UCI Europa Tour 2015

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Resum cursa ciclista UCI Europa Tour 2015
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 11a
Continent Europa
Data del 29 de gener al 8 de novembre de 2015
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2015
Palmarès
Guanyador  Nacer Bouhanni (FRA)
Equips  Topsport Vlaanderen-Baloise (BEL)
Països Itàlia
Països sub-23 Itàlia
Modifica les dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2015 és l'onzena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per més de 300 proves, organitzades del 29 de gener al 8 de novembre de 2015 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Gener[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
29
Trofeu Santanyi-Ses Salines-Campos Espanya Espanya 1.1 ITA Matteo Pelucchi IAM Cycling
30
Trofeu Andratx–Mirador d’Es Colomer Espanya Espanya 1.1 GBR Steve Cummings MTN-Qhubeka
31
Trofeu Serra de Tramuntana Espanya Espanya 1.1 ESP Alejandro Valverde Movistar Team

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Trofeu Palma Espanya Espanya 1.1 ITA Matteo Pelucchi IAM Cycling
1
Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 1.1 NED Pim Ligthart Lotto-Soudal
4-8
Étoile de Bessèges França França 2.1 LUX Bob Jungels Trek Factory Racing
8
Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 1.1 ITA Manuel Belletti Southeast
14
Volta a Múrcia Espanya Espanya 1.1 EST Rein Taaramäe Team Astana
15
Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 1.1 GBR Mark Cavendish Etixx-Quick Step
15
Gran Premi Laguna Croàcia Croàcia 1.2 AUT Michael Gogl Felbermayr Simplon Wels
18-22
Volta a Andalusia Espanya Espanya 2.1 GBR Chris Froome Team Sky
18-22
Volta a l'Algarve Portugal Portugal 2.1 GBR Geraint Thomas Team Sky
19
Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 1.HC ITA Davide Cimolai Lampre-Merida
21-22
Tour de l'Alt Var França França 2.1 LUX Ben Gastauer AG2R La Mondiale
28
Omloop Het Nieuwsblad Bèlgica Bèlgica 1.HC GBR Ian Stannard Team Sky
28
Classic Sud Ardèche França França 1.1 ARG Eduardo Sepúlveda Bretagne-Séché Environnement
28
Ster van Zwolle Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Elmar Reinders Jo Piels

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 1.1 GBR Mark Cavendish Etixx-Quick Step
1
La Drôme Classic França França 1.1 FRA Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale
1
Gran Premi de Lugano  Suïssa 1.HC ITA Niccolò Bonifazio Lampre-Merida
1
Clàssica de Loulé Portugal Portugal 1.2 CAN Michael Woods Optum-Kelly Benefit Strategies
8
Gran Premi d'Izola Eslovènia Eslovènia 1.2 AUT Gregor Mühlberger Felbermayr-Simplon Wels
4
Umag Trophy Croàcia Croàcia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
4
Le Samyn Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Kris Boeckmans Lotto-Soudal
6-8
Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 2.1 BEL Yves Lampaert Etixx-Quick Step
7
Strade Bianche Itàlia Itàlia 1.HC CZE Zdeněk Štybar Etixx-Quick Step
7-8
Trofeu internacional del Guadiana Portugal Portugal 2.2 CAT Jordi Simón Team Ecuador
7
Poreč Trophy Croàcia Croàcia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
8
Dorpenomloop Rucphen Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Floris Gerts BMC Development
12-15
Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 2.2 AUT Markus Eibegger Synergy Baku Project
14
Tour de Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 BEL Edward Theuns Topsport Vlaanderen-Baloise
15
Kattekoers Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Baptiste Planckaert Roubaix Lille Métropole
15
Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 1.2 NED Geert van der Weijst 3M
15
París-Troyes França França 1.2 FRA David Menut Auber 93
15
Dwars door Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 ITA Manuel Belletti Southeast
17
Copa Sotxi Rússia Rússia 1.2 BLR Uladzimir Harakhavik RCOP-Belarus
18
Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Kris Boeckmans Lotto-Soudal
18
Gran Premi de l'Alcalde de Sotxi Rússia Rússia 1.2 RUS Serguei Firsànov Rusvelo
19-22
Gran Premi de Sotxi Rússia Rússia 2.2 RUS Alexander Foliforov Rusvelo
19
Gran Premi Nobili Rubinetterie Itàlia Itàlia 1.1 ITA Giacomo Nizzolo Trek Factory Racing
20
Handzame Classic Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Gianni Meersman Etixx-Quick Step
21
Clàssica Loira Atlàntic França França 1.1 FRA Alexis Gougeard AG2R La Mondiale
21
Ronda Van Zeeland Seaports Països Baixos Països Baixos 1.1 BEL Iljo Keisse Etixx-Quick Step
21-22
Volta a la Costa Vicentina Portugal Portugal 2.2 POR Ruben Guerreiro Axeon Cycling Team
22
Gran Premi Cholet-País del Loira França França 1.1 FRA Pierrick Fédrigo Bretagne-Séché Environnement
23-29
Tour de Normandia França França 2.2 BEL Dimitri Claeys Verandas Willems
24-27
Tour de Çanakkale Turquia Turquia 2.2 TUR Ahmet Akdilek Torku Sekerspor
25-29
Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 2.2 POL Paweł Bernas ActiveJet Team
25
A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
26
Clàssica Corsica França França 1.1 FRA Thomas Boudat Team Europcar
25-29
Setmana Internacional de Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 2.1 RSA Louis Meintjes MTN-Qhubeka
28-29
Critèrium Internacional França França 2.HC FRA Jean-Christophe Péraud Ag2r La Mondiale
31-2
Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 2.HC NOR Alexander Kristoff Team Katusha

