Volta a Espanya de 2008

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Volta a Espanya de 2008
Recorregut de l'edició de 2008
Recorregut de l'edició de 2008
Vuelta-a-Espana-2008.png
Dades de la cursa
Núm. edició 63a edició
Països Espanya Espanya
Andorra Andorra
Data 30 d'agost al 21 de setembre de 2008
Nombre d'etapes 21
Lloc de sortida Granada
Lloc d'arribada Madrid
Surten 171
Arriben 131
Temps 80h 40' 08"
Velocitat mitjana 38,848 km/h
Quilòmetres 3 133,8 km
Palmarès
Guanyador Flag of Spain.svg Alberto Contador (ESP)
Segon Flag of the United States.svg Levi Leipheimer (USA)
Tercer Flag of Spain.svg Carlos Sastre (ESP)
Classificacions secundàries
Muntanya Flag of France.svg David Moncoutié (FRA)
Punts Flag of Belgium.svg Greg Van Avermaet (BEL)
Combinada Flag of Spain.svg Alberto Contador (ESP)
Equips Flag of Spain.svg Caisse d'Epargne (ESP)

La Volta a Espanya de 2008 fou la 63a edició de la Volta a Espanya. La cursa començà a Granada el 30 d'agost i finalitzà el 21 de setembre a Madrid després de 3 133,8 quilòmetres repartits en 21 etapes. El vencedor final fou l'espanyol Alberto Contador (Astana) que també guanyà la combinada. L'acompanyaren al podi el seu company d'equip Levi Leipheimer i Carlos Sastre (Team CSC). En les altres classificacions secundàries Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) aconseguí la victòria en la classificació per punts, David Moncoutié (Coficis) guanyà el Premi de la muntanya, i el Caisse d'Epargne la classificació per equips.

Equips participants[modifica | modifica el codi]

En aquesta edició de la Volta a Espanya prengueren part 19 equips:

Núm. Codi Equip
1-9 CSC DNK Team CSC-Saxo Bank
11-19 ALM FRA AG2R La Mondiale
21-29 ACA ESP Andalucía-Cajasur
31-39 AST LUX Astana
41-49 BTL FRA Bouygues Télécom
51-59 GCE ESP Caisse d'Épargne
61-69 COF FRA Cofidis
71-79 C.A FRA Crédit Agricole
81-89 EUS ESP Euskaltel-Euskadi
91-99 FDJ FRA Française des Jeux
Núm. Codi Equip
101-109 GST DEU Gerolsteiner
111-119 KGZ ESP Xacobeo Galicia
121-129 LAM ITA Lampre
131-139 LIQ ITA Liquigas
141-149 QST BEL Quick Step
151-159 RAB NLD Rabobank
161-169 SIL BEL Silence-Lotto
171-179 MRM GER Team Milram
181-189 TCS ITA Tinkoff Credit Systems

Etapes[modifica | modifica el codi]

Etapa Data Recorregut km Guanyador Líder
1a 30 d'agost Granada-Granada 7,7 (CRE) ITA Liquigas ITA Filippo Pozzato
2a 31 d'agost Granada-Jaén 176,3 ESP Alejandro Valverde ESP Alejandro Valverde
3a 1 de setembre Jaén-Còrdova 168,6 BEL Tom Boonen ITA Daniele Bennati
4a 2 de setembre Còrdova-Puertollano 170,3 ITA Daniele Bennati ITA Daniele Bennati
5a 3 de setembre Ciudad Real-Ciudad Real 42,5 (CRI) USA Levi Leipheimer USA Levi Leipheimer
6a 4 de setembre Ciudad Real-Toledo 150,1 ITA Paolo Bettini FRA Sylvain Chavanel
7a 6 de setembre Barbastre-La Rabassa (AND) 223,2 ITA Alessandro Ballan ITA Alessandro Ballan
8a 7 de setembre Andorra la Vella (AND)-Pla de Beret 151 FRA David Moncoutié USA Levi Leipheimer
9a 8 de setembre Viella-Sabiñánigo 200,8 BEL Greg Van Avermaet ESP Egoi Martínez
10a 9 de setembre Sabiñánigo-Saragossa 151,3 FRA Sébastien Hinault ESP Egoi Martínez
11a 10 de setembre Calahorra-Burgos 178 ESP Óscar Freire ESP Egoi Martínez
12a 11 de setembre Burgos-Suances (AND) 186,4 ITA Paolo Bettini ESP Egoi Martínez
13a 13 de setembre San Vicente de la Barquera-Angliru 209,5 ESP Alberto Contador ESP Alberto Contador
14a 14 de setembre Oviedo-Fuentes de Invierno 158,4 ESP Alberto Contador ESP Alberto Contador
15a 15 de setembre Cudillero-Ponferrada 202 ESP David García ESP Alberto Contador
16a 16 de setembre Ponferrada-Zamora 186,3 BEL Tom Boonen ESP Alberto Contador
17a 17 de setembre Zamora-Valladolid 148,2 BEL Wouter Weylandt ESP Alberto Contador
18a 18 de setembre Valladolid-Las Rozas 167,4 ESP Imanol Erviti ESP Alberto Contador
19a 19 de setembre Las Rozas-Segòvia 145,5 ESP David Arroyo ESP Alberto Contador
20a 20 de setembre La Granja de San Ildefonso-Navacerrada 17,1 (CRI) USA Levi Leipheimer ESP Alberto Contador
21a 21 de setembre San Sebastián de los Reyes-Madrid 102,2 DEN Matti Breschel ESP Alberto Contador

