Billie Jean King Cup 2022

De Viquipèdia
Infotaula de competició esportivaBillie Jean King Cup 2022
TipusCopa Federació de tennis Modifica el valor a Wikidata
Esporttennis Modifica el valor a Wikidata
OrganitzacióFederació Internacional de Tennis Modifica el valor a Wikidata
Conté
Lloc i data
Dates15 abril 2022 Modifica el valor a Wikidata - 13 novembre 2022 Modifica el valor a Wikidata
Edició59 Modifica el valor a Wikidata

La Copa Billie Jean King 2022, coneguda oficialment com a Billie Jean King Cup 2022, correspon a la 59a edició de la Billie Jean King Cup, la competició nacional de tennis més important en categoria femenina.

Billie Jean King Cup Finals[modifica]

Data: 8−13 de novembre de 2022
Seu:
Superfície:

12 equips nacionals participen en l'esdeveniment classificats de la següent forma:

  • 2 finalistes del Grup Mundial de l'edició anterior
  • 1 país organitzador
  • 8 guanyadors de la fase de classificació
  • 1 equip convidat
Equips participants
Austràlia Austràlia (SF) Bèlgica Bèlgica Canadà Canadà Eslovàquia Eslovàquia
Espanya Espanya Estats Units Estats Units Itàlia Itàlia Kazakhstan Kazakhstan
Polònia Polònia  Suïssa (F) Txèquia Txèquia

Fase classificació[modifica]

Dates: 15−16 d'abril de 2022

16 equips nacionals van participar en aquesta ronda per classificar-se per la fase final en sèries basades en el format local-visitant tradicional de la Copa Federació. Els 8 equips perdedors d'aquesta fase van ser redirigits als respectius Grup I continentals. Equips classificats de la següent forma:[1][2]

  • 10 equips participants en les Billie Jean King Cup Finals 2021 excepte els finalistes
  • 7 equips guanyadors dels Play-offs de l'edició anterior (Romania substitueix Canadà)
  • 1 equip perdedor dels Play-offs de l'edició anterior

Els vuit equips vencedors d'aquesta fase es van classificar per les Billie Jean King Cup Finals 2022, mentre que els vuit equips perdedors van accedir als Play-offs d'aquesta edició de la competició.

Degut a la desqualificació de Rússia i Bielorússia per part de la ITF, Austràlia, Eslovàquia i Bèlgica van accedir directament a les finals.

Seu (superfície) Equip local Resultat Equip visitant
Tennis Club Alghero, L'Alguer, Itàlia (dura) Itàlia Itàlia 3 − 1 França França (2)
Asheville Civic Center, Asheville, Estats Units[3] (dura interior) Estats Units Estats Units (3) 3 − 2 Flag of Ukraine.svg Ucraïna
Tennis Club I.CLTK Prague, Praga, Txèquia (terra batuda) Txèquia Txèquia (4) 3 − 2 Regne Unit Regne Unit
Club Megasaray, Antalya, Turquia Bielorússia Bielorússia (5) w/o[4] Bèlgica Bèlgica
National Tennis Centre, Nursultan, Kazakhstan (terra batuda interior) Kazakhstan Kazakhstan 3 − 1 Alemanya Alemanya (6)
Pacific Coliseum, Vancouver, Canadà (dura interior) Canadà Canadà (7) 4 − 0 Letònia Letònia
Maaspoort Sports & Events, 's-Hertogenbosch, Països Baixos (terra batuda interior) Països Baixos Països Baixos 0 − 4 Espanya Espanya (8)
Radomskie Centrum Sportu, Radom, Polònia (dura interior) Polònia Polònia 4 − 0 Romania Romania (9)

Sector Àfrica/Europa[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits del Grup I del sector africano-europeu es van disputar entre l'11 i el 16 d'abril de 2022 sobre terra batuda en el MTA Tennis Academy d'Antalya (Turquia). Dividits en dos grups de cinc i sis equips, els dos primers més el guanyador d'una eliminatòria entre els dos segons classificats van ser els equips que van accedir a la fase classificatòria de la següent edició del torneig. El mateix cas pels dos últims de cada grup es van enfrontar en una eliminatòria creuada per decidir els dos perdedors van descendir al Grup II del sector Àfrica/Europa.[5]

