Llista de medallistes olímpics de vela

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de vela:

Medallistes[modifica | modifica el codi]

Programa actual[modifica | modifica el codi]

Classe 470[modifica | modifica el codi]

Categoria masculina[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1976 Mont-real RFA RFA
Frank Hübner
Harro Bode
Espanya franquista Espanya
Antonio Gorostegui
Pedro Millet
Austràlia Austràlia
Ian Brown
Ian Ruff
1980 Moscou Brasil Brasil
Marcos Soares
Eduardo Penido
República Democràtica Alemanya RDA
Jorn Borowski
Egbert Swensson
Finlàndia Finlàndia
Jouko Lindgrén
Georg Tallberg
1984 Los Angeles Espanya Espanya
Luis Doreste
Roberto Molina
Estats Units Estats Units
Steve Benjamin
Hans Steinfeld
França França
Thierry Peponnet
Luc Pillot
1988 Seül França França
Thierry Peponnet
Luc Pillot
Unió Soviètica Unió Soviètica
Tõnu Tõniste
Toomas Tõniste
Estats Units Estats Units
John Shadden
Charles McKee
1992 Barcelona Espanya Espanya
Jordi Calafat
Francisco Sanchez
Estats Units Estats Units
Morgan Reeser
Kevin Burnham
Estònia Estònia
Tõnu Tõniste
Toomas Tõniste
1996 Atlanta Ucraïna Ucraïna
Yevhen Braslavets
Ihor Matviyenko
Regne Unit Regne Unit
John Merricks
Ian Walker
Portugal Portugal
Victor Rocha
Nuno Barreto
2000 Sydney Austràlia Austràlia
Tom King
Mark Turnbull
Estats Units Estats Units
Paul Foerster
Robert Merrick
Argentina Argentina
Juan de la Fuente
Javier Conte
2004 Atenes Estats Units Estats Units
Paul Foerster
Kevin Burnham
Regne Unit Regne Unit
Nick Rogers
Joe Glanfield
Japó Japó
Kazuto Seki
Kenjiro Todoroki
2008 Pequín Austràlia Austràlia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
Regne Unit Regne Unit
Nick Rogers
Joe Glanfield
França França
Nicolas Charbonnier
Olivier Bausset
2012 Londres Austràlia Austràlia
Mathew Belcher
Malcolm Page
Regne Unit Regne Unit
Luke Patience
Stuart Bithell
Argentina Argentina
Lucas Calabrese
Juan de la Fuente
Categoria femenina[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1988 Seül Estats Units Estats Units
Allison Jolly
Lynne Jewell
Suècia Suècia
Marit Söderström
Birgitta Bengtsson
Unió Soviètica Unió Soviètica
Larisa Moskalenko
Irina Shunikhovskaya
1992 Barcelona Espanya Espanya
Theresa Zabell
Patricia Guerra
Nova Zelanda Nova Zelanda
Leslie Egnot
Jan Shearer
Estats Units Estats Units
Jennifer Isler
Pamela Healy
1996 Atlanta Espanya Espanya
Begoña Via Dufresne
Theresa Zabell
Japó Japó
Yumiko Shige
Yurie Alicia Kinoshita
Ucraïna Ucraïna
Olena Pakholchik
Ruslana Taran
2000 Sydney Austràlia Austràlia
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
Estats Units Estats Units
Jennifer Isler
Sarah Glaser
Ucraïna Ucraïna
Olena Pakholchyk
Ruslana Taran
2004 Atenes Grècia Grècia
Sofia Bekatorou
Aimilia Tsoulfa
Espanya Espanya
Natalia Via Dufresne
Sandra Azon
Suècia Suècia
Therese Torgersson
Vendela Zachrisson
2008 Pequín Austràlia Austràlia
Elise Rechichi
Tessa Parkinson
Països Baixos Països Baixos
Marcelien de Koning
Lobke Berkhout
Brasil Brasil
Fernanda Oliveira
Isabel Swan
2012 Londres Nova Zelanda Nova Zelanda
Jo Aleh
Olivia Powrie
Regne Unit Regne Unit
Hannah Mills
Saskia Clark
Països Baixos Països Baixos
Lisa Westerhof
Lobke Berkhout

Classe 49er[modifica | modifica el codi]

Aquesta és una classe de categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney Finlàndia Finlàndia
Jyrki Järvi
Thomas Johanson
Regne Unit Regne Unit
Ian Barker
Simon Hiscocks
Estats Units Estats Units
Jonathan McKee
Charlie McKee
2004 Atenes Espanya Espanya
Iker Martínez
Xabier Fernández
Ucraïna Ucraïna
Rodion Luka
George Leonchuk
Regne Unit Regne Unit
Chris Draper
Simon Hiscocks
2008 Pequín Dinamarca Dinamarca
Jonas Warrer
Martin Kirketerp Ibsen
Espanya Espanya
Iker Martínez
Xabier Fernández
Alemanya Alemanya
Jan Peter Peckolt
Hannes Peckolt
2012 Londres Austràlia Austràlia
Nathan Outteridge
Iain Jensen
Nova Zelanda Nova Zelanda
Peter Burling
Blair Tuke
Dinamarca Dinamarca
Allan Nørregaard
Peter Lang

Classe Elliott 6 m[modifica | modifica el codi]

Prova femenina.

