Copa Davis 2015 - Grup Mundial

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Article principal: Copa Davis 2015
Infotaula de competició esportivaCopa Davis 2015 - Grup Mundial
Tipus competició esportiva
Esport tennis
Part de Copa Davis 2015
Modifica dades a Wikidata

La Copa Davis 2015, també coneguda com a Davis Cup by BNP Paribas 2015, correspon a la 104a edició del torneig de tennis masculí més important per nacions. El Grup Mundial és el nivell més alt d'aquesta competició i el formen els 16 millors equips del món que es disputen el títol en format d'eliminatòria.

Equips[modifica]

Equips participants
Alemanya Alemanya Argentina Argentina (5) Austràlia Austràlia Bèlgica Bèlgica
Brasil Brasil Canadà Canadà (8) Croàcia Croàcia Estats Units Estats Units (7)
França França (1) Itàlia Itàlia (6) Japó Japó Kazakhstan Kazakhstan
Regne Unit Regne Unit República Txeca República Txeca (3) Sèrbia Sèrbia (4) Suïssa Suïssa (2)

Quadre[modifica]

  Primera ronda
6 - 8 de març
Quarts de final
17 - 19 de juliol
Semifinals
18 - 20 de setembre
Final
27 - 29 de novembre
                                     
Frankfurt, Alemanya (dura interior)
1  França França 3  
Londres, Regne Unit (gespa)
 Alemanya Alemanya 2  
  1  França França 1  
Glasgow, Regne Unit (dura interior)
   Regne Unit Regne Unit 3  
7  Estats Units Estats Units 2
Glasgow, Regne Unit (dura interior)
 Regne Unit Regne Unit 3  
   Regne Unit Regne Unit 3  
Ostrava, República Txeca (dura interior)
   Austràlia Austràlia 2  
3  República Txeca República Txeca 2  
Darwin, Austràlia (gespa)
 Austràlia Austràlia 3  
   Austràlia Austràlia 3
Astanà, Kazakhstan (dura interior)
   Kazakhstan Kazakhstan 2  
6  Itàlia Itàlia 2
Gant, Bèlgica (terra batuda interior)
 Kazakhstan Kazakhstan 3  
   Regne Unit Regne Unit 3
Buenos Aires, Argentina (terra batuda)
   Bèlgica Bèlgica 1
 Brasil Brasil 2  
Buenos Aires, Argentina (terra batuda interior)
5  Argentina Argentina 3  
  5  Argentina Argentina 4
Kraljevo, Sèrbia (dura interior)
  4  Sèrbia Sèrbia 1  
 Croàcia Croàcia 0
Brussel·les, Bèlgica (dura interior)
4  Sèrbia Sèrbia 5  
  5  Argentina Argentina 2
Vancouver, Canadà (dura interior)
   Bèlgica Bèlgica 3  
 Japó Japó 2  
Oostende, Bèlgica (terra batuda)
8  Canadà Canadà 3  
  8  Canadà Canadà 0
Lieja, Bèlgica (dura interior)
   Bèlgica Bèlgica 5  
 Bèlgica Bèlgica 3
2  Suïssa Suïssa 2  

Primera ronda[modifica]

Alemanya vs. França[modifica]

Alemanya
Alemanya
2
Fraport Arena, Frankfurt, Alemanya
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
França
França
3
[1] 1 2 3 4 5
1 Alemanya
França
Jan-Lennard Struff
Gilles Simon
64
7
6
2
7
61
2
6
8
10
2 Alemanya
França
Philipp Kohlschreiber
Gaël Monfils
4
6
5
7
64
7


3 Alemanya
França
Benjamin Becker / Andre Begemann
Julien Benneteau / Nicolas Mahut
4
6
3
6
2
6


4 Alemanya
França
Philipp Kohlschreiber
Gilles Simon
7
65
6
4



5 Alemanya
França
Jan-Lennard Struff
Nicolas Mahut
7
66
6
3



Regne Unit vs. Estats Units[modifica]

Regne Unit
Regne Unit
3
Emirates Arena, Glasgow, Regne Unit
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Estats Units
Estats Units
2
[2] 1 2 3 4 5
1 Regne Unit
Estats Units
Andy Murray
Donald Young
6
1
6
1
4
6
6
2

2 Regne Unit
Estats Units
James Ward
John Isner
64
7
5
7
6
3
7
63
15
13
3 Regne Unit
Estats Units
Dominic Inglot / Jamie Murray
Bob Bryan / Mike Bryan
3
6
2
6
6
3
7
68
7
9
4 Regne Unit
Estats Units
Andy Murray
John Isner
7
64
6
3
7
64


