Copa Davis 2016

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaCopa Davis 2016
Argentina team Davis Cup 2016 Winner.jpg
Tipus Copa Davis de tennis
Esport tennis
Lloc i data
Data 2016
Edició 105
Classificació
Guanyador Argentina Davis Cup team Tradueix
Modifica les dades a Wikidata

La Copa Davis 2016, també coneguda com a Davis Cup by BNP Paribas 2016, correspon a la 105a edició del torneig de tennis masculí més important per nacions. Setze equips participaren en el Grup Mundial i més de cent en els diferents sectors regionals.

L'equip argentí va guanyar el primer títol del seu palmarès després de quatre finals disputades sense èxit.

Grup Mundial[modifica]

Equips participants
Alemanya Alemanya Argentina Argentina (6) Austràlia Austràlia (8) Bèlgica Bèlgica (2)
Canadà Canadà Croàcia Croàcia Estats Units Estats Units França França (5)
Itàlia Itàlia Japó Japó Kazakhstan Kazakhstan Polònia Polònia
Regne Unit Regne Unit (1) Sèrbia Sèrbia (7)  Suïssa (4) República Txeca República Txeca (3)

Quadre[modifica]

  Primera ronda
4 - 6 de març
Quarts de final
15 - 17 de juliol
Semifinals
16 - 18 de setembre
Final
25 - 27 de novembre
                                     
Birmingham, Regne Unit (dura interior)
1  Regne Unit Regne Unit 3  
Belgrad, Sèrbia (terra batuda)
 Japó Japó 1  
  1  Regne Unit Regne Unit 3  
Belgrad, Sèrbia (dura interior)
  7  Sèrbia Sèrbia 2  
7  Sèrbia Sèrbia 3
Glasgow, Regne Unit (dura interior)
 Kazakhstan Kazakhstan 2  
  7  Regne Unit Regne Unit 2  
Pesaro, Itàlia (terra batuda interior)
  6  Argentina Argentina 3  
4   Suïssa 0  
Pesaro, Itàlia (terra batuda)
 Itàlia Itàlia 5  
   Itàlia Itàlia 1
Gdańsk, Polònia (dura interior)
  6  Argentina Argentina 3  
6  Argentina Argentina 3
Zagreb, Croàcia (dura interior)
 Polònia Polònia 2  
  6  Argentina Argentina 3
Baie-Mahault, França (terra batuda)
   Croàcia Croàcia 2
 Canadà Canadà 0  
Třinec, República Txeca (dura interior)
5  França França 5  
  5  França França 3
Hannover, Alemanya (dura interior)
  3  República Txeca República Txeca 1  
 Alemanya Alemanya 2
Zadar, Croàcia (dura interior)
3  República Txeca República Txeca 3  
  5  França França 2
Kooyong, Austràlia (gespa)
   Croàcia Croàcia 3  
 Estats Units Estats Units 3  
Portland, Estats Units (dura)
8  Austràlia Austràlia 1  
   Estats Units Estats Units 2
Lieja, Bèlgica (terra batuda interior)
   Croàcia Croàcia 3  
 Croàcia Croàcia 3
2  Bèlgica Bèlgica 2  

Play-off Grup Mundial[modifica]

Els partits del Play-off del Grup Mundial es van disputar el 16 i 18 de setembre de 2016 i hi van participar els vuit equips perdedors de la primera ronda del Grup Mundial contra els vuit equips guanyadors dels Grup I dels tres sectors mundials. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Olympic Tennis School, Taixkent, Uzbekistan (terra batuda)[1] Uzbekistan Uzbekistan 2 − 3  Suïssa (1)
Sleuyter Arena, Ostend, Bèlgica (dura interior)[2] Bèlgica Bèlgica (2) 4 − 0 Brasil Brasil
Sydney Olympic Park Tennis Centre, Sydney, Austràlia (gespa)[3] Austràlia Austràlia (3) 3 − 0 Eslovàquia Eslovàquia
Scotiabank Centre, Halifax, Canadà (dura interior)[4] Canadà Canadà (4) 5 − 0 Xile Xile
National Tennis Center, Moscou, Rússia (dura)[5] Rússia Rússia 3 − 1 Kazakhstan Kazakhstan (5)
R.K. Khanna Tennis Stadium, Nova Delhi, Índia (dura)[6] Índia Índia 0 − 5 Espanya Espanya (6)
LTTC Rot-Weiß Berlin e.V., Berlín, Alemanya (terra batuda)[7] Alemanya Alemanya (7) 3 − 2 Polònia Polònia
Utsubo Tennis Center, Osaka, Japó (dura)[8] Japó Japó (8) 5 − 0 Flag of Ukraine.svg Ucraïna

