Vés al contingut

Selecció de futbol d'Eslovènia

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Selecció de futbol d'Eslovènia
Bandera de Selecció de futbol d'Eslovènia
AssociacióAssociació de Futbol d'Eslovènia
ConfederacióUEFA
SeleccionadorSlaviša Stojanovič (2011-)
CapitàRobert Koren
Més participacionsZlatko Zahovic (80)
Màxim golejadorZlatko Zahovic (35)
EstadiEstadi Ljudski vrt Modifica el valor a Wikidata
Codi FIFASVN Modifica el valor a Wikidata
Classificació FIFA128 Modifica el valor a Wikidata

La selecció de futbol d'Eslovènia és l'equip nacional de futbol d'Eslovènia i és controlat per l'Associació de Futbol d'Eslovènia. Van jugar el seu primer partit el 1992 després de l'escissió de la República Federal Socialista de Iugoslàvia el 1991. Abans d'això, els jugadors eslovens va jugar per l'equip de futbol nacional de Iugoslàvia.

Eslovènia es va classificar per sorpresa per l'Eurocopa 2000, quan va derrotar Ucraïna en un desempat. Van derrotar alguns caps de sèrie durant el torneig, com Iugoslàvia i Noruega, i perdent només a Espanya 2-1. Eslovènia va aconseguir un altre gran èxit dos anys més tard, la qualificació per a la Copa del Món de 2002, aquesta vegada derrotant Romania en un desempat. No van perdre un partit en tota la seva campanya de classificació, amb un registre de sis victòries i sis empats. No obstant això, no li va anar tan bé a la fase final, ja que van quedar eliminats a primera ronda.

Tot i no classificar-se pel Mundial 2006, van ser l'únic equip que va vèncer a Itàlia en el seu camí a guanyar el torneig amb una victòria 1-0 en el seu propi terreny. No va ser l'única vegada que va evitar la derrota contra l'equip italià - el 1995 van empatar 1-1 en la fase de classificació per l'Eurocopa 1996. El novembre de 2009, Eslovènia va vèncer a Rússia en un desempat per aconseguir un lloc en la Copa del Món FIFA 2010.

Història

[modifica]

Equip

[modifica]

Seleccionador: Eslovènia Matjaž Kek

Dorsal Posició Jugador Data de naixement/edat Partits Gols Club
1 PO Samir Handanovič 14 de juliol de 1984 (1984-07-14) (42 anys) 42 0 Itàlia Udinese
12 PO Jasmin Handanovič 28 de gener de 1978 (1978-01-28) (48 anys) 3 0 Itàlia Mantova
16 PO Aleksander Šeliga 1 de febrer de 1980 (1980-02-01) (46 anys) 1 0 Països Baixos Sparta Rotterdam
2 DEF Mišo Brečko 1 de maig de 1984 (1984-05-01) (42 anys) 34 0 Alemanya Köln
5 DEF Boštjan Cesar 9 de juliol de 1982 (1982-07-09) (44 anys) 45 3 Itàlia Chievo
4 DEF Marko Šuler 9 de març de 1983 (1983-03-09) (43 anys) 20 2 Bèlgica Gent
13 DEF Bojan Jokić 17 de maig de 1986 (1986-05-17) (40 anys) 37 1 Itàlia Chievo
22 DEF Matej Mavrič 29 de gener de 1979 (1979-01-29) (47 anys) 32 1 Àustria Kapfenberger SV
6 DEF Branko Ilič 6 de febrer de 1983 (1983-02-06) (43 anys) 37 0 Rússia Lokomotiv Moscow
19 DEF Suad Filekovič 16 de setembre de 1978 (1978-09-16) (48 anys) 14 0 Eslovènia Maribor
3 DEF Elvedin Džinič 25 d'agost de 1985 (1985-08-25) (41 anys) 0 0 Eslovènia Maribor
8 MC Robert Koren Capità 20 de setembre de 1980 (1980-09-20) (46 anys) 49 5 Plantilla:Country data - Sense equip
18 MC Aleksander Radosavljevič 25 d'abril de 1979 (1979-04-25) (47 anys) 18 1 Grècia Larissa
17 MC Andraž Kirm 6 de setembre de 1984 (1984-09-06) (42 anys) 29 3 Polònia Wisła Kraków
21 MC Dalibor Stevanovič 27 de setembre de 1984 (1984-09-27) (42 anys) 15 1 Països Baixos Vitesse
20 MC Andrej Komac 4 de desembre de 1979 (1979-12-04) (46 anys) 43 0 Israel Maccabi Tel Aviv
15 MC Rene Krhin 21 de maig de 1990 (1990-05-21) (36 anys) 4 0 Itàlia Internazionale
11 DA Milivoje Novakovič 18 de maig de 1979 (1979-05-18) (47 anys) 41 16 Alemanya Köln
14 DA Zlatko Dedič 10 de maig de 1984 (1984-05-10) (42 anys) 27 3 Alemanya Bochum
10 DA Valter Birsa 7 d'agost de 1986 (1986-08-07) (40 anys) 37 3 França Auxerre
7 DA Nejc Pečnik 3 de gener de 1986 (1986-01-03) (40 anys) 10 2 Portugal Nacional
9 DA Zlatan Ljubijankič 15 de desembre de 1983 (1983-12-15) (42 anys) 20 5 Bèlgica Gent
23 DA Tim Matavž 13 de gener de 1989 (1989-01-13) (37 anys) 2 0 Països Baixos Groningen

