Volta a Espanya de 2005

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Volta a Espanya de 2005
Recorregut de l'edició de 2005
Recorregut de l'edició de 2005
Vuelta-a-Espana-2005.png
Dades de la cursa
Núm. edició 60a edició
Països Espanya Espanya
Andorra Andorra
Data 27 d'agost al 18 de setembre de 2005
Nombre d'etapes 21
Lloc de sortida Granada
Lloc d'arribada Madrid
Surten 198
Arriben 126
Temps 82h 27' 31"
Velocitat mitjana 38,747 km/h
Quilòmetres 3.356 km
Palmarès
Guanyador Flag of Spain.svg Roberto Heras (ESP)
Segon Flag of Russia.svg Denís Ménxov (RUS)
Tercer Flag of Spain.svg Carlos Sastre (ESP)
Classificacions secundàries
Muntanya Flag of Spain.svg Joaquim Rodríguez (ESP)
Punts Flag of Italy.svg Alessandro Petacchi (ITA)
Combinada Flag of Spain.svg Roberto Heras (ESP)
Equips Flag of Spain.svg Comunitat Valenciana (ESP)

La Volta a Espanya de 2005 fou la 60a edició de la Volta a Espanya. La cursa començà a Granada el 27 d'agost amb una contrarellotge individual i finalitzà el 18 de setembre a Madrid després de 3.356 quilòmetres repartits en 21 etapes. El vencedor final fou l'espanyol Roberto Heras (Liberty Seguros-Würth Team) que també guanyà la combinada. L'acompanyaren al podi el rus Denís Ménxov (Rabobank, que finalitzà segon després de liderar la cursa durant sis etapes, i l'espanyol Carlos Sastre (Team CSC). En les altres classificacions secundàries Joaquim Rodríguez (Saunier Duval-Prodir) guanyà la muntanya, Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) aconseguí la victòria en la classificació per punts i el Comunitat Valenciana la classificació per equips.

Equips participants[modifica | modifica el codi]

En aquesta edició de la Volta a Espanya prengueren part 22 equips: els 20 ProTour, més 2 equips convidats: Relax-Fuenlabrada i Comunitat Valenciana.

Núm. Codi Equip
1-9 LSW ESP Liberty Seguros-Würth Team
11-19 PHO CHE Phonak Hearing Systems
21-29 IBA ESP Illes Balears-Caisse d'Epargne
31-39 BTL FRA Bouygues Télécom
41-49 ECV ESP Comunitat Valenciana
51-59 COF FRA Cofidis
61-69 C.A FRA Crédit Agricole
71-79 DVL BEL Davitamon-Lotto
81-89 DSC USA Discovery Channel
91-99 SDM ITA Domina Vacanze-De Nardi
101-109 EUS ESP Euskaltel-Euskadi
Núm. Codi Equip
111-119 FAS ITA Fassa Bortolo
121-129 FDJ FRA Française des Jeux
131-139 GST DEU Gerolsteiner
141-149 LAM ITA Lampre-Caffita
151-159 LIQ ITA Liquigas-Bianchi
161-169 QST BEL Quick Step-Innergetic
171-179 RAB NLD Rabobank
181-189 REL ESP Relax-Fuenlabrada
191-199 SDV ESP Saunier Duval-Prodir
201-209 CSC DNK Team CSC
211-219 TMO DEU T-Mobile Team

Etapes[modifica | modifica el codi]

Etapa Data Recorregut km Guanyador Líder
1a 27 d'agost Granada-Granada 7 (CRI) RUS Denís Ménxov RUS Denís Ménxov
2a 28 d'agost Granada-Còrdova 189,3 ITA Leonardo Bertagnolli AUS Bradley McGee
3a 29 d'agost Còrdova-Puertollano 153,3 ITA Alessandro Petacchi AUS Bradley McGee
4a 30 d'agost Ciudad Real-Argamasilla de Alba 232,3 ITA Alessandro Petacchi AUS Bradley McGee
5a 31 d'agost Alcázar de San Juan-Conca 176 Noruega Thor Hushovd AUS Bradley McGee
6a 1 de setembre Conca-Aramón Valdelinares 217 ESP Roberto Heras España Roberto Heras
7a 2 de setembre Terol-Vinaròs 212,5 NED Max Van Heeswijk ESP Roberto Heras
8a 3 de setembre Tarragona-Lloret de Mar 189 ITA Alessandro Petacchi ESP Roberto Heras
9a 4 de setembre Lloret de Mar-Lloret de Mar 48 (CRI) RUS Denís Ménxov RUS Denís Ménxov
10a 5 de setembre La Vall d'en Bas-Ordino-Arcalís (AND) 206,3 ESP Francisco Mancebo RUS Denís Ménxov
11a 6 de setembre Andorra la Vella (AND)-Cerler 186,6 ESP Roberto Laiseka RUS Denís Ménxov
12a 8 de setembre Logronyo-Burgos 148 ITA Alessandro Petacchi RUS Denís Ménxov
13a 9 de setembre Burgos-Santuario de la Bien Aparecida 201[1] ESP Samuel Sánchez RUS Denís Ménxov
14a 10 de setembre La Penilla-Llacs de Covadonga 172,3 ESP Eladio Jiménez RUS Denís Ménxov
15a 11 de setembre Cangas de Onís-Valgrande-Pajares 191 ESP Roberto Heras ESP Roberto Heras
16a 13 de setembre Lleó-Valladolid 162,5 ITA Paolo Bettini ESP Roberto Heras
17a 14 de setembre El Espinar-La Granja de San Ildefonso 165,6 ESP Carlos García ESP Roberto Heras
18a 15 de setembre Àvila-Àvila 197,5 DEN Nicki Sørensen ESP Roberto Heras
19a 16 de setembre San Martín de Valdeiglesias-Alcobendas 142,9 GER Heinrich Haussler ESP Roberto Heras
20a 17 de setembre Guadalajara-Alcalá de Henares 38,9 (CRI) ESP Rubén Plaza ESP Roberto Heras
21a 18 de setembre Madrid-Madrid 136,5 ITA Alessandro Petacchi ESP Roberto Heras