Grup A
Sèrbia Sèrbia Hongria Hongria Turquia Turquia Estònia Estònia Dinamarca Dinamarca V − D Partits Pos.
Sèrbia Sèrbia (1) 1−2 2−1 2−1 2−1 3−1 7−5 2
Hongria Hongria 2−1 2−1 3−0 3−0 4−0 10−2 1
Turquia Turquia 1−2 1−2 2−1 2−1 2−2 6−6 3
Estònia Estònia 1−2 0−3 1−2 1−2 0−4 3−9 5
Dinamarca Dinamarca 1−2 0−3 1−2 2−1 1−3 4−8 4
Grup B
Suècia Suècia Croàcia Croàcia Àustria Àustria Bulgària Bulgària Eslovènia Eslovènia Geòrgia Geòrgia V − D Partits Pos.
Suècia Suècia (2) 0−3 1−2 0−3 2−1 3−0 2−3 6−9 5
Croàcia Croàcia 3−0 2−1 3−0 1−2 3−0 4−1 12−3 2
Àustria Àustria 2−1 1−2 2−1 1−2 3−0 3−2 9−6 3
Bulgària Bulgària 3−0 0−3 1−2 1−2 2−1 2−3 7−8 4
Eslovènia Eslovènia 1−2 2−1 2−1 2−1 2−1 4−1 9−6 1
Geòrgia Geòrgia 0−3 0−3 0−3 1−2 1−2 0−5 2−13 6
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens directe Hongria Hongria 2 − 1 Eslovènia Eslovènia
Ascens Sèrbia Sèrbia (1) 0 − 2 Croàcia Croàcia
Cinquè/Sisè Turquia Turquia 0 − 2 Àustria Àustria
Setè Bulgària Bulgària
Descens Dinamarca Dinamarca 2 − 1 Geòrgia Geòrgia
Estònia Estònia 1 − 2 Suècia Suècia (2)

Grup II[modifica]

Els partits del Grup II del sector africano-europeu es van disputar entre el 12 i el 15 d'abril de 2022 sobre pista dura interior a Vierumäki (Finlàndia). Dividits en un grup de tres i un de quatre equips, els dos primers dels grups es van enfrontar en una eliminatòria creuada, de forma que els dos vencedors van accedir a la fase classificatòria de la següent edició del torneig. El mateix cas pels tercers dels grups, on el perdedors més el quart classificat del grup de quatre, van descendir al Grup II del sector Àfrica/Europa.[6]

Grup A
Grècia Grècia Egipte Egipte Noruega Noruega V − D Partits Pos.
Grècia Grècia (1) 1−2 2−1 1−1 3−3 3
Egipte Egipte 2−1 1−2 1−1 3−3 2
Noruega Noruega 1−2 2−1 1−1 3−3 1
Grup B
Luxemburg Luxemburg Finlàndia Finlàndia Israel Israel Lituània Lituània V − D Partits Pos.
Luxemburg Luxemburg (2) 2−1 1−2 0−3 1−2 3−6 3
Finlàndia Finlàndia 1−2 1−2 0−3 0−3 2−7 4
Israel Israel 2−1 2−1 0−3 2−1 4−5 2
Lituània Lituània 3−0 3−0 3−0 3−0 9−0 1
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Noruega Noruega 2 − 1 Israel Israel
Egipte Egipte 2 − 1 Lituània Lituània
Descens Grècia Grècia 2 − 1 Luxemburg Luxemburg
Finlàndia Finlàndia

Grup III[modifica]

Els partits del Grup III del sector africano-europeu es van disputar en dos esdeveniments diferents, un disputat entre 7 i l'11 de juny de 2022 al Bellevue Tennis Club de Ulcinj (Montenegro) sobre terra batuda, i l'altre entre el 4 i el 9 de juliol de 2022 al Tennis Club Jug de Skopje (Macedònia del Nord) sobre terra batuda. En el primer esdeveniment hi van participar 16 països dividits en quatre grups de quatre països, on el primer classificat de cada grup va disputar el play-off de quatre equips per decidir l'equip que ascendia al Grup II del sector Àfrica/Europa. En el segon hi havia 17 països repartits en dos grups de quatre països i tres grups de tres, on els primers classificats de cada grup més tres segons van disputar el play-off de vuit equips per decidir l'equip que ascendia al grup II del sector Àfrica/Europa.[7]

Grup A (Ulcinj)
Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina Montenegro Montenegro Nigèria Nigèria V − D Partits Pos.
Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 2−0 3−0 2−0 5−0 1
Montenegro Montenegro 0−2 3−0 1−1 3−2 2
Nigèria Nigèria 0−3 0−3 0−2 0−6 3
Grup B (Ulcinj)
Algèria Algèria Cyprus Xipre Ghana Ghana Azerbaidjan Azerbaidjan V − D Partits Pos.
Algèria Algèria 2−1 3−0 3−0 3−0 8−1 1
Cyprus Xipre 1−2 3−0 3−0 2−1 7−2 2
Ghana Ghana 0−3 0−3 2−0 1−2 2−6 3
Azerbaidjan Azerbaidjan 0−3 0−3 0−2 0−3 0−8 4
Grup C (Ulcinj)
Marroc Marroc Moldàvia Moldàvia Armènia Armènia Maurici Maurici V − D Partits Pos.
Marroc Marroc 3−0 2−0 3−0 3−0 8−0 1
Moldàvia Moldàvia 0−3 2−1 2−0 2−1 4−4 2
Armènia Armènia 0−2 1−2 2−1 1−2 3−5 3
Maurici Maurici 0−3 0−2 1−2 0−3 1−7 4
Play-offs (Ulcinj)
Ronda Subronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Semifinals Marroc Marroc 2 − 0 Algèria Algèria
Promoció Bòsnia i Herzegovina Bòsnia i Hercegovina 2 − 0 Marroc Marroc
Quart/Sisè Semifinals Moldàvia Moldàvia 2 − 1 Cyprus Xipre
Quart/Cinquè Montenegro Montenegro 1 − 2 Moldàvia Moldàvia
Setè/Novè Semifinals Ghana Ghana 2 − 1 Nigèria Nigèria
Setè/Vuitè Armènia Armènia 2 − 1 Ghana Ghana
Desè/Onzè Azerbaidjan Azerbaidjan 0 − 2 Maurici Maurici