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Krasnodar-Anapa Rússia Rússia 1.2 RUS Andrey Solomennikov Rusvelo
2-5
Tour de Kuban Rússia Rússia 2.2 RUS Dmitri Samokhvalov Itera-Katusha
3
Ruta Adélie de Vitré França França 1.1 FRA Romain Feillu Bretagne-Séché Environnement
3-6
Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 2.2 FRA Lilian Calmejane Vendée U
4
Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 1.1 ESP Ángel Vicioso Team Katusha
4
Volta Limburg Classic Països Baixos Països Baixos 1.1 SUI Stefan Küng BMC Racing
5
Volta a La Rioja Espanya Espanya 1.1 AUS Caleb Ewan Orica GreenEDGE
5
París-Camembert França França 1.1 FRA Julien Loubet Marseille 13-KTM
5
Trofeu Banca Popolare di Vicenza Itàlia Itàlia 1.2U AUT Felix Großschartner Felbermayr-Simplon Wels
5
Gran Premi Adria Mobil Eslovènia Eslovènia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
6
Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 1.2U ITA Andrea Vendrame Zalf Euromobil Désirée Fior
7-10
Circuit de la Sarthe França França 2.1 LTU Ramunas Navardauskas Cannondale-Garmin
8
Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 1.HC NOR Alexander Kristoff Team Katusha
9-12
Tour de Mersin Turquia Turquia 2.2 UKR Oleksandr Polivoda Kolss-BDC
10-12
Circuit de les Ardenes França França 2.2 LTU Evaldas Šiškevičius Marseille 13 KTM
11
Trofeu Edil C Itàlia Itàlia 1.2 ITA Francesco Reda Team Idea 2010 ASD
11
Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.Ncup AUS Alexander Edmondson Equip nacional d'Austràlia
12
Klasika Primavera Espanya Espanya 1.1 ESP José Herrada Team Movistar
15-19
Tour de Loir i Cher França França 2.2 FRA Romain Cardis Vendée U
15
Maikop-Uliap-Maikop Rússia Rússia 1.2 RUS Ivan Balykin RusVelo
15
Fletxa Brabançona Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Ben Hermans BMC Racing
15
La Côte Picarde França França 1.Ncup ITA Simone Consonni Equip nacional d'Itàlia
16
Gran Premi de Denain França França 1.1 FRA Nacer Bouhanni Cofidis
16-19
Gran Premi d'Adiguèsia Rússia Rússia 2.2 RUS Serguei Firsànov RusVelo
17-19
Volta a Castella i Lleó Espanya Espanya 2.1 FRA Pierre Rolland Team Europcar
17-18
ZLM Tour Països Baixos Països Baixos 2.Ncup DEN Søren Kragh Andersen Equip nacional de Dinamarca
18
Arno Wallaard Memorial Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Jasper Bovenhuis SEG Racing
18
Banja Luka-Belgrad I Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
18
Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2U FRA Guillaume Martin CC Etupes
18
Tour de Finisterre França França 1.1 BEL Tim De Troyer Wanty-Groupe Gobert
19
Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Johim Ariesen Metec-TKH
19
Banja Luka-Belgrad II Sèrbia Sèrbia 1.2 SVN Andi Bajc Amplatz-BMC
19
Tro Bro Leon França França 1.1 FRA Alexandre Geniez FDJ
21-26
Tour de Croàcia Croàcia Croàcia 2.1 POL Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice
21-24
Giro del Trentino Itàlia Itàlia 2.HC AUS Richie Porte Team Sky
25
Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 1.2U ARG Lucas Gaday Unieuro Wilier
25
Zuid Oost Drenthe Classic I Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Jeff Vermeulen Jo Piels
25-1
Tour de Bretanya França França 2.2 BEL Sébastien Delfosse Wallonie-Bruxelles
26-3
Volta a Turquia Turquia Turquia 2.HC CRO Kristijan Đurasek Lampre-Merida
26
Giro dels Apenins Itàlia Itàlia 1.1 ESP Omar Fraile Caja Rural-Seguros RGA
26
París-Mantes-en-Yvelines França França 1.2 FRA Nicolas Baldo Team Vorarlberg
26
Roue tourangelle França França 1.1 FRA Lorrenzo Manzin FDJ
26
Rutland-Melton International CiCLE Classic Regne Unit Regne Unit 1.2 AUS Steele Von Hoff NFTO
28-3
Carpathia Couriers Path Polònia Polònia 2.2U NED Tim Ariesen Jo Piels

