Llista de medallistes olímpics de ciclisme (homes)

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de ciclisme en categoria masculina:

Medallistes[modifica | modifica el codi]

Programa actual[modifica | modifica el codi]

Ciclisme en ruta[modifica | modifica el codi]

Ruta individual[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes Greece (1828-1978) A. Konstandinidis the German Empire August von Gödrich Regne Unit Edward Battell
1900–1920 No fou inclòs al programa olímpic
1924 París França A. Blanchonnet Bèlgica Henri Hoevenaers França Rene Hamel
1928–1932 No fou inclòs al programa olímpic
1936 Berlín França Robert Charpentier França Guy Lapebie Suïssa Ernst Nievergelt
1948 Londres França José Beyaert Països Baixos Gerrit Voorting Bèlgica Lode Wouters
1952 Hèlsinki Bèlgica André Noyelle Bèlgica Robert Grondelaers Alemanya Edi Ziegler
1956 Melbourne Itàlia Ercole Baldini França Arnaud Geyre Regne Unit Alan Jackson
1960 Roma Unió Soviètica Víktor Kapitónov Itàlia Livio Trape Bèlgica Willy Berghen
1964 Tòquio Itàlia Mario Zanin Dinamarca Kjell Rodian Bèlgica Walter Godefroot
1968 Ciutat de Mèxic Itàlia Pierfranco Vianelli Dinamarca Leif Mortensen Suècia Gösta Pettersson
1972 Munic Països Baixos Hennie Kuiper Austràlia Clyde Sefton No es concedí[1]
1976 Mont-real Suècia Bernt Johansson Itàlia Giuseppe Martinelli Polònia Mieczysław Nowicki
1980 Moscou Unió Soviètica S. Sukhoruchenkov Polònia Czesław Lang Unió Soviètica Yuri Barinov
1984 Los Angeles Estats Units Alexi Grewal Canadà Steve Bauer Noruega Dag Lauritzen
1988 Seül RDA Olaf Ludwig RFA Bernd Gröne RFA Christian Henn
1992 Barcelona Itàlia Fabio Casartelli Països Baixos Erik Dekker Letònia Dainis Ozols
1996 Atlanta Suïssa Pascal Richard Dinamarca Rolf Sørensen Regne Unit Max Sciandri
2000 Sydney Alemanya Jan Ullrich Kazakhstan Aleksandr Vinokúrov Alemanya Andreas Klöden
2004 Atenes Itàlia Paolo Bettini Portugal Sérgio Paulinho Bèlgica Axel Merckx
2008 Pequín Espanya Samuel Sánchez Suïssa Fabian Cancellara[2] Rússia Aleksandr Kólobnev
2012 Londres Kazakhstan Aleksandr Vinokúrov Colòmbia Rigoberto Urán Noruega Alexander Kristoff
Contrarellotge[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Sud-àfrica Rudolph Lewis Regne Unit Frederick Grubb Estats Units Carl Schutte
1920 Anvers Suècia Harry Stenqvist Sud-àfrica Henry Kaltenbrun França Fernand Canteloube
1924 París No fou inclòs al programa olímpic
1928 Amsterdam Dinamarca Henry Hansen Regne Unit Frank Southall Suècia Gösta Carlsson
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Attilio Pavesi Italy (1861-1946) Guglielmo Segato Suècia Bernhard Britz
1936–1992 No fou inclòs al programa olímpic
1996 Atlanta Espanya Miguel Indurain Espanya Abraham Olano Regne Unit Chris Boardman
2000 Sydney Rússia Viatxeslav Iekímov Alemanya Jan Ullrich sense concedir[3]
2004 Atenes Rússia Viatxeslav Iekímov[4] Estats Units Bobby Julich Austràlia Michael Rogers
2008 Pequín Suïssa Fabian Cancellara Suècia Gustav Erik Larsson Estats Units Levi Leipheimer
2012 Londres Regne Unit Bradley Wiggins Alemanya Tony Martin Regne Unit Chris Froome

Ciclisme en pista[modifica | modifica el codi]

