UCI Europa Tour 2006-2007

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
UCI Europa Tour 2006-2007
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 3a
Continent Europa
Data del 15 d'octubre de 2006 al 16 d'octubre de 2007
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI ProTour 2007
Palmarès
Guanyador  Alessandro Bertolini (ITA)
Equips NED Rabobank Continental
Països Itàlia Itàlia
Països sub-23 Rússia Rússia
Modifica dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2006-2007 va ser la tercera edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Estava formada per més de 300 proves, organitzades del 15 d'octubre de 2006 al 16 d'octubre de 2007 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Octubre 2006[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
15 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 LAT Raivis Belohvoščiks Universal Caffè-Ecopetrol
17 Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Gorik Gardeyn Unibet.com

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
6. Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 1.1 Regne Unit Jeremy Hunt Unibet.com
7.-11. Étoile de Bessèges França França 2.1 Bèlgica Nick Nuyens Cofidis
10. Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Alessandro Petacchi Team Milram
11. Trofeu Palma de Mallorca Espanya Espanya 1.1 ESP Óscar Freire Rabobank
12. Trofeo Cala Millor-Cala Bona Espanya Espanya 1.1 ESP Vicenç Reynés Caisse d'Épargne
13. Trofeu Pollença Espanya Espanya 1.1 NED Thomas Dekker Rabobank
14. Trofeu Sóller Espanya Espanya 1.1 ESP Toni Colom Team Astana
14.-18. Tour del Mediterrani França França 2.1 ESP José Iván Gutiérrez Caisse d'Épargne
15. Trofeu Calvià Espanya Espanya 1.1 ESP Unai Etxebarria Euskaltel-Euskadi
18.-22. Volta a Andalusia Espanya Espanya 2.1 ESP Óscar Freire Rabobank
20. Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 1.1 RUS Mikhail Ignatiev Tinkoff Credit Systems
21.-25. Volta a l'Algarve Portugal Portugal 2.1 Itàlia Alessandro Petacchi Team Milram
24. Coppa San Geo Itàlia Itàlia 1.2 Croàcia Hrvoje Miholjević B.K. Loborika Croazia
25. Tour de l'Alt Var França França 1.1 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas
27.-3. Volta a la Comunitat Valenciana Espanya Espanya 2.1 ESP Alejandro Valverde Caisse d'Épargne

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2.-4. Tres dies de Valclusa França França 2.2 França Sébastien Turgot Vendée U
3. Beverbeek Classic Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Nico Sijmens Landbouwkrediet-Tönissteiner
3. Gran Premi de Chiasso Suïssa Suïssa 1.1 RUS Pavel Brutt Tinkoff Credit Systems
3. Omloop Het Volk Bèlgica Bèlgica 1.HC Itàlia Filippo Pozzato Liquigas
4. Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 1.1 Itàlia Giuseppe Muraglia Acqua & Sapone
4. Gran Premi de Lugano Suïssa Suïssa 1.1 Itàlia Luca Mazzanti Ceramica Panaria
4. Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Tom Boonen Quick Step-Innergetic
4. Trofeu Zssdi Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Simone Ponzi Zalf Désirée Fior
7. Le Samyn Bèlgica Bèlgica 1.1 França Jimmy Casper Unibet.com
7.-11. Volta a Múrcia Espanya Espanya 2.1 ESP Alejandro Valverde Caisse d'Épargne
9.-11. Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 2.1 França Jimmy Casper Unibet.com
10. Fletxa flamenca Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Jelle Vanendert Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
10. Milà-Torí Itàlia Itàlia 1.HC Itàlia Danilo Di Luca Liquigas
11. Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 1.2 França Benoît Daeninck UV Aube
11. Poreč Trophy Croàcia Croàcia 1.2 Eslovènia Marko Kump Adria Mobil
11. Trofeu Franco Balestra Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Simone Ponzi Zalf Désirée Fior
15.-18. Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 2.2 Noruega Edvald Boasson Hagen Maxbo Bianchi
15.-18. Volta al Districte de Santarém Portugal Portugal 2.1 RSA Robert Hunter Barloworld
18. Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Niko Eeckhout Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
18. Giro del Mendrisiotto Suïssa Suïssa 1.2 Suïssa Andreas Dietziker LPR Brakes
18. Gran Premi San Giuseppe Itàlia Itàlia 1.2 RUS Andrei Soloménnikov Rússia
18. París-Troyes França França 1.2 RUS Iuri Trofímov Moscow Stars
21. Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Léon van Bon Rabobank
21.-24. The Paths of King Nikola Montenegro Montenegro 2.2 Eslovènia Mitja Mahorič Perutnina Ptuj
23. Clàssica Loira Atlàntic França França 1.2 França Nicolas Jalabert Agritubel
25. Gran Premi Cholet-País del Loira França França 1.1 França Stéphane Augé Cofidis
25. Roue tourangelle França França 1.2 RUS Iuri Trofímov Moscow Stars
25. Tour de Groene Hart Països Baixos Països Baixos 1.1 Bèlgica Wouter Weylandt Quick Step-Innergetic
26.-30. Volta a Castella i Lleó Espanya Espanya 2.1 ESP Alberto Contador Discovery Channel
26.-1. Tour de Normandia França França 2.2 NED Martijn Maaskant Rabobank Continental
27.-31. Setmana Internacional de Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 2.1 Itàlia Michele Scarponi Acqua & Sapone
28. A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Tom Boonen Quick Step-Innergetic
28. Gran Premi Waregem Bèlgica Bèlgica 1.2U Itàlia Enrico Montanari Finauto Lucchini Neri
30.-1. Gran Premi de Portugal Portugal Portugal 2.NCup POR Vitor Rodrigues Portugal
31. E3 Harelbeke Bèlgica Bèlgica 1.HC Bèlgica Tom Boonen Quick Step-Innergetic
31.-1. Critèrium Internacional França França 2.HC Alemanya Jens Voigt Team CSC

