UCI Europa Tour 2012

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
UCI Europa Tour 2012
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 8a
Continent Europa
Data del 29 de gener al 14 d'octubre de 2012
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2012
Palmarès
Guanyador  John Degenkolb (GER)
Equips França Saur-Sojasun
Països Itàlia Itàlia
Països sub-23 Itàlia Itàlia
Modifica dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2012 és la vuitena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per més de 300 proves, organitzades entre el 29 de gener al 14 d'octubre de 2012 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Gener[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
29 Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 1.1 FRA Samuel Dumoulin Cofidis

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-5 Étoile de Bessèges França França 2.1 FRA Jérôme Coppel Saur-Sojasun
4 Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 1.1 ITA Elia Viviani Liquigas-Cannondale
5 Trofeu Palma Espanya Espanya 1.1 GBR Andrew Fenn Omega Pharma-Quick Step
6 Trofeu Migjorn Espanya Espanya 1.1 GBR Andrew Fenn Omega Pharma-Quick Step
7 Trofeu Deià Espanya Espanya 1.1 NOR Lars Petter Nordhaug Team Sky
8-12 Tour del Mediterrani França França 2.1 GBR Jonathan Tiernan-Locke Endura Racing
11-12 Giro de la Província de Reggio de Calàbria Itàlia Itàlia 2.1 ITA Elia Viviani Liquigas-Cannondale
15–19 Volta a l'Algarve Portugal Portugal 2.1 AUS Richie Porte Team Sky
18 Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 1.1 ITA Moreno Moser Liquigas-Cannondale
18–19 Tour de l'Alt Var França França 2.1 GBR Jonathan Tiernan-Locke Endura Racing
19–23 Volta a Andalusia Espanya Espanya 2.1 ESP Alejandro Valverde Team Movistar
25 Ster van Zwolle Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Robin Chaigneau Koga-Ubbink
25 Beverbeek Classic Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Mercator
25 Omloop Het Nieuwsblad Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Sep Vanmarcke Garmin-Barracuda
26 Boucles del Sud Ardecha França França 1.1 FRA Rémi Pauriol FDJ-BigMat
26 Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 1.1 GBR Mark Cavendish Team Sky
26 Gran Premi de Lugano Suïssa Suïssa 1.1 ITA Eros Capecchi Liquigas-Cannondale
26 Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 1.HC AUS Michael Matthews Rabobank
29 Le Samyn Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Arnaud Démare FDJ-BigMat

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2–4 Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 2.1 BEL Julien Vermote Omega Pharma-Quick Step
3 Strade Bianche Itàlia Itàlia 1.1 SUI Fabian Cancellara RadioShack-Nissan
3 Fletxa flamenca Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Frédéric Amorison Landbouwkrediet-Euphony
3-4 Volta a Múrcia Espanya Espanya 2.1 COL Nairo Quintana Movistar Team
4 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 1.2 GBR Russell Downing Endura Racing
4 Trofeu Zssdi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Patrick Facchini Casati MI Impianti
9 Dwars door Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Theo Bos Rabobank
10 Ronde van Drenthe Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Bert-Jan Lindeman Vacansoleil-DCM
11 Trofeu Franco Balestra Itàlia Itàlia 1.2 ITA Patrick Facchini Casati MI Impianti
11 París-Troyes França França 1.2 FRA Jean-Marc Bideau Bretagne-Schuller
11 Dorpenomloop Rucphen Països Baixos Països Baixos 1.2 ITA Giorgio Brambilla Leopard-Trek Continental
11 Poreč Trophy Croàcia Croàcia 1.2 SVN Matej Mugerli Adria Mobil
11 Kattekoers Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Roy Jans An Post-Sean Kelly
11 Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Preben van Hecke Topsport Vlaanderen
14 Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 1.1 ITA Francesco Chicchi Omega Pharma-Quick Step
15–18 Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 2.2 AUT Markus Eibegger RC Arbö Gourmetfein Wels
16 Handzame Classic Bèlgica Bèlgica 1.1 ITA Francesco Chicchi Omega Pharma-Quick Step
17 Clàssica Loira Atlàntic França França 1.1 FRA Florian Vachon Bretagne-Schuller
18 Gran Premi Cholet-País del Loira França França 1.1 FRA Arnaud Démare FDJ-BigMat
18 La Roue Tourangelle França França 1.2 RUS Viatxeslav Kouznetsov Itera-Katusha
18 Gran Premi San Giuseppe Itàlia Itàlia 1.2 RUS Ilya Gorodnixev
19–25 Tour de Normandia França França 2.2 FRA Jérôme Cousin Europcar
20–24 Setmana Internacional de Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 2.1 CZE Jan Bárta Team NetApp
21 A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Niki Terpstra Omega Pharma-Quick Step
22–25 Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 2.2 RUS Alexey Kunshin Lokosphinx
24–25 Critèrium Internacional França França 2.HC AUS Cadel Evans BMC Racing Team
27–29 Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 2.HC FRA Sylvain Chavanel Omega Pharma-Quick Step
30 Ruta Adélie de Vitré França França 1.1 ITA Roberto Ferrari Androni Giocattoli-Venezuela
30–1 Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 2.2 LUX Bob Jungels Leopard-Trek Continental
31 Hel van het Mergelland Països Baixos Països Baixos 1.1 RUS Pàvel Brut Team Katusha
31 Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 1.HC ESP Daniel Moreno Team Katusha

