Eurolliga de bàsquet femenina

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Euroleague Women
Esport Bàsquet
Fundació 1959 [1]
Nombre d'equips 16 [2]
Continent Europa
Campió actual ZVVZ USK Praha [1]
Lloc web oficial www.fibaeurope.com
/euroleaguewomen/

L'Eurolliga femenina de bàsquet (en anglès, EuroLeague Women) és la màxima competició de clubs femenins de basquetbol a Europa. Fou coneguda com a Copa d'Europa abans d'adoptar el nom actual. És organitzada per la FIBA Europa.

Historial [1][modifica | modifica el codi]

Any Campió Finalista Resultat
1959 Slavia Sòfia Bulgària Dynamo Moscou Rússia *63-40 / 34-*44
1960 Daugava Riga Letònia Slavia Sòfia Bulgària 62-*28 / *49-43
1961 Daugava Riga Letònia Slovian Orbis Praga República Txeca 76-*77 / *72-37
1962 Daugava Riga Letònia SK Leningrad Rússia *55-38 / 48-*44
1963 Slavia Sòfia Bulgària Slovian Orbis Praga República Txeca 52-*57 / *60-49
1964 Daugava Riga Letònia Sparta Praga República Txeca 63-*58 / *40-43
1965 Daugava Riga Letònia Slavia Sòfia Bulgària *49-31 / 52-*62
1966 Daugava Riga Letònia Slovian Orbis Praga República Txeca *62-39 / 73-*56
1967 Daugava Riga Letònia Sparta Praga República Txeca *56-41 / 55-*52
1968 Daugava Riga Letònia Sparta Praga República Txeca *76-45 / 58-*47
1969 Daugava Riga Letònia Chemie Halle Alemanya *62-48 / 82-*57
1970 Daugava Riga Letònia Wisła Cracòvia Polònia *61-45 / 59-*42
1971 Daugava Riga Letònia Clermont UC França 72-*59 / *62-56
1972 Daugava Riga Letònia Sparta Praga República Txeca *80-59 / 86-*59
1973 Daugava Riga Letònia Clermont UC França 64-*44 / *83-60
Edició Seu Final Semifinals Fase semifinal
Campió Res. Subcampió SF1 (C) SF2 (SC) 3r Gr. A 3r Gr. B 4t Gr. A 4t Gr. B
1973/74 Unió Soviètica Daugava 96-67 69-53 França Clermont UC Polònia LKS Lódz Romania Politehnica Itàlia Standa Bulgària Maritsa Hongria MTK Txecoslovàquia Slavia
1974/75 Unió Soviètica Daugava 87-59 72-56 Txecoslovàquia Sparta Itàlia GEAS França Clermont Bulgària Maritsa Romania Politehnica Bèlgica Hellas Hongria BSE
1975/76 Txecoslovàquia Sparta 55-58 77-57 França Clermont Itàlia GEAS Bulgària Akademik Polònia Wisla Catalunya Picadero Iugoslàvia Vozdovac Bèlgica Le Logis
1976/77 Catalunya Barcelona Unió Soviètica Daugava 79-53 França Clermont Itàlia GEAS Txecoslovàquia Sparta Bulgaria Akademik Iugoslàvia Estel Vermeig Romania IEFS Catalunya Picadero
1977/78 França Niça Itàlia GEAS 74-66 Txecoslovàquia Sparta Iugoslàvia Estel Vermeig Bulgària Minyor França Clermont Romania IEFS Hongria Spartacus Galicia Celta
1978/79 Galicia La Corunya Iugoslàvia Estel Vermeig 97-62 Hongria BSE Bulgària Minyor Itàlia GEAS França Clermont Txecoslovàquia Sparta Polònia Academicki Catalunya Picadero
1979/80 França Wittenheim Itàlia FIAT 75-66 Bulgària Minyor Països Baixos Oud-Eijerland Iugoslàvia Estel Vermeig Hongria BSE Txecoslovàquia Sparta França Clermont RFA Bayer
1980/81 França Saint-Nazaire Unió Soviètica Daugava 83-65 Iugoslàvia Estel Vermeig Bulgària Levski Itàlia FIAT Romania Politehnica Txecoslovàquia Sparta Hongria BSE Països Baixos Landlust
1981/82 RFA Colònia Unió Soviètica Daugava 78-56 Bulgària Minyor Itàlia Treviso Hongria BSE Iugoslàvia Estel Vermeig Txecoslovàquia Sparta Romania Universitatea RFA Agon
1982/83 Itàlia Venècia Itàlia Vicenza 76-67 RFA Agon Iugoslàvia Tresnjevka Unió Soviètica Daugava Txecoslovàquia Slavia Hongria Spartacus França Asnières Bèlgica Koksyde
Edició Seu Final Semifinals Quarts de final
Campió Res. Subcampió SF1 (C) SF2 (SC) QF1 (C) QF2 (SC) QF3 (SF1) QF4 (SF2)