Keirin[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney França Florian Rousseau Austràlia Gary Neiwand Alemanya Jens Fiedler
2004 Atenes Austràlia Ryan Bayley Espanya José Antonio Escuredo Austràlia Shane Kelly
2008 Pequín Regne Unit Chris Hoy Regne Unit Ross Edgar Japó Kiyofumi Nagai
2012 Londres Regne Unit Chris Hoy Alemanya Maximilian Levy Països Baixos Teun Mulder
Nova Zelanda Simon van Velthooven
Omnium[modifica | modifica el codi]
Games Or Argent Bronze
2012 Londres Dinamarca Lasse Norman Hansen França Bryan Coquard Regne Unit Ed Clancy
Persecució per equips[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1908 Londres Regne Unit Regne Unit
Benjamin Jones
Clarence Kingsbury
Leonard Meredith
Ernest Payne
the German Empire Alemanya
Max Götze
Rudolf Katzer
Hermann Martens
Karl Neumer
Canada-1868-Red Canadà
William Anderson
Walter Andrews
Frederick McCarthy
William Morton
1912 Estocolm No fou inclòs al programa olímpic
1920 Anvers Italy (1861-1946) Itàlia
Arnaldo Carli
Ruggero Ferrario
Franco Giorgetti
Primo Magnani
Regne Unit Regne Unit
Cyril Alden
Horace Johnson
William Stewart
Albert White
Sud-àfrica Sud-àfrica
Harry Goosen
Henry Kaltenbrun
William Smith
James Walker
1924 París Italy (1861-1946) Itàlia
Angelo de Martino
Alfredo Dinale
Aurelio Menegazzi
Francesco Zucchetti
Polònia Polònia
Józef Lange
Jan Lazarski
Tomasz Stankiewicz
Franciszek Szymczyk
Bèlgica Bèlgica
Jean van den Bosch
Léonard Daghelinckx
Henri Hoevenaers
Ferdinand Saive
1928 Amsterdam Italy (1861-1946) Itàlia
Giacomo Gaioni
Cesare Facciani
Mario Lusiani
Luigi Tasselli
Països Baixos Països Baixos
Janus Braspennincx
Piet van der Horst
Johannes Maas
Jan Pijnenburg
Regne Unit Regne Unit
George Southall
Harry Wyld
Leonard Wyld
Percy Wyld
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Itàlia
Nino Borsari
Marco Cimatti
Alberto Ghilardi
Paolo Pedretti
França França
Paul Chocque
Amédée Fournier
René Legrèves
Henri Mouillefarine
Regne Unit Regne Unit
William Harwell
Charles Holland
Ernest Johnson
Frank Southall
1936 Berlín França França
Robert Charpentier
Jean Goujon
Guy Lapébie
Roger Le Nizerhy
Italy (1861-1946) Itàlia
Bianco Bianchi
Mario Gentili
Armando Latini
Severino Rigoni
Regne Unit Regne Unit
Harry Hill
Ernest Johnson
Charles King
Ernest Mills
1948 Londres França França
Pierre Adam
Serge Blusson
Charles Coste
Fernand Decanali
Itàlia Itàlia
Arnaldo Benfenati
Guido Bernardi
Anselmo Citterio
Rino Pucci
Regne Unit Regne Unit
Robert Geldard
Tommy Godwin
David Ricketts
Wilfrid Waters
1952 Hèlsinki Itàlia Itàlia
Loris Campana
Mino de Rossi
Guido Messina
Marino Morettini
South Africa 1928-1994 Sud-àfrica
George Estman
Robert Fowler
Thomas Shardelow
Alfred Swift
Regne Unit Regne Unit
Donald Burgess
George Newberry
Alan Newton
Ronald Stretton
1956 Melbourne Itàlia Itàlia
Antonio Domenicali
Leandro Faggin
Franco Gandini
Valentino Gasparella
França França
Rene Bianchi
Jean Graczyk
Jean-Claude Lecante
Michel Vermeulin
Regne Unit Regne Unit
Donald Burgess
Michael Gambrill
John Geddes
Tom Simpson
1960 Roma Itàlia Itàlia
Luigi Arienti
Franco Testa
Mario Vallotto
Marino Vigna
Alemanya Alemanya
Bernd Barleben
Peter Gröning
Manfred Klieme
Siegfried Köhler
Unió Soviètica Unió Soviètica
Arnold Belgardt
Leonid Kolumbet
Stanislav Moskvin
Víktor Romanov
1964 Tòquio Alemanya Alemanya
Lothar Claesges
Karlheinz Henrichs
Karl Link
Ernst Streng
Itàlia Itàlia