Classificació

[modifica]
Equip Pts PJ PG PE PP GF GC Dif
Eslovàquia Eslovàquia 22107122210+12
Eslovènia Eslovènia 2010622184+14
República Txeca República Txeca 1610442176+11
Irlanda del Nord Irlanda del Nord 1510433139+4
Polònia Polònia 11103251914+5
San Marino San Marino 0100010147-46


6 de setembre de 2008 Wrocław Polònia Polònia 1:1 (1:1) Eslovènia Eslovènia
10 de setembre de 2008 Maribor Eslovènia Eslovènia 2:1 (1:0) Eslovàquia Eslovàquia
11 d'octubre de 2008 Maribor Eslovènia Eslovènia 2:0 (0:0) Irlanda del Nord Irlanda del Nord
15 d'octubre de 2008 Teplice República Txeca República Txeca 1:0 (0:0) Eslovènia Eslovènia
28 de març de 2009 Maribor Eslovènia Eslovènia 0:0 República Txeca República Txeca
1 d'abril de 2009 Belfast Irlanda del Nord Irlanda del Nord 1:0 (0:0) Eslovènia Eslovènia
12 d'agost de 2009 Maribor Eslovènia Eslovènia 5:0 (2:0) San Marino San Marino
9 de setembre de 2009 Maribor Eslovènia Eslovènia 3:0 (2:0) Polònia Polònia
10 d'octubre de 2009 Bratislava Eslovàquia Eslovàquia 0:2 (0:0) Eslovènia Eslovènia
14 d'octubre de 2009 Serravalle San Marino San Marino 0:3 (0:1) Eslovènia Eslovènia

Fase de repesca

[modifica]
Rússia Rússia 2 – 1 Eslovènia Eslovènia
Bilialetdínov Gol 40' Gol 52' Fitxa Pečnik Gol 88'
Eslovènia Eslovènia 1 - 0 Rússia Rússia
Dedič Gol 44' Fitxa

Eslovènia es classifica per la Copa del Món 2010

Fase final del Mundial 2010 - Grup C

[modifica]
Equip PJ PG PE PP GF GC Dif Punts
Estats Units Estats Units 312043+15
Anglaterra Anglaterra 312021+15
Eslovènia Eslovènia 31113304
Algèria Algèria 301202-21

Annex: Copa del Món de Futbol 2010 - Grup C

Algèria Algèria 0 - 1 (0 - 0) Eslovènia Eslovènia
Koren Gol 79'

Eslovènia Eslovènia 2 - 2 (2 - 0) Estats Units Estats Units
Birsa Gol 13'
Ljubijankič Gol 42'
Donovan Gol 48'
Bradley Gol 82'

Fase classificatòria

[modifica]
Equip J V E D GF GC GD Pts
Itàlia Itàlia 10820202+1826
Estònia Estònia 105141514+116
Sèrbia Sèrbia 104331312+115
Eslovènia Eslovènia 10424117+414
Irlanda del Nord Irlanda del Nord 10235913-49
Illes Fèroe Illes Fèroe 10118626-204