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Fletxa d'Émeraude França França 1.1 ITA Roberto Ferrari Androni Giocattoli-Venezuela
1 Gran Premi de la vila de Nogent-sur-Oise França França 1.2 RUS Ígor Bóiev Itera-Katusha
1 Trofeu Banca Popolare di Vicenza Itàlia Itàlia 1.2U AUS Jay McCarthy Jayco-AIS
3–6 Circuit de la Sarthe França França 2.1 AUS Luke Durbridge GreenEDGE
4 Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 1.HC GER Marcel Kittel Argos-Shimano
4–8 Gran Premi de Sotxi Rússia Rússia 2.2 Sèrbia Ivan Stević Partizan Powermove
5 Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Gaëtan Bille Lotto-Belisol
6–8 Circuit de les Ardenes França França 2.2 POL Marek Rutkiewicz CCC Polkowice
7 Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.Ncup BEL Kenneth van Bilsen Selecció de Bèlgica
8 Klasika Primavera Espanya Espanya 1.1 ITA Giovanni Visconti Movistar Team
9 Volta a Colònia Alemanya Alemanya 1.1 CZE Jan Bárta Team NetApp
9 Dwars door het Hageland Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Timothy Stevens Ovyta-Eijssen-Acrog
9 Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 1.2U ITA Daniele Dall'Oste Trevigiani Dynamon Bottoli
10 París-Camembert França França 1.1 FRA Pierre-Luc Périchon La Pomme Marseille
10 Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 1.2U ITA Francesco Manuel Bongiorno Hoppla Wega Truck It.Valdarno
11 Fletxa brabançona Bèlgica Bèlgica 1.HC FRA Thomas Voeckler Europcar
11 La Côte Picarde França França 1.Ncup NOR Vegard Breen Selecció de Noruega
11–15 Tour de Loir i Cher França França 2.2 RUS Andrei Solomennikov Itera-Katusha
12 Gran Premi de Denain França França 1.1 ARG Juan José Haedo Team Saxo Bank
12–15 Volta a Castella i Lleó Espanya Espanya 2.1 ESP Javier Moreno Bazán Movistar Team
14 Tour de Finisterre França França 1.1 FRA Julien Simon Saur-Sojasun
14 Trofeu Edil C Itàlia Itàlia 1.2 ITA Kristian Sbaragli
14 Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2U DEN Michael Andersen Selecció de Dinamarca
14 ZLM Tour Països Baixos Països Baixos 1.Ncup FRA Maxime Daniel Selecció de França
15 Tro Bro Leon França França 1.1 CAN Ryan Roth SpiderTech-C10
15 Giro dels Apenins Itàlia Itàlia 1.1 ITA Fabio Felline Androni Giocattoli-Venezuela
15 Zellik-Galmaarden Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Kevin Thome Wallonie Bruxelles-Crédit Agricole
15 Gran Premi de Donetsk Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 RUS Ilnur Zakarin Itera-Katusha
17–20 Giro del Trentino Itàlia Itàlia 2.HC ITA Domenico Pozzovivo Colnago-CSF Inox
17-21 Toscana-Terra de ciclisme Itàlia Itàlia 1.Ncup ITA Fabio Aru Selecció d'Itàlia
18–22 Gran Premi d'Adiguèsia Rússia Rússia 2.2 RUS Ilnur Zakarin Itera-Katusha
21 Arno Wallaard Memorial Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Dylan van Baarle Rabobank Continental
21 Banja Luka-Belgrad I Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
22 Banja Luka-Belgrad II Sèrbia Sèrbia 1.2 SVN Matej Mugerli Adria Mobil
22 Volta a La Rioja Espanya Espanya 1.1 RUS Ievgueni Xalúnov Lokosphinx
22 Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 1.2 LTU Gediminas Bagdonas An Post-Sean Kelly
22 Val d'Ille U Classic 35 França França 1.2 FRA Éric Berthou Bretagne-Schuller
22-29 Volta a Turquia Turquia Turquia 2.HC KAZ Aleksandr Diatxenko[1] Team Astana
25 Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 1.2U ITA Enrico Barbin Trevigiani Dynamon Bottoli
25–1 Tour de Bretanya França França 2.2 RSA Reinardt Janse van Rensburg MTN Qhubeka
26-30 Volta a Astúries Espanya Espanya 2.1 ESP Beñat Intxausti Movistar Team
28 Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 1.1 ITA Filippo Pozzato Farnese Vini-Selle Italia
29 Himmerland Rundt Dinamarca Dinamarca 1.2 DEN André Steensen Glud & Marstrand-LRØ
29 Giro de Toscana Itàlia Itàlia 1.1 ITA Alessandro Ballan BMC Racing Team
29 Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 1.2 ITA Thomas Fiumana
29 East Midlands International Cicle Classic Regne Unit Regne Unit 1.2 FRA Alexandre Blain Endura Racing
29 París-Mantes-en-Yvelines França França 1.2 NZL Alex Meenhorst Differdange Magic-SportFood.de

