)
Pen: Harris (2)

Canadà Canadà 24–7
(9-7)
Tonga Tonga 29 d'octubre de 2003, 19:30 UTC+11
- WIN Stadium, Wollongong
Assistència: 15.630 espectadors
Àrbitre: Alain Rolland (Irlanda)
Assaigs: Fauth, Abrams
Con: Pritchard
Pen: Ross (4)
Assaigs: Kivalu
Con: Hola

Nova Zelanda Nova Zelanda 53–37
(28-24)
Gal·les Gal·les 2 de novembre de 2003, 20:35 UTC+11
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 80.012 espectadors
Àrbitre: André Watson (Sud-àfrica)
Assaigs: Rokocoko (2), MacDonald, Williams, Howlett (2), Spencer, Mauger
Con: MacDonald (5)
Pen: MacDonald
Assaigs: Taylor, Parker, Charvis, S. Williams
Con: S. Jones (4)
Pen: S. Jones (3)


Fase final[modifica]

Quarts de final Semifinals Final
                   
8 de novembre – Telstra Dome, Melbourne        
 Nova Zelanda Nova Zelanda  29
15 de novembre – Telstra Stadium, Sydney
 Sud-àfrica Sud-àfrica  9  
 Nova Zelanda Nova Zelanda  10
8 de novembre – Suncorp Stadium, Brisbane
   Austràlia Austràlia  22  
 Austràlia Austràlia  33
22 de novembre – Telstra Stadium, Sydney
 Escòcia Escòcia  16  
 Austràlia Austràlia  17
9 de novembre – Telstra Dome, Melbourne
   Anglaterra Anglaterra  20
 França França  43
16 de novembre – Telstra Stadium, Sydney
 Ireland rugby Irlanda  21  
 França França  7 Tercer lloc
9 de novembre – Suncorp Stadium, Brisbane
   Anglaterra Anglaterra  24  
 Anglaterra Anglaterra  28  Nova Zelanda Nova Zelanda  40
 Gal·les Gal·les  17    França França  13
20 de novembre de – Telstra Stadium, Sydney


Quarts de final[modifica]

Nova Zelanda Nova Zelanda 29–9
(13-6)
Sud-àfrica Sud-àfrica 8 de novembre de 2003, 18:30 UTC+11
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 40.734 espectadors
Àrbitre: Tony Spreadbury (Anglaterra])
Assaigs: MacDonald 16' c
Mealamu 59' m
Rokocoko 72' m
Con: MacDonald
Pen: MacDonald (3)
Drop: Mauger 45'
Pen: Hougaard (3)

Austràlia Austràlia 33–16
(9-9)
Escòcia Escòcia 8 de novembre de 2003, 20:00 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 45.412 espectadors
Àrbitre: Steve Walsh (Nova Zelanda)
Assaigs: Mortlock 46' c
Gregan 59' c
Lyons 64' c
Con: Flatley (3)
Pen: Flatley (4)
Assaig: Russell 80' c
Con: Paterson
Pen: Paterson (2)
Drop: Paterson 38'

França França 43–21
(27-0)
Ireland rugby Irlanda 9 de novembre de 2003, 18:30 UTC+11
- Telstra Dome, Melbourne
Assistència: 33.134 espectadors
Àrbitre: Jonathan Kaplan (Sud-àfrica)
Assaigs: Magne 3' c
Dominici 29' c
Harinordoquy 33' c
Crenca 47' c
Con: Michalak (4)
Pen: Michalak (5)
Assaigs: Maggs 52' c
O'Driscoll (2) 65' c, 80+2' c
Con: Humphreys (3)

Anglaterra Anglaterra 28–17
(3-10)
Gal·les Gal·les 9 de novembre de 2003, 20:00 UTC+10
- Suncorp Stadium, Brisbane
Assistència: 45.252 espectadors
Àrbitre: Alain Rolland (Irlanda)
Assaig: Greenwood 44' c
Con: Wilkinson
Pen: Wilkinson (6)
Drop: Wilkinson 80+1'
Assaigs: S. Jones 30' m
Charvis 35' m
M. Williams 71' c
Con: Harris


Semifinals[modifica]

Nova Zelanda Nova Zelanda 10–22
(7-13)
Austràlia Austràlia 15 de novembre de 2003, 20:00 UTC+11
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 82.444 espectadors
Àrbitre: Chris White (Anglaterra])
Assaig: Thorne 35' c
Con: MacDonald
Pen: MacDonald
Assaig: Mortlock 9' c
Con: Flatley
Pen: Flatley (5)

França França 7–24
(7-12)
Anglaterra Anglaterra 16 de novembre de 2003, 20:00 UTC+11
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 82.346 espectadors
Àrbitre: Paddy O'Brien (Nova Zelanda)
Assaig: Betsen 10' c
Con: Michalak
Pen: Wilkinson (5)
Drop: Wilkinson (3) 9', 38', 58'


Partit pel 3r/4t lloc[modifica]

Nova Zelanda Nova Zelanda 40–13
(15-6)
França França 20 de novembre de 2003, 20:00 UTC+11
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 62.712 espectadors
Àrbitre: Chris White (Anglaterra])
Assaigs: Jack 12' c
Howlett 20' c
Rokocoko 51' c
Thorn 54' c
Muliaina 58' c
Holah 72' m
Con: MacDonald
Carter (4)
Assaig: Elhorga 42' c
Con: Yachvili
Pen: Yachvili
Drop: Yachvili


Final[modifica]

Austràlia Austràlia 17–20
(a.e.t.)
(5-14)
Anglaterra Anglaterra 22 de novembre de 2003, 20:00 UTC+11
- Telstra Stadium, Sydney
Assistència: 82.957 espectadors
Àrbitre: André Watson (Sud-àfrica)
Assaig: Tuqiri 6' m
Pen: Flatley (4)
Assaig: Robinson 38' m
Pen: Wilkinson (4)
Drop: Wilkinson 100'