Vincenzo Mantovani
Carlo Rancati
Luigi Roncaglia
Franco Testa
Països Baixos Països Baixos
Henk Cornelisse
Gerard Koel
Jaap Oudkerk
Cor Schuuring
1968 Ciutat de Mèxic Dinamarca Dinamarca
Gunnar Asmussen
Mogens Jensen
Per Lyngemark
Reno Olsen
RFA RFA
Udo Hempel
Karlheinz Henrichs
Jürgen Kissner
Karl Link
Itàlia Itàlia
Lorenzo Bosisio
Cipriano Chemello
Giorgio Morbiato
Luigi Roncaglia
1972 Munic RFA RFA
Günther Schumacher
Jürgen Colombo
Günter Haritz
Udo Hempel
República Democràtica Alemanya RDA
Uwe Unterwalder
Thomas Huschke
Heinz Richter
Herbert Richter
Regne Unit Regne Unit
William Moore
Michael Bennett
Ian Hallam
Ronald Keeble
1976 Mont-real RFA RFA
Peter Vonhof
Gregor Braun
Hans Lutz
Günther Schumacher
Unió Soviètica Unió Soviètica
Víktor Sokolov
Vladimir Osokin
Aleksandr Perov
Vitaly Petrakov
Regne Unit Regne Unit
Ian Hallam
Ian Banbury
Michael Bennett
Robin Croker
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Víktor Manakov
Valeri Movchan
Vladimir Osokin
Vitaly Petrakov
República Democràtica Alemanya RDA
Gerald Mortag
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Volker Winkler
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Teodor Černý
Martin Penc
Jiří Pokorný
lgor Sláma
1984 Los Angeles Austràlia Austràlia
Michael Grenda
Kevin Nichols
Michael Turtur
Dean Woods
Estats Units Estats Units
David Grylls
Steve Hegg
Patrick McDonough
Leonard Nitz
RFA RFA
Reinhard Alber
Rolf Gölz
Roland Günther
Michael Marx
1988 Seül Unió Soviètica Unió Soviètica
Viatxeslav Iekímov
Artūras Kasputis
Dmitry Nelyubin
Gintautas Umaras
Mindaugas Umaras (q)
República Democràtica Alemanya RDA
Carsten Wolf
Steffen Blochwitz
Roland Hennig
Dirk Meier
Uwe Preißler (q)
Austràlia Austràlia
Dean Woods
Brett Dutton
Wayne McCarny
Stephen McGlede
Scott McGrory (q)
1992 Barcelona Alemanya Alemanya
Stefan Steinweg
Andreas Walzer
Guido Fulst
Michael Glöckner
Jens Lehmann
Austràlia Austràlia
Stuart O'Grady
Brett Aitken
Stephen McGlede
Shaun O'Brien
Dinamarca Dinamarca
Jan Petersen
Michael Sandstød
Ken Frost
Jimmi Madsen
Klaus Nielsen
1996 Atlanta França França
Chistophe Capelle
Philippe Ermenault
Jean-Michel Monin
Francis Moreau
Rússia Rússia
Eduard Gritsun
Nikolai Kuznetsov
Aleksei Màrkov
Anton Chantyr
Austràlia Austràlia
Brett Aitken
Stuart O'Grady
Timothy O'Shannessey
Dean Woods
Bradley McGee (q)
2000 Sydney Alemanya Alemanya
Guido Fulst
Robert Bartko
Daniel Becke
Jens Lehmann
Olaf Pollack (q)
Ucraïna Ucraïna
Sergiy Chernyavsky
Sergiy Matveyev
Oleksandr Symonenko
Oleksandr Fedenko
Regne Unit Regne Unit
Paul Manning
Chris Newton
Bryan Steel
Bradley Wiggins
Rob Hayles (q)
Jonny Clay (q)
2004 Atenes Austràlia Austràlia
Graeme Brown
Brett Lancaster
Brad McGee
Luke Roberts
Peter Dawson (q)
Stephen Wooldridge (q)
Regne Unit Regne Unit
Steve Cummings
Rob Hayles
Paul Manning
Bradley Wiggins
Chris Newton (q)
Bryan Steel (q)
Espanya Espanya
Carlos Castaño
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Carlos Torrent
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Ed Clancy
Paul Manning
Geraint Thomas
Bradley Wiggins
Dinamarca Dinamarca
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Nicki Rasmussen
Michael Færk Christensen (q)
Nova Zelanda Nova Zelanda
Sam Bewley
Hayden Roulston
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough (q)
2012 Londres Regne Unit Regne Unit
Ed Clancy
Geraint Thomas
Steven Burke
