Llista de medallistes olímpics d'atletisme (homes)

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics d'atletisme en categoria masculina:

Medallistes[modifica]

Programa actual[modifica]

100 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Estats Units Tom Burke the German Empire Fritz Hoffmann Estats Units Francis Lane
Hungary (1867-1918) Alojz Sokol
1900 París Estats Units Frank Jarvis Estats Units John Tewksbury Austràlia Stanley Rowley
1904 St. Louis Estats Units Archie Hahn Estats Units Nate Cartmell Estats Units William Hogenson
1908 Londres Sud-àfrica Reggie Walker Estats Units James Rector Canada-1868-Red Bobby Kerr
1912 Estocolm Estats Units Ralph Craig Estats Units Alvah Meyer Estats Units Don Lippincott
1920 Anvers Estats Units Charlie Paddock Estats Units Morris Kirksey Regne Unit Harry Edward
1924 París Regne Unit Harold Abrahams Estats Units Jackson Scholz Nova Zelanda Arthur Porritt
1928 Amsterdam Canada 1921 Percy Williams Regne Unit Jack London Alemanya Georg Lammers
1932 Los Angeles Estats Units Eddie Tolan Estats Units Ralph Metcalfe Alemanya Arthur Jonath
1936 Berlín Estats Units Jesse Owens Estats Units Ralph Metcalfe Països Baixos Tinus Osendarp
1948 Londres Estats Units Harrison Dillard Estats Units Barney Ewell Panamà Lloyd LaBeach
1952 Hèlsinki Estats Units Lindy Remigino Jamaica Herb McKenley Regne Unit Emmanuel McDonald
1956 Melbourne Estats Units Bobby Morrow Estats Units Thane Baker Austràlia Hector Hogan
1960 Roma Alemanya Armin Hary Estats Units David Sime Regne Unit Peter Radford
1964 Tòquio Estats Units Bob Hayes Cuba Enrique Figuerola Canadà Harry Jerome
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Jim Hines Jamaica Lennox Miller Estats Units Charles Greene
1972 Munic Unió Soviètica Valeri Borzov Estats Units Robert Taylor Jamaica Lennox Miller
1976 Mont-real Trinitat i Tobago Hasely Crawford Jamaica Don Quarrie Unió Soviètica Valeri Borzov
1980 Moscou Regne Unit Allan Wells Cuba Silvio Leonard Bulgaria (1971-1990) Petar Petrov
1984 Los Angeles Estats Units Carl Lewis Estats Units Sam Graddy Canadà Ben Johnson
1988 Seül Estats Units Carl Lewis Regne Unit Linford Christie Estats Units Calvin Smith
1992 Barcelona Regne Unit Linford Christie Namíbia Frankie Fredericks Estats Units Dennis Mitchell
1996 Atlanta Canadà Donovan Bailey Namíbia Frankie Fredericks Trinitat i Tobago Ato Boldon
2000 Sydney Estats Units Maurice Greene Trinitat i Tobago Ato Boldon Barbados Obadele Thompson
2004 Atenes Estats Units Justin Gatlin Portugal Francis Obikwelu Estats Units Maurice Greene
2008 Pequín Jamaica Usain Bolt Trinitat i Tobago Richard Thompson Estats Units Walter Dix
2012 Londres Jamaica Usain Bolt Jamaica Yohan Blake Estats Units Justin Gatlin
2016 Rio Jamaica Usain Bolt Estats Units Justin Gatlin Canadà Andre De Grasse

200 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Estats Units John Tewksbury Índia Norman Pritchard Austràlia Stanley Rowley
1904 St. Louis Estats Units Archie Hahn Estats Units Nate Cartmell Estats Units William Hogenson
1908 Londres Canada-1868-Red Bobby Kerr Estats Units Robert Cloughen Estats Units Nate Cartmell
1912 Estocolm Estats Units Ralph Craig Estats Units Don Lippincott Regne Unit William Applegarth
1920 Anvers Estats Units Allen Woodring Estats Units Charlie Paddock Regne Unit Harry Edward
1924 París Estats Units Jackson Scholz Estats Units Charlie Paddock Regne Unit Eric Liddell
1928 Amsterdam Canada 1921 Percy Williams Regne Unit Walter Rangeley Alemanya Helmut Körnig
1932 Los Angeles Estats Units Eddie Tolan Estats Units George Simpson Estats Units Ralph Metcalfe
1936 Berlín Estats Units Jesse Owens Estats Units Mack Robinson Països Baixos Tinus Osendarp
1948 Londres Estats Units Mel Patton Estats Units Barney Ewell Panamà Lloyd LaBeach
1952 Hèlsinki Estats Units Andy Stanfield Estats Units Thane Baker Estats Units James Gathers
1956 Melbourne Estats Units Bobby Joe Morrow Estats Units Andy Stanfield Estats Units Thane Baker
1960 Roma Itàlia Livio Berruti Estats Units Lester Carney França Abdoulaye Seye
1964 Tòquio Estats Units Henry Carr Estats Units Paul Drayton Trinitat i Tobago Edwin Roberts
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Tommie Smith Austràlia Peter Norman Estats Units John Carlos
1972 Munic Unió Soviètica Valeri Borzov Estats Units Larry Black Itàlia Pietro Mennea
1976 Mont-real Jamaica Don Quarrie Estats Units Millard Hampton Estats Units Dwayne Evans
1980 Moscou Itàlia Pietro Mennea Regne Unit Allan Wells Jamaica Don Quarrie
1984 Los Angeles Estats Units Carl Lewis Estats Units Kirk Baptiste Estats Units Thomas Jefferson
1988 Seül Estats Units Joe DeLoach Estats Units Carl Lewis Brasil Robson da Silva
1992 Barcelona Estats Units Michael Marsh Namíbia Frankie Fredericks Estats Units Michael Bates
1996 Atlanta Estats Units Michael Johnson Namíbia Frankie Fredericks Trinitat i Tobago Ato Boldon
2000 Sydney Grècia Konstandinos Kenteris Regne Unit Darren Campbell Trinitat i Tobago Ato Boldon
2004 Atenes Estats Units Shawn Crawford Estats Units Bernard Williams Estats Units Justin Gatlin
2008 Pequín Jamaica Usain Bolt Estats Units Shawn Crawford Estats Units Walter Dix
2012 Londres Jamaica Usain Bolt Jamaica Yohan Blake Jamaica Warren Weir
2016 Rio Jamaica Usain Bolt Canadà Andre De Grasse França Christophe Lemaitre