5 Regne Unit
Estats Units
James Ward
Donald Young
7
5
0
1



retirada
 

República Txeca vs. Austràlia[modifica]

República Txeca
República Txeca
2
Cez Arena, Ostrava, República Txeca
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Austràlia
Austràlia
3
[3] 1 2 3 4 5
1 República Txeca
Austràlia
Lukas Rosol
Thanasi Kokkinakis
6
4
6
2
5
7
5
7
3
6
2 República Txeca
Austràlia
Jiri Vesely
Bernard Tomic
4
6
3
6
65
7


3 República Txeca
Austràlia
Adam Pavlasek / Jiri Vesely
Samuel Groth / Lleyton Hewitt
1
6
7
62
3
6
7
64
6
2
4 República Txeca
Austràlia
Lukas Rosol
Bernard Tomic
64
7
3
6
65
7


5 República Txeca
Austràlia
Jan Mertl
Samuel Groth
6
3
6
2



Kazakhstan vs. Itàlia[modifica]

Kazakhstan
Kazakhstan
3
National Tennis Centre, Astanà, Kazakhstan
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Itàlia
Itàlia
2
[4] 1 2 3 4 5
1 Kazakhstan
Itàlia
Mikhaïl Kukuixkin
Simone Bolelli
7
66
6
1
6
2


2 Kazakhstan
Itàlia
Andrei Gólubev
Andreas Seppi
3
6
3
6
7
65
2
6

3 Kazakhstan
Itàlia
Andrei Gólubev / Oleksandr Nedovèssov
Fabio Fognini / Simone Bolelli
64
7
3
6
7
613
4
6

4 Kazakhstan
Itàlia
Mikhaïl Kukuixkin
Andreas Seppi
7
68
6
0
6
4


5 Kazakhstan
Itàlia
Oleksandr Nedovèssov
Fabio Fognini
7
65
3
6
4
6
6
3
7
5

Argentina vs. Brasil[modifica]

Argentina
Argentina
3
Tecnópolis, Buenos Aires, Argentina
6 - 8 de març de 2015
Terra batuda
Brasil
Brasil
2
[5] 1 2 3 4 5
1 Argentina
Brasil
Carlos Berlocq
Joao Souza
4
6
6
3
7
5
3
6
2
6
2 Argentina
Brasil
Leonardo Mayer
Thomaz Bellucci
6
4
6
2
1
6
6
3

3 Argentina
Brasil
Diego Sebastian Schwartzman / Carlos Berlocq
Marcelo Melo / Bruno Soares
5
7
3
6
4
6


4 Argentina
Brasil
Leonardo Mayer
Joao Souza
7
64
7
65
5
7
5
7
15
13
5 Argentina
Brasil
Federico Delbonis
Thomaz Bellucci
6
3
3
6
6
2
7
5

Sèrbia vs. Croàcia[modifica]

Sèrbia
Sèrbia
5
Kraljevo Sports Centre, Kraljevo, Sèrbia
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Croàcia
Croàcia
0
[6] 1 2 3 4 5
1 Sèrbia
Croàcia
Novak Đoković
Mate Delic
6
3
6
2
6
4


2 Sèrbia
Croàcia
Viktor Troicki
Borna Coric
4
6
1
6
6
3
6
2
6
1
3 Sèrbia
Croàcia
Novak Đoković / Nenad Zimonjić
Franko Skugor / Marin Draganja
6
3
6
4
6
1


4 Sèrbia
Croàcia
Filip Krajinovic
Franko Skugor
6
4
6
2



5 Sèrbia
Croàcia
Viktor Troicki
Mate Delic
6
4
6
3



Canadà vs. Japó[modifica]

Canadà
Canadà
3
Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre, Vancouver, Canadà
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Japó
Japó
2
[7] 1 2 3 4 5
1 Canadà
Japó
Milos Raonic
Tatsuma Ito
6
2
6
1
6
2


2 Canadà
Japó
Vasek Pospisil
Kei Nishikori
4
6
65
7
3
6


3 Canadà
Japó
Daniel Nestor / Vasek Pospisil
Go Soeda / Yasutaka Uchiyama
7
5
2
6
6
3
3
6
6
3
4 Canadà
Japó
Milos Raonic
Kei Nishikori
6
3
3
6
4
6
6
2
4
6
5 Canadà
Japó
Vasek Pospisil
Go Soeda
7
5
6
3
6
4