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1. Fletxa Brabançona Bèlgica Bèlgica 1.1 ESP Óscar Freire Rabobank
1. Trofeu Banca Popolare di Vicenza Itàlia Itàlia 1.2U Itàlia Manuel Belletti Trevigiani Dynamon
3.-5. Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 2.HC Itàlia Alessandro Ballan Lampre-Fondital
5.-9. Setmana Ciclista Lombarda Itàlia Itàlia 2.1 RUS Alexandr Iefimkin Barloworld
6. Ruta Adélie de Vitré França França 1.1 França Rémi Pauriol Crédit agricole
7. Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 1.HC Itàlia Rinaldo Nocentini Ag2r Prévoyance
7. Hel van het Mergelland Països Baixos Països Baixos 1.1 Bèlgica Nico Sijmens Landbouwkrediet-Tönissteiner
7. Boucle de l'Artois França França 1.2 RUS Andrei Kliúiev Moscow Stars
7.-9. Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 2.2 NED Tom Leezer Rabobank Continental
8. Gran Premi de Rennes França França 1.1 UKR Serhíi Matvèiev Ceramica Panaria
8. Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise França França 1.2 Polònia Mateusz Mróz CCC Polsat-Polkowice
9. Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Simone Stortoni Finauto Lucchini Neri
9. Volta a Colònia Alemanya Alemanya 1.HC ARG Juan José Haedo Team CSC
10. Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 1.2U Croàcia Robert Kišerlovski Adria Mobil
10.-13. Circuit de la Sarthe França França 2.1 Alemanya Andreas Klöden Team Astana
11.-15. Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 2.1 ESP Manuel Vázquez Andalucía-Cajasur
12. Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 1.1 Itàlia Luca Solari LPR Brakes
13.-15. Circuit de les Ardenes França França 2.2 França Jérôme Coppel CR4C Roanne
14. Tour de Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Martijn Maaskant Rabobank Continental
15. Klasika Primavera Espanya Espanya 1.1 CAT Joaquim Rodríguez Caisse d'Épargne
17. París-Camembert França França 1.1 França Sébastien Joly La Française des jeux
18. Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 1.HC Regne Unit Mark Cavendish T-Mobile Team
18. Côte picarde França França 1.NCup Eslovènia Simon Špilak Eslovènia
18.-21. Tour de Loir-et-Cher França França 2.2 França Alexandre Blain AVC Aix-en-Provence
18.-22. Cinturó a Mallorca Espanya Espanya 2.2 Txèquia Richard Faltus Team Sparkasse
19. Gran Premi de Denain França França 1.1 França Sébastien Chavanel La Française des jeux
19.-22. Giro dels Abruços Itàlia Itàlia 2.2 Itàlia Luca Ascani Aurum Hotels
19.-22. Rhône-Alpes Isère Tour França França 2.2 Noruega Gabriel Rasch Maxbo Bianchi
20. Belgrad-Banja Luka I Sèrbia Sèrbia 1.2 Eslovènia Matej Gnezda Radenska Powerbar
21. Belgrad-Banja Luka II Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 1.2 SER Žolt Der P-Nívó Betonexpressz 2000 Kft.se
21. Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.NCup Eslovènia Grega Bole Eslovènia
21. Tour de Finisterre França França 1.1 França Niels Brouzes Auber 93
21.-25. Gran Premi de Sotxi Rússia Rússia 2.2 RUS Aleksei Schmidt Moscow Stars
22. Giro d'Oro Itàlia Itàlia 1.1 Lituània Dainius Kairelis Amore & Vita-McDonald’s
22. Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Kenny van Hummel Skil-Shimano
22. Volta a Düren Alemanya Alemanya 1.2 NED Marcel Beima Time-Van Hemert
22. Tro Bro Leon França França 1.1 França Saïd Haddou Bouygues Telecom
24.-27. Giro del Trentino Itàlia Itàlia 2.1 Itàlia Damiano Cunego Lampre-Fondital
25. Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 1.2U Itàlia Manuele Boaro Zalf Désirée Fior
25.-29. Volta a Extremadura Espanya Espanya 2.2 POR Nuno Marta Madeinox-Bric-Loulé
25.-29. Volta a la Baixa Saxònia Alemanya Alemanya 2.1 Itàlia Alessandro Petacchi Team Milram
25.-1. Tour de Bretanya França França 2.2 NED Lars Boom Rabobank Continental
26.-1. Giro delle Regioni Itàlia Itàlia 2.NCup POR Rui Costa Portugal
27.-29. Volta a La Rioja Espanya Espanya 2.1 ESP Rubén Plaza Caisse d'Épargne
29. París-Mantes-en-Yvelines França França 1.2 França Niels Brouzes Auber 93
29. Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2U MDA Alexandr Pliuschin Chambéry CF
29. East Midlands International Cicle Classic Regne Unit Regne Unit 1.2 Regne Unit Malcolm Elliott Pinarello Racing

