Copa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca
Copa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006
Dades del campionat
Data Del 4 de novembre de 2005
al 5 de març de 2006
Proves 4

La Copa del Món de ciclisme en pista de 2005-2006 va ser la 14a edició de la Copa del Món de ciclisme en pista. Es va celebrar del 4 de novembre de 2005 al 5 de març de 2006 amb la disputa de quatre proves.

Proves[modifica | modifica el codi]

Data Lloc
4-6 novembre 2005 RUS Moscou
9-11 desembre 2005 GBR Manchester
20-22 gener 2006 USA Los Angeles
3-5 març 2006 AUS Sydney

Resultats[modifica | modifica el codi]

Masculins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyador Segon Tercer
Moscou
Keirin  Andriy Vynokourov (UKR)  Łukasz Kwiatkowski (POL)  Adam Ptáčník (CZE)
Quilòmetre  Jason Queally (GBR)  Carsten Bergemann (GER)  Alois Kaňkovský (CZE)
Velocitat  Stefan Nimke (GER)  Craig McLean (GBR)  Takashi Kaneko (JPN)
Velocitat per equips Alemanya Alemanya
Carsten Bergemann
Matthias John
Stefan Nimke
Regne Unit Regne Unit
Jason Queally
Chris Hoy
Craig McLean
Espanya Espanya
José Antonio Escuredo
Salvador Melià
José Antonio Villanueva
Persecució  Jens Mouris (NED)  Mark Jamieson (AUS)  Alexander Serov (RUS)
Persecució per equips  Austràlia
Peter Dawson
Matthew Goss
Ashley Hutchinson
Mark Jamieson
 Rússia
Serguei Klímov
Anton Mindlin
Alexander Serov
Nikolai Trússov
 Ucraïna
Roman Kononenko
Andriy Kutalo
Vitali Popkov
Volodymyr Zagorodny
Puntuació  Sebastián Cancio (ARG)  Colby Pearce (USA)  Petr Lazar (CZE)
Scratch  Ivan Kovaliov (RUS)  Andreas Müller (GER)  Jérôme Neuville (FRA)
Madison  Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
 Alemanya
Guido Fulst
Leif Lampater
 Bèlgica
Kenny De Ketele
Steve Schets
Manchester
Keirin  Maximilian Levy (GER)  José Antonio Escuredo (ESP)  Josiah Ng Onn Lam (MAS)
Quilòmetre  Chris Hoy (GBR)  Jason Queally (GBR)  Tim Veldt (NED)
Velocitat  Theo Bos (NED)  Teun Mulder (NED)  Mickaël Bourgain (FRA)
Velocitat per equips  Regne Unit
Ross Edgar
Craig McLean
Chris Hoy
 Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
 Alemanya
Maximilian Levy
Benjamin Wittmann
Robert Förstemann
Persecució  Paul Manning (GBR)  Volodímir Diúdia (UKR)  Levi Heimans (NED)
Persecució per equips  Nova Zelanda
Jason Allen
Hayden Godfrey
Timothy Gudsell
Marc Ryan
 Regne Unit
Mark Cavendish
Rob Hayles
Paul Manning
Chris Newton
 Països Baixos
Levi Heimans
Jens Mouris