400 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Estats Units Tom Burke Estats Units Herbert Jamison Regne Unit Charles Gmelin
1900 París Estats Units Maxey Long Estats Units William Holland Dinamarca Ernst Schultz
1904 St. Louis Estats Units Harry Hillman Estats Units Frank Waller Estats Units Herman Groman
1908 Londres Regne Unit Wyndham Halswelle No es concedí No es concedí
1912 Estocolm Estats Units Charles Reidpath the German Empire Hanns Braun Estats Units Edward Lindberg
1920 Anvers Sud-àfrica Bevil Rudd Regne Unit Guy Butler Suècia Nils Engdahl
1924 París Regne Unit Eric Liddell Estats Units Horatio Fitch Regne Unit Guy Butler
1928 Amsterdam Estats Units Ray Barbuti Canada 1921 James Ball Alemanya Joachim Büchner
1932 Los Angeles Estats Units Bill Carr Estats Units Ben Eastman Canada 1921 Alex Wilson
1936 Berlín Estats Units Archie Williams Regne Unit Godfrey Brown Estats Units James LuValle
1948 Londres Jamaica (1906-1957) Arthur Wint Jamaica (1906-1957) Herb McKenley Estats Units Mal Whitfield
1952 Hèlsinki Jamaica (1906-1957) George Rhoden Jamaica (1906-1957) Herb McKenley Estats Units Ollie Matson
1956 Melbourne Estats Units Charlie Jenkins Alemanya Karl-Friedrich Haas Finlàndia Voitto Hellsten
Unió Soviètica Ardalion Ignatyev
1960 Roma Estats Units Otis Davis Alemanya Carl Kaufmann South Africa 1928-1994 Malcolm Spence
1964 Tòquio Estats Units Michael Larrabee Trinitat i Tobago Wendell Mottley Polònia Andrzej Badeński
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Lee Evans Estats Units Larry James Estats Units Ron Freeman
1972 Munic Estats Units Vincent Matthews Estats Units Wayne Collett Kenya Julius Sang
1976 Mont-real Cuba Alberto Juantorena Estats Units Fred Newhouse Estats Units Herman Frazier
1980 Moscou Unió Soviètica Viktor Markin Austràlia Rick Mitchell RDA Frank Schaffer
1984 Los Angeles Estats Units Alonzo Babers Costa d'Ivori Gabriel Tiacoh Estats Units Antonio McKay
1988 Seül Estats Units Steve Lewis Estats Units Butch Reynolds Estats Units Danny Everett
1992 Barcelona Estats Units Quincy Watts Estats Units Steve Lewis Kenya Samson Kitur
1996 Atlanta Estats Units Michael Johnson Regne Unit Roger Black Uganda Davis Kamoga
2000 Sydney Estats Units Michael Johnson Estats Units Alvin Harrison Jamaica Greg Haughton
2004 Atenes Estats Units Jeremy Wariner Estats Units Otis Harris Estats Units Derrick Brew
2008 Pequín Estats Units LaShawn Merritt Estats Units Jeremy Wariner Estats Units David Neville
2012 Londres Grenada Kirani James República Dominicana Luguelín Santos Trinitat i Tobago Lalonde Gordon
2016 Rio Sud-àfrica Wayde van Niekerk Grenada Kirani James Estats Units LaShawn Merritt

800 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Austràlia Edwin Flack Hungary (1867-1918) Nándor Dáni Greece (1828-1978) Dimítrios Golemis
1900 París Regne Unit Alfred Tysoe Estats Units John Cregan Estats Units David Hall
1904 St. Louis Estats Units Jim Lightbody Estats Units Howard Valentine Estats Units Emil Breitkreutz
1908 Londres Estats Units Mel Sheppard Italy (1861-1946) Emilio Lunghi the German Empire Hanns Braun
1912 Estocolm Estats Units Ted Meredith Estats Units Mel Sheppard Estats Units Ira Davenport
1920 Anvers Regne Unit Albert Hill Estats Units Earl Eby Sud-àfrica Bevil Rudd
1924 París Regne Unit Douglas Lowe Suïssa Paul Martin Estats Units Schuyler Enck
1928 Amsterdam Regne Unit Douglas Lowe Suècia Erik Byléhn Alemanya Hermann Engelhard
1932 Los Angeles Regne Unit Thomas Hampson Canada 1921 Alex Wilson Canada 1921 Phil Edwards
1936 Berlín Estats Units John Woodruff Italy (1861-1946) Mario Lanzi Canada 1921 Phil Edwards
1948 Londres Estats Units Mal Whitfield Jamaica (1906-1957) Arthur Wint França Marcel Hansenne
1952 Hèlsinki Estats Units Mal Whitfield Jamaica (1906-1957) Arthur Wint Alemanya Heinz Ulzheimer
1956 Melbourne Estats Units Tom Courtney Regne Unit Derek Johnson Noruega Audun Boysen
1960 Roma Nova Zelanda Peter Snell Bèlgica Roger Moens West Indies George Kerr
1964 Tòquio Nova Zelanda Peter Snell Canadà Bill Crothers Kenya Wilson Kiprugut
1968 Ciutat de Mèxic Austràlia Ralph Doubell Kenya Wilson Kiprugut Estats Units Tom Farrell
1972 Munic Estats Units Dave Wottle Unió Soviètica Yevgeniy Arzhanov Kenya Mike Boit
1976 Mont-real Cuba Alberto Juantorena Bèlgica Ivo Van Damme Estats Units Rick Wohlhuter
1980 Moscou Regne Unit Steve Ovett Regne Unit Sebastian Coe Unió Soviètica Nikolay Kirov
1984 Los Angeles Brasil Joaquim Cruz Regne Unit Sebastian Coe Estats Units Earl Jones
1988 Seül Kenya Paul Ereng Brasil Joaquim Cruz Marroc Saïd Aouita
1992 Barcelona Kenya William Tanui Kenya Nixon Kiprotich Estats Units Johnny Gray
1996 Atlanta Noruega Vebjørn Rodal Sud-àfrica Hezekiél Sepeng Kenya Fred Onyancha
2000 Sydney Alemanya Nils Schumann Dinamarca Wilson Kipketer Algèria Djabir Saïd-Guerni
2004 Atenes Rússia Yuriy Borzakovskiy Sud-àfrica Mbulaeni Mulaudzi Dinamarca Wilson Kipketer
2008 Pequín Kenya Wilfred Bungei Sudan Ismail Ahmed Ismail Kenya Alfred Kirwa Yego
2012 Londres Kenya David Rudisha Botswana Nigel Amos Kenya Timothy Kitum
2016 Rio Kenya David Rudisha Algèria Taoufik Makhloufi Estats Units Clayton Murphy