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Trofeu Papà Cervi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Giorgio Bocchiola Team Colpack
1 Gran Premi del 1r de maig - Premi d'honor Vic de Bruyne Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Christophe Prémont Wallonie Bruxelles-Crédit Agricole
1 Mayor Cup Rússia Rússia 1.2 RUS Ígor Bóiev Itera-Katusha
1 Gran Premi de Frankfurt sub-23 Alemanya Alemanya 1.2U NOR Sven Erik Bystrøm Øster Hus-Ridley
1 Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 1.HC ITA Moreno Moser Liquigas-Cannondale
1 Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 1.2 POL Tomasz Smoleń Bank BGŻ
2 Memorial Oleg Diatxenko Rússia Rússia 1.2 RUS Aleksandr Ribakov Itera-Katusha
2–6 Giro del Friül-Venècia Júlia Itàlia Itàlia 2.2 ITA Diego Rosa Alazzago
2–6 Carpathia Couriers Path Polònia Polònia 2.2U NED Maurits Lammertink Jo Piels
3 Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 1.2 UKR Vitali Popkov ISD-Lampre Continental
4 Gran Premi Dobrich I Bulgària Bulgària 1.2 BUL Martin Grashev Nessebar-Shockblaze
4-5 Tour d'Overijssel Països Baixos Països Baixos 1.2 RSA Reinardt Janse van Rensburg MTN Qhubeka
4–6 Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 2.1 POL Marek Rutkiewicz CCC Polkowice
4–8 Quatre dies de Dunkerque França França 2.HC FRA Jimmy Engoulvent Saur-Sojasun
5–6 Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 2.1 RUS Serguei Firsànov RusVelo
5–9 Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 2.2 RUS Ígor Bóiev Itera-Katusha
6 Circuit de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.2 RSA Reinardt Janse van Rensburg MTN Qhubeka
6 Circuit del Porto-Trofeo Arvedi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Paolo Simion Zalf Euromobil
6 Gran Premi Dobrich II Bulgària Bulgària 1.2 BUL Stefan Koychev Hristov Equip nacional de Bulgària
6 Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 1.2 BEL Niko Eeckhout An Post-Sean Kelly
9-13 Heydar Aliyev Anniversary Tour Azerbaidjan Azerbaidjan 2.2U ALG Youcef Reguigui
10-12 Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 2.2 POL Marek Rutkiewicz CCC Polkowice
10–13 Roine-Alps Isera Tour França França 2.2 FRA Paul Poux Saur-Sojasun
11–13 Tour de Picardia França França 2.1 GER John Degenkolb Argos-Shimano
12 Scandinavian Race Uppsala Suècia Suècia 1.2 SWE Jonas Ahlstrand Team Cykelcity
13 Rogaland Grand Prix Noruega Noruega 1.1 ESP Antonio Piedra Caja Rural
14–19 Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 2.2 NED Dylan van Baarle Rabobank Continental
16–20 Circuit de Lorena França França 2.1 FRA Nacer Bouhanni FDJ-BigMat
16–20 Volta a Noruega Noruega Noruega 2.1 NOR Edvald Boasson Hagen Team Sky
16–20 Volta a Grècia Grècia Grècia 2.2 SVN Robert Vrečer Team Vorarlberg
16–20 Fletxa del Sud Luxemburg Luxemburg 2.2 LUX Bob Jungels Leopard-Trek Continental
17 Tour de Limburg Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Kevin Claeys Landbouwkrediet-Euphony
17–20 Tour de Berlín Alemanya Alemanya 2.2U GER Nikias Arndt LKT Team Brandenburg
17–20 Ronda de l'Isard d'Arieja França França 2.2U FRA Pierre-Henri Lecuisinier Vendée U-Pays de la Loire
19 Gran Premi de Jurmala Letònia Letònia 1.1 BRA Rafael Andriato Farnese Vini-Selle Italia
19 Gran Premi Criquielion Bèlgica Bèlgica 1.2 NZL Tom David Lotto-Bodysol PCW
20 Neuseen Classics – Rund um die Braunkohle Alemanya Alemanya 1.1 GER André Schulze Team NetApp
20–27 An Post Rás Irlanda Irlanda 2.2 FRA Nicolas Baldo Atlas Personal-BMC
23–27 Volta a Baviera Alemanya Alemanya 2.HC AUS Michael Rogers Team Sky
23–27 Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 2.HC GER Tony Martin Omega Pharma-Quick Step
24–27 Tour de Trakya Turquia Turquia 2.2 UKR Yuriy Metlushenko Konya Torku Şeker Spor
25 Gran Premi de Tallinn-Tartu Estònia Estònia 1.1 FRA Saïd Haddou Europcar
26 Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 1.1 FRA Julien Simon Saur-Sojasun
26 SEB Tartu GP Estònia Estònia 1.1 EST Rene Mandri Endura Racing
26-28 Tour de Gironda França França 2.2 NED Nicky van der Lijke Rabobank Continental
27 Boucles de l'Aulne França França 1.1 FRA Sébastien Hinault AG2R-La Mondiale
27 Race Horizon Park Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1.2 UKR Vitali Popkov ISD-Lampre Continental
27 París-Roubaix sub-23 França França 1.2U LUX Bob Jungels Leopard-Trek Continental
27 Trofeu Ciutat de San Vendemiano Itàlia Itàlia 1.2U ITA Enrico Barbin U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli
30–3 Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 2.HC DEN Jakob Fuglsang RadioShack-Nissan

