Volta a Catalunya de 1998

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
 ←  Volta a Catalunya de 1998  → 
Volta a Catalunya 1998.jpg
Detalls de la cursa
Data 18 al 25 de juny de 1998
Etapes 8 etapes
Distància 1.225,9 km
País Catalunya Catalunya
Andorra Andorra
Sortida Vila-seca
Arribada Andorra la Vella
Palmarès
Vencedor  Hernán Buenahora (COL) (Vitalicio Seguros)
Temps del vencedor 32h 59' 36"
Segon  Georg Totschnig (AUT) (Team Deutsche Telekom)
Tercer  Fernando Escartín (ESP) (Kelme-Costa Blanca)
Classificacions secundàries
Muntanya  Alberto Elli (ITA) (Casino)
Metes volants  Jacky Durand (FRA) (Casino)
Equip COL Avianca Telecom

La Volta a Catalunya de 1998 va ser 78a edició de la Volta ciclista a Catalunya. Es disputà en 8 etapes del 18 al 25 de juny de 1998 amb un total de 1.225,9 km. El vencedor final fou el colombià Hernán Buenahora de l'equip Vitalicio Seguros per davant de Georg Totschnig del Team Deutsche Telekom i Fernando Escartín del Kelme-Costa Blanca.

Aquest any l'UCI va pujar la "Volta" a primera categoria, per darrere de les grans voltes.

Aquesta edició tenia vuit etapes, amb la primera dividida en dos sectors. També tenia dos contrarellotges, encara que no prou llargues per ser decisives.

El plat fort estava reservat a les tres últimes etapes, amb la muntanya. El vencedor final havia de ser un escalador, així Hernan Buenahora va demostrar la gran forma en què es trobava després d'un gran Giro d'Itàlia.

Etapes[modifica]

Etapa Data Ciutats d'etapa km Vencedor de l'etapa Líder de la general
1a A 18 de juny Vila-secaLa Pineda 79,2  Mario Cipollini (ITA)  Mario Cipollini (ITA)
1a B 18 de juny Port AventuraLa Pineda (CRI) 8,1  Christopher Boardman (GBR)  Christopher Boardman (GBR)
2a 19 de juny Port Aventurael Vendrell 151,3  Mario Cipollini (ITA)  Christopher Boardman (GBR)
3a 20 de juny El VendrellBarcelona 172,5  Mario Cipollini (ITA)  Christopher Boardman (GBR)
4a 21 de juny Fàbrica La Piara (Manlleu) - Manlleu 197,5  Mario Cipollini (ITA)  Christopher Boardman (GBR)
5a 22 de juny GironaGirona (CRI) 15,4  Christopher Boardman (GBR)  Christopher Boardman (GBR)
6a 23 de juny TàrregaBoí Taüll 180,4  Hernán Buenahora (COL)  Abraham Olano (ESP)
7a 24 de juny Caldes de BoíOrdino-Arcalís (AND) 231,7  Hernán Buenahora (COL)  Hernán Buenahora (COL)
8a 25 de juny Andorra la Vella (AND)Andorra la Vella (AND) 189,8  Fernando Escartín (ESP)  Hernán Buenahora (COL)

1a etapa A[modifica]

18-06-1998: Vila-secaLa Pineda, 79,2 km.:

Resultat de la 1a etapa A
Ciclista Equip Temps
1  Mario Cipollini (ITA) Saeco 1h 57' 47"
2  Jeroen Blijlevens (NED) TVM-Farm Frites m. t.
3  Mario Traversoni (ITA) Mercatone Uno-Bianchi m. t.
Classificació general després de la 1a etapa A
Ciclista Equip Temps
1  Mario Cipollini (ITA) Saeco 1h 57' 47"
2  Jeroen Blijlevens (NED) TVM-Farm Frites m. t.
3  Mario Traversoni (ITA) Mercatone Uno-Bianchi m. t.

