UCI Europa Tour 2014

De Viquipèdia
Jump to navigation Jump to search
UCI Europa Tour 2014
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 10a
Continent Europa
Data del 2 de febrer al 19 d'octubre de 2014
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2014
Palmarès
Guanyador  Tom Van Asbroeck (BEL)
Equips  Topsport Vlaanderen-Baloise (BEL)
Països Itàlia Itàlia
Països sub-23 Països Baixos Països Baixos
Modifica dades a Wikidata

L'UCI Europa Tour 2014 és la desena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per més de 300 proves, organitzades entre el 2 de febrer al 19 d'octubre de 2014 a Europa.

Evolució del calendari[modifica]

Febrer[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Gran Premi d'Obertura La Marseillaise França França 06 1.1 BEL Kenneth Vanbilsen Topsport Vlaanderen-Baloise
2 Gran Premi de la costa dels Etruscs Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Simone Ponzi Yellow Fluo
5-9 Étoile de Bessèges França França 05 2.1 SWE Tobias Ludvigsson Giant-Shimano
9 Trofeu Palma Espanya Espanya 06 1.1 ITA Sacha Modolo Lampre-Merida
10 Trofeu Migjorn Espanya Espanya 06 1.1 ITA Sacha Modolo Lampre-Merida
11 Trofeu Deià Espanya Espanya 06 1.1 POL Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
12 Trofeu Platja de Muro Espanya Espanya 06 1.1 BEL Gianni Meersman Omega Pharma-Quick Step
13-16 Tour del Mediterrani França França 05 2.1 GBR Steve Cummings BMC Racing Team
19-23 Volta a Andalusia Espanya Espanya 05 2.1 ESP Alejandro Valverde Movistar Team
19-23 Volta a l'Algarve Portugal Portugal 05 2.1 POL Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
21 Trofeu Laigueglia Itàlia Itàlia 06 1.1 COL José Serpa Lampre-Merida
22-23 Tour de l'Alt Var França França 05 2.1 COL Carlos Betancur AG2R-La Mondiale
23 Gran Premi d'Izola Eslovènia Eslovènia 05 1.2 ITA Christian Delle Stelle Team Idea

Març[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Volta a Múrcia Espanya Espanya 06 1.1 ESP Alejandro Valverde Movistar Team
1 Omloop Het Nieuwsblad Bèlgica Bèlgica 04 1.HC GBR Ian Stannard Team Sky
1 Clàssica Sud Ardecha - Souvenir Francis Delpech França França 06 1.1 FRA Florian Vachon Bretagne-Séché Environnement
2 Gran Premi de Lugano Suïssa Suïssa 06 1.1 ITA Mauro Finetto Yellow Fluo
2 Kuurne-Brussel·les-Kuurne Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Tom Boonen Omega Pharma-Quick Step
2 La Drôme Classic França França 06 1.1 FRA Romain Bardet Ag2r-La Mondiale
2 Clàssica d'Almeria Espanya Espanya 04 1.HC IRL Sam Bennett NetApp-Endura
5 Umag Trophy Croàcia Croàcia 08 1.2 SVN Matej Mugerli Adria Mobil
5 Le Samyn Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Maxime Vantomme Roubaix Lille Métropole
6 Gran Premi de la vila de Camaiore Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Diego Ulissi Lampre-Merida
7-9 Tres dies de Flandes Occidental Bèlgica Bèlgica 05 2.1 EST Gert Jõeäär Cofidis
8 Strade Bianche Itàlia Itàlia 06 1.1 POL Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
8 Ster van Zwolle Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
9 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini França França 08 1.2 FRA Steven Tronet BigMat-Auber 93
9 Roma Maxima Itàlia Itàlia 06 1.1 ESP Alejandro Valverde Movistar Team
9 Poreč Trophy Croàcia Croàcia 08 1.2 UKR Maksym Averin Synergy Baku Project
9 Dorpenomloop Rucphen Països Baixos Països Baixos 08 1.2 DEN Michael Carbel Svendgaard Cult Energy-Vital Water
13-16 Istrian Spring Trophy Croàcia Croàcia 07 2.2 DEN Magnus Cort Nielsen Cult Energy-Vital Water
15 Tour de Drenthe Països Baixos Països Baixos 06 1.1 BEL Kenny Dehaes Lotto-Belisol
16 Dwars door Drenthe Països Baixos Països Baixos 06 1.1 ITA Simone Ponzi Yellow Fluo
16 Circuit del País de Waes Bèlgica Bèlgica 08 1.2 ITA Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert
16 Kattekoers Bèlgica Bèlgica 08 1.2 POL Łukasz Wisniowski Etixx
16 París-Troyes França França 08 1.2 FRA Steven Tronet BigMat-Auber 93
19 Nokere Koerse Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Kenny Dehaes Lotto-Belisol
20 Gran Premi Nobili Rubinetterie Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Simone Ponzi Yellow Fluo
21 Handzame Classic Bèlgica Bèlgica 06 1.1 SVN Luka Mezgec Giant-Shimano
22 Clàssica Loira Atlàntic França França 06 1.1 FRA Alexis Gougeard AG2R-La Mondiale
23 Gran Premi Cholet-País del Loira França França 06 1.1 BEL Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise
24-30 Tour de Normandia França França 07 2.2 SUI Stefan Küng BMC Development
26 A través de Flandes Bèlgica Bèlgica 04 1.HC NED Niki Terpstra Omega Pharma-Quick Step
26-30 Setmana Internacional Coppi i Bartali Itàlia Itàlia 05 2.1 GBR Peter Kennaugh Team Sky
26-30 Volta a l'Alentejo Portugal Portugal 07 2.2 ESP Carlos Barbero Euskadi
29-30 Critèrium Internacional França França 03 2.HC FRA Jean-Christophe Péraud AG2R-La Mondiale

