Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Campionat de ciclismeCopa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009
Data Del 31 d'octubre de 2008
al 28 de febrer de 2009
Proves 5
Modifica les dades a Wikidata

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009 va ser la 17a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 31 d'octubre de 2008 al 28 de febrer de 2009 amb la disputa de cinc proves.

Proves[modifica]

Data Lloc
31-2 novembre 2008 GBR Manchester
20-22 novembre 2008 AUS Melbourne
12-14 desembre 2008 COL Cali
16-18 gener 2009 CHN Pequín
13-15 febrer 2009 DEN Copenhaguen

Resultats[modifica]

Masculins[modifica]

Event Guanyador Segon Tercer
Manchester
Keirin  François Pervis (FRA)  Jason Kenny (GBR)  Teun Mulder (NED)
Quilòmetre  David Daniell (GBR)  Yevgen Bolirukh (UKR)  Kamil Kuczyński (POL)
Velocitat  Jason Kenny (GBR)  Shane Perkins (AUS)  Matthew Crampton (GBR)
Velocitat per equips GBR Team Sky + Hd
Ross Edgar
Jason Kenny
Jamie Staff
 Polònia
Łukasz Kwiatkowski
Maciej Bielecki
Kamil Kuczyński
 Alemanya
Mathias Stumpf
Sebastian Doehrer
René Enders
Persecució  Edward Clancy (GBR)  Vitaliy Shchedov (UKR)  Valeri Kaikov (RUS)
Persecució per equips  Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Geraint Thomas
Robert Hayles
 Dinamarca
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
 Països Baixos
Ismaël Kip
Peter Schep
Wim Stroetinga
Arno van der Zwet
Puntuació  Chris Newton (GBR)  Eloy Teruel (ESP)  Iljo Keisse (BEL)
Scratch  Wim Stroetinga (NED)  Tim Mertens (BEL)  Martin Bláha (CZE)
Madison  Alemanya
Roger Kluge
Olaf Pollack
 Bèlgica
Iljo Keisse
Kenny De Ketele
 Rússia
Sergey Kolesnikov
Ivan Kovaliov
Melbourne
Keirin  Azizulhasni Awang (MAS)  Andriy Vynokourov (UKR)  François Pervis (FRA)
Quilòmetre  Michaël D'Almeida (FRA)  Scott Sunderland (AUS)  Hao Li Wen (CHN)
Velocitat  Shane Perkins (AUS)  Michaël D'Almeida (FRA)  Jason Niblett (AUS)
Velocitat per equips AUS Team Toshiba
Scott Sunderland
Jason Niblett
Daniel Ellis
 Japó
Kazuya Narita
Yudai Nitta
Kazunari Watanabe
 Ucraïna
Yevgen Bolirukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokurov
Persecució  Jack Bobridge (AUS)  Aleksei Màrkov (RUS)  Vitaliy Shchedov (UKR)
Persecució per equips  Austràlia
Rohan Dennis
Luke Durbridge
Jack Bobridge
Mark Jamieson
 Espanya
Eloy Teruel
Toni Tauler
David Muntaner
Unai Elorriaga
 Ucraïna
Roman Kononenko
Sergiy Lagkuti
Lyubomyr Polatayko
Vitaliy Shchedov
Puntuació  Glenn O'Shea (AUS)  Joon Yong Seo (KOR)  Eloy Teruel (ESP)
Scratch  Kwok Ho Ting (HKG)  Leigh Howard (AUS)  Jason Christie (NZL)
Madison  Espanya
Unai Elorriaga
David Muntaner
 Austràlia
Cameron Meyer
Christopher Sutton
 Alemanya
Henning Bommel
Fabian Schaar
Cali
Keirin  Leonardo Narváez (COL)  Jason Niblett (AUS)  Barry Forde (BAR)
Quilòmetre  Stefan Nimke (GER)  Yevgen Bolirukh (UKR)  Hao Li Wen (CHN)
Velocitat  Kévin Sireau (FRA)  Stefan Nimke (GER)  Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips  Alemanya
