Llista de participants al Tour de França de 2013

De Viquipèdia
Salta a: navegació, cerca

El Tour de França de 2013 serà disputat per 198 corredors repartits en 22 equips.

Llista de participants[modifica]

Llegenda
# Dorsal de sortida que du el ciclista al Tour Pos. Posició final a la classificació general
Mallot groc Indica el vencedor de la classificació general Mallot de la muntanya Indica el vencedor de la classificació de la muntanya
Mallot verd Indica el vencedor de la classificació per punts Mallot blanc[1] Indica el vencedor de la classificació dels joves
classificació per equips Indica el vencedor de la classificació per equips Combativitat Indica el vencedor de la combativitat
NP Indica un ciclista que no ha pres la sortida en una etapa,
seguit del número de l'etapa en què s'ha retirat
AB Indica un ciclista que no ha finalitzat una etapa,
seguit del número d'etapa en què s'ha retirat
HD Indica un ciclista que ha finalitzat una etapa fora de control,
seguit del número d'etapa
EX Corredor exclòs per no respectar el reglament
* Indica un corredor que lluita pel mallot blanc
Team Sky
SKY
Num Ciclista Pos
1  Christopher Froome (GBR) Christopher Froome porta el mallot groc en acabar la cursa 1
2  Edvald Boasson Hagen (NOR)
Campió de Noruega Campió de Noruega en contrarellotge
NP-13
3  Peter Kennaugh (GBR)* 77
4  Vassil Kirienka (BLR) HD-9
5  David López García (ESP) 127
6  Richie Porte (AUS) 19
7  Kanstantsín Siutsou (BLR)
Campió de Bielorússia Campió de Bielorússia en contrarellotge
90
8  Ian Stannard (GBR) 135
9  Geraint Thomas (GBR) 140
Directors esportius : Nicolas Portal, Servais Knaven
Cannondale
CAN
Num Ciclista Pos
11  Peter Sagan (SVK)* Peter Sagan porta el mallot verd en acabar la cursa
Campió d'Eslovàquia Campió d'Eslovàquia en ruta
82
12  Maciej Bodnar (POL)
Campió de Polònia Campió de Polònia en contrarellotge
114
13  Alessandro De Marchi (ITA) 71
14  Ted King (USA) HD-4
15  Kristjan Koren (SLO) 100
16  Alan Marangoni (ITA) 111
17  Moreno Moser (ITA)* 94
18  Fabio Sabatini (ITA) 117
19  Brian Vandborg (DEN)
Campió de Dinamarca Campió de Dinamarca en contrarellotge
155
Directors esportius : Stefano Zanatta, Mario Scirea
Lotto-Belisol
LTB
Num Ciclista Pos
21  Jurgen Van den Broeck (BEL) NP-6
22  Lars Ytting Bak (DEN) 108
23  Bart De Clercq (BEL) 38
24  André Greipel (GER)
Campió d'Alemanya Campió d'Alemanya en ruta
129
25  Adam Hansen (AUS) 72
26  Gregory Henderson (NZL) 162
27  Jürgen Roelandts (BEL) 160
28  Marcel Sieberg (GER) AB-19
29  Frederik Willems (BEL) 163
Directors esportius : Herman Frison, Marc Wauters
BMC Racing Team
BMC
Num Ciclista Pos
31  Cadel Evans (AUS) 39
32  Brent Bookwalter (USA) 91
33  Marcus Burghardt (GER) 98
34  Philippe Gilbert (BEL)
Campió del món Campió del món en ruta
62
35  Amaël Moinard (FRA) 56
36  Steve Morabito (SUI) 35
37  Manuel Quinziato (ITA) 85
38  Michael Schär (SUI)
Campió de Suïssa Campió de Suïssa en ruta
NP-9
39  Tejay van Garderen (USA)* 45
Directors esportius : John Lelangue, Fabio Baldato
RadioShack-Leopard
RLT
Num Ciclista Pos
41  Andy Schleck (LUX) 20
42  Jan Bakelants (BEL) 18
43  Laurent Didier (LUX) 53
44  Tony Gallopin (FRA)* 58
45  Markel Irizar (ESP) 103
46  Andreas Klöden (GER) 30
47  Maxime Monfort (BEL) 14
48  Jens Voigt (GER) 67
49  Haimar Zubeldia (ESP) 36
Directors esportius : Kim Andersen, Alain Gallopin
Europcar
EUC
Num Ciclista Pos
51  Pierre Rolland (FRA) 24
52  Yukiya Arashiro (JPN)
Campió del Japó Campió del Japó en ruta
99
53  Jérôme Cousin (FRA)* 156
54  Cyril Gautier (FRA) 32