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Gran Premi Viborg Dinamarca Dinamarca 1.2 NOR Oscar Landa Team Coop-Oster Hus
1-3
Tour de Yorkshire Regne Unit Regne Unit 2.1 NOR Lars Petter Nordhaug Team Sky
1
Mayor Cup Rússia Rússia 1.2 UKR Sergiy Lagkuti Kolss-BDC
1
Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 1.2 POL Mateusz Nowak Domin Sport
2
Tour d'Overijssel Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Jeff Vermeulen Jo Piels
2-3
Volta a Astúries Espanya Espanya 2.1 ESP Igor Antón Team Movistar
2
Memorial Roman Siemiński Polònia Polònia 1.2 CZE Alois Kaňkovský Whirlpool-Author
2
Himmerland Rundt Dinamarca Dinamarca 1.2 NED Wim Stroetinga Parkhotel Valkenburg
2
Memorial Oleg Diatxenko Rússia Rússia 1.2 UKR Mykhailo Kononenko Kolss-BDC
3
Skive-Lobet Dinamarca Dinamarca 1.2 DEN Alexander Kamp ColoQuick
3
Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 1.2 BLR Siarhei Papok Minsk Cycling Club
3
Circuit del Porto-Trofeu Arvedi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Riccardo Minali Team Colpack
3
Gran Premi del Somme França França 1.1 FRA Quentin Jauregui AG2R La Mondiale
5-9
Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 2.2 UKR Oleksandr Polivoda Kolss-BDC
6-10
Tour de l'Azerbaidjan Azerbaidjan Azerbaidjan 2.1 SVN Primož Roglič Adria Mobil
6-10
Quatre dies de Dunkerque França França 2.HC LTU Ignatas Konovalovas Marseille 13 KTM
7-10
Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 2.2 POL Paweł Bernas ActiveJet Team
9-10
Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 2.1 RUS Evgeny Shalunov Lokosphinx
9
Hadeland GP Noruega Noruega 1.2 DEN Søren Kragh Andersen Trefor-Blue Water
9
Scandinavian Race Uppsala Suècia Suècia 1.2 DEN Nicolai Brøchner Riwal Platform
9
Tour de Berna  Suïssa 1.2 SUI Tom Bohli BMC Development
10
Trofeu Ciutat de San Vendemiano Itàlia Itàlia 1.2U ITA Gianni Moscon Zalf Euromobil Désirée Fior
10
Gran Premi Ringerike Noruega Noruega 1.2 DEN Asbjørn Kragh Andersen Trefor-Blue Water
10
Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise França França 1.2 BEL Robin Stenuit Veranclassic-Ekoï
10
Fletxa ardenesa Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Loïc Vliegen BMC Development
12-17
Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 2.2 NED Jetse Bol Join's-De Rijke
13-17
Fletxa del Sud Luxemburg Luxemburg 2.2 ESP Víctor de la Parte Team Vorarlberg
13-17
Volta a Baviera Alemanya Alemanya 2.HC GBR Alex Dowsett Team Movistar
14-17
Tour de Berlín Alemanya Alemanya 2.2U NED Steven Lammertink SEG Racing
14-17
Roine-Alps Isera Tour França França 2.2 NED Sam Oomen Rabobank Development Team
15-17
Tour de Picardia França França 2.1 BEL Kris Boeckmans Lotto-Soudal
16-19
Tour del Mar Negre Turquia Turquia 2.2 POL Tomasz Marczyński Torku Şekerspor
16
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Czech Republic República Txeca República Txeca 1.2 POL Paweł Bernas ActiveJet Team
16
Gran Premi Criquielion Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
17
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Polski Polònia Polònia 1.2 POL Bartosz Warchoł Cycling Academy Team
17-24
An Post Rás Irlanda Irlanda 2.2 AUT Lukas Pöstlberger Tirol Cycling Team
17
Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 1.2 ITA Gian Marco Di Francesco MG.Kvis-Vega
20-24
Bałtyk-Karkonosze Tour Polònia Polònia 2.2 POL Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice
20-24
Volta a Noruega Noruega Noruega 2.HC DEN Jesper Hansen Team Tinkoff-Saxo
21-24
Ronda de l'Isard d'Arieja França França 2.2U ITA Simone Petilli Unieuro Wilier Trevigiani
22-24
París-Arras Tour França França 2.2 BEL Joeri Calleeuw Verandas Willems
23
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Hungary Hongria Hongria 1.2 CZE Alois Kaňkovský Whirpool Author
23-24
World Ports Classic Països Baixos Països Baixos 2.1 BEL Kris Boeckmans Lotto-Soudal
24
Visegrad 4 Bicycle Race-GP Slovakia Eslovàquia Eslovàquia 1.2 CZE Alois Kaňkovský Whirpool Author
27-31
Tour dels Fiords Noruega Noruega 2.1 AUT Marco Haller Team Katusha
27-31
Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 2.HC BEL Greg Van Avermaet BMC Racing Team
29-30
Volta a Estònia Estònia Estònia 2.1 EST Martin Laas Pro Immo Nicolas Roux
29-31
Tour de Gironda França França 2.2 FRA Stéphane Poulhies Occitane CF
29-31
Cursa de la Pau sub-23 República Txeca República Txeca 2.Ncup AUT Gregor Mühlberger Selecció d'Àustria
29
Horizon Park Race for Peace Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Sergiy Lagkuti Kolss-BDC
30
Horizon Park Race Maidan Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Oleksandr Polivoda Kolss-BDC
30
Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 1.1 FRA Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale
31
Horizon Park Classic Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Mykhailo Kononenko Kolss-BDC
31
Boucles de l'Aulne França França 1.1 EST Alo Jakin Auber 93
31
Velothon Berlín Alemanya Alemanya 1.1 NED Ramon Sinkeldam Team Giant-Alpecin
31
París-Roubaix sub-23 França França 1.2U SUI Lukas Spengler BMC Development