1.500 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Austràlia Edwin Flack Estats Units Arthur Blake França Albin Lermusiaux
1900 París Regne Unit Charles Bennett França Henri Deloge Estats Units John Bray
1904 St. Louis Estats Units Jim Lightbody Estats Units William Verner Estats Units Lacey Hearn
1908 Londres Estats Units Mel Sheppard Regne Unit Harold Wilson Regne Unit Norman Hallows
1912 Estocolm Regne Unit Arnold Jackson Estats Units Abel Kiviat Estats Units Norman Taber
1920 Anvers Regne Unit Albert Hill Regne Unit Philip Baker Estats Units Lawrence Shields
1924 París Finlàndia Paavo Nurmi Suïssa Willy Schärer Regne Unit Henry Stallard
1928 Amsterdam Finlàndia Harry Larva França Jules Ladoumègue Finlàndia Eino Purje
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Luigi Beccali Regne Unit Jerry Cornes Canada 1921 Phil Edwards
1936 Berlín Nova Zelanda Jack Lovelock Estats Units Glenn Cunningham Italy (1861-1946) Luigi Beccali
1948 Londres Suècia Henry Eriksson Suècia Lennart Strand Països Baixos Wim Slijkhuis
1952 Hèlsinki Luxemburg Josy Barthel Estats Units Bob McMillen Alemanya Werner Lueg
1956 Melbourne Irlanda Ron Delany Alemanya Klaus Richtzenhain Austràlia John Landy
1960 Roma Austràlia Herb Elliott França Michel Jazy Hongria István Rózsavölgyi
1964 Tòquio Nova Zelanda Peter Snell Txecoslovàquia Josef Odložil Nova Zelanda John Davies
1968 Ciutat de Mèxic Kenya Kipchoge Keino Estats Units Jim Ryun RFA Bodo Tümmler
1972 Munic Finlàndia Pekka Vasala Kenya Kipchoge Keino Nova Zelanda Rod Dixon
1976 Mont-real Nova Zelanda John Walker Bèlgica Ivo van Damme RFA Paul-Heinz Wellmann
1980 Moscou Regne Unit Sebastian Coe RDA Jürgen Straub Regne Unit Steve Ovett
1984 Los Angeles Regne Unit Sebastian Coe Regne Unit Steve Cram Espanya José Manuel Abascal
1988 Seül Kenya Peter Rono Regne Unit Peter Elliott RDA Jens-Peter Herold
1992 Barcelona Espanya Fermín Cacho Marroc Rachid El Basir Qatar Mohammed Suleiman
1996 Atlanta Algèria Noureddine Morceli Espanya Fermín Cacho Kenya Stephen Kipkorir
2000 Sydney Kenya Noah Ngeny Marroc Hicham El Guerrouj Kenya Bernard Lagat
2004 Atenes Marroc Hicham El Guerrouj Kenya Bernard Lagat Portugal Rui Silva
2008 Pequín Kenya Asbel Kiprop Nova Zelanda Nick Willis França Mehdi Baala
2012 Londres Algèria Taoufik Makhloufi Estats Units Leonel Manzano Marroc Abdalaati Iguider
2016 Rio Estats Units Matthew Centrowitz Algèria Taoufik Makhloufi Nova Zelanda Nick Willis

5.000 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Finlàndia H. Kolehmainen França Jean Bouin Regne Unit George Hutson
1920 Anvers França Joseph Guillemot Finlàndia Paavo Nurmi Suècia Eric Backman
1924 París Finlàndia Paavo Nurmi Finlàndia Ville Ritola Suècia Edvin Wide
1928 Amsterdam Finlàndia Ville Ritola Finlàndia Paavo Nurmi Suècia Edvin Wide
1932 Los Angeles Finlàndia Lauri Lehtinen Estats Units Ralph Hill Finlàndia Lauri Virtanen
1936 Berlín Finlàndia Gunnar Höckert Finlàndia Lauri Lehtinen Suècia Henry Jonsson
1948 Londres Bèlgica Gaston Reiff Txecoslovàquia Emil Zátopek Països Baixos Wim Slijkhuis
1952 Hèlsinki Txecoslovàquia Emil Zátopek França Alain Mimoun Alemanya Herbert Schade
1956 Melbourne Unió Soviètica Vladimir Kuts Regne Unit Gordon Pirie Regne Unit Derek Ibbotson
1960 Roma Nova Zelanda Murray Halberg Alemanya Hans Grodotzki Polònia Kazimierz Zimny
1964 Tòquio Estats Units Bob Schul Alemanya Harald Norpoth Estats Units William Dellinger
1968 Ciutat de Mèxic Tunísia Mohammed Gammoudi Kenya Kipchoge Keino Kenya Naftali Temu
1972 Munic Finlàndia Lasse Virén Tunísia M. Gammoudi Regne Unit Ian Stewart
1976 Mont-real Finlàndia Lasse Virén Nova Zelanda Dick Quax RFA Klaus Hildenbrand
1980 Moscou Etiòpia Miruts Yifter Tanzània Suleiman Nyambui Finlàndia Kaarlo Maaninka
1984 Los Angeles Marroc Saïd Aouita Suïssa Markus Ryffel Portugal Antonio Leitão
1988 Seül Kenya John Ngugi RFA Dieter Baumann RDA Hansjörg Kunze
1992 Barcelona Alemanya Dieter Baumann Kenya Paul Bitok Etiòpia Fita Bayisa
1996 Atlanta Burundi Vénuste Niyongabo Kenya Paul Bitok Marroc Khalid Boulami
2000 Sydney Etiòpia Million Wolde Algèria Ali Saidi-Sief Marroc Brahim Lahlafi
2004 Atenes Marroc Hicham El Guerrouj Etiòpia Kenenisa Bekele Kenya Eliud Kipchoge
2008 Pequín Etiòpia Kenenisa Bekele Kenya Eliud Kipchoge Kenya Edwin Soi
2012 Londres Regne Unit Mo Farah Etiòpia Dejen Gebremeskel Kenya Thomas Longosiwa
2016 Rio Regne Unit Mo Farah Estats Units Paul Chelimo Etiòpia Hagos Gebrhiwet

10.000 m[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Finlàndia H. Kolehmainen Estats Units Lewis Tewanima Finlàndia Albin Stenroos
1920 Anvers Finlàndia Paavo Nurmi França Joseph Guillemot Regne Unit James Wilson
1924 Paris Finlàndia Ville Ritola Suècia Edvin Wide Finlàndia Eero Berg
1928 Amsterdam Finlàndia Paavo Nurmi Finlàndia Ville Ritola Suècia Edvin Wide
1932 Los Angeles Polònia Janusz Kusociński Finlàndia Volmari Iso-Hollo Finlàndia Lasse Virtanen
1936 Berlín Finlàndia Ilmari Salminen Finlàndia Arvo Askola Finlàndia Volmari Iso-Hollo
1948 Londres Txecoslovàquia Emil Zátopek França Alain Mimoun Suècia Bertil Albertsson
1952 Hèlsinki Txecoslovàquia Emil Zátopek França Alain Mimoun Unió Soviètica Aleksandr Anufriyev
1956 Melbourne Unió Soviètica Vladimir Kuts Hongria József Kovács Austràlia Allan Lawrence
1960 Roma Unió Soviètica Pyotr Bolotnikov Alemanya Hans Grodotzki Austràlia David Power
1964 Tòquio Estats Units Billy Mills Tunísia Mohammed Gammoudi Austràlia Ron Clarke
1968 Ciutat de Mèxic Kenya Naftali Temu Etiòpia Mamo Wolde Tunísia m Gammoudi
1972 Munic Finlàndia Lasse Virén Bèlgica Emiel Puttemans Etiòpia Miruts Yifter
1976 Mont-real Finlàndia Lasse Virén Portugal Carlos Lopes Regne Unit Brendan Foster
1980 Moscou Etiòpia Miruts Yifter Finlàndia Kaarlo Maaninka Etiòpia Mohamed Kedir
1984 Los Angeles Itàlia Alberto Cova Regne Unit Mike McLeod Kenya Michael Musyoki
1988 Seül Marroc Brahim Boutayeb Itàlia Salvatore Antibo Kenya Kipkemboi Kimeli
1992 Barcelona Marroc Khalid Skah Kenya Richard Chelimo Etiòpia Addis Abebe
1996 Atlanta Etiòpia Haile Gebrselassie Kenya Paul Tergat Marroc Saleh Hissou
2000 Sydney Etiòpia Haile Gebrselassie Kenya Paul Tergat Etiòpia Assefa Mezgebu
2004 Atenes Etiòpia Kenenisa Bekele Etiòpia Sileshi Sihine Eritrea Zersenay Tadese
2008 Pequín Etiòpia Kenenisa Bekele Etiòpia Sileshi Sihine Kenya Micah Kogo
2012 Londres Regne Unit Mo Farah Estats Units Galen Rupp Etiòpia Tariku Bekele
2016 Rio Regne Unit Mo Farah Kenya Paul Tanui Etiòpia Tamirat Tola