Edició Or Argent Bronze
2012 Londres Espanya Espanya
Támara Echegoyen
Ángela Pumariega
Sofía Toro
Austràlia Austràlia
Olivia Price
Nina Curtis
Lucinda Whitty
Finlàndia Finlàndia
Silja Lehtinen
Silja Kanerva
Mikaela Wulff

Classe Finn[modifica | modifica el codi]

Aquesta és una classe només per a la categoria masculina.

Edició Or Argent Bronze
1952 Hèlsinki Dinamarca Paul Bert Elvstrøm Regne Unit Charles Currey Suècia Richard Sarby
1956 Melbourne Dinamarca Paul Bert Elvstrøm Bèlgica Andre Nelis Estats Units John Marvin
1960 Roma Dinamarca Paul Bert Elvstrøm Unió Soviètica Aleksandr Tsutselov Bèlgica Andre Nelis
1964 Tòquio RFA Wilhelm Kuhweide Estats Units Peter Barrett Dinamarca Henning Wind
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica Valentyn Mankin Àustria Hubert Raudaschl Itàlia Fabio Albarelli
1972 Munic França Serge Maury Grècia Ilias Hatzipavlis Unió Soviètica Viktor Potapov
1976 Mont-real RDA Jochen Schümann Unió Soviètica Andrei Balashov Austràlia John Bertrand
1980 Moscou Finlàndia Esko Rechardt Àustria Wolfgang Mayrhofer Unió Soviètica Andrei Balashov
1984 Los Angeles Nova Zelanda Russell Coutts Estats Units John Bertrand Canadà Terry Neilson
1988 Seül Espanya José Luís Doreste the United States Virgin Islands Peter Holmberg Nova Zelanda John Cutler
1992 Barcelona Espanya Josep Maria van der Ploeg Estats Units Brian Ledbetter Nova Zelanda Craig Monk
1996 Atlanta Polònia Mateusz Kusznierewicz Bèlgica Sebastien Godefroid Països Baixos Roy Heiner
2000 Sydney Regne Unit Iain Percy Itàlia Luca Devoti Suècia Fredrik Lööf
2004 Atenes Regne Unit Ben Ainslie Espanya Rafael Trujillo Polònia Mateusz Kusznierewicz
2008 Pequín Regne Unit Ben Ainslie Estats Units Zach Railey França Guillaume Florent
2012 Londres Regne Unit Ben Ainslie Dinamarca Jonas Høgh-Christensen França Jonathan Lobert

Classe Laser[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe de categoria mixta fins a l'edició de 2008, moment en la qual passà a ser de categoria masculina.

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta Brasil Robert Scheidt Regne Unit Ben Ainslie Noruega Peer Moberg
2000 Sydney Regne Unit Ben Ainslie Brasil Robert Scheidt Austràlia Michael Blackburn
2004 Atenes Brasil Robert Scheidt Àustria Andreas Geritzer Eslovènia Vasilij Žbogar
2008 Pequín Regne Unit Paul Goodison Eslovènia Vasilij Žbogar Itàlia Diego Romero
2012 Londres Austràlia Tom Slingsby Xipre Pavlos Kontides Suècia Rasmus Myrgren

Classe Laser radial[modifica | modifica el codi]

Aquesta és una classe en categoria femenina.

Edició Or Argent Bronze
2008 Pequín Estats Units Anna Tunnicliffe Lituània Gintarė Volungevičiūtė Xina Xu Lijia
2012 Londres Xina Xu Lijia Països Baixos Marit Bouwmeester Bèlgica Evi Van Acker

Classe Star[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta des de 1932 al 2000. En l'edició de 2004 passà a ser únicament masculina.