Sector Àfrica/Europa[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits de la primera i segona ronda del Grups I africà-europeu es van disputar entre el 4 i 6 de març, i 15 i 17 de juliol de 2016 respectivament. Els equips vencedors de la segona ronda van accedir al Play-off del Grup Mundial mentre que els perdedors de la primera ronda van accedir al Play-off de permanència als Grups II. Les rondes del play-off de descens es va disputar entre els dies 15 i 17 de juliol, i 16 i 18 de setembre. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Sala Polivalenta, Cluj-Napoca, Romania (dura interior)[9] Romania Romania 1 − 4 Espanya Espanya (1)
Campa Tennis Club, Bucha, Ucraïna (dura)[10] Flag of Ukraine.svg Ucraïna (4) 3 − 2 Àustria Àustria
National Tennis Center, Moscou, Rússia (dura)[11] Rússia Rússia 4 − 1 Països Baixos Països Baixos (3)
Europe Tennis Center, Budapest, Hongria (terra batuda)[12] Hongria Hongria 0 − 3 Eslovàquia Eslovàquia (2)
Primera ronda (4 i 6 de març)
Sala Sporturilor, Arad, Romania (dura interior)[13] Romania Romania 4 − 1 Eslovènia Eslovènia
Pavilhao Vitoria Sport Clube, Guimarães, Portugal (dura interior)[14] Portugal Portugal 1 − 4 Àustria Àustria
Kazan Tennis Academy, Kazan, Rússia (dura interior)[15] Rússia Rússia 5 − 0 Suècia Suècia
Heroes' Square, Budapest, Hongria (terra batuda interior)[16] Hongria Hongria 3 − 2 Israel Israel
Primera ronda de permanència (16 i 18 de setembre)
Bastad Tennis Stadium, Båstad, Suècia (terra batuda)[17] Suècia Suècia 0 − 5 Països Baixos Països Baixos (3)
Segona ronda de permanència (28 i 30 d'octubre)
Clube de Tenis de Viana, Viana do Castelo, Portugal (terra batuda)[18] Portugal Portugal 5 − 0 Eslovènia Eslovènia
Canada Stadium, Ramat ha-Xaron, Israel (dura)[19] Israel Israel 3 − 1 Suècia Suècia

Grup II[modifica]

Els partits de la primera, segona i tercera ronda del Grup II africà-europeu es van disputar entre el 4 i 6 de març, 15 i 17 de juliol, i 16 i 18 de setembre de 2016 respectivament. Els dos equips vencedors de la tercera ronda van ascendir directament al Grup I del sector africà-europeu. Els quatre equips perdedors de la ronda de permanència, disputada el 15 i 17 de juliol, van descendir al Grup III. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Tercera ronda (16 i 18 de setembre)
Siemens Arena, Vilnius, Lituània (dura interior)[20] Lituània Lituània (1) 0 − 5 Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina (5)
Republic Olympic Training Center, Minsk, Bielorússia (dura)[21] Bielorússia Bielorússia (3) 4 − 1 Dinamarca Dinamarca (2)
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Azuolynas Tennis Centre, Kaunas, Lituània (terra batuda)[22] Lituània Lituània (1) 3 − 2 Sud-àfrica Sud-àfrica (8)
Javna Ustanova Za Sport, Bihać, Bòsnia i Hercegovina (terra batuda)[23] Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina (5) 3 − 1 Turquia Turquia
National Olympic Training Centre, Minsk, Bielorússia (dura)[24] Bielorússia Bielorússia (3) 4 − 1 Letònia Letònia (6)
Lyngbyhallen, Kongens Lyngby, Dinamarca (moqueta interior)[25] Dinamarca Dinamarca (2) 3 − 2 Finlàndia Finlàndia (7)
Primera ronda (4 i 6 de març)
Šiauliai Arena, Šiauliai, Lituània (dura interior)[26] Lituània Lituània (1) 3 − 2 Noruega Noruega
Irene Country Club, Centurion, Sud-àfrica (dura)[27] Sud-àfrica Sud-àfrica (8) 5 − 0 Luxemburg Luxemburg
Ankara Tenis Kulübü, Ankara, Turquia (dura interior)[28] Turquia Turquia 3 − 2 Bulgària Bulgària (4)
Gradska Arena Zenica, Zenica, Bòsnia i Hercegovina (moqueta interior)[29] Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina (5) 3 − 1 Tunísia Tunísia
Daugavpils Olimpiskais Centrs, Daugavpils, Letònia (dura interior)[30] Letònia Letònia (6) 3 − 2 Mònaco Mònaco
El Gezera Sporting Club, El Caire, Egipte (terra batuda)[31] Egipte Egipte 1 − 3 Bielorússia Bielorússia (3)
Kittilan Urheiluhalli, Kittilä, Finlàndia (dura interior)[32] Finlàndia Finlàndia (7) 4 − 1 Zimbàbue Zimbàbue
New Sport Hall, Tbilissi, Geòrgia (moqueta interior)[33] Geòrgia Geòrgia 0 − 5 Dinamarca Dinamarca (2)
Ronda de permanència (15 i 17 de juliol)
Tennis Club Cap on Line, Capellen, Luxemburg (dura)[34] Luxemburg Luxemburg 2 − 3 Noruega Noruega
Tennis Courts of Cité Nationale Sportive, Tunis, Tunísia (dura)[35] Tunísia Tunísia 3 − 2 Bulgària Bulgària (4)
Monte-Carlo Country Club, Ròcabruna, França (terra batuda)[36] Mònaco Mònaco 3 − 1 Egipte Egipte
Mziuri Tennis Club, Tbilissi, Geòrgia (dura)[37] Geòrgia Geòrgia 3 − 2 Zimbàbue Zimbàbue