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2
Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Alberto Cecchin Roth-Škoda
3-7
Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 2.HC GER Linus Gerdemann Cult Energy
4-7
Boucles de la Mayenne França França 2.1 FRA Anthony Turgis Cofidis
6
Gran Premi de Vínnitsia Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Vitali Buts Kolss-BDC
7
Gran Premi ISD Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Andriy Khripta Kolss-BDC
7
Copa de la Pau Itàlia Itàlia 1.2 ITA Simone Velasco Zalf Euromobil Désirée Fior
7
Memorial Philippe Van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Robin Stenuit Veranclassic-Ekoï
10-13
Tour d'Ankara Turquia Turquia 2.2 TUR Nazim Bakırcı Torku Şekerspor
10-14
Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 2.2 ITA Davide Vigano Idea 2010 ASD
11-14
Ronda de l'Oise França França 2.2 GBR Joshua Edmondson An Post-ChainReaction
11
Gran Premi del cantó d'Argòvia  Suïssa 1.HC NOR Alexander Kristoff Team Katusha
12-14
Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 2.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
13
Gran Premi Horsens Dinamarca Dinamarca 1.2 DEN Alexander Kamp Egested ColoQuick
14
Velothon Wales Regne Unit Regne Unit 1.1 DEN Martin Mortensen Cult Energy
14
Volta a Colònia Alemanya Alemanya 1.1 BEL Tom Boonen Etixx-Quick Step
14
Gran Premi Raiffeisen Àustria Àustria 1.2 AUT Gregor Mühlberger Felbermayr-Simplon Wels
14
Fyn Rundt Dinamarca Dinamarca 1.2 NOR Andreas Vangstad Sparebanken Sør
14
Tour de Limburg Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Björn Leukemans Wanty-Groupe Gobert
14
Gran Premi de Sarajevo Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 1.2 SVN Gašper Katrašnik Sava
16-21
Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 2.2 RUS Ivan Savitskiy RusVelo
17-21
Ster ZLM Toer Països Baixos Països Baixos 2.1 GER André Greipel Lotto-Soudal
18-21
Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 2.1 SVN Primož Roglič Adria Mobil
18-21
Ruta del Sud França França 2.1 ESP Alberto Contador Tinkoff-Saxo
18-21
Tour del País de Savoia França França 2.2 ESP David Belda Burgos-BH
19-21
Volta de l'Alta Àustria Àustria Àustria 2.2 AUT Gregor Mühlberger Felbermayr-Simplon Wels
20
Korona Kocich Gór Polònia Polònia 1.2 CZE František Sisr Dukla Praha
21
Memorial Józef Grundmann i Jerzy Wizowski Polònia Polònia 2.2 POL Adam Stachowiak Kolss-BDC
21
Beaumont Trophy Regne Unit Regne Unit 1.2 GBR Christopher Latham Selecció del Regne Unit
21
Circuit de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Stef Van Zummeren Verandas Willems
24
Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Dimitri Claeys Verandas Willems
24
Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Nacer Bouhanni Cofidis

