UCI Europa Tour 2009-2010

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Resum cursa ciclista UCI Europa Tour 2009-2010
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 6a
Continent Europa
Data del 18 d'octubre de 2009 al 19 d'octubre de 2010
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior Calendari mundial UCI 2010
Palmarès
Guanyador  Giovanni Visconti (ITA)
Equips NED Vacansoleil
Països Itàlia
Països sub-23 Bèlgica Bèlgica
Modifica les dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2009-2010 va ser la sisena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Estava formada per més de 300 proves, organitzades del 18 d'octubre de 2009 al 19 d'octubre de 2010 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Octubre 2009[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
18 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 KAZ Aleksandr Vinokúrov Team Astana

Gener[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
30-2 Giro de la Província de Reggio de Calàbria Itàlia Itàlia 2.1 ITA Matteo Montaguti De Rosa-Stac Plastic
31 Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 1.1 FRA Jonathan Hivert Saur-Sojasun

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3-7 Étoile de Bessèges França França 2.1 FRA Samuel Dumoulin Cofidis
6 Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 1.1 ITA Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini
7 Trofeu Palma Espanya Espanya 1.1 AUS Robbie McEwen Team Katusha
8 Trofeu Cala Millor Espanya Espanya 1.1 ESP Óscar Freire Rabobank
9 Trofeu Inca Espanya Espanya 1.1 GER Linus Gerdemann Team Milram
10 Trofeu Deià Espanya Espanya 1.1 POR Rui Costa Caisse d'Épargne
10-14 Tour del Mediterrani França França 2.1 Itàlia Rinaldo Nocentini[1] AG2R La Mondiale
11 Magaluf-Palmanova Espanya Espanya 1.1 GER André Greipel HTC-Columbia
17–21 Volta a l'Algarve Portugal Portugal 2.1 ESP Alberto Contador Team Astana
19 Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 1.1 ITA Francesco Ginanni Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni
20–21 Tour de l'Alt Var França França 2.1 FRA Christophe Le Mével La Française des Jeux
20-24 Volta a Andalusia Espanya Espanya 2.1 AUS HTC-Columbia RadioShack
23-27 Giro de Sardenya Itàlia Itàlia 2.1 CZE Roman Kreuziger Liquigas-Doimo
27 Gran Premio dell'Insubria  Suïssa 1.1 FRA Samuel Dumoulin Cofidis
27 Beverbeek Classic Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Yannick Eijssen PWS Eijssen
26 Omloop Het Nieuwsblad Bèlgica Bèlgica 1.HC CAT Joan Antoni Flecha Team Sky
28 Boucles del Sud Ardecha França França 1.1 FRA Christophe Riblon AG2R La Mondiale
28 Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 1.1 NED Theo Bos Cervélo Test
28 Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Bobbie Traksel Vacansoleil
28 Gran Premi de Lugano  Suïssa 1.1 ITA Roberto Ferrari De Rosa-Stac Plastic
28 Clàssica Sarda Itàlia Itàlia 1.1 ITA Giovanni Visconti ISD-Neri