Edició Or Argent Bronze
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Gilbert Gray
Andrew Libano
Regne Unit Regne Unit
George Colin Ratsey
Peter Jaffe
Suècia Suècia
Gunnar Asther
Daniel Sundén-Cullberg
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Peter Bischoff
Hans-Joachim Weise
Suècia Suècia
Arvid Laurin
Uno Wallentin
Països Baixos Països Baixos
Bob Maas
Willem de Vries Lentsch
1948 Londres Estats Units Estats Units
Hilary Smart
Paul Smart
Cuba Cuba
Carlos Culmell
Carlos Pla
Països Baixos Països Baixos
Adriaan Maas
Edward Stutterheim
1952 Hèlsinki Itàlia Itàlia
Agostino Straulino
Nicolò Rode
Estats Units Estats Units
John Price
John Reid
Portugal Portugal
Joaquim Fiúza
Francisco de Andrade
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
Herbert Williams
Lawrence Low
Itàlia Itàlia
Agostino Straulino
Nicolo Rode
Bahames Bahames
Durward Knowles
Sloane Farrington
1960 Roma Unió Soviètica Unió Soviètica
Timir Pinegin
Fyodor Shutkov
Portugal Portugal
Mario Gentil
Jose Gentil
Estats Units Estats Units
William Parks
Robert Halperin
1964 Tòquio Bahames Bahames
Durward Knowles
Cecil Cooke
Estats Units Estats Units
Richard Stearns
Lynn Williams
Suècia Suècia
Pelle Pettersson
Holger Sundström
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Estats Units
Lowell North
Peter Barrett
Noruega Noruega
Peder Lunde, Jr.
Per Olav Wiken
Itàlia Itàlia
Franco Cavallo
Camilo Gargano
1972 Munic Austràlia Austràlia
David Forbes
Scott Anderson
Suècia Suècia
Pelle Petterson
Stellan Westerdahl
RFA RFA
Wilhelm Kuhweide
Max Meyer
1976 Mont-real No es disputà
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentyn Mankin
Aleksandr Muzychenko
Àustria Àustria
Karl Ferstl
Hubert Raudaschl
Itàlia Itàlia
Giorgio Gorla
Alfio Peraboni
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Bill Buchan
Steven Erickson
RFA RFA
Joachim Griese
Michael Marcour
Itàlia Itàlia
Giorgio Gorla
Alfio Peraboni
1988 Seül Regne Unit Regne Unit
Michael McIntyre
Bryn Vaile
Estats Units Estats Units
Mark Reynolds
Harold Haenel
Brasil Brasil
Torben Grael
Nelson Falcao
1992 Barcelona Estats Units Estats Units
Mark Reynolds
Harold Haenel
Nova Zelanda Nova Zelanda
Roderick Davis
Donald Cowie
Canadà Canadà
Ross MacDonald
Eric Jespersen
1996 Atlanta Brasil Brasil
Torben Grael
Marcelo Ferreira
Suècia Suècia
Hans Wallen
Bobby Lohse
Austràlia Austràlia
Colin Beashel
David Giles
2000 Sydney Estats Units Estats Units
Mark Reynolds
Magnus Liljedahl
Regne Unit Regne Unit
Ian Walker
Mark Covell
Brasil Brasil
Torben Grael
Marcelo Ferreira
2004 Atenes Brasil Brasil
Marcelo Ferreira
Torben Grael
Canadà Canadà
Ross MacDonald
Mike Wolfs
França França
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Iain Percy
Andrew Simpson
Brasil Brasil
Robert Scheidt
Bruno Prada
Suècia Suècia
Fredrik Lööf
Anders Ekström
2012 Londres Suècia Suècia
Fredrik Lööf
Max Salminen
Regne Unit Regne Unit
Iain Percy
Andrew Simpson
Brasil Brasil
Robert Scheidt
Bruno Prada

Windsurf[modifica | modifica el codi]

Al llarg dels anys s'ha modificat el tipus d'embarcació:

  • 1984 - Windglider
  • 1988-1992 - Lechner Division II
  • 1996-2004 - Mistral One
  • 2008-Present - RS: X
Categoria masculina[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1984 Los Angeles Països Baixos Stephan Berg Estats Units Scott Steele Nova Zelanda Bruce Kendall
1988 Seül Nova Zelanda Bruce Kendall the Netherlands Antilles Jan Boersma Estats Units Mike Gebhardt
1992 Barcelona França Franck David Estats Units Mike Gebhardt Austràlia Lars Kleppich
1996 Atlanta Grècia Nikólaos Kaklamanakis Argentina Carlos Espínola Israel Gal Fridman
2000 Sydney Àustria Christoph Sieber Argentina Carlos Espínola Nova Zelanda Aaron McIntosh
2004 Atenes Israel Gal Fridman Grècia Nikólaos Kaklamanakis Regne Unit Nick Dempsey
2008 Pequín Nova Zelanda Tom Ashley França Julien Bontemps Israel Shahar Zubari
2012 Londres Països Baixos Dorian Rijsselberghe Regne Unit Nick Dempsey Polònia Przemysław Miarczyński
Categoria femenina[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Nova Zelanda Barbara Kendall Xina Zhang Xiaodong Països Baixos Dorien de Vries
1996 Atlanta Hong Kong Lee Lai Shan Nova Zelanda Barbara Kendall Itàlia Alessandra Sensini
2000 Sydney Itàlia Alessandra Sensini Alemanya Amelie Lux Nova Zelanda Barbara Kendall
2004 Atenes França Faustine Merret Xina Yin Jian Itàlia Alessandra Sensini
2008 Pequín Xina Yin Jian Itàlia Alessandra Sensini Regne Unit Bryony Shaw
2012 Londres Espanya Marina Alabau Finlàndia Tuuli Petäjä Polònia Zofia Klepacka

Programa eliminat[modifica | modifica el codi]

