XX Premis Goya

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula d'esdevenimentXX Premis Goya
Tipus cerimònia dels premis Goya
Data 29 gener 2006
Edició 20
Lloc Palau de Congressos de Madrid
Estat Espanya
Presentador Concha Velasco
Antonio Resines
Direcció Fernando Méndez-Leite
Modifica les dades a Wikidata

La XXa edició dels Premis Goya (oficialment en castellà: Premios Anuales de la Academia "Goya") va tenir lloc al Palau de Congressos de la ciutat de Madrid (Espanya) el 29 de gener de 2006 i fa referència a aquelles produccions realitzades el 2005.

La presentació de la gala va anar a càrrec dels actors Concha Velasco i Antonio Resines, i fou dirigida pel director i crític de cinema Fernando Méndez Leite.

La gran triomfadora de la nit fou La vida secreta de les paraules d'Isabel Coixet, que aconseguí guanyar 4 premis de les 5 nominacions que tenia, entre elles millor pel·lícula, direcció i guió original. La pel·lícula amb més nominacions, però, fou Obaba de Montxo Armendáriz amb 10, si bé únicament guanyà una estatueta. La seguí en nominacions Princesas de Fernando León de Aranoa amb 9 nominacions, que guanyà 3 premis (millor actriu per Candela Peña, millor actriu revelació i cançó original).

Nominats i guanyadors[modifica]

Millor pel·lícula Millor director
Millor actor Millor actriu
Millor actor secundari Millor actriu secundària
Millor guió original Millor guió adaptat
Millor director novell Millor direcció de producció
Millor actor revelació Millor actriu revelació
Millor pel·lícula hispanoamericana Millor pel·lícula europea
Millor fotografia Millor muntatge
Millor direcció artística Millor vestuari
Millor so Millor música
Millor maquillatge Millors efectes especials
Millor cançó Millor curtmetratge de ficció
  • Nana de José Javier Rodríguez Melcon
    • Bota de oro de José Luis Baringo i Ramón Tarrés
    • El examinador de José Antonio Pajares
    • Hiyab de Xavi Sala
    • El intruso de David Cánovas
Millor pel·lícula d'animació Millor curtmetratge d'animació
  • Tadeo Jones de Enrique Gato
    • La gallina ciega de Isabel Herguera
    • La leyenda del espantapájaros de Marco Besas
    • La luz de la esperanza de Ricardo Puertas
    • Semilla del recuerdo de Renato Roldán
Millor pel·lícula documental Millor curtmetratge d'animació
  • En la cuna del aire de Rodolfo Montero de Palacio
Goya d'honor

Enllaços externs[modifica]