Grup III[modifica]

Àfrica[modifica]

Els partits del Grup III del sector africà es van disputar entre el 13 i el 16 de juliol de 2016 sobre terra batuda exterior en l'Antananarivo University d'Antananarivo, Madagascar. La primera fase estava formada per quatre grups de quatre països. Els primers de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria, el primer del grup A contra el primer del B, i el primer del C contra el primer del D, per determinar els dos països que ascendien al Grup II del sector africà-europeu.

Grup A
Marroc Marroc Namíbia Namíbia Moçambic Moçambic Nigèria Nigèria Camerun Camerun V − D Partits Pos.
Marroc Marroc 3−0 3−0 2−1 3−0 4−0 11−1 1
Namíbia Namíbia 0−3 3−0 2−1 3−0 3−1 8−4 2
Moçambic Moçambic 0−3 0−3 0−3 0−3 0−4 0−12 5
Nigèria Nigèria 1−2 1−2 3−0 3−0 2−2 8−4 3
Camerun Camerun 0−3 0−3 3−0 0−3 1−3 3−9 4
Grup B
Algèria Algèria Benín Benín Madagascar Madagascar Botswana Botswana Kenya Kenya V − D Partits Pos.
Algèria Algèria 0−3 0−3 2−1 0−3 1−3 2−10 4
Benín Benín 3−0 1−2 3−0 2−1 3−1 9−3 2
Madagascar Madagascar 3−0 2−1 3−0 3−0 4−0 11−1 1
Botswana Botswana 1−2 0−3 0−3 1−2 0−4 2−10 5
Kenya Kenya 3−0 1−2 0−3 2−1 2−2 6−6 3
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Marroc Marroc 2− 0 Benín Benín
Namíbia Namíbia 0 − 2 Madagascar Madagascar
Cinquè / Sisè Nigèria Nigèria 2− 1 Kenya Kenya
Setè / Vuitè Camerun Camerun 0 − 2 Algèria Algèria
Novè / Desè Moçambic Moçambic 0 − 2 Botswana Botswana

Europa[modifica]

Els partits del Grup III del sector europeu es van disputar entre el 2 i el 5 de març de 2016 sobre pista dura interior en el Tere Tennis Centre de Tallinn, Estònia. La primera fase estava formada per un grups de tres països i tres de quatre. Els primers de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria, el primer del grup A contra el primer del B, i el primer del C contra el primer del D, per determinar els dos països que ascendien al Grup II del sector africà-europeu.

Grup A
Moldàvia Moldàvia Malta Malta San Marino San Marino V − D Partits Pos.
Moldàvia Moldàvia (1) 3−0 3−0 2−0 6−0 1
Malta Malta 0−3 2−1 1−1 2−4 2
San Marino San Marino 0−3 1−2 0−2 1−5 3
Grup B
Irlanda Irlanda Macedònia Macedònia del Nord Armènia Armènia Albània Albània V − D Partits Pos.
Irlanda Irlanda (2) 2−1 3−0 3−0 3−0 8−1 1
Macedònia Macedònia del Nord 1−2 3−0 3−0 2−1 7−2 2
Armènia Armènia 0−3 0−3 2−1 1−2 2−7 3
Albània Albània 0−3 0−3 1−2 0−3 1−8 4
Grup C
Cyprus Xipre Montenegro Montenegro Islàndia Islàndia Andorra Andorra V − D Partits Pos.
Cyprus Xipre (3) 3−0 2−1 3−0 3−0 8−1 1
Montenegro Montenegro 0−3 2−1 2−1 2−1 4−5 2
Islàndia Islàndia 1−2 1−2 1−2 0−3 3−6 4
Andorra Andorra 0−3 1−2 2−1 1−2 3−6 3
Grup D
Estònia Estònia Grècia Grècia Liechtenstein Liechtenstein Kosovo Kosovo V − D Partits Pos.
Estònia Estònia (4) 3−0 3−0 3−0 3−0 9−0 1
Grècia Grècia 0−3 3−0 3−0 2−1 6−3 2
Liechtenstein Liechtenstein 0−3 0−3 3−0 1−2 3−6 3
Kosovo Kosovo 0−3 0−3 0−3 0−3 0−9 4
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Moldàvia Moldàvia 0 − 2 Estònia Estònia
Irlanda Irlanda 0 − 2 Cyprus Xipre
Cinquè / Vuitè Malta Malta 1 − 2 Grècia Grècia
Macedònia Macedònia del Nord 2 − 0 Montenegro Montenegro
Novè / Dotzè San Marino San Marino 1 − 2 Liechtenstein Liechtenstein
Armènia Armènia 1 − 2 Andorra Andorra
Tretzè / Catorzè Albània Albània 0 − 3 Islàndia Islàndia
Quinzè Kosovo Kosovo