Classe 5.5 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1952 Hèlsinki Estats Units Estats Units
Britton Chance
Sumner White
Edgar White
Michael Schoettle
Noruega Noruega
Peder Lunde
Vibeke Lunde
Børre Falkum-Hansen
Suècia Suècia
Folke Wassen
Carl-Erik Ohlson
Magnus Wassen
1956 Melbourne Suècia Suècia
Lars Thörn
Hjalmar Karlsson
Sture Stork
Regne Unit Regne Unit
Robert Perry
Neil Kennedy
John Dillon
David Bowker
Austràlia Austràlia
Jock Sturrock
Devereaux Mytton
Douglas Buxton
1960 Roma Estats Units Estats Units
George O'Day
James Hunt
David Smith
Dinamarca Dinamarca
William Berntsen
Sören Hancke
Steen Christensen
Suïssa Suïssa
Henri Copponex
Manfred Metzger
Pierre Girard
1964 Tòquio Austràlia Austràlia
William Northam
Peter O'Donnell
James Sargeant
Suècia Suècia
Lars Thörn
Sture Stork
Arne Karlsson
Estats Units Estats Units
John J. McNamara
Francis Scully
Joseph Batchelder
1968 Ciutat de Mèxic Suècia Suècia
Ulf Sundelin
Jörgen Sundelin
Peter Sundelin
Suïssa Suïssa
Louis Hoverraz
Bernhard Dunand
Marcel Stern
Regne Unit Regne Unit
Robin Aisher
Adrian Jardine
Paul Anderson

Classe 6 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Thomas McMeekin
Gilbert Laws
Charles Crichton
Bèlgica Bèlgica
Léon Huybrechts
Louis Huybrechts
Henri Weewauters
França França
Henri Arthus
Louis Potheau
Pierre Rabot
1912 Estocolm França França
Amédée Thubé
Gaston Thubé
Jacques Thubé
Dinamarca Dinamarca
Steen Herschend
Hans Meulengracht
Sven Thomsen
Suècia Suècia
Otto Aust
Eric Sandberg
Harald Sandberg
1920 Anvers Noruega Noruega [1]
Andreas Brecke
Paal Kaasen
Ingolf Rød
Bèlgica Bèlgica[1]
Léon Huybrechts
Charles van den Bussche
John Klotz
No concedida
Bèlgica Bèlgica[2]
Emile Cornellie
Florimond Cornellie
Frédéric Bruynseels
Noruega Noruega [2]
Ejnar Torgensen
Andreas Knudsen
Leif Erichsen
Noruega Noruega [2]
Henrik Agersborg
Trygve Pedersen
Einar Berntsen
1924 París Noruega Noruega
Eugen Lunde
Christopher Dahl
Anders Lundgren
Dinamarca Dinamarca
Knud Degn
Christian Nielsen
Vilhelm Vett
Països Baixos Països Baixos
Johan Carp
Anthonij Guépin
Jan Vreede
1928 Amsterdam Noruega Noruega
Olaf de Noruega
Johan Anker
Erik Anker
Håkon Bryhn
Dinamarca Dinamarca
Vilhelm Vett
Nils Otto Møller
Aage Høy-Petersen
Peter Schlütter
Sven Linck
Estònia Estònia
Nikolai Vekšin
William von Wirén
Eberhard Vogdt
Georg Faehlmann
Andreas Faehlmann
1932 Los Angeles Suècia Suècia
Tore Holm
Martin Hindorff
Olle Akerlund
Ake Bergqvist
Estats Units Estats Units
Robert Carlson
Temple Ashbrook
Frederic Conant
Charles Smith
Donald Douglas
Emmett Davis
Canadà Canadà
Philip Rogers
Gerald Wilson
Gardner Boultbee
Kenneth Glass
1936 Berlin Regne Unit Regne Unit
Christopher Boardman
Miles Bellville
Russell Harmer
Charles Leaf
Leonard Martin
Noruega Noruega
Magnus Konow
Karsten Konow
Fredrik Meyer
Vaadjuv Nyqvist
Alf Tveten
Suècia Suècia
Sven Salen
Lennart Ekdahl
Martin Hindorff
Torsten Lord
Dagmar Salen
1948 Londres Estats Units Estats Units
Herman Whiton
Alfred Loomis
James Weekes
James Smith
Michael Mooney
Argentina Argentina
Enrique Sieburger Sr.
Emilio Homp
Rufino Rodríguez
Rodolfo Rivademar
Enrique Sieburger Jr.
Julio Sieburger
Suècia Suècia
Tore Holm
Torsten Lord
Martin Hindorff
Carl Robert Ameln
Gösta Salén
1952 Hèlsinki Estats Units Estats Units
Herman Whiton
Eric Ridder
Julian Roosevelt
John Morgan
Everard Endt
Emelyn Whiton
Noruega Noruega
Finn Ferner
Johan Ferner
Erik Heiberg
Carl Mortensen
Tor Arneberg
Finlàndia Finlàndia
Ernst Westerlund
Paul Sjöberg
Ragnar Jansson
Jonas Konto
Rolf Turkka