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 1.1 COL Carlos Betancourt Acqua & Sapone
2 Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 1.2 ITA Enrico Barbin U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli
2-9 Volta a Romania Romania Romania 2.2 CRO Matija Kvasina Tusnad
3 Gran Premi de Riga Letònia Letònia 1.2 LAT Andžs Flaksis Chipotle Development
3 Gran Premi Südkärnten Àustria Àustria 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
3 Memorial Philippe van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 1.2 Lituània Gediminas Bagdonas An Post-Sean Kelly
3 Copa de la Pau Itàlia Itàlia 1.2 KAZ Ruslan Tleubayev Astana Continental
5-9 Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 2.2 ITA Enrico Rossi Meridiana Kamen
7 Gran Premi del cantó d'Argòvia Suïssa Suïssa 1.1 Uzbekistan Serguei Lagutin Vacansoleil-DCM
7–10 Ronda de l'Oise França França 2.2 FRA Jean-Luc Delpech Bretagne-Schuller
8–17 Girobio Itàlia Itàlia 2.2 USA Joe Dombrowski Selecció dels Estats Units
9 Ronde van Zeeland Seaports Països Baixos Països Baixos 1.1 Sud-àfrica Reinardt Janse van Rensburg MTN Qhubeka
9–15 Volta a Turíngia Alemanya Alemanya 2.2U AUS Rohan Dennis Jayco-AIS
10 ProRace Berlín Alemanya Alemanya 1.2 GER André Greipel Lotto-Belisol
12–17 Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 2.1 GER Stefan Schumacher Christina Watches-Onfone
14–17 Ster ZLM Toer Països Baixos Països Baixos 2.1 GBR Mark Cavendish Team Sky
14–17 Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 2.1 SVN Janez Brajkovič Astana
14–17 Ruta del Sud França França 2.1 COL Nairo Quintana Movistar Team
14–17 Boucles de la Mayenne França França 2.2 FRA Laurent Pichon Bretagne-Schuller
14–17 Tour del País de Savoia França França 2.2 FRA Stéphane Rossetto CC Nogent-sur-Oise
15–17 Oberösterreichrundfahrt Àustria Àustria 2.2 SVN Robert Vrečer Vorarlberg
17 Fletxa ardenesa Bèlgica Bèlgica 1.2 FRA Clément Lhotellerie Colba-Superano Ham
20 Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Nacer Bouhanni FDJ-BigMat
27 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Tim Declercq Topsport Vlaanderen-Mercator
28-1 Volta a la República Txeca República Txeca República Txeca 2.2 CZE František Padour Whirlpool-Author
30 Circuit Het Nieuwsblad sub-23 Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Sander Helven Ovyta-Eijssen-Acrog

