Copa del Món de ciclisme en pista de 2002

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2002
Data Del 19 d'abril de 2002
a l'11 d'agost de 2002
Proves 5
Modifica les dades a Wikidata

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2002 va ser la 10a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 19 d'abril de 2002 a l'11 d'agost de 2002 amb la disputa de cinc proves.

Proves[modifica]

Data Lloc
19-21 abril 2002 MEX Monterrey
10-12 maig 2002 AUS Sydney
31-1 maig 2002 RUS Moscou
21-23 juny 2002 COL Cali
9-11 agost 2002 CHN Kunming

Resultats[modifica]

Masculins[modifica]

Event Guanyador Segon Tercer
Monterrey
Keirin  José Antonio Escuredo (ESP)  Domenico Mei (ITA)  Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre  Arnaud Tournant (FRA)  José Antonio Escuredo (ESP)  Grzegorz Krejner (POL)
Velocitat  René Wolff (GER)  Julio Cesar Herrera (CUB)  Matthias John (GER)
Velocitat per equips França França
Franck Durivaux
Arnaud Duble
Arnaud Tournant
Alemanya Alemanya
Carsten Bergemann
Matthias John
René Wolff
Polònia Polònia
Grzegorz Krejner
Lukasz Kwiatkowski
Damian Zieliński
Persecució  Paul Manning (GBR)  Sergi Escobar (ESP)  Volodímir Diúdia (UKR)
Persecució per equips  Bielorússia
Zmitry Aulasenka
Vassil Kirienka
Viktar Rapinski
Yauhen Sobal
 Regne Unit
Russel Anderson
Tim Buckle
Stephen Cummings
Paul Manning
 Països Baixos
Jens Mouris
Peter Schep
Robert Slippens
Wilco Zuijderwijk
Puntuació  Milton Wynants (URU)  Leonardo Duque (COL)  Juan Curuchet (ARG)
Scratch  Franco Marvulli (SUI)  Robert Slippens (NED)  James Carney (USA)
Madison  Espanya
Miquel Alzamora
Joan Llaneras
 Argentina
Juan Curuchet
Edgardo Simón
 Suïssa
Alexander Aeschbach
Franco Marvulli
Sydney
Keirin  Sean Eadie (AUS)  Josiah Ng Onn Lam (MAS)  Alwyn McMath (GBR)
Quilòmetre  Chris Hoy (GBR)  Ben Kersten (AUS)  Garren Bloch (RSA)
Velocitat  Sean Eadie (AUS)  Arnaud Tournant (FRA)  Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips  Regne Unit
Chris Hoy
Alwyn McMath
Andy Slater
França França
Mickaël Bourgain
Arnaud Duble
Arnaud Tournant
 Grècia
Lampros Vasilopoulos
Kleanthis Bargas
Dimitris Georgalis
Persecució  Peter Dawson (AUS)  Hayden Roulston (NZL)  Stefan Steinweg (GER)
Persecució per equips  Nova Zelanda
Hayden Roulston
Gregory Henderson
Matthew Randall
Lee Vertongen
 Austràlia
Peter Dawson
Stephen Wooldridge
Rod McGee
Mark Renshaw
 Grècia
Ioannis Tsakouridis
Vasilos Gianniosis
Elpidofóros Potourídis
Kostas Rodopoulos
Puntuació  Mark Renshaw (AUS)  Jean-Pierre Van Zyl (RSA)  Gregory Henderson (NZL)
Scratch  Robert Slippens (NED)  James Carney (USA)  Leonardo Duque (COL)
Madison  Nova Zelanda
Gregory Henderson
Hayden Roulston
 Austràlia
Mark Renshaw
Darren Young
 Països Baixos