Peter Kennaugh
Austràlia Austràlia
Jack Bobridge
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Nova Zelanda Nova Zelanda
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
Westley Gough (q)
Velocitat individual[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1896 Atenes França Paul Masson Greece (1828-1978) S. Nikolópulos França Leon Flameng
1900 París França Georges Taillandier França Fernand Sanz Estats Units John Henry Lake
1904 St. Louis No fou inclòs al programa olímpic
1908 Londres No es concediren medalles[5]
1912 Estocolm No fou inclòs al programa olímpic
1920 Anvers Països Baixos Maurice Peeters Regne Unit Horace Johnson Regne Unit Harry Ryan
1924 París França Lucien Michard Països Baixos Jacob Meijer França Jean Cugnot
1928 Amsterdam França Roger Beaufrand Països Baixos Antoine Mazairac Dinamarca Willy Hansen
1932 Los Angeles Països Baixos Jacobus van Egmond França Louis Chaillot Italy (1861-1946) Bruno Pellizzari
1936 Berlín Alemanya nazi Toni Merkens Països Baixos Arie van Vliet França Louis Chaillot
1948 Londres Itàlia Mario Ghella Regne Unit Reginald Harris Dinamarca Axel Schandorff
1952 Hèlsinki Itàlia Enzo Sacchi Austràlia Lionel Cox Alemanya Werner Potzernheim
1956 Melbourne França Michel Rousseau Itàlia Guglielmo Pesenti Austràlia Richard Ploog
1960 Roma Itàlia Sante Gaiardoni Bèlgica Leo Sterckx Itàlia Valentino Gasparella
1964 Tòquio Itàlia Giovanni Pettenella Itàlia Sergio Bianchetto França Daniel Morelon
1968 Ciutat de Mèxic França Daniel Morelon Itàlia Giordano Turrini França Pierre Trentin
1972 Munic França Daniel Morelon Austràlia John Nicholson Unió Soviètica Omar Pkhakadze
1976 Mont-real Txecoslovàquia Anton Tkat França Daniel Morelon RDA Hens-Jurgen Geschke
1980 Moscou RDA Lutz Hesslich França Yave Cahard Unió Soviètica Sergei Kopylov
1984 Los Angeles Estats Units Mark Gorski Estats Units Nelson Vails Japó Tsutomu Sakamoto
1988 Seül RDA Lutz Hesslich Unió Soviètica Nikolai Kovsh Austràlia Gary Neiwand
1992 Barcelona Alemanya Jens Fiedler Austràlia Gary Neiwand Canadà Curt Harnett
1996 Atlanta Alemanya Jens Fiedler Estats Units Marty Nothstein Canadà Curt Harnett
2000 Sydney Estats Units Marty Nothstein França Florian Rousseau Alemanya Jens Fiedler
2004 Atenes Austràlia Ryan Bayley Països Baixos Theo Bos Alemanya Rene Wolff
2008 Pequín Regne Unit Chris Hoy Regne Unit Jason Kenny França Mickaël Bourgain
2012 Londres Regne Unit Jason Kenny França Grégory Baugé Austràlia Shane Perkins
Velocitat per equips[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney França França
Florian Rousseau
Arnaud Tournant
Laurent Gané
Regne Unit Regne Unit
Chris Hoy
Craig MacLean
Jason Queally
Austràlia Austràlia
Gary Neiwand
Sean Eadie
Darryn Hill
2004 Atenes Alemanya Alemanya
Jens Fiedler
Stefan Nimke
René Wolff
Japó Japó
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
França França
Mickaël Bourgain
Laurent Gané
Arnaud Tournant
2008 Pequín Regne Unit Regne Unit
Chris Hoy
Jason Kenny
Jamie Staff
França França
Grégory Bauge
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
Mickaël Bourgain (q)
Alemanya Alemanya
Rene Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke
2012 Londres Regne Unit Regne Unit
Philip Hindes
Chris Hoy
Jason Kenny
França França
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Kévin Sireau
Alemanya Alemanya
René Enders
Maximilian Levy
Robert Förstemann