Sector Amèrica[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits de la primera i segona ronda del Grups I americà es van disputar entre el 4 i 6 de març, i 15 i 17 de juliol de 2016 respectivament. Els equips vencedors de la segona ronda van accedir al Play-off del Grup Mundial mentre que els perdedors de la primera ronda van accedir al Play-off de descens al Grup II. Les rondes del play-off de descens es va disputar entre els dies 16 i 18 de setembre, i 25 i 27 de novembre. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Arena Minas Tenis Clube, Belo Horizonte, Brasil (terra batuda interior)[38] Brasil Brasil (1) 3 − 1 Equador Equador
Centro Recreacional de Ejercito Wuaiquique, Iquique, Xile (terra batuda)[39] Xile Xile 3 − 1 Colòmbia Colòmbia (2)
Primera ronda (4 i 6 de març)
Portoviejo Tennis Club, Portoviejo, Equador (terra batuda)[40] Equador Equador 5 − 0 Barbados Barbados
Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos, Santiago, Xile (terra batuda)[41] Xile Xile 5 − 0 República Dominicana República Dominicana
Primera ronda de permanència (16 i 18 de setembre)
Centro Español Inc, Santiago de los Caballeros, República Dominicana (terra batuda)[42] República Dominicana República Dominicana 1 − 4 Colòmbia Colòmbia (2)
Segona ronda de permanència (28 i 30 d'octubre)
Parque Del Este, Santo Domingo, República Dominicana (dura)[43] República Dominicana República Dominicana 3 − 2 Barbados Barbados

Grup II[modifica]

Els partits de la primera, segona i tercera ronda del Grup II americà es van disputar entre el 4 i 6 de març, 15 i 17 de juliol, i 16 i 18 de setembre de 2016 respectivament. L'equip vencedor de la tercera ronda va ascendir directament al Grup I del sector americà. Els dos equips perdedors de la ronda de permanència, disputada el 15 i 17 de juliol, van descendir al Grup III. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Tercera ronda (16 i 18 de setembre)
Cancha Central, Barcelona, Veneçuela (dura)[44] Veneçuela Veneçuela (2) 2 − 3 Perú Perú
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Club Tennis Las Terrazas Miraflores, Lima, Perú (terra batuda)[45] Perú Perú 4 − 1 Mèxic Mèxic (3)
CP de Ciudad Merliot, Santa Tecla, El Salvador (dura)[46] El Salvador El Salvador (4) 2 − 3 Veneçuela Veneçuela (2)
Primera ronda (4 i 6 de març)
Club Tennis Las Terrazas Miraflores, Lima, Perú (terra batuda)[47] Perú Perú 3 − 2 Uruguai Uruguai (1)
Juan Camilo Mouriño Terrazo Stadium, Campeche, Mèxic (dura)[48] Mèxic Mèxic (3) 3 − 2 Guatemala Guatemala
CP de Ciudad Merliot, Santa Tecla, El Salvador (dura)[49] El Salvador El Salvador (4) 3 − 2 Puerto Rico Puerto Rico
Cancha Jose Ignacio Colell, Valencia, Veneçuela (dura)[50] Veneçuela Veneçuela (2) 5 − 0 Paraguai Paraguai
Ronda de permanència (16 i 18 de setembre)
Federación Nacional de Tenis de Campo, Guatemala, Guatemala (dura)[51] Guatemala Guatemala 4 − 1 Uruguai Uruguai (1)
Club Internacional de Tenis, Asunción, Paraguai (terra batuda)[52] Paraguai Paraguai 5 − 0 Puerto Rico Puerto Rico

Grup III[modifica]

Els partits del Grup III del sector americà es van disputar entre l'11 i el 16 de juliol de 2016 sobre terra batuda exterior en el Club de Tenis La Paz de La Paz, Bolívia. La primera fase estava formada per un grup de quatre països i un de cinc. Els dos primers de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria, el primer del grup A contra el segon del B, i el primer del B contra el segon de l'A, per determinar els dos països que ascendien al Grup II del sector americà.