55  Yohann Gène (FRA) 158
56  Davide Malacarne (ITA) 49
57  Kévin Réza (FRA)* 134
58  David Veilleux (CAN) 123
59  Thomas Voeckler (FRA) 65
Directors esportius : Andy Flickinger, Ismaël Mottier
Astana
AST
Num Ciclista Pos
61  Janez Brajkovič (SLO) NP-7
62  Assan Bazàiev (KAZ) 168
63  Jakob Fuglsang (DEN) 7
64  Enrico Gasparotto (ITA) 95
65  Francesco Gavazzi (ITA) 84
66  Andrei Kàixetxkin (KAZ) AB-3
67  Fredrik Kessiakoff (SWE) AB-6
68  Aleksei Lutsenko (KAZ)* AB-18
69  Dmitri Muravyev (KAZ) 167
Directors esportius : Dimitri Sedoun, Dmitri Fofónov
FDJ.fr
FDJ
Num Ciclista Pos
71  Thibaut Pinot (FRA)* NP-16
72  William Bonnet (FRA) AB-18
73  Nacer Bouhanni (FRA)* AB-6
74  Pierrick Fédrigo (FRA) 58
75  Murilo Fischer (BRA) 133
76  Alexandre Geniez (FRA)* 44
77  Arnold Jeannesson (FRA) 29
78  Jérémy Roy (FRA) 126
79  Arthur Vichot (FRA)*
Campió de França Campió de França en ruta
66
Directors esportius : Thierry Bricaud, Franck Pineau
AG2R-La Mondiale
ALM
Num Ciclista Pos
81  Jean-Christophe Péraud (FRA) AB-17
82  Romain Bardet (FRA)* 15
83  Maxime Bouet (FRA) NP-6
84  Samuel Dumoulin (FRA) 143
85  Hubert Dupont (FRA) 34
86  John Gadret (FRA) 22
87  Blel Kadri (FRA) 125
88  Sébastien Minard (FRA) 124
89  Christophe Riblon (FRA) Christophe Riblon porta el mallot de la combativitat en acabar la cursa 37
Directors esportius : Vincent Lavenu, Julien Jurdie
Team Saxo-Tinkoff El Team Saxo-Tinkoff lidera la classificació per equips en acabar la cursa
TST
Num Ciclista Pos
91  Alberto Contador (ESP) 4
92  Daniele Bennati (ITA) 107
93  Jesús Hernández Blázquez (ESP) 43
94  Roman Kreuziger (CZE) 5
95  Benjamín Noval (ESP) AB-9
96  Sérgio Paulinho (POR) 136
97  Nicolas Roche (IRL) 40
98  Michael Rogers (AUS) 16
99  Matteo Tosatto (ITA) 92
Directors esportius : Philippe Mauduit, Fabrizio Guidi
Team Katusha
KAT
Num Ciclista Pos
101  Joaquim Rodríguez (CAT) 3
102  Pàvel Brut (RUS) 110
103  Alexander Kristoff (NOR) 147
104  Aleksandr Kuschynski (BLR) 141
105  Alberto Losada (CAT) 109
106  Daniel Moreno (ESP) 17
107  Gatis Smukulis (LAT)
Campió de Letònia Campió de Letònia en contrarellotge
119
108  Iuri Trofímov (RUS) 51
109  Eduard Vorgànov (RUS) 48
Directors esportius : Valerio Piva, Torsten Schmidt
Euskaltel-Euskadi
EUS
Num Ciclista Pos
111  Igor Antón (ESP) 23
112  Mikel Astarloza (ESP) 42
113  Gorka Izagirre (ESP) NP-17
114  Ion Izagirre (ESP)* 69
115  Juan José Lobato (ESP)* 165
116  Mikel Nieve (ESP) 12
117  Juan José Oroz (ESP) 78
118  Rubén Pérez Moreno (ESP) 139
119  Romain Sicard (FRA)* 122
Directors esportius : Álvaro González de Galdeano, Óscar Guerrero
Movistar Team
MOV
Num Ciclista Pos
121  Alejandro Valverde (ESP) 8
122  Andrey Amador (CRC) 54
123  Jonathan Castroviejo (ESP)
Campió d'Espanya Campió d'Espanya en contrarellotge
97
124  Imanol Erviti (ESP) 27
125  Rui Alberto Faria da Costa (POR)
Campió de Portugal Campió de Portugal en contrarellotge
118
126  José Iván Gutiérrez (ESP) AB-9
127  Rubén Plaza (ESP) 47
128  Nairo Quintana (COL)* Nairo Quintana lidera la classificació de la muntanya en acabar la cursa Nairo Quintana lidera la classificació dels joves en acabar la cursa 2
129  José Joaquín Rojas (ESP) 78
Directors esportius : José Luis Arrieta, José Luis Jaimerena
Cofidis
COF
Num Ciclista Pos
131  Rein Taaramäe (EST)
Campió d'Estònia Campió d'Estònia en ruta
102
132  Yoann Bagot (FRA) AB-3
133  Jérôme Coppel (FRA) 63
134  Egoitz García (ESP) 115
135  Christophe Le Mével (FRA) AB-19
136  Guillaume Levarlet (FRA) 61
137  Luis Ángel Maté (ESP) 88
138  Rudy Molard (FRA)* 73
