Laosià

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Aquest article tracta sobre l'idioma. Vegeu-ne altres significats a «Lao».
Laosià
ພາສາລາວ
Pronunciació: AFI: pʰaːsaː laːw
Parlat a: Laos, Tailàndia, Estats Units, França, Canadà, Xina
Regió: Vientiane, Luang Prabang, Xieng Khouang, Khammouan, Champasak, Isaan
Parlants: 5,5 milions (20 milions si es compta el dialecte de l'Isaan).
Classificació genètica: Tai-kadai

  Tai
   Sud-oest
    Lao-phutai
      Laosià

estatus oficial
Llengua oficial de: Laos
Regulat per: No reglat oficialment
codis de la llengua
ISO 639-1 lo
ISO 639-2 lao
ISO 639-3 lao
Globe of letters.svg Visiteu el Portal:Llengües Globe of letters.svg

El laosià o lao (pʰaːsaː laːw) és una llengua tonal de la família tai-kadai. És la llengua oficial de Laos, i també és parlat al nord-est de Tailàndia, a la regió d'Isaan. El laosià d'aquesta regió se sol considerar una llengua independent, l'idioma Isaan. A més de ser la llengua primària dels habitants de Laos, és la llengua secundària de molts grups ètnics de Laos i Isaan. El laosià és escrit, igual que els altres idiomes de la mateixa família, en escriptura abugida. Com que no hi ha reguladors oficials, tampoc hi ha dialecte estàndard, però de facto el dialecte de Vientiane ha esdevingut estàndard.

Pronoms[modifica | modifica el codi]

Les frases informals sovint manquen de pronoms, i aquests són substituïts per sobrenoms o termes parentius, depenent de la confiança entre els dos emissors. A més, els pronoms canvien depenent de amb qui es parla, des de termes solemnes a termes vulgars. Com més formal és la conversa, menys pronoms es deixen i més pronoms formals s'utilitzen. Els pronoms es poden pluralitzar afegint ພວກ (pʰuak) davant el pronom, per exemple ພວກເຈົ້າ (pʰuak jao) significa "vosaltres", és a dir, tu en plural.

L'edat i l'estatus són importants en l'ús de determinació. Els noms dels nens i les nenes són prefixats per ບັກ (bak) i ອີ (i), respectivament. Els noms de les persones velles es prefixen amb ອ້າຍ (ai) si és un home i ແອື້ອຍ (èw) si és una dona.

Pronom Alfabet llatí AFI Significat
ຂ້ອຍ khoy kʰɔːj jo (informal, general)
ຂ້ານ້ອຍ khanoy kʰaːnɔːj jo (formal)
ເຮົາ hao haw nosaltres, nostre
ເຈົ້າ chao tɕaw tu (general)
ທ່ານ thaan tʰaːn tu (molt formal)
ເຂົາ khao kʰao ell, ella, seu (formal, general)
ລາວ lao law ell, ella, seu (molt informal)
ເພິ່ນ peun pʰɤn ell, ella, seu (molt formal)
ມັນ man man per designar una cosa, un animal (molt rude si s'utilitza en una persona)

Noms[modifica | modifica el codi]

Els noms no tenen ni gènere ni declinacions, simplement poden ser singulars o plurals. Tampoc no es marquen amb articles definits o indefinits.

Els classificadors solen utilitzar-se per comptar objectes; en lloc de dir 'dos gossos' dirien 'gos dos'.

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Laosià Modifica l'enllaç a Wikidata