Marató[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Greece (1828-1978) Spirídon Luís Greece (1828-1978) Kharilaos Vasilakos Hungary (1867-1918) Gyula Kellner
1900 París França Michel Théato França Émile Champion Suècia Ernst Fast
1904 St. Louis Estats Units Thomas J. Hicks Estats Units Albert Coray Estats Units Arthur Newton
1908 Londres Estats Units Johnny Hayes Sud-àfrica Charles Hefferon Estats Units Joseph Forshaw
1912 Estocolm Sud-àfrica Kenneth McArthur Sud-àfrica Christian Gitsham Estats Units Gaston Strobino
1920 Anvers Finlàndia Hannes Kolehmainen Estònia Jüri Lossmann Italy (1861-1946) Valerio Arri
1924 París Finlàndia Albin Stenroos Italy (1861-1946) Romeo Bertini Estats Units Clarence DeMar
1928 Amsterdam França Boughera El Ouafi Xile Manuel Plaza Finlàndia Martti Marttelin
1932 Los Angeles Argentina Juan Carlos Zabala Regne Unit Samuel Ferris Finlàndia Armas Toivonen
1936 Berlín Japó Sohn Kee-chung Regne Unit Ernest Harper Japó Nam Sung-yong
1948 Londres Argentina Delfo Cabrera Regne Unit Thomas Richards Bèlgica Etienne Gailly
1952 Hèlsinki Txecoslovàquia Emil Zátopek Argentina Reinaldo Gorno Suècia Gustaf Jansson
1956 Melbourne França Alain Mimoun SFR Yugoslavia Franjo Mihalić Finlàndia Veikko Karvonen
1960 Roma Etiòpia Abebe Bikila Marroc Rhadi Abdesselam Nova Zelanda Barry Magee
1964 Tòquio Etiòpia Abebe Bikila Regne Unit Basil Heatley Japó Kokichi Tsuburaya
1968 Ciutat de Mèxic Etiòpia Mamo Wolde Japó Kenji Kimihara Nova Zelanda Mike Ryan
1972 Munic Estats Units Frank Shorter Bèlgica Karel Lismont Etiòpia Mamo Wolde
1976 Mont-real RDA Waldemar Cierpinski Estats Units Frank Shorter Bèlgica Karel Lismont
1980 Moscou RDA Waldemar Cierpinski Països Baixos Gerard Nijboer Unió Soviètica S. Dzhumanazarov
1984 Los Angeles Portugal Carlos Lopes Irlanda John Treacy Regne Unit Charlie Spedding
1988 Seül Itàlia Gelindo Bordin Kenya Douglas Wakiihuri Djibouti Ahmed Salah
1992 Barcelona Corea del Sud Hwang Young-Cho Japó Koichi Morishita Alemanya Stephan Freigang
1996 Atlanta Sud-àfrica Josia Thugwane Corea del Sud Lee Bong-Ju Kenya Erick Wainaina
2000 Sydney Etiòpia Gezahegne Abera Kenya Erick Wainaina Etiòpia Tesfaye Tola
2004 Atenes Itàlia Stefano Baldini Estats Units Mebrahtom Keflezighi Brasil Vanderlei de Lima
2008 Pequín Kenya Samuel Wanjiru Marroc Jaouad Gharib Etiòpia Tsegay Kebede
2012 Londres Uganda Stephen Kiprotich Kenya Abel Kirui Etiòpia Wilson Kiprotich
2016 Rio Kenya Eliud Kipchoge Etiòpia Feyisa Lelisa Estats Units Galen Rupp

110 m tanques[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Estats Units Thomas Curtis Regne Unit Grantley Goulding No es concedí
1900 París Estats Units Alvin Kraenzlein Estats Units John McLean Estats Units Fred Moloney
1904 St. Louis Estats Units Frederick Schule Estats Units Thaddeus Schideler Estats Units Lesley Ashburner
1908 Londres Estats Units Forrest Smithson Estats Units John Garrels Estats Units Arthur Shaw
1912 Estocolm Estats Units Frederick Kelly Estats Units James Wendell Estats Units Martin Hawkins
1920 Anvers Canadà Earl Thomson Estats Units Harold Barron Estats Units Frederick Murray
1924 París Estats Units Daniel Kinsey Sud-àfrica Sydney Atkinson Suècia Sten Pettersson
1928 Amsterdam South Africa 1928-1994 Sydney Atkinson Estats Units Steve Anderson Estats Units John Collier
1932 Los Angeles Estats Units George Saling Estats Units Percy Beard Regne Unit Donald Finlay
1936 Berlín Estats Units Forrest Towns Regne Unit Donald Finlay Estats Units Frederick Pollard
1948 Londres Estats Units William Porter Estats Units Clyde Scott Estats Units Craig Dixon
1952 Hèlsinki Estats Units Harrison Dillard Estats Units Jack Davis Estats Units Arthur Barnard
1956 Melbourne Estats Units Lee Calhoun Estats Units Jack Davis Estats Units Joel Shankle
1960 Roma Estats Units Lee Calhoun Estats Units Willie May Estats Units Hayes Jones
1964 Tòquio Estats Units Hayes Jones Estats Units Blaine Lindgren Unió Soviètica Anatoly Mikhailov
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Willie Davenport Estats Units Ervin Hall Itàlia Eddy Ottoz
1972 Munic Estats Units Rod Milburn França Guy Drut Estats Units Thomas Hill
1976 Mont-real França Guy Drut Cuba Alejandro Casañas Estats Units Willie Davenport
1980 Moscou RDA Thomas Munkelt Cuba Alejandro Casañas Unió Soviètica Aleksandr Puchkov
1984 Los Angeles Estats Units Roger Kingdom Estats Units Greg Foster Finlàndia Arto Bryggare
1988 Seül Estats Units Roger Kingdom Regne Unit Colin Jackson Estats Units Tony Campbell
1992 Barcelona Canadà Mark McKoy Estats Units Tony Dees Estats Units Jack Pierce
1996 Atlanta Estats Units Allen Johnson Estats Units Mark Crear Alemanya Florian Schwarthoff
2000 Sydney Cuba Anier García Estats Units Terrence Trammell Estats Units Mark Crear
2004 Atenes Xina Liu Xiang Estats Units Terrence Trammell Cuba Anier García
2008 Pequín Cuba Dayron Robles Estats Units David Payne Estats Units David Oliver
2012 Londres Estats Units Aries Merritt Estats Units Jason Richardson Jamaica Hansle Parchment
2016 Rio Jamaica Omar McLeod Espanya Orlando Ortega França Dimitri Bascou