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1. Gran Premi del 1r de maig - Premi d'honor Vic de Bruyne Bèlgica Bèlgica 1.2 NED Wouter Mol P3 Transfer-Fondas
1. Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 1.2 Polònia Tomasz Lisowicz CCC Polsat-Polkowice
1. Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 1.HC Alemanya Patrik Sinkewitz T-Mobile Team
1. Subida al Naranco Espanya Espanya 1.1 ESP Koldo Gil Saunier Duval-Prodir
1. Tour de Vendée França França 1.1 ESP Mikel Gaztañaga Agritubel
2. Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 1.2 RUS Roman Klimov Premier
3. Mayor Cup Rússia Rússia 1.2 RUS Denis Galimzyanov Premier
3.-7. Volta a Astúries Espanya Espanya 2.1 ESP Koldo Gil Saunier Duval-Prodir
4.-6. Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 2.1 Polònia Tomasz Kiendyś CCC Polsat-Polkowice
5. GP Herning Dinamarca Dinamarca 1.1 Noruega Kurt Asle Arvesen Team CSC
5. Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Vincenzo Nibali Liquigas
5. Tour d'Overijssel Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Marco Bos Jo Piels
5.-9. Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 2.2 BLR Aliaksandr Kuschynski Liquigas
6. Circuit del Porto Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Jacopo Guarnieri Marchiol Ima Liquigas
6. Colliers Classic Dinamarca Dinamarca 1.1 ARG Juan José Haedo Team CSC
6. Giro de Toscana Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Vincenzo Nibali Liquigas
6. Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Lars Boom Rabobank Continental
6.-13. Volta a Turquia Turquia Turquia 2.2 Bulgària Ivailo Gabrovski Velo-M-Hemus-Makedonya
8. Coppa Città di Asti Itàlia Itàlia 1.2U Alemanya Tony Martin Thüringer Energie
8.-13. Quatre dies de Dunkerque França França 2.HC França Matthieu Ladagnous La Française des jeux
9.-13. Giro del Friül-Venècia Júlia Itàlia Itàlia 2.2 RUS Alexander Filippov A.C.S. Gruppo Lupi
11. Memorial Oleg Dyachenko Rússia Rússia 1.2 RUS Serguei Firsànov Rietumu Bank-Riga-Ideal
11.-13. Tour du Haut-Anjou França França 2.2U NED Martijn Keizer Rabobank Continental
12.-13. Clàssica d'Alcobendas Espanya Espanya 2.1 ESP Luis Pérez Rodríguez Andalucía-Cajasur
12.-20. Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 2.2 NED Thomas Berkhout Rabobank Continental
13. Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 1.2 RUS Anton Rechetnikov Rússia
16.-20. Fletxa del Sud Luxemburg Luxemburg 2.2 RUS Borís Xpilévski Kio Ene-Tonazzi-DMT
16.-20. Volta a Renània-Palatinat Alemanya Alemanya 2.1 Alemanya Gerald Ciolek T-Mobile Team
17. Trofeu dels Escaladors França França 1.1 França Anthony Geslin Bouygues Telecom
17.-20. Gran Premi Paredes Rota dos Móveis Portugal Portugal 2.1 ESP David Blanco Duja/Tavira
18.-20. Tour de Picardia França França 2.1 RSA Robert Hunter Barloworld
19. Clàssica Belgrad-Čačak Sèrbia Sèrbia 1.2 Croàcia Matija Kvasina Perutnina Ptuj
20.-27. FBD Insurance Rás Irlanda Irlanda 2.2 Alemanya Tony Martin Thüringer Energie
23.-27. Circuit de Lorena França França 2.1 Alemanya Jörg Jaksche Tinkoff Credit Systems
24.-27. Ronda de l'Isard França França 2.2U Estats Units John Devine Estats Units
25. Gran Premi Hydraulika Mikolasek Eslovàquia Eslovàquia 1.2 Polònia Marcin Sapa DHL-Author
25.-28. Tour de Berlín Alemanya Alemanya 2.2U Alemanya Michael Franzl Mapei Heizomat Bayern
26. Clàssica Memorial Txuma Espanya Espanya 1.2 RUS Borís Xpilévski Kio Ene-Tonazzi-DMT
26. Gran Premi Kooperativa Eslovàquia Eslovàquia 1.2 Eslovènia Kristjan Fajt Radenska Powerbar
26. SEB Tartu GP Estònia Estònia 1.2 EST Erki Pütsep Bouygues Telecom
26. Giro di Festina Àustria Àustria 1.2 Àustria Markus Eibegger Elk Haus-Simplon
27. Gran Premi Palma Eslovàquia Eslovàquia 1.2 Txèquia Petr Benčík PSK Whirlpool
28. Neuseen Classics Alemanya Alemanya 1.1 França Denis Flahaut Jartazi-Promo Fashion
29.-3. Volta a Navarra Espanya Espanya 2.2 Itàlia Maurizio Biondo Kio Ene-Tonazzi-DMT
30.-3. Volta a Baviera Alemanya Alemanya 2.HC Alemanya Stefan Schumacher Gerolsteiner
30.-3. Ringerike GP Noruega Noruega 2.2 Noruega Edvald Boasson Hagen Maxbo Bianchi
30.-3. Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 2.1 RUS Vladimir Gusev Discovery Channel
31.-3. Tour de Gironda França França 2.2 França Jonathan Thiré UC Nantes Atlantique