Classe 6.5 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Països Baixos Països Baixos
Johan Carp
Petrus Wernink
Bernard Carp
França França
Albert Weil
Félix Picon
Robert Monier
No es concedí

Classe 7 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Charles Rivett
Frances Rivett
Norman Bingley
Richard Dixon
No es concedí No es concedí
1912 Estocolm No es disputà
1920 Anvers Regne Unit Regne Unit
William Maddison
Dorothy Wright
Robert Coleman
Cyril Wright
Noruega Noruega
Johann Faye
Christian Dick
Sten Abel
Neils Neilsen
No es concedí

Classe 8 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Blair Cochrane
Arthur Wood
Henry Sutton
John Rhodes
Charles Campbell
Suècia Suècia
Carl Hellström
Edmund Thormählen
Erik Wallerius
Eric Sandberg
Harald Wallin
Regne Unit Regne Unit
Philip Hunloke
Alfred Hughes
Frederick Hughes
George Ratsey
William Ward
1912 Estocolm Noruega Noruega
Thomas Aas
Andreas Brecke
Torleiv Corneliussen
Thoralf Glad
Christian Jebe
Suècia Suècia
Emil Henriques
Bengt Heyman
Alvar Thiel
Herbert Westermark
Nils Westermark
Finlàndia Finlàndia
Arthur Ahnger
Erik Lindh
Bertil Tallberg
Gunnar Tallberg
Georg Westling
1920 Anvers Noruega Noruega [3]
Magnus Konow
Reidar Marthiniussen
Ragnar Vik
Thorleif Christoffersen
Noruega Noruega [3]
Jens Salvesen
Lauritz Schmidt
Finn Schiander
Nils Thomas
Ralph Tschudi
Bèlgica Bèlgica[3]
Albert Grisar
Willy de l'Arbre
Léopold Standaert
Henri Weewauters
Georges Hellebuyck
Noruega Noruega [4]
Carl Ringvold
Thorleif Holbye
Tellef Wagle
Kristoffer Olsen
Alf Jacobsen
No es concedí No es concedí
1924 París Noruega Noruega
Rick Bockelie
Harald Hagen
Ingar Nielsen
Carl Ringvold
Carl Ringvold, Jr.
Regne Unit Regne Unit
Edwin Jacob
Thomas Riggs
Walter Riggs
Ernest Roney
Harold Fowler
França França
Louis Breguet
Pierre Ganthier
Robert Girardet
André Guerrier
Georges Mollard
1928 Amsterdam França França
Donatien Bouché
Carl de la Sablière
André Derrien
Virginie Hériot
André Lesauvage
Jean Lesieur
Països Baixos Països Baixos
Gerard de Vries
Maarten de Wit
Lambertus Doedes
Hendrik Kersken
Johannes van Hoolwerff
Cornelis van Staveren
Suècia Suècia
Clarence Hammar
Tore Holm
Carl Sandblom
John Sandblom
Philip Sandblom
Wilhelm Törsleff
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
John Biby
William Cooper
Carl Dorsey
Owen Churchill
Robert Sutton
Pierpont Davis
Alan Morgan
Alphonse Burnand
Thomas Webster
John Huettner
Richard Moore
Kenneth Carey
Canadà Canadà
Ernest Cribb
Harry Jones
Peter Gordon
Hubert Wallace
Ronald Maitland
George Gyles
No es concedí
1936 Berlín Itàlia Itàlia
Giovanni Reggio
Bruno Bianchi
Luigi De Manincor
Domenico Mordini
Luigi Poggi
Enrico Poggi
Noruega Noruega
Olaf Ditlev-Simonsen
Hans Struksnæs
Lauritz Schmidt
Nordahl Wallem
Jacob Thams
John Ditlev-Simonsen
Alemanya nazi Alemanya
Hans Howaldt
Alfried Krupp
Felix Scheder-Bieschin
Eduard Mohr
Otto Wachs
Fritz Bischoff

Classe 10 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Suècia Suècia
Filip Ericsson
Carl Hellström
Paul Isberg
Humbert Lunden
Herman Nyberg
Harry Rosenswärd
Erik Wallerius
Harald Wallin
Russia Finlàndia
Waldemar Björkstén
Jacob Björnström
Bror Brenner
Allan Franck
Emil Lindh
Adolf Pekkalainen
Harry Wahl
Rússia Rússia
Ester Beloselsky
Ernest Brasche
Karl Lindblom
Nikolaï Puschnitsky
Aleksandr Rodionov
Iossif Schomaker
Philip Strauch
1920 Anvers Noruega Noruega [5]
Charles Arentz
Willy Gilbert
Robert Giertsen
Arne Sejersted
Halfdan Schjött
Trygve Schjøtt
Otto Falkenberg
No es concedí No es concedí
Noruega Noruega [6]
Erik Herseth
Sigurd Holter
Ingar Nielsen
Ole Sørensen
Petter Jamvold
Gunnar Jamvold
Claus Juell
No es concedí No es concedí