Ciclisme de muntanya[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
1996 Atlanta Països Baixos Bart Brentjens Suïssa Thomas Frischknecht França Miguel Martinez
2000 Sydney França Miguel Martinez Bèlgica Filip Meirhaeghe Suïssa Christoph Sauser
2004 Atenes França Julien Absalon Espanya José Antonio Hermida Països Baixos Bart Brentjens
2008 Pequín França Julien Absalon França Jean-Christophe Péraud Suïssa Nino Schurter
2012 Londres Txèquia Jaroslav Kulhavý Suïssa Nino Schurter Itàlia Marco Aurelio Fontana

BMX[modifica | modifica el codi]

Edició Or Argent Bronze
2008 Pequín Letònia Māris Štrombergs Estats Units Mike Day Estats Units Donny Robinson
2012 Londres Letònia Māris Štrombergs Austràlia Sam Willoughby Colòmbia Carlos Oquendo

Programa eliminat[modifica | modifica el codi]

Ciclisme en ruta[modifica | modifica el codi]

Ruta per equips[modifica | modifica el codi]
Entre 1912 i 1932 aquesta competició es va decidir en el temps agregat dels tres pilots més ràpids de cada país, els quals havien competit en una carrera individual.
Edició Or Argent Bronze
1912 Estocolm Suècia Suècia
Erik Friborg
Ragnar Malm
Axel Persson
Algot Lönn
Regne Unit Regne Unit
Frederick Grubb
Leonard Meredith
Charles Moss
William Hammond
Estats Units Estats Units
Carl Schutte
Alvin Loftes
Albert Krushel
Walter Martin
1920 Anvers França França
Achille Souchard
Fernand Canteloube
Georges Detreille
Marcel Gobillot
Suècia Suècia
Harry Stenqvist
Sigfrid Lundberg
Ragnar Malm
Axel Persson
Bèlgica Bèlgica
Albert Wyckmans
Albert De Bunné
Jean Janssens
André Vercruysse
1924 París França França
Armand Blanchonnet
René Hamel
Georges Wambst
Bèlgica Bèlgica
Henri Hoevenaers
Alphonse Parfondry
Jean van den Bosch
Suècia Suècia
Gunnar Sköld
Erik Bohlin
Ragnar Malm
1928 Amsterdam Dinamarca Dinamarca
Henry Hansen
Orla Jørgensen
Leo Nielsen
Regne Unit Regne Unit
Jack Lauterwasser
John Middleton
Frank Southall
Suècia Suècia
Gösta Carlsson
Erik Jansson
Georg Johnsson
1932 Los Angeles Italy (1861-1946) Itàlia
Giuseppe Olmo
Attilio Pavesi
Guglielmo Segato
Dinamarca Dinamarca
Henry Hansen
Leo Nielsen
Frode Sørensen
Suècia Suècia
Arne Berg
Bernhard Britz
Sven Höglund
1936 Berlín França França
Robert Charpentier
Robert Dorgebray
Guy Lapébie
Suïssa Suïssa
Edgar Buchwalder
Ernst Nievergelt
Kurt Ott
Bèlgica Bèlgica
Auguste Garrebeek
Armand Putzeys
François Vandermotte
1948 Londres Bèlgica Bèlgica
Léon Delathouwer
Eugène van Roosbroeck
Lode Wouters
Regne Unit Regne Unit
Robert John Maitland
Ian Scott
Gordon Thomas
França França
José Beyaert
Jacques Dupont
Alain Moineau
1952 Hèlsinki Bèlgica Bèlgica
Robert Grondelaers
André Noyelle
Lucien Victor
Itàlia Itàlia
Dino Bruni
Gianni Ghidini
Vincenzo Zucconelli
França França
Jacques Anquetil
Claude Rouer
Alfred Tonello
1956 Melbourne França França
Arnaud Geyre
Maurice Moucheraud
Michel Vermeulin
Regne Unit Regne Unit
Arthur Brittain
William Holmes
Alan Jackson
Alemanya Alemanya
Reinhold Pommer
Gustav-Adolf Schur
Horst Tüller
Contrarellotge per equips[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1960 Roma Itàlia Itàlia
Livio Trapè
Antonio Bailetti
Ottavio Cogliati
Giacomo Fornoni
Alemanya Alemanya
Gustav-Adolf Schur
Egon Adler
Erich Hagen
Günter Lörke
Unió Soviètica Unió Soviètica
Aleksei Petrov
Víktor Kapitónov
Yevgeny Klevtsov
Iury Mélikhov
1964 Tòquio Països Baixos Països Baixos
Bart Zoet
Evert Dolman
Gerben Karstens
Jan Pieterse
Itàlia Itàlia
Ferruccio Manza
Severino Andreoli
Luciano Dalla Bona
Pietro Guerra
Suècia Suècia
Sture Pettersson
Sven Hamrin
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
1968 Ciutat de Mèxic Països Baixos Països Baixos
Joop Zoetemelk
Fedor den Hertog
Jan Krekels
René Pijnen
Suècia Suècia
Sture Pettersson
Tomas Pettersson
Erik Pettersson
Gösta Pettersson
Itàlia Itàlia
Pierfranco Vianelli
Giovanni Bramucci
Vittorio Marcelli
Mauro Simonetti
1972 Munic Unió Soviètica Unió Soviètica
Valeri Iardi
Guennadi Kómnatov
Valeri Likhachov
Borís Xúkhov
Polònia Polònia
Ryszard Szurkowski
Edward Barcik
Lucjan Lis
Stanisław Szozda
No es concedí[6]
1976 Mont-real Unió Soviètica Unió Soviètica
Aavo Pikkuus
Valeri Chaplygin
Anatoly Chukanov
Vladimir Kaminsky
Polònia Polònia
Ryszard Szurkowski
Tadeusz Mytnik
Mieczysław Nowicki
Stanisław Szozda
Dinamarca Dinamarca
Jørn Lund
Verner Blaudzun
Gert Frank
Jørgen Hansen
1980 Moscou Unió Soviètica Unió Soviètica
Yury Kashirin
Oleg Logvin
Sergei Shelpakov
Anatoly Yarkin
República Democràtica Alemanya RDA
Falk Boden
Bernd Drogan
Olaf Ludwig
Hans-Joachim Hartnick
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Boríslav Assenov
Venelin Khoubenov
Yordan Pentchev
Nentcha Staikov
1984 Los Angeles Itàlia Itàlia
Marcello Bartalini
Marco Giovannetti
Eros Poli
Claudio Vandelli
Suïssa Suïssa
Alfred Achermann
Richard Trinkler
Laurent Vial
Benno Wiss
Estats Units Estats Units
Ron Kiefel
Clarence Knickman
Davis Phinney
Andrew Weaver
1988 Seül República Democràtica Alemanya RDA
Jan Schur
Uwe Ampler
Mario Kummer
Maik Landsmann
Polònia Polònia
Andrzej Sypytkowski
Joachim Halupczok
Zenon Jaskula
Marek Lesniewski
Suècia Suècia
Michel Lafis
Anders Jarl
Björn Johansson
Jan Karlsson
1992 Barcelona Alemanya Alemanya
Michael Rich
Bernd Dittert
Christian Meyer
Uwe Peschel
Itàlia Itàlia
Andrea Peron
Flavio Anastasia
Luca Colombo
Gianfranco Contri
França França
Jean-Louis Harel
Hervé Boussard
Didier Faivre-Pierret
Philippe Gaumont