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1. Gran Premi Tallinn-Tartu Estònia Estònia 1.1 EST Erki Pütsep Estònia
2. GP Kranj Eslovènia Eslovènia 1.1 Eslovènia Borut Božič LPR
2. Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 1.1 Austràlia Simon Gerrans Ag2r Prévoyance
2. Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Jacopo Guarnieri Marchiol Ima Liquigas
3. Boucles de l'Aulne França França 1.1 França Romain Feillu Agritubel
3. Coppa della Pace Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Marco Cattaneo SC Pagnoncelli NGC Perrel
3. GP Llodio Espanya Espanya 1.1 ESP David de la Fuente Saunier Duval-Prodir
3. París-Roubaix sub-23 França França 1.2U França Damien Gaudin Vendée U
3. Riga GP Letònia Letònia 1.2 LVA Gatis Smukulis Letònia
4.-9. Volta a Lleida Espanya Espanya 2.2 Bèlgica Francis De Greef Davitamon-Win for Life
5.-10. Bałtyk-Karkonosze Tour Polònia Polònia 2.2 SVK Roman Broniš DHL-Author
6.-10. Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 2.HC Suïssa Grégory Rast Team Astana
8.-10. Euskal Bizikleta Espanya Espanya 2.HC ESP Constantino Zaballa Caisse d'Épargne
9. Gran Premi Schwarzwald Alemanya Alemanya 1.1 Croàcia Radoslav Rogina Perutnina Ptuj
9. Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Franco Pellizotti Liquigas
9.-10. OZ Wielerweekend Països Baixos Països Baixos 2.2 NED Tom Veelers Rabobank Continental
10. Gran Premi del cantó d'Argòvia Suïssa Suïssa 1.HC França John Gadret Ag2r Prévoyance
10. Memorial Philippe Van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Frederiek Nolf Wielergroep Beveren 200
12.-16. Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 2.1 SVN Tomaž Nose[1] Adria Mobil
12.-17. Volta a Turíngia Alemanya Alemanya 2.2U Suïssa Mathias Frank Suïssa
13. Veenendaal-Veenendaal Països Baixos Països Baixos 1.HC Alemanya Steffen Radochla Team Wiesenhof
13.-19. Circuito Montañés Espanya Espanya 2.2 NED Bauke Mollema Rabobank Continental
14.-17. Gran Premi Internacional Paredes Rota dos Móveis Portugal Portugal 2.1 POR Pedro Cardoso LA-MSS
14.-17. Ronde de l'Oise França França 2.2 SWE Fredrik Johansson Designa Køkken
16. Delta Profronde Països Baixos Països Baixos 1.1 França Denis Flahaut Jartazi-Promo Fashion
18.-24. Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 2.2 Eslovènia Matej Stare Perutnina Ptuj
19.-23. Ster Elektrotoer Països Baixos Països Baixos 2.1 NED Sebastian Langeveld Rabobank
21.-23. Mainfranken-Tour Alemanya Alemanya 2.2 UKR Anatoli Kaschtan Ucraïna
21.-24. Boucles de la Mayenne França França 2.2 França Nicolas Vogondy Agritubel
21.-24. Ruta del Sud França França 2.1 ESP Óscar Sevilla Relax-GAM Fuenlabrada
24. Kärnten Viper Grand Prix Àustria Àustria 1.2 SVK Martin Riška Swiag
27. Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 1.1 EST Janek Tombak Jartazi-Promo Fashion
27. Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Sven Nys Rabobank Continental
27. Volta a Frísia Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Maarten den Bakker Skil-Shimano