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3 Le Samyn Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jens Keukeleire Cofidis
3 Giro del Friül Itàlia Itàlia 1.1 ITA Roberto Ferrari De Rosa-Stac Plastic
3-7 Volta a Múrcia Espanya Espanya 2.1 CZE František Raboň HTC-Columbia
5-7 Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 2.1 BEL Jens Keukeleire Cofidis
6 Monte Paschi Strade Bianche Itàlia Itàlia 1.1 KAZ Maksim Iglinski Team Astana
6 Fletxa flamenca Bèlgica Bèlgica 1.2 NZL Clinton Avery PWS Eijssen
7 Trofeu Zssdi Itàlia Itàlia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
7 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 1.2 FRA Benoît Daeninck Roubaix Lille Métropole
14 Trofeu Franco Balestra Itàlia Itàlia 1.2 RUS Aleksandr Mirónov Itera-Katusha
14 París-Troyes França França 1.2 FRA Cédric Pineau Roubaix Lille Métropole
14 Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 1.2 FRA Denis Flahaut ISD Continental
14 Poreč Trophy Croàcia Croàcia 1.2 SVN Matej Gnezda Adria Mobil
17 Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jens Keukeleire Cofidis
18-21 Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 2.2 SVN Robert Vrečer Perutnina Ptuj
20 Clàssica Loira Atlàntic França França 1.1 FRA Laurent Mangel Saur-Sojasun
21 Tour de Groene Hart Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Jens Mouris Vacansoleil
21 Gran Premi Cholet-País del Loira França França 1.1 COL Leonardo Duque Cofidis
21 Gran Premi San Giuseppe Itàlia Itàlia 1.2 ITA Enrico Battaglin Zalf Désirée Fior
21 La Roue Tourangelle França França 1.2 FRA Yann Guyot Sojasun espoir-ACNC
22-28 Tour de Normandia França França 2.2 NED Ronan van Zandbeek Van Vliet EBH Elshof
23-27 Setmana Internacional de Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 2.1 ITA Ivan Santaromita Liquigas-Doimo
24 A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 DEN Matti Breschel Team Saxo Bank
26-28 Gran Premi de Portugal Portugal Portugal 2.Ncup NED Tom Dumoulin Equip nacional dels Països Baixos
27 E3 Harelbeke Bèlgica Bèlgica 1.HC SUI Fabian Cancellara Team Saxo Bank
27-28 Critèrium Internacional França França 2.HC FRA Pierrick Fédrigo BBox Bouygues Telecom
30–1 Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 2.HC GBR David Millar Garmin-Transitions
31-5 Setmana Ciclista Lombarda Itàlia Itàlia 2.1 ITA Michele Scarponi Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Ruta Adélie de Vitré França França 1.1 FRA Cyril Gautier BBox Bouygues Telecom
2-4 Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 2.2 NED Jetse Bol Rabobank Continental
3 Hel van het Mergelland Països Baixos Països Baixos 1.1 FRA Yann Huguet Skil-Shimano
3 Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 1.HC CAT Joaquim Rodríguez Team Katusha
4 Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise França França 1.2 LTU Vytautas Kaupas Continental Differdange
4 Trofeu Piva Banca Popolare Itàlia Itàlia 1.2U ITA Andrea Pasqualon Zalf Désirée Fior
5 Volta a Colònia Alemanya Alemanya 1.1 ARG Juan José Haedo Team Saxo Bank
5 Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 1.2U BLR Siarhei Papok San Marco Concrete
6 Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 1.2U SVN Blaž Furdi Equip nacional d'Eslovènia
6-9 Circuit de la Sarthe França França 2.1 ESP Luis León Sánchez Caisse d'Épargne
7 Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 1.HC USA Tyler Farrar Garmin-Transitions
8 Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 1.1 SVN Jure Kocjan CarmioOro-NGC
8-11 Cinturó a Mallorca Espanya Espanya 2.2 ESP Sergio Mantecón Hosteleria de Cañete-Nagares
9–11 Circuit de les Ardenes França França 2.2 RUS Mikhail Antonov Itera-Katusha
10 Trofeu Edil C Itàlia Itàlia 1.2 ITA Massimo Graziato Trevigiani Dynamon Bottoli
10 Tour de Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 ITA Alberto Ongarato Vacansoleil
10 Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.Ncup SVN Marko Kump Equip nacional d'Eslovènia
11 Klasika Primavera Espanya Espanya 1.1 ESP Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi
11 Dwars door Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 ITA Enrico Rossi Ceramica Flaminia
11-18 Volta a Turquia Turquia Turquia 2.HC ITA Giovanni Visconti ISD-Neri
13 París-Camembert França França 1.1 FRA Sébastien Minard Cofidis
14 Fletxa brabançona Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Sébastien Rosseler RadioShack
14 La Côte Picarde França França 1.Ncup RUS Viatxeslav Kuznetsov Equip nacional de Rússia
14-18 Volta a Castella i Lleó Espanya Espanya 2.1 ESP Alberto Contador Team Astana
14-18 Tour de Loir i Cher França França 2.2 RUS Mikhail Antonov Itera-Katusha
15 Gran Premi de Denain França França 1.1 FRA Denis Flahaut ISD Continental
17 Tour de Finisterre França França 1.1 FRA Florian Vachon Bretagne-Schuller
17 Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2U LTU Ramūnas Navardauskas Vélo-Club La Pomme Marseille
17 ZLM Tour Països Baixos Països Baixos 1.Ncup KAZ Arman Kamyshev Equip nacional del Kazakhstan
18 Tro Bro Leon França França 1.1 FRA Jérémy Roy La Française des Jeux
18 Rund um Düren Alemanya Alemanya 1.1 GER Sven Krauss Halanke.de-Öschelbronn
18 Gran Premi de Donetsk Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Vitali Popkov ISD Continental
18 Zellik-Galmaarden Bèlgica Bèlgica 1.2 NED Coen Vermeltfoort Rabobank Continental
20-23 Giro del Trentino Itàlia Itàlia 2.HC KAZ Aleksandr Vinokúrov Team Astana
21-25 Gran Premi d'Adiguèsia Rússia Rússia 2.2 UKR Vitali Popkov ISD Continental
23 Banja Luka-Belgrad I Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 1.2 SVN Jure Zrimšek Sava
24 Gran Premi de Llodio Espanya Espanya 1.1 ESP Ángel Vicioso Andalucia-Cajasur
24 Arno Wallaard Memorial Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Stefan van Dijk Verandas Willems
25 Volta a La Rioja Espanya Espanya 1.1 ESP Ángel Vicioso Andalucia-Cajasur
25 Giro dels Apenins Itàlia Itàlia 1.1 CRO Robert Kišerlovski Liquigas-Doimo
25 Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 1.2 GER Robert Wagner Skil-Shimano
25 East Midlands International Cicle Classic Regne Unit Regne Unit 1.2 DEN Michael Berling Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning
25 Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 1.2U SVN Jan Tratnik Equip nacional d'Eslovènia
25 París-Mantes-en-Yvelines França França 1.2 FRA Yoann Bagot Vélo-Club La Pomme Marseille
25–1 Tour de Bretanya França França 2.2 FRA Franck Bouyer BBox Bouygues Telecom
26-27 Giro de les regions italianes Itàlia Itàlia 2.2U ITA Enrico Battaglin Equip nacional d'Itàlia B
27 Pujada al Naranco Espanya Espanya 1.1 ESP Santiago Pérez Centro Ciclismo de Loulé-Louletano
28-2 Volta a Astúries Espanya Espanya 2.1 ESP Constantino Zaballa[2] Centro Ciclismo de Loulé-Louletano
29-1 The Paths of King Nikola Montenegro Montenegro 2.2 BUL Vladimir Koev Hemus 1896-Vivelo