Ciclisme en pista[modifica | modifica el codi]

Proves entre 1896–1908[modifica | modifica el codi]

Durant els quatre primers Jocs Olímpics les proves de ciclisme en pista es van celebrar sobre diferents distàncies que van ser disputades en un o dos Jocs.

Prova 1896 1900 1904 1908 Or Argent Bronze
333 m França Paul Masson Greece (1828-1978) S. Nikolópulos the Habsburg Monarchy Adolf Schmal
1/4 de milla Estats Units Marcus Hurley Estats Units Burton Downing Estats Units Teddy Billington
1/3 de milla Estats Units Marcus Hurley Estats Units Burton Downing Estats Units Teddy Billington
660 iardes Regne Unit Victor Johnson França Émile Demangel the German Empire Karl Neumer
1/2 milla Estats Units Marcus Hurley Estats Units Teddy Billington Estats Units Burton Downing
1 milla Estats Units Marcus Hurley Estats Units Burton Downing Estats Units Teddy Billington
2 milles Estats Units Burton Downing Estats Units Oscar Goerke Estats Units Marcus Hurley
5 km Regne Unit Benjamin Jones França Maurice Schilles França André Auffray
2 milles Estats Units Charles Schlee Estats Units George E. Wiley Estats Units Arthur F. Andrews
10 km França Paul Masson França Léon Flameng the Habsburg Monarchy Adolf Schmal
20 km Regne Unit C. Kingsbury Regne Unit Benjamin Jones Bèlgica Joseph Werbrouc
25 km França Louis Bastien França Louis Hildebrand França Auguste Daumain
25 milles Estats Units Burton Downing Estats Units Arthur F. Andrews Estats Units George E. Wiley
100 km França Léon Flameng Greece (1828-1978) Georgios Koletis No es concedí
Regne Unit Charles Bartlett Regne Unit Charles Denny França Octave Lapize
12 hores the Habsburg Monarchy Adolf Schmal Regne Unit Frank Keeping No es concedí
50 km[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1920 Anvers Bèlgica Henry George Regne Unit Cyril Alden Països Baixos Piet Ikelaar
1924 París Països Baixos Ko Willems Regne Unit Cyril Alden Regne Unit Harry Wyld
Tàndem[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1908 Londres França França
Andre Auffray
Maurice Schilles
Regne Unit Regne Unit
Frederick Hamlin
Horace Johnson
Regne Unit Regne Unit
Colin Brooks
Walter Isaacs
1912 Stockholm No fou inclòs al programa olímpic
1920 Anvers Regne Unit Regne Unit
Thomas Lance
Harry Ryan
Sud-àfrica Sud-àfrica
William Smith
James Walker
Països Baixos Països Baixos
Frans de Vreng
Piet Ikelaar
1924 París França França
Lucien Choury
Jean Cugnot
Dinamarca Dinamarca
Edmund Hansen
Willy Hansen
Països Baixos Països Baixos
Gerard Drakestein
Maurice Peeters
1928 Amsterdam Països Baixos Països Baixos
Bernhard Leene
Daan van Dijk
Regne Unit Regne Unit
Ernest Chambers
John Sibbit
Alemanya Alemanya
Hans Bernhardt
Karl Köther
1932 Los Angeles França França
Louis Chaillot
Maurice Perrin
Regne Unit Regne Unit
Ernest Chambers
Stanley Chambers
Dinamarca Dinamarca
Harald Christensen
Willy Gervin
1936 Berlín Alemanya nazi Alemanya
Ernst Ihbe
Carl Lorenz
Països Baixos Països Baixos
Bernhard Leene
Hendrik Ooms
França França
Pierre Georget
Georges Maton
1948 Londres Itàlia Itàlia
Renato Perona
Ferdinando Teruzzi
Regne Unit Regne Unit
Alan Bannister
Reginald Harris
França França
Gaston Dron
René Faye
1952 Hèlsinki Austràlia Austràlia
Lionel Cox
Russell Mockridge
South Africa 1928-1994 Sud-àfrica
Raymond Robinson
Thomas Shardelow
Itàlia Itàlia
Antonio Maspes
Cesare Pinarello
1956 Melbourne Austràlia Austràlia
Joey Browne
Tony Marchant
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
Ladislav Foucek
Václav Machek
Itàlia Itàlia
Giuseppe Ogna
Cesare Pinarello
1960 Roma Itàlia Itàlia
Giuseppe Beghetto
Sergio Bianchetto
Alemanya Alemanya
Jürgen Simon
Lothar Stäber
Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Leonov
Borís Vasilyev
1964 Tòquio Itàlia Itàlia
Sergio Bianchetto
Angelo Damiano
Unió Soviètica Unió Soviètica
Imants Bodnieks
Víktor Logunov
Alemanya Alemanya
Willi Fuggerer
Klaus Kobusch
1968 Ciutat de Mèxic França França
Daniel Morelon
Pierre Trentin
Països Baixos Països Baixos
Leijn Loevesijn
Jan Jansen
Bèlgica Bèlgica
Daniel Goens
Robert van Lancker
1972 Munic Unió Soviètica Unió Soviètica