400 m tanques[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1900 París Estats Units John Tewksbury França Henri Tauzin Canada-1868-Red George Orton
1904 St. Louis Estats Units Harry Hillman Estats Units Frank Waller Estats Units George Poage
1908 Londres Estats Units Charles Bacon Estats Units Harry Hillman Regne Unit Leonard Tremeer
1912 Estocolm No fou inclòs en el programa olímpic
1920 Antvers Estats Units Frank Loomis Estats Units John Norton Estats Units August Desch
1924 París Estats Units Morgan Taylor Finlàndia Erik Wilén Estats Units Ivan Riley
1928 Amsterdam Regne Unit David Burghley Estats Units Frank Cuhel Estats Units Morgan Taylor
1932 Los Angeles Irlanda Bob Tisdall Estats Units Glenn Hardin Estats Units Morgan Taylor
1936 Berlín Estats Units Glenn Hardin Canada 1921 John Loaring Filipines Miguel White
1948 Londres Estats Units Roy Cochran Ceylon Duncan White Suècia Rune Larsson
1952 Hèlsinki Estats Units Charles Moore Unió Soviètica Yuri Lituyev Nova Zelanda John Holland
1956 Melbourne Estats Units Glenn Davis Estats Units Eddie Southern Estats Units Josh Culbreath
1960 Roma Estats Units Glenn Davis Estats Units Clifton Cushman Estats Units Richard Howard
1964 Tòquio Estats Units Rex Cawley Regne Unit John Cooper Itàlia Salvatore Morale
1968 Ciutat de Mèxic Regne Unit David Hemery RFA Gerhard Hennige Regne Unit John Sherwood
1972 Munic Uganda John Akii-Bua Estats Units Ralph Mann Regne Unit David Hemery
1976 Mont-real Estats Units Edwin Moses Estats Units Michael Shine Unió Soviètica Yevgeny Gavrilenko
1980 Moscou RDA Volker Beck Unió Soviètica Vasili Arkhipenko Regne Unit Gary Oakes
1984 Los Angeles Estats Units Edwin Moses Estats Units Danny Harris RFA Harald Schmid
1988 Seül Estats Units André Phillips Senegal Amadou Dia Ba Estats Units Edwin Moses
1992 Barcelona Estats Units Kevin Young Jamaica Winthrop Graham Regne Unit Kriss Akabusi
1996 Atlanta Estats Units Derrick Adkins Zàmbia Samuel Matete Estats Units Calvin Davis
2000 Sydney Estats Units Angelo Taylor Aràbia Saudita Hadi Al Somayli Sud-àfrica Llewellyn Herbert
2004 Atenes República Dominicana Félix Sánchez Jamaica Danny McFarlane França Naman Keita
2008 Pequín Estats Units Angelo Taylor Estats Units Kerron Clement Estats Units Bershawn Jackson
2012 Londres República Dominicana Félix Sánchez Estats Units Michael Tinsley Puerto Rico Javier Culson
2016 Rio Estats Units Kerron Clement Kenya Boniface Tumuti Turquia Yasmani Copello

3000 m obstacles[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Regne Unit Percy Hodge Estats Units Patrick Flynn Italy (1861-1946) Ernesto Ambrosini
1924 París Finlàndia Ville Ritola Finlàndia Elias Katz França Paul Bontemps
1928 Amsterdam Finlàndia Toivo Loukola Finlàndia Paavo Nurmi Finlàndia Ove Andersen
1932 Los Angeles Finlàndia Volmari Iso-Hollo Regne Unit Thomas Evenson Estats Units Joe McCluskey
1936 Berlín Finlàndia Volmari Iso-Hollo Finlàndia Kalle Tuominen Alemanya nazi Alfred Dompert
1948 Londres Suècia Tore Sjöstrand Suècia Erik Elmsäter Suècia Göte Hagström
1952 Hèlsinki Estats Units Horace Ashenfelter Unió Soviètica Vladimir Kazantsev Regne Unit John Disley
1956 Melbourne Regne Unit Chris Brasher Hongria Sándor Rozsnyói Noruega Ernst Larsen
1960 Roma Polònia Z. Krzyszkowiak Unió Soviètica Nikolay Sokolov Unió Soviètica Semyon Rzhishchin
1964 Tòquio Bèlgica Gaston Roelants Regne Unit Maurice Herriott Unió Soviètica Ivan Belyayev
1968 Ciutat de Mèxic Kenya Amos Biwott Kenya Benjamin Kogo Estats Units George Young
1972 Munic Kenya Kipchoge Keino Kenya Ben Jipcho Finlàndia Tapio Kantanen
1976 Mont-real Suècia Anders Gärderud Polònia B. Malinowski RDA Frank Baumgartl
1980 Moscou Polònia Bronisław Malinowski Tanzània Filbert Bayi Etiòpia Eshetu Tura
1984 Los Angeles Kenya Julius Korir França Joseph Mahmoud Estats Units Brian Diemer
1988 Seül Kenya Julius Kariuki Kenya Peter Koech Regne Unit Mark Rowland
1992 Barcelona Kenya Matthew Birir Kenya Patrick Sang Kenya William Mutwol
1996 Atlanta Kenya Joseph Keter Kenya Moses Kiptanui Itàlia A. Lambruschini
2000 Sydney Kenya Reuben Kosgei Kenya Wilson Boit Kipketer Marroc Ali Ezzine
2004 Atenes Kenya Ezekiel Kemboi Kenya Brimin Kipruto Kenya Paul Kipsiele
2008 Pequín Kenya Brimin Kipruto França Mahiedine Mekhissi Kenya Richard Kipkemboi
2012 Londres Kenya Ezekiel Kemboi França Mahiedine Mekhissi Kenya Abel Mutai
2016 Rio Kenya Conseslus Kipruto Estats Units Evan Jager França Mahiedine Mekhissi