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Giro de la Vall Aretine Itàlia Itàlia 1.2 ITA Luca Benedetti Bedogni-Natalini-Anico
1–8 Volta a Àustria Àustria Àustria 2.HC DEN Jakob Fuglsang RadioShack-Nissan
4–8 Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 2.1 POL Mariusz Witecki Bank BGŻ
4–8 Sibiu Cycling Tour Romania Romania 2.2 ESP Víctor de la Parte SP Tableware
8 La Ronda Pévèloise França França 1.2 FRA Benoît Daeninck CC Nogent-sur-Oise
8 Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 1.2 ITA Matteo Busato Team Idea U23
11 Grote Prijs van de Stad Geel Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Mercator
12–15 Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 2.2 POR Ricardo Mestre Carmim-Prio
14 GP Nobili Rubinetterie Itàlia Itàlia 1.1 ITA Danilo Di Luca Acqua & Sapone
16–22 Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 2.2U ITA Fabio Aru Palazzago-Elledent
21 Gran Premi Miskolc Hongria Hongria 1.2 HUN Krisztian Lovassy Tusnad
21–25 Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 2.HC ITA Giacomo Nizzolo RadioShack-Nissan
22 Gran Premi de Budapest Hongria Hongria 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
22 Gran Premi de la vila de Pérenchies França França 1.2 NZL Rico Rogers Node 4-Giordana Racing
24-28 Dookoła Mazowsza Polònia Polònia 2.2 POL Mateusz Taciak CCC Polkowice
25 Prova de Villafranca de Ordizia Espanya Espanya 1.1 ESP Gorka Izagirre Insausti Euskaltel-Euskadi
25–29 Tour d'Alsàcia França França 2.2 GBR Jonathan Tiernan-Locke Endura Racing
28–30 Kreiz Breizh Elites França França 2.2 DEN André Steensen Glud & Marstrand-LRØ
29 Polynormande França França 1.1 FRA Tony Hurel Europcar
29 Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 1.1 ITA Pierpaolo de Negri Farnese Vini-Selle Italia
31 Circuit de Getxo Espanya Espanya 1.1 ITA Giovanni Visconti Movistar Team

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1–2 París-Corrèze França França 2.1 ESP Egoitz García Cofidis
1–5 Volta a Burgos Espanya Espanya 2.HC ESP Daniel Moreno Team Katusha
3–12 Tour de Guadalupe França França 2.2 FRA Ludovic Turpin USC Goyave
5 Trofeu internacional Bastianelli Itàlia Itàlia 1.2 ITA Luigi Miletta Gragnano Sporting Club
5 Fletxa del port d'Anvers Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Joeri Stallaert Landbouwkrediet-Euphony
7–11 Tour de l'Ain França França 2.1 USA Andrew Talansky Garmin-Sharp
7–11 Volta a Lleó Espanya Espanya 2.2 ESP José Belda Gsport-Val.Terra
9–12 Mi-Août en Bretagne França França 2.2 CAN David Veilleux Europcar
9–12 Tour de Szeklerland Romania Romania 2.2 UKR Vitali Popkov ISD-Lampre Continental
10 Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Itàlia Itàlia CC DEN Rasmus Christian Quaade Selecció de Dinamarca
11 Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 1.1 COL Esteban Chaves Colombia-Coldeportes
11 Memorial Henryk Łasak Polònia Polònia 1.2 POL Sylwester Janiszewski[2] CCC Polkowice
12 Campionat d'Europa - cura en ruta sub-23 Itàlia Itàlia CC SVN Jan Tratnik Selecció d'Eslovènia
12 Copa dels Càrpats Polònia Polònia 1.2 POL Sylwester Janiszewski[2] CCC Polkowice
12 Gran Premi de Poggiana Itàlia Itàlia 1.2U AUS Adam Phelan Drapac
14–17 Tour del Llemosí França França 2.HC JPN Yukiya Arashiro Europcar
15–26 Volta a Portugal Portugal Portugal 2.1 ESP David Blanco Efapel-Glassdrive
16 Coppa Bernocchi Itàlia Itàlia 1.1 ITA Sacha Modolo Colnago-CSF Inox
16 Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 1.2 ITA Gianfranco Zilioli Team Colpack
17 Coppa Agostoni Itàlia Itàlia 1.1 ITA Emanuele Sella Androni Giocattoli-Venezuela
17 Dutch Food Valley Classic Països Baixos Països Baixos 1.1 NED Theo Bos Rabobank
18 Gran Premi Kralovehradeckeho kraje República Txeca República Txeca 1.2 CZE Martin Hacecky ASC Dukla Praha
18 Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 1.HC CAN David Veilleux Europcar
18 Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 1.2 POL Damian Walczak BDC-Marcpol
19 Châteauroux Classic de l'Indre França França 1.1 BRA Rafael Andriato Farnese Vini-Selle Italia
21 Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 1.1 AUT Matthias Brändle Team NetApp
21 Gran Premi dels Marbrers França França 1.2 RUS Serguei Pomóixnikov Selecció de Rússia
21–24 Tour de Poitou-Charentes França França 2.1 AUS Luke Durbridge Orica-GreenEDGE
21–25 Baltic Chain Tour Letònia Letònia 2.2 LTU Gediminas Bagdonas An Post-Sean Kelly
22 Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Björn Leukemans Vacansoleil-DCM
22–26 Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 2.HC NED Lieuwe Westra Vacansoleil-DCM
23 Gran Premi de la indústria i el comerç artesanal de Carnago Itàlia Itàlia 1.1 ITA Diego Ulissi Lampre-ISD
25 Giro del Vèneto Itàlia Itàlia 1.1 ITA Oscar Gatto Farnese Vini-Selle Italia
26 Copa Sels Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Niko Eeckhout An Post-Sean Kelly
26 Ronde van Midden-Nederland Països Baixos Països Baixos 1.2 NED Ivar Slik Rabobank Continental
26 Zagreb-Ljubljana Eslovènia Eslovènia 1.2 SVN Marko Kump Adria Mobil
26–1 Tour de l'Avenir França França 2.Ncup FRA Warren Barguil Selecció de França
31–1 World Ports Classic Bèlgica Bèlgica
Països Baixos Països Baixos
2.1 BEL Tom Boonen Omega Pharma-Quick Step