Carsten Bergemann
Robert Förstemann
Stefan Nimke
AUS Team Toshiba
Scott Sunderland
Jason Niblett
Daniel Ellis
FRA Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
Didier Henriette
Persecució  Sergi Escobar (ESP)  Valeri Kaikov (RUS)  Arles Castro (COL)
Persecució per equips  Rússia
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Leonid Krasnov
Vladimir Shchekunov
 Espanya
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Antonio Miguel Parra
Carles Torrent
 Colòmbia
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Edwin Ávila
Alexander González
Puntuació  Leonardo Duque (COL)  Peter Kennaugh (GBR)  Carlos Torrent (ESP)
Scratch  Zachary Bell (CAN)  Tim Mertens (BEL)  Carlos Torrent (ESP)
Madison  Bèlgica
Ingmar De Poortere
Tim Mertens
 Colòmbia
Juan Esteban Arango
Carlos Urán
 Rússia
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Pequín
Keirin  Azizulhasni Awang (MAS)  Grégory Baugé (FRA)  Teun Mulder (NED)
Quilòmetre  Mohd Rizal Tisin (MAS)  François Pervis (FRA)  Kamil Kuczyński (POL)
Velocitat  Grégory Baugé (FRA)  Zhang Lei (CHN)  Shane Perkins (AUS)
Velocitat per equips FRA Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
François Pervis
 França
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
 Alemanya
Sebastian Doehrer
Maximilian Levy
Mathias Stumpf
Persecució  Jesse Sergent (NZL)  Vitaliy Shchedov (UKR)  David O'Loughlin (IRL)
Persecució per equips AUS Team Toshiva
Leigh Howard
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Mark Jamieson
 Nova Zelanda
Sam Bewley
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
RUS Lokomotiv
Artur Ierxov
Valeri Kaikov
Leonid Krasnov
Vladimir Shchekunov
Puntuació  Chris Newton (GBR)  Zachary Bell (CAN)  Rafał Ratajczyk (POL)
Scratch  Hayden Godfrey (NZL)  Chris Newton (GBR)  Rafał Ratajczyk (POL)
Madison AUS Team Toshiva
Glenn O'Shea
Leigh Howard
 Regne Unit
Peter Kennaugh
Robert Hayles
 Alemanya
Roger Kluge
Ralf Matzka
Copenhaguen
Keirin  Kévin Sireau (FRA)  Hodei Mazquiaran (ESP)  Andriy Vynokourov (UKR)
Quilòmetre  Taylor Phinney (USA)  Michaël D'Almeida (FRA)  Quentin Lafargue (FRA)
Velocitat  Grégory Baugé (FRA)  Mickaël Bourgain (FRA)  Kévin Sireau (FRA)
Velocitat per equips GBR Team Sky + Hd
Chris Hoy
Jamie Staff
Jason Kenny
FRA Cofidis
Mickaël Bourgain
Kévin Sireau
François Pervis
FRA US Creteil
Grégory Baugé
Thierry Jollet
Michaël D'Almeida
Persecució  Taylor Phinney (USA)  David O'Loughlin (IRL)  Aleksei Màrkov (RUS)
Persecució per equips  Regne Unit
Edward Clancy
Steven Burke
Chris Newton
Peter Kennaugh
 Espanya
Sergi Escobar
Eloy Teruel
David Muntaner
Unai Elorriaga
 Dinamarca
Michael Færk Christensen
Niki Byrgesen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
Puntuació  Wong Kam Po (HKG)  Marcel Barth (GER)  Milan Kadlec (CZE)
Scratch  Kazuhiro Mori (JPN)  Franco Marvulli (SUI)  Daniel Holloway (USA)
Madison  Alemanya
Marcel Barth
Robert Bartko
 Itàlia
Elia Viviani
Angelo Ciccone
 Països Baixos
Peter Schep
Pim Ligthart

Femenins[modifica]