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-4
Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 2.2 NED Johim Ariesen Metec-TKH
1-5
Sibiu Cycling Tour Romania Romania 2.1 ITA Mauro Finetto Southeast
4
Circuit Het Nieuwsblad sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2 NED Floris Gerts BMC Development
4
Gran Premi de Minsk Bielorússia Bielorússia 1.2 BLR Siarhei Papok Minsk Cycling Club
4-12
Volta a Àustria Àustria Àustria 2.HC ESP Víctor de la Parte Team Vorarlberg
5
Minsk Cup Bielorússia Bielorússia 1.2 UKR Oleksandr Golovash Kolss-BDC
5
París-Chauny França França 1.2 BEL Maxime Vantomme Roubaix-Lille Métropole
9-12
Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 2.2 POR João Benta Louletano-Ray Just Energy
12
Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 1.2 ITA Michele Gazzara MG.Kvis Vega
14-19
Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 2.2U AUS Robert Power Equip nacional d'Austràlia
16-19
Volta a Portugal del Futur Portugal Portugal 2.2U ESP Julen Amezqueta Cafés Baqué
19
Dwars door de Vlaamse Ardennen Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Stijn Steels Topsport Vlaanderen-Baloise
19
Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 1.1 RUS Evgeny Shalunov Lokosphinx
22
Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Philippe Gilbert BMC Racing
24-26
Podlasie Tour Polònia Polònia 2.2 UKR Andriy Vasylyuk Kolss-BDC
25
Clàssica d'Ordizia Espanya Espanya 1.1 ESP Ángel Madrazo Caja Rural-Seguros RGA
25-29
Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 2.HC NED Niki Terpstra Etixx-Quick Step
26
Trofeu Almar Itàlia Itàlia 1.Ncup ITA Gianni Moscon Equip nacional d'Itàlia
26
Gran Premi de la vila de Pérenchies França França 1.2 BEL Dimitri Claeys Verandas Willems
28-1
Dookoła Mazowsza Polònia Polònia 2.2 POL Grzegorz Stępniak CCC Sprandi Polkowice
29-2
Tour d'Alsàcia França França 2.2 NOR Vegard Stake Laengen Joker
29-9
Volta a Portugal Portugal Portugal 2.1 ESP Gustavo César Veloso W52-Quinta da Lixa
31
Circuit de Getxo Espanya Espanya 1.1 FRA Nacer Bouhanni Cofidis
31-9
Tour de Guadalupe França França 2.2 FRA Boris Carène ASBM