1983/84 Hongria Budapest Bulgària Levski 82-77 Itàlia Vicenza Txecoslovàquia Slavia Hongria Tungsram RFA Agon Àustria UBC Iugoslàvia Tresnjevka França Stade
1984/85 Itàlia Viterbo Itàlia Vicenza 63-55 Unió Soviètica Daugava RFA Agon Bulgària Levski Iugoslàvia Partizan Hongria Tungsram Txecoslovàquia Slavia França Stade
Edició Seu Final Semifinals Fase semifinal
Campió Res. Subcampió SF1 (C) SF2 (SC) 3r Gr. A 3r Gr. B 4t Gr. A 4t Gr. B
1985/86 Itàlia Milà Itàlia Vicenza 71-57 RFA Agon Unió Soviètica CSKA Bulgària Levski Romania Universitatea França Versalles Iugoslàvia Partizan Txecoslovàquia Slavia
1986/87 Grècia Salònica Itàlia Vicenza 86-73 Unió Soviètica Dynamo N. RFA Agon Bulgària Levski Romania Universitatea Txecoslovàquia Sparta Iugoslàvia Partizan França Versalles
Edició Seu Final Fase semifinal
Campió Res. Subcampió 3r 4t
1987/88 RFA Düsseldorf Itàlia Vicenza 70-64 Unió Soviètica Dynamo N. Iugoslàvia Jedinstvo RFA Agon Txecoslovàquia Sparta França Versalles
1988/89 Itàlia Florència Iugoslàvia Jedinstvo 74-70 Itàlia Vicenza Unió Soviètica Dynamo N. França Mirande Bulgària Levski Txecoslovàquia Slavia
1989/90 Itàlia Cesena Itàlia Libertas 86-71 Unió Soviètica CSKA Iugoslàvia Estel Vermeig França Mirande Castella - La Manxa Toledo Txecoslovàquia Slavia
Edició Seu Final a quatre Fase semifinal
Campió Res. Subcampió 3r 4t
1990/91 Catalunya Barcelona Itàlia Cesena 84-66 Suècia Arvika Grècia Sporting Unió Soviètica Elektrosila França Mirande Aragó Zaragoza
1991/92 Itàlia Bari Comunitat Valenciana Godella 66-56 Unió Soviètica Dynamo K. Itàlia Comense Grècia Sporting França Challes Suècia Arvika
1992/93 Comunitat Valenciana Llíria Comunitat Valenciana Godella 66-58 Itàlia Comense França Challes Txecoslovàquia Ruzomberok Unió Soviètica Dynamo K. Hongria Pécs
Edició Seu Final a quatre Quarts de final
Campió Res. Subcampió 3r 4t QF 1 (C) QF2 (SC) QF3 (3r) QF4 (4t)
1993/94 Polònia Poznan Itàlia Comense 79-68 Comunitat Valenciana Godella Polònia Olimpia Alemanya Wuppertal Israel Elitzur Grècia Sporting Eslovènia Jezica França Challes
1994/95 Itàlia Cantù Itàlia Comense 64-57 Comunitat Valenciana Godella Rússia CSKA França Valenciennes Eslovàquia Ruzomberok Alemanya Wuppertal Turquia Galatasaray Eslovènia Jezica
1995/96 Bulgària Sofia Alemanya Wuppertal 76-62 Itàlia Comense Eslovàquia Ruzomberok França Bourges Ucraïna Dynamo K. Turquia Galatasaray Grècia Sporting Comunitat Valenciana Godella
1996/97 Grècia Larissa França Bourges 71-52 Alemanya Wuppertal Eslovàquia Ruzomberok Itàlia Comense Turquia Galatasaray Madrid Xetafe Txèquia Brno França Valenciennes
1997/98 França Bourges França Bourges 76-64 Madrid Xetafe Itàlia Comense França Valenciennes Alemanya Wuppertal Sèrbia i Montenegro Vrsac Txèquia Brno Eslovàquia Ruzomberok
1998/99 Txèquia Brno Eslovàquia Ruzomberok 63-48 Itàlia Comense Turquia Galatasaray Alemanya Wuppertal França Bourges Txèquia Brno Sèrbia i Montenegro Vrsac Rússia Dynamo M.
1999/00 Eslovàquia Ruzomberok Eslovàquia Ruzomberok 67-64 França Bourges Txèquia Brno Rússia Dynamo M. França Valenciennes Hongria Pécs Hongria Sopron Itàlia Comense
2000/01 Itàlia Messina França Bourges 73-71 França Valenciennes Hongria Pécs Txèquia Brno Itàlia Comense Hongria Sopron Turquia Galatasaray Polònia Gdynia
2001/02 Polònia Gdynia França Valenciennes 78-72 Polònia Gdynia Itàlia Parma Eslovàquia Ruzomberok Hongria Pécs Itàlia Comense França Bourges Hongria Sopron