Grup A
Bolívia Bolívia Jamaica Jamaica Cuba Cuba Panamà Panamà V − D Partits Pos.
Bolívia Bolívia 3−0 3−0 3−0 3−0 9−0 1
Jamaica Jamaica 0−3 3−0 3−0 2−1 6−3 2
Cuba Cuba 0−3 0−3 3−0 1−2 3−6 3
Panamà Panamà 0−3 0−3 0−3 0−3 0−9 4
Grup B
Bahames Bahames Hondures Hondures Costa Rica Costa Rica Bermudes Bermudes Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago V − D Partits Pos.
Bahames Bahames 2−1 2−1 3−0 3−0 4−0 10−2 1
Hondures Hondures 1−2 1−2 3−0 2−1 2−2 7−5 3
Costa Rica Costa Rica 1−2 2−1 2−1 3−0 3−1 8−4 2
Bermudes Bermudes 0−3 0−3 1−2 2−1 1−3 3−9 4
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago 0−3 1−2 0−3 1−2 0−4 2−10 5
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Bolívia Bolívia 2− 0 Costa Rica Costa Rica
Jamaica Jamaica 0 − 2 Bahames Bahames
Cinquè / Sisè Cuba Cuba 2 − 0 Hondures Hondures
Setè / Vuitè Panamà Panamà 0 − 3 Bermudes Bermudes
Novè Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago

Sector Àsia/Oceania[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits de la primera i segona ronda del Grup I asiàtico-oceànic es van disputar entre el 4 i 6 de març, i 15 i 17 de juliol de 2016 respectivament. Els dos equips vencedors de la segona ronda va accedir al Play-off del Grup Mundial mentre que els perdedors de la primera ronda van accedir al Play-off de descens al Grup II. Les rondes del play-off de descens es va disputar entre els dies 16 i 18 de setembre, i 25 i 27 de novembre, i l'equip derrotats va descendir al Grup II. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Chandigarh Club Limited, Chandigar, Índia (gespa)[53] Índia Índia (1) 4 − 1 Corea del Sud Corea del Sud
Olympic Tennis School, Taixkent, Uzbekistan (terra batuda)[54] Uzbekistan Uzbekistan (2) 3 − 2 República Popular de la Xina Xina
Primera ronda (4 i 6 de març)
Olympic Tennis Courts, Seül, Corea del Sud (dura)[55] Corea del Sud Corea del Sud 3 − 1 Nova Zelanda Nova Zelanda
Sri Lanka Tennis Association, Colombo, Sri Lanka (terra batuda)[56] Pakistan Pakistan 0 − 5 República Popular de la Xina Xina
Primera ronda del play-off de descens (16 i 18 de setembre)
Segona ronda del play-off de descens (28 i 30 d'octubre)
Z Enery Wilding Park, Christchurch, Nova Zelanda (dura interior)[57] Nova Zelanda Nova Zelanda 5 − 0 Pakistan Pakistan

Grup II[modifica]

Els partits de la primera, segona i tercera ronda del Grup I asiàtico-oceànic es van disputar entre el 4 i 6 de març, 15 i 17 de juliol, i 16 i 18 de setembre de 2016 respectivament. L'equip vencedor de la tercera ronda va accedir al Grup I mentre que els perdedors de la primera ronda van accedir al Play-off de descens al Grup II. Les rondes del play-off de descens es va disputar entre els dies 15 i 17 de juliol, i els dos equips derrotats van descendir al Grup III. L'elecció dels caps de sèrie es va basar en el rànquing de la Copa Davis.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Tercera ronda (16 i 18 de setembre)
The National Tennis Development Center, Nonthaburi, Tailàndia (dura)[58] Tailàndia Tailàndia (2) 2 − 3 República de la Xina República de la Xina (1)
Segona ronda (15 i 17 de juliol)
Philippine Columbian Association, Manila, Filipines (terra batuda interior)[59] Filipines Filipines (3) 1 − 3 República de la Xina República de la Xina (1)
The National Tennis Development Center, Nonthaburi, Tailàndia (dura)[60] Tailàndia Tailàndia (2) 5 − 0 Vietnam Vietnam
Primera ronda (4 i 6 de març)
Kaohsiung Yangming TC, Kaohsiung, Rep. de la Xina (terra batuda)[61] República de la Xina República de la Xina (1) 4 − 1 Malàisia Malàisia
Valle Verde Country Club, Pasig, Filipines (terra batuda)[62] Filipines Filipines (3) 5 − 0 Kuwait Kuwait
Gelora Manahan Tennis Stadium Complex, Surakarta, Indonèsia (dura)[63] Indonèsia Indonèsia (4) 2 − 3 Vietnam Vietnam
The National Tennis Development Center, Nonthaburi, Tailàndia (dura)[64] Tailàndia Tailàndia (2) 3 − 2 Sri Lanka Sri Lanka
Ronda de permanència (15 i 17 de juliol)
Kuwait Tennis Federation Center, Meshref, Kuwait (dura)[65] Kuwait Kuwait 4 − 1 Malàisia Malàisia
Gelora Manahan Tennis Stadium Complex, Surakarta, Indonèsia (dura)[66] Indonèsia Indonèsia (4) 5 − 0 Sri Lanka Sri Lanka