139  Daniel Navarro (ESP) 9
Directors esportius : Didier Rous, Alain Deloeuil
Lampre-Merida
LAM
Num Ciclista Pos
141  Damiano Cunego (ITA) 55
142  Matteo Bono (ITA) AB-8
143  Davide Cimolai (ITA)* 137
144  Elia Favilli (ITA)* 128
145  Roberto Ferrari (ITA) 157
146  Adriano Malori (ITA)* AB-7
147  Manuele Mori (ITA) 76
148  Przemysław Niemiec (POL) 57
149  José Serpa (COL) 21
Directors esportius : Orlando Maini, Bruno Vicino
Omega Pharma-Quick Step
OPQ
Num Ciclista Pos
151  Mark Cavendish (GBR)
Campió del Regne Unit Campió del Regne Unit en ruta
148
152  Sylvain Chavanel (FRA)
Campió de França Campió de França en contrarellotge
31
153  Michał Kwiatkowski (POL)*
Campió de Polònia Campió de Polònia en ruta
11
154  Tony Martin (GER)
Campió del món Campió del món en contrarellotge
Campió d'Alemanya Campió d'Alemanya en contrarellotge
106
155  Jérôme Pineau (FRA) 159
156  Gert Steegmans (BEL) 153
157  Niki Terpstra (NED) 149
158  Matteo Trentin (ITA)* 142
159  Peter Velits (SVK)
Campió d'Eslovàquia Campió d'Eslovàquia en contrarellotge
25
Directors esportius : Wilfried Peeters, Davide Bramati
Belkin
BEL
Num Ciclista Pos
161  Lars Boom (NED) 105
162  Robert Gesink (NED) 26
163  Tom Leezer (NED) 150
164  Bauke Mollema (NED) 6
165  Lars Petter Nordhaug (NOR) 50
166  Bram Tankink (NED) 64
167  Laurens ten Dam (NED) 13
168  Sep Vanmarcke (BEL)* 131
169  Maarten Wynants (BEL) 132
Directors esportius : Nico Verhoeven, Frans Maassen
Garmin-Sharp
GRS
Num Ciclista Pos
171  Ryder Hesjedal (CAN) 70
172  Jack Bauer (NZL) AB-19
173  Thomas Danielson (USA) 60
174  Rohan Dennis (AUS)* NP-9
175  Daniel Martin (IRL) 33
176  Ramūnas Navardauskas (LTU)* 120
177  David Millar (GBR) 113
178  Andrew Talansky (USA)* 10
179  Christian Vande Velde (USA) AB-7
Directors esportius : Charles Wegelius, Bingen Fernández
Orica-GreenEDGE
OGE
Num Ciclista Pos
181  Simon Gerrans (AUS) 60
182  Michael Albasini (SUI) 86
183  Simon Clarke (AUS) 68
184  Matthew Goss (AUS) 152
185  Daryl Impey (RSA)
Campió de Sud-àfrica Campió de Sud-àfrica en contrarellotge
74
186  Brett Lancaster (AUS) 154
187  Cameron Meyer (AUS)* 130
188  Stuart O'Grady (AUS) 161
189  Svein Tuft (CAN) 169
Directors esportius : Matthew White, Neil Stephens
Argos-Shimano
ARG
Num Ciclista Pos
191  John Degenkolb (GER)* 121
192  Roy Curvers (NED) 145
193  Koen de Kort (NED) 138
194  Tom Dumoulin (NED)* 41
195  Johannes Fröhlinger (GER) 146
196  Simon Geschke (GER) 75
197  Marcel Kittel (GER)* 166
198  Albert Timmer (NED) 164
199  Tom Veelers (NED) AB-19
Directors esportius : Christian Guiberteau, Rudie Kemna
Vacansoleil-DCM
VCD
Num Ciclista Pos
201  Wout Poels (NED) 28
202  Kris Boeckmans (BEL) AB-19
203  Thomas De Gendt (BEL) 96
204  Joan Antoni Flecha (CAT) 93
205  Johnny Hoogerland (NED)
Campió dels Països Baixos Campió dels Països Baixos en ruta
101
206  Serguei Lagutin (UZB) 83
207  Boy van Poppel (NED)* 144
208  Danny van Poppel (NED)* NP-16
209  Lieuwe Westra (NED)
Campió dels Països Baixos Campió dels Països Baixos en contrarellotge
AB-21
Directors esportius : Hilaire Van der Schueren, Jean-Paul van Poppel
Sojasun
SOJ
Num Ciclista Pos
211  Brice Feillu (FRA) 104
212  Anthony Delaplace (FRA)* 89
213  Julien El Fares (FRA) 81
214  Jonathan Hivert (FRA) 151
215  Cyril Lemoine (FRA) 112
216  Jean-Marc Marino (FRA) 116
217  Maxime Méderel (FRA) 52
218  Julien Simon (FRA) 87
219  Alexis Vuillermoz (FRA)* 46
Directors esportius : Nicolas Guillé, Lylian Lebreton

Referències[modifica]

  1. «Partants classement jeune». dropboxusercontent.com.