2002/03 França Liévin Rússia Iekaterinburg 82-80 França Valenciennes Txèquia Brno França Bourges Polònia Gdynia Comunitat Valenciana Godella Hongria Sopron Hongria Pécs
2003/04 Hongria Pécs França Valenciennes 93-69 Polònia Gdynia Hongria Pécs Txèquia Brno Hongria Sopron França Pays d'Aix França Bourges Rússia Iekaterinburg
2004/05 Rússia Samara Rússia CSKA 69-66 Txèquia Brno Lituània Vilnius Hongria Pécs Comunitat Valenciana Godella Polònia Gdynia Rússia Dynamo M. França Bourges
2005/06 Txèquia Brno Txèquia Brno 68-54 Rússia CSKA França Valenciennes Lituània Vilnius França Bourges Rússia Dynamo M. Hongria Sopron Hongria Pécs
2006/07 Rússia Vidnoye Rússia Spartak R.M. 76-62 Comunitat Valenciana Godella Rússia CSKA França Bourges Txèquia Brno Turquia Fenerbahçe Hongria Sopron Lituània Vilnius
2007/08 Txèquia Brno Rússia Spartak R.M. 75-60 Txèquia Brno Rússia Iekaterinburg França Bourges Rússia Dynamo M. Comunitat Valenciana Godella Rússia CSKA Turquia Fenerbahçe
2008/09 Castella i Lleó Salamanca Rússia Spartak R.M. 85-70 Castella i Lleó Avenida Rússia Iekaterinburg Hongria Sopron Comunitat Valenciana Godella Hongria Pécs Turquia Fenerbahçe França Bourges
2009/10 Comunitat Valenciana València Rússia Spartak R.M. 87-80 Comunitat Valenciana Godella Rússia Iekaterinburg Polònia Wisla Turquia Fenerbahçe Castella i Lleó Avenida Eslovàquia Kosice Txèquia Brno
2010/11 Rússia Iekaterinburg Castella i Lleó Avenida 68-59 Rússia Spartak R.M. Rússia Iekaterinburg Comunitat Valenciana Godella Polònia Wisla Turquia Fenerbahçe Itàlia Taranto França Bourges
Edició Seu Final a vuit
Campió Res. Subcampió 3r 4t
2011/12 Turquia Istanbul Comunitat Valenciana Godella 65-52 Madrid Rivas Rússia Iekaterinburg Turquia Fenerbahçe Turquia Galatasaray Rússia Spartak Itàlia Schio Polònia Wisla
Edició Seu Final a vuit
Campió Res. Subcampió 3r 4t 3r Gr. A 3r Gr. B 4t Gr. A 4t Gr. B
2012/13 Rússia Iekaterinburg Rússia Iekaterinburg 82-56 Turquia Fenerbahçe França Bourges Eslovàquia Kosice Polònia Polkowice Rússia Spartak R.M. Turquia Galatasaray Itàlia Schio
2013/14 Rússia Iekaterinburg Turquia Galatasaray 69-58 Turquia Fenerbahçe Rússia Iekaterinburg França Bourges Rússia Spartak R.M. Txèquia USK Turquia Kayserispor Rússia Nadezhda
Edició Seu Final a quatre Quarts de final
Campió Res. Subcampió 3r 4t QF 1 (C) QF2 (SC) QF3 (3r) QF4 (4t)
2014/15 Txèquia Praga Txèquia USK 72-68 Rússia Iekaterinburg Rússia Dynamo K. Turquia Fenerbahçe Castella i Lleó Avenida Rússia Nadezhda França Bourges Turquia Galatasaray
2015/16 Turquia Istanbul Rússia Iekaterinburg 72-69 Rússia Nadezhda Turquia Fenerbahçe Txèquia USK Turquia Galatasaray Rússia Dynamo K. Polònia Wisla Itàlia Schio

Llíders individuals[modifica | modifica el codi]

Edició Anotació Rebots Assistències
2014/15 Estats Units Ogwumike (19.5) Estats Units Taurasi (16.9) Estats Units Lavender (16.8) Estats Units Parker (11.0) Estats Units Ogwumike (10.7) Estats Units Smith (10.3) Catalunya Palau (7.1) Estats Units Taurasi (5.9) Rússia Prince (5.1)
2015/16 Estats Units Taurasi (21.3) Estats Units Ogwumike (17.7) Sèrbia Petrovic (16.9) Estats Units Langhorne (10.8) Estats Units Bonner (9.7) Estats Units Vaughn (9.1) Catalunya Palau (7.1) Bèlgica Carpréaux (5.4) Catalunya Domínguez (5.2)

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. 1,0 1,1 1,2 «Euroleague Women History» (en anglès). fibaeurope.com.
  2. «Euroleague Women Competition System» (en anglès). fibaeurope.com.

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Eurolliga de bàsquet femenina Modifica l'enllaç a Wikidata