Classe 12 metres[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Thomas Glen-Coats
John Downes
John Buchanan
James Bunten
Arthur Downes
David Dunlop
John Mackenzie
Albert Martin
Gerald Tait
John Aspin
Regne Unit Regne Unit
Charles MacIver
James Kenion
James Baxter
William Davidson
John Jellico
Thomas Littledale
Charles MacLeod
John Spence
John Adam
Cecil MacIver
No es concedí
1912 Estocolm Noruega Noruega
Johan Anker
Nils Bertelsen
Eilert Falch-Lund
Halfdan Hansen
Arnfinn Heje
Magnus Konow
Alfred Larsen
Petter Larsen
Christian Staib
Carl Thaulow
Suècia Suècia
Per Bergman
Dick Bergström
Kurt Bergström
Hugo Clason
Folke Johnson
Sigurd Kander
Nils Lamby
Erik Lindqvist
Nils Persson
Richard Sällström
Russia Finlàndia
Max Alfthan
Erik Hartvall
Jarl Hullden
Sigurd Juslen
Ernst Krogius
Eino Sandelin
Johan Silén
1920 Anvers Noruega Noruega [7]
Johan Friele
Olav Örvig
Arthur Allers
Christen Wiese
Martin Borthen
Egill Reimers
Kaspar Hassel
Thor Ørvig
Erik Ørvig
No es concedí No es concedí
Noruega Noruega [8]
Henrik Østervold
Jan Østervold
Ole Østervold
Hans Naess
Halvor Mögster
Halvor Birkeland
Rasmus Birkeland
Kristian Østervold
Lauritz Christiansen
No es concedí No es concedí

Classe 12 peus[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Països Baixos Països Baixos
Johan Hin
Cornelis Hin
Frans Hin
Països Baixos Països Baixos
Arnoud van der Biesen
Petrus Beukers
No es concedí
1924 París No es disputà
1928 Amsterdam Suècia Sven Thorell Noruega Henrik Robert Finlàndia Bertil Broman

Classe 18 peus[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Regne Unit Regne Unit
Francis Richards
Thomas Hedberg
No es concedí No es concedí

Classe 30 m²[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Suècia Suècia
Gösta Lundqvist
Rolf Steffenburg
Gösta Bengtsson
Axel Calvert
No es concedí No es concedí

Classe 40 m²[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Suècia Suècia
Tore Holm
Yngve Holm
Axel Rydin
Georg Tengwall
Suècia Suècia
Gustaf Svensson
Ragnar Svensson
Percy Almstedt
Erik Mellbin
No es concedí

Classe Dragon[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1948 Londres Noruega Noruega
Thor Thorvaldsen
Sigve Lie
Haakon Barfod
Suècia Suècia
Folke Bohlin
Hugo Johnson
Gösta Brodin
Dinamarca Dinamarca
William Berntsen
Ole Berntsen
Klaus Baess
1952 Hèlsinki Noruega Noruega
Sigve Lie
Haakon Barfod
Thor Thorvaldsen
Suècia Suècia
Per Gedda
Sidney Boldt-Christmas
Erland Almqvist
Alemanya Alemanya
Theodor Thomsen
Erich Natusch
Georg Nowka
1956 Melbourne Suècia Suècia
Folke Bohlin
Bengt Palmquist
Leif Wikström
Dinamarca Dinamarca
Ole Berntsen
Cyril Andresen
Christian Von Bülow
Regne Unit Regne Unit
Graham Mann
Ronald Backus
Jonathan Janson
1960 Roma Grècia Grècia
Constantí de Grècia
Odysseus Eskidioglou
Georgios Zaimis
Argentina Argentina
Jorge Salas
Héctor Calegaris
Jorge Del Rio
Itàlia Itàlia
Antonio Cosentino
Antonio Ciciliano
Giulio De Stefano
1964 Tòquio Dinamarca Dinamarca
Ole Berntsen
Christian von Bülow
Ole Poulsen
Germany-1960-Olympics Alemanya
Peter Ahrendt
Ulrich Mense
Wilfred Lorenz
Estats Units Estats Units
Lowell North
Charles Rogers
Richard Deaver
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Estats Units
George Friedrichs
Barton Jahncke
Gerald Schreck
Dinamarca Dinamarca
Aage Birch
Poul Jensen
Niels Markussen
República Democràtica Alemanya RDA
Paul Borowski
Karl-Heinz Thun
Konrad Weichert
1972 Munic Austràlia Austràlia
John Cuneo
Thomas Anderson
John Shaw
República Democràtica Alemanya RDA
Paul Borowski
Konrad Weichert
Karl-Heinz Thun
Estats Units Estats Units
Donald Cohan
Charles Horter
John Marshall

Classe Europa[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria femenina.