Bèlgica vs. Suïssa[modifica]

Bèlgica
Bèlgica
3
Country Hall du Sart Tilman, Lieja, Bèlgica
6 - 8 de març de 2015
Dura interior
Suïssa
Suïssa
2
[8] 1 2 3 4 5
1 Bèlgica
Suïssa
Ruben Bemelmans
Henri Laaksonen
6
1
7
66
4
6
0
6
2
6
2 Bèlgica
Suïssa
Steve Darcis
Michael Lammer
6
3
6
1
6
3


3 Bèlgica
Suïssa
Ruben Bemelmans / Niels Desein
Adrien Bossel / Michael Lammer
1
6
6
3
6
2
6
2

4 Bèlgica
Suïssa
Steve Darcis
Henri Laaksonen
3
6
6
3
6
3
65
7
1
6
5 Bèlgica
Suïssa
David Goffin
Adrien Bossel
6
4
6
0
6
4


Quarts de final[modifica]

Regne Unit vs. França[modifica]

Regne Unit
Regne Unit
3
Queen's Club, Londres, Regne Unit
17 - 19 de juliol de 2015
Gespa
França
França
1
[9] 1 2 3 4 5
1 Regne Unit
França
James Ward
Gilles Simon
4
6
4
6
1
6


2 Regne Unit
França
Andy Murray
Jo-Wilfried Tsonga
7
5
7
610
6
2


3 Regne Unit
França
Andy Murray / Jamie Murray
Jo-Wilfried Tsonga / Nicolas Mahut
4
6
6
3
7
65
6
1

4 Regne Unit
França
Andy Murray
Gilles Simon
4
6
7
65
6
3
6
0

5 Regne Unit
França
James Ward
Jo-Wilfried Tsonga





no disputat

Austràlia vs. Kazakhstan[modifica]

Austràlia
Austràlia
3
Marrara Sporting Complex, Darwin, Austràlia
17 - 19 de juliol de 2015
Gespa
Kazakhstan
Kazakhstan
2
[10] 1 2 3 4 5
1 Austràlia
Kazakhstan
Thanasi Kokkinakis
Mikhaïl Kukuixkin
4
6
3
6
3
6


2 Austràlia
Kazakhstan
Nick Kyrgios
Oleksandr Nedovèssov
65
7
7
62
65
7
4
6

3 Austràlia
Kazakhstan
Samuel Groth / Lleyton Hewitt
Andrei Gólubev / Oleksandr Nedovèssov
6
4
7
64
6
2


4 Austràlia
Kazakhstan
Samuel Groth
Mikhaïl Kukuixkin
6
3
7
66
4
6
7
66

5 Austràlia
Kazakhstan
Lleyton Hewitt
Oleksandr Nedovèssov
7
62
6
2
6
3


Argentina vs. Sèrbia[modifica]

Argentina
Argentina
4
Tecnópolis, Buenos Aires, Argentina
17 - 19 de juliol de 2015
Terra batuda interior
Sèrbia
Sèrbia
1
[11] 1 2 3 4 5
1 Argentina
Sèrbia
Federico Delbonis
Viktor Troicki
2
6
2
6
6
4
6
4
6
2
2 Argentina
Sèrbia
Leonardo Mayer
Filip Krajinović
6
4
6
2
6
1


3 Argentina
Sèrbia
Carlos Berlocq / Leonardo Mayer
Viktor Troicki / Nenad Zimonjić
6
2
6
4
6
1


4 Argentina
Sèrbia
Diego Schwartzman
Dusan Lajović
1
6
4
6



5 Argentina
Sèrbia
Carlos Berlocq
Filip Krajinović
6
1
3
0




retirat

Bèlgica vs. Canadà[modifica]

Bèlgica
Bèlgica
5
Sportpark Krokodiel, Oostende, Bèlgica
17 - 19 de juliol de 2015
Terra batuda
Canadà
Canadà
0
[12] 1 2 3 4 5
1 Bèlgica
Canadà
Steve Darcis
Frank Dancevic
3
6
6
1
7
5
6
3

2 Bèlgica
Canadà
David Goffin
Filip Peliwo
6
4
6
4
6
2


3 Bèlgica
Canadà
Ruben Bemelmans / Kimmer Coppejans
Daniel Nestor / Adil Shamasdin
7
5
3
6
6
4
6
3

4 Bèlgica
Canadà
Kimmer Coppejans
Frank Dancevic
2
6
6
2
6
3


5 Bèlgica
Canadà
Steve Darcis
Filip Peliwo
6
4
6
3



Semifinals[modifica]