Abril[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-3 Tres dies de La Panne Bèlgica Bèlgica 03 2.HC BEL Guillaume van Keirsbulck Omega Pharma-Quick Step
1-6 Gran Premi de Sotxi Rússia Rússia 07 2.2 RUS Ilnur Zakarin RusVelo
4 Ruta Adélie de Vitré França França 06 1.1 FRA Bryan Coquard Team Europcar
4-6 Triptyque des Monts et Châteaux Bèlgica Bèlgica 07 2.2 GBR Owain Doull Equip nacional del Regne Unit
5 Gran Premi Miguel Indurain Espanya Espanya 06 1.1 ESP Alejandro Valverde Movistar Team
5 Volta Limburg Classic Països Baixos Països Baixos 06 1.1 NED Moreno Hofland Belkin
6 Trofeu Banca Popolare di Vicenza Itàlia Itàlia 08 1.2U AUT Gregor Mühlberger Tirol
6 Volta a La Rioja Espanya Espanya 06 1.1 AUS Michael Matthews Orica-GreenEDGE
8-11 Circuit de la Sarthe França França 05 2.1 LTU Ramūnas Navardauskas Garmin-Sharp
9 Grote Scheldeprijs Bèlgica Bèlgica 04 1.HC GER Marcel Kittel Giant-Shimano
11-13 Circuit de les Ardenes França França 07 2.2 POL Łukasz Wisniowski Etixx
12 Tour de Flandes sub-23 Bèlgica Bèlgica 02 1.Ncup NED Dylan Groenewegen Equip nacional dels Països Baixos
12 Trofeu Edil C Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Andrea Vaccher Marchiol Emisfero
12 Gran Premi Pino Cerami Bèlgica Bèlgica 06 1.1 ITA Alessandro Petacchi Omega Pharma-Quick Step
12 Banja Luka-Belgrad I Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 08 1.2 SVN Martin Otonicar Radenska
13 Klasika Primavera Espanya Espanya 06 1.1 ESP Peio Bilbao Caja Rural-Seguros RGA
13 Banja Luka-Belgrad II Sèrbia Sèrbia 08 1.2 SRB Ivan Stević Tusnad
15 París-Camembert França França 06 1.1 FRA Bryan Coquard Team Europcar
16 Fletxa Brabançona Bèlgica Bèlgica 04 1.HC BEL Philippe Gilbert BMC Racing
16 La Côte Picarde França França 02 1.Ncup BEL Jens Wallays Equip nacional de Bèlgica
16-20 Tour de Loir i Cher França França 07 2.2 GBR Graham Briggs Rapha-Condor JLT
16-20 Gran Premi d'Adiguèsia Rússia Rússia 08 2.2 RUS Ilnur Zakarin RusVelo
17 Gran Premi de Denain França França 06 1.1 FRA Nacer Bouhanni FDJ.fr
19 Tour de Finisterre França França 06 1.1 BEL Antoine Demoitié Wallonie-Bruxelles
19 Arno Wallaard Memorial Països Baixos Països Baixos 08 1.2 SWE Edvin Wilson Joker
19 ZLM Tour Països Baixos Països Baixos 02 1.Ncup FRA Thomas Boudat Equip nacional de França
19 Lieja-Bastogne-Lieja sub-23 Bèlgica Bèlgica 08 1.2U FRA Anthony Turgis CC Nogent-sur-Oise
20 Tro Bro Leon França França 06 1.1 FRA Adrien Petit Cofidis
21 Giro del Belvedere Itàlia Itàlia 08 1.2U ITA Simone Andreetta Zalf Euromobil Désirée Fior
21 Volta a Colònia Alemanya Alemanya 06 1.1 IRL Sam Bennett NetApp-Endura
22 Gran Premi Palio del Recioto Itàlia Itàlia 08 1.2U GER Silvio Herklotz Team Stölting
22-25 Giro del Trentino Itàlia Itàlia 03 2.HC AUS Cadel Evans BMC Racing
25 Gran Premi della Liberazione Itàlia Itàlia 08 1.2U RUS Evgeny Shalunov Lokosphinx
25-1 Tour de Bretanya França França 07 2.2 NED Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
26 Zuid Oost Drenthe Classic I Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Wim Stroetinga Koga
27 Roue tourangelle França França 06 1.1 FRA Angelo Tulik Team Europcar
27 Rutland-Melton International CiCLE Classic Regne Unit Regne Unit 08 1.2 GBR Thomas Moses Rapha Condor JLT
27 París-Mantes-en-Yvelines França França 08 1.2 FRA David Menut Armée de Terre Cyclisme
27 Gran Premi de la Indústria del marbre Itàlia Itàlia 08 1.2 SVN Matej Mugerli Adria Mobil
27-4 Volta a Turquia Turquia Turquia 03 2.HC GBR Adam Yates Orica-GreenEDGE
29-4 Carpathia Couriers Path Polònia Polònia 07 2.2U AUT Gregor Mühlberger Tirol