Robert Slippens
Danny Stam
Moscou
Keirin  Ainārs Ķiksis (LAT)  Ryan Bayley (AUS)  José Antonio Escuredo (ESP)
Quilòmetre  Sören Lausberg (GER)  Andriy Vynokourov (UKR)  Jamie Staff (GBR)
Velocitat  René Wolff (GER)  Lukasz Kwiatkowski (POL)  Florian Rousseau (FRA)
Velocitat per equips Regne Unit Regne Unit
Chris Hoy
Jason Queally
Jamie Staff
Austràlia Austràlia
Ryan Bayley
Ben Kersten
Sean Eadie
Alemanya Alemanya
René Wolff
Sören Lausberg
Matthias John
Persecució  Jens Lehmann (GER)  Luke Roberts (AUS)  Aleksei Màrkov (RUS)
Persecució per equips  Rússia
Aleksei Màrkov
Alexander Serov
Sergei Klimov
Denis Smyslov
 Ucraïna
Alexander Simonenko
Vitali Popkov
Sergiy Chernyavsky
Roman Kononenko
 Alemanya
Jens Lehmann
Sebastian Siedler
Guido Fulst
Andreas Müller
Puntuació  Graeme Brown (AUS)  Sergey Lavrenenko (KAZ)  Makoto Iijima (JPN)
Scratch  Lyubomyr Polatayko (UKR)  Miquel Alzamora (ESP)  Ivan Vrba (CZE)
Madison  Àustria
Franz Stocher
Roland Garber
 Suïssa
Alexander Aeschbach
Franco Marvulli
 Austràlia
Mark Renshaw
Scott McGrory
Cali
Keirin  Jens Fiedler (GER)  Laurent Gané (FRA)  Peter Bazalik (SVK)
Quilòmetre  José Antonio Villanueva (ESP)  Teun Mulder (NED)  Hervé Robert Thuet (FRA)
Velocitat  Laurent Gané (FRA)  Jens Fiedler (GER)  Jan van Eijden (GER)
Velocitat per equips Espanya Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
Eslovàquia Eslovàquia
Peter Bazálik
Jaroslav Jeřábek
Jan Lepka
Cuba Cuba
Julio Herrera
Damián Gainza
Yosmani Poll
Persecució  Tomas Vaitkus (LTU)  Stefan Steinweg (GER)  Fabien Sanchez (FRA)
Persecució per equips  Itàlia
Massimo Strazzer
Maicol Valgiusti
Alessandro Mazzolani
Angelo Ciccone
 Lituània
Tomas Vaitkus
Sergejus Apionkinas
Aivaras Baranauskas
Vytautas Kaupas
 Espanya
Guillermo Ferrer
Asier Maeztu
Isaac Gálvez
Cristóbal Forcadell
Puntuació  Colby Pearce (USA)  Joan Llaneras (ESP)  Franz Stocher (AUT)
Scratch  Matthew Gilmore (BEL)  James Carney (USA)  Luis Fernando Sepulveda (CHI)
Madison  Alemanya  Austràlia  Estats Units
Kunming
Keirin  Pavel Buráň (CZE)  Viesturs Berzins (LAT)  Lampros Vasilopoulos (GRE)
Quilòmetre  Ahmed López (CUB)  Toshiaki Fushimi (JPN)  Benjamín Martínez (BOL)
Velocitat  Viesturs Berzins (LAT)  Pavel Buráň (CZE)  Carsten Bergemann (GER)
Velocitat per equips República Txeca República Txeca Japó Japó Grècia Grècia
Persecució  Sebastian Siedler (GER)  Mike Tillman (USA)  Lyubomyr Polatayko (UKR)
Persecució per equips  Alemanya  Ucraïna  Polònia
Puntuació  Franco Marvulli (SUI)  Colby Pearce (USA)  Volodímir Ribin (UKR)
Scratch  Ivan Vrba (CZE)  Franco Marvulli (SUI)  Tony Gibb (GBR)
Madison  Suïssa
Franco Marvulli
Alexander Aeschbach
 Estats Units
Michael Tillman
Colby Pearce
 Alemanya
Guido Fulst
Andreas Müller