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 1.1 BEL Steven Caethoven Accent Jobs-Willems Veranda's
2 Tour del Doubs França França 1.1 FRA Jérôme Coppel Saur-Sojasun
2 Memorial Davide Fardelli Itàlia Itàlia 1.2 AUS Rohan Dennis Jayco-AIS
2 Kernen Omloop Echt-Susteren Països Baixos Països Baixos 1.2 NOR Daniel Hoelgaard Øster Hus-Ridley
3–7 Giro de Padània Itàlia Itàlia 2.1 ITA Vincenzo Nibali Liquigas-Cannondale
5 Memorial Rik van Steenbergen Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Theo Bos Rabobank
6–9 Okolo Jiznich Cech República Txeca República Txeca 2.2 CZE Jiří Hochmann ASC Dukla Praha
8 París-Brussel·les Bèlgica Bèlgica 1.HC BEL Tom Boonen Omega Pharma-Quick Step
9 Chrono champenois França França 1.2 AUS Rohan Dennis Jayco-AIS
9 Gran Premi de Fourmies França França 1.HC DEN Lars Ytting Bak Lotto-Belisol
9–16 Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 2.1 AUS Nathan Haas[3] Garmin-Sharp
9–16 Volta a Bulgària Bulgària Bulgària 2.2 KAZ Maxat Ayazbayev Astana Continental
12 Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 1.1 FRA Julien Simon Saur-Sojasun
14 Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Ronan van Zandbeek Argos-Shimano
14 Gran Premi del Somme França França 1.1 LTU Evaldas Šiškevicius La Pomme Marseille
15 Gran Premi Impanis-Van Petegem Bèlgica Bèlgica 1.1 GER André Greipel Lotto-Belisol
15 Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 1.2 ITA Fabio Felline Androni Giocattoli-Venezuela
16 Gran Premi d'Isbergues França França 1.1 GER John Degenkolb Argos-Shimano
16 Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 1.1 ITA Emanuele Sella Androni Giocattoli-Venezuela
16 Trofeu Gianfranco Bianchin Itàlia Itàlia 1.2 ITA Kristian Sbaragli
16 Tour Bohemia República Txeca República Txeca 1.2 SVK Maroš Kováč Dukla Trenčín Trek
19 Circuit de Houtland Bèlgica Bèlgica 1.1 GER Marcel Kittel Argos-Shimano
21 Tour de Vojvodina I Sèrbia Sèrbia 1.2 SVN Kristjan Fajt Adria Mobil
22 Tour de Vojvodina II Sèrbia Sèrbia 1.2 AUT Clemens Fankhauser Tirol
22 Fletxa costanera Bèlgica Bèlgica 1.2 BEL Kevin Claeys Landbouwkrediet-Euphony
22–23 Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló França França 2.2 ITA Davide Rebellin Meridiana Kamen
23 Gooikse Pijl Bèlgica Bèlgica 1.2 USA Ken Hanson Optum-Kelly Benefit Strategies
25 Ruta d'Or Itàlia Itàlia 1.2 ITA Mattia Cattaneo Trevigiani Bottoli
26 Milà-Torí Itàlia Itàlia 1.HC ESP Alberto Contador Saxo Bank-Tinkoff Bank
27 Giro del Piemont Itàlia Itàlia 1.HC COL Rigoberto Urán Team Sky
27-30 Eurométropole Tour Bèlgica Bèlgica 2.1 BEL Jürgen Roelandts Lotto-Belisol
30 Duo Normand França França 1.1 AUS Luke Durbridge
CAN Svein Tuft
Orica-GreenEDGE