4x100 m relleus[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Regne Unit Regne Unit
David Jacobs
Henry Macintosh
Victor d'Arcy
William Applegarth
Suècia Suècia
Ivan Möller
Charles Luther
Ture Person
Knut Lindberg
No es concedí
1920 Anvers Estats Units Estats Units
Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey
França França
René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan
Suècia Suècia
Agne Holmström
William Petersson
Sven Malm
Nils Sandström
1924 París Estats Units Estats Units
Loren Murchison
Louis Clarke
Frank Hussey
Alfred LeConey
Regne Unit Regne Unit
Harold Abrahams
Walter Rangeley
William Nichol
Lancelot Royle
Països Baixos Països Baixos
Jan de Vries
Jacob Boot
Harry Broos
Marinus van den Berge
1928 Amsterdam Estats Units Estats Units
Frank Wykoff
James Quinn
Charles Borah
Henry Russell
Alemanya Alemanya
Georg Lammers
Richard Corts
Hubert Houben
Helmut Körnig
Regne Unit Regne Unit
Cyril Gill
Teddy Smouha
Walter Rangeley
Jack London
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Robert Kiesel
Emmett Toppino
Hector Dyer
Frank Wykoff
Alemanya Alemanya
Helmut Körnig
Friedrich Hendrix
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
Italy (1861-1946) Itàlia
Giuseppe Castelli
Ruggero Maregatti
Gabriele Salviati
Edgardo Toetti
1936 Berlín Estats Units Estats Units
Jesse Owens
Ralph Metcalfe
Foy Draper
Frank Wykoff
Italy (1861-1946) Itàlia
Orazio Mariani
Gianni Caldana
Elio Ragni
Tullio Gonnelli
Alemanya nazi Alemanya
Wilhelm Leichum
Erich Borchmeyer
Erwin Gillmeister
Gerd Hornberger
1948 Londres Estats Units Estats Units
Barney Ewell
Lorenzo Wright
Harrison Dillard
Mel Patton
Regne Unit Regne Unit
John Archer
John Gregory
Alastair McCorquodale
Kenneth Jones
Italy (1861-1946) Itàlia
Michele Tito
Enrico Perucconi
Antonio Siddi
Carlo Monti
1952 Hèlsinki Estats Units Estats Units
Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
Unió Soviètica Unió Soviètica
Boris Tokaryev
Levan Kalyayev
Levan Sanadze
Vladimir Sukharyev
Hungary 1949-1956 Hongria
László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Bela Goldoványi
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
Ira Murchison
Leamon King
Thane Baker
Bobby Joe Morrow
Unió Soviètica Unió Soviètica
Leonid Bartenev
Boris Tokaryev
Yuri Konovalov
Vladimir Sukharyev
Alemanya Alemanya
Lothar Knörzer
Leonhard Pohl
Heinz Fütterer
Manfred Germar
1960 Roma Alemanya Alemanya
Bernd Cullmann
Armin Hary
Walter Mahlendorf
Martin Lauer
Unió Soviètica Unió Soviètica
Gusman Kosanov
Leonid Bartenev
Yuri Konovalov
Edvin Ozolinš
Regne Unit Regne Unit
Peter Radford
David Jones
David Segal
Neville Whitehead
1964 Tòquio Estats Units Estats Units
Paul Drayton
Gerald Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
Polònia Polònia
Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
França França
Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Estats Units
Charles Greene
Melvin Pender
Ronnie Ray Smith
Jim Hines
Cuba Cuba
Hermes Ramírez
Juan Morales
Pablo Montes
Enrique Figuerola
França França
Gérard Fénouil
Jocelyn Delecour
Claude Piquemal
Roger Bambuck
1972 Munic Estats Units Estats Units
Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Edward Hart
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Kornelyuk
Vladimir Lovetsky
Juris Silovs
Valeri Borzov
RFA RFA
Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
1976 Mont-real Estats Units Estats Units
Harvey Glance
John Wesley Jones
Millard Hampton
Steven Riddick
República Democràtica Alemanya RDA
Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksandr Aksinin
Nikolay Kolesnikov
Juris Silovs
Valeri Borzov
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Aleksandr Aksinin
Andrei Prokófiev
Polònia Polònia
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
França França
Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
Jamaica Jamaica
Albert Lawrence
Greg Meghoo
Don Quarrie
Ray Stewart
Canadà Canadà
Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
1988 Seül Unió Soviètica Unió Soviètica
Viktor Bryzgin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaly Savin
Regne Unit Regne Unit
Elliot Bunney
John Regis
Michael McFarlane
Linford Christie
França França
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quenehervé
Max Morinière
1992 Barcelona Estats Units Estats Units
Michael Marsh
Leroy Burrell
Dennis Mitchell
Carl Lewis
James Jett
Nigèria Nigèria
Oluyemi Kayode
Chidi Imoh
Olapade Adeniken
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa
Cuba Cuba
Andrés Simón
Joel Lamela
Joel Isasi
Jorge Aguilera
1996 Atlanta Canadà Canadà
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers
Estats Units Estats Units
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery
Brasil Brasil
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
André da Silva
2000 Sydney Estats Units Estats Units
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery
Kenneth Brokenburr
Brasil Brasil
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
Claudio Souza
Cuba Cuba
José Angel Cesar
Luis Alberto Pérez
Ivan García
Freddy Mayola
2004 Atenes Regne Unit Regne Unit
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
Estats Units Estats Units
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Coby Miller
Maurice Greene
Darvis Patton
Nigèria Nigèria
Olusoji Fasuba
Uchenna Emedolu
Aaron Egbele
Deji Aliu
2008 Pequín Jamaica Jamaica
Usain Bolt
Asafa Powell
Nesta Carter
Michael Frater
Dwight Thomas
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Emmanuel Callender
Richard Thompson
Aaron Armstrong
Marc Burns
Keston Bledman
Japó Japó
Naoki Tsukahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara
2012 Londres Jamaica Jamaica
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole
Estats Units Estats Units
Trell Kimmons
Justin Gatlin
Tyson Gay
Ryan Bailey
Jeff Demps
Darvis Patton
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Richard Thompson
Marc Burns
Emmanuel Callender
Keston Bledman
2016 Rio Jamaica Jamaica
Asafa Powell
Yohan Blake
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Jevaughn Minzie*
Kemar Bailey-Cole*
Japó Japó
Ryota Yamagata
Shota Iizuka
Yoshihide Kiryu
Asuka Cambridge
Canadà Canadà
Akeem Haynes
Aaron Brown
Brendon Rodney
Andre De Grasse
Mobolade Ajomale*

Des de 1992 els atletes que només corren en les proves preliminars també reben la medalla corresponent