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
3. Trofeu Città di Brescia Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Luca Gasparini SC Pagnoncelli NGC Perrel
4. Gran Premi Gerrie Knetemann Països Baixos Països Baixos 1.1 Bèlgica Olivier Kaisen Predictor-Lotto
4.-8. Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 2.1 Polònia Łukasz Bodnar Intel-Action
7. Gran Premi Bradlo Eslovàquia Eslovàquia 1.2U Polònia Maciej Bodnar Polònia
7. Tour del Jura Suïssa Suïssa 1.2 França Guillaume Levarlet Auber 93
8. De Drie Zustersteden Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Bert De Waele Landbouwkrediet-Tönissteiner
8. Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Adriano Angeloni Ceramica Flaminia
8. Tour de Doubs França França 1.1 França Vincent Jérôme Bouygues Telecom
8.-15. Volta a Àustria Àustria Àustria 2.HC Bèlgica Stijn Devolder Discovery Channel
11.-14. Gran Premi ciclista de Gemenc Hongria Hongria 2.2 NED Sander Oostlander Löwik Meubelen
11.-15. Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 2.1 CAT Xavier Tondo LA-MSS
14. Cronoscalata Gardone V.T. - Prati di Caregno Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Bruno Rizzi SC Pagnoncelli NGC Perrel
15. Coppa Colli Briantei Internazionale Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Emanuele Moschen A.S.D. Unidelta Bottoli Arvedi
15. Gran Premi de Dourges-Hénin-Beaumont França França 1.2 Dinamarca Martin Mortensen Designa Køkken
15. Pomorski Klasyk Polònia Polònia 1.2 Polònia Marcin Sapa DHL-Author
15.-24. Way to Pekin Rússia Rússia 2.2 RUS Aleksei Kunxin Premier
18.-22. Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 2.2 ESP Manel Lloret Fuerteventura-Canarias
20. Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Bulgària Bulgària CC RUS Maksim Belkov Rússia
21. Giro delle Valli Aretine Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Davide Malacarne Zalf Désirée Fior
21. Gran Premi Cristal Energie França França 1.2 França Florian Morizot Auber 93
22. Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23 Bulgària Bulgària CC RUS Andrei Kliúiev Rússia
22. Giro del Casentino Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Francesco Ginanni Finauto-Neri
24.-28. Dookola Mazowska Polònia Polònia 2.2 Polònia Marek Wesoły CCC Polsat-Polkowice
25. Prova de Villafranca de Ordizia Espanya Espanya 1.1 CAT Joaquim Rodríguez Caisse d'Épargne
25.-29. Volta a Saxònia Alemanya Alemanya 2.1 NED Joost Posthuma Rabobank
26. Internatie Reningelst Bèlgica Bèlgica 1.2 Bèlgica Iljo Keisse Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
26.-29. Brixia Tour Itàlia Itàlia 2.1 Itàlia Davide Rebellin Gerolsteiner
28.-1. Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 2.HC Eslovènia Borut Božič Team LPR
29. Gran Premi de Pérenchies França França 1.2 Bèlgica Peter Ronsse Babes Only-Villapark
29. Gran Premi Inda Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Bruno Rizzi SC Pagnoncelli NGC Perrel
31. Circuit de Getxo Espanya Espanya 1.1 ESP Vicente Reynés Caisse d'Épargne