Classificacions finals[modifica | modifica el codi]

Classificació general[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Temps
1 ESP Alberto Contador Astana 80h 40' 23"
2 USA Levi Leipheimer Astana + 46"
3 ESP Carlos Sastre Team CSC-Saxo Bank + 4'12"
4 ESP Ezequiel Mosquera Xacobeo Galicia + 5'19"
5 ESP Alejandro Valverde Caisse d'Epargne + 6'00"
6 ESP Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 6'50"
7 NLD Robert Gesink Rabobank + 6'55"
8 FRA David Moncoutié Cofidis + 10'10"
9 ESP Egoi Martínez Euskaltel-Euskadi + 10'57"
10 ITA Marzio Bruseghin Lampre + 11'56"

Classificacions secundàries[modifica | modifica el codi]

Classificació de la muntanya[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 FRA David Moncoutié Cofidis 143
2 FRA Christophe Kern Crédit Agricole 106
3 ESP Alberto Contador Astana 99
4 ESP Juan Manuel Gárate Quick Step 89
5 USA Levi Leipheimer Astana 65

Classificació dels punts[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 ITA Daniele Bennati Lampre-Fondital 147
2 RUS Denís Ménxov Rabobank 135
3 ESP Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 127
4 ITA Alessandro Petacchi Team Milram 126
5 AUS Cadel Evans Predictor-Lotto 91

Classificació de la combinada[modifica | modifica el codi]

Ciclista Equip Punts
1 ESP Alberto Contador Astana 6
2 USA Levi Leipheimer Astana 11
3 ESP Alejandro Valverde Caisse d'Epargne 16
4 ESP Ezequiel Mosquera Xacobeo Galicia 19
5 FRA David Moncoutié Cofidis 19

Classificació per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Temps
1 ESP Caisse d'Epargne 241h 20' 38"
2 ESP Euskaltel-Euskadi + 39'22"
3 DNK Team CSC-Saxo Bank + 39'35"
4 LUX Astana + 42'01"
5 ESP Xacobeo Galicia + 51'31"

Evolució de les classificacions[modifica | modifica el codi]

Etapa Vencedor Classificació general
Mallot or
Classificació per punts
Mallot blau
Classificació de la muntanya
Mallot taronja
Classificació combinata
Mallot blanc
Classificació per equips
Liquigas Filippo Pozzato no assignat no assignat no assignat Liquigas
Alejandro Valverde Alejandro Valverde Alejandro Valverde Jesús Rosendo Egoi Martínez Caisse d'Epargne
Tom Boonen Daniele Bennati
Daniele Bennati) Daniele Bennati Paolo Bettini Quick Step
Levi Leipheimer Levi Leipheimer Egoi Martínez Astana
Paolo Bettini Sylvain Chavanel Paolo Bettini
Alessandro Ballan Alessandro Ballan Alessandro Ballan Alessandro Ballan
David Moncoutié Levi Leipheimer Alejandro Valverde Alberto Contador
Greg Van Avermaet Egoi Martínez
10ª Sébastien Hinault Greg Van Avermaet David Moncoutié Caisse d'Epargne
11ª Óscar Freire)
12ª Paolo Bettini) Astana
13ª Alberto Contador Alberto Contador Caisse d'Epargne
14ª Alberto Contador Alberto Contador
15ª David García Dapena
16ª Tom Boonen
17ª Wouter Weylandt Greg Van Avermaet
18ª Imanol Erviti
19ª David Arroyo
20ª Levi Leipheimer
21ª Matti Breschel
Classificacions finals Alberto Contador Greg Van Avermaet David Moncoutié Alberto Contador Caisse d'Epargne

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Volta a Espanya de 2008 Modifica l'enllaç a Wikidata