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Memorial Frank Vandenbroucke Bèlgica Bèlgica 1.1 GBR Adam Blythe BMC Racing Team
3 Tour de Münster Alemanya Alemanya 1.1 GER Marcel Kittel Argos-Shimano
4 Coppa Sabatini Itàlia Itàlia 1.1 COL Fabio Duarte Colombia-Coldeportes
4 París-Bourges França França 1.1 FRA Florian Vachon Bretagne-Schuller
6 Petit Giro de Llombardia Itàlia Itàlia 1.2 SVN Jan Polanc Radenska
6 Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 1.HC COL Nairo Quintana Movistar Team
7 Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 1.1 DEN Nicki Sörensen Saxo Bank-Tinkoff Bank
7 París-Tours sub-23 França França 1.2U FRA Taruia Krainer Vendée U
7 París-Tours França França 1.HC ITA Marco Marcato Vacansoleil-DCM
9 Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 1.1 NED Wim Stroetinga Koga
14 Tour de Vendée França França 1.HC NED Wesley Kreder Vacansoleil-DCM
21 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 1.1 GER Tony Martin Omega Pharma-Quick Step

Proves anul·lades[modifica]

Data Cursa País Cat. Causa
8 de febrer Trofeu Serra de Tramuntana Espanya Espanya 1.1 Metereològica[4]
21–25 de febrer Giro de Sardenya Itàlia Itàlia 2.1 Econòmica[5]
25 de febrer Gran Premi Regio Insubrica Suïssa Suïssa 1.1
26 de febrer Clàssica Sarda Olbia-Pantogia Itàlia Itàlia 1.1
1r de març Giro del Friül Itàlia Itàlia 1.1 Jurídica[6]
18 de març Tour de Groene Hart Països Baixos Països Baixos 1.1 Financière[7]
29 de març–1 d'abril Cinturó a Mallorca Espanya Espanya 2.2 Econòmica[8]
21 d'abril Gran Premi de Llodio Espanya Espanya 1.1 Econòmica[9]
26 d'abril-1 de maig Giro de les regions italianes Itàlia Itàlia 2.2U
28 d'abril Gran Premi Herning Dinamarca Dinamarca 1.1 Econòmica[10]
1 de maig Pujada al Naranco Espanya Espanya 1.1 Integrada a la Volta a Astúries[11]
13 de maig Velothon Wales Regne Unit Regne Unit 1.2
3 de juny Tour de Rijke Països Baixos Països Baixos 1.1 Financière[12]
30 de juny Gran Premi Kranj Eslovènia Eslovènia 1.1
5–8 de juliol Volta a la Comunitat de Madrid sub-23 Espanya Espanya 2.2 Econòmica
15 de juliol Giro del Casentino Itàlia Itàlia 1.2 Retorn al calendari nacional
29 de juliol Tour de Bochum Alemanya Alemanya 1.1
31 de juliol-4 d'agost Tour dels Pirineus França França 2.2 Econòmica[13]
4 d'agost Gran Premi Folignano Itàlia Itàlia 1.2 [14]
27 d'agost-1 de setembre Setmana Ciclista Lombarda Itàlia Itàlia 2.1 Econòmica[15]
2 de setembre Giro de Romagna Itàlia Itàlia 1.1 Econòmica[16]
15 de setembre Praga-Karlovy Vary-Praga República Txeca República Txeca 1.2

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Pts.
1.  John Degenkolb (GER) Argos-Shimano 596
2.  Marcel Kittel (GER) Argos-Shimano 511
3.  Jonathan Tiernan-Locke (GBR) Endura Racing 478,2
4.  Marko Kump (SLO) Adria Mobil 465
5.  Danilo Di Luca (ITA) Acqua & Sapone 410,2
6.  Julien Simon (FRA) Saur-Sojasun 399
7.  Samuel Dumoulin (FRA) Cofidis 394
8.  Domenico Pozzovivo (ITA) Colnago-CSF Inox 387,8
9.  Carlos Betancourt (COL) Acqua & Sapone 369
10.  Reinardt Janse van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka 349
11.  Gediminas Bagdonas (LTU) An Post-Sean Kelly 346
12.  Jérôme Coppel (FRA) Saur-Sojasun 336
13.  André Schulze (GER) Team NetApp 332,75
14.  Michael Van Staeyen (BEL) Topsport Vlaanderen-Mercator 327
15.  Franco Pellizotti (ITA) Androni Giocattoli-Venezuela 313,2
16.  Robert Vrečer (SLO) Team Vorarlberg 307
17.  Thomas Voeckler (FRA) Europcar 282
18.  Serguei Firsànov (RUS) RusVelo 279,5
19.  Andrea Palini (ITA) Team Idea 276
20.  Fabio Felline (ITA) Androni Giocattoli-Venezuela 267,8