Vladimir Semenets
Igor Tselovalnykov
República Democràtica Alemanya RDA
Jürgen Geschke
Werner Otto
Polònia Polònia
Andrzej Bek
Benedykt Kocot
Quilòmetre contrarellotge[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1928 Amsterdam Dinamarca Willy Hansen Països Baixos Gerard Drakestein Austràlia Dunc Gray
1932 Los Angeles Austràlia Dunc Gray Països Baixos Jacobus Egmond França Charles Rampbelberg
1936 Berlín Països Baixos Arie van Vliet França Pierre Georget Alemanya nazi Rudolf Karsch
1948 Londres França Jacques Dupont Bèlgica Pierre Nihant Regne Unit Tommy Godwin
1952 Hèlsinki Austràlia Russell Mockridge Itàlia Marino Morettini South Africa 1928-1994 Raymond Robinson
1956 Melbourne Itàlia Leandro Faggin Txecoslovàquia Ladislav Foucek South Africa 1928-1994 Alfred Swift
1960 Roma Itàlia Sante Gaiardoni Alemanya Dieter Gieseler Unió Soviètica Rostislav Vargashkin
1964 Tòquio Bèlgica Patrick Sercu Itàlia Giovanni Pettenella França Pierre Trentin
1968 Ciutat de Mèxic França Pierre Trentin Dinamarca Niels Fredborg Polònia Janusz Kierzkowsk
1972 Munic Dinamarca Niels Fredborg Austràlia Daniel Clark RDA Jürgen Schütze
1976 Mont-real RDA Klaus-Jürgen Grünke Bèlgica Michel Vaarten Dinamarca Niels Fredborg
1980 Moscou Dinamarca Lothar Thoms Unió Soviètica Aleksandr Panfilov Jamaica David Weller
1984 Los Angeles RFA Fredy Schmidtke Canadà Curtis Harnett França Fabrice Colas
1988 Seül Unió Soviètica Aleksandr Kirichenko Austràlia Martin Vinnicombe RFA Robert Lechner
1992 Barcelona Espanya José Manuel Moreno Austràlia Shane Kelly Estats Units Erin Hartwell
1996 Atlanta França Florian Rousseau Estats Units Erin Hartwell Japó Takanobu Jumonji
2000 Sydney Regne Unit Jason Queally Alemanya Stefan Nimke Austràlia Shane Kelly
2004 Atenes Regne Unit Chris Hoy França Arnaud Tournant Alemanya Stefan Nimke
Madison[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
2000 Sydney Austràlia Austràlia
Brett Aitken
Scott McGrory
Bèlgica Bèlgica
Etienne De Wilde
Matthew Gilmore
Itàlia Itàlia
Silvio Martinello
Marco Villa
2004 Atenes Austràlia Austràlia
Graeme Brown
Stuart O'Grady
Suïssa Suïssa
Franco Marvulli
Bruno Risi
Regne Unit Regne Unit
Rob Hayles
Bradley Wiggins
2008 Pequín Argentina Argentina
Juan Curuchet
Walter Pérez
Espanya Espanya
Joan Llaneras
Antoni Tauler
Rússia Rússia
Mikhaïl Ignàtiev
Aleksei Màrkov
Puntuació[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1984 Los Angeles Bèlgica Roger Ilegems RFA Uwe Messerschmidt Mèxic José Youshimatz
1988 Seül Dinamarca Dan Frost Països Baixos Leo Peelen Unió Soviètica Marat Ganeyev
1992 Barcelona Itàlia Giovanni Lombardi Països Baixos Léon van Bon Bèlgica Cédric Mathy
1996 Atlanta Itàlia Silvio Martinello Canadà Brian Walton Austràlia Stuart O'Grady
2000 Sydney Espanya Joan Llaneras Uruguai Milton Wynants Rússia Aleksei Màrkov
2004 Atenes Rússia Mikhaïl Ignàtiev Espanya Joan Llaneras Alemanya Guido Fulst
2008 Pequín Espanya Joan Llaneras Alemanya Roger Kluge Regne Unit Chris Newton
Persecució individual[modifica | modifica el codi]
Edició Or Argent Bronze
1964 Tòquio Txecoslovàquia Jiří Daler Itàlia Giorgio Ursi Dinamarca Preben Esaksson
1968 Ciutat de Mèxic França Daniel Rebillard Dinamarca Mogens Frey Jensen Suïssa Xaver Kurmann
1972 Munic Noruega Knut Knudsen Suïssa Xaver Kurmann RFA Hans Lutz
1976 Mont-real RFA Gregor Braun Països Baixos Herman Ponsteen RDA Thomas Huschke
1980 Moscou Suïssa Robert Dill-Bundi França Alain Bondue Dinamarca Hans-Henrik Orsted
1984 Los Angeles Estats Units Steve Hegg RFA Rolf Golz Estats Units Leonard Nitz
1988 Seül Unió Soviètica Gintautas Umaras Austràlia Dean Woods RDA Bernd Dittert
1992 Barcelona Regne Unit Chris Boardman Alemanya Jens Lehmann Nova Zelanda Gary Anderson
1996 Atlanta Itàlia Andrea Collinelli França Phillippe Ernenault Austràlia Bradley McGee
2000 Sydney Alemanya Robert Bartko Alemanya Jens Lehmann Austràlia Bradley McGee
2004 Atenes Regne Unit Bradley Wiggins Austràlia Bradley McGee Espanya Sergi Escobar
2008 Pequín Regne Unit Bradley Wiggins Nova Zelanda Hayden Roulston Regne Unit Steven Burke