Grup III[modifica]

Els partits del Grup III del sector asiàtico-oceànic es van disputar entre l'11 i el 16 de juliol de 2016 sobre terra batuda exterior en el Enghelab Sports Complex de Teheran, Iran. La primera fase estava formada per dos grups de quatre i cinc països. El dos primers de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria, el primer del grup A contra el segon del B i el primer del B contra el segon de l'A, per determinar els dos països que ascendien al sector Àsia/Oceania del Grup II. Els dos últims de cada grup també es van enfrontar en una eliminatòria per determinar els dos països que descendien al Grup IV.

Grup A
Iran Iran Turkmenistan Turkmenistan Hong Kong Hong Kong Pacific Oceania V − D Partits Pos.
Iran Iran 3−0 2−1 3−0 3−0 8−1 1
Turkmenistan Turkmenistan 0−3 1−2 1−2 0−3 2−7 4
Hong Kong Hong Kong 1−2 2−1 3−0 2−1 3−6 2
Pacific Oceania 0−3 2−1 0−3 1−2 5−4 3
Grup B
Síria Síria Líban Líban Cambodja Cambodja Qatar Qatar Singapur Singapur V − D Partits Pos.
Síria Síria 0−3 3−0 2−1 3−0 3−1 8−4 2
Líban Líban 3−0 3−0 3−0 3−0 4−0 12−0 1
Cambodja Cambodja 0−3 0−3 0−3 2−1 1−3 2−10 4
Qatar Qatar 1−2 0−3 3−0 3−0 2−2 7−5 3
Singapur Singapur 0−3 0−3 1−2 0−3 0−4 1−11 5
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Iran Iran 2 − 1 Síria Síria
Hong Kong Hong Kong 2 − 1 Líban Líban
Cinquè Qatar Qatar
Descens Turkmenistan Turkmenistan 2 − 1 Cambodja Cambodja
Pacific Oceania 3− 0 Singapur Singapur

Grup IV[modifica]

Els partits del Grup IV del sector asiàtico-oceànic es van disputar entre el 13 i el 16 de juliol de 2016 sobre terra batuda exterior en el Al-Hussein Sport City d'Amman, Jordània. La primera fase estava formada per tres grups de tres països i un de quatre. Els primers de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria per determinar els dos països que ascendien al sector Àsia/Oceania del Grup III.

Grup A
Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units Aràbia Saudita Aràbia Saudita Oman Oman Myanmar Myanmar V − D Partits Pos.
Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units 3−0 3−0 3−0 3−0 9−0 1
Aràbia Saudita Aràbia Saudita 0−3 2−1 1−2 1−2 3−6 3
Oman Oman 0−3 1−2 2−1 1−2 3−6 2
Myanmar Myanmar 0−3 2−1 1−2 1−2 3−6 4
Grup B
Jordània Jordània Iraq Iraq Bahrain Bahrain Mongòlia Mongòlia Tadjikistan Tadjikistan V − D Partits Pos.
Jordània Jordània 3−0 3−0 3−0 3−0 4−0 12−0 1
Iraq Iraq 0−3 0−3 2−1 2−1 2−2 4−8 3
Bahrain Bahrain 0−3 3−0 2−1 2−1 3−1 7−5 2
Mongòlia Mongòlia 0−3 1−2 1−2 0−3 0−4 2−10 5
Tadjikistan Tadjikistan 0−3 1−2 1−2 3−0 1−3 5−7 4
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Oman Oman 1 − 2 Jordània Jordània
Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units 3 − 0 Bahrain Bahrain
Cinquè / Sisè Aràbia Saudita Aràbia Saudita 0 − 3 Iraq Iraq
Setè / Vuitè Myanmar Myanmar 2− 1 Tadjikistan Tadjikistan
Novè Mongòlia Mongòlia

Resum[modifica]

Grup Països
Grup Mundial Campió Argentina Argentina
Finalista Croàcia Croàcia
Descens Kazakhstan Kazakhstan, Polònia Polònia
Grup I Ascens Espanya Espanya, Rússia Rússia
Descens Barbados Barbados, Eslovènia Eslovènia, Pakistan Pakistan, Suècia Suècia
Grup II Ascens Bielorússia Bielorússia, Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina, Perú Perú, República de la Xina República de la Xina
Descens Bulgària Bulgària, Egipte Egipte, Luxemburg Luxemburg, Malàisia Malàisia , Puerto Rico Puerto Rico, Sri Lanka Sri Lanka, Uruguai Uruguai, Zimbàbue Zimbàbue
Grup III Ascens Bahames Bahames, Bolívia Bolívia, Estònia Estònia, Hong Kong Hong Kong, Iran Iran, Madagascar Madagascar, Marroc Marroc, Cyprus Xipre
Descens Cambodja Cambodja, Singapur Singapur
Grup IV Ascens Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units, Jordània Jordània