Event Guanyadora Segona Tercera
Manchester
Keirin  Victoria Pendleton (GBR)  Diana García (COL)  Gong Jinjie (CHN)
500 m. contrarellotge  Victoria Pendleton (GBR)  Gong Jinjie (CHN)  Miriam Welte (GER)
Velocitat  Victoria Pendleton (GBR)  Zheng Lulu (CHN)  Lyubov Shulika (UKR)
Velocitat per equips  Regne Unit
Anna Blyth
Jessica Varnish
 Alemanya
Christin Muche
Miriam Welte
 Rússia
Victoria Baranova
Svetlana Grankovskaya
Persecució  Wendy Houvenaghel (GBR)  Tara Whitten (CAN)  Joanna Rowsell (GBR)
Persecució per equips GBR Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Alemanya
Charlotte Becker
Christina Becker
Lisa Brennauer
 Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
Puntuació  Elizabeth Armitstead (GBR)  Lucy Martin (GBR)  Katie Colclough (GBR)
Scratch  Elizabeth Armitstead (GBR)  Tara Whitten (CAN)  Alexandra Greenfield (GBR)
Melbourne
Keirin  Willy Kanis (NED)  Elisa Frisoni (ITA)  Christin Muche (GER)
500 m. contrarellotge  Willy Kanis (NED)  Gong Jinjie (CHN)  Kaarle McCulloch (AUS)
Velocitat  Lyubov Shulika (UKR)  Christin Muche (GER)  Kerrie Meares (AUS)
Velocitat per equips  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Austràlia
Emily Rosemond
Kerrie Meares
 Corea del Sud
Jin Gu Hyon
Won Gyeong Kim
Persecució  Joanna Rowsell (GBR)  Josephine Tomic (AUS)  Lada Kozlíková (CZE)
Persecució per equips  Regne Unit
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Austràlia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
 Ucraïna
Svitlana Galyuk
Léssia Kalitovska
Lyubov Shulika
Puntuació  Ievguénia Romaniuta (RUS)  Leire Olaberría (ESP)  Belinda Goss (AUS)
Scratch  Elizabeth Armitstead (GBR)  Annalisa Cucinotta (ITA)  Ievguénia Romaniuta (RUS)
Cali
Keirin  Simona Krupeckaitė (LTU)  Clara Sanchez (FRA)  Lisandra Guerra (CUB)
500 m. contrarellotge  Simona Krupeckaitė (LTU)  Lisandra Guerra (CUB)  Sandie Clair (FRA)
Velocitat  Simona Krupeckaitė (LTU)  Clara Sanchez (FRA)  Lisandra Guerra (CUB)
Velocitat per equips  França
Sandie Clair
Clara Sanchez
 Alemanya
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
Persecució  Vilija Sereikaitė (LTU)  María Luisa Calle (COL)  Tara Whitten (CAN)
Persecució per equips  Cuba
Dalila Rodríguez
Yudelmis Domínguez
Yumari González
 Colòmbia
Elizabeth Agudelo
Andrea Botero
María Luisa Calle
 Itàlia
Giorgia Bronzini
Annalisa Cucinotta
Marta Tagliaferro
Puntuació  Giorgia Bronzini (ITA)  Yumari González (CUB)  Tara Whitten (CAN)
Scratch  Annalisa Cucinotta (ITA)  Yumari González (CUB)  Gema Pascual (ESP)
Pequín
Keirin  Simona Krupeckaitė (LTU)  Guo Shuang (CHN)  Willy Kanis (NED)
500 m. contrarellotge  Simona Krupeckaitė (LTU)  Gong Jinjie (CHN)  Xu Yulei (CHN)
Velocitat  Simona Krupeckaitė (LTU)  Lyubov Shulika (UKR)  Willy Kanis (NED)
Velocitat per equips  Països Baixos
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Lituània
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
 Xina
Gong Jinjie
Zheng Lulu
Persecució  Alison Shanks (NZL)  Vilija Sereikaitė (LTU)  Svitlana Galyuk (UKR)
Persecució per equips  Nova Zelanda
Lauren Ellis
Kaytee Boyd
Alison Shanks
 Xina
Jiang Fan
Sun Feiyan
Wang Cui
 Rússia
Ievguénia Romaniuta
Olga Sliússareva
Elena Tchalykh
Puntuació  Jarmila Machačová (CZE)  Wang Cui (CHN)  Giorgia Bronzini (ITA)
Scratch  Ievguénia Romaniuta (RUS)  Giorgia Bronzini (ITA)  Belinda Goss (AUS)
Copenhaguen
Keirin  Clara Sanchez (FRA)  Elisa Frisoni (ITA)  Guo Shuang (CHN)
500 m. contrarellotge  Lisandra Guerra (CUB)  Sandie Clair (FRA)  Willy Kanis (NED)
Velocitat  Victoria Pendleton (GBR)  Clara Sanchez (FRA)  Lyubov Shulika (UKR)
Velocitat per equips AUS Team Toshiba
Kaarle McCulloch
Anna Meares
 Alemanya
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Xina
Guo Shuang
Zheng Lulu
Persecució  Eleonora van Dijk (NED)  Tara Whitten (CAN)  Joanna Rowsell (GBR)
Persecució per equips GBR Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Països Baixos
Vera Koedooder
Eleonora van Dijk
Amy Pieters
 Alemanya
Verena Jooß
Christina Becker
Lisa Brennauer
Puntuació  Eleonora van Dijk (NED)  Katie Colclough (GBR)  Shelley Olds (USA)
Scratch  Elizabeth Armitstead (GBR)  Vera Koedooder (NED)  Andrea Wolfer (SUI)