Estadístiques[modifica]

Equips[modifica]

Estadístiques d'equip
Equip Jugats Guanyats Empatats Perduts Diferència de punts Assaigs Conversions Penalitats Drop Targetes Grogues Targetes Vermelles
Anglaterra Anglaterra 7 7 0 0 239 36 27 23 8 1 0
Austràlia Austràlia 7 6 0 1 267 43 32 21 1 1 0
Nova Zelanda Nova Zelanda 7 6 0 1 260 52 40 6 1 1 0
França França 7 5 0 2 112 29 22 22 4 5 0
Sud-àfrica Sud-àfrica 5 3 0 2 104 27 17 7 1 1 0
Ireland rugby Irlanda 5 3 0 2 63 20 16 9 1 1 0
Gal·les Gal·les 5 3 0 2 23 17 14 11 1 2 0
Escòcia Escòcia 5 3 0 2 −12 12 8 13 1 1 0
Argentina Argentina 4 2 0 2 83 18 13 6 2 1 0
Fiji Fiji 4 2 0 2 −16 10 6 12 0 3 0
Samoa Samoa 4 2 0 2 21 18 12 8 0 1 0
Itàlia Itàlia 4 2 0 2 −46 5 5 14 0 2 0
Estats Units Estats Units 4 1 0 3 −39 9 7 9 0 1 0
Canadà Canadà 4 1 0 3 −81 4 2 9 1 1 0
Romania Romania 4 1 0 3 −127 8 5 5 0 1 0
Uruguai Uruguai 4 1 0 3 −199 6 4 6 0 0 0
Japó Japó 4 0 0 4 −84 6 5 12 1 0 0
Tonga Tonga 4 0 0 4 −132 7 4 1 0 4 0
Geòrgia Geòrgia 4 0 0 4 −154 1 1 12 1 2 0
Namíbia Namíbia 4 0 0 4 −282 4 4 0 0 1 0

Màxims anotadors[modifica]

Màxims anotadors
Jugador Team Posició Jugats Assaigs Conversions Penalitats Drops Punts Targetes Grogues Targetes Vermelles
Jonny Wilkinson Anglaterra Anglaterra Fly-half 6 0 10 23 8 113 0 0
Frédéric Michalak França França Fly-half 6 2 17 18 1 101 0 0
Elton Flatley Austràlia Austràlia Centre 6 1 16 21 0 100 0 0
Leon MacDonald Nova Zelanda Nova Zelanda Centre 7 4 20 5 0 75 0 0
Chris Paterson Escòcia Escòcia Fly-half 5 3 7 13 1 71 0 0
Mat Rogers Austràlia Austràlia Full-back 7 5 16 0 0 57 1 0
Mike Hercus Estats Units Estats Units Fly-half 4 2 7 9 0 51 0 0
Rima Wakarua Itàlia Itàlia Fly-half 3 0 4 14 0 50 0 0
Earl Va'a Samoa Samoa Fly-half 4 1 10 8 0 49 0 0
Dan Carter Nova Zelanda Nova Zelanda Fly-half 5 2 19 0 0 48 0 0

Màxim anotadors d'Assaigs[modifica]

Màxim anotadors d'assaigs
Jugador Team Posició Jugats Assaigs Conversions Penalitats Drops Punts Targetes grogues Targetes vermelles
Doug Howlett Nova Zelanda Nova Zelanda Wing 7 7 0 0 0 35 0 0
Mils Muliaina Nova Zelanda Nova Zelanda Full-back 7 7 0 0 0 35 0 0
Joe Rokocoko Nova Zelanda Nova Zelanda Wing 5 6 0 0 0 30 0 0
Will Greenwood Anglaterra Anglaterra Centre 6 5 0 0 0 25 0 0
Chris Latham Austràlia Austràlia Full-back 1 5 0 0 0 25 0 0
Josh Lewsey Anglaterra Anglaterra Full-back 5 5 0 0 0 25 0 0
Mat Rogers Austràlia Austràlia Full-back 7 5 16 0 0 57 1 0
Lote Tuqiri Austràlia Austràlia Wing 7 5 0 0 0 25 0 0
Pablo Bouza Argentina Argentina No. 8 2 4 0 0 0 20 0 0
Christophe Dominici França França Wing 5 4 0 0 0 20 1 0
Caleb Ralph Nova Zelanda Nova Zelanda Wing 2 4 0 0 0 20 0 0

Referències[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de Rugbi de 2003 Modifica l'enllaç a Wikidata
  1. 1,0 1,1 Barclay, Simon. Rugby World Cup 1987 - 2011 Complete Results & Statistics (en anglès). Lulu.com, 2011. ISBN 9781447899563 [Consulta: 30 juliol 2015]. 
  2. Tait, Paul. Rugby World Cups - 2003 and 2015: What's happened in between and can England repeat the success? (en anglès). Andrews UK Limited, 2013. ISBN 9781783333523 [Consulta: 7 agost 2015]. 
  3. «England win Rugby World Cup». BBC, 22-11-2003 [Consulta: 7 agost 2015].
  4. «New Zealand loses Cup status» (en anglès). BBC, 08-03-2002 [Consulta: 7 agost 2015].
  5. «NZ loses Rugby World Cup» (en anglès). BBC, 18-04-2002 [Consulta: 7 agost 2015].
  6. Bowdin, Glenn; Johnny Allen, Rob Harris, Ian McDonnell, William O'Toole. Events Management (en anglès). Routledge, 2012. ISBN 9781136445125 [Consulta: 7 agost 2015].