Rànquing[modifica]

Rànquing de la Copa Davis ITF 2016 (28/11/2016)
Pos. País Punts Eliminatòries Ant. Mov.
1 Argentina Argentina 31.817,50 12 6 Augment5
2 Regne Unit Regne Unit 25.408,76 11 1 Disminució1
3 Croàcia Croàcia 15.702,50 10 16 Augment13
4 França França 15.550,00 11 5 Augment1
5  Suïssa 13.700,00 10 3 Disminució2
6 República Txeca República Txeca 12.812,50 11 2 Disminució4
7 Bèlgica Bèlgica 11.073,75 10 4 Disminució3
8 Sèrbia Sèrbia 7.500,00 10 7 Disminució1
9 Austràlia Austràlia 7.093,75 10 8 Disminució1
10 Itàlia Itàlia 6.852,50 9 9 Disminució1

Referències[modifica]

  1. «Play-off Grup Mundial: Uzbekistan vs. Suïssa» (en anglès). DavisCup.com.
  2. «Play-off Grup Mundial: Bèlgica vs. Brasil» (en anglès). DavisCup.com.
  3. «Play-off Grup Mundial: Austràlia vs. Eslovàquia» (en anglès). DavisCup.com.
  4. «Play-off Grup Mundial: Canadà vs. Xile» (en anglès). DavisCup.com.
  5. «Play-off Grup Mundial: Rússia vs. Kazakhstan» (en anglès). DavisCup.com.
  6. «Play-off Grup Mundial: Índia vs. Espanya» (en anglès). DavisCup.com.
  7. «Play-off Grup Mundial: Alemanya vs. Polònia» (en anglès). DavisCup.com.
  8. «Play-off Grup Mundial: Japó vs. Ucraïna» (en anglès). DavisCup.com.
  9. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda: Romania vs. Espanya» (en anglès). DavisCup.com.
  10. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda: Ucraïna vs. Àustria» (en anglès). DavisCup.com.
  11. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda: Rússia vs. Països Baixos» (en anglès). DavisCup.com.
  12. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda: Hongria vs. Eslovàquia» (en anglès). DavisCup.com.
  13. «Grup I Àfrica/Europa − 1a ronda: Romania vs. Eslovènia» (en anglès). DavisCup.com.
  14. «Grup I Àfrica/Europa − 1a ronda: Portugal vs. Àustria» (en anglès). DavisCup.com.
  15. «Grup I Àfrica/Europa − 1a ronda: Rússia vs. Suècia» (en anglès). DavisCup.com.
  16. «Grup I Àfrica/Europa − 1a ronda: Hongria vs. Israel» (en anglès). DavisCup.com.
  17. «Grup I Àfrica/Europa − 1a ronda de permanència: Suècia vs. Països Baixos» (en anglès). DavisCup.com.
  18. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda de permanència: Portugal vs. Eslovènia» (en anglès). DavisCup.com.
  19. «Grup I Àfrica/Europa − 2a ronda de permanència: Israel vs. Suècia» (en anglès). DavisCup.com.
  20. «Grup II Àfrica/Europa − 3a ronda: Lituània vs. Bòsnia i Hercegovina» (en anglès). DavisCup.com.
  21. «Grup II Àfrica/Europa − 3a ronda: Bielorússia vs. Dinamarca» (en anglès). DavisCup.com.
  22. «Grup II Àfrica/Europa − 2a ronda: Lituània vs. Sud-àfrica» (en anglès). DavisCup.com.
  23. «Grup II Àfrica/Europa − 2a ronda: Bòsnia i Hercegovina vs. Turquia» (en anglès). DavisCup.com.
  24. «Grup II Àfrica/Europa − 2a ronda: Bielorússia vs. Letònia» (en anglès). DavisCup.com.
  25. «Grup II Àfrica/Europa − 2a ronda: Dinamarca vs. Finlàndia» (en anglès). DavisCup.com.
  26. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Lituània vs. Noruega» (en anglès). DavisCup.com.
  27. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Sud-àfrica vs. Luxemburg» (en anglès). DavisCup.com.
  28. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Turquia vs. Bulgària» (en anglès). DavisCup.com.
  29. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Bòsnia i Hercegovina vs. Tunísia» (en anglès). DavisCup.com.
  30. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Letònia vs. Mònaco» (en anglès). DavisCup.com.