Edició Or Argent Bronze
1992 Barcelona Noruega Linda Andersen Espanya Natàlia Via Dufresne Estats Units Julia Trotman
1996 Atlanta Dinamarca Kristine Roug Països Baixos Margriet Matthijsse Estats Units Courtenay Becker-Dey
2000 Sydney Regne Unit Shirley Robertson Països Baixos Margriet Matthijsse Argentina Serena Amato
2004 Atenes Noruega Siren Sundby República Txeca Lenka Smidova Dinamarca Signe Livbjerg

Classe Firefly[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria masculina.

Edició Or Argent Bronze
1948 Londres Dinamarca Paul Bert Elvstrøm Estats Units Ralph Evans Països Baixos Koos de Jong

Classe Flying Dutchman[modifica | modifica el codi]

Aquesta fou una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1960 Roma Noruega Noruega
Peder Lunde, jr.
Bjørn Bergvall
Dinamarca Dinamarca
Hans Fogh
Ole Erik Petersen
Alemanya Alemanya
Rolf Mulka
Ingo Von Bredow
1964 Tòquio Nova Zelanda Nova Zelanda
Earle Wells
Helmer Pedersen
Regne Unit Regne Unit
Keith Musto
Tony Morgan
Estats Units Estats Units
Harry Melges
William Bentsen
1968 Ciutat de Mèxic Regne Unit Regne Unit
Rodney Pattisson
Iain MacDonald-Smith
RFA RFA
Ullrich Libor
Peter Naumann
Brasil Brasil
Reinaldo Conrad
Burkhard Cordes
1972 Munic Regne Unit Regne Unit
Rodney Pattisson
Christopher Davies
França França
Yves Pajot
Marc Pajot
RFA RFA
Ullrich Libor
Peter Naumann
1976 Mont-real RFA RFA
Jörg Diesch
Eckart Diesch
Regne Unit Regne Unit
Rodney Pattisson
Julian Brooke-Houghton
Brasil Brasil
Reinaldo Conrad
Peter Ficker
1980 Moscou Espanya Espanya
Alejandro Abascal
Miguel Noguer
Irlanda Irlanda
David Wilkins
James Wilkinson
Hongria Hongria
Szabólcs Detre
Zsolt Detre
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Jonathan McKee
Carl Buchan
Canadà Canadà
Terry McLaughlin
Evert Bastet
Regne Unit Regne Unit
Jonathan Richards
Peter Allam
1988 Seül Dinamarca Dinamarca
Jørgen Bojsen-Møller
Christian Grønborg
Noruega Noruega
Ole Pollen
Erik Björkum
Canadà Canadà
Frank McLaughlin
John Millen
1992 Barcelona Espanya Espanya
Luis Doreste
Domingo Manrique
Estats Units Estats Units
Stephen Bourdow
Paul Foerster
Dinamarca Dinamarca
Jens Bojsen-Møller
Jørgen Bojsen-Møller

Classe Monotip olímpic[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1924 París Bèlgica Léon Huybrechts Noruega Henrik Robert Finlàndia Hans Dittmar
1928 Amsterdam No es disputà
1932 Los Angeles França Jacques Lebrun Països Baixos Adriaan Maas the Second Spanish Republic Santiago Amat
1936 Berlin Països Baixos Daan Kagchelland Alemanya nazi Werner Krogmann Regne Unit Peter Scott

Classe Sharpie[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1956 Melbourne Nova Zelanda Nova Zelanda
Peter Mander
Jack Cropp
Austràlia Austràlia
Rolland Tasker
John Scott
Regne Unit Regne Unit
Jasper Blackall
Terence Smith

Classe Soling[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1972 Munic Estats Units Estats Units
Harry Melges
William Bentsen
William Allen
Suècia Suècia
Stig Wennerströ
Bo Knape
Stefan Krook
Canadà Canadà
David Miller
John Ekels
Paul Cote
1976 Mont-real Dinamarca Dinamarca
Poul Jensen
Valdemar Bandolowski
Erik Hansen
Estats Units Estats Units
John Kolius
Walter Glasgow
Richard Hoepfner
República Democràtica Alemanya RDA
Dieter Below
Michael Zachries
Olaf Engelhardt
1980 Moscou Dinamarca Dinamarca
Valdemar Bandolowski
Erik Hansen
Poul Jensen
Unió Soviètica Unió Soviètica
Alexandr Budnikov
Boris Budnikov
Nikolay Poliakov
Grècia Grècia
Tasos Boudouris
Tasos Gavrilis
Aristidis Rapanakis
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Robbie Haines
Ed Trevalyan
Rod Davis
Brasil Brasil
Torben Grael
Daniel Adler
Ronaldo Senfft
Canadà Canadà
Hans Fogh
John Kerr
Stephen Calder
1988 Seül República Democràtica Alemanya RDA
Jochen Schümann
Thomas Flach
Bernd Jäkel
Estats Units Estats Units
John Kostecki
William Baylis
Robert Billingham
Dinamarca Dinamarca
Jesper Bank
Jan Mathiasen
Steen Secher
1992 Barcelona Dinamarca Dinamarca
Jesper Bank
Steen Secher
Jesper Seier
Estats Units Estats Units
Kevin Mahaney
James Brady
Douglas Kern
Regne Unit Regne Unit
Lawrie Smith
Robert Cruikshank
Ossie Stewart
1996 Atlanta Alemanya Alemanya
Thomas Flach
Bernd Jäkel
Jochen Schümann
Rússia Rússia
Gueorgi Shayduko
Igor Skalin
Dmitriy Shabanov
Estats Units Estats Units
Jim Barton
Jeff Madrigali
Kent Massey
2000 Sydney Dinamarca Dinamarca
Jesper Bank
Henrik Blakskjær
Thomas Jacobsen
Alemanya Alemanya
Jochen Schümann
Gunnar Bahr
Ingo Borkowski
Noruega Noruega
Paul Davis
Herman Johannessen
Espen Stokkeland

