UCI Àfrica Tour 2015

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Resum cursa ciclista UCI Àfrica Tour 2015
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 11a
Continent Àfrica
Data del 14 de gener al 4 de desembre de 2015
Núm. de curses 33
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2015
Palmarès
Guanyador  Salaheddine Mraouni (MAR)
Equips UAE Skydive Dubai-Al Ahli Club
Països Marroc Marroc
Països sub-23 Algèria Algèria
Modifica les dades a Wikidata

L'UCI Àfrica Tour 2015 és l'onzena edició de l'UCI Àfrica Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per trenta-tres proves, organitzades entre el 14 de gener al 4 de desembre de 2015 a l'Àfrica.

Evolució del calendari[modifica]

Gener[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
14-18 Volta a Egipte Egipte Egipte 08 2.2 ESP Francisco Mancebo Sky Dive Dubai

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
9 Campionat d'Àfrica de contrarellotge per equips Sud-àfrica Sud-àfrica 01 CC ERI Natnael Berhane
ERI Mekseb Debesay
ERI Daniel Teklehaimanot
ERI Merhawi Kudus
Equip nacional d'Eritrea
12 Campionat d'Àfrica de contrarellotge Sud-àfrica Sud-àfrica 01 CC ETH Tsgabu Grmay Equip nacional d'Etiòpia
14 Campionat d'Àfrica en ruta Sud-àfrica Sud-àfrica 01 CC RSA Louis Meintjes Equip nacional de Sud-àfrica
16-22 Tropicale Amissa Bongo Gabon Gabon 08 2.1 TUN Rafaâ Chtioui Skydive Dubai
26 Challenge de la Marxa Verda-GP Sakia El Hamra Marroc Marroc 08 1.2 MAR Salah Eddine Mraouni Equip nacional del Marroc
28 Challenge de la Marxa Verda-GP Oued Eddahab Marroc Marroc 08 1.2 MAR Essaïd Abelouache Equip nacional del Marroc

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Challenge de la Marxa Verda-GP Al Massira Marroc Marroc 08 1.2 MAR Abdelati Saadoune Equip nacional del Marroc
6 Circuit d'Alger Algèria Algèria 07 1.2 ALG Hichem Chaabane Cevital
7-9 Tour d'Orània Algèria Algèria 07 2.2 ALG Azzedine Lagab Pétroliers Algérie
10 Gran Premi d'Orà Algèria Algèria 07 1.2 RWA Janvier Hadi Equip nacional de Ruanda
12-14 Tour de Blida Algèria Algèria 07 2.2 ERI Mekseb Debesay Bike Aid-Ride for Help
13-22 Tour del Camerun Camerun Camerun 07 2.2 CMR Clovis Kamzong Equip nacional del Camerun
15 Critèrium International de Sétif Algèria Algèria 07 1.2 ERI Mekseb Debesay Bike Aid-Ride for Help
16-19 Tour de Sétif Algèria Algèria 07 2.2 ALG Nabil Baz Vélo Club Sovac
21-24 Tour d'Annaba Algèria Algèria 07 2.2 ALG Abdelbasset Hannachi[1] Groupement Sportif des Pétroliers Algérie
25-27 Tour de Constantina Algèria Algèria 07 2.2 ERI Amanuel Gebrezgabihier Equip nacional d'Eritrea
28 Circuit de Constantina Algèria Algèria 08 1.2 ALG Azzedine Lagab[1] Groupement Sportif des Pétroliers Algérie
30 Critèrium International de Blida Algèria Algèria 07 1.2 ALG Abdelbasset Hannachi Pétroliers Algérie

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3-12 Volta al Marroc Marroc Marroc 07 2.2 POL Tomasz Marczyński Torku Şekerspor
27 PMB Road Classic Sud-àfrica Sud-àfrica 07 2.2 RSA Reynard Butler Abantu

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Mayday Classic Sud-àfrica Sud-àfrica 08 1.2 RSA Hendrik Kruger
RSA Nicholas Dlamini
Abantu
WCCA Feeder
3 Hibiscus Cycle Classic Sud-àfrica Sud-àfrica 08 1.2 ERI Metkel Eyob WCCA Feeder
7 Challenge del Príncep-Trofeu del Príncep Marroc Marroc 08 1.2 MAR Salah Eddine Mraouni Equip nacional del Marroc
9 Challenge del Príncep-Trofeu de l'Aniversari Marroc Marroc 08 1.2 MAR Essaid Abelouache Equip nacional del Marroc
10 Challenge del Príncep-Trofeu de la Casa Reial Marroc Marroc 08 1.2 MAR Anass Ait El Abdia Equip nacional del Marroc