Wim Stroetinga
Niki Terpstra
Puntuació  Guido Fulst (GER)  Peter Schep (NED)  Martin Bláha (CZE)
Scratch  Rafał Ratajczyk (POL)  Matthew Gilmore (BEL)  Ioánnis Tamourídis (GRE)
Madison  Alemanya
Guido Fulst
Leif Lampater
 Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
 Regne Unit
Mark Cavendish
Rob Hayles
Los Angeles
Keirin  Shane Kelly (AUS)  Teun Mulder (NED)  Jamie Staff (GBR)
Quilòmetre  Ben Kersten (AUS)  Tim Veldt (NED)  François Pervis (FRA)
Velocitat  Grégory Baugé (FRA)  Mickaël Bourgain (FRA)  Michael Blatchford (USA)
Velocitat per equips França França
Grégory Baugé
Mickaël Bourgain
François Pervis
Polònia Polònia
Lukasz Kwiatkowski
Krzysztof Szymanek
Damian Zieliński
Austràlia Austràlia
Ryan Bayley
Shane Kelly
Shane Perkins
Persecució  Sergi Escobar (ESP)  Jens Mouris (NED)  Jason Allen (NZL)
Persecució per equips  Rússia
Serguei Klímov
Ivan Rovni
Alexander Serov
Nikolai Trússov
 Països Baixos
Levi Heimans
Jens Mouris
Geert-Jan Jonkman
Niki Terpstra
 Espanya
Sergi Escobar
Guillermo Ferrer García
David Muntaner
Carles Torrent
Puntuació  Mikhaïl Ignàtiev (RUS)  Ioánnis Tamourídis (GRE)  Joan Llaneras (ESP)
Scratch  Walter Fernando Pérez (ARG)  Ivan Kovaliov (RUS)  Taiji Nishitani (JPN)
Madison  Argentina
Ángel Darío Colla
Walter Pérez
 Països Baixos
Jens Mouris
Niki Terpstra
 Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Nikolai Trússov
Sydney
Keirin  Theo Bos (NED)  Josiah Ng Onn Lam (MAS)  Jan van Eijden (NED)
Quilòmetre  Feng Yong (CHN)  François Pervis (FRA)  Joel Leonard (AUS)
Velocitat  Grégory Baugé (FRA)  Damian Zieliński (POL)  Arnaud Tournant (FRA)
Velocitat per equips  Països Baixos
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
França França
Grégory Baugé
Arnaud Tournant
François Pervis
Japó Japó
Masaki Inoue
Takashi Kaneko
Kazunari Watanabe
Persecució  Rob Hayles (GBR)  Aleksandr Khatúntsev (RUS)  Michael Ford (AUS)
Persecució per equips  Dinamarca
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
 Ucraïna
Lyubomyr Polatayko
Maxim Polischuk
Vitali Popkov
Vitali Sxèdov
 Regne Unit
Edward Clancy
Ian Stannard
Andrew Tennant
Geraint Thomas
Puntuació  Niki Terpstra (NED)  Kazuhiro Mori (JPN)  Chris Newton (GBR)
Scratch  Rafał Ratajczyk (POL)  Sun Jae Jang (KOR)  Aleksandr Khatúntsev (RUS)
Madison  Dinamarca
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
 Itàlia
Fabio Masotti
Marco Villa
 Regne Unit
Mark Cavendish
Geraint Thomas