Notes[modifica | modifica el codi]

  1. El tercer classificat, l'espanyol Jaime Huelamo, fou desqualificat després d'haver donat positiu en el test antidopatge per coramina. El quart classificat, el neozelandès Bruce Biddle, no fou guardonat amb el bronze per no haver passat el test antidopatge.
  2. En un principi el segon classificat, fou l'italià Davide Rebellin, però l'any 2009 fou desqualificat pel COI després del positiu en dopatge.
  3. Originalment la medalla de bronze fou guanyada pel corredor nord-americà Lance Armstrong. El gener de 2013, però, fou desposseït de la medalla per part del Comitè Olímpic internacional a conseqüència del seu dopatge. El Comitè Olímpic Internacional retira la medalla de bronze dels Jocs Olímpics de Sydney a Armstrong, però no li atorga guanyador
  4. Originalment la medalla d'or fou guanyada pel corredor nord-americà Tyler Hamilton. L'agost de 2012, però, fou desposseït de la medalla per part del Comitè Olímpic internacional a conseqüència del seu dopatge. IOC strips Hamilton of Athens gold
  5. En aquesta edició no s'atorgaren medalles ja que tots els participaren sobrepassaren el límit de temps establert pels organitzadors.
  6. El neerlandès Aad van der Hoeck fou desqualificat per donar positiu en el test antiopatge per coramina, sent desqualificat així mateix tot l'equip dels Països Baixos. L'equip belga, que finalitzà en quarta posició, no fou guardonat amb el bronze per no haver passat el test antidopatge.

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]