Femenins[modifica]

Event Guanyadora Segona Tercera
Monterrey
Keirin  Yumari González (CUB)  Katrin Meinke (GER)  Svetlana Grankovskaya (RUS)
500 m. contrarellotge  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Nancy Contreras (MEX)  Katrin Meinke (GER)
Velocitat  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Svetlana Grankovskaya (RUS)  Tammy Thomas (USA)
Persecució  Emma Davies (GBR)  Svetlana Ivahonenkava (BLR)  Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació  Belem Guerrero (MEX)  Yang Limei (CHN)  Zheng Puxiang (CHN)
Scratch  Erin Mirabella (USA)  Mandy Poitras (CAN)  Belem Guerrero (MEX)
Sydney
Keirin  Rosealee Hubbard (AUS)  Michelle Ferris (AUS)  Lori-Ann Muenzer (CAN)
500 m. contrarellotge  Tanya Lindenmuth (USA)  Julie Paulding (GBR)  Nancy Contreras (MEX)
Velocitat  Tammy Thomas (USA)  Tanya Lindenmuth (USA)  Lori-Ann Muenzer (CAN)
Persecució  Sarah Ulmer (NZL)  Sara Symington (GBR)  Cathy Moncassin (FRA)
Puntuació  Sarah Hammer (USA)  Cathy Moncassin (FRA)  Sarah Ulmer (NZL)
Scratch  Sarah Ulmer (NZL)  Sarah Hammer (USA)  Cathy Moncassin (FRA)
Moscou
Keirin  Irina Ianòvitx (UKR)  Céline Nivert (FRA)  Jennie Reed (USA)
500 m. contrarellotge  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Tamil·la Abàssova (RUS)  Jiang Yonghua (CHN)
Velocitat  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Svetlana Grankovskaya (RUS)  Tamil·la Abàssova (RUS)
Persecució  Leontien van Moorsel (NED)  Olga Sliússareva (RUS)  Katherine Bates (AUS)
Puntuació  Olga Sliússareva (RUS)  Neringa Raudonyte (LTU)  Katherine Bates (AUS)
Scratch  Olga Sliússareva (RUS)  Rochelle Gilmore (AUS)  Rikke Sandhoj Olsen (DEN)
Cali
Keirin  Svetlana Grankovskaya (RUS)  Clara Sanchez (FRA)  Daniela Larreal (VEN)
500 m. contrarellotge  Tammy Thomas (USA)  Tatiana Malianova (RUS)  Yumari González (CUB)
Velocitat  Svetlana Grankovskaya (RUS)  Tammy Thomas (USA)  Susann Panzer (GER)
Persecució  Rasa Mazeikyte (LTU)  Lada Kozlíková (CZE)  Erin Mirabella (USA)
Puntuació  Belem Guerrero (MEX)  Gema Pascual (ESP)  Anke Wichmann (GER)
Scratch  Mandy Poitras (CAN)  Erin Mirabella (USA)  Lada Kozlíková (CZE)
Kunming
Keirin  Li Na (CHN)  Fang Tian (CHN)  Jennie Reed (USA)
500 m. contrarellotge  Jiang Yonghua (CHN)  Kathrin Freitag (GER)  Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat  Li Na (CHN)  Kathrin Freitag (GER)  Fang Tian (CHN)
Persecució  Elena Tchalykh (RUS)  Amy Safe (AUS)  Christina Becker (GER)
Puntuació  Elena Tchalykh (RUS)  Zheng Puxiang (CHN)  Vera Carrara (ITA)
Scratch  Elena Tchalykh (RUS)  Lyudmyla Vypyraylo (UKR)  Adrie Visser (NED)

Classificacions[modifica]

Països[modifica]

Rang País/Equip Monterrey Sydney Moscou Cali Kunming Total
1 Estats Units Estats Units 90 93 17 104 90 394
2 Alemanya Alemanya 87 24 83 91 90 375
3 Austràlia Austràlia - 154 99 - 25 278
4 Rússia Rússia 59 - 103 66 43 271
5 França França 70 76 50 72 - 268
6 Països Baixos Països Baixos 56 59 34 42 52 243
7 Regne Unit Regne Unit 52 74 22 11 42 201
8 Espanya Espanya 67 - 42 82 - 191
9 Flag of Ukraine.svg Ucraïna - - 100 - 79 179
10 República Popular de la Xina Xina 30 - 22 9 106 167

Masculins[modifica]

Keirin[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. República Txeca Pavel Buráň - - 6 - 12 18
2. Malàisia Josiah Ng On Lam 8 10 - - - 18
3. Estats Units Jeffrey Labauve - - - 7 6 13
4. Austràlia Sean Eadie - 12 - - - 12
- Espanya José Antonio Escuredo 12 - - - - 12
- Letònia Ainārs Ķiksis - - - 12 - 12
- Alemanya Jens Fiedler - - 12 - - 12

Quilòmetre contrarellotge[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Colòmbia Wilson Meneses 6 5 - 7 - 18
2. Cuba Ahmed Lopez - 4 - - 12 16
3. Regne Unit Jamie Staff 7 - 8 - - 15
4. Polònia Grzegorz Krejner 8 - 6 - - 14
- Bolívia Benjamin Martinez - - 6 8 -

Velocitat[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Alemanya René Wolff 12 - 12 - - 24
2. Estats Units Jeffrey Labauve 7 - 3 5 6 21
3. Austràlia Sean Eadie - 12 6 - - 18
4. Polònia Lukasz Kwiatkowski - 5 10 - - 15
5. República Txeca Pavel Buráň - - 4 - 10 14