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-3
Kreiz Breizh Elites França França 2.2 NOR August Jensen Coop-Øster Hus
1
Odessa Grand Prix-1 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Oleksandr Polivoda Kolss-BDC
2
Odessa Grand Prix-2 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Vitali Buts Kolss-BDC
2
RideLondon & Surrey Classic Regne Unit Regne Unit 1.HC LUX Jean-Pierre Drucker BMC Racing
2
Polynormande França França 1.1 BEL Oliver Naesen Topsport Vlaanderen-Baloise
2
Trofeu internacional Bastianelli Itàlia Itàlia 1.2 ITA Michele Gazzara MG Kvis Vega
4-8
Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 2.HC DEN Christopher Juul Jensen Tinkoff-Saxo
4-8
Volta a Burgos Espanya Espanya 2.HC EST Rein Taaramäe Team Astana
4-9
Volta a Hongria Hongria Hongria 2.2 LUX Tom Thill Differdange-Losch
5-8
Tour de Szeklerland Romania Romania 2.2 AUT Clemens Fankhauser Hrinkow Advarics Cycleang
7
Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Estònia Estònia C.C NED Steven Lammertink Equip nacional dels Països Baixos
8
Memorial Henryk Łasak Polònia Polònia 1.2 CZE Alois Kaňkovský Whirlpool-Author
9
Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23 Estònia Estònia C.C SLO Erik Baška Equip nacional d'Eslovènia
9
Gran Premi de Poggiana Itàlia Itàlia 1.2U ITA Stefano Nardelli Unieuro Wilier
9
Fletxa del port d'Anvers Bèlgica Bèlgica 1.2 LTU Aidis Kruopis An Post-ChainReaction
9
Copa dels Càrpats Polònia Polònia 1.2 POL Adrian Honkisz CCC Sprandi Polkowice
11-15
Tour de l'Ain França França 2.1 FRA Alexandre Geniez FDJ
13-16
Arctic Race of Norway Noruega Noruega 2.HC EST Rein Taaramäe Team Astana
13-16
Czech Cycling Tour República Txeca República Txeca 2.1 CZE Petr Vakoč Etixx-Quick Step
16
Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 1.2 ITA Riccardo Donato Selle Italia-Cieffe-Ursus
18-21
Tour del Llemosí França França 2.1 ITA Sonny Colbrelli Bardiani CSF
18
Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Kenny Dehaes Lotto-Soudal
18-20
Baltic Chain Tour Estònia Estònia 2.2 UKR Andriy Kulyk Kolss-BDC
21
Arnhem Veenendaal Classic Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Dylan Groenewegen Roompot Oranje Peloton
22
Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 1.2 SVK Erik Baška AWT-Greenway
22-29
Tour de l'Avenir França França 2.Ncup CAT Marc Soler Equip nacional d'Espanya
23
Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Björn Leukemans Wanty-Groupe Gobert
25
Gran Premi dels Marbrers França França 1.2 NED Tim Ariesen Jo Piels
25-28
Tour de Poitou-Charentes França França 2.1 GER Tony Martin Etixx-Quick Step
26
Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert
29-30
Ronda van Midden-Nederland Països Baixos Països Baixos 2.2 BEL Olivier Pardini Verandas Willems
30
Copa Sels Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Robin Stenuit Wanty-Groupe Gobert
30
Croàcia-Eslovènia Eslovènia Eslovènia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
30-3
Volta a Bulgària Bulgària Bulgària 2.2 BUL Stefan Hristov Kocaeli Brisaspor

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
5
Brussels Cycling Classic Bèlgica Bèlgica 1.HC NED Dylan Groenewegen Roompot Oranje Peloton
5-6
Black Sea Cycling Tour Bulgària Bulgària 2.2 UKR Vitali Buts Kolss-BDC
6
Gran Premi de Fourmies França França 1.HC ITA Fabio Felline Trek Factory Racing
6-13
Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 2.HC NOR Edvald Boasson Hagen MTN-Qhubeka
6
Kernen Omloop Echt-Susteren Països Baixos Països Baixos 1.2 GER Maximilian Walscheid Giant-Alpecin
10-12
Giro del Friül-Venècia Júlia Itàlia Itàlia 2.2 BEL Gaëtan Bille Verandas Willems
11-13
East Bohemia Tour República Txeca República Txeca 2.2 SVN Jan Tratnik Amplatz-BMC
12
De Kustpijl Bèlgica Bèlgica 1.2 ITA Marco Zanotti Parkhotel Valkenburg
13
Chrono champenois França França 1.2 ITA Filippo Ganna Lampre-Merida
13
Tour del Doubs França França 1.1 ARG Eduardo Sepúlveda Bretagne-Séché Environnement
13
Velothon Stockholm Suècia Suècia 1.1 SVN Marko Kump Adria Mobil
16
Copa Agostoni Itàlia Itàlia 1.1 ITA Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice
16
Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jens Debusschere Lotto-Soudal
17
Copa Bernocchi Itàlia Itàlia 1.1 ITA Vincenzo Nibali Team Astana
18
Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 POL Michał Gołaś Etixx-Quick Step
19
Gran Premi Impanis-Van Petegem Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Sean De Bie Lotto-Soudal
19
Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 1.1 ITA Diego Ulissi Lampre-Merida
20
Gran Premi d'Isbergues França França 1.1 FRA Nacer Bouhanni Cofidis
20
Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 1.1 ITA Daniele Bennati Tinkoff-Saxo
20
Rund um Sebnitz Alemanya Alemanya 1.1 AUT Maximilian Kuen Amplatz-BMC
23
Circuit de Houtland Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Jens Debusschere Lotto-Soudal
26-27
Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló França França 2.1 FRA Thibaut Pinot FDJ
27
Gooikse Pijl Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Oliver Naesen Topsport Vlaanderen-Baloise
27
Duo normand França França 1.1 BEL Victor Campenaerts
BEL Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen-Baloise
29
Ruta d'Or Itàlia Itàlia 1.2U ITA Simone Velasco Zalf Euromobil Désirée Fior
30
Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 1.HC ITA Vincenzo Nibali Team Astana
30-4
Eurométropole Tour Bèlgica Bèlgica 2.1 FRA Alexis Gougeard AG2R La Mondiale