Maig[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Gran Premi de Frankfurt sub-23 Alemanya Alemanya 08 1.2U DEN Mads Pedersen Cult Energy Vital Water
1 Mayor Cup Rússia Rússia 08 1.2 RUS Serguei Lagutin RusVelo
1 Memorial Andrzej Trochanowski Polònia Polònia 08 1.2 POL Kamil Gradek BDC Marcpol
1 Gran Premi de Frankfurt Alemanya Alemanya 04 1.HC NOR Alexander Kristoff Team Katusha
2 Memorial Oleg Diatxenko Rússia Rússia 08 1.2 RUS Andrei Solomennikov RusVelo
2 Skive-Lobet Dinamarca Dinamarca 08 1.2 GER Phil Bauhaus Stölting
3 Himmerland Rundt Dinamarca Dinamarca 08 1.2 DEN Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
3 Gran Premi de Moscou Rússia Rússia 08 1.2 RUS Leonid Krasnov RusVelo
3 Tour d'Overijssel Països Baixos Països Baixos 08 1.2 BEL Dennis Coenen Leopard Development
4 Gran Premi del Somme França França 06 1.1 BLR Iauhèn Hutaròvitx AG2R-La Mondiale
4 Circuit del Porto-Trofeu Arvedi Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Jakub Mareczko Viris Maserati
4 Destination Thy Dinamarca Dinamarca 08 1.2 DEN Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
5-9 Cinc anells de Moscou Rússia Rússia 07 2.2 RUS Andrei Solomennikov RusVelo
7-11 Quatre dies de Dunkerque França França 03 2.HC FRA Arnaud Démare FDJ.fr
7-11 Tour de l'Azerbaidjan Azerbaidjan Azerbaidjan 07 2.1 RUS Ilnur Zakarin RusVelo
9-11 Szlakiem Grodów Piastowskich Polònia Polònia 05 2.1 POL Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice
10 Tour de Berna Suïssa Suïssa 08 1.2 AUT Matthias Brändle IAM
10 Hadeland GP Noruega Noruega 08 1.2 DEN Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water
10 Scandinavian Race Uppsala Suècia Suècia 08 1.2 DEN Jonas Aaen Jørgensen Riwal Platform
11 Gran Premi Ringerike Noruega Noruega 08 1.2 DEN Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
11 Circuit de Valònia Bèlgica Bèlgica 08 1.2 NED Maurits Lammertink Jo Piels
12-17 Olympia's Tour Països Baixos Països Baixos 07 2.2 NED Berden de Vries Jo Piels
13 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Polski Via Odra Polònia Polònia 08 1.2 SVK Erik Baška Dukla Trenčín Trek
15 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Czech Republic República Txeca República Txeca 08 1.2 CZE Josef Černý CCC Polsat Polkowice
15-18 Roine-Alps Isera Tour França França 07 2.2 CRO Matija Kvasina Team Gourmetfein Simplon Wels
16 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Slovakia Eslovàquia Eslovàquia 08 1.2 POL Pawel Bernas BDC Marcpol
16-18 Volta a Castella i Lleó Espanya Espanya 05 2.1 ESP David Belda Burgos-BH
16-18 Tour de Picardia França França 05 2.1 FRA Arnaud Démare FDJ.fr
17 Gran Premi Criquielion Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Kevin Peeters Vastgoedservice-Golden Palace Continental
17 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Hungary Hongria Hongria 08 1.2 POL Pawel Bernas BDC Marcpol
18 Velothon Berlín Alemanya Alemanya 06 1.1 NED Raymond Kreder Garmin-Sharp
18-25 An Post Rás Irlanda Irlanda 07 2.2 AUT Clemens Fankhauser Tirol
21-25 Volta a Noruega Noruega Noruega 05 2.HC POL Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice
22-25 Ronda de l'Isard d'Arieja França França 07 2.2U BEL Louis Vervaeke Lotto-Belisol U23
23-25 París-Arras Tour França França 07 2.2 BEL Maxime Vantomme Roubaix Lille Métropole
24-25 World Ports Classic Països Baixos Països Baixos 05 2.1 NED Theo Bos Belkin
25 Omloop der Kempen Països Baixos Països Baixos 08 1.2 AUS Luke Davison Synergy Baku Project
28-1 Volta a Bèlgica Bèlgica Bèlgica 03 2.HC GER Tony Martin Omega Pharma-Quick Step
28-1 Tour de Berlín Alemanya Alemanya 07 2.2U NED Jochem Hoekstra Jo Piels
28-1 Tour dels Fiords Noruega Noruega 05 2.1 NOR Alexander Kristoff Team Katusha
28-1 Fletxa del Sud Luxemburg Luxemburg 07 2.2 BEL Gaëtan Bille Verandas Willems
28-1 Volta a Baviera Alemanya Alemanya 03 2.HC GBR Geraint Thomas Team Sky
29-1 Tour de Gironda França França 07 2.2 NED Remco te Brake Metec-TKH Continental
30 Race Horizon Park I Flag of Ukraine.svg Ucraïna 08 1.2 UKR Vitali Buts Kolss
30-31 Volta a Estònia Estònia Estònia 05 2.1 ROM Eduard-Michael Grosu Vini Fantini Nippo
30-1 Cursa de la Pau sub-23 República Txeca República Txeca 07 2.2U AUS Samuel Spokes Etixx
31 Gran Premi de Plumelec-Morbihan França França 06 1.1 FRA Julien Simon Cofidis
25 Race Horizon Park II Flag of Ukraine.svg Ucraïna 08 1.2 UKR Mykhailo Kononenko Kolss