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1.-5. Tour d'Alsàcia França França 2.2 França Benoît Luminet CR4C Roanne
1.-5. Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 2.HC Noruega Kurt Asle Arvesen Team CSC
1.-5. Volta a Lleó Espanya Espanya 2.2 Japó Miyataka Shimizu Nippo Corporation-Meitan Hompo
2.-4. Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 2.2 Polònia Mateusz Komar DHL-Author
3. Gran Premi Betonexpressz 2000 Hongria Hongria 1.2 SER Žolt Der P-Nívó Betonexpressz 2000 Kft.se
4. Rund um die Hainleite Alemanya Alemanya 1.1 Bèlgica Greg Van Avermaet Predictor-Lotto
4. Gran Premi Folignano Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Francesco De Bonis SC Monturano Civitanova Cascinare
4. Gran Premi P-Nivo Hongria Hongria 1.2 SER Nebojša Jovanović Sèrbia
4. Scandinavian Open Road Race Suècia Suècia 1.2 SWE Lucas Persson Suècia
4.-15. Volta a Portugal Portugal Portugal 2.HC CAT Xavier Tondo LA-MSS
5. Giro Ciclistico del Cigno Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Americo Novembrini Massi Équipe Euronics
5. Giro dels Apenins Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Alessandro Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni
5. Subida a Urkiola Espanya Espanya 1.1 ESP José Ángel Gómez Marchante Saunier Duval-Prodir
5. Polynormande França França 1.1 França Benoît Vaugrenard La Française des jeux
5. Sparkassen Giro Bochum Alemanya Alemanya 1.1 Bèlgica Andy Cappelle Landbouwkrediet-Tönissteiner
6.-9. Volta als Pirineus França França 2.2 ESP Sergio Pardilla Viña Magna-Cropu
8.-9. París-Corrèze França França 2.1 Noruega Edvald Boasson Hagen Maxbo Bianchi
9. Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Fortunato Baliani Ceramica Panaria-Navigare
11. Giro del Laci Itàlia Itàlia 1.HC Itàlia Gabriele Bosisio Tenax
11. Copa dels Càrpats Polònia Polònia 1.2 Polònia Mateusz Mróz CCC Polsat-Polkowice
12. Memorial Henryk Lasaka Polònia Polònia 1.1 Polònia Krzysztof Jeżowski CCC Polsat-Polkowice
12. Trofeo Internazionale Bastianelli Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Francesco De Bonis SC Monturano Civitanova Cascinare
12. Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas
12.-15. Tour de l'Ain França França 2.1 França John Gadret Ag2r Prévoyance
13. Gran Premi Città di Felino Itàlia Itàlia 1.2 Croàcia Tomislav Dančulović B.K. Loborika Croazia
14.-18. Volta a Burgos Espanya Espanya 2.HC COL Mauricio Soler Barloworld
15. Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 1.2 EST Tarmo Raudsepp Rietumu Bank-Riga-Ideal
16. Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 1.2 Croàcia Hrvoje Miholjević B.K. Loborika Croazia
17. Gara Ciclistica Milionaria Itàlia Itàlia 1.2 Croàcia Tomislav Dančulović B.K. Loborika Croazia
21. Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 1.1 Dinamarca Jonas Aaen Jørgensen Team GLS
21. Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 1.HC Itàlia Christian Murro Tenax
21.-24. Tour del Llemosí França França 2.1 França Pierrick Fédrigo Bouygues Telecom
22. Coppa Agostoni Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Alessandro Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni
22. Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Roy Sentjens Predictor-Lotto
22.-26. Gran Premi Tell Suïssa Suïssa 2.NCup RUS Anton Rechetnikov Rússia
22.-26. Rothaus Regio-Tour Alemanya Alemanya 2.1 ESP Moisés Dueñas Agritubel
22.-26. Volta a Irlanda Irlanda Irlanda 2.1 Bèlgica Stijn Vandenbergh Unibet.com
23. Coppa Bernocchi Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Danilo Napolitano Lampre-Fondital
24.-26. Szlakiem Walk Major Hubala Polònia Polònia 2.2 Polònia Tomasz Kiendyś CCC Polsat-Polkowice
25. Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Santo Anzà Serramenti PVC Diquigiovanni
26. Châteauroux Classic de l'Indre França França 1.1 Austràlia Christopher Sutton Cofidis
26. Clasica a los Puertos Espanya Espanya 1.1 ESP Héctor Guerra Liberty Seguros Continental
26. Rund um den Sachsenring Alemanya Alemanya 1.2 Alemanya Tobias Erler 3C-Gruppe
26. Fletxa dels ports flamencs Bèlgica Bèlgica 1.2 França Denis Flahaut Babes Only-Villapark Lingemeer-Flanders
26.-30. The paths of Victory Tour Turquia Turquia 2.2 SVK Zoltán Remák P-Nívó Betonexpressz 2000 Kft.se
27. Gran Premi de Beuvry-la-Forêt França França 1.2 Lituània Vytautas Kaupas Jartazi-Promo Fashion
28.-31. Tour de Poitou-Charentes França França 2.1 França Thomas Voeckler Bouygues Telecom
28.-2. Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 2.2 COL Alex Ardila G.S. Unidelta Bottoli Arvedi Garda
29. Gran Premi Nobili Rubinetterie Itàlia Itàlia 1.1 COL Luis Felipe Laverde Ceramica Panaria-Navigare
29.-2. Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 2.2 NED Joost van Leijen Van Vliet-EBH Advocaten
30. Gran Premi de la indústria i el comerç artesanal de Carnago Itàlia Itàlia 1.1 França Aurélien Passeron Acqua & Sapone