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 1.2 GER André Schulze PSK Whirlpool-Author
1 Gran Premi del 1r de maig - Premi d'honor Vic de Bruyne Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Jan Kuyckx Qin
1 Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 1.HC GER Fabian Wegmann Team Milram
1 Gran Premi de Frankfurt sub-23 Alemanya Alemanya 1.2U GER Tino Thömel KED-Bianchi Berlin
1 Gran Premi Herning Dinamarca Dinamarca 1.1 DEN Alex Rasmussen Team Saxo Bank
1 Mayor Cup Rússia Rússia 1.2 SRB Žolt Der Partizan Srbija
1 Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 1.1 ITA Daniele Ratto CarmioOro-NGC
1 Tour d'Overijssel Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Job Vissers Skil-Shimano
2 Memorial Oleg Diatxenko Rússia Rússia 1.2 RUS Aleksandr Mirónov Itera-Katusha
2 Circuit del Porto Itàlia Itàlia 1.2 ITA Marco Amicabile Delio Gallina
2 Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 1.2 SRB Esad Hasanović Partizan Srbija
5-9 Quatre dies de Dunkerque França França 2.HC SUI Martin Elmiger AG2R La Mondiale
6–10 Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 2.2 RUS Serguei Firsànov Designa Køkken-Blue Water
7-9 Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 2.1 POL Marek Rutkiewicz Mróz Active Jet
8 Scandinavian Race Uppsala Suècia Suècia 1.2 DEN Philip Nielsen Concordia Forsikring-Himmerland
9 Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 1.2 ITA Tomas Alberio Trevigiani Dynamon Bottoli
9 Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Stefan van Dijk Verandas Willems
12 Batavus Prorace Països Baixos Països Baixos 1.1 GER Markus Eichler Team Milram
12–16 Fletxa del Sud Luxemburg Luxemburg 2.2 DEN Lasse Bøchman Glud & Marstrand-LRØ
13-16 Roine-Alps Isera Tour França França 2.2 FRA Jérôme Coppel Saur-Sojasun
14-16 Tour de Picardia França França 2.1 GBR Ben Swift Team Sky
17-22 Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 2.2 USA Taylor Phinney Trek Livestrong U23
18-22 Circuit de Lorena França França 2.1 ITA Fabio Felline Footon-Servetto
20-22 Ronda de l'Isard d'Arieja França França 2.2U BEL Yannick Eijssen PWS Eijssen
21-24 Tour de Berlín Alemanya Alemanya 2.2U NED Marc Goos Jo Piels
23 Neuseen Classics – Rund um die Braunkohle Alemanya Alemanya 1.1 GER Roger Kluge Team Milram
23-30 FBD Insurance RÁS Irlanda Irlanda 2.2 SWE Alexander Wetterhall Sprocket Pro
26-30 Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 2.HC BEL Stijn Devolder Quick Step
26-30 Volta a Baviera Alemanya Alemanya 2.HC BEL Maxime Monfort HTC-Columbia
28 Gran Premi de Tallinn-Tartu Estònia Estònia 1.1 FRA Denis Flahaut ISD Continental
28-30 Tour de Gironda França França 2.2 FRA Julien Belgy Vendée U
28-31 Tour de Tràcia Turquia Turquia 2.2 BUL Stefan Koychev Hristov Brisaspor
29 SEB Tartu GP Estònia Estònia 1.1 EST Tanel Kangert Equip nacional d'Estònia
29 Gran Premi Kranj Eslovènia Eslovènia 1.1 SVN Matej Gnezda Adria Mobil
29 Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 1.1 AUS Wesley Sulzberger La Française des Jeux
30 Rogaland Grand Prix Noruega Noruega 1.1 UKR Vitali Popkov ISD Continental
30 Boucles de l'Aulne França França 1.1 FRA Jean-Luc Delpech Bretagne-Schuller
30 Gran Premi Hydraulika Mikolasek Eslovàquia Eslovàquia 1.1 CZE Alois Kaňkovský ASC Dukla Praha
30 París-Roubaix sub-23 França França 1.2U USA Taylor Phinney Trek Livestrong U23
30 Trofeu Ciutat de San Vendemiano Itàlia Itàlia 1.2U ITA Stefano Agostini Zalf Désirée Fior