Juny[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 París-Roubaix sub-23 França França 08 1.2U NED Mike Teunissen Rabobank Development Team
1 Gran Premi Südkärnten Àustria Àustria 08 1.2 ITA Andrea Pasqualon Area Zero
1 Race Horizon Park III Flag of Ukraine.svg Ucraïna 08 1.2 UKR Denys Kostyuk Kolss
1 Boucles de l'Aulne França França 06 1.1 FRA Alexis Gougeard AG2R-La Mondiale
1 Trofeu Ciutat de San Vendemiano Itàlia Itàlia 08 1.2U ITA Giacomo Berlato Zalf-Euromobil-Desirée-Fior
2 Trofeu Alcide Degasperi Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Michele Gazzara Fausto Coppi Gazzera-Videa
3-7 Volta a Eslovàquia Eslovàquia Eslovàquia 07 2.2 UKR Oleksandr Polivoda Kolss
4-8 Volta a Luxemburg Luxemburg Luxemburg 03 2.HC DEN Matti Breschel Team Tinkoff-Saxo
5-8 Boucles de la Mayenne França França 07 2.1 FRA Stéphane Rossetto BigMat-Auber 93
7 Ronda Van Zeeland Seaports Països Baixos Països Baixos 06 1.1 NED Theo Bos Belkin
8 Memorial Philippe Van Coningsloo Bèlgica Bèlgica 08 1.2 NED Rob Ruijgh Vastgoedservice-Golden Palace Continental
8 Copa de la Pau Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Luca Ceolan General Store Bottoli-Zardini-Merida
11-15 Gran Premi Udmúrtskaia Pravda Rússia Rússia 07 2.2 RUS Arthur Ershov RusVelo
12 Gran Premi del cantó d'Argòvia Suïssa Suïssa 06 1.HC GER Simon Geschke Giant-Shimano
12-14 Małopolski Wyścig Górski Polònia Polònia 07 2.2 GER Maximilian Werda Stolting
12-15 Ronda de l'Oise França França 07 2.2 DEN Magnus Cort Nielsen Cult Energy-Vital Water
15 Tour de Limburg Bèlgica Bèlgica 08 1.2 NED Mathieu van der Poel BKCP-Powerplus
15 Gran Premi Raiffeisen Àustria Àustria 08 1.2 CRO Radoslav Rogina Adria Mobil
17-22 Volta a Sèrbia Sèrbia Sèrbia 07 2.2 POL Jaroslaw Kowalczyk BDC Marcpol
18-22 Ster ZLM Toer Països Baixos Països Baixos 05 2.1 BEL Philippe Gilbert BMC Racing
19-22 Volta a Eslovènia Eslovènia Eslovènia 05 2.1 POR Tiago Machado NetApp-Endura
19-22 Tour del País de Savoia França França 07 2.2 BEL Louis Vervaeke Lotto Belisol sub-23
20-22 Ruta del Sud França França 05 2.1 IRL Nicolas Roche Team Tinkoff-Saxo
20-22 Volta de l'Alta Àustria Àustria Àustria 07 2.2 AUT Patrick Konrad Gourmetfein Simplon Wels
21-22 Memorial Józef Grundmann i Jerzy Wizowski Polònia Polònia 07 2.2 POL Blazej Janiaczyk BDC Marcpol
22 Beaumont Trophy Regne Unit Regne Unit 08 1.2 GBR Kristian House Rapha Condor JLT
22 Gran Premi de Sarajevo Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 08 1.2 SVN Matej Marin Gourmetfein Simplon Wels
22 Fletxa ardenesa Bèlgica Bèlgica 08 1.2 SUI Stefan Küng BMC Development
24 Giro dels Apenins Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Sonny Colbrelli Bardiani CSF
25 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Gijs Van Hoecke Topsport Vlaanderen-Baloise
25 Halle-Ingooigem Bèlgica Bèlgica 06 1.1 FRA Arnaud Démare FDJ.fr