Classe Swallow[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1948 Londres Regne Unit Regne Unit
Stewart Morris
David Bond
Portugal Portugal
Duarte Bello
Fernando Bello
Estats Units Estats Units
Lockwood Pirie
Owen Torrey

Classe Tempest[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1972 Munic Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentyn Mankin
Vitali Dyrdyra
Regne Unit Regne Unit
Alan Warren
David Hunt
Estats Units Estats Units
Glenn Foster
Peter Dean
1976 Mont-real Suècia Suècia
John Albrechtson
Ingvar Hansson
Unió Soviètica Unió Soviètica
Valentyn Mankin
Vladislav Akimenko
Estats Units Estats Units
Dennis Conner
Conn Findlay

Classe Tornado[modifica | modifica el codi]

Aquesta és una classe en categoria mixta.

Edició Or Argent Bronze
1976 Mont-real Regne Unit Regne Unit
Reginald White
John Osborn
Estats Units Estats Units
David McFaull
Michael Rothwell
RFA RFA
Jörg Spengler
Jörg Schmall
1980 Moscou Brasil Brasil
Lars Sigurd Bjorkström
Alexandre Welter
Dinamarca Dinamarca
Peter Due
Per Kjærgaard
Suècia Suècia
Goran Marstrom
Jorgen Ragnarsson
1984 Los Angeles Nova Zelanda Nova Zelanda
Rex Sellers
Chris Timms
Estats Units Estats Units
Randy Smyth
Jay Glaser
Austràlia Austràlia
Christopher Cairns
John Anderson
1988 Seül França França
Jean Le Deroff
Nicolas Henard
Nova Zelanda Nova Zelanda
Chris Timms
Rex Sellers
Brasil Brasil
Lars Grael
Clinio Freitas
1992 Barcelona França França
Yves Loday
Nicolas Henard
Estats Units Estats Units
Randy Smyth
Keith Notary
Austràlia Austràlia
Mitch Booth
John Forbes
1996 Atlanta Espanya Espanya
José Luis Ballester
Fernando León
Austràlia Austràlia
Mitch Booth
Andrew Landenberger
Brasil Brasil
Lars Grael
Kiko Pellicano
2000 Sydney Àustria Àustria
Roman Hagara
Hans Peter Steinacher
Austràlia Austràlia
John Forbes
Darren Bundock
Alemanya Alemanya
Roland Gäbler
René Schwall
2004 Atenes Àustria Àustria
Roman Hagara
Hans-Peter Steinacher
Estats Units Estats Units
John Lovell
Charlie Ogeltree
Argentina Argentina
Santiago Lange
Carlos Espínola
2008 Pequín Espanya Espanya
Antón Paz
Fernando Echavarri
Austràlia Austràlia
Darren Bundock
Glenn Ashby
Argentina Argentina
Santiago Lange
Carlos Espínola

Classe Yngling[modifica | modifica el codi]

Aquesta és una classe en categoria femenina.

Edició Or Argent Bronze
2004 Atenes Regne Unit Regne Unit
Sarah Ayton
Shirley Robertson
Sarah Webb
Ucraïna Ucraïna
Ganna Kalinina
Svitlana Matevusheva
Ruslana Taran
Dinamarca Dinamarca
Dorte Jensen
Helle Jespersen
Christina Otzen
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Sarah Ayton
Sarah Webb
Pippa Wilson
Països Baixos Països Baixos
Mandy Mulder
Annemieke Bes
Merel Witteveen
Grècia Grècia
Sofia Bekatorou
Sofia Papadopoulou
Virginia Kravarioti

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. 1,0 1,1 Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1919 per a la classe de 6 metres.
  2. 2,0 2,1 2,2 Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1907 per a la classe de 6 metres.
  3. 3,0 3,1 3,2 Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1919 per a la classe de 8 metres.
  4. Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1907 per a la classe de 8 metres.
  5. Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1919 per a la classe de 10 metres.
  6. Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1907 per a la classe de 10 metres.
  7. Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1919 per a la classe de 12 metres.
  8. Medalla concedida amb les normes classificatòries de 1907 per a la classe de 12 metres.

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]