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Sonny Colbrelli Zalf Désirée Fior
2-6 Gran Premi Ringerike Noruega Noruega 2.2 NOR Christer Rake Joker Bianchi
2-6 Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 2.HC ITA Matteo Carrara Vacansoleil
5-12 Volta a Romania Romania Romania 2.2 ITA Bruno Rizzi[3] Tusnad
6 Memorial Philippe van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Dries Hollanders PWS Eijssen
6 Copa de la Pau Itàlia Itàlia 1.2 ITA Fabio Piscopiello Vega Prefabbricati Montappone
6 Gran Premi del cantó d'Argòvia  Suïssa 1.HC BEL Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen-Mercator
8-15 Circuito Montañés Espanya Espanya 2.2 COL Fabio Duarte Café de Colombia-Colombia es Pasión
9-13 Carpathia Couriers Path Polònia Polònia 2.2U POL Adrian Honkisz Equip nacional de Polònia
10-13 Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 2.2 ESP David Blanco Palmeiras Resort-Prio
10-13 Ronda de l'Oise França França 2.2 FRA Steven Tronet Roubaix Lille Métropole
11-13 Delta Tour Zeeland Països Baixos Països Baixos 2.1 USA Tyler Farrar Garmin-Transitions
11-13 Oberösterreichrundfahrt Àustria Àustria 2.2 CZE Leopold König PSK Whirlpool-Author
11-20 Girobio Itàlia Itàlia 2.2 COL Carlos Betancur Equip nacional de Colòmbia
13 Val d'Ille U Classic 35 França França 1.2 FRA Jimmy Casper Saur-Sojasun
14-19 Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 2.1 ITA Luca Ascani CDC-Cavaliere
15-20 Volta a Turíngia Alemanya Alemanya 2.2U GER John Degenkolb Thüringer Energie
16-20 Ster Elektrotoer Països Baixos Països Baixos 2.1 AUS Adam Hansen HTC-Columbia
17-19 Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 2.2 POL Jacek Morajko Mróz Active Jet
17-20 Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 2.1 ITA Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo
17-20 Boucles de la Mayenne França França 2.2 FRA Jérémie Galland Saur-Sojasun
18-20 Tour del País de Savoia França França 2.2 SUI Nicolas Schnyder Price-Custom Bikes
18-20 Tour de Mainfranken Alemanya Alemanya 2.2U NED Marc Goos Jo Piels
18-20 Ruta del Sud França França 2.1 FRA Vassil Kirienka Cofidis
19 GP Nobili Rubinetterie-Coppa Papà Carlo Itàlia Itàlia 1.1 ITA Gianluca Brambilla Colnago-CSF Inox
20 GP Nobili Rubinetterie-Coppa Città di Stresa Itàlia Itàlia 1.1 ITA Oscar Gatto ISD-Neri
20 Gran Premi Raiffeisen Àustria Àustria 1.2 AUT Matthias Brändle Footon-Servetto
20 Fletxa ardenesa Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Thomas Degand Verandas Willems
23 Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jurgen Van de Walle Quick Step
30 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Sven Jodts Beveren 2000
30-4 Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 2.1 POL Jacek Morajko Mróz Active Jet