Juliol[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-5 Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics Polònia Polònia 05 2.2 POL Kamil Zieliński Mexller
5 Circuit Het Nieuwsblad sub-23 Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Dimitri Claeys VL Technics-Abutriek
6-13 Volta a Àustria Àustria Àustria 03 2.HC GBR Peter Kennaugh Team Sky
10-13 Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 07 2.2 ESP Delio Fernández OFM-Quinta da Lixa
11 Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23 Suïssa Suïssa 00 CC SUI Stefan Küng Equip nacional de Suïssa
13 Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23 Suïssa Suïssa 00 CC SUI Stefan Küng Equip nacional de Suïssa
13 La Ronda Pévèloise França França 08 1.2 FRA Benoît Daeninck CC Nogent-sur-Oise
13 Giro del Medio Brenta Itàlia Itàlia 08 1.2 SVN Klemen Štimulak Adria Mobil
16-20 Giro de la Vall d'Aosta Itàlia Itàlia 07 2.2U COL Bernardo Suaza 472-Colombia
17-20 Czech Cycling Tour República Txeca República Txeca 07 2.2 DEN Martin Mortensen Cult Energy Vital Water
17-20 Sibiu Cycling Tour Romania Romania 05 2.1 CRO Radoslav Rogina Adria Mobil
17-20 Volta a Portugal del Futur Portugal Portugal 07 2.2 POR Ruben Guerreiro Liberty Seguros-Feira-KTM
25 Prova de Villafranca de Ordizia Espanya Espanya 06 1.1 ESP Gorka Izagirre Movistar Team
25 Central European Tour: Košice-Miskolc Hongria Hongria 08 1.2 SVK Erik Baška Dukla Trenčín Trek
26 Central European Tour: Szerencs-Ibrány Hongria Hongria 08 1.2 RUS Mamyr Stash Itera-Katusha
26 Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano Itàlia Itàlia 06 1.1 GBR Adam Yates Orica-GreenEDGE
26-30 Tour de Valònia Bèlgica Bèlgica 03 2.HC BEL Gianni Meersman Omega Pharma-Quick Step
27 Gran Premi de la vila de Pérenchies França França 08 1.2 BEL Gaëtan Bille Verandas Willems
27 Central European Tour: Isaszeg-Budapest Hongria Hongria 08 1.2 SVK Erik Baška Dukla Trenčín Trek
27 Giro de Toscana Itàlia Itàlia 06 1.1 NED Pieter Weening Orica-GreenEDGE
29-2 Dookoła Mazowsza Polònia Polònia 07 2.2 POL Jarosław Marycz CCC Polsat Polkowice
30-3 Tour d'Alsàcia França França 07 2.2 CZE Karel Hník Etixx
30-10 Volta a Portugal Portugal Portugal 05 2.1 ESP Gustavo César Veloso OFM-Quinta da Lixa
31 Circuit de Getxo Espanya Espanya 06 1.1 ESP Carlos Barbero Euskadi