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1. Giro del Vèneto Itàlia Itàlia 1.HC Itàlia Alessandro Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni
2. Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Bram Tankink Quick Step-Innergetic
4. Copa Sels Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Kenny Dehaes Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
5. Memorial Rik Van Steenbergen Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Greg Van Avermaet Predictor-Lotto
6.-9. Giro de Toscana sub-23 Itàlia Itàlia 2.2 Itàlia Emanuele Vona Neri Finauto Lucchini
6.-15. Tour de l'Avenir França França 2.NCup NED Bauke Mollema Països Baixos
8. Coppa Placci Itàlia Itàlia 1.HC Itàlia Alessandro Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni
8.-9. Triptyque des Barrages Bèlgica Bèlgica 2.2U Lituània Gediminas Bagdonas Klaipeda-Splendid
9. Giro de la Romanya Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Eddy Serri Miche
9. Memorial Davide Fardelli Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Luca Dodi
9. Polymultipliée lyonnaise França França 1.2 França Noan Lelarge Bretagne-Armor Lux
9. Trofeu Salvatore Morucci Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Fabio Terrenzio Vega Acqua & Sapone
9.-13. International Tour of Mevlana Turquia Turquia 2.2 TUR Kemal Küçükbay
9.-15. Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 2.1 França Romain Feillu Agritubel
11.-16. Volta a Croàcia Croàcia Croàcia 2.2 Croàcia Radoslav Rogina Perutnina Ptuj
15. París-Brussel·les Bèlgica Bèlgica 1.HC Austràlia Robbie McEwen Predictor-Lotto
15. Praga-Karlovy Vary-Praga República Txeca República Txeca 1.2 Txèquia Stanislav Kozubek PSK Whirlpool-Hradec Králové
16. Chrono champenois França França 1.2 Austràlia Cameron Wurf Austràlia
16. Gran Premi de Fourmies França França 1.HC SVK Peter Velits Wiesenhof-Felt
16. Volta a Nuremberg Alemanya Alemanya 1.1 Alemanya Fabian Wegmann Gerolsteiner
16. Trofeu Gianfranco Bianchin Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Americo Novembrini Massi Équipe
16.-19. Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.1 Bèlgica Bert De Waele Landbouwkrediet-Tönissteiner
19.-23. Drei-Länder-Tour Alemanya Alemanya 2.1 NED Thomas Dekker Rabobank
21. Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 Austràlia Baden Cooke Unibet.com
21. Tour de la Somme França França 1.1 França Christophe Riblon Ag2r Prévoyance
22. Giro del Canavese Itàlia Itàlia 1.2U Itàlia Marco Frapporti MX3 CC Cremonese Arvedi Unide
22. Gran Premi Città di Misano-Adriatico Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Danilo Napolitano Lampre-Fondital
22. Tour de Rijke Països Baixos Països Baixos 1.1 Bèlgica Gert Steegmans Quick Step-Innergetic
23. Duo normand França França 1.2 Regne Unit Bradley Wiggins
NEDMichiel Elijzen
Cofidis
23. Gran Premi d'Isbergues França França 1.1 Suïssa Martin Elmiger Ag2r Prévoyance
23. Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Filippo Pozzato Liquigas
25. Ruota d'Oro Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Davide Bonucelli
26. Omloop van het Houtland Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Steven de Jongh Quick Step-Innergetic

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2. Omloop van de Vlaamse Scheldeboorden Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Steven de Jongh Quick Step-Innergetic
3. Münsterland Giro Alemanya Alemanya 1.1 NED Jos van Emden Rabobank Continental
4.-7. Circuit franco-belga Bèlgica Bèlgica 2.1 Bèlgica Gert Steegmans Quick Step-Innergetic
6. Memorial Cimurri Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Leonardo Bertagnolli Liquigas
6. Piccolo Giro di Lombardia Itàlia Itàlia 1.2 Itàlia Marco Frapporti Unidelta-Acc.Arvedi-Bottoli
9. Monte Paschi Eroica Itàlia Itàlia 1.1 RUS Aleksandr Kólobnev Team CSC
11. Coppa Sabatini Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Giovanni Visconti Quick Step-Innergetic
11. París-Bourges França França 1.1 França Romain Feillu Agritubel
13. Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 1.HC LUX Fränk Schleck Team CSC
14. Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 1.1 Itàlia Damiano Cunego Lampre-Fondital
14. París-Tours sub-23 França França 1.2U Bèlgica Jürgen Roelandts Davitamon-Win for Life-Jong Vlaanderen
16. Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Floris Goesinnen Skil-Shimano