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3 Circuit Het Nieuwsblad sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Jarl Salomein Beveren 2000
4 Dwars door het Hageland Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Frédéric Amorison Landbouwkrediet
4 Giro de la Vall Aretine Itàlia Itàlia 1.2 ITA Henry Frusto Scap Prefabbricati Foresi
4-11 Volta a Àustria Àustria Àustria 2.HC ITA Riccardo Riccò Ceramica Flaminia
6 Trofeu de la ciutat de Brescia Itàlia Itàlia 1.2 ITA Manuele Boaro Trevigiani Dynamon Bottoli
7-11 Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 2.2 POR Cândido Barbosa Palmeiras Resort-Tavira
11 La Ronda Pévèloise França França 1.2 GER Frank Dressler Continental Differdange
11 Grote Prijs van de Stad Geel Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Timothy Dupont Jong Vlaanderen-Bauknecht
11 Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 1.2 ITA Luigi Miletta Gragnano Sporting Club
16 Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Turquia Turquia CC GBR Alex Dowsett Equip nacional del Regne Unit
17-18 Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 2.1 ESP Sergio Pardilla CarmioOro-NGC
18 Giro del Casentino Itàlia Itàlia 1.2 ITA Andrea Pasqualon Zalf Désirée Fior
17 Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23 Itàlia Itàlia CC POL Piotr Gawroński Equip nacional de Polònia
21-25 Brixia Tour Itàlia Itàlia 2.1 ITA Domenico Pozzovivo Colnago-CSF Inox
22 Central European Tour Gyomaendröd Hongria Hongria 1.2 CZE Alois Kaňkovský ASC Dukla Praha
22-25 Tour de Szeklerland Romania Romania 2.2 BUL Evgeni Gerganov Hemus 1896-Vivelo
24-26 Kreiz Breizh Elites França França 2.2 FRA Johan Le Bon Bretagne-Schuller
24-28 Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 2.HC GBR Russell Downing Team Sky
25 Prova de Villafranca de Ordizia Espanya Espanya 1.1 ESP Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi
25 Gran Premi de la vila de Pérenchies França França 1.2 FRA Arnaud Démare CC Nogent-sur-Oise
25 Pomerania Tour Polònia Polònia 1.2 GER Dirk Müller Nutrixxion Sparkasse
27-31 Dookoła Mazowsza Polònia Polònia 2.2 GER Sebastian Forke Nutrixxion Sparkasse
28–1 Tour d'Alsàcia França França 2.2 NED Wilco Kelderman Rabobank Continental

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Circuit de Getxo Espanya Espanya 1.1 ESP Francisco José Pacheco Xacobeo Galicia
1 Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 1.1 ITA Riccardo Chiarini De Rosa-Stac Plastic
1 Polynormande França França 1.1 BEL Andy Cappelle Verandas Willems
3-7 Volta a Lleó Espanya Espanya 2.2 ESP Ángel Vallejo Supermercados Froiz
4-5 París-Corrèze França França 2.1 FRA Mickaël Buffaz Cofidis
4-8 Volta a Burgos Espanya Espanya 2.HC ESP Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi
4-8 Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 2.HC DEN Jakob Fuglsang Team Saxo Bank
4-15 Volta a Portugal Portugal Portugal 2.1 ESP David Blanco Palmeiras Resort-Tavira
5 Gran Premi de la indústria i el comerç artesanal de Carnago Itàlia Itàlia 1.1 ITA Ivan Basso Liquigas-Doimo
5 Gran Premi Folignano Itàlia Itàlia 1.2 COL Julián Arredondo Scap Prefabbricati Foresi
5-8 Volta als Pirineus França França 2.2 FRA Florent Barle AVC Aix-en-Provence
7 Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 1.1 SVN Kristjan Koren Liquigas-Doimo
8 Tour de Bochum Alemanya Alemanya 1.1 NED Niki Terpstra Team Milram
8 Trofeu internacional Bastianelli Itàlia Itàlia 1.2 ITA Carmelo Pantò Gragnano Sporting Club
8 Dwars door de Antwerpse Kempen Bèlgica Bèlgica 1.2U LTU Aidis Kruopis Palmans-Cras
10-14 Tour de l'Ain França França 2.1 ESP Haimar Zubeldia RadioShack
12-15 Mi-Août en Bretagne França França 2.2 FRA Jean-Luc Delpech Bretagne-Schuller
13 Dutch Food Valley Classic Països Baixos Països Baixos 1.1 NOR Edvald Boasson Hagen Team Sky
14 Memorial Henryk Łasak Polònia Polònia 1.2 POL Mariusz Witecki Mróz Active Jet
14 Gran Premi Betonexpressz 2000 Hongria Hongria 1.1 CRO Hrvoje Miholjević Loborika
15 Fletxa del port d'Anvers Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Rob Goris Palmans-Cras
15 Copa dels Càrpats Polònia Polònia 1.2 POL Marek Rutkiewicz Mróz Active Jet
16 Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 1.2 ITA Enrico Battaglin Zalf Désirée Fior
17 Gara Ciclistica Montappone Itàlia Itàlia 1.2 RUS Ilya Gorodnichev Gragnano S.C.
17 Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Stefan van Dijk Verandas Willems
17 Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 1.HC IRL Daniel Martin Garmin-Transitions
17-20 Tour del Llemosí França França 2.HC SWE Gustav Larsson Team Saxo Bank
18 Coppa Agostoni Itàlia Itàlia 1.1 ITA Francesco Gavazzi Lampre-Farnese Vini
19 Coppa Bernocchi Itàlia Itàlia 1.1 ITA Manuel Belletti Colnago-CSF Inox
20-22 Festningsrittet Noruega Noruega 2.2 USA Jesse Anthony Kelly Benefit Strategies
21 Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 1.1 ITA Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo
21 Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 1.2 POL Bartłomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice
24 Gran Premi dels Marbrers França França 1.2 CAN Keven Lacombe SpiderTech-Planet Energy
24-27 Tour de Poitou-Charentes França França 2.1 FRA Jimmy Engoulvent Saur-Sojasun
24-29 Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 2.2U RUS Piotr Ignatenko Itera-Katusha
25 Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Björn Leukemans Vacansoleil
25-28 Tour of Victory Turquia Turquia 2.2 TUR Mert Mutlu Brisaspor
28 Giro del Vèneto Itàlia Itàlia 1.HC ITA Daniel Oss Liquigas-Doimo
28-29 Szlakiem walk majora Hubala Polònia Polònia 1.2 POL Tomasz Kiendyś CCC Polsat Polkowice
29 Châteauroux Classic de l'Indre França França 1.1 FRA Anthony Ravard AG2R La Mondiale
29 Copa Sels Bèlgica Bèlgica 1.1 LTU Aidis Kruopis Palmans-Cras
29 Ronde van Midden-Nederland Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Wesley Kreder Rabobank Continental
29 Zagreb-Ljubljana Eslovènia Eslovènia 1.2 SVN Matej Mugerli Perutnina Ptuj
31-7 Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 2.2 SVN Robert Vrečer Perutnina Ptuj