  31. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Egipte vs. Bielorússia» (en anglès). DavisCup.com.
  32. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Finlàndia vs. Zimbabwe» (en anglès). DavisCup.com.
  33. «Grup II Àfrica/Europa − 1a ronda: Geòrgia vs. Dinamarca» (en anglès). DavisCup.com.
  34. «Grup II Àfrica/Europa − Ronda de permanència: Luxemburg vs. Noruega» (en anglès). DavisCup.com.
  35. «Grup II Àfrica/Europa − Ronda de permanència: Tunísia vs. Bulgària» (en anglès). DavisCup.com.
  36. «Grup II Àfrica/Europa − Ronda de permanència: Mònaco vs. Egipte» (en anglès). DavisCup.com.
  37. «Grup II Àfrica/Europa − Ronda de permanència: Geòrgia vs. Zimbabwe» (en anglès). DavisCup.com.
  38. «Grup I Amèrica − 2a ronda: Brasil vs. Equador» (en anglès). DavisCup.com.
  39. «Grup I Amèrica − 2a ronda: Xile vs. Colòmbia» (en anglès). DavisCup.com.
  40. «Grup I Amèrica − 1a ronda: Equador vs. Barbados» (en anglès). DavisCup.com.
  41. «Grup I Amèrica − 1a ronda: Xile vs. República Dominicana» (en anglès). DavisCup.com.
  42. «Grup I Amèrica − 1a ronda: República Dominicana vs. Colòmbia» (en anglès). DavisCup.com.
  43. «Grup I Amèrica − 2a ronda: República Dominicana vs. Barbados» (en anglès). DavisCup.com.
  44. «Grup II Amèrica − 3a ronda: Veneçuela vs. Perú» (en anglès). DavisCup.com.
  45. «Grup II Amèrica − 2a ronda: Perú vs. Mèxic» (en anglès). DavisCup.com.
  46. «Grup II Amèrica − 2a ronda: El Salvador vs. Veneçuela» (en anglès). DavisCup.com.
  47. «Grup II Amèrica − 1a ronda: Perú vs. Uruguai» (en anglès). DavisCup.com.
  48. «Grup II Amèrica − 1a ronda: Mèxic vs. Guatemala» (en anglès). DavisCup.com.
  49. «Grup II Amèrica − 1a ronda: El Salvador vs. Puerto Rico» (en anglès). DavisCup.com.
  50. «Grup II Amèrica − 1a ronda: Veneçuela vs. Paraguai» (en anglès). DavisCup.com.
  51. «Grup II Amèrica − Ronda de permanència: Guatemala vs. Uruguai» (en anglès). DavisCup.com.
  52. «Grup II Amèrica − Ronda de permanència: Paraguai vs. Puerto Rico» (en anglès). DavisCup.com.
  53. «Grup I Àsia/Oceania − 2a ronda: Índia vs. Corea del Sud» (en anglès). DavisCup.com.
  54. «Grup I Àsia/Oceania − 2a ronda: Uzbekistan vs. Xina» (en anglès). DavisCup.com.
  55. «Grup I Àsia/Oceania − 1a ronda: Corea del Sud vs. Nova Zelanda» (en anglès). DavisCup.com.
  56. «Grup I Àsia/Oceania − 1a ronda: Pakistan vs. Xina» (en anglès). DavisCup.com.
  57. «Grup I Àsia/Oceania − 2a ronda de permanència: Pakistan vs. Nova Zelanda» (en anglès). DavisCup.com.
  58. «Grup II Àsia/Oceania − 3a ronda: Tailàndia vs. República de la Xina» (en anglès). DavisCup.com.
  59. «Grup II Àsia/Oceania − 2a ronda: Filipines vs. República de la Xina» (en anglès). DavisCup.com.
  60. «Grup II Àsia/Oceania − 2a ronda: Tailàndia vs. Vietnam» (en anglès). DavisCup.com.
  61. «Grup II Àsia/Oceania − 1a ronda: República de la Xina vs. Malàisia» (en anglès). DavisCup.com.
  62. «Grup II Àsia/Oceania − 1a ronda: Filipines vs. Kuwait» (en anglès). DavisCup.com.
  63. «Grup II Àsia/Oceania − 1a ronda: Indonèsia vs. Vietnam» (en anglès). DavisCup.com.
  64. «Grup II Àsia/Oceania − 1a ronda: Tailàndia vs. Sri Lanka» (en anglès). DavisCup.com.
  65. «Grup II Àsia/Oceania − Ronda de permanència: Kuwait vs. Malàisia» (en anglès). DavisCup.com.
  66. «Grup II Àsia/Oceania − Ronda de permanència: Indonèsia vs. Sri Lanka» (en anglès). DavisCup.com.

Enllaços externs[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa Davis 2016 Modifica l'enllaç a Wikidata