Classificacions[modifica]

Països[modifica]

Rang País/Equip Manchester Melbourne Cali Pequín Copenhaguen Total
1 Alemanya Alemanya 92 56 62 52 74 336
2 Països Baixos Països Baixos 41 60 17 72 99 289
3 Regne Unit Regne Unit 133 36 15 32 57 273
4 França França 24 25 65 64 71 249
5 Espanya Espanya 49 66 78 17 31 241
6 República Popular de la Xina Xina 41 38 23 108 31 241
7 AUS Team Toshiba 12 98 38 29 35 212
8 Rússia Rússia 45 55 51 37 11 199
9 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 51 67 22 30 24 194
10 FRA Cofidis 25 26 51 26 44 172

Masculins[modifica]

Keirin[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Malàisia Azizulhasni Awang - 12 - 12 - 24
2. Ucraïna Andriy Vynokurov 3 10 - - 8 21
3. França François Pervis 12 8 - - - 20
4. França Kévin Sireau - - 4 - 12 16
5. França Grégory Baugé - - - 10 6 16

Quilòmetre contrarellotge[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Ucraïna Yevgen Bolirukh 10 7 10 - 6 33
2. República Popular de la Xina Hao Li Wen 7 8 8 7 - 30
3. Polònia Kamil Kuczyński 8 - - 8 7 23
4. França Michaël D'Almeida - 12 - - 10 22
5. Regne Unit David Daniell 12 - - - 3 15

Velocitat[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Austràlia Shane Perkins 10 12 - 8 - 30
2. França Grégory Baugé - - - 12 12 24
3. França Michaël D'Almeida 7 10 - 7 - 24
4. França Kévin Sireau - - 12 3 8 23
5. Regne Unit Jason Kenny 12 - - - 7 19

Persecució[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Rússia Valeri Kaikov 8 - 10 6 7 31
2. Ucraïna Vitaliy Shchedov 10 8 - 10 - 28
3. Regne Unit Edward Clancy 12 - - - 6 18
4. República d'Irlanda David O'Loughlin - - - 8 10 18
-. Rússia Aleksei Màrkov - 10 - - 8 18

Velocitat per equips[modifica]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. França Cofidis 4 6 8 12 10 40
2. Alemanya Alemanya 8 - 12 8 - 28
3. Regne Unit Team Sky + HD 12 - - - 12 24
4. Austràlia Toshiba - 12 10 - - 22
5. Polònia Polònia 10 - - 5 5 20

Persecució per equips[modifica]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Espanya Espanya 4 10 10 - 10 34
2. Regne Unit Regne Unit 12 - - - 12 24
3. Dinamarca Dinamarca 10 - - 6 8 24
4. Rússia Lokomotiv 7 - - 8 7 22
5. Alemanya Alemanya 5 6 - 7 1 19