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
5 Tour del Doubs França França 1.1 FRA Jérôme Coppel Saur-Sojasun
5 Giro de la Romanya Itàlia Itàlia 1.1 GER Patrik Sinkewitz ISD-Neri
5 Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Lars Boom Rabobank
5 Memorial Davide Fardelli Itàlia Itàlia 1.2 AUS Luke Durbridge Jayco-Skins
5 Kernen Omloop Echt-Susteren Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Peter Schulting Jo Piels
5-12 Tour de l'Avenir França França 2.Ncup COL Nairo Quintana Equip nacional de Colòmbia
8 Memorial Rik van Steenbergen Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen-Mercator
6-10 Giro del Friül-Venècia Júlia Itàlia Itàlia 2.1 NOR Vegard Stake Laengen Equip nacional de Noruega
11 París-Brussel·les Bèlgica Bèlgica 1.HC ESP Francisco Ventoso CarmioOro-NGC
11-18 Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 2.1 SUI Michael Albasini HTC-Columbia
11-18 Volta a Bulgària Bulgària Bulgària 2.2 BUL Krassimir Vassiliev SK Dobrich 1905
12 Chrono champenois França França 1.2 DEN Rasmus Christian Quaade Equip nacional de Dinamarca
12 Gran Premi de Fourmies França França 1.HC FRA Romain Feillu Vacansoleil
15 Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.1 GER Paul Martens Rabobank
17 Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 AUS Leigh Howard HTC-Columbia
17 Gran Premi del Somme França França 1.1 SUI Martin Elmiger AG2R La Mondiale
18 Gran Premi Vila de Mòdena Itàlia Itàlia 1.1 ITA Francesco Chicchi Liquigas-Doimo
19 Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 1.1 ITA Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini
19 Gran Premi d'Isbergues França França 1.1 LAT Aleksejs Saramotins HTC-Columbia
19 Trofeu Gianfranco Bianchin Itàlia Itàlia 1.2 SVN Robert Vrečer Perutnina Ptuj
19 Duo Normand França França 1.1 MDA Alexandr Pliuschin
RUS Artiom Ovetxkin
Team Katusha
22 Circuit de Houtland Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Stefan van Dijk Verandas Willems
24-26 Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló França França 2.2 FRA Jérôme Coppel Saur-Sojasun
25 Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 1.2 ITA Elia Viviani Liquigas-Doimo
25 Praga-Karlovy Vary-Praga República Txeca República Txeca 1.2 GER Andreas Schillinger Team NetApp
26 Tour de Vendée França França 1.HC ESP Koldo Fernández Euskaltel-Euskadi
26 Giro de Toscana Itàlia Itàlia 1.1 ITA Daniele Bennati Liquigas-Doimo
28 Ruta d'Or Itàlia Itàlia 1.2 ITA Francesco Manuel Bongiorno Futura-Matricardi
30-3 Circuit Franco-Belga Bèlgica Bèlgica 2.1 GBR Adam Blythe Omega Pharma-Lotto