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
27-2 Tour de la Costa d'Ivori Costa d'Ivori Costa d'Ivori 08 1.2 MAR Mouhassine Lahsaini Equip nacional del Marroc

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
14-18 Gran Premi Chantal Biya Camerun Camerun 07 2.2 MAR Mouhassine Lahsaini Equip nacional del Marroc
30-8 Tour de Faso Burkina Faso Burkina Faso 07 2.2 MAR Mouhassine Lahsaini Equip nacional del Marroc

Novembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
15-22 Tour de Ruanda Rwanda Ruanda 07 2.2 RWA Jean Bosco Nsengimana Team Rwanda Karisimbi

Desembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
17 Challenge dels Fosfats-GP Khouribga Marroc Marroc 08 1.2 MAR Mouhassine Lahsaini Equip nacional del Marroc
19 Challenge dels Fosfats-GP Youssoufia Marroc Marroc 08 1.2 MAR Abdelati Saadoune Equip nacional del Marroc
20 Challenge dels Fosfats-GP Ben Guerir Marroc Marroc 08 1.2 MAR Lahcen Saber Equip nacional del Marroc

Proves anul·lades[modifica]

Data Cursa País Cat. Motiu
15-19 abril Mzanzi Tour Sud-àfrica Sud-àfrica 07 2.2
29-3 novembre Cycle4Madiba Tour Sud-àfrica Sud-àfrica 07 2.2
4 desembre Cycle4Madiba Classic Sud-àfrica Sud-àfrica 07 2.2

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Pts.
1  Salaheddine Mraouni (MAR) - 289
2  Mouhssine Lahsaini (MAR) - 271
3  Essaïd Abelouache (MAR) - 240
4  Rafaa Chtioui (TUN) Skydive Dubai-Al Ahli Club 221
5  Mekseb Debesay (ERI) Team Bike Aid 219,67
6  Abdelati Saadoune (MAR) - 181
7  Anass Aït El Abdia (MAR) * - 171
8  Abderrahmane Mansouri (ALG) * - 156
9  Janvier Hadi (RWA) - 144,33
10  Azzedine Lagab (ALG) GS Pétroliers Algérie 140

* : ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Equip País Pts.
1 Skydive Dubai-Al Ahli Club Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units 571
2 GS Pétroliers Algérie Algèria Algèria 499
3 MTN-Qhubeka Sud-àfrica Sud-àfrica 471,02
4 Team Bike Aid Alemanya Alemanya 239,67
5 Europcar França França 185,67
6 Torku Şekerspor Turquia Turquia 104
7 Bretagne-Séché Environnement França França 95
8 Al Marakeb Marroc Marroc 73
9 Vélo Club Sovac Algèria Algèria 42
10 Veranclassic-Ekoï Bèlgica Bèlgica 33

Classificació per països[modifica]

# País Pts.
1 Marroc Marroc 1704
2 Algèria Algèria 1161,8
3 Sud-àfrica Sud-àfrica 876,88
4 Eritrea Eritrea 802,88
5 Rwanda Ruanda 613,99
6 Tunísia Tunísia 488
7 Camerun Camerun 221
8 Namíbia Namíbia 168,01
9 República Centreafricana República Centreafricana 143
10 Zimbàbue Zimbàbue 140

Classificació per països sub-23[modifica]

# País (Sub-23) Pts.
1 Algèria Algèria 444
2 Rwanda Ruanda 320,66
3 Eritrea Eritrea 290,47
4 Marroc Marroc 238
5 Sud-àfrica Sud-àfrica 163,67
6 Etiòpia Etiòpia 71,67
7 Costa d'Ivori Costa d'Ivori 70
8 Tunísia Tunísia 67
9 Namíbia Namíbia 62,34
10 Maurici Maurici 61

Notes[modifica]

  1. 1,0 1,1 El vencedor inicial Hichem Chaabane va ser desqualificat per dopatge

Enllaços externs[modifica]