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1
Milà-Torí Itàlia Itàlia 1.HC ITA Diego Rosa Team Astana
2
Giro del Piemont Itàlia Itàlia 1.HC BEL Jan Bakelants AG2R La Mondiale
3
Piccolo Giro de Llombardia Itàlia Itàlia 1.2U ITA Fausto Masnada Team Colpack
3
Sparkassen Münsterland Giro Alemanya Alemanya 1.HC BEL Tom Boonen Etixx-Quick Step
4
Tour de Vendée França França 1.1 FRA Christophe Laporte Cofidis
6
Binche-Chimay-Binche Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Ramon Sinkeldam Giant-Alpecin
7-10
Tour de Mevlana Turquia Turquia 2.2 TUR Ahmet Örken Torku Şekerspor
8
París-Bourges França França 1.1 IRL Sam Bennett Bora-Argon 18
8
Copa Sabatini Itàlia Itàlia 1.1 CAT Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA
10
Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 1.HC BEL Jan Bakelants AG2R La Mondiale
11
Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 1.HC ITA Sonny Colbrelli Bardiani-CSF
11
París-Tours França França 1.HC ITA Matteo Trentin Etixx-Quick Step
11
París-Tours sub-23 França França 1.2U NED Sam Oomen Rabobank Development
13
Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Nacer Bouhanni Cofidis
18
Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 BLR Vassil Kirienka Team Sky
22-25
Tour of Aegean Turquia Turquia 2.2 TUR Ahmet Örken Torku Şekerspor

Proves anul·lades[modifica]

Data Prova País Cat. Motiu
12-15 febrer
Tour del Mediterrani França França 05 2.1
5 març
Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 1.1 Financer
8 març
Roma Maxima Itàlia Itàlia 1.1 Problema d'organització
8 març
Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 1.2 Financer
7 abril
Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 1.2U Descens de categoria
11 abril
Gran Premi de Donetsk 1 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 Guerra al Donbass
12 abril
Gran Premi de Donetsk 2 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 Guerra al Donbass
17-19 abril
Tour de Lidice República Txeca República Txeca 2.2
19 abril
Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 1.1
25 abril
Tour Bohemia República Txeca República Txeca 1.2
1 maig
Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 1.HC Perill d'atemptat
1 maig
Gran Premi de Frankfurt sub-23 Alemanya Alemanya 1.2U Perill d'atemptat
24 maig
Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 1.2 Descens de categoria
31 maig
Gran Premi Südkärnten Àustria Àustria 1.2 Descens de categoria
10 juny
Izhevsk Cup Rússia Rússia 1.2
11-14 juny
Gran Premi Udmúrtskaia Pravda Rússia Rússia 2.2
12-21 juny
Girobio Itàlia Itàlia 2.2
12 juliol
La Ronda Pévèloise França França 1.2 Desapareix
24 juliol
Central European Tour: Košice-Miskolc Hongria Hongria 1.2
25 juliol
Central European Tour: Szerencs-Ibrány Hongria Hongria 1.2
25 juliol
Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 1.1
26 juliol
Giro de Toscana Itàlia Itàlia 1.1
26 juliol
Central European Tour: Erdokertes-Budapest Hongria Hongria 1.2
2 agost
Gran Premi Kranj Eslovènia Eslovènia 1.2
23 agost
Châteauroux Classic de l'Indre França França 1.1
2-6 setembre
Okolo Jiznich Cech República Txeca República Txeca 2.2 Descens de categoria
3-6 setembre
Tour de Gap Turquia Turquia 2.2
12 setembre
Tour del Jura  Suïssa 1.2 Financera
20 setembre
Baronie Breda Classic Països Baixos Països Baixos 1.2
7 octubre
Maykop Cup Rússia Rússia 1.2
8-11 octubre
Volta al Caucas Rússia Rússia 2.2
11 octubre
Giro de la Romanya Itàlia Itàlia 1.2
20-23 novembre
Tour d'Alanya Turquia Turquia 2.2