Classificacions finals[modifica | modifica el codi]

Classificació general[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Temps
1 ESP Roberto Heras Liberty Seguros-Würth Team 82h 22' 55"
2 RUS Denís Ménxov Rabobank + 4'36"
3 ESP Carlos Sastre Team CSC + 4'54"
4 ESP Francisco Mancebo Illes Balears-Caisse d'Epargne + 5'58"
5 ESP Carlos Garcia Quesada Comunitat Valenciana + 8'06"
6 ESP Rubén Plaza Comunitat Valenciana + 11'03"
7 ESP Oscar Sevilla T-Mobile Team + 14'22"
DSQ USA Tom Danielson[2] Discovery Channel + 16'38"
9 COL Mauricio Ardila Davitamon-Lotto + 18'15"
10 ESP Juan Miguel Mercado Quick Step-Innergetic + 18'31"

Classificacions secundàries[modifica | modifica el codi]

Classificació de la muntanya[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 ESP Joaquim Rodríguez Saunier Duval 200
2 ESP Eladio Jiménez Comunitat Valenciana 166
3 ESP Roberto Heras Liberty Seguros 110
4 RUS Denís Ménxov Rabobank 72
5 ESP Francisco Mancebo Illes Balears 65

Classificació dels punts[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 ITA Alessandro Petacchi Fassa Bortolo 169
2 ESP Roberto Heras Liberty Seguros 169
3 RUS Denís Ménxov Rabobank 142
4 ESP Carlos Sastre Team CSC 124
5 DEU Erik Zabel T-Mobile 118

Classificació de la combinada[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 ESP Roberto Heras Liberty Seguros 6
2 RUS Denís Ménxov Rabobank 9
3 ESP Carlos Sastre Team CSC 14
4 ESP Francisco Mancebo Illes Balears-Caisse d'Epargne 15
5 ESP Carlos Garcia Quesada Comunitat Valenciana 18

Classificació per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Temps
1 ESP Comunitat Valenciana 246h 55' 46"
2 ESP Illes Balears-Caisse d'Epargne + 54'02"
3 DNK Team CSC + 1.00'30"
4 ESP Liberty Seguros-Würth Team + 1.14'42"
5 BEL Davitamon-Lotto + 1.15'25"

Evolució de les classificacions[modifica | modifica el codi]

Etapa Vencedor Classificació general
Mallot or
Classificació per punts
Mallot blau
Classificació de la muntanya
Mallot verd
Classificació combinata
Mallot blanc
Classificació per equips
Denis Men'šov Denís Ménxov Denís Ménxov Rik Verbrugghe Denís Ménxov Team CSC
Leonardo Bertagnolli Bradley McGee Bradley McGee Leonardo Bertagnolli Leonardo Bertagnolli Liberty Seguros-Würth Team
Alessandro Petacchi Joaquim Rodríguez
Alessandro Petacchi Alessandro Petacchi Bradley McGee
Thor Hushovd Thor Hushovd
Roberto Heras Roberto Heras Roberto Heras Roberto Heras
Max Van Heeswijk Eladio Jiménez
Alessandro Petacchi
Denís Ménxov Denís Ménxov Denís Ménxov Comunitat Valenciana
10ª Francisco Mancebo
11ª Roberto Laiseka Denís Ménxov Joaquim Rodríguez
12ª Alessandro Petacchi
13ª Samuel Sanchez
14ª Eladio Jiménez
15ª Roberto Heras Roberto Heras Roberto Heras Roberto Heras
16ª Paolo Bettini
17ª Carlos Garcia Quesada
18ª Nicki Sørensen
19ª Heinrich Haussler
20ª Rubén Plaza Roberto Heras Roberto Heras Roberto Heras
21ª Alessandro Petacchi Alessandro Petacchi
Classificació final Roberto Heras Alessandro Petacchi Joaquim Rodríguez Roberto Heras Comunitat Valenciana

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. Estava previst que la etapa tigués 196 km, però com que un camió avariat va bloquejar la carretera el recorregut es va haver de desviar augmentant la etapa en 5 km.
  2. A l'octubre del 2012, Tom Danielson va ser suspés per 6 mesos i els resultats obtinguts del 1/3/2005 al 23/9/2006 van ser anul·lats.

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Volta a Espanya de 2005 Modifica l'enllaç a Wikidata