Classificació per equips[modifica]

# Ciclista País Pts.
1. Saur-Sojasun França França 1667
2. Argos-Shimano Països Baixos Països Baixos 1615
3. Acqua & Sapone Itàlia Itàlia 1495
4. Androni Giocattoli-Venezuela Itàlia Itàlia 1482,4
5. Itera-Katusha Rússia Rússia 1254
6. Endura Racing Regne Unit Regne Unit 1161,2
7. Cofidis França França 1149
8. Europcar França França 1105
9. Team NetApp Alemanya Alemanya 1102,55
10. Adria Mobil Eslovènia Eslovènia 1044
11. Colnago-CSF Inox Irlanda Irlanda 1033,8
12. Topsport Vlaanderen-Mercator Bèlgica Bèlgica 1007
13. Bretagne-Schuller França França 997
14. Farnese Vini-Selle Italia Regne Unit Regne Unit 945,6
15. Rabobank Continental Països Baixos Països Baixos 881
16. An Post-Sean Kelly Bèlgica Bèlgica 879
17. Leopard-Trek Continental Luxemburg Luxemburg 769
18. Type 1-Sanofi Estats Units Estats Units 729
19. Landbouwkrediet-Euphony Bèlgica Bèlgica 674
20. Accent Jobs-Willems Veranda's Bèlgica Bèlgica 626

Classificació per països[modifica]

# País Pts.
1. Itàlia Itàlia 3054
2. França França 2734
3. Alemanya Alemanya 2650,83
4. Eslovènia Eslovènia 2013
5. Rússia Rússia 1840.5
6. Bèlgica Bèlgica 1639
7. Països Baixos Països Baixos 1383,34
8. Polònia Polònia 1194,6
9. Espanya Espanya 1026,2
10. Regne Unit Regne Unit 922,65
11. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 784,88
12. República Txeca República Txeca 778,95
13. Dinamarca Dinamarca 721,66
14. Àustria Àustria 693,7
15. Lituània Lituània 611
16. Portugal Portugal 591,5
17. Letònia Letònia 483
18. Suècia Suècia 472,2
19. Estònia Estònia 453,45
20. Luxemburg Luxemburg 451,5

Classificació per països sub-23[modifica]

# País (Sub-23) Pts.
1. Itàlia Itàlia 1355
2. Països Baixos Països Baixos 1213,21
3. França França 883
4. Bèlgica Bèlgica 842
5. Rússia Rússia 615
6. Alemanya Alemanya 406,5
7. Eslovènia Eslovènia 397
8. Letònia Letònia 359
9. Dinamarca Dinamarca 346
10. Luxemburg Luxemburg 293
11. Àustria Àustria 273,6
12. Noruega Noruega 232
13. Suècia Suècia 208
14. Polònia Polònia 195
15. Irlanda Irlanda 124
16. Bielorússia Bielorússia 118
17. Romania Romania 114
18. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 112,41
19. Regne Unit Regne Unit 108
20. República Txeca República Txeca 105

Referències[modifica]

  1. El vencedor inicial Ivailo Gabrovski va ser desqualificat posteriorment per dopatge
  2. 2,0 2,1 Sylwester Janiszewski va ser desqualificat posteriorment per dopatge
  3. El guanyador inicial va ser Jonathan Tiernan-Locke però va ser desposseït de la seva victòria per problemes amb el Passaport biològic
  4. Alexandre Mignot. «Trophée Serra de Tramuntana - L'épreuve annulée», 08-02-2012.
  5. Alexandre Mignot. «Tour de Sardaigne - L'épreuve annulée», 04-02-2012.
  6. Alexandre Mignot. «Le Tour du Frioul annulé pour cette année», 07-02-2012.
  7. Bruno Verscheure. «Toujours pas de Tour du 'Groene Hart'», 05-12-2011.
  8. (castellà) «El Cinturón a Mallorca 2012, suspendido por razones económicas», 27-02-2012.
  9. Renaud Breban. «Le GP de Llodio annulé pour raisons financières», 29-02-2012.
  10. Renaud Breban. «Le 20ème GP d'Herning n'aura pas lieu», 12-02-2012.
  11. La crisis no puede con la Vuelta a Asturias a marca.com (castellà)
  12. (neerlandès) «Nederlandse semiklassieker krijgt budget niet rond», 24-02-2012.
  13. Nicolas Gachet. «Le Tour des Pyrénées à nouveau annulé», 03-07-2012.
  14. (italià) «Annullato il GP Folignano, in programma il 4 agosto».
  15. Alexandre Mignot. «L'édition 2012 est annulée», 06-08-2012.
  16. (italià) «Non si corre il Giro di Romagna», 17-07-2012.

Enllaços externs[modifica]