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-3 Cinturó de l'Empordà Catalunya Catalunya 2.2 ESP José Herrada Caja Rural
2 Petit Giro de Llombardia Itàlia Itàlia 1.2 RUS Alexander Serebryakov ACS Lupi-San Marino ASD
3 Tour de Münster Alemanya Alemanya 1.1 NED Joost van Leijen Vacansoleil
5 Binche-Tournai-Binche Bèlgica Bèlgica 1.1 ITA Elia Viviani Liquigas-Doimo
7 Coppa Sabatini Itàlia Itàlia 1.1 ITA Riccardo Riccò Vacansoleil
7 París-Bourges França França 1.1 FRA Anthony Ravard AG2R La Mondiale
9 Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 1.HC NED Robert Gesink Rabobank
10 Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 1.1 ITA Dario Cataldo Quick Step
10 París-Tours sub-23 França França 1.2U BEL Jelle Wallays Beveren 2000
10 París-Tours França França 1.HC ESP Óscar Freire Rabobank
12 Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 1.1 BLR Adam Blythe Omega Pharma-Lotto
14 Giro del Piemont Itàlia Itàlia 1.1 BEL Philippe Gilbert Omega Pharma-Lotto
17 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 GBR David Millar Garmin-Transitions

Proves anul·lades[modifica]

Data Cursa País Cat. Causa
12-14 de febrer Giro de la Província de Grosseto Espanya Espanya 2.1
26-28 de febrer Tres dies de Valclusa Espanya Espanya 2.1
19 de març Shalosh Kalot Israel Israel 1.1
4 d'abril Fletxa d'Émeraude França França 1.1
16-18 d'abril Volta a Aragó Espanya Espanya 2.2
20-24 de febrer Volta a Extremadura Espanya Espanya 2.2
2 de maig Trofeu dels Escaladors França França 1.1
6-9 de maig Tour de l'Haut Anjou França França 2.2U
6-9 de maig Tour of Halkidiki Grècia Grècia 2.2
13-16 de maig Gran Premi Paredes Rota dos Móveis Portugal Portugal 2.2 Baixa a categoria nacional
23 de maig Tour de Rijke Països Baixos Països Baixos 1.1
1-9 de juny Dwars door Nederland Països Baixos Països Baixos 2.2
6 de juny Coppa Colli Briantei Internazionale Itàlia Itàlia 1.1
8-13 de juny Volta Ciclista Continental Espanya Espanya 2.2
10 de juny Balaton Bike Fest Hongria Hongria 1.2
3 de juliol Tour del Jura  Suïssa 1.2
17 de juliol Cronoscalata Gardone V.T. Itàlia Itàlia 1.2
21-25 de juliol Volta a Saxònia Alemanya Alemanya 2.1
25 de juliol Gran Premi Inda Itàlia Itàlia 1.2
31 de juliol Chrono 2-Paar-Zeitfahren Alemanya Alemanya 1.1
2 d'agost Pujada a Urkiola Espanya Espanya 1.1
10 d'agost Grand Premi de la vila de Felino Itàlia Itàlia 1.2
12 d'agost Gran Premi Törökbalint Hongria Hongria 1.2
15 d'agost Gran Premi P-Nívó Hongria Hongria 1.2
18-22 d'agost Volta a Irlanda Irlanda Irlanda 2.1
22 d'agost Clàssica als Ports de Guadarrama Espanya Espanya 1.1
27-29 d'agost Gran Premi Guillem Tell  Suïssa 2.2
7 de setembre Coppa Placci Itàlia Itàlia 1.HC
8-10 de setembre Giro de les regiones sicilianes Itàlia Itàlia 2.1
8-13 de setembre Tour de Croàcia Itàlia Itàlia 2.2
10-13 de setembre Tour de Màrmara Turquia Turquia 2.2
11 de setembre Giro del Laci Itàlia Itàlia 1.1
12 de setembre Volta a Nuremberg Alemanya Alemanya 1.1
12 de setembre Giro de Sicília Itàlia Itàlia 1.1
18 de setembre Memorial Cimurri Espanya Espanya 1.1
23 de setembre Tour de Vojvodina I Sèrbia Sèrbia 1.2
25 de setembre Tour de Vojvodina II Sèrbia Sèrbia 1.2
26 de setembre Giro del Canavese Itàlia Itàlia 1.1
13 d'octubre Milà-Torí Itàlia Itàlia 1.HC