Agost[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-4 Kreiz Breizh Elites França França 07 2.2 ITA Matteo Busato MG Kvis-Trevigiani
3 Polynormande França França 06 1.1 BEL Jan Ghyselinck Wanty-Groupe Gobert
3 Trofeu internacional Bastianelli Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Nicola Gaffurini Vega-Hotsand
6-10 Volta a Dinamarca Dinamarca Dinamarca 03 2.HC DEN Michael Valgren Team Tinkoff-Saxo
7-9 Tour de Szeklerland Romania Romania 07 2.2 BUL Stefan Hristov Kocaeli Brisaspor
10 Fletxa del port d'Anvers Bèlgica Bèlgica 08 1.2 NED Yoeri Havik Cyclingteam De Rijke
10 Gran Premi de Poggiana Itàlia Itàlia 08 1.2U AUS Robert Power Equip nacional d'Austràlia
10 RideLondon Classic Regne Unit Regne Unit 06 1.HC GBR Adam Blythe NFTO Pro Cycling
12-16 Tour de l'Ain França França 05 2.1 NED Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
13-17 Volta a Burgos Espanya Espanya 03 2.HC COL Nairo Quintana Movistar Team
14-17 Arctic Race of Norway Noruega Noruega 05 2.1 NED Steven Kruijswijk Belkin
16 Gran Premi Capodarco Itàlia Itàlia 08 1.2 AUS Robert Power Equip nacional d'Austràlia
16 Memorial Henryk Łasaka Polònia Polònia 08 1.2 POL Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice
16 Gran Premi Kralovehradeckeho kraje República Txeca República Txeca 08 1.2 POL Paweł Cieślik Bauknecht-Author
17 Copa dels Càrpats Polònia Polònia 08 1.2 POL Paweł Franczak ActiveJet Team
19 Gran Premi de la vila de Zottegem Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Edward Theuns Topsport Vlaanderen-Baloise
19-22 Tour del Llemosí França França 05 2.1 ITA Mauro Finetto Neri Sottoli
19-24 Baltic Chain Tour Letònia Letònia 07 2.2 NED Mathieu van der Poel BKCP-Powerplus
22 Arnhem Veenendaal Classic Països Baixos Països Baixos 06 1.1 BEL Yves Lampaert Topsport Vlaanderen-Baloise
23 Puchar Ministra Obrony Narodowej Polònia Polònia 08 1.2 POL Konrad Dąbkowski ActiveJet Team
23-30 Tour de l'Avenir França França 01 2.Ncup COL Miguel Ángel López Selecció de Colòmbia
24 Châteauroux Classic de l'Indre França França 06 1.1 BEL Iljo Keisse Omega Pharma-Quick Step
26 Gran Premi dels Marbrers França França 08 1.2 FRA Yann Guyot Armée de Terre
26-29 Tour de Poitou-Charentes França França 05 2.1 FRA Sylvain Chavanel IAM Cycling
27 Druivenkoers Overijse Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Jonas Van Genechten Lotto-Belisol
30 Gran Premi dels Comerciants de Templeuve Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Oliver Naesen Cibel
31 Ronda van Midden-Nederland Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Wim Stroetinga Koga
31 Croàcia-Eslovènia Croàcia Croàcia
Eslovènia Eslovènia
08 1.2 SLO Primož Roglič Adria Mobil

Setembre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-6 Giro del Friül-Venècia Júlia Itàlia Itàlia 07 2.2 ITA Simone Antonini Marchiol-Emisfero
4-7 Okolo Jiznich Cech República Txeca República Txeca 06 1.1 NOR Reidar Borgersen Team Joker
6 Brussels Cycling Classic Bèlgica Bèlgica 04 1.HC GER André Greipel Lotto-Belisol
7 Gran Premi de Fourmies França França 04 1.HC BEL Jonas Van Genechten Lotto-Belisol
7 Kernen Omloop Echt-Susteren Països Baixos Països Baixos 08 1.2 GER Phil Bauhaus Team Stölting
7-14 Volta a la Gran Bretanya Regne Unit Regne Unit 05 2.1 NED Dylan van Baarle Garmin-Sharp
13 De Kustpijl Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen-Baloise
13 Tour del Jura Suïssa Suïssa 08 1.2 FRA Kévin Ledanois Equip nacional de França
13 Tour Bohemia República Txeca República Txeca 08 1.2 AUT Lukas Pöstlberger Tirol
14 Chrono champenois França França 08 1.2 DEN Rasmus Christian Quaade Trefor-Blue Water
14 Gran Premi Jef Scherens Bèlgica Bèlgica 06 1.1 GER André Greipel Lotto-Belisol
14 Tour del Doubs França França 06 1.1 EST Rein Taaramäe Cofidis
16 Copa Bernocchi Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Elia Viviani Cannondale Pro Cycling Team
17 Copa Agostoni Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Niccolò Bonifazio Lampre-Merida
17 Gran Premi de Valònia Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Greg Van Avermaet BMC Racing
18 Tres Valls Varesines Itàlia Itàlia 04 1.HC SUI Michael Albasini Orica-GreenEDGE
19 Campionat de Flandes Bèlgica Bèlgica 06 1.1 FRA Arnaud Démare FDJ.fr
20 Gran Premi Impanis-Van Petegem Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Greg Van Avermaet BMC Racing
20 Memorial Marco Pantani Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Sonny Colbrelli Bardiani CSF
21 Gran Premi d'Isbergues França França 06 1.1 FRA Arnaud Démare FDJ.fr
21 Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Sonny Colbrelli Bardiani CSF
21 Baronie Breda Classic Països Baixos Països Baixos 08 1.2 NED Mike Teunissen Rabobank Development Team
24 Circuit de Houtland Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
27-28 Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló França França 07 2.2 ESP Amets Txurruka Caja Rural-Seguros RGA
28 Gooikse Pijl Bèlgica Bèlgica 08 1.2 BEL Roy Jans Wanty-Groupe Gobert
28 Duo normand França França 06 1.1 NOR Reidar Borgersen
NOR Truls Engen Korsæth
Team Joker
30 Ruta d'Or Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Giacomo Berlato Zalf Euromobil Désirée Fior