Regne Unit vs. Austràlia[modifica]

Regne Unit
Regne Unit
3
Emirates Arena, Glasgow, Regne Unit
18 - 20 de setembre de 2015
Dura interior
Austràlia
Austràlia
2
[13] 1 2 3 4 5
1 Regne Unit
Austràlia
Andy Murray
Thanasi Kokkinakis
6
3
6
0
6
3


2 Regne Unit
Austràlia
Daniel Evans
Bernard Tomic
3
6
62
7
7
64
4
6

3 Regne Unit
Austràlia
Andy Murray / Jamie Murray
Samuel Groth / Lleyton Hewitt
4
6
6
3
6
4
66
7
6
4
4 Regne Unit
Austràlia
Andy Murray
Bernard Tomic
7
5
6
3
6
2


5 Regne Unit
Austràlia
Daniel Evans
Thanasi Kokkinakis
5
7
4
6



Bèlgica vs. Argentina[modifica]

Bèlgica
Bèlgica
3
Vorst Nationaal-Forest National, Vorst, Bèlgica
18 - 20 de setembre de 2015
Dura interior
Argentina
Argentina
2
[14] 1 2 3 4 5
1 Bèlgica
Argentina
David Goffin
Federico Delbonis
7
5
7
63
6
3


2 Bèlgica
Argentina
Steve Darcis
Leonardo Mayer
65
7
61
7
6
4
3
6

3 Bèlgica
Argentina
Ruben Bemelmans / Steve Darcis
Carlos Berlocq / Leonardo Mayer
2
6
62
7
7
5
65
7

4 Bèlgica
Argentina
David Goffin
Diego Schwartzman
6
3
6
2
6
1


5 Bèlgica
Argentina
Steve Darcis
Federico Delbonis
6
4
2
6
6
5
7
63

Final[modifica]

Bèlgica
Bèlgica
1
Flanders Expo, Gant, Bèlgica
27 - 29 de novembre de 2015
Terra batuda interior
Regne Unit
Regne Unit
3
[15] 1 2 3 4 5
1 Bèlgica
Regne Unit
David Goffin
Kyle Edmund
3
6
1
6
6
2
6
1
6
0
2 Bèlgica
Regne Unit
Ruben Bemelmans
Andy Murray
3
6
2
6
5
7


3 Bèlgica
Regne Unit
Steve Darcis / David Goffin
Andy Murray / Jamie Murray
4
6
6
4
3
6
2
6

4 Bèlgica
Regne Unit
David Goffin
Andy Murray
3
6
5
7
3
6


5 Bèlgica
Regne Unit
Ruben Bemelmans
Kyle Edmund





no disputat

Referències[modifica]

  1. «Primera ronda: Alemanya vs. França» (en anglès). DavisCup.com.
  2. «Primera ronda: Estats Units vs. Regne Unit» (en anglès). DavisCup.com.
  3. «Primera ronda: República Txeca vs. Austràlia» (en anglès). DavisCup.com.
  4. «Primera ronda: Kazakhstan vs. Itàlia» (en anglès). DavisCup.com.
  5. «Primera ronda: Argentina vs. Brasil» (en anglès). DavisCup.com.
  6. «Primera ronda: Sèrbia vs. Croàcia» (en anglès). DavisCup.com.
  7. «Primera ronda: Canadà vs. Japó» (en anglès). DavisCup.com.
  8. «Primera ronda: Bèlgica vs. Suïssa» (en anglès). DavisCup.com.
  9. «Quarts de final: Regne Unit vs. França» (en anglès). DavisCup.com.
  10. «Quarts de final: Austràlia vs. Kazakhstan» (en anglès). DavisCup.com.
  11. «Quarts de final: Argentina vs. Sèrbia» (en anglès). DavisCup.com.
  12. «Quarts de final: Bèlgica vs. Canadà» (en anglès). DavisCup.com.
  13. «Semifinals: Regne Unit vs. Austràlia» (en anglès). DavisCup.com.
  14. «Semifinals: Bèlgica vs. Argentina» (en anglès). DavisCup.com.
  15. «Final: Bèlgica vs. Regne Unit» (en anglès). DavisCup.com.

Enllaços externs[modifica]