Persecució[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Lituània Tomas Vaitkus - - 6 12 - 18
2. Alemanya Stefan Steinweg - 8 - 10 - 18
3. Estats Units Mike Tillman 5 - - - 10 15
4. Ucraïna Lyubomyr Polatayko - - 7 - 8 15
5. Colòmbia José Serpa 3 6 - 5 - 14

Velocitat per equips[modifica]

Pos. Equip Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Regne Unit Regne Unit - 12 12 - - 24
2. França França 12 10 - - - 22
3. Japó Japó 5 - 7 - 10 22
4. Grècia Grècia 4 8 - - 8 20
5. Espanya Espanya 6 - 1 12 - 19

Persecució per equips[modifica]

Pos. Equip Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Alemanya Alemanya - - 8 - 12 20
2. Flag of Ukraine.svg Ucraïna - - 10 - 10 20
3. Polònia Polònia - 7 3 - 8 18
4. Colòmbia Colòmbia 6 5 - 7 - 18
5. Austràlia Austràlia - 10 7 - - 17

Scratch[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Estats Units James Carney 8 10 - 10 - 28
2. Suïssa Franco Marvulli 12 - 1 - 10 23
3. República Txeca Ivan Vrba 3 - 8 - 12 23
4. Països Baixos Robert Slippens 10 12 - - - 22
5. Bèlgica Matthew Gilmore - 6 - 12 - 18

Madison[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Alemanya Alemanya - 7 7 12 8 34
2.  Suïssa 8 - 10 - 12 30
3. Àustria Àustria - - 12 10 - 22
4. Estats Units Estats Units 4 - - 8 10 22
5. Austràlia Austràlia - 10 8 - - 18

Puntuació[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Estats Units Colby Pearce - - - 12 10 22
2. Colòmbia Leonardo Duque 10 - - 6 - 16
3. Finlàndia Jukka Heinikainen 2 - 6 - 6 14
4. Espanya Joan Llaneras 3 - - 10 - 13
5. Austràlia Graeme Brown - - 12 - - 12
- Suïssa Franco Marvulli - - - - 12 12
- Austràlia Mark Renshaw - 12 - - - 12
- Uruguai Milton Wynants 12 - - - - 12

Femenins[modifica]

Keirin[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Rússia Svetlana Grankovskaya 8 - 4 12 - 24
2. República Popular de la Xina Li Na - - 3 6 12 21
3. Estats Units Jennie Reed 4 - 8 - 8 20
4. Austràlia Rosealee Hubbard - 12 - - 4 16
5. República Popular de la Xina Fang Tian - - 6 - 10 16

500 metres contrarellotge[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. República Popular de la Xina Yonghua Jiang 5 - 8 - 12 25
2. Bielorússia Natalia Tsylinskaya 12 - 12 - - 24
3. Països Baixos Yvonne Hijgenaar 1 - 5 5 8 19
4. Estats Units Tanya Lindenmuth 6 12 - - - 18
5. Mèxic Nancy Contreras 10 8 - - - 18

Velocitat[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Rússia Svetlana Grankovskaya 10 - 10 12 - 32
2. Estats Units Tammy Thomas 8 12 - 10 - 30
3. Bielorússia Natalia Tsylinskaya 12 - 12 - - 24
4. Estats Units Tanya Lindenmuth 7 10 - 5 - 22
5. Canadà Lori-Ann Muenzer 5 8 - 6 - 19

Persecució[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Estats Units Erin Mirabella 10 7 - 8 - 25
2. Lituània Rasa Mazeikyte - - 6 12 - 18
3. Colòmbia María Luisa Calle 6 5 - 6 - 17
4. Austràlia Amy Safe - 6 - - 10 16
5. Rússia Elena Tchalykh - - - 3 12 15

Puntuació[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Mèxic Belem Guerrero 12 - - 12 - 24
2. Rússia Elena Tchalykh - - - 6 12 18
3. República Popular de la Xina Zheng Puxiang 8 - - - 10 18
4. República Popular de la Xina Yang Limei 10 - - - 7 17
5. Estats Units Erin Mirabella 7 7 - 3 - 17

Scratch[modifica]

Pos. Ciclista Mon Syd Mos Cal Kun Pts
1. Estats Units Erin Mirabella 12 4 - 10 - 26
2. Canadà Mandy Poitras 10 - - 12 - 22
3. Austràlia Rochelle Gilmore - 7 10 - - 17
4. Països Baixos Adrie Visser - - 4 5 8 17
5. Ucraïna Lyudmyla Vypyraylo - - 6 - 10 16

Enllaços externs[modifica]