Octubre[modifica]

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Milà-Torí Itàlia Itàlia 04 1.HC ITA Giampaolo Caruso Team Katusha
2-5 Eurométropole Tour Bèlgica Bèlgica 05 2.1 FRA Arnaud Démare FDJ.fr
2-6 Volta al Caucas Rússia Rússia 07 2.2 RUS Serguei Firsànov RusVelo
3 Tour de Münster Alemanya Alemanya 06 1.1 GER André Greipel Lotto-Belisol
4 Piccolo Giro de Llombardia Itàlia Itàlia 08 1.2 ITA Gianni Moscon Zalf Euromobil Désirée Fior
5 Tour de Vendée França França 04 1.1 FRA Armindo Fonseca Bretagne-Séché Environnement
7 Binche-Tournai-Binche - Memorial Frank Vandenbroucke Bèlgica Bèlgica 06 1.1 CZE Zdeněk Štybar Omega Pharma-Quick Step
9 París-Bourges França França 06 1.1 GER John Degenkolb Giant-Shimano
9 Copa Sabatini Itàlia Itàlia 06 1.1 ITA Sonny Colbrelli Bardiani CSF
11 Giro de l'Emília Itàlia Itàlia 04 1.HC ITA Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice
12 París-Tours França França 04 1.HC BEL Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
12 Gran Premi Bruno Beghelli Itàlia Itàlia 06 1.HC ITA Valerio Conti Lampre-Merida
12 París-Tours sub-23 França França 04 1.2U NED Mike Teunissen Rabobank Development
14 Premi Nacional de Clausura Bèlgica Bèlgica 06 1.1 BEL Jens Debusschere Lotto-Belisol
19 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée França França 06 1.1 FRA Sylvain Chavanel IAM Cycling

Proves anulades[modifica]

Data Prova País Cat. Motiu
6-9 març Tour internacional d'Arad Israel Israel 06 2.2 Reclassificació a cursa nacional
23 març Gran Premi San Giuseppe Itàlia Itàlia 08 1.2 Reclassificació a cursa nacional
1-6 abril Volta a Grècia Grècia Grècia 07 2.2 Financera
6 abril Val d'Ille Classic - Souvenir Julien Ditlecadet França França 06 1.1 Financera
6 abril Gran Premi Šenčur Eslovènia Eslovènia 08 1.2
13 abril Gran Premi de Donetsk Flag of Ukraine.svg Ucraïna 08 1.2 Guerra al Donbass
21 abril Volta a Holanda Septentrional Països Baixos Països Baixos 08 1.2
27 abril Zuid Oost Drenthe Classic II Països Baixos Països Baixos 08 1.2
2-4 maig The Paths of King Nikola Montenegro Montenegro 07 2.2
2-4 maig Volta a Astúries Espanya Espanya 05 2.1 Financera[1]
3-4 maig Neuseen Classics – Rund um die Braunkohle Alemanya Alemanya 05 2.1
8-14 maig Cursa de la Pau República Txeca República Txeca 07 2.2 Financera[2]
10 maig Volta a la comunitat de Madrid Espanya Espanya 05 1.1
21-25 maig Circuit de Lorena França França 05 2.1
7 juny Trofeu Melinda Itàlia Itàlia 06 1.1 Reclassificació
12-15 juny Volta a Letònia Letònia Letònia 07 2.2
13-22 juny Girobio Itàlia Itàlia 07 2.2
4-6 juliol Volta a la Comunitat de Madrid sub-23 Espanya Espanya 07 2.2U
11 juliol Grote Prijs van de Stad Geel Bèlgica Bèlgica 08 1.2
20 juliol Trofeu Matteotti Itàlia Itàlia 06 1.1 Financera
1-3 agost Volta a Lleó Espanya Espanya 07 2.2 Reclassificació a amateur
3 agost Gran Premi Kranj Eslovènia Eslovènia 08 1.2
31 agost Copa Sels Bèlgica Bèlgica 06 1.1
31-4 setembre Volta a Bulgària Bulgària Bulgària 07 2.2
2-7 setembre Setmana ciclista lombarda Itàlia Itàlia 05 2.1
3 setembre Memorial Rik van Steenbergen Bèlgica Bèlgica 06 1.1
8-14 setembre Volta a Romania Romania Romania 07 2.2
3 octubre Giro del Piemont Itàlia Itàlia 04 1.HC
4 octubre Pro Cycling Marathon Portugal Portugal 06 1.1
14 octubre Giro de la Romanya Itàlia Itàlia 06 1.1