4x400 m relleus[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Estats Units Estats Units
Mel Sheppard
Edward Lindberg
Ted Meredith
Charles Reidpath
França França
Charles Lelong
Robert Schurrer
Pierre Failliot
Charles Poulenard
Regne Unit Regne Unit
George Nicol
Ernest Henley
James Soutter
Cyril Seedhouse
1920 Anvers Regne Unit Regne Unit
Cecil Griffiths
Robert Lindsay
John Ainsworth-Davies
Guy Butler
Sud-àfrica Sud-àfrica
Henning Dafel
Clarence Oldfield
Jack Oosterlaak
Bevil Rudd
França França
Georges André
Gaston Féry
Maurice Delvart
André Devaux
1924 París Estats Units Estats Units
Commodore Cochran
Alan Helffrich
Oliver MacDonald
William Stevenson
Suècia Suècia
Artur Svensson
Erik Byléhn
Gustaf Weijnarth
Nils Engdahl
Regne Unit Regne Unit
Edward Toms
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
1928 Amsterdam Estats Units Estats Units
George Baird
Emerson Spencer
Frederick Alderman
Ray Barbuti
Alemanya Alemanya
Otto Neumann
Harry Storz
Richard Krebs
Hermann Engelhard
Canada 1921 Canadà
Alex Wilson
Phil Edwards
Stanley Glover
James Ball
1932 Los Angeles Estats Units Estats Units
Ivan Fuqua
Edgar Ablowich
Karl Warner
Bill Carr
Regne Unit Regne Unit
Crew Stoneley
Thomas Hampson
David Burghley
Godfrey Rampling
Canada 1921 Canadà
Ray Lewis
James Ball
Phil Edwards
Alex Wilson
1936 Berlín Regne Unit Regne Unit
Frederick Wolff
Godfrey Rampling
William Roberts
Godfrey Brown
Estats Units Estats Units
Harold Cagle
Robert Young
Edward O’Brien
Alfred Fitch
Alemanya nazi Alemanya
Helmut Hamann
Friedrich von Stülpnagel
Harry Voigt
Rudolf Harbig
1948 Londres Estats Units Estats Units
Arthur Harnden
Clifford Bourland
Roy Cochran
Mal Whitfield
França França
Jean Kerebel
Francois Schewetta
Robert Chef d'Hotel
Jacques Lunis
Suècia Suècia
Kurt Lundquist
Lars Wolfbrandt
Folke Alnevik
Rune Larsson
1952 Hèlsinki Jamaica (1906-1957) Jamaica
Arthur Wint
Leslie Laing
Herb McKenley
George Rhoden
Estats Units Estats Units
Ollie Matson
Gerald Cole
Charles Moore
Mal Whitfield
Alemanya Alemanya
Hans Geister
Günther Steines
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
1956 Melbourne Estats Units Estats Units
Charlie Jenkins
Louis Jones
Jesse Mashburn
Tom Courtney
Austràlia Austràlia
Graham Gipson
Leon Gregory
David Lean
Kevan Gosper
Regne Unit Regne Unit
Francis Higgins
Michael Wheeler
John Salisbury
Derek Johnson
1960 Roma Estats Units Estats Units
Jack Yerman
Earl Young
Glenn Davis
Otis Davis
Alemanya Alemanya
Joachim Reske
Manfred Kinder
Johannes Kaiser
Carl Kaufmann
West Indies Índies Occidentals
Malcolm Spence
James Wedderburn
Keith Gardner
George Kerr
1964 Tòquio Estats Units Estats Units
Ollan Cassell
Michael Larrabee
Ulis Williams
Henry Carr
Regne Unit Regne Unit
Timothy Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
Robbie Brightwell
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Edwin Skinner
Kenneth Bernard
Edwin Roberts
Wendell Mottley
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Estats Units
Vincent Matthews
Ron Freeman
Larry James
Lee Evans
Kenya Kenya
Daniel Rudisha
Hezahiah Nyamau
Naftali Bon
Charles Asati
RFA RFA
Helmar Müller
Manfred Kinder
Gerhard Hennige
Martin Jellinghaus
1972 Munic Kenya Kenya
Charles Asati
Hezahiah Nyamau
Robert Ouko
Julius Sang
Regne Unit Regne Unit
Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Hemery
David Jenkins
França França
Gilles Bertould
Daniel Velasques
Francis Kerbiriou
Jacques Carette
1976 Mont-real Estats Units Estats Units
Herman Frazier
Benjamin Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
Polònia Polònia
Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
RFA RFA
Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Chernetsky
Viktor Markin
República Democràtica Alemanya RDA
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
Itàlia Itàlia
Stefano Malinverni
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Pietro Mennea
1984 Los Angeles Estats Units Estats Units
Sunder Nix
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
Regne Unit Regne Unit
Kriss Akabusi
Garry Cook
Todd Bennett
Philip Brown
Nigèria Nigèria
Sunday Uti
Moses Ugbusien
Rotimi Peters
Innocent Egbunike
1988 Seül Estats Units Estats Units
Danny Everett
Steve Lewis
Kevin Robinzine
Butch Reynolds
Jamaica Jamaica
Howard Davis
Devon Morris
Winthrop Graham
Bertland Cameron
RFA RFA
Norbert Dobeleit
Edgar Itt
Jörg Vaihinger
Ralf Lübke
1992 Barcelona Estats Units Estats Units
Andrew Valmon
Quincy Watts
Michael Johnson
Steve Lewis
Darnell Hall
Charles Jenkins
Cuba Cuba
Lazaro Martínez
Hector Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
Regne Unit Regne Unit
Roger Black
David Grindley
Kriss Akabusi
John Regis
Du'aine Ladejo
Mark Richardson
1996 Atlanta Estats Units Estats Units
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser
Regne Unit Regne Unit
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Du'aine Ladejo
Mark Hylton
Jamaica Jamaica
Michael McDonald
Roxbert Martin
Greg Haughton
Davian Clarke
Dennis Blake
Garth Robinson
2000 Sydney Nigèria Nigèria[1]
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie*
Fidelis Gadzama*
Jamaica Jamaica
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre*
Michael McDonald*
Bahames Bahames
Avard Moncur
Troy McIntosh
Carl Oliver
Chris Brown
Timothy Munnings*
2004 Atenes Estats Units Estats Units
Otis Harris
Derrick Brew
Jeremy Wariner
Darold Williamson
Kelly Willie
Andrew Rock
Austràlia Austràlia
John Steffensen
Mark Ormrod
Patrick Dwyer
Clinton Hill
Nigèria Nigèria
James Godday
Musa Audu
Saul Weigopwa
Enefiok Udo Obong
2008 Pequín Estats Units Estats Units
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
David Neville
Jeremy Wariner
Kerron Clement
Regi Witherspoon
Bahames Bahames
Andretti Bain
Michael Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
Avard Moncur
Ramon Miller
Rússia Rússia
Maksim Dyldin
Vladislav Frolov
Anton Kokorin
Denis Alekseyev
2012 Londres Bahames Bahames
Chris Brown
Michael Mathieu
Ramon Miller
Demetrius Pinder
Wesley Neymour
Andrae Williams
Estats Units Estats Units
Joshua Mance
Manteo Mitchell
Tony McQuay
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
Trinitat i Tobago Trinitat i Tobago
Ade Alleyne-Forte
Lalonde Gordon
Deon Lendore
Jarrin Solomon
2016 Rio Estats Units Estats Units
Arman Hall
Tony McQuay
Gil Roberts
LaShawn Merritt
Kyle Clemons*
David Verburg*
Jamaica Jamaica
Peter Matthews
Nathon Allen
Fitzroy Dunkley
Javon Francis
Rusheen McDonald*
Bahames Bahames
Alonzo Russell
Michael Mathieu
Steven Gardiner
Chris Brown
Stephen Newbold*

Des de 1992 els atletes que només corren en les proves preliminars també reben la medalla corresponent

20 km marxa[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1956 Melbourne Unió Soviètica Leonid Spirin Unió Soviètica Antanas Mikėnas Unió Soviètica Bruno Junk
1960 Roma Unió Soviètica V. Holubnitxi Austràlia Noel Freeman Regne Unit Stanley Vickers
1964 Tòquio Regne Unit Kenneth Matthews Alemanya Dieter Lindner Unió Soviètica V. Holubnitxi
1968 Ciutat de Mèxic Unió Soviètica V. Holubnitxi Mèxic José Pedraza Unió Soviètica Nikolay Smaga
1972 Munic RDA Peter Frenkel Unió Soviètica V. Holubnitxi RDA Hans Reimann
1976 Mont-real Mèxic Daniel Bautista RDA Hans Reimann RDA Peter Frenkel
1980 Moscou Itàlia Maurizio Damilano Unió Soviètica Pyotr Pochenchuk RDA Roland Wieser
1984 Los Angeles Mèxic Ernesto Canto Mèxic Raúl González Itàlia Maurizio Damilano
1988 Seül Txecoslovàquia Jozef Pribilinec RDA Ronald Weigel Itàlia Maurizio Damilano
1992 Barcelona Espanya Daniel Plaza Canadà Guillaume LeBlanc Itàlia Giovanni Benedictis
1996 Atlanta Equador Jefferson Pérez Rússia Ilià Màrkov Mèxic Bernardo Segura
2000 Sydney Polònia Robert Korzeniowski Mèxic Noe Hernández Rússia Vladimir Andreyev
2004 Atenes Itàlia Ivano Brugnetti Espanya Paquillo Fernández Austràlia Nathan Deakes
2008 Pequín Rússia Valeriy Borchin Equador Jefferson Pérez Austràlia Jared Tallent
2012 Londres Xina Chen Ding Guatemala Erick Barrondo Xina Wang Zhen
2016 Rio Xina Wang Zhen Xina Cai Zelin Austràlia Dane Bird-Smith