Femenins[modifica | modifica el codi]

Event Guanyadora Segona Tercera
Moscou
Keirin  Tamil·la Abàssova (RUS)  Christin Muche (GER)  Mu Di (CHN)
500 m. contrarellotge  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Simona Krupeckaitė (LTU)  Tamil·la Abàssova (RUS)
Velocitat  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Victoria Pendleton (GBR)  Christin Muche (GER)
Persecució  Li Meifang (CHN)  Wendy Houvenaghel (GBR)  Olga Sliússareva (RUS)
Puntuació  Olga Sliússareva (RUS)  Yoanka González (CUB)  Lada Kozlíková (CZE)
Scratch  Yoanka González (CUB)  Lyudmyla Vypyraylo (UKR)  Belinda Goss (AUS)
Manchester
Keirin  Clara Sanchez (FRA)  Elisa Frisoni (ITA)  Victoria Pendleton (GBR)
500 m. contrarellotge  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Yvonne Hijgenaar (NED)  Victoria Pendleton (GBR)
Velocitat  Victoria Pendleton (GBR)  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Guo Shuang (CHN)
Persecució  Katherine Bates (AUS)  Sarah Hammer (USA)  Larissa Kleinmann (GER)
Puntuació  Sarah Hammer (USA)  Li Yan (CHN)  Gema Pascual (ESP)
Scratch  Adrie Visser (NED)  Katherine Bates (AUS)  Gema Pascual (ESP)
Los Angeles
Keirin  Clara Sanchez (FRA)  Guo Shuang (CHN)  Elisa Frisoni (ITA)
500 m. contrarellotge  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Guo Shuang (CHN)  Yvonne Hijgenaar (NED)
Velocitat  Natàl·lia Tsilínskaia (BLR)  Clara Sanchez (FRA)  Guo Shuang (CHN)
Persecució  Sarah Hammer (USA)  María Luisa Calle (COL)  Yulia Arustamova (RUS)
Puntuació  Giorgia Bronzini (ITA)  Rebecca Quinn (USA)  Li Yan (CHN)
Scratch  Sarah Hammer (USA)  Rebecca Quinn (USA)  Yulia Arustamova (RUS)
Sydney
Keirin  Mu Di (CHN)  Jennie Reed (USA)  Elisa Frisoni (ITA)
500 m. contrarellotge  Yvonne Hijgenaar (NED)  Elisa Frisoni (ITA)  Tamil·la Abàssova (RUS)
Velocitat  Anna Meares (AUS)  Jennie Reed (USA)  Elisa Frisoni (ITA)
Persecució  Wendy Houvenaghel (GBR)  Li Wang (CHN)  Kristin Armstrong (USA)
Puntuació  Vera Carrara (ITA)  Leire Olaberría (ESP)  Mie Bekker Lacota (DEN)
Scratch  Yulia Arustamova (RUS)  Jarmila Machačová (CZE)  Alena Prudnikova (RUS)

Classificacions[modifica | modifica el codi]

Països[modifica | modifica el codi]

Rang País/Equip Moscou Manchester Los Angeles Sydney Total
1 Països Baixos Països Baixos 38 108 75 93 314
2 Rússia Rússia 104 36 67 73 280
3 Alemanya Alemanya 99 99 40 20 258
4 Austràlia Austràlia 62 49 40 72 223
5 França França 35 53 73 47 208
6 Espanya Espanya 34 51 67 41 193
7 Itàlia Itàlia 33 29 56 71 189
8 República Popular de la Xina Xina 42 28 53 51 174
9 Regne Unit Regne Unit 64 39 8 43 154
10 Polònia Polònia 19 38 24 68 149

Masculins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Malàisia Josiah Ng On Lam - 8 6 10 24
2. Ucraïna Andriy Vynokourov 12 7 - - 19
3. Espanya José Antonio Villanueva 6 - 7 6 19
4. Alemanya Jan van Eijden - - 5 8 13
5. Països Baixos Theo Bos - - - 12 12

Quilòmetre contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Països Baixos Tim Veldt - 8 10 7 25
2. Regne Unit Jason Queally 12 10 - - 22
3. Polònia Tomasz Schmidt 6 4 6 5 20
4. República Popular de la Xina Feng Yong - 7 - 12 19
5. França François Pervis - - 8 10 18

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. França Grégory Baugé - - 12 12 24
2. Països Baixos Teun Mulder - 10 6 6 22
3. França Mickaël Bourgain - 8 10 - 18
4. Polònia Lukasz Kwiatkowski - 4 7 5 16
5. França Arnaud Tournant - 7 - 8 15

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Països Baixos Jens Mouris 12 - 10 - 22
2. Rússia Aleksandr Khatúntsev 1 1 4 10 16
3. Rússia Alexander Serov 8 7 - - 15
4. Països Baixos Levi Heimans - - 7 6 13
5. Regne Unit Rob Hayles - - - 12 12
- Espanya Sergi Escobar - - 12 - 12
- Regne Unit Paul Manning - 12 - - 12

Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Mos Man LAn Syd Pts
1. Polònia Polònia 4 7 10 7 28
2. Alemanya Alemanya 12 8 3 - 23
3. Països Baixos Països Baixos - 10 - 12 22
4. França França - - 12 10 22
5. Regne Unit Regne Unit 10 12 - - 22

Persecució per equips[modifica | modifica el codi]

Pos. Equip Mos Man LAn Syd Pts
1. Rússia Rússia 10 5 12 - 27
2. Flag of Ukraine.svg Ucraïna 8 2 6 10 22
3. Països Baixos Països Baixos 6 8 10 - 24
4. Espanya Espanya 7 7 8 - 22
5. Dinamarca Dinamarca 1 4 3 12 20

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Rússia Ivan Kovaliov 12 3 10 - 25
2. Polònia Rafał Ratajczyk - 12 - 12 24
3. Països Baixos Wim Stroetinga 4 6 - 5 15
4. Argentina Walter Pérez - - 12 - 12
5. Corea del Sud Sun Jae Jang - - - 10 10
- Bèlgica Matthew Gilmore - 10 - - 10
- Alemanya Andreas Müller 10 - - - 10

Madison[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Rússia Rússia 12 10 8 5 35
2. Alemanya Alemanya 10 12 - 6 28
3. Dinamarca Dinamarca 2 2 7 12 23
4. Itàlia Itàlia - 4 6 10 20
5. Països Baixos Països Baixos 4 3 10 2 19

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Rússia Sergey Kolesnikov 5 3 6 5 19
2. Rússia Mikhaïl Ignàtiev - 5 12 - 17
3. Argentina Sebastian Cancio 12 - 4 - 16
4. Països Baixos Niki Terpstra - - - 12 12
- Alemanya Guido Fulst - 12 - - 12

Femenins[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Itàlia Elisa Frisoni 6 10 8 8 32
2. França Clara Sanchez - 12 12 - 24
3. República Popular de la Xina Mu Di 8 - - 12 20
4. Rússia Tamil·la Abàssova 12 - - 6 18
5. Estats Units Jennie Reed - - 7 10 17
- Alemanya Christin Muche 10 7 - - 17

500 metres contrarellotge[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Bielorússia Natàl·lia Tsilínskaia 12 12 12 - 36
-. Països Baixos Yvonne Hijgenaar 5 10 8 12 35
3. Itàlia Elisa Frisoni 7 4 7 10 28
4. Lituània Simona Krupeckaitė 10 6 6 - 22
5. Rússia Tamil·la Abàssova 8 - 4 8 20

Velocitat[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Bielorússia Natàl·lia Tsilínskaia 12 10 12 - 24
2. Regne Unit Victoria Pendleton 10 12 - - 22
3. Itàlia Elisa Frisoni - 5 5 8 18
4. Austràlia Anna Meares - 4 - 12 16
5. França Clara Sanchez - 6 10 - 16

Persecució[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Regne Unit Wendy Houvenaghel 10 - - 12 22
- Estats Units Sarah Hammer - 10 12 - 22
3. Colòmbia María Luisa Calle - 6 10 - 16
4. República Popular de la Xina Li Wang - - 5 10 15
5. Ucraïna Liza Bochkariova 6 - - 7 13

Puntuació[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Espanya Gema Pascual 6 8 5 - 19
2. República Popular de la Xina Li Yan - 10 8 - 18
3. Itàlia Vera Carrara 4 - - 12 16
4. Cuba Yoanka González 10 6 - - 16
5. Estats Units Rebecca Quinn - 5 10 - 15

Scratch[modifica | modifica el codi]

Pos. Ciclista Mos Man LAn Syd Pts
1. Rússia Yulia Arustamova - - 8 12 20
2. Ucraïna Lyudmyla Vypyraylo 10 4 - - 14
3. Austràlia Belinda Goss 8 - - 5 13
- Espanya Gema Pascual - 5 5 - 13
5. Canadà Gina Grain 7 - 4 2 13

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]