1a etapa B[modifica]

18-06-1998: Port AventuraLa Pineda, 8,1 km. (CRI):

Resultat de la 1a etapa B
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 8' 32"
2  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 5"
3  Abraham Olano (ESP) Banesto + 10"
Classificació general després de la 1a etapa B
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 2h 06' 19"
2  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 5"
3  Abraham Olano (ESP) Banesto + 10"

2a etapa[modifica]

19-06-1998: Port Aventurael Vendrell, 151,3 km.:

Resultat de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Mario Cipollini (ITA) Saeco 4h 14' 31"
2  Jeroen Blijlevens (NED) TVM-Farm Frites m. t.
3  Mario Traversoni (ITA) Mercatone Uno-Bianchi m. t.
Classificació general després de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 6h 20' 50"
2  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 5"
3  Abraham Olano (ESP) Banesto + 10"

3a etapa[modifica]

20-06-1998: El VendrellBarcelona, 172,5 km.:

Resultat de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Mario Cipollini (ITA) Saeco 3h 46' 37"
2  Jeroen Blijlevens (NED) TVM-Farm Frites m. t.
3  Gian Matteo Fagnini (ITA) Saeco m. t.
Classificació general després de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 10h 07' 27"
2  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 5"
3  Abraham Olano (ESP) Banesto + 10"

4a etapa[modifica]

21-06-1998: Fàbrica La Piara (Manlleu) - Manlleu, 197,5 km.:

Resultat de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Mario Cipollini (ITA) Saeco 5h 26' 24"
2  Jeroen Blijlevens (NED) TVM-Farm Frites m. t.
3  Jaan Kirsipuu (EST) Casino m. t.
Classificació general després de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 15h 33' 51"
2  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 5"
3  Abraham Olano (ESP) Banesto + 10"

5a etapa[modifica]

22-06-1998: GironaGirona, 15,4 km. (CRI):

Resultat de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 21' 38"
2  Abraham Olano (ESP) Banesto + 17"
3  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 25"
Classificació general després de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Christopher Boardman (GBR) Gan 15h 55' 29"
2  Abraham Olano (ESP) Banesto + 27"
3  Marco Velo (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 30"

6a etapa[modifica]

23-06-1998: TàrregaBoí Taüll, 180,4 km.:

Resultat de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 5h 19' 30"
2  Fernando Escartín (ESP) Kelme-Costa Blanca + 1"
3  Francesco Frattini (ITA) Team Deutsche Telekom + 16"
Classificació general després de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Abraham Olano (ESP) Banesto 21h 15' 42"
2  Fernando Escartín (ESP) Kelme-Costa Blanca + 54"
3  Massimo Podenzana (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 1' 07"

7a etapa[modifica]

24-06-1998: Caldes de BoíOrdino-Arcalís, 231,7 km.:

Resultat de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 6h 51' 37"
2  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom + 15"
3  Bo Hamburger (DEN) Casino + 24"
Classificació general després de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 28h 08' 38"
2  Abraham Olano (ESP) Banesto m. t.
3  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom +08"

8a etapa[modifica]

25-06-1998: Andorra la VellaAndorra la Vella, 189,8 km.:

Resultat de la 8a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Fernando Escartín (ESP) Kelme-Costa Blanca 4h 50' 58"
2  Jean-Cyril Robin (FRA) US Postal m. t.
3  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom m. t.
Classificació general després de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 32h 59' 36"
2  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom + 8"
3  Fernando Escartín (ESP) Kelme-Costa Blanca + 16"

Classificació General[modifica]

Ciclista Equip Temps
1  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 32h 59' 36"
2  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom + 8"
3  Fernando Escartín (ESP) Kelme-Costa Blanca + 16"
4  Massimo Podenzana (ITA) Mercatone Uno-Bianchi + 1' 05"
5  Alberto Elli (ITA) Casino + 1' 37"
6  Abraham Olano (ESP) Banesto + 1' 42"
7  José Castelblanco (COL) Avianca Telecom + 2' 37"
8  Ángel Luis Casero (ESP) Vitalicio Seguros + 2' 47"
9  Jean-Cyril Robin (FRA) US Postal + 3' 01"
10  Víctor Hugo Peña (COL) Avianca Telecom + 3' 15"

Classificació de la muntanya[modifica]

Ciclista Equip Punts
1  Alberto Elli (ITA) Casino 60
2  Hernán Buenahora (COL) Vitalicio Seguros 40
3  Georg Totschnig (AUT) Team Deutsche Telekom 34

Classificació de les Metes volants[modifica]

Ciclista Equip Punts
1  Jacky Durand (FRA) Casino 23
2  Lars Michaelsen (DEN) TVM-Farm Frites 13
3  Serhí Uixakov (UKR) TVM-Farm Frites 6

Millor Equip[modifica]

Equip Nacionalitat Temps
1 Avianca Telecom Colòmbia Colòmbia 99h 09' 18"
2 Casino França França + 1' 33"
3 Mercatone Uno-Bianchi Itàlia Itàlia + 3' 43"

Referències[modifica]


Enllaços externs[modifica]