50 km marxa[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1932 Los Angeles Regne Unit Thomas Green Letònia Jānis Daliņš Italy (1861-1946) Ugo Frigerio
1936 Berlín Regne Unit Harold Whitlock Suïssa Arthur Schwab Letònia Adalberts Bubenko
1948 Londres Suècia John Ljunggren Suïssa Gaston Godel Regne Unit Tebbs Lloyd-Johnson
1952 Hèlsinki Itàlia Giuseppe Dordoni Txecoslovàquia Josef Dolezal Hungary 1949-1956 Antal Róka
1956 Melbourne Nova Zelanda Norman Read Unió Soviètica Yevgeni Maskinskov Suècia John Ljunggren
1960 Roma Regne Unit Don Thompson Suècia John Ljunggren Itàlia Abdon Pamich
1964 Tòquio Itàlia Abdon Pamich Regne Unit Paul Nihill Suècia Ingvar Pettersson
1968 Ciutat de Mèxic RDA Christoph Höhne Hongria Antal Kiss Estats Units Larry Young
1972 Munic RFA Bernd Kannenberg Unió Soviètica Veniamin Soldatenko Estats Units Larry Young
1976 Mont-real No fou inclòs en el programa olímpic
1980 Moscou RDA Hartwig Gauder Espanya Jordi Llopart Unió Soviètica Yevgeniy Ivchenko
1984 Los Angeles Mèxic Raúl González Suècia Bo Gustafsson Itàlia Sandro Bellucci
1988 Seül Unió Soviètica Vyacheslav Ivanenko RDA Ronald Weigel RDA Hartwig Gauder
1992 Barcelona Equip Unificat Andrei Pérlov Mèxic Carlos Mercenario Alemanya Ronald Weigel
1996 Atlanta Polònia Robert Korzeniowski Rússia Mikhaïl Sxénnikov Espanya Valentí Massana
2000 Sydney Polònia Robert Korzeniowski Letònia Aigars Fadejevs Mèxic Joel Sánchez
2004 Atenes Polònia Robert Korzeniowski Rússia Denis Nizhegorodov Rússia Aleksey Voyevodin
2008 Pequín Itàlia Alex Schwazer Austràlia Jared Tallent Rússia Denis Nizhegorodov
2012 Londres Austràlia Jared Tallent[2] Xina Si Tianfeng Irlanda Robert Heffernan
2016 Rio Eslovàquia Matej Tóth Austràlia Jared Tallent Japó Hirooki Arai

Salt d'alçada[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Estats Units Ellery Clark Estats Units James Connolly No es concedí
Estats Units Robert Garrett
1900 París Estats Units Irving Baxter Regne Unit Patrick Leahy Hungary (1867-1918) Lajos Gönczy
1904 St. Louis Estats Units Samuel Jones Estats Units Garrett Serviss the German Empire Paul Weinstein
1908 Londres Estats Units Harry Porter França Georges André No es concedí
Regne Unit Cornelius Leahy
Hungary (1867-1918) István Somodi
1912 Estocolm Estats Units Alma Richards the German Empire Hans Liesche Estats Units George Horine
1920 Anvers Estats Units Richmond Landon Estats Units Harold Muller Suècia Bo Ekelund
1924 París Estats Units Harold Osborn Estats Units Leroy Brown França Pierre Lewden
1928 Amsterdam Estats Units Robert Wade King Estats Units Benjamin Hedges França Claude Ménard
1932 Los Angeles Canada 1921 Duncan McNaughton Estats Units Robert van Osdel Filipines Simeon Toribio
1936 Berlín Estats Units Cornelius Johnson Estats Units Dave Albritton Estats Units Delos Thurber
1948 Londres Austràlia John Winter Noruega Bjørn Paulson Estats Units George Stanich
1952 Hèlsinki Estats Units Walter Davis Estats Units Kenneth Wiesner Brasil José da Conceição
1956 Melbourne Estats Units Charles Dumas Austràlia Charles Porter Unió Soviètica Igor Kashkarov
1960 Roma Unió Soviètica Robert Shavlakadze Unió Soviètica Valeriy Brumel Estats Units John Thomas
1964 Tòquio Unió Soviètica Valeriy Brumel Estats Units John Thomas Estats Units John Rambo
1968 Ciutat de Mèxic Estats Units Dick Fosbury Estats Units Ed Caruthers Unió Soviètica Valentin Gavrilov
1972 Munic Unió Soviètica Jüri Tarmak RDA Stefan Junge Estats Units Dwight Stones
1976 Mont-real Polònia Jacek Wszoła Canadà Greg Joy Estats Units Dwight Stones
1980 Moscou RDA Gerd Wessig Polònia Jacek Wszoła RDA Jörg Freimuth
1984 Los Angeles RFA Dietmar Mögenburg Suècia Patrik Sjöberg Xina Zhu Jianhua
1988 Seül Unió Soviètica Gennadiy Avdeyenko Estats Units Hollis Conway Unió Soviètica Rudolf Povarnitsyn
Suècia Patrik Sjöberg
1992 Barcelona Cuba Javier Sotomayor Suècia Patrik Sjöberg Estats Units Hollis Conway
Austràlia Tim Forsyth
Polònia Artur Partyka
1996 Atlanta Estats Units Charles Austin Polònia Artur Partyka Regne Unit Steve Smith
2000 Sydney Rússia Sergey Klyugin Cuba Javier Sotomayor Algèria Abderahmane Hammad
2004 Atenes Suècia Stefan Holm Estats Units Matt Hemingway República Txeca Jaroslav Baba
2008 Pequín Rússia Andrei Silnov Regne Unit Germaine Mason Rússia Yaroslav Rybakov
2012 Londres Rússia Ivan Ukhov Estats Units Erik Kynard Jr. Qatar Mutaz Essa Barshim
Canadà Derek Drouin
Regne Unit Robert Grabarz
2016 Rio Canadà Derek Drouin Qatar Mutaz Essa Barshim Ucraïna Bohdan Bondarenko

Salt amb perxa[modifica]

Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Estats Units Welles Hoyt Estats Units Albert Tyler Greece (1828-1978) Evànguelos Damaskos
Greece (1828-1978) I. Theodorópulos
1900 París Estats Units Irving Baxter Estats Units Meredith Colket Noruega Carl Andersen
1904 St. Louis Estats Units Charles Dvorak Estats Units LeRoy Samse Estats Units Louis Wilkins
1908 Londres Estats Units Edward Cook No es concedí Canada-1868-Red Edward Archibald
Estats Units Clare Jacobs
Estats Units Alfred Gilbert
Suècia Bruno Söderström
1912 Estocolm Estats Units Harry Babcock Estats Units Frank Nelson Canada-1868-Red William Happenny
Estats Units Frank Murphy
Estats Units Marc Wright
Suècia Bertil Uggla
1920 Anvers Estats Units Frank Foss Dinamarca Henry Petersen Estats Units Edwin Myers
1924 París Estats Units Lee Barnes Estats Units Glen Graham Estats Units James Brooker
1928 Amsterdam Estats Units Sabin Carr Estats Units William Droegemuller Estats Units Charles McGinnis
1932 Los Angeles Estats Units William Miller Japó Shuhei Nishida