Estadístiques

[modifica]
  • Participacions en Copes del Món: 2
  • Primera Copa del Món: 2002
  • Millor resultat en la Copa del Món: Primera fase (2002 i 2010)
  • Participacions en Eurocopes: 1
  • Primera Eurocopa: 2000
  • Millor resultat en l'Eurocopa: Primera fase (2000)
  • Participacions olímpiques: 0
  • Primers Jocs Olímpics: Sense participació
  • Millor resultat olímpic: Sense participació
  • Primer partit
  • Principal victòria
  • Principal derrota

Partits jugats

[modifica]
# Nom Carrera Partits Gols
1Boštjan Cesar2003–201810110
2Bojan Jokić2006–1001
3Valter Birsa2006–2018907
4Samir Handanović2004–2015810
5Zlatko Zahovič1992–20048035
Milivoje Novaković2006–20178032
7Mišo Brečko2004–2015770
8Aleš Čeh1992–2002741
Milenko Ačimovič1998–20077413
10Andraž Kirm2007–2016716
Džoni Novak1992–2002713
Última actualització: 31 de desembre de 2019. Les estadístiques només inclouen els partits oficials FIFA.

Màxims golejadors

[modifica]
# Nom Carrera Partits jugats Gols Gols per partit
1Zlatko Zahovič1992–200480350.44
2Milivoje Novakovič2006–201741160.39
3Sašo Udovič1992–200042160.38
4Ermin Šiljak1994–200548140.29
5Milenko Ačimovič1998–200774130.18
6Tim Matavž2010–38110.29
7Primož Gliha1992–199828100.36
Boštjan Cesar2003–2018101100.10
9Josip Iličić2010–6590.14
10Zlatko Dedić2004–20134980.16
Milan Osterc1997–20024480.18
Última actualització: 31 de desembre de 2019. Les estadístiques només inclouen els partits oficials FIFA.

Seleccionadors

[modifica]
Nom Carrera Jugats Guanyats Empatats Perduts Victòries % Empats % Derrotes % Aclariments
Bojan Prašnikar 1991–1993 4 1 2 1 25.00 50.00 25.00
Zdenko Verdenik 1994–1997 32 10 8 14 31.25 25.00 43.75
Bojan Prašnikar 1998 5 1 1 3 20.00 20.00 60.00
Srečko Katanec 1998–2002 47 18 16 13 38.30 34.00 27.70 Eurocopa 2000; Mundial 2002
Bojan Prašnikar 2002–2004 16 6 3 7 37.50 18.75 43.75 Classificació Eurocopa 2004
Branko Oblak 2004–2006 23 6 7 10 26.10 30.40 43.50
Matjaž Kek 2007–2011 35 14 6 15 40.00 17.14 42.86 Mundial 2010
Slaviša Stojanovič2011–2012922522.2222.2255.56
Srečko Katanec2013–2017421671938.1016.6645.23
Tomaž Kavčič2017–2018711514.2914.2971.43
Igor Benedejčič2018202000.00100.0000.00
Matjaž Kek2018–522140.0040.0020.00
Última actualització: 31 de desembre de 2019. Les estadístiques només inclouen els partits oficials FIFA.

Estadística de partits jugats a Eslovènia

[modifica]
Estadi Ciutat Jugats Guanyats Empatats Perduts GF GC Victòries % Empats % Derrotes %
Bežigrad Ljubljana 29 15 6 8 48 34 51.70 20.70 27.60
Ljudski vrt Maribor 16 10 2 4 34 16 62.50 12.50 25.00
Arena Petrol Celje 16 5 3 8 15 19 31.25 18.75 50.00
Fazanerija Murska Sobota 2 1 0 1 3 4 50.00 0 50.00
Športni park Nova Gorica 2 0 0 2 2 7 0 0 100
Bonifika Koper 1 0 0 1 0 2 0 0 100
Športni park Domžale 1 1 0 0 1 0 100 0 0
Športni center Kranj 1 0 0 1 1 4 0 0 100
Totals683211251058647.0616.1836.76
Última actualització: 4 de juny de 2010. Les estadístiques només inclouen els partits oficials FIFA.

Participacions en la Copa del Món

[modifica]

Participacions en l'Eurocopa

[modifica]

Jugadors històrics

[modifica]