Sector Amèrica[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits del Grup I del sector americà es van disputar entre el 13 i el 16 d'abril de 2022 sobre pista dura en el Salinas Golf and Tennis Club de Salinas (Equador). Dividits en dos grups de quatre equips, els dos primers dels grups es van enfrontar en una eliminatòria creuada, de forma que els quatre vencedors van accedir a la fase classificatòria de la següent edició de la Copa Federació. El mateix cas pels últims dels quatre grups, on els dos perdedors van descendir al Grup II del sector Àfrica/Europa.[8]

Grup A
Brasil Brasil Argentina Argentina Colòmbia Colòmbia Guatemala Guatemala V − D Partits Pos.
Brasil Brasil (1) 2−1 3−0 3−0 3−0 8−1 1
Argentina Argentina 1−2 3−0 3−0 2−1 7−2 2
Colòmbia Colòmbia 0−3 0−3 3−0 1−2 3−6 3
Guatemala Guatemala 0−3 0−3 0−3 0−3 0−9 4
Grup B
Paraguai Paraguai Mèxic Mèxic Xile Xile Equador Equador V − D Partits Pos.
Paraguai Paraguai (2) 0−3 0−3 1−2 0−3 1−8 4
Mèxic Mèxic 3−0 2−1 3−0 3−0 8−1 1
Xile Xile 3−0 1−2 3−0 2−1 7−2 2
Equador Equador 2−1 0−3 0−3 1−2 2−7 3
Play-offs
Ronda Equip A Resultat Equip B
Ascens Brasil Brasil (1) 2 − 0 Xile Xile
Argentina Argentina 2 − 0 Mèxic Mèxic
Descens Colòmbia Colòmbia 2 − 0 Paraguai Paraguai (2)
Guatemala Guatemala 2 − 1 Equador Equador

Grup II[modifica]

  • Equips classificats:[9]

Sector Àsia/Oceania[modifica]

Grup I[modifica]

Els partits del Grup I del sector asiàtico-oceànic es van disputar entre el 12 i el 16 d'abril de 2022 sobre terra batuda en el MTA Tennis Academy d'Antalya (Turquia). Tots en un únic grup de sis equips, els dos primers classificats van accedir a la fase classificatòria de la següent edició del torneig, mentre que els dos darrers classificats van descendir al Grup II del sector Àsia/Oceania.[10]

Japó Japó República Popular de la Xina República Popular de la Xina Corea del Sud Corea del Sud Índia Índia Indonèsia Indonèsia Nova Zelanda Nova Zelanda V − D Partits Pos.
Japó Japó (1) 2−1 2−1 3−0 3−0 3−0 5−0 13−2 1
República Popular de la Xina República Popular de la Xina 1−2 2−1 3−0 3−0 3−0 4−1 12−3 2
Corea del Sud Corea del Sud 1−2 1−2 1−2 3−0 3−0 2−3 9−6 4
Índia Índia 0−3 0−3 2−1 2−1 2−1 3−2 6−9 3
Indonèsia Indonèsia 0−3 0−3 0−3 1−2 1−2 0−5 2−13 6
Nova Zelanda Nova Zelanda 0−3 0−3 0−3 1−2 2−1 1−4 3−12 5

Grup II[modifica]

  • Equips classificats:[11]

Referències[modifica]

  1. «Australia, USA Czech Rep set for home ties in 2022 Qualifiers» (en anglès). Billie Jean King Cup, 06-11-2021. [Consulta: 7 novembre 2021].
  2. «2022 > Qualifiers» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  3. El casino de Caesars Entertainment Corporation a Cherokee, a 52 km a l'oest d'Asheville, és el titular dels drets de denominació del lloc. Com que Caesars gestiona una apostes esportives per a apostes de tennis, l'ús del nom del casino infringeix les regulacions de la ITF sobre integritat esportiva. Com a tal, la ITF es referirà al lloc pel seu nom no comercial.
  4. «ITF statement: ITF suspends Russia and Belarus from international team competition» (en anglès). BillieJeanKingCup.com, 01-03-2022. [Consulta: 3 març 2022].
  5. «2022 > Grup I > Europa/Àfrica» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  6. «2022 > Grup II > Europa/Àfrica» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  7. «2022 > Grup III > Europa/Àfrica» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  8. «2022 > Grup I > Amèrica» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  9. «2022 > Grup II > Amèrica» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  10. «2022 > Grup I > Àsia/Oceania» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.
  11. «2022 > Grup II > Àsia/Oceania» (en anglès). BillieJeanKingCup.com.

Enllaços externs[modifica]