George Mostow

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de personaGeorge Mostow
Biografia
Naixement4 juliol 1923
Boston (Massachusetts)
Mort4 abril 2017 (93 anys)
FormacióUniversitat Harvard
Activitat
Director de tesiGarrett Birkhoff
Camp de treballMatemàtiques
OcupacióMatemàtic
OcupadorUniversitat de Yale
Universitat de Syracusa
Premis
Modifica les dades a Wikidata

George Mostow (Boston, 4 de juliol de 1923 4 d'abril de 2017) va ser un matemàtic americà, famós per les seves contribucions a la teoria de Lie. Va ser el professor de matemàtiques Henry Ford II a la Universitat Yale, membre de l'Acadèmia Nacional de Ciències així com el 49è President de la Societat Americana de Matemàtiques (1987–1988) i Trustee de l'Institut d'Estudis Avançats de Princeton (1982-1992).

Va obtenir un doctorat a la Universitat Harvard el 1948. Els seus principals treballs acadèmics han estat a la Universitat Johns Hopkins entre 1952 i 1961 i a la Universitat Yale entre 1961 i la seva jubilació el 1999.

El fenomen de rigidesa de xarxes dins dels grups de Lie, que va descobrir i explorar, és conegut com a rigidesa de Mostow. El seu treball sobre la rigidesa va jugar una funció essencial en la feina de tres matemàtics guanyadors de la Medalla Fields: Grigori Margulis, William Thurston, i Grigori Perelman. El 1993 li va ser atorgat el Premi AMS Leroy P. Steele i el 2013 el Premi Wolf en Matemàtiques.

Referències[modifica]

Bibliografia[modifica]

  • Revista Science: 20 octubre 1978: Vol. 202. No. 4365, pp. 297–298.
  • Pierre Deligne i Daniel Mostow, Commensurabilities entre enreixats en PU(1,n). Annals D'Estudis de Matemàtiques, 132. Princeton Premsa universitària, 1993 ISBN 0-691-00096-4
  • Roger Howe, editor, grups Discrets dins geometria i anàlisi. Papers dins Honor de G. D. Mostow En El seu Seixantè Aniversari (la conferència aguantada a Yale Universitat, Haven Nova, CT, EUA, March 23–25, 1986), Progrés en Matemàtiques, Vol. 67. Birkhäuser, Boston–Basel–ISBN de Stuttgart 0-8176-3301-4
  • George Mostow, rigidesa Forta de localment symmetric espais, Annals d'Estudis de Matemàtiques, no. 78, Princeton Premsa Universitària, Princeton, 1973
  • Alexander Lubotzky, Tannaka dualitat per grups discrets. Revista americana de Matemàtiques Vol. 102, pp. 663 – 689, 1980

Vegeu també[modifica]

Enllaços externs[modifica]