Proves anul·lades[modifica]

Data Cursa País Cat. Causa

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Pts.
1.  Alessandro Bertolini (ITA) Serramenti PVC Diquigiovanni 633
2.  Luca Mazzanti (ITA) Ceramiche Panaria-Navigare 462
3.  Martijn Maaskant (NED) Rabobank Continental 449
4.  Stefan van Dijk (NED) Wiesenhof-Felt 447
5.  Edvald Boasson Hagen (NOR)* Team Maxbo Bianchi 405
6.  Romain Feillu (FRA) Agritubel 384
7.  Xavier Tondo (CAT) LA-MSS 373
8.  Cândido Barbosa (POR) Liberty Seguros 372
9.  Janek Tombak (EST) Jartazi-Promo Fashion 363
10.  Robert Hunter (RSA) Barloworld 361
11.  Mikhaïl Ignàtiev (RUS)* Tinkoff Credit Systems 349,5
12.  Radoslav Rogina (CRO) Perutnina Ptuj 329
13.  Steffen Radochla (GER) Wiesenhof-Felt 308
14.  Lars Boom (NED)* Rabobank Continental 306
15.  Tomasz Kiendyś (POL) CCC Polsat-Polkowice 300
16.  Andy Cappelle (BEL) Landbouwkrediet-Tönissteiner 299
17.  Bert De Waele (BEL) Landbouwkrediet-Tönissteiner 291
18.  Borut Božič (SLO) Team LPR 288
19.  Eladio Jiménez (ESP) Karpin Galicia 282
20.  Christian Pfannberger (AUT) Elk Haus-Simplon 274

* ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Ciclista País Pts.
1. Rabobank Continental Països Baixos Països Baixos 1552
2. Barloworld Regne Unit Regne Unit 1438
3. Ceramiche Panaria-Navigare Irlanda Irlanda 1437
4. Wiesenhof-Felt Alemanya Alemanya 1355
5. Team LPR Suïssa Suïssa 1277
6. Tinkoff Credit Systems Itàlia Itàlia 1237,5
7. Agritubel França França 1215
8. Tenax Irlanda Irlanda 1143
9. Relax-GAM Espanya Espanya 1114
10. Perutnina Ptuj Eslovènia Eslovènia 1113
11. Landbouwkrediet-Tönissteiner Bèlgica Bèlgica 1072
12. Serramenti PVC Diquigiovanni Veneçuela Veneçuela 1040
13. Skil-Shimano Països Baixos Països Baixos 1031
14. CCC Polsat-Polkowice Polònia Polònia 998
15. Jartazi-Promo Fashion Bèlgica Bèlgica 962
16. DHL-Author Polònia Polònia 903
17. Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen Bèlgica Bèlgica 863
18. Liberty Seguros Portugal Portugal 849
19. Acqua & Sapone Itàlia Itàlia 833,6
20. Elk Haus-Simplon Àustria Àustria 770

Classificació per països[modifica]

# País Pts.
1. Itàlia Itàlia 2868,4
2. Espanya Espanya 2475
3. Països Baixos Països Baixos 2425
4. Rússia Rússia 2031,5
5. Bèlgica Bèlgica 1741
6. Polònia Polònia 1725
7. França França 1623
8. Eslovènia Eslovènia 1542
9. Alemanya Alemanya 1485
10. Portugal Portugal 1357
11. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1175
12. Eslovàquia Eslovàquia 1006
13. Croàcia Croàcia 977
14. Dinamarca Dinamarca 942
15. Bielorússia Bielorússia 876,3
16. Àustria Àustria 847
17. Noruega Noruega 770
18. Estònia Estònia 723
19. Lituània Lituània 674
20. Bulgària Bulgària 637

Classificació per països sub-23[modifica]

# País (Sub-23) Pts.
1. Rússia Rússia 1372
2. Països Baixos Països Baixos 1017
3. Itàlia Itàlia 926
4. França França 695
5. Bèlgica Bèlgica 632
6. Alemanya Alemanya 579,75
7. Eslovènia Eslovènia 558
8. Noruega Noruega 503
9. Dinamarca Dinamarca 457
10. Lituània Lituània 442
11. Eslovàquia Eslovàquia 422
12. Polònia Polònia 419
13. Portugal Portugal 396
14. Suïssa Suïssa 293
15. Letònia Letònia 205
16. Moldàvia Moldàvia 192
17. Hongria Hongria 179
18. Espanya Espanya 171,5
19. Luxemburg Luxemburg 169
20. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 165

Referències[modifica]

  1. A l'agost de 2007, a Tomaž Nose se li van anular els triomfs a la Volta a Eslovènia de 2006 i 2007 per us d'un medicament sense autorització de l'UCI

Enllaços externs[modifica]