Classificacions[modifica]

Classificació individual[modifica]

# Ciclista Equip Punts
1.  Tom Van Asbroeck (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 764
2.  Sonny Colbrelli (ITA) Bardiani CSF 708
3.  Davide Rebellin (ITA) CCC Polsat Polkowice 435
4.  Magnus Cort Nielsen (DEN) * Cult Energy Vital Water 428
5.  Mauro Finetto (ITA) Neri Sottoli 428
6.  Sylvain Chavanel (FRA) IAM 410
7.  Julien Simon (FRA) Cofidis 377
8.  Simone Ponzi (ITA) Neri Sottoli 368
9.  Ilnur Zakarin (RUS) RusVelo 349,8
10.  Bert-Jan Lindeman (NED) Rabobank Development 327
11.  Sam Bennett (IRL) NetApp-Endura 312
12.  Jempy Drucker (LUX) Wanty-Groupe Gobert 303
13.  Matej Mugerli (SVN) Adria Mobil 275,75
14.  Vitali Buts (UKR) Kolss 274
15.  Tiago Machado (POR) NetApp-Endura 273,8
16.  Jérôme Baugnies (BEL) Wanty-Groupe Gobert 273
17.  Michael Van Staeyen (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 271
18.  Serguei Lagutin (RUS) RusVelo 263,5
19.  Grega Bole (SVN) Vini Fantini Nippo 257
20.  Eduard-Michael Grosu (ROM)* Vini Fantini Nippo 251

* : ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equips[modifica]

# Equip País Punts
1. Topsport Vlaanderen-Baloise Bèlgica Bèlgica 2036
2. Wanty-Groupe Gobert Bèlgica Bèlgica 1538
3. Cofidis França França 1401
4. Neri Sottoli Itàlia Itàlia 1275,5
5. IAM Suïssa Suïssa 1268
6. Bardiani CSF Itàlia Itàlia 1219
7. CCC Polsat Polkowice Polònia Polònia 1182
8. RusVelo Rússia Rússia 1165,4
9. NetApp-Endura Alemanya Alemanya 1000,6
10. Bretagne-Séché Environnement França França 946
11. Caja Rural-Seguros RGA Espanya Espanya 940
12. Rabobank Development Països Baixos Països Baixos 845
13. Cult Energy Vital Water Dinamarca Dinamarca 821
14. Adria Mobil Eslovènia Eslovènia 806,75
15. Kolss Flag of Ukraine.svg Ucraïna 744
16. Roubaix Lille Métropole França França 690
17. BDC Marcpol Polònia Polònia 684,5
18. Stölting Alemanya Alemanya 595
19. Etixx República Txeca República Txeca 590
20. Jo Piels Països Baixos Països Baixos 586,43

Classificació per països[modifica]

# País Punts
1. Itàlia Itàlia 3061,17
2. Bèlgica Bèlgica 2871,67
3. França França 2306
4. Espanya Espanya 1828,6
5. Països Baixos Països Baixos 1817,4
6. Rússia Rússia 1784,69
7. Polònia Polònia 1657,5
8. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 1608
9. Eslovènia Eslovènia 1529
10. Dinamarca Dinamarca 1264,25

Classificació per països sub-23[modifica]

# País Punts
1. Països Baixos Països Baixos 960,85
2. Bèlgica Bèlgica 814,17
3. Dinamarca Dinamarca 793,25
4. Itàlia Itàlia 725,67
5. França França 721,25
6. Alemanya Alemanya 714
6. Noruega Noruega 714
8. Regne Unit Regne Unit 487,5
9. Rússia Rússia 441,67
10. Àustria Àustria 388

Referències[modifica]

  1. EFE «Suspendida la Vuelta Ciclista a Asturias por falta de financiación». El Mundo Deportivo. EFE, 30-04-2014 [Consulta: 30 abril 2014].
  2. «La Course de la Paix 2014 annulée». directvelo.com, 25-03-2014.

Enllaços externs[modifica]