Scratch[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Bèlgica Tim Mertens 10 - 10 - - 20
2. Polònia Rafał Ratajczyk - 7 - 8 5 20
3. Japó Kazuhiro Mori - 3 - 3 12 18
4. Canadà Zach Bell - - 12 4 - 16
5. Austràlia Leigh Howard - 10 - - 6 16

Madison[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Alemanya Alemanya 12 8 - 8 12 40
2. Espanya Espanya 1 12 7 7 3 30
3. Bèlgica Bèlgica 10 - 12 - 7 29
4. Austràlia Team Toshiba 6 7 - 12 4 29
5. Regne Unit Regne Unit 5 - 5 10 - 20

Puntuació[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Regne Unit Chris Newton 12 - - 12 3 27
2. Austràlia Glenn O'Shea 6 12 - - - 18
3. Espanya Eloy Teruel 10 8 - - - 18
4. Canadà Zach Bell - - 7 10 - 17
5. Hong Kong Wong Kam Po - - - 4 12 16


Femenins[modifica]

Keirin[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Països Baixos Willy Kanis - 12 - 8 7 27
2. Lituània Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
3. Itàlia Elisa Frisoni - 10 - 3 10 23
4. França Clara Sanchez - - 10 - 12 22
5. República Popular de la Xina Guo Shuang - - - 10 8 18

500 metres contrarellotge[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. República Popular de la Xina Gong Jinjie 10 10 - 10 - 30
2. Lituània Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
3. Cuba Lisandra Guerra - - 10 - 12 22
4. Països Baixos Willy Kanis - 12 - - 8 20
5. Regne Unit Victoria Pendleton 12 - - - 6 18

Velocitat[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Ucraïna Lyubov Shulika 8 12 - 10 8 38
2. República Popular de la Xina Zheng Lulu 10 - 7 6 4 27
3. Lituània Simona Krupeckaitė - - 12 12 - 24
-. Regne Unit Victoria Pendleton 12 - - - 12 24
5. Països Baixos Willy Kanis - 6 - 8 7 21

Persecució[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Regne Unit Joanna Rowsell 8 12 - - 8 28
2. Canadà Tara Whitten 10 - 8 - 10 28
3. Lituània Vilija Sereikaitė - - 12 10 - 22
4. Països Baixos Eleonora van Dijk 7 - - - 12 19
5. Austràlia Josephine Tomic 10 - - 6 - 16

Velocitat per equips[modifica]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Alemanya Alemanya 10 - 10 - 10 30
2. Polònia Polònia 7 - 7 5 6 25
3. Països Baixos Països Baixos - 12 - 12 - 24
4. França França - - 12 7 - 19
-. Regne Unit Regne Unit 12 - - - 7 19

Persecució per equips[modifica]

Pos. Equip Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Regne Unit Team 100% Me 12 - - - 12 24
2. Alemanya Alemanya 10 - - 6 8 24
3. Nova Zelanda Nova Zelanda - 5 - 12 - 17
-. Cuba Cuba - - 12 - 5 17
5. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 8 8 - - - 16

Scratch[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Regne Unit Elizabeth Armitstead 12 12 - - 12 36
2. Rússia Ievguénia Romaniuta 4 8 - 12 - 24
3. Itàlia Annalisa Cucinotta - 10 12 - - 22
4. Espanya Leire Olaberría 7 7 - - 5 19
5. República Txeca Jarmila Machačová 2 - - 6 7 15

Puntuació[modifica]

Pos. Ciclista Man Mel Cal Peq Cop Pts
1. Itàlia Giorgia Bronzini - - 12 8 5 25
2. República Txeca Jarmila Machačová 6 - - 12 - 18
3. Regne Unit Katie Colclough 8 - - - 10 18
4. Espanya Leire Olaberría 7 10 - - - 17
5. Regne Unit Elizabeth Armitstead 12 - - - 4 16

Enllaços externs[modifica]

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Copa del Món de ciclisme en pista de 2008-2009 Modifica l'enllaç a Wikidata