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Punts
1  Nacer Bouhanni (FRA) Cofidis 721
2  Edward Theuns (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 649
3  Dimitri Claeys (BEL) Verandas Willems 524,25
4  Edvald Boasson Hagen (NOR) MTN Qhubeka 480
5  Marko Kump (SLO) Adria Mobil 476
6  Vitali Buts (UKR) Kolss-BDC 405
7  Gaëtan Bille (BEL) Verandas Willems 373,25
8  Bryan Coquard (FRA) Team Europcar 373
9  Davide Rebellin (ITA) CCC Sprandi Polkowice 368
10  Primož Roglič (SLO) Adria Mobil 337
11  Sonny Colbrelli (ITA) Bardiani CSF 333
12  Baptiste Planckaert (BEL) Roubaix-Lille Métropole 325,5
13  Manuel Belletti (ITA) Southeast 322
14  Roy Jans (BEL) Wanty-Groupe Gobert 317
15  Oleksandr Polivoda (UKR) Kolss-BDC 303
16  Marco Marcato (ITA) Wanty-Groupe Gobert 303
17  Oliver Naesen (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 299
18  Pierrick Fédrigo (FRA) Bretagne-Séché Environnement 287
19  Andrea Pasqualon (ITA) Roth-Skoda 287
20  Søren Kragh Andersen (DEN) * Trefor-Blue Water 285,6

*: Ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Equip País Punts
1 Topsport Vlaanderen-Baloise Bèlgica Bèlgica 1 693
2 Cofidis França França 1 600,2
3 Bretagne-Séché Environnement França França 1 476
4 Kolss-BDC Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1 383,75
5 Verandas Willems Bèlgica Bèlgica 1 345,25
6 RusVelo Rússia Rússia 1 300,92
7 Wanty-Groupe Gobert Bèlgica Bèlgica 1 276
8 CCC Sprandi Polkowice Polònia Polònia 1 181
9 Southeast Itàlia Itàlia 1 167,5
10 Caja Rural-Seguros RGA Espanya Espanya 1 159,1
11 MTN Qhubeka Sud-àfrica Sud-àfrica 1 096
12 Team Europcar França França 948
13 Adria Mobil Eslovènia Eslovènia 940
14 Roompot Oranje Peloton Països Baixos Països Baixos 934
15 Cult Energy Dinamarca Dinamarca 914
16 Bora-Argon 18 Països Baixos Països Baixos 866
17 Marseille 13-KTM França França 852
18 Roubaix-Lille Métropole França França 832
19 Torku Sekerspor Turquia Turquia 740
20 Team Joker Noruega Noruega 639

Classificació per països[modifica]

# País Punts
1 Itàlia Itàlia 3 396,3
2 Bèlgica Bèlgica 3 364
3 França França 2 665,4
4 Espanya Espanya 2 257,6
5 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1 945,5
6 Països Baixos Països Baixos 1 896,25
7 Eslovènia Eslovènia 1 882,8
8 Rússia Rússia 1 788,17
9 Dinamarca Dinamarca 1 457,68
10 Noruega Noruega 1 451

Classificació per països sub-23[modifica]

# País Punts
1 Itàlia Itàlia 1 641
2 Països Baixos Països Baixos 1 086
3 Dinamarca Dinamarca 948,68
4 França França 751,07
5 Bèlgica Bèlgica 593,5
6 Alemanya Alemanya 556,75
7 Turquia Turquia 543
8 Àustria Àustria 494,35
9 Regne Unit Regne Unit 467,2
10 Noruega Noruega 548

Referències[modifica]

Enllaços externs[modifica]