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Pts.
1.  Giovanni Visconti (ITA) ISD-Neri 787
2.  Stefan van Dijk (NED) Verandas Willems 653
3.  Riccardo Riccò (ITA) Vacansoleil 569
4.  Domenico Pozzovivo (ITA) Colnago-CSF Inox 493
5.  Romain Feillu (FRA) Vacansoleil 482
6.  Marco Marcato (ITA) Vacansoleil 457
7.  Jens Keukeleire (BEL)* Cofidis 378
8.  Sergio Pardilla (ESP) CarmioOro-NGC 363
9.  Francisco Ventoso (ESP) CarmioOro-NGC 361
10.  Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia 360
11.  Cédric Pineau (FRA) Roubaix Lille Métropole 341
12.  Pierrick Fédrigo (FRA) BBox Bouygues Telecom 324
13.  Michele Scarponi (ITA) Androni Giocattoli-Serramenti 323
14.  Jérôme Coppel (FRA) Saur-Sojasun 315
15.  Leonardo Bertagnolli (ITA) Androni Giocattoli-Serramenti 308,4
16.  Kenny van Hummel (NED) Skil-Shimano 307
17.  Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil 289,2
18.  Jacek Morajko (POL) Mróz-Active Jet 275
19.  Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone 270
20.  Samuel Dumoulin (FRA) Cofidis 268

* ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Ciclista País Pts.
1. Vacansoleil Països Baixos Països Baixos 2624,4
2. Saur-Sojasun França França 1564
3. ISD-Neri Itàlia Itàlia 1503,2
4. Cofidis França França 1481
5. CarmioOro-NGC Regne Unit Regne Unit 1456
6. Androni Giocattoli-Serramenti Itàlia Itàlia 1184
7. Colnago-CSF Inox Itàlia Itàlia 1158
8. Topsport Vlaanderen Bèlgica Bèlgica 1141
9. Verandas Willems Bèlgica Bèlgica 1089
10. Skil-Shimano Països Baixos Països Baixos 1072
11. Bretagne-Schuller França França 1045
12. BBox Bouygues Telecom França França 970
13. De Rosa-Stac Plastic Irlanda Irlanda 907
14. Ceramica Flaminia Irlanda Irlanda 771
15. Roubaix Lille Métropole França França 768
16. Itera-Katusha Rússia Rússia 757
17. Cervélo TestTeam  Suïssa 741
18. Rabobank Continental Països Baixos Països Baixos 719
19. Landbouwkrediet Bèlgica Bèlgica 714
20. Miche Itàlia Itàlia 660

Classificació per països[modifica]

# País Pts.
1 Itàlia Itàlia 4166,6
2 França França 3000,4
3 Espanya Espanya 2426,8
4 Països Baixos Països Baixos 2267,2
5 Bèlgica Bèlgica 1989
7 Alemanya Alemanya 1720,2
6 Eslovènia Eslovènia 1551
8 Polònia Polònia 1390
9 Rússia Rússia 1278
10 Portugal Portugal 775
11. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 706
12. Bulgària Bulgària 698
13. Lituània Lituània 680
14. Noruega Noruega 668
15. Dinamarca Dinamarca 650
16. República Txeca República Txeca 608
17. Croàcia Croàcia 548
18. Estònia Estònia 469
19. Irlanda Irlanda 433,66
20.  Suïssa 423,4

Classificació per països sub-23[modifica]

# País (Sub-23) Pts.
1. Bèlgica Bèlgica 1299
2. Països Baixos Països Baixos 1140
3. Itàlia Itàlia 1018
4. França França 834
5. Alemanya Alemanya 638
6. Eslovènia Eslovènia 585
7. Polònia Polònia 362
8. Lituània Lituània 235
9. Rússia Rússia 223
10. Bielorússia Bielorússia 213
11. Letònia Letònia 179
12. Dinamarca Dinamarca 163
13. Portugal Portugal 160
14. Espanya Espanya 144
15. Regne Unit Regne Unit 135
16. Romania Romania 112
17. Noruega Noruega 111
18. Àustria Àustria 103
19. Turquia Turquia 97
20. Moldàvia Moldàvia 91

Referències[modifica]

  1. El vencedor inicial, Alejandro Valverde, fou desqualificat
  2. Al març de 2012, Constantino Zaballa va ser suspès per 9 mesos i els resultats obtinguts a partir de la Volta a Astúries 2010 van ser anul·lats.
  3. El vencedor inicial, Vladimir Koev, va ser posteriorment